UIT DE STREEK Aan onze Abonnenten "REGISTERS. CMSSEURS, BÜREEIBENODIGHEDEN RENINGELST VOOR IN DE SENAAT WERDEN NOG EN ALLERNAAST DE HUISHUURWETTEN, OUDERDOMSPENSIOENEN EN NEGEN ANI)KRF ONTWERPEN GOEDGEKEURD. Kamer en Senaat zijn thans met Kerst en Nieuwjaarverlof tot 20 Januari. In de hoge Senaatsvergadering werden i vooraf echte- nog een groot aantal ont werpen afgehandeld. De nieuwe huishuurwetten werden met 45 tegen 17 stemmen bij 42 onthoudingen goedgekeurd het ontwerp betreffende de ouderdomspensioenen met 133 stemmen bij 1! onthoudingen en de wijziging van de besluitwet betreffende de maatschap- j pelijke zekerheid met 128 stemmen tegen 8 stemmen bij 7 onthoudingen. HET C.V P-BELEID IN 1952. In zijn jaaroverzicht schrijft Het Volksblad Ook op binnenlands plan hield de S christelijke gemeenschap stand Verleden jaar strompelde de regering moeizaam voort. De linksen meenden reeds de doodsklok te mogen luiden over de ho mogene meerderheid Een aflossing werd echter te nuttige tijd verwezenlijkt en de ploeg welke thans aan het bewind is. heeft bewezen dat zij België in tijden van nationale en internationale verschuivin gen. financiële en economische bedreigin gen voortdurende onzekerheid om de dag van morgen, politieke spanning, met be kwame hand kan leiden. Wij zijn niet blind voor de onvolkomenheden van het werk dezer regering Maar wij menen dat in alle eerlijkheid van de Eerste Mi nister en zijn medewerkers mag getuigd worden bene mereri de patriazij hebben zich tegenover het land verdien stelijk gemaakt en het land is er hun dankbaar om. TIJL ZONNEBEKE VOETBAI. De voorgenomen voetbal match Zonnebeke-Geluwe ging Zondag 1.1. niet door. wegens de slechte toestand van het speelterrein, beweert men. BEEN GEBROKEN De 85 jarige Ro manic Vanlaere. in het gesticht alhier, is uitgegleden en heeft zich daardoor een be?u gebroken. Ze wordt in het hospitaal te leper verzorgd. 25 JAAR ECHTVERBINTENIS De heer dokter en tevens burgemeester Van Walleghem Antoon en zijn echtgenote Vandoorne Maria vierden Zondag laatst in familiekring hun 25 jarige echtverbin tenis. ACHTERGELATEN Zondag laatst in de kerk een paar schone manshandschoe nen Bede ze naar de pastorij te brengen. BURGERSTAND VOOR DECEMBER GeboortenDirk Masschelein. z. v. An toon en Anna VanlerbergheGino Dal- dinl. z v. Hektor en Laura Herreman Mauritia-Cecilia Keignaert. d. v. Albert en Godelieve VangampelaereNicole Parmentier. d. v. Roger en Hilda Mest- daghRita Vermeersch, d. v. Valentijn en Blanca NuttenRony-Dany Claeys. z. v. Juliaan en Ida OdaLinda Vandevi- vere. d.v. Robert en Laura Lorsom Paula Vandeplassche. d. v Maurice en Augusta Lebbe. Huwelijk Camiel Verleye. van Roese- lare. met Leona Six. van Zonnebeke. Huwelijksbeloften Antoon Roelens, van Zonnebeke. met Rita Stemmter, van leperJules Vercaigne. van Zonnebeke. met Nellv Deboutte. van Beselare. Overlijden Emiel Deboutte. z. v. Henri en Clemence Coudron 8KIELEN VOETBAL Brielen Sp. - S. K. Vla- mertinge 1-4 Fr. Deman zond zijn kat en doelman A Merlevede. gedurende 3 dagen bedlegerig, nam noodgedwongen zijn plaats in tussen de palen en vertolkte niettemin een reuzenpartij. Over deze derby zijn we v)ug uitver teld. Op een modderterrein viel er aan voetballen helemaal niet te denken. De Brielense verdediging heeft zich tot het uiterste ingespannen om de vluggere Sportkringers in te tomen, doch kon niet beletten dat ze 4 maal de weg der netten vonden. Rust: 0-4. De tweede helft beet Sport duchtig van zich af en kon langs kapitein Devloo op strafschop verdiend de eer redden1-4. Helemaal bemodderd en doornat aan hoorden de 22 acteurs met een zucht het eindsignaal. Alle Sporters verdienen een pluimpje om hun betoonde moed. Zondag a. s. verplaatsing naar F C. Komen. UITSLAG TOMBOLA Het jaarlijks bal der voetbalclub kende een buitenge woon succes. Hieraan Zal de reuzentom- bola. met meer dan 3.000 fr. prijzen, ze ker niet vreemd zijn. Ziehier de winnen de nummers. 2 15 17 21 22 23 29 34 37 53 57 64 66 84 91 92 96 100 108 111 112 123 126 148 149 155 159 166 167 190 195 196 208 212 214 216 224 225 230 231 241 242 251 252 253 256 258 261 263 266 271 272 274 275 279 280 284 286 293 304 305 314 322 327 331 334 De prijzen dienen afgehaald bij de Hr. G Vandermeersch. secretaris der club. Het bestuur van Brielen Sport wenst aan alle spelers, supporters en supporte ressen een zalig en gelukkig nieuwjaar. V! 4MERT1NCE VOETBAL Brielen Sp. - SK-V. 1-4 Op een zwaar en moeilijk te bespelen I veld. zetten de localen op met 10 man en reeds aan de 3e min kan A. Deplancke de scoor openen. Nauwelijks heeft doel wachter Merlevede zijn plaats tussen de palen ingenomen of J. Vandromme weet aan de 8e min., op persoonlijke door braak zijn kozijn te verslaan. De gast heren zijn totaal op hun helft gedrongen, maar de doelpunten blijven uit. onder meer aan de 15e en 20e min. blijft het leder plakken op de doellijn. Enkele ogen blikken later wordt het mooiste doelpunt van de wedstrijd gemaakt op corner, ge geven door M Hof. opgevangen door D. Vandromme. die met het hoofd centert naar A. Deplancke en de stand Is 0-3. Even voor de rust krijgen wij nog een cadeautje, als wanneer M Hof de bal In de voeten krijgt en geen genade kent. In de tweede speelhelft is het spelbeeld totaal veranderd. Brielen Is het meest ten aanval, maar gevaarlijk zijn ze niet. In het doel zal Debruyne nog gevloerd worden op penalty, gegeven door Devloo op lichte fout van Miel. Van voetbal is er nu geen sprake meer. het drassige veld laat geen spelvertoon toe en de vele ver keerde beslissingen van de Hr Breyne verergeren dit nog. De Sportkringers ver krijgen nog een paar kansen en zo komt het einde van deze matte partij. De reserven wonnen van B S. Pope- rlnge met 6-0. Zondag a. s. krijgen wij op de Pothem de tweede match van de terugronde tegen Zedelgem, waar wij met 2-4 wonnen. Wie ooggetuige was van deze match weet dat Flandria een goede ploeg ls met een emi nente middenvoor Winnen onze Jongens deze match, dan krijgen we weer voeling met het peleton In het klassement en rul len ze de plaats terug innemen die ze waardig zijn. De Bond der Kroostrijke Gezinnen jubileert te Langemark 25-JARIG BESTAAN MET LUISTER GEVIERD. Verleden Zondag 28 December 1952 was de plaatselijke Bond der Kroostrijke Ge zinnen te Langemark in feest ter gele genheid van zijn 2S-jarig bestaan. Deze plechtigheid werd dan ook op bijzondere wijze gevierd. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt om enkele bestuurs leden-stichters. die sedert 25 jaar in de bres staan van de Bond. feestelijk te hul digen. namelijk de heer Julien Deraeve. mevrouw Georges Rogiers. de heer Gus- taaf Huyghe en mevrouw wed. Ver meersch De afdeling vierde eveneens de Inschrijving van haar 300e lid. namelijk de heer Rambour Hector van het gehucht Madona Om 3 uur in de namiddag werd in de feestzaal in de Klerkenstraat een grote tcestvergadering gehouden. Het was de heer Florent Mestdagh secretaris van de plaatselijke Bond. die er het woord voer de en in het kort een uiteenzetting gaf van het ontstaan en de werking van de Bond te Langemark. Hij eindigde met een passende hulde te brengen aan de gevier de Jubilarissen-stichters van de Bond. Door een lieftallig meisje werden daarop bloemen en geschenken aangeboden aan de gevierden en het 300e lid. De heer De- boout. Provinciale Secretaris van de Bond der Kroostrijke Gezinnen van Westvlaan- deren, hield dan een indrukwekkende feestrede. Spreker eindigde eveneens met hulde te brengen aan de gevierde Jubi larissen-stichters van het eerste uur en hij drukte de wens uit dat de Afdeling te Langemark. die thans een der sterkste is uit de Provincie, de ingeslagen weg zou mogen blijven bewandelen. Na deze Hui deviering werd door kinderen van Kroost rijke Gezinnen een mooi Kerstspel ten beste gegeven. Deze Jubelviering werd besloten met een prachtige Tombola voor al de leden van de feestvierende Bond der Kroostrijke Gezinnen. BEEN GEBROKEN - Vrouw Hennebel Achiel. #9 jaar gleed Woensdag U- zo ongelukkig uit. dat ze met gebroken been naar het O. L. Vrouwhospitaal te leper moest overgebracht worden STADEN TELEFOONDRADEN DOORGEKNIPT In de nacht van 23 op 24 December werden de telefoondraden over een leng te van een 50-tal meter doorgeknipt en medegenomen door onbekenden Nauwe lijks twee dagen later had op dezelfde plaats. Staden-reke. langs de uitgebroken tramsporen een nieuw dergelijk feit plaats. Na een omstandig onderzoek slaag de de rijkswacht er vrij spoedig in tot de aanhouding van een der daders over te gaan. Deze. een zekere Degel..., uit Westrozebeke duidde ook de naam aan van de heler. Bouttel... uit Staden. waar na ook de hand kon gelegd op zekere Sam... uit Roesela re welke eveneens in de diefstal betrokken was. Het trio werd gevankelijk naar leper overgebracht Landbouwer door stier gedood te Veurne Maandagnamiddag deed zich op de hoe ve van landbouwer De Vloo Maurice. Proostdijkstraat 14. te Veurne. een dode lijk ongeval voor. De hh. J. Dequidt en M- Vermeersch. twee vrienden van land bouwer De Vloo. brachten hem 's namid dags een bezoek. Rond 16.30 uur wilde dhr De Vloo hun zijn stier tonen In de stal gekomen begaf hij zich naar de kop van de stier om dit zware beest bij de ringel te nemen. Nauwelijks had hij het beest bij de rin gel vast. of de stier diende hem een zwa re stoot met een der horens toe. Dhr De Vloo. die gekneld zat tussen de kop van het dier en de stalmuur, werd in de hart streek zwaar getroffen. Over een brede en diepe lengte werd het vlees openge reten. Zijn twee vrienden die zich in de stal ling bevonden, waren getuige van het vreselijk ongeval. Dadelijk werd hulp ge boden, doch vooraleer het slachtoffer in zijn woning werd binnengedragen, was hij reeds overleden. De hr Maurice De Vloo werd geboren op 22 Dec. 1905 en was in de streek zeer geacht en telde in de landbouwkringen niets dan vrienden. Het tragische onge val bracht dan ook heel wat beroering in het Veurne Ambachtse. Belgisch piloot' doet noodlanding nabii Riisel Had nog slechts voor 3 minuten benzine. Een jeugdige Belgische piloot ontsnapte Dinsdagavond aan een gewisse dood. toen hij boven Noord-Frankrijk vloog en nog slechts voor drie minuten benzine had. Toen het reeds donker was op het vlieg veld te Lesquin-Rljsel, dat normaal niet wordt gebruikt voor nachtelijk luchtver keer. maar toch lichtseinen bezit, en de dienstdoende luitenant op het punt stond om het terrein te verlaten, hoorde hij het geluid van een straalvliegtuig. Onmiddel lijk deed hij de landingsbanen verlichten en enkele ogenblikken later streek een Vampire neer. Het was een Gloster- Meteor «-toestel van het eskadrille van Chièvres, nabij Bergen. De jeugdige pi loot, een onderofficier van de Belgische luchtmacht, ontsnapte aan een gewisse dood. want hij had nog slechts voor drie minuten benzine. Zijn radiotoestel werkte niet en een wolkendek op 250 meter be lemmerde het uitzicht. Brits wisselwachter zette alle seinen op rood toen hij onwel werd en vermeed aldus een grote ramp De wisselwachter van het station te Scotwood, bij Newcastle, werd Dinsdag morgen plots onwel. Hij zette alle seinen op gevaaren viel bewusteloos De stoker van de eer ste trein, die het station binnenreed, kreeg argwaan, toen de kabine niet op zijn seinen antwoordde. Hij stopte en blies alarm. De wissel- wachter. de h Patterson, wiens laatste gebaar van plichtsbesef wellicht een ramp heeft voorkomen, werd bewusteloos in de kabine ontdekt. Hij overleed kort daarop. t: Toenemend luchtvaartverkeer in de wereld De balans van de Organisatie voor In ternationale Burgerluchtvaart toont een Theed* toenemend luchtvaartverkeer in de wereld aan Dit jaar hebben de interna tionale en nationale luchtvaartlijnen 45 millioen re:zigers vervoerd tegen minder dan 49 millioen verleden jaar. Niettemin bedroeg de verhoging slechts 13 IJl. tegen 28 t.h. In 1951. Het aantal reizigers-kilo meters is toegenomen met 15 t.h. tegen 26 t.h. in 1951 en dat van de ton-kilome- ters voor het goederenvervoer met 4 t.h. in plaats van 16 t.h. Verder blijkt uit de statistiek nog. dat in 1952 de toestellen van de luchtvaart maatschappijen meer dan 1 milliard kilo meter hebben afgelegd, betzij zesmaal meer dan in 1937 en 17 maal meer reizi gers hebben vervoerd dan in dat jaar. zodat het aantal reizigers-kilometers 27 maal meer bedroeg dan in 1937. De bromfietsen in Nederland In Nederland neemt het aantal brom fietsen werkelijk verbazingwekkende af metingen aan. Op 1 Augustus 1949 was De fce. e.-e _r.:S*n Lij oe bond der Kroostrijke Gezinnen te Langemark met in hun aantal slechts 4 500 en het jaar daar- hun midden Z.EJI. Pastoor Corneilie, Ere-voorzitter. Zij zijn omringd door de heer op waren er reeds 55.000. In 1951 steeg Burgemeester Dumoulin cn de beer schepen Vancoillie- Verder bemerken wij het 300e het tot 148.000 om op 1 Augustus j.l op lid van de Bond dat gev.erd werd, alsook de heer Deboodt. Provinciesecretaris van de grond van een voorlopig cijfer, op 218.000 Bond der Kroostrijke Gezinnen en het bestuur van de plaatselijke Bond, waaronder wij te worden bepaald. Dit betekent een ver- herkennen de hh. Silveer Gheeraert, Voorzitter, en Florent Mestdagh. secretaris.meerdering in de verhouding van 1 tot 50. De brievenbesteller was op ronde met de kwijtschriften over 1851 Mogelijks waart U niet thuis bij zijn komstdaar het kwijtschrift flechti één wordt aangeboden, vragen we U. dit ten postkantore aan te vragen, ofwel aan uw gewone brievenbesteller U kunt ons ook een kaartje schrijven of onderstaand inschrijvings- buUetijn invullen en het onder open omslag (met zegel van 0.20 fr.) sturen naar het bureel van ons blad Boterstraat. 34. leperdan doen wij het nodige. De abonnementsprijzen blijven onveranderd, hetzij Voor 1 jaar: 135 frank. Voor 6 maanden 7# frank. Ondergetekende verlangt een abonnement op HET YPERSCH NIEUWS voor het jaar 1853 Naam ---- Straat en Nr: Gemeente (1) Het bedrag 135 frank werd gestort op postcheckrekening Nr 461.73 (L. Dumortier) of mag door de postbode ontvangen worden (1) Doorhalen wat niet past Benoemingen van Burgemeesters Bij Koninklijk besluit van 24 Decem ber 1952. verschenen in het Staatsblad van 1 Januari 1953. zijn tot burgemeester benoemd, met ingang van 1 Januari 1953 Arrondissement leperNeerwaasten Mr Loraine O.Beselare Mr Defever A. Boezinge: Mr de Thibault de Boesinghe R.ElverdingeMr Dochy G.leper Mr Vander Ghote J.LokerMr Louf G OostvleterenMevr. Smis M.Poelkapel- le Mr Pauwelyn J.ReningelstMr Van- delanotte E.Westvleteren Mr De Bergh R. ZandvoordeMr Brei H.Zuidscho- te Mr Pecceu R. Senatoren en volksvertegenwoordigers krijgen een kenteken Zilveren medaille met leeuw en kroon. Naar verluidt zullen de volksvertegen woordigers zowel als de senatoren een bijzonder kenteken krijgen Het werd reeds uitgereikt aan de leden van het Kamerbureau en zal in de eerste helft van Jtnuari aan de andere volksverte genwoordigers worden gezonden Het is een massief zilveren medaille van 7 cm. hoogte en 5 cm. breedte en stelt een lictorenbundel voor waarover liet woord Lexen met de Belgische leeuw en de dynastische kroon erboven. Opengewerkte lichtstralen schieten schuins naar omhoog, links uitlopend op een lauwertak en rechts op een eikentak Nieuwe Raadsverkiezingen te Houtem-bii-Veurne OP 25 JANUARI De gemeenteraad van Houtem-bij-Veur- ne heeft tijdens zijn laatste bijeenkomst de datum van de nieuwe gemeenteraads verkiezingen vastgesteld. Deze zullen plaats hebben op 25 Januari. De uitslagen van de gemeenteraadsver kiezingen. die plaats hadden op 12 Octo ber 1952. werden ongeldig verklaard, daar een persoon die rijn militieplicht vervult, een stem zou uitgebracht hebben. Drie lijsten werden ingediendC.V.P., afgescheurde C.V.P. en een socialistische lijst. Deze behaalden onderscheidenlijk 5. 3 en 1 zetels. De 9e zetel werd toegekend aan de C.V.P. met het kiescoëfficiënt 51.57. ter wijl de socialisten als coëfficiënt voor hun tweede zetel 51.44 behaalden. De ten onrechte uitgebrachte stem kon aldus van beslissende aard zijn, wat de toewijzing van de zetel betreft 20.000 reizigers dagelijks in Centraal Station te Brussel Volgens een eerste telling uitgevoerd door de N.M.B.S.. schijnt het dagelijks gemiddelde aantal der reizigers, die het centraal station gebruiken, zich rond de 20 000 (aankomst-afreis) te stabiliseren). Het zijn meestal abonnenten. die het cen traal station gebruiken, omdat het dich ter bij hun werkplaats ligt Invoer van auto's in België België heeft tussen Januari en October 1952. in totaal 12.109 personenwagens en 492 raamwerken voor personenwagens, evenals 2407 handelsvoertuigen en 2312 raamwerken, ingevoerd. De gezamenlijke ir.vocr heeft een totale waarde van 608 106.840 Belgische frank voor de per sonenwagens en raamwerken en 348.131.840 frame voor de handelsvoertuigen en raam werken. In 1951 had België 11.163 par ticuliere auto's en 1.443 raamwerken in gevoerd. met een totale waarde van 549 413.200 fr. Wat de handelsvoertuigen betreft, bedroegen deze cijfers resp. 2.241 en 1 795 met een totale waarde van 243-833 800 fr. DE NIEUWE HUSSHUURWET IN 1.432 GEMEENTEN ZIJN DE UITZONDERINGSBEPALINGEN VERVALLEN Terugkeer naar het gewoon recht In het Staatsblad van 31 December ver scheen een Koninklijk Besluit, waarbij de geordende wetten, houdende uitzonde ringsbepalingen in zake huishuur ten aanzien van sommige gemeenten buiten toepassing worden verklaard. In deze gemeenten zal het gewoon recht toegepast worden voor ieder huurcontract van de verjaardag af van de ingenottre- ding, in dezelfde voorwaarden als de wo ningen. die thans buiten de wet vallen. Van de toepassing van de wetten, hou dende uitzonderingsbepalingen in zake huishuur, samengeordend 10 Maart 1952, worden hierdoor uitgesloten de huurover eenkomsten betreffende alle onroerende goederen of gedeelten van onroerende goederen die gelegen zijn in een aantal gemeenten waaronder Prov. Westvlaanderen Arrondissement BruggeEgem, Blan- kenberge. Houtave. Klemskerke. Jabbeke. Loppem. Meetkerke. Nieuwmunster. Sint Andrles, Sneljegem. Stalhille. Uitkerke, Varsenare. Vlissegem, Wenduine. Zerke- gem. Zuienkerke. Bekegem, Gistel. Leke. Moere. Roksem, St Pieters Kapelle, Slijpe. Westkerke. Wilskerke. Zande. Schuiffers- kapetle. Handzame Ichtegem Kortemark. Veldegem. Arrondissement KortrijkBossult. Heestert. Kaster. Kerkhove. Moen. Out- ri've. Tiegem. Waarmaarde. Bavikhove. Gljzelbrechtegem. Ingooigem. Lendelede. Otegem. Vichte, St Denijs, Beveren, Des- selgem, Aarsele. Dentergem. Kanegem. Kooigem. Markegem. Oeselgem. Ooigem. Oostrozebeke. Sint Baafs Vijve. St Eloois Vijve. Wielsbeke. Arrondissement Veurne: Merkem. Wer ken. Wouwen. Adinkerke. Alveringem. Bulskamp, Lampernisse, Leisele, Moeren (De). Nieuwkapelle. Oeren. Oudekapelle. Sint Jacobs Kapelle. Sint Rijkers. Vln- kem. Wulveringem, Beveren. Gijverinek- hove. Hoogstade. Izenberge. Krombeke. Lo. Pollinkhove. Roesbrugge Haringé. Stavele. Watou. Westvleteren. Avekapelle. Booitshoeke. Lombardzijde. Mannekrns- vere. Middelkerke. Pervijse. Ramskapelle. Sint Joris, Schore. Stuivekenskerke. West- ende. Wulpen. Zoutenaaie. Eggewaarts- kapelle. Houtem. Arrondissement leperLoker. Wulver- gem. Geluveld, Sint Jan, Dikkebus. El verdinge. Noordschote. Renlnge. Woesten. Zuidschote. Provincie Westvlaanderen Fonds der Meestbegaafden Studieleningen 1953-1954 - Aanvragen De aanvragen om een studielening uit de Arrondissementsfondsen voor Meest- begaafden. voor het schooljaar 1953-1954. moeten bij de Gouverneur van de provin cie vóór 15 Februari 1953, ingediend wor den. De aanvraag moet uitgaan van het ge zinshoofd of van de persoon met de zorg over het kind belast. Zij moet opgeven 1. Naam, voornaam, hoedanigheid en volledig adres van de aanvrager. 2. Beroep van de aanvrager (insgelijks uitdrukkelijk vermeldenwerkman of niet). 3. Naam. voornaam van het kind en zijn beoogd beroep. Er zal in geen geval rekening worden gehouden met de aanvragen die na 13 Februari 1953 het Provinciaal Gouverne ment zouden bereiken. Het is aangeraden de aanvraag onmiddellijk in te zenden- De nodige aanvullende inlichtingen rul len nadien door de zorgen van het ge meentebestuur worden gevraagd. De ingezetenen van Brugge. Kortrijk. Moeskroen. Oostende en Roeselare. zetels van eer. gemeentelijk fonds, moeten zich rechtstreeks wenden tot het bestuur van de stad waar ze woonachtig zijn. wendt TT ter 1 Drukkerij DIHORTlFR 34, B »ter4tri»it, 31 - Y P fi 11

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 2