UIT DE STREEK ST MAARTEN Meubelhuis Soete-Boerhave AUTOLESSEN TE IEPER Acke-Cailliau Vernietig! ?at £N^Uis DAT ZIN STAMPEN, ÈNÈ ZONNEBEKE VLAMERTINGE WOESTEN DE OPTIMICTFN brief op het kabinet van de Eertte-Minis- ter heef; afgegeven, die was ondertekend door de voorzitters of afgevaardigden van 53 vaderlandse verenigingen en onder meer van al de grote groeperingen van politieke gevangenen, invaliden, krijgsge vangenen. oudstrijders, weerstanders. moe ders. weduwen en wezen van de twee oorlogen Hierna volgt de tekst van de brief 4 Mijnheer de Eerste-Minister. De ondergetekendèn. leiders van de vader,ande groeperingen in de schoot van bet Comité voor Beroep op het Land ver tegenwoordigd. hebben de eer u plechtig het doel van het onderhoud te bevestigen, dat u op 15 October heeft willen verlenen aan dhr Jean Nysthoven voorzitter van bet Comité voor Beroep op het Land. Zij dringen aan opdat onmiddellijk de nodige maatregelen zouden getroffen worden om op een volledige en definitieve wijze de doeleinden te verwezenlijken, die in de nota voorkomen die tijdens de ver melde audiëntie werd overhandigd. Aanvaard, mijnheer de Eerste-Minis- ter. de verzekering van onze gevoelens van bijzondere hoogachting. naar een herziening van de grondwet. De heer oud-minister Julius Hoste schrijft over een mogelijke herziening van de Belgische grondwet o.m. het volgende Ons land heeft op internationaal ge bied verplichtingen aangegaan, die de vraag doen rijzen, of een grondwetsherzie- I ning zich opdringt De vraag is omstreden, maar andere landen zoals Frankrijk. West-Duitsland en 1 Nederland zijn ons op dat gebied voor afgegaan om te vermijden, dat een over dracht van souvereiniteitsrechten op de Internationale instellingen als ongrond wettelijk zou kunnen beschouwd worden. s Dit lastige vraagstuk is in elk geval ook voor België gesteld, en het is van des te meer belang voor een klein land. Aan vooraanstaande leden van de christelijke volkspartij is de bedoeling toegeschreven geworden, dat men slechts tot een parlementsontbinding zou over gaan. wanneer men het eens is geworden over de grondwetsherziening. De huidige regering zou daarvoor aan blijven tot wanneer de artikels van de grondwet zijn bepaald geworden, die aan een herziening dienen onderworpen. Dan zou het parlement ontbonden worden met het oog op verkiezingen, die zoals het in de grondwet wordt voorzien veertig dagen later moeten plaats hebben, zodat de nieuwgekozen Kamer en Senaat aldus zouden gemachtigd zijn om met ten min ste twee derden van de uitgebrachte stem men de nieuwe schikkingen in de grond wet te doen inlassen. TIJL. STADSSCHOUWBURG IEPER Zaterdag 29 November te 19-30 uur Maandag 1 December te 20 uur Eerste opvoeringen van de grote leperse revue in twee delen en dertig taferelen door Roger Quaghebeur en Aimé Geudens Met de medewerking van het Balletkorps van het Dansinstituut Bolsius. onder leiding van Théo en Tonia Bolsius de Kunstfluiter van het Franse Noorden. Paul Delbar de nieuwe charme-zangeres uit de streek. Lucienne Cuvelier het kleine zangsterretje Jenny Therry M.-Th. Vandevelde, de jonge leperse operette-zangeres de Westvlaamse tenor, Jozef Storme Urbain Hoedt en zijn Hawaii'aanse Guitaar het cow-boy ensemble The Picanol Prairie Pioneers onder leiding van Tony Debruyne het Tyroler Blaasorkest Edelweiss het Groot lepers Revue-orkest, gedirigeerd door Roger Neyrinck en de leperse figuren Jènne, Jètte, Misten, Tjeppen, Keppe. Julten, Soiten. De Rosten e.a.. die U een paar genoeglijke avonden zullen bezorgen. Wilt U een goede plaats, haast U dan naar de BOERENHOL Prijzen25, 20. 15 en 10 fr. (71361 VOETBAL Zonnebeke - Woes ten 1-1. Na een vinnig betwiste strijd hebben de I lokalen slechts één puntje thuis gehou- I den. De bezoekers mogen zich nochtans gelukkig achten met een gelijk spel. want in feite bekomen ze meer dan hun toe komt. De eerste helft laat ons aantrekkelijk samenspel bewonderen. Als de bezoekers rond de 30e min. een strafschop krijgen voor fout van Hoornaert (Z) weet doel- verdediger Lenoir (Z) de harde kanjer van de midvoor van Woes ten te houden. Daarop gaat Zonnebeke dan resoluut ten aanvalmaar hun aanvallen lopen steeds spaak op een goed sluitende Woestense achterhoede. Nochtans zal Bayens de bal keihard op de paal schieten om terug in het veld te komen, maar een bezoekende achterspeler zal het gevaar afweren. Bij de rust is de stand 0-0. Na de poos. aan de 61e min., weet Blake met een kopstoot de ket per van Woesten te vloeren (1-0). De reactie van Woesten blijft nochtans niet uit en aan de 76e min. maakt de linksbuiten van Woesten de gelijkmaker. Zonnebeke dringt dan nog verwoed aan en als een Woestense achterspeler het leder met opzet met de hand speelt kent de scheidsrechter geen strafschop toe. Het spel wordt veel harder maar de bordjes blijven ongewijzigd, tot het einde komt met 1-1 DAVIDSFONDS Woensdagavond 11 werd door professor Benevoli een zeer leerrijke en tevens aangename voordracht gegeven over de occulte wetenschapen en haar moderne toepassing als suggestie, magnetisme, spiritisme, telepathie... Aan het publiek kon men zien dat het iets naar hun tand was. De bevolking zou zich aan zulke belangrijke avonden nog meer moeten interesseren. GEVONDEN Een vulpen. Inlichtin gen bij R. Bruggeman. Ieperstw. 93. Zon nebeke. Grote keus NUTTIGE GESCHENKEN voor groot en klein ter Drukkerij DUMORTIER 34, Boterstraat leper Boetstraffelijke Rechtbank van leper Uitgifte van valse bankbiljetten Door de le Kamer van de Boetstraffe lijke Rechtbank van leper, kamer met 3 rechters, voorgezeten door de hr Lefevre. werd op 30 October de zaak behandeld ten laste van acht personen, die beschuldigd zijn van uitgifte en verspreiding van valse bankbriefjes van 1.000 fr De feiten deden zich voor tussen 1 Mei en 4 Juni 1952. in de streek van leper. Wervik. Komen. Ploegsteert. Geluwe en De Panne Vijf der verdachten zijn nog steeds aangehou den. Het zijn: 1) Roger Zègres. slachter, wonende te Wervik. die zich minstens 225 valse bankbiljetten zou aangeschaft heb ben te Geluwe en daarvan minstens 1 uit gegeven hebben te Geluwe. 7 te Komen. 3 te Wervik en 3 te leper2) Lecleir Ge rard. slachter te Geluwe en zijn echtge note 3) Bintein Antoinette, welke min stens 250 nagemaakte biljetten zouden uit gegeven hebben of gepoogd hebben uit te geven in de streek van Ieper-Geluwe 4) Verhack André. werktuigkundige uit Boezinge. die de tussenpersoon zou ge weest zijn en onder meer Mevr. Lecleir- Bintein naar Parijs zou vergezeld hebben om zich daar in de valse biljetten te be voorraden 5) Zègres Robert, slachter te leper, die 3 biljetten zou uitgegeven heb ben te Komen. 7 te Ploegsteert en 18 te leper. De drie andere betichten verschij nen vrij6) Haecke Bertha, herbergier ster te leper, die minstens 2 biljetten zou uitgegeven hebbenDe Troch Amand. nijveraar te Denderleeuw, welke mede plichtig zou zijn. en Souvage Willy, kell- ner uit leper, welke minstens 2 biljet ten zou uitgegeven hebben. Verhack werd in 1951 voor dergelijke feiten veroordeeld door het Beroepshof van Gent. tot 3 jaar gevang Ook De Troch en Souvage wer den vroeger reeds veroordeeld, de eerste tot 1 jaar gevang en de tweede tot 4 jaar, EEN RIJKE KEUS VOOR IEDERS BEURS! beiden door het Beroepshof van BrusseL Na verhoor van 15 getuigen, waaronder de hr Onderzoeksrechter Colle uit leper, en de pleidooien van 3 Burgerlijke Par tijen. sprak de hr Substituut van de Pro cureur des Konings Biebuyck zijn rekwi- sitorium uit Hij eiste voor Roger Zègres, Bintein. Lecleir en Robert Zègres een gevangenisstraf van 2 jaar. Voor Verhack, recidivist, werd 6 jaar gevorderd, voor Souvage 1 jaar en voor Haeck 6 maanden, i Het orgaan der Wet oordeelde de feiten ten laste van De Troch niet voldoende bewezen, en liet in dit geval de uitspraak I over aan de wijsheid van de rechtbank. Na pleidooien van 4 advokaten der ver dediging. werd de zaak voor verdere be handeling en waarschijnlijke uitspraak, uitgesteld. De uitspraak. Donderdag 1.1. kwam deze zaak op nieuw voor en werd volgende uitspraak geveld 1. Zègres Roger3 jaar 15.000 fr. of 3 maand 2. Lecleir Gerard4 jaar 20.000 fr. of 3 maand 3. Verhack André. bij hervalling: 6 jaar 30.000 fr. of 3 maand 4. Bintein Antoinette4 jaar 20 000 fr. of 3 maand 5. Zègres Robert3 jaar 15.000 fr. of 3 maand 6. Haeck Bertha 18 maand 10.000 fr. of 3 maand 8. Souvage Willy, bij hervalling1 jaar 4 000 fr. of 3 maand 7. De Troch Amandvrijspraak. Elk der gestraften wordt veroordeeld tot 1/7 der kosten met bepaling der lijfs dwang op 3 maand. De burgerlijke partij Rans bekomt 2.000 fr. vergoeding. De burgerlijke partij De- busscher 30.000 fr. en Bonte 1.000 fr. Aan de vraag van het openbaar minis terie tot de onmiddellijke aanhouding van Haeck en Souvage wordt geen gevolg ge geven. SPORTKRING S. K. Torhout - R. K. Vlamertinge 5-3. Beide ploegen hebben in de eerste wedstrijden van het seizoen bewezen een goede verdediging te bezit ten. Zondag 1.1 .echter was de match nau welijks 11 minuten oud of de stand was reeds 2-2. Wat meer isAan de rust we zen de bordjes 3-2. en de rood-witten maakten 5 doelen waarvan er... 3 in eigen netten. De voorliin met J. Vandromme als uitbLnker, was het beste deel van onze ploeg en zou met een tikje geluk een ver diend gelijk spel afgedwongen hebben. De verdediging deed heel onzeker en dient zich te hernakken. Alleen Hoflack G. schonk bevrediging. De doelnunten 2e min.Verkindere in eigen doel. 4e min.Cauliez R. in eigen doel op corner. 7e min.Deolancke A. met grondscherend schot (2-1). 11e min.: Hof lack G. op vrijschop (2-2). 34e min.Guil- lemont in eigen doel op corner (3-2). 68e min.: od corner (4-2). 74e min.; na flinke combinatie (5-2). 80e min.: Hof M. op voorzet van R. Cauliez (5-3). Wat eigenaardig blijkt is te moeten vastste'Vn dat de tegenstrevers iedere wedstriid profijt halen uit een of meer hoekschoooen. terwiil onze voorliin er zelden door bevoordeeld wordt. Waar js de oorzaak De reserven deden het beter en zonden de Geluw-mannen naar huis met een grote bu's... 18-0. Allaeys (11). Vandrom me G. (5). Nctredaeme (1) en Vandom- mele (1) zorgden voor de doelounten. De Kadetten verloren tegen W. S. leper met 0-3. Zondag a.s. speelt de eerste ploeg op de Pothem teeen Houthulst. Tèlkenjare was het een aangename match om vo'gen. Aan de sDelers nu te bewiizen dat ze meer kunnen dan wat tot nu toe genresteerd werd De reserven vertrekken om 8 45 u. naar Toekomst Menen, en de kadetten om 9 u naar F C Pon»riife. ONS DORP FLOREERT Zondag a s. viert de plaatseüike muziekvereniging «De Vlaamse Vrienden» haar voorzitter heer Charles Delplace. om ziin 25 jaar bestuurslid en de joelende leden Henri Gillioen en Hector Busevne eveneens om hun 25-iarig lidmaatschap. De ontvangst zal plaats hebben om 3 uur in het ge meentehuis. waar de gevierden respectie velijk zullen vereremerkt worden met Ex suo promeritoen «In veterani ho- noremDaarna optocht in de gemeente. Harteliike gelukwensen SINTE M 4RTEN KOMT! Niet al leen op de Brandhoek, maar ook op het dorp zal de grote K ndervriend zi:n lie velingen bezoeken. Voor zijn vriend-es die hem willen zien oo de dorpD'aats op gelet hoor! Sinte Maarten zal zijn ronde niet meer doen door de straten al op een paard, want met al dat gerij, er al die auto's... Hij zal lijk al de gevierden ont vangen worden in het gemeentehuis, waar do kinderen verzocht worden hem op te wachten, voorzien van lantaarnties. of lichtende beten, om Hem aldus te geleiden naar de familiekapel, onder 't zingen van de vele bekende Sinte Maartensliedjes. Dus tot Maandag om 6 uur. Vergeet uw lied en lichtje niet BENELUX-SHOW Zondag a.s. In de zaal Riviera, krijgen wij voor de eerste maal op de streek het optreden te be- I wonderen van de prachtige formatie Be nelux met als zangers Peter Van Os. Texas Dick en de bevallige Jenni Guitary. Ver- i ders van alles watgoochelnummers, I buikspreken en een buitengewoon orkest. Dit alles onder een wemeling van kleu rende lichten en allernieuwste costumes. Begin om 7 uur. Wilt U niet ontgoocheld zijn. zorg bijtijds voor uw kaarten, want het zal er spannen SCHIFTING Dinsdag 11 November grote jaarlijkse schieting op twee lig gende persen in de zaal Riviera bij Jo zef Devos. Inleg 50 fr. Begin om 2.30 u. Boven de 65 schutters al de vogels van 50 fr Gewoon speL Til I FR PK F BURGERLIJKE STAND MAAND OC TOBER Huwelijk Feys André. metser, met Radvs Josette. zonder beroep. OverlijdenSoetaert Maria. 59 jaar, wed. Bistvn Karei. HuwelijksbelofteGillebert Daniel, tim merman. met Boyaert Renée, zonder be roep. van Poperinge. AUTO IN DE GRACHT Dewulf Au gust uit Brugge, die Dinsdagavond per auto op de grote baan Ïeper-Menen reed. verloor ter hoogte van het Kantientje het meesterschap over zijn stuur, waardoor hij in de gracht terecht kwam. De man kwam er met de schrik van af, terwijl de auto beschadigd werd. mf^FN CINEMA ST SEBASTIAAN Op Za terdag 8 en Zondag 9 November: Journal. Bijfilm. Carrefour des Passions. BURGERSTAND Geboorte: Verdru Laurette. d. v. André en Vandevijvere Madeleine. SterfgevalBarroo Jules. 82 jaar. HE VETERANEN VAN KONING AL- BERT I De oud-militairen die gediend hebben onder de regering van Koning Al- bert I die wensen deel uit te maken van de Nationale Vereniging der oudgedien den van Albert I en de herinneringsme daille te ontvangen worden vriendelijk verzocht zich aan te bieden in het lokaal Ieperstraat ST MAARTEN KOMT Morgen Zon dag, onmiddellijk na de Vespers, komt Sint Maarten, zoals telkenjare. zijn Jieve kleinen bezoeken. Zijn aankomst, in ge zelschap van zijn trouwe knecht Nicode- mus. wordt voorzien onmiddellijk na de Vespers. In de parochiezaal zal hij allen toespreken en vergasten op allerlei ver snaperingen. GRUNDIG RADIO goedkoopst en best Beluister hem bij TELEWEST Stationstraat, 7 IEPER (7086) 25 gelukkige landbouwers per maand in Rp[t»»ë In de volgorde der aanvragen, te zen den aan onderstaand adres, zal D.D.D. de koning en keizer der boerenmaalde- rijen, als reuzenreklaam maandelijks bi: 25 landbouwers, om 't even waar in Bel gië. 500 kg graan malen tegen het uur werk. 't zij rogge, haver, gerst, tarwe maïs. paardebonen. erwten, enz. (zelf? eikels). Er is hier geen spraak van ver koop D.D.D. wil alleen met daden be wezen dat hij een wereldwonder is. (Dank zii één enkel geheim). Immers, niemand ksn zich voorstellen hoe flin. zacht, vet en koel het meel blijft, dit niettegenstaan de het gemalen wordt tegen 500 kg. per UUT. De bezochte landbouwers krijgen daar- b:i nog 12 uitgelezen formules om zelf 12 soorten voeders samen te stellen. Gij die nu overtuigd zijt een goede maalderii te bezitten, laat D.D D. toe 500 kg bij U te komen malen. U zult dan zoals iedereen moeten toeeeven dat het eeer. wonder is. dat jaarlijks honderden, pat nieuwe maalderiien aan D.D.D. over- ce'aten worden aan de prijs van oud ijzer. Inderdaad... 't is normaal: iedereen koopt liever eerst bij vriend of bloedverwant, die ieder het beste b-eden. als het maar is om te verkopen. Maar bij aankoop van een D.D.D. moogt U deze 2 jaar proberen, zo-d-r betaling, intrest of kosten. D.D.D. maakt sinds 13 jaar 3 grootten voor motoren van 1 tot 3 HP en sinds jaar 2 grootten speciaal gebouwd voor tractoren, waarmee tot 500 kg. gemalen wordt in fiin. zacht, vet meel. dat dank zii één enkel geheim koel blijft: zonder dan ermede rekening te houden dat zijn natuurstenen 25 jaar gewaarborgd zijn op contract en tot 135.000 kg. malen zonder scherpen. W<-et U dat D.D.D. de enige is in Euro pa dip uitsluitend boerenmaalderijen ver vaardigt D.D.D. is leverancier in alle Europese lar.den en Belgisch Congo. Vraagt in ieder geval de geïllustreerde prospectus met orijzen en uitleg. Bóeren- maalderijen D.D.D. van leper. Tel. 195. (7117) in het lokaal «DE ZON» Statiestraat 41, leper, elke ZONDAG VOORMIDDAG van 9 u. tot 11.15 u. 3 I 'Mm locatie geopend De Optimisten houden eraan hun ge trouw publiek en abonnés tijdig te ver wittigen dat de locatie voor de nieuwe wintersucces-revue-operette LEKT DOA EKE ANgeopend is. Drie vertoningen staan thans op het -rogramma. respectieveliik op Zaterdag 13 December te 20 u.. Zondag 14 December te 18 u. en Maandag 15 December te 20 u. Een derde opvoering wordt speciaal Higeeeven op algemene aanvraag van die honderden teleurgestelden. dewelke bij dë heronvoering van de revue 't ke zyn. 't ke nie zyn. 't kut olglyk zynniet in de mogelijkheid waren een kaart te be machtigen. Thans wordt aan iedereen de kans ge- ■oden tiidig hun plaatsen te nemen. En vergeet het nietde eersten hebben de -»ste plaatsen! De revue LEKT DOA EKE AN hoeft 'een verder betoog meer. Het is algemeen 'ijkend dat de Optimisten geen grote on- -esten snaren Hun hon'ddoel blijft steeds ■Waar voor zijn geld»! En wat nog meer is. Onlangs vertoefde •oor een twaalftal dagen een afgevaar- Ugde van onze technici te Brussel (o a. bezoek aan de Fol'es Bergères. Alhambra, ■•a.) ten einde zich vertrouwd te maken -net de aldaar toegepaste moderne metho- 4°n inzake Pardon, hier wordt me het -wijgen opgelegd. Dit is en blijft de ver- -assing van de Optimistenrevue Lekt doa *kè andewelke doorgaat op 13. 14 en '5 December aanstaande. En nu het wachtwoordAllen naar '-et café Boerenhol om ingangskaarten. En vergeet h°t nietEist het merk LER- TEN EN FIETE het meest gewaarborg de het meest succesvolle. Locatiecafé Boerenhol. Prijzen30. •>5. 20 en 15 fr. (Tel. 246) STEEDS MEER SUCCES... Steeds meer lieden worden overtuigd vfin de eeorme k'neen die hun geboden worden door de KOLON'A' f LOTERIJ 34.218 loten voor een totale waarde van ACHTTIFN MiLLIOEN en waaronder de supergrote loten twee van een millioen elk een van twee en een half millioen Trekking op Vrijdag 14 November te CHARLEROI. (7114) School voer B,4tuii'S">cht Oproep tot de oud-leerlingen. Het Bestuur van de School voor Be stuursrecht. Burg 4. Brugge, doet langs deze weg een oproep tot haar oudleer lingen. houders van het diploma, opdat zij zonder verwijl aan het bestuur, hun huidig adres en beroep zouden willen mededelen. Statiestraat 39 IEPER TURNEN «DE MATTEKLOFPERS Een turnkring in stand houden kost stukken van mensen. Dag in. dag uit grote onkosten en practisch nooit, of zeer weinig, inkomsten. Daarom wordt elk jaar tijdens de wintermaanden een groot feest ingericht om de kas een weinig te vuHen. Vroeger was dit feest strikt beperkt tot een zuivere turnavond tot op een keer 2 jaar geleden tussenin, een korte klucht werd opgevoerd waarmee de aan wezigen hartelijk gelachen hadden. Toen greep de ommekeer plaats Een turner greep naar de pen en schiep de le leperse Turn-revue. Het was de oplossingSissen, Sooten. Wim en moeder Flavie veroverden met één slag de harten der schouwburgbezoekers. 100 uitvoerders mieken van Sissen en Sooten. de wereld rondeen van de grootste lachsuccessen die van ze leven door een turnkring wer den op het podium gebracht. En het won der gebeurdeDe turnkring kreeg een volle zaal, zelfs moest een 2e opvoering gegeven worden die eveneens een flinke opkomst kende. Dit jaar is het geen revue geworden maar iets dat nog meer in de smaak zal vallen. Hoe we dat ding moeten noemen kan geen mens zeggen, zelfs de meest be voegde professor van gelijk welk conser vatorium zou daar geen naam voor vin den Het is geen turnfeest... en toch een beetje, 't Is ook geen variétéavond... en toch komt dat er in. 't Is eveneens geen toneelstuk... maar het heeft er een grote trek van weg. Een kluchtigaard heeft op de aanp'akbrieven laten drukkengroot gevarieerd sensatiespelLaten we zeggen dat hij er nog het dichtst bij is. In alle geval «De Mattekloppers» is een stuk waar de vrolijkheid boven zwemt en waar in men zal kunnen genieten van een spectakel dat men zelden in onze stad te zien kriigt. 't Wordt iets buitengewoons! Om iedereen de gelegenheid te geven dit grandioos evenement bij te wonen, zul len 2 opvoeringen gegeven yvorden en dat op Zondag 16 en Maandag 17 November telkens om 19.30 u. in de stadsschouwburg- Kaarten te verkrijgen in café Boeren hol Vandenpeereboomplaats. Prijzen der plaatsen 10. 15 en 20 fr. Niet meer aarzelen, 't is 't moment A G. WMmwnMnnnHwnMM DAMES Wast in de Nieuwe WAS EN ZELFWASSERIJ Dikkebusstw. 130- IEPER Tel. 142 Automatisch of niet - Automatisch naar keus A/4NDACHT: Wij wassen Uw was leveren het werk en al de p-odukten WIND DROOG voor 7 50 fr. het ki o Ook Mangel en Kastklaar - Was. Doet een proef en U zult zeker kliënt b.ijven want Uw was zal hagelwit zijn. builen gedroogd en niet gemengd met andere wasten (6837)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 2