WBF UN INSPECTEUR VOUS DEMANDE TELEWEST LE THEATRE NATIONAL DE BELGIQUE 60.000 (GRUnDIGj HET VPERSCH NIEUWSBU. 4 8-11-1952 Bil DE VUURKRUISEN KILLE EN NATTE ALLERHEILIGEN Zelden heeft de natuur zulk treffend beeld weergegeven van de rouwstemming op Allerheiligen dan zulks Zaterdag 1-1- het geval was Bijna aanhoudend viel er een verkleumende regen uit de zwaar be trokken hemel De begraafplaatsen, waar de chrysanten erg gehavend werden en de herfstbladeren die op de zompige grond lagen te vergaan, stemden meer dan ooit tot inkeer en weemoed. In deze sombere atmosfeer, die de ver gankelijkheid van alles wat aards is be klemmend deed aanvoelen, werden ook dc gesneuvelde en afgestorven makkers herdacht door de leper se vaderlandslie vende verenigingen, die zich. ondanks de striemende regen in optocht naar het kerkhof begaven. Dit weze een voorbeeld voor diegene, die er de moed niet toe bezatenmaar... 't is waar. vele onder hen. hebben vier jaren lang. alle weder getrotseerd en ook nu. schrikt dit hen nog niet af. Kommentaar overbodig. JAARMIS Morgen Zondag 9 Novem ber wordt in de kerk der EE. P-P- On geschoeide Karmelieten, te 9.30 uur de H Mis met gelegenheidssermoen opgedra gen te' duurbare nagedachtenis van onze afgestorven Federale Voorzitters Cox en Vuylsteke. Ere Voorzitter Van Thoren- burg. Voorzitter Arthur Baert. Ere-Schat- bewaarder Eric Merlevede en alle afge storven Vuurkruisenleden en Strijders 40-45. Vergadering in ons lokaal te 9 uur. waar een massale opkomst wordt ver wacht Zondag 16 Maandag en 17 November 11 NOVEMBER, ONZE GROTE ZEGE DAG Te 10 uur. bijwonen van de plech tige dienst in de St Maartenskathedraal. ter nagedachtenis der gesneuvelden van beide oorlogen, alsmede voor de afgestor ven invaliden, oudstrijders en gelijkge- stelden. Vergadering in ons lokaal te 9.15 uur. vanwaar wij de andere oudstrijders- groeperingen zullen gaan vervoegen op de Klekenmarkt Daar zal de stoet ge vormd worden om. voorafgegaan, door de Harmonie Ypriana. op te stappen naar de St Maartenskathedraal. Te 11 uur. hervorming van de stoet op de Vandenpeereboomplaats. neerlegging van kronen op de Belgische en Britse ge denktekens. alsook op het Frans kerkhof St Charles op de Potyse. Plaatsen zullen aan al de leden, in autocars, voorbehou den worden. Daarna optocht en défilé voor de over heidspersonen op de Grote Markt. Een ieder moet het als een plicht aanzien al deze plechtigheden bij te wonen. Te 13.15 uur. Banket der Vuurkruisen in het Hotel Ypriana. Deelname der Da mes en familieleden toegelaten. Prijs voor de leden 70 fr. Niet-leden 80 fr. Na het banket, gezellig samenzijn opge luisterd met prachtig orkest, zang en bui tengewone... verrassingen. Laat U onmid dellijk inschrijven in ons lokaal. Menen straat nr 6. dit tot morgen 9 November, datum dat de lijsten definitief worden afgesloten. Na de piëteitsvolle en vrome hulde aan onze geliefde doden, zullen we in trouwe kameraadschap, de plechtige stonde her denken. toen ginds in het zicht der Gentse stede, het Staakt de strijdwerd ge blazen. terwijl wij elkander omhelsden van puur geluk. Die blijheid zullen wij bot vieren, zoals in de feestroes van 34 jaar geleden, bij de heerlijke herdenking van de mooiste stonde uit onze soldaten tijd. VuurkruisenLaat onze vreugdekreten weergalmen in nauwe verbondenheid, steeds bezield met... de geest van de IJZER Aux Amis de la Lan^ue Francaise Autoor de Un Inspecteur roos demande par le Theatre National. J B. Priestley flisez John Boynton Priestley) est né Bradford en Grande Bretagne. en 1914. Cest un jeune auteur dramatique. sinon par l'ège qui fait de lui un homme mür. du moins par l'audace. la recherche perpétuelle de nouveaux moyens théétraux. et les nouveautés qui marquent chacune de ses oeuvres Poète. romancier, journaliste, spécialiste des textes radiophoniques (ses pieces la BBC sant célèbres) Priestley est surtout connu en tant que dramaturge Extrêmement fécond trés inventif. 11 jouit en Grande Bretagne et en Amérique d une immense popularité. Les plus grands acteurs se sont pro duits dans des pièces commeBees on the boat deck (1934) The Linden Tree (1934)Eden End (1934)I have been here before (1937) When we are mar ried (1938). Deux de ses comédies les plus originales ont nettement t dépassé le pu blic Music at night (1938) et Johnson over Jordan (1939). Priestley y recherchait une expression nouvelle au théêtrefaire des pièces doubles légères en apparence. mals d'une trés réelle profondeur en fait Pour y arriver il se servait de moyens tech niques inattendussurimpressions. dou bles personnages. retours en arrière. ac tions simultanées. Cela relevait trop du domaine expérimental et n'intéressa que les spécialistes An Inspector calls est la huitième pièce de Priestley Elle a été jouée en France, jamais en Belgique. (Une autre Comédie de Priestley a été illustrée en langue francaise par un de nos talen- tueux compatriotesil s'agit de Raymond Rouleau et de son t Dangerous Corner (1931)). En Amérique la dernière reprise de Un Inspecteur vous demandedate de 1947. La pièce était mise en scène par Sir Cedric Hardwlcke. jouée par Thomas Mitchell et souleva un enthousiasme déli- rant N. C. NüJJ-nctinHsverbond GEWEST IEPEB Aan alle kleermakers en naaisters van leper en omstreken. Op Woensdag 19 November aanstaan de. te 15 uur. in de zaal van het Gasthof 't Zweerd. Grote Markt. 2. te leper, zal de Heer Dupan optreden met een onder- werp dat evengoed de kleermaaksters als de kleermakers zal bevredigen, namelijk Over het vermijden van de meest voor komende fouten bij het kleermaken». Na de behandeling van dit onderwerp zal het programma van een reeks lessen worden voorgelegd, die zullen doorgaan om de 14 dagen, met het oog op een her scholing voor kleermakers en kleermaak sters De Poelman-demonstratie, die te Gent doorging op 2 September laatstleden, heeft bewezen, dat op dit gebied de weg breed open ligt. Wie een volledig verslag begeert van deze Poelman-demonstratie, geïllustreerd met een zevental foto's, kan dit bekomen od het Gewestelijk Secretariaat van het N C.M V. te ïeoer. Grote Markt. 2. Op uw aanvraag wordt dit U gratis toegestuurd zolang er daarvan nog exemplaren voor handen zijn. Houdt van nu uw namiddag vrij op Woensdag 19 November De toeeang is vrij en kosteloos voor iedereen. Wie ech ter de herscholincslessen op latere datum begeert bij te wonen, zal dit kunnen doen mits hij lid Ls van het N.C M.Ï. De lid- kaart 1953 zal te verkrijgen zijn na de vergadering AFDELING IEP FR De propagandist, die aangesteld werd door het plaatselijk Bestuur, beeon reeds zijn tournée met de nieuwe lidkaarten voor Onze leden, die nog niet in het bezit zijn van enkele kaarten voor de Cabaret voorstelling van de groep Elrk wat wils die doorgaat op Zondag 16 November in de zaal van de Hostellerie St Nicolas, kunnen kaarten bekomen bij onze pro- papa- dist. Er ziin eveneens kaarten te bekimen in het Gasthof '1 Zweerd. voor onze leden en hun gezinsgenoten in de Stadsschouwburg Lc thème de la pièce est trés simple Un inspecteur de police arrive tin soir chez les Borling. des industriels anglais qui fêtent les flancailles de leur fllle Les Borling n'ont légalement rien se repro- cher. Et cependant. ces gens respectables pertent l'entière responsabllité de la mort d'une jeune inconnue. Au cours d'une enquête palpitante. I'in- specteur le prouvera. Et la moralité de l'oeuvre. admirable message d'humanlté. est la suivante Nous sommes solidaires les uns des autres. Nous ne sommes pas seuls l'égoïsme. l'incompréhenslon sociale est le pire des maux II ne fallait pas moins que la brillante équipe du «Théfltre National de Belgi que pour jouer une telle oeuvre. La dis tribution est particulièrement brillante Les Borling père et mère. sont lncarnés par Robert Lussac. un de nos compatriotes. brl'lant transfuge du cinéma francais et par Maxane. Le fils et la fllle Borling auront les traits de Roger Broë et Jacqueline Huys- man. le flancé élégant sera Marcel Ber- teau l'inspecteur Goole aura la rude bon. 1-omie d'André Gevrey et Arlette Schrei- ber sera la petite bonne. Jacques Huisman et Raymond Geröme signent la mise en scène de ce spectacle que Denis Martin décoreraavec son gofit habituel. Voilé une création qui pro met... Les plus grands facteurs de réus site ont toujours été au théêtre le mys- tère le drame. le rlre. l'amour. Tout cela est réuni dans Un Inspec teur vous demande». Une VRAIE soirée de théStre jaquelle tous nos membres voudront assister. La location est ouverte au Boerenhol (Tel 24e) Sur présentation de votre carte- invitation une réduction de 50 vous sera accordée sur le prix de toutes les places. N. S. R - KJIFIIWS 11 NOVEMBER VIERING Het is nu reeds 34 jaar geleden dat, od 11 November 1918 om 11 uur. de wa penstilstand geblazen werd. Degenen die het geluk hadden onge deerd uit de vier lange jaren vreselijke •nensenslachterij huiswaarts te keren. her. oneren zich nog dit heuglijk ogenb'ik Welke verlossingMoeder, vrouw en kin deren. zusters en broeders terugvinden Welk een geluk Daarom ook dienen al de oudstrijders alsmede gans de bevolking, deze feestdag "nede te vieren Vooraleer de feestelijkheden aan te van gen. wordt een bloemenhulde gebracht aan hen die hun leven veil hadden, alles offerden, opdat ons de vrijheid en een ongeschonden vaderland zou terug ge schonken worden. Daarna heeft een gezellig samenzijn rond een gedekte tafel, plaats en om te sluiten het traditioneel Armistice Bal. se dert ruim 30 jaar. door N.S.B. op touw gezet en dat doorgaat in de zaal Lido D'Hondtstraat. om 20 uur. En sinds 30 iaar dient de opbrengst van d-'t bal om enige aangename uurtjes ont manning en wat snoeperijen, aan de kin ders onzer leden te verschaffen, ter gele genheid van het Kerstfeest. Wij doen een warme oproep opdat ieder een zou medewerken tot het wellukken van het bal. ons kinderfeest ten goede. Ingang 15 fr. Kaarten te bekomen in het lokaal en bij de leden van het bestuur. Andre GEVREY. Inspecteur Goole Mort Avec plusieurs comediens ayant joue La d'un Commis Voyageur a PARIS présente pour vous le SAMEDI 15 NOVEMBRE 1952 a 20 heures au Théatre Communal d'Ypres de J. B. PRIESTLEY Une oeuvre extraordinaire Une distribution exceptionnelle Mise en scèneJacques Huisman et Raymond Geröme Décors et CostumesDenis Martin Retenez dès a présent vos places pour cette soirée inoubliable. Location: Boerenhol (Tél. 246 Ypres). Prix des places60, 50 et 30 frs. Réduction de 50 sur le prix O! de toutes les places sur PRESENTATION de la carte-invitation. 5| DE POSTZECELTENTOONSTELLING TE IEPER Het hondenweder van Allerheiligen heeft het publiek van leper en omliggen de toch niet afgeschrikt om toch maar eens een bezoek te brengen aan de post zegeltentoonstelling in het Volkshuis te Ieper- Het vriendelijk onthaal, bij de ingang der zaal en de zeer gewaardeerde begelei ding gaven aan de bezoekers 'n echte vol doening. Hier vooral dient 'n woord van lof toegezwaaid tot de heer J. Preneel die met woord en gebaar de bezoekers ter zijde heeft gestaan om hun de nodige in lichtingen te verschaffen. Ik bied hem daarvoor in 't bijzonder, mijn welgemeen de dank aan. Over de tentoongestelde collecties mo gen we met voldoening bekennen, dat het geheel iets van de bovenste plank was. De sterk gedocumenteerde studie over de eerste zegels van België, met de bijzonder uitgelezen exemplaren, toonde aan de be- het groot lachsucces zoekers de echte waarde der eerste uit gifte van België. De samensteller van dit diep bestudeerd werk, waarvoor noch tijd. noch geld. werden gespaard, dient geluk gewenst voor deze prestatie. De verzame ling van Kongo, hield de aandacht gaan de. en de merkwaardige talrijke mooie en nette zegels trokken de aandacht van de toeschouwers. De rijke en bijna volledige collectie van Luxemburg, schonk aan de liefhebbers 'n enige kans. om kennis te nemen met de zegels uit het Hertogdom. De verzameling van de pas gestichte staat Israël, was voor zeer veel bezoekers 'n openbaring. Nog nooit hadden ze 20 iets gezien, en de eigenaardigheid der subjecten, baarde verwondering. De mooie omslagen uitgegeven ter gelegenheid van de een of andere bijzondere omstandig heid uit het Hebreeuws geschiedkundig leven verrasten de toeschouwers. De pik- fijne samenstelling der Nederlandse col lectie veropenbaarde de nauwgezetheid en de zorgvuldigheid van de eigenaar. Daar naast lag de Franse postzegelwereld, op 'n grote tafel te pronken, de ruimte was te klein, om maar de gelegenheid te schen ken aan onze Zuiderburen de ontzaglijk talrijke uitgiften, en er komen er zoveel, zodat de verzamelaars er bijna voor ver schrikt staan, aan te bieden. De eigenaardigste en haast niet te her kennen zegels waren te vinden In de rijke verzameling der Indische Staten. Iets dat men zo zeldzaam aantreft op tentoonstel lingen was te leper te bewonderen. De eigenaar van dit geheel dient gelukge wenst. en mocht hij het genoegen sma ken. z'n collectie te zien aangroeien tot zijn eigen voldoening en tot genoegen van zijn vrienden. De enkele mooie stukken der Pause lijke Staten en Sicilië, trokken de bijzon dere aandacht der kenners, die heel goed de waarde kunnen schatten van die en kele tentoongestelde exemplaren. De ne derige plaats voorbehouden aan de Ita liaanse zegels, gaf aan de bezoekers 'n idee. van wat er in Italië toch vandaan is gekomen. En om de kroon op het werk te stellen werd. aan de bezoekers de gelegenheid gegeven, aan te tonen dat de postzegel, niet alleen zijn nut heeft als frankeermid- del. maar dat hij ook voor de jeugd een middel kan zijn tot ontwikkeling en ver volmaking, zowel op aardrijkskundig als op natuurkundig gebied, zulks was te be wonderen op de mooie tentoongestelde bladen Over de dieren op postzegels en De postzegels ten dienste van het aardrijkskundig onderwijsMochten wij in de toekomst nog meer dergelijke ver zamelingen zien opdagen, zulks tot meer dere waardering van kunstenaars en na tuurschoonheden. DE MATTEKLOPPERS Ik mag mijn verslag niet eindigen zon der 'n woord van speciale felicitaties toe te sturen aan het adres van de heer Moors, uit Poperinge. die door zijn kunde op fotographisch gebied, de muren der zaal heeft weten te garnieren met de vergro tingen van enkele prachtstukken uit de collecties van onze leden. Als laatste indruk over deze tentoon stelling mag ik met voldoening zeggen, de tentoonstellers dienen van harte ge feliciteerd. het uitvoerend comité dient aangemoedigd, en de honderden bezoe kers dienen bedankt te worden voor hun belangstelling. De verzekering wordt hun gegeven dat ze in de toekomst, wel nog de gelegenheid zullen hebben uitgenodigd te worden tot een nog grotere en scho- Kon. leperse Schaakkring BEKERCOMPETITIE Zr Ronde Zaterdag 8 November te 17 a. Laconte (1) - Jude (1) Deroo (1) - Grimonprez M. (1) Bollaert (1) - Devacht Gh. (1) Vandenhoven (1) - Gits (1) Devos (1) - T'Jonck (1) Beckaert (1) - Havegheer (1) Christiaens (1) - Mennens (1) Dubrulle (0) - Dewilde (0) Vandroemme (0) - Cornardt (0) Grimonprez O. (0) - Baert (0) Beernaert (0) - Duhameeuw (0) Baudewijn B. (0) - Vande Weghe (6) Gantois N. (0) - Grimonprez A. (0) Dinsdag 11 November te 20 uur Vrije speeldag. Achterstallige matchen clubkampioen schap en bekerwedstrijd. JEUGDSCHAKEN Westvlaanderen - Oostvlaanderen te Oostende op Zondag 9 November Deze ontmoeting, waaraan een 15 tal jonge Ieperlingen deelnemen gaat door in de zaal St Petersburgstraat 31 te Oosten de, te 14.30 uur. Vertrek Grote Markt <r Hotel De Maan te 13.15 uur. Terug te leper: Grote Markt, rond 20.30 uur. Op algemene aanvraag kan later of vroeger teruggekeerd worden. Prijs van de reis: 40 fr. Er zijn nog plaatsen vrij. Inschrijven t Hotel De MaanGrote Markt. Groot Ste Catherina-Bal 23 NOVEMBER 1952 Koortsachtig werken reeds een twintig tal meisjes aan hun Katriene-hoedje Het zal de moeite waard zijn. De défilé om 21.30 uur is op zijn eigen de tclou» van de dansavond. En dan nog die reuzen-tombola, die de voorziene waarde van 6.500 fr. reeds over schrijdt en waarvan de uitslag in dit blad zal verschijnen. Een prachtavond van 18 tot 24 uur. OpgeletGij die hoedjes vervaardigt, vergeet niet dat de kleuren van Ste Cathe- rina groen en geel zijn De modeboeken publiceren modellen die U gemakkelijk kunt namaken. De opgewekte Jolly Boys Band» zal het feest muzikaal omlijsten. door Sint Michielsturnkring HARMONIE YPRIANA Wij vernemen dat volgende feesten «>p touw gezet worden door het bestuur der Harmonie Ypriana ter gelegenheid der Ste Ceciliafeesten. Zondag 23 November om 11.30 uur In St Maartenskathedraal Ste Cecilia mis. Maandag 24 November om 16 u. in Ciné Oud Yper Kinderfeest. Donderdag 27 November groot Cecilia Concert en Zaterdag 29 November in La- piere's zaal groot Bal met kosteloze tom bola. Toekomende week programma en na dere inlichtingen. De heer Maurice Tesseur, schoolhoofd te Kemmel en voorzitter van de leperse Postzegelclub, spreekt de openingsrede uit, ter gelegenheid van de prachtige postzegeltentoonstelLng, die op 1 en 2 November te leper gehouden werd- De zegels der Engelse Koloniën, die nere tentoonstelling. De leperse Postzegel als echte pronkstukken in het helder witte club staat er borg voor. daarom langs :aglicht lagen te pronken, met hun zo deze weg. doe ik 'n oproep tot diegenen fijne en kleurrijke tafereeltjes, schonken die er nog geen deel van uitmaken aan an de kenners van alles wat kunstig is te sluiten bij onze vereniging, want door 'n diepslaande indruk De tentoonsteller de eendracht komt de macht, dient hier bijzonder gefeliciteerd. De wij- Leve de Postzegelclub van leper ze raad door hem zo menigmaal aan de leden gegeven, werd door velen over het hoofd gezien, maar nu stond iedereen in verrukking voor al dat schone. Aan de niet ingewijde personen werd ook de gelegenheid gegeven eens kennis te nemen met echte valse zegels. Iets. dat De Voorzitter, Maurice TESSEUR, Schoolhoofd te Kemmel. Winnende nummers van de Tombola te zien krijgt. Wat de honderdjarige herdenking be- Met genoegen melden wij aan volgen de leden dat hun. bij besluit van de Prins _J Resent de herinnerinpsmedaille met twee treft van de postzegel, daarover kregen gekruiste bronzen sabels, wordt toege- de bezoekers 'n echte primeur. Engeland. spant er de kroon met zijn eerste uitgifte Derez Daniel. Lelong Edward en Van- in 1840 De hoogst verzorgde presentatie. der.br<»en Noël dwong de bewondering af der bezoekers. Hartelijk proficiat! D° samensteller van dit geheej dient ge- De brevetten kunnen afgehaald worden feliciteerd en voor de toekomst hopen we Profiteert van ons eerste kosteloos Win- Zondag 16 November tussen 10 30 en 11 30 nog meer van zijn rijke schatten te mo terfee st uur in het lokaal. HET BESTUUR, gen bewonderen. men ook niet altijd op 'n tentoonstelling 731 200 261 273 292 593 95 246 58 754 597 613 186 428 745 57 369 17 723 429 401 375 391 245 135 133 601 235 604 580 5 623 610 585 372 217 6 758 208 403 303 385 497 464 352 3 586 227 13 365 162 333 654 757 632 347 494 638 181 229 354 645 204 178 130 389 29 De prijzen kunnen van nu voortaan afgehaald worden bij de heer Charles Van den Broeck. secretaris van de club. Grachtstraat 4. te leper, ieder avond van 6.30 tot 8 uur. 1.0CC.000 radiotoestellen sedert 1945 radiotoestellen per maand EUROPA'S GROOTSTE RADIOFABRIEK Alles met UKG (F.M.) Alles met drukknoppen. Alles met regelbare selectiviteit (zuiverder avond-ontvangst). Ieder tvüe HOOGST MUZIKAAL 33 TYPES in DE MEEST GESPECIALISEERDE RADIOZAAK LN DE STREEK- Stationstraat 7 IEPER Demonstraties VRIJBLIJVEND. (7134)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 4