MARJOLEINTJE ANNIE DE HOOG-NOOY SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAGLeverbroodjes Tomatensoep Rostbief Schorseneren Ge kookte aardappelen Fruit. MAANDAG: Rostbief Witloof Ge kookte aardappelen Appelflappen. DINSDAG Zalm met mayonnaise Sla Gebakken aardappelen Macaro nischoteltje. WOENSDAG Varkenscoteletten Spruit jes Gekookte aardappelen Va- nillepudding DONDERDAGStoofkarbonaden Ge kookte aardappelen Pannekoekjes. VRIJDAGMosselen Frites Rijst krans. ZATERDAG Hutsepot Fruit VOOR DE LEKKERBEKKEN. Leverbroodjes. Kook een stuk kalfslever in water met zout gaar Wrijf deze door een paarden haren zeef. Vermeng de massa met een gelijke hoeveelheid tot room geroerde boter en wat peper en zout naar smaak Maak van deze pastei op de sneetjes brood kleine bergjes in de vorm van een pyramide. Leg langs de scherpe kanten van deze pyramide dunne reepjes tomaat en in het midden een schijfje augurk dat met een tandenstoker wordt vastgezet. Rijstkrans. Melk koken, de gespoelde rijst er bij voegen, vlug laten doorkoken en even om roeren Op een zacht vuur langzaam laten gaar worden gedurende ongeveer twee uur Wanneer de rijst bijna gaar is de suiker bijvoegen. Ongeveer 100 gr. suiker op een liter rijstpap. In het midden van een platte schotel wordt een natgemaakte tas of klein kommetje omgekeerd ge plaatst. waar rond de rijst gegoten wordt. Laten koud worden Bezitten we een vorm in blik met in het midden een holte dan kan die gemak kelijk gebruikt worden We moeten een rijstkrans op een platte schotel bekomen. De holte wordt opgevuld met fruitmoes of gestoofd fruit. Opdienen met suiker. Thee-koekjes- Klop 125 gr. verse boter tot room en voeg er een volledig ei bij. Bewerk flink, zodat zich geen klontjes vormen. Meng hieronder 250 gr. bloem. 6 fijngestampte kruidnagels en twee koffielepels kaneel poeder. Pel enkele droge noten en snijd ze in dunne stukjes, leg deze op een plank. Hierop komt het deeg. Kneed met de han den en zorg er voor dat de gesnipperde noten goed over het deeg verspreid zijn. Maak een rol en laat dit dan een dag in de kelder rusten. Snijd daarna in dunne schijven en leg ze in een beboterd bak blik. Laat 10 tot 15 minuten bakken in de oven Wanneer ze mooi bruin zijn. haal ze uit de oven en laat koud worden KEUKENGEHEIMEN. Melk is gezond. In ons land beschouwen nog teveel men sen de melk niet als een gewone drank. Ze vinden dit zuivelproduct alleen maar goed voor kleine kinderen, ouderlingen en zieken. Dit is wel een groot misverstand, want melk. welke onder haar verschillen de vormen de moeilijkste fijnproevers kan voldoen, is een nuttige en gezonde drank en bovendien noodzakelijk voor ons or ganisme Een toespijs waarvan het hoofd bestanddeel uit melk bestaat, zal dan ook een minder voedzame maaltijd tot een volledig maal aanvullen. Yogurt is licht verteerbaar en zeer voedzaam. Ook Yogurt is een zeer voedzame drank, aangenaam van smaak en geur en uitste kend verteerbaar. Helaas wordt ook aan dit product in ons land nog te weinig aandacht geschonken. In de Balkanlanden neemt yogurt een voorname plaats in als dagelijks voedsel. De Bulgaren en Honga ren. regelmatige yogurtverbruikers. berei ken over het algemeen een hoge ouder dom. Maak ook de broodmaaltijd volledig. Onze broodmaaltijd hoort een volledig maal te zijn. dat wil zeggen dat zij vol doende eiwitten, voedingszouten en vita minen moet bevatten. Dit is te bereiken door naast wit. ook tarwe en roggebrood te eten. melk. karnemelk of koffie als drank te kiezen, en zowel voor een eiwit rijke als vitaminenrijke belegging te zor gen. Eiwitrijk zijneieren, kaas. vlees en viswaren. Vitaminenrijk zijnvruchten, groenten, vers rabarbermoes. sterrekers. geraspte wortelen, radijs en tomaten. Zoete broodbeleggingen zijn voor de ge zondheid niet van belang. Droog geworden sinaasappelen of citroenen. Leg de sinaasappelen of citroenen, wel ke droog geworden zijn. gedurende een paar uur in een schaal met kokend water Na afkoeling zullen de vruchten weer goed bruikbaar zijn HUISHOUDELIJKE WENKEN. Wacht niet tot de laatste dag. Ligt uw mooiste tafelkleed en servet ten reeds klaar om gebruikt te kunnen worden met Kerstdag Wilt U het tafel linnen een prachtige glans geven, ver geet dan niet bij het gekookt stijfsel een snuifje zout of borax te voegen. Koperen kandelaars die aangetast zijn door kopergroen kunnen gereinigd wor den met petroleum. Welk kleedje doet U aan met de feest dagen Ja die tafzijden jurk is heel mooi. maar zou nodig eens gereinigd worden. Het beste is een tafzijden kleed in zijn geheel te wassen, daar plaatselijke rei niging bijna altijd kringen achterlaat. Het wassen gebeurt in een koud sopje van witte zeep Goed naspoelen en in het laatste spoelwater een scheut azijn doen. Nooit wringenwant dit laat kreukels na die niet meer weg te krijgen zijn. Het kleed dus kletsnat tussen sponshanddoe- ken leggen en het overtollige water er uit drukken. Daarna het kledingstuk liggend tussen droge handdoeken laten drogen Wanneer de zijde nog een weinig vochtig is wordt de jurk gestreken. Door de taf zijde te strijken terwijl ze nog vochtig is zal ze mooi stijf opdrogen Het wit satijnen bloesje is nog wel schoon maar aan het kraagje is toch een vuile rand. De gehele bloeze hoeft hier voor niet te worden gewassen, dit kraagje kan plaatselijk gereinigd worden. Men strooit eenvoudig wat fijn gezift krijtpoe der op de vuile rand. waarna men met een zacht wit flanellen doekje zachtjes in de richting van de stof wrijft. RAADGEVINGEN AAN MOEDERS. Gedurende de koude wintermaanden zou ieder opgroeiend kind. zelfs baby's vanaf hun 3e of 4e levensmaand een kleine dosis levertraan moeten innemen. Lever traan bevat naast vitaminen D. die voor het kind onontbeerlijk zijn voor zijn been- dervorming. ook vitaminen A die een ver hoogde afweerkracht zijn tegen verkoud heid In de zomer heeft een kind geen lever traan nodig, het wordt dan beschermd door het zonlicht, dat in de huid gevormd wordt. Maar in de maanden dat de zon minder krachtig is. dat zijn de maanden met een R dus van September tot April (NADRUK VXRBODEN) Feuilleton «Het Ypersch Nieuws» 26 Toen haar moeder wegging, had ze haar beloofd boven te zullen blijven, maar wie had ook kunnen denken dat er zo laat nog een orgel zou ko men, dat al maar spelend naar het pleintje reed, waar het een poosje bleef staan en het ene leuke deuntje na het andere speelde. De buurt was uitgelopen, een orgel kwam er maar zelden en zij zelf was ook niet fe houden geweest. De kinderen hadden er allemaal omheen gesprongen en gedanst. Eerst was zij blijven toe kijken, maar na een ogenblik had ze, dol van vrolijkheid, met hen meege daan. Nog nooit had ze zo 'n plezier ge had. Maar toen de donkerte inviel, het orgel wegreed en de kinderen een voor een, door handgeklap of geroep uit de ramen, naar binnen gehaald waren, was zij, als een klein een zaam figuurtje op het donkere plein achtergebleven. Haar riep niemand... Ze liep langzaam de straat in, nu al bevreesd voor de trap, die weer stik donker zou zijn en die ze toch op moest, alvorens ze in de kamer kon komen, waar het zo goed was, om dat nu die knip op de deur zat. Als ze nu eens hard begon te lopen en dan meteen, met hetzelfde vaartje de trap opholde, dan zou ze boven zijn voordat ze het wist. Het was wel een hele onderneming, maar ze zou het best kunnen proberen. Als een pijl uit een boog schoot ze voort, daar was de deur, nu meteen naar bin nen... Juist toen ze haar openduwde, hoor de ze boven een harde slag. Ze ljep bijna even hard terug als dat ze aan gekomen was. Op een paar huizen afstand bleef ze staan. Wat kon dat geweest zijn? Het leek wel of het huis in zou storten. Of kwam het door de schrik dat het zo hard klonk Verschrikkelijk!... Nü kon het toch de buitendeur niet zijn, zoals gister avond. Ineens wist ze dat ze zo 'n slag wel meer had gehoord, overdag, als ze met Mammie thuis was. En in eens ontdekte ze wat het geweest kon zijn... het zolderraam. Dat had ze vanmiddag zelf open moeten zetten. Wat maakte zij zich toch angstig om niets. Nu ze wist wat het was, hoef de ze ook niet bang meer te zijn. Ze verzamelde al haar moed, wachtte tot twee mensen, die er aan kwamen, vlak bij haar huis waren, en vloog toen de donkere trap op. Gelukkig, de kamerdeur had ze open gelaten, nu smeet ze haar vlug dicht en met een krachtige beweging van haar beide handen, schoof ze de stroef- schuivende knip er op. Met een zucht van blijdschap liep ze naar het midden van de kamer. Heerlijk veilig zo. En als Mammie nu 's avonds thuiskwam zou Ze haar altijd horen, want dan moest zij d'r bed uit om de knip er af te doen. Nu, dat vond ze wel leuk. Ze zou dadelijk, als ze haar boter hammen op had. een briefje voor moeder onder de deur schuiven. Dan wist ze wat ze vanavond te doen had, als ze thuiskwam. Zou zij er bij schrijven dat ze tóch nog de straat opgegaan was Dan hoefde ze het haar niet te zeggen... Maar misschien zou ze dan weer erg boos worden zo als laatst, en dan in de nacht, dan had je haast geen tijd om het weer goed te maken... En dan kon je niet meer inslapen ook, want dat kon je nooit als je moeder kwaad op je was. Ze vond niets anders dan een lege suikerzak, maar daar kon je ook een heleboel op schrijven. De juffrouw uit de kruidenierswinkel schreef er soms wel een heel rijtje met getallen op. Met een stukje potlood, dat ze in het rommellaatje van de naaimachine vond, schreef ze een boodschap aan haar moeder fijn dat knip-je mam u moet drie-maal klop-pen da-ag hoor dit zijn al-le-maal zoen-tjes. Even, vlak voordat ze haar bedje in zou stappen, hoorde ze weer een harde bons. De spieren van haar rechteroogje krompen een ogenblik bedenkelijk te zamen... doch dan kwam er opeens ontspanning in haar gezicht, glunder lachend wipte ze onder de dekens. Sla maar raak, hoor zolderluik, ik weet toch wel dat jij het bent, je maakt mij niet meer bangriep ze. Ze voelde zich ineens zo moedig dat ze opstond en met een resoluut gebaar het licht uitdeed. Maar toen ze, tastend, dan door de donkere ka mer naar haar bedje terugliep, klonk daar opeens weer diezelfde slag. Ze hield verschrikt haar adem in... Nu het zo donker was, klonk die veel zwaarder, veel angstiger... 't Was wel het zolderluik, dat wist ze. maar je kon maar beter secuur zijn. En met een haastig gebaar knipte ze het licht weer aan. De revue was nauwelijks ten einde toen Lottie als eerste van de girls de gemeenschappelijke kleedkamer binnenkwam. Diny, schiet gauw op. Ik heb een invitatie voor je aangenomen. Voor mij Hoe dat zo Van Dalen is jarig en wil ons na afloop van de voorstelling fuiven. Hij wacht buiten op ons. Zijn wagen staat er al, de portier is me komen waarschuwen. Maar ik ga liever niet mee, Lot tie Kind, wees niet zo flauw. Het is een verzetje voor je en voor mij is het leuk als er een derde bij is. Hij is anders zo vervelend. Ik ga toch liever naar huis, Lot tie. heus,hield Diny vol. Zeg. stuur de boel nou niet in de war. Je kan voor mij toch ook wel eens wat over hebben, zou ik den ken. «Ja, maar je weet... het kind...» Ach wat. Marry slaapt toch im mers. Die merkt er geen steek van of je om twaalf uur of om één uur thuis komt en later wordt het niet. Heb je het al afgesproken Ja natuurlijk. Ik dacht je er een reuze-plezier mee te doen. We gaan fijn souperen. Hoü je van oesters Ja, caviaar kan je ook krijgen hoor 't Komt er bij hem niet op geld op aan. Willen we hem afzetten voor Champie, wat denk je O, asjeblieft niet. Ik geef trou wens helemaal niet om drinken. Nou maar vanavond doe je mee, voor een enkele keer zal je d'r niet dood van gaan, ben je mal c 'k Wou dat je het niet gedaan had. Lottie. Wat niet Beloven dat ik meekwam. Kan je me niet excuseren 'k Denk er niet aan. Weet je waar om niet Dat zal ik je nou eens pre cies vertellen. Daar heb ik een be doeling bij. Ik heb in de Korte Poten een schat van een bontjasje gezien, i Vragen wil ik het hem niet. Maar nou heb ik laatst eens gemerkt dat moeten we de natuur een handje toe steken. Men geeft levertraan het best 's avonds voor het eten. De hoeveelheid hangt af van de leeftijd van het kind. Het is een zeer goedkoop huismiddeltje dat. buiten de reeds genoemde eigen schappen. ook bijna altijd bet optreden van de zo gevreesde Engelse ziekte (ra chitis) voorkomt. Wanneer uw kind groot wordt behan del het dan niet meer als een baby. Ge bruik geen dwaze woordjes meer als het andere verstaat Lach niet meer om zijn naive vergissingen, maar leg hem op een vriendelijke eenvoudige manier uit hoe he» wel moet. Straf hem gerust, wanneer hij iets ondeugends uithaalt maar wees mild met uw lofbetuigingen en prijs hem wanneer hij iets nieuws heeft geleerd het zal hem aanmoedigen nog meer zijn best t^, doen. Kinderen zouden bij elke seizoenver andering een licht purgeermiddel of ge durende enige dagen achtereen, een bloed zuiverend drankje moeten innemen WEET U HOE HET HOORT Afscheid nemen wanneer men op bezoek is. Maak een bezoek vooral nooit te lang, het is veel beter een beetje vroeger te vertrekken, dan te laat weg te gaan. Een officieel bezoek duurt ten hoogste tien minuten, terwijl een mondain be zoek een kwartier tot een half uur mag duren. Om afscheid te nemen maakt men gebruik van het ogenblik waarop het ge sprek niet meer vlot. Sta dan op en neem afscheid, maar pas op kies dit moment nooit op het ogenblik, dat een ander be zoeker binnenkomt. Deze laatste zou dan kunnen denken, dat men voor hem op de vlucht gaat Men geeft geen reden op voor zijn vertrek, alleen wanneer de gastvrouw U vriendelijk vraagtGaat U nu reeds kan men de reden van zijn vertrek opge ven. Vermijd bij het afscheid nemen een nieuw gesprek te beginnen. Op dieet. U bent uitgenodigd op een intiem di- neertje maar U staat op dieet. Licht hier over uw gastvrouw eerst in. Zij kan dan maatregelen nemen om onaangenaamhe den aan tafel te vermijden-. Want U weet waarschijnlijk wel. dat het als zeer on beleefd geldt een gerecht, dat U wordt aangeboden te weigeren. Zelfs als men nu niet beslist dolis op het gepresenteer de. neemt men er in ieder geval toch een beetje van. In de schouwburg. Een dame die alleen een schouwburg bezoekt, blijft gedurende de pauze op haar plaats zitten. Men neemt nooit de grootste portie Wanneer men U tijdens een diner ee schotel voorhoudt, eist de beleefdheid da U de voor U liggende portie neemt, tenzij dit werkelijk de grootste is ONS WEKELIJKS PRAATJE. De Bomen zijn gekomen. Sinterklaas is weer voorbijNog met de smaak van speculaas en marsepein in de mond hebben we de laatste restjes in- pakpapier houtwol en koordjes wegge ruimd. terwijl de kinderen rustig bezig zijn met hun nieuwe speelgoed en ge kleurde prentenboeken. 't Is schemeravond en daar er nog en kele boodschappen te doen zijn en t weer mooi is vraag ik t wie gaat er mee Ik roept kleine Wim. graag z'n speel goed in de steek latend voor een wan delingetje met moeder. Even later stappen we door de stille straten Het kind leeft nog in de Sinter- klaasroes. want als op de hoek een haas tige schaduw voorbij schiet, sluit het klei ne handje zich griezelend om de mijne en de kinderstem fluistert angstig Re dacht dat het Zwarte Piet was Sinterklaas en Zwarte Piet zijn weer vertrokken naar een ander landstel ik de kleine baas gerust. Om hem verder af te leiden vertel ik hem. dat het nu gauw Kerstmis wordt. Kom we zullen eens gaan zien of de Kerstbomen er nog niet zijn. En inderdaad, wanneer we het grote plein naderen dringt een bekende harsige geur onze neusgaten binnen Hier staan we als 't ware in een bos van geurige donkergroene dennebomen, afgewisseld met stalletjes waarop grote bundels eeu wig groen hulst met helderrode besjes Merkwaardig, juist was het kinderhart en ook het onze nog vol van 't Sinter klaasfeest en hier ontwaken wij door een geur. die ons oproept ons voor te berei den. voor een heel ander feest, een on eindig schonerhet Kerstfeest. Een vreemd gevoel krijgt ons te pakken, de kerststemming neemt ons reeds in zijn macht. Wim zou maar dadelijk een boom wil len kopen, liefst die allergrootste daar. Maar daarvoor is 't nog te vroeg, in ons warme huis zouden al die mooie naaldjes er reeds af zijn voor het Kerstdag is. «De bomen zijn gekomenroept Wim zijn broer en zus toe. als de voor deur nog maar amper achter ons dicht is. Ja. de bomen zijn gekomenMet dui zenden liggen zij te wachten op de grote pleinen der stad. tot zij door ons gehaald worden om in ons huis opgericht te wor den als een lichtende kandelaber, die aan het grote licht der wereld herinnert. TANTE DINA (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) hij. als er een ander bij is, graag de royale Piet uithangt. De rest begrijp je zeker al, hé Ik vertel jou straks, zo heel terloops, maar natuurlijk zó dat hij het hoort, dat ik het daar ge zien heb en dat het spotgoedkoop is, dan vraag jij de prijs, snap je Ik noem die en dan zeg jij, ach, wat goedkoopEn dan moet het al heel raar zijn als hij dan niet uit zijn slof schiet. En doet-ie dat, dan krijg jij die zwarte jas van mij, je weet wel, met die bontkraag, die vind je toch zo leuk Ik wou dat je daar niet over be gon waar ik bij was,zei Diny, uit haar humeur. «Kind, dat is juist de hele opzet. Ieder mans moet zo op z'n eigen ma nier aangepakt worden. En als je dat eenmaal weet, nou regel je een en ander daarnaar. Tien tegen een dat-ie hapt... Maar stil, daar komen de an deren. Laat niet merken, hoor, dat hij op ons wacht, anders klampt Erna hem met d'r smoesjes aan. Die dwar relt me toch al een beetje teveel naar m'n zin om hem heen. En vanavond kan ik haar helemaal niet hebben. De anderen kwamen met veel la waai de kleedkamer binnen. Zeg, waar was jij gebleven De baas heeft je gemist bij het laatste deel van de finale,riep er een tot Lottie. Heeft-ie me gemist vroeg ze, zonder de aan haar gestelde vraag te beantwoorden. Dat is een goed te ken. Als ze je missen is het een be wijs dat je opvalt. Je moet zeker weer naar je rijke vriend, dat je zo 'n haast hebt,riep Erna sarcastisch uit. «Kind, je hebt je roeping gemist, je had helderziende moeten worden. Dan had je misschien ook meer suc ces dan nuMet een nonchalant I gebaar wipte zij haar zilveren dans schoentjes uit. Ik heb in ieder geval meer rou tine dan jij. Ik heb al aan zeven of acht revues meegedaan, daar kan jij nog niet aan tippen.riep de andere geraakt uit en vervolgde als antwoord op Lottie's spottend lachen Weet je waar jij alleen goed voor bent Of ik dat weet. Voor hetzelfde waar jij graag goed genoeg voor zou zijn, maar waar je de kans niet voor hebt. Nou weet je het. En nou, bon- soir ladies, als ik straks achter de champagne zit. zal ik nog eens aan jullie denken. Ga je mee Diny Die kleedster moet nog eens doen of ze de onschuld in persoon is. Als ze dat was. zou ze niet zo dik met haar zijn,riep Erna verbolgen uit. De anderen spraken verward door een. Die onderlinge ruzies waren te vaak voorkomend, dat ze zich er nog erg druk om maakten. Bovendien had ieder haar eigen besognes. De enige die er zich nu weer aan ergerde was Diny, en ze liet niet na Lottie, in de gang die naar de artisten-uit- gang voerde, er over onder handen te nemen. Maar Lottie haalde de schouders op. Wou ze soms dat zij zich een beetje op d'r kop liet zitten Ze zouden nog wel anders op hun neus kijken als zij in de volgende revue een rol kreeg. Dan zouden ze nog veel harder schelden. Daar stond de wagen, die blauwe... Had Diny nu nog spijt Tegen haar zin stapte ze in de luxueuse auto, na eerst door Lottie als haar beste vriendin aan van Da len voorgesteld te zijn. Ze zat alleen achterin en had zodoende gelegen heid Lottie's vriend eens goed op te nemen. Hij maakte geen aangename in druk. Hoewel niet onknap, had hij toch iets in zijn gezicht dat Diny al direct tegenstond. Na enkele ogen blikken wist ze wat het was. Hij was het type man dat veel dronk. Zijn ogen verrieden dat nog meer dan zijn overmatig rode kleur. Hij was misschien wel eens zo oud als Lottie en Diny begreep niet goed wat zij in die man zag. Beider gesprek ging al direct over waar ze naar toe zouden gaan. Lot tie prefereerde een gelegenheid waar ze konden dansen. Goed, dan gingen ze naar de AtlanticDiny had liefst direct naar huis gegaan, meer nog dan al het andere, hinderde haar de gehele opzet. Met de dag viel Lot tie haar meer tegen en was het niet dat zij zich in zekere zin aan haar verplicht voelde, zou zij er niet aan gedacht hebben nu mee te gaan. Zij ergerde zich aan haar eigen zwak heid. die haar weerhouden had het pertinent te weigeren. Ze voelde maar al te duidelijk dat ze, door nu mee te gaan op de verkeerde weg was. Lottie trok haar hoe langer hoe meer naar haar leventje toe en dat wou ze niet. Ze zou het haar morgen met een zeggen. Ze moest toch zelf ook inzien dat hun levensopvattingen te veel uiteenliepen. Een geregelde om gang tussen hen beiden was daar door immers onmogelijk. (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 12