AVONDGLOED Wijzigingen aan de uurtabel der treinen Belangrijke Wijzigingen aan de Ziekte-verzekering SOCIAAL BUREAU,, v. z. w. d. ER WAS EENS Zo zouden de sprookjes beginnen die de Koloniale Loterij zou kunnen ver tellen, uren lang, want bij iedere trekking, begint een echt sprookje voor de winnaars der grote loten! Om Uw kans te wagen evenaart niets DE KOLONIALE LOTERIJ Opgelet, achttien millioen zullen opnieuw worden verdeeld ZATERDAG 17 JANUARI te Geidenaken. door PAMELA WYNNE HET YFEJLSCH NIEUWS BU 5 19-1-1855 Met Ingang ran 5 Januari 1953 Or, bezuinigingsredenen heeft de Na- aonale Maatschappij van Belgische Spoor wegen zich genoodzaakt gezien de relzi- gerstreindienst op het merendeel der llj- ,_er, van het net in te krimpen Deze be perkingen. die iets meer dan één ten honderd van het dagelijks totaal ritten bedragen, traden vanaf Maandag IJ. 5 Januari 1953. in voege. Voor wat de treinen betreft, waarvan we de regeling in ons blad publiceerden, zijr. er ook enkele wijzigingen. Ten be hoeve van onze lezers delen we ze hier mede We raden hun tevens aan de vroe- er gepubliceerde tabellen in die zin te wijzigen of aan te vullen, ten einde alle onaangename verrassingen te voorkomen- Lijn 63 leper - Kortemark - Lich tervelde en terug Trein Lichtervelde V. 1338 u. - leper A. 1433 u-Rijdt alleen nog 's Zaterdags over gans de lijn. doch vertrekt uit Lich- tervfide te 13.49 u.. Kortemark 13.56 u.. 5t Jozef 14.03 u- Staden 14.08 u.. West- rozebeke 1415 u.. Poeikapelle 14.20 u.. Langemark 1435 u.. Boezlnge 1431 u.. leper A 14.38 u. Trein leper V. 14.57 - Kortemark A. 15.40: rijdt nog enkel 's Zaterdags. Lijn 66 Brugge - Roeselare - Kortrijk en terug: Trein Brugge V. 6.05 - Kortrijk A. 7.40 Rijdt 3 minuten vroeger tussen Brugge en Torhout. Trein Brugge V. 20.05-Kortrijk A. 2138 Rijdt 3 minuten later tussen Lichtervelde en Kortrijk Treinen Torhout V. 6.08 - Brugge A. 6.38 en Kortrijk V. 5.00 - Brugge A. 6.38 komen thans te Brugge aan te 633 u. Lijn 69 Kortrijk - Menen - leper - Poperinge en terug: Trein Kortrijk V. 5.11 - Poperinge A. «32volgt op Zon- en Feestdagen na- vermelde uurregeling Kortrijk V. 538. Bissegem 545. Wevel- gem 5 50. Menen 5.57/5 58. Wervik 6 05. Comines 612/6.13. Houthem 6.18. Holle- beke 6.22. Ziilebeke 6.28. leper 6.33. Trein Kortrijk V. 6.23 - Poperinge A. 7.52rijdt niet op Zon- en Feestdagen tussen Kortrijk en leper. Trein leper V. 4 48 - Kortrijk A. 5.43 rijdt niet op Zon- en Feestdagen Trein Poperinge V 8.17 - Kortrijk A 1.30op Zon- en Feestdagen overstappen te leper Lijn 73 Brussel - Gent - Adlnkerke en terug Trein Lichtervelde V. 7.57 - Diksmuide A 8.23is afgeschaft tussen Kortemark en Diksmuide. Trein Diksmuide V. 8.26 - Lichtervelde A 8 52is afgeschaft tussen Diksmuide en Kortemark Voor andere treinen die niet dadelijk verband houden met onze streek, raden we onze lezers aan de uurtabellen in de stations te raadplegen, vermits aan som mige treinen belangrijke wijzigingen wer den aangebracht Vorige week deelden we in De Poli tieke Toestand mede dat de regering een hervorming van de maatschappelijke zekerheid, en dan vooral op het gebied ziekte-verzekering, overwoog. Het Koninklijk besluit ter zake ver scheen inderdaad in het Staatsblad van 1 Januari, waarin het niet minder dan 13 bladzijden beslaat- Wat vooral van betekenis blijkt, is het verschil dat thans gemaakt wordt tussen de verplichte gezondheidszorgen en de vrijwillige gezondheidszorgen. Verplichte gezondheidszorgen. Deze behelzen onder meer a) de belangrijke heelkundige bewer kingen b) de zorgen bij bevalling cl de ziekenhuisverpleging voor behan deling met een minimumduur van acht dagen, alsook de ziekenhuisverpleging ver eist wegens de heelkundige bewerkingen onder letter a) bedoeld en wegens de ziekten bedoeld onder letter d) van dit artikel d) de behandeling van de geesteszie ken. de kanker, de tuberculose, de lupus inbegrepen, en de kinderverlamming e) de levering van sommige orthopae- dische apparaten en protesen f) sommige radiologische onderzoekin gen en sommige radio- en radiumthera- peutische technische behandelingen, wel ke door een specialist dienen gedaan. De barema's van de honoraria en van de terugbetalingen, alsook de voorwaar den in dewelke de prestaties, verleend worden, worden een eerste maal vast gesteld door de minister van Arbeid en Sociale Voorzorg. In elk verzekeringsorganlsme wordt de controle over deze zorgen toever trouwd aan een medische directie welke elk jaar een omstandig verslag voorlegt De controle der zieken aangetast door tuberculose, kanker, geestesziekten of kinderverlamming strekt zi<S\ uit over vijf op het einde van de kuur volgende jaren Vrijwillige gezondheidszorgen. De vrijwillige of facultatieve gezond heidszorgen. die de verzekeringsorganis men mogen toekennen onder de voorwaar den en tegen de bedragen van tegemoet koming welke zij bepalen, zijn de volgen de 1) algemene zorgen welke omvatten: a) de gewone medische zorgen, dit zijn de raadplegingen en de huisbezoeken van de doctors in de geneeskunde, of zij al gemene geneeskunde uitoefenen dan wel specialist zijn b) de aflevering van pharmaceutische producten c) de voorbehoedende onderzoekingen 2) de speciale zorgen, welke omvatten a) andere heelkundige bewerkingen dan deze voorzien bij de verplichte presta ties b) de neuropsjrehiatrische onderzoekin gen c) de levering van andere orthopaedi- sche apparaten en prothesen, dan deze voorzien bij de verplichte prestaties d> de heropleiding van de zieken e) de ziekenhuisverpleging voor waar neming en diagnose, alsook de zieken huisverpleging met een maximum duur van zeven dagen; f) de laboratorium-ontledingen niet be doeld in de verplichte prestaties g) andere physiotherapeutische behan delingen dan deze bepaald bij de ver plichte prestaties h) de radio- en radiumtherapeutische technische behandelingen, niet bedoeld in de verplichte zorgen 3) de tandenverzorging. zo algemene als speciale. Tegemoetkomingen. Elk verzekeringsorganisme bepaalt zijn wijze van tegemoetkoming in de kosten van pharmaceutische producten. Een gedeelte van de kosten van de zorgen mag ten laste van de verzekerde gelaten worden. Mogen in geen geval door de verzeke ring tegen ziekte en invaliditeit worden terugbetaald, de prestaties hetzij van onderzoekingen, hetzij van controle, wel ke door de openbare besturen opgelegd of ten laste worden genomen of door hen per prestatie worden gesubsidieerd. Hetzelfde geldt voor medische presta ties. waarin door een werkgever voor zijn personeel wordt voorzien. Voor al de verplichte prestaties, kiest de op gezondheidszorgen gerechtigde, vrijelijk tussen al de personen die wet telijk gemachtigd zijn de geneeskunde uit te oefenen. Deze zorgen zijn zonder beperking van duur verschuldigd. De belanghebbenden moeten zich verplaatsen om ze te ont vangen. tenzij zij er door hun gezond heidstoestand toe verhinderd zijn. Voor al de verplichte prestaties, kiest de verzekerde vrijelijk de instelling, waarin hij opgenomen en gebeurlijk zal verzorgd worden, voor zover deze instel ling aangenomen is door de minister van Volksgezondheid en van het Gezin. Bedoelde instellingen zijn echter voor de verzekerden slechts toegankelijk op voorwaarde dat zij. tegen gelijke prij zen voor al de gerechtigden, welk ook hun verzekeringsorganisme zij. toegan kelijk zijn. Wat betreft de verplichte prestaties, geeft het Rijksfonds jaarlijks de lijst uit van de geneesheren en de instellingen. Voor het bijhouden hunner SOCIALE VERPLICHTINGEN, wenden alle handelaars, werkgevers, landbouwers, enz. zich tot Lange Torhoutstraat 13, te IE PER (Soc. Sekret-. aangenomen bij M. B. van 7-3-46. onder Nr 515) 2 die aanvaarden de schalen van de ver zekering toe te passer, voor de verzeker den. wier inkomsten een bij ministerieel besluit vastgesteld bedrag niet over schrijden Rechthebbenden- Hebben recht op vergoedingen De verzekerde alsook de leden van zijn gezin, op voorwaarde zich in regel te stellen wat de bijdrage betreft recht te hebben op de vergoeding voor primaire ongeschiktheid tot werken of voor rust wegens bevalling, of zwanger zijn van de vijfde maand recht te hebben op de invaliditeitsver- goeding of. wanneer het mijnwerkers be treft. recht hebben op een invaliditeits- vergoeding ten laste van het Nationaal Pensioenfonds voor mijnwerkers lecht te hebben op een wettelijk ouder domspensioen als loontrekkende of op een vervroegd pensioen krachtens een bijzon der statuut recht te hebben op ouderdomspensioen als mijnwerker. De gezondheidszorgen dienen insgelijks verleend Aan de weduwe van de verzekerde, evenals aan de leden van haar gezin aan het gezin van de verzekerde die onder de wapens of wederopgeroepen is. De h. Van den Daele aan het woord. De h. Van den Daele. minister van Ar beid en Sociale Voorzorg, hield Zondag avond voor de radio-omroep te Brussel een toespraak, waarin hij de herziening van de wet op de ziekte-verzekering toe lichtte. Hij verklaarde het volgende Het Koninklijk Besluit beoogt de finan ciële sanering en de consolidatie der ziek teverzekering. door het beginsel van de financiële verantwoordelijkheid der mu tualiteiten. reeds vastgesteld in het be sluit van 13-1-1949 effectief te maken. 1) Aan het stelsel der voorschotten vol gens de uitgaven wordt een einde ge maakt. elk verzekeringsorgaan zal onmid dellijk zijn aandeel ontvangen op grond der laatstgekende verdeling volgens de criteria vastgesteld in het besluit van j 1949. de debet- en creditsaldi der voor schotten van de verzekeringsorganen wor den geleidelijk aangezuiverd. 2) Het besluit brengt menigvuldige ver anderingen van technische aard. reeds vroeger voorgesteld door de verantwoor delijke verzekeringsinstantiesdaardoor worden leemten in de verzekering aange vuld die de ervaring heeft doen blijken. 3) De toelagen van de Staat, zoals zij werden aangepast in 1952 blijven onver minderd behouden, nl. 16 t.h. op al de bijdragen van de verzekerden, vermeer derd met 50 t.h. voor de mijnwerkers. 4) De mutualiteiten worden beter toege rust om hun verantwoordelijkheid te dra gen a) de prestaties worden onderschei den in voorranghebbende en aanvullen de. Voor de voorranghebbende worden gelijkvormige terugbetalingsschalen op gelegd. Bij de aanvullende wordt een ze kere vrijheid gelaten aan de verzekerings organen. Dit moet in genendele vermindering der prestaties betekenen. Integendeel, door een betere organisatie en door sa neringsmaatregelen. bestaat er mogelijk heid tot uitbreidingb) middelen wor den hun aan de hand gedaan opdat zij (7434) zich beter kunnen beschermen tegen som mige bedrieglijke praktijken die thans ingang hebben gevondenc) de invloed der mutualiteiten in de bestuursorganen van bet Rijksfonds wordt versterkt. De verzekeringsorganen wier reser ves minder bedroegen dan het minimum, bepaa'd bij het besluit van 1949. waren oveiecnkomstig dit besluit verplicht bij komende bijdragen van de leden te eisen deze maatregel is thans niet meer on ontbeerlijk. zij kunnen zonder de ware belangen der verzekerden te schaden door andere middelen het evenwicht herstel len. 6> Het Koninklijk Besluit brengt geen wijziging in de medische honoraria, de prijzen der pharmaceutische specialitei ten zullen onverwijld worden vermin derd een ministerieel besluit is aanhan gig bij de Raad van State. 7) De regering is ervan overtuigd dak deze langverwachte gezondmaking der ziekteverzekering de ware arbeidersbe langen zal dienen. Zij rekent op de me dewerking van alle weldenkende burgers om deze belangrijke hervorming te doen slagen Deze zal een nieuwe stap zijn in de richting van de ware sociale vooruit gang. Afwachten. Daar deze hervormingen van diepgaan de aard zijn. valt het moeilijk op een eer ste zicht er de werkelijke draagwijdte van te bepalen. Wijzen we er echter op dat tegen deze hervormingen van talrijke zijden protes ten uitgaan, o.m. van de Vlaamse afde ling der orde der geneesheren en van het verbond der plattelandsdokters, waarin deze hervormingen betreurd worden. We zullen dus nog wel enkele tijd moeten wachten, om de practische uit werking van dit besluit te kunnen vast stellen en na te gaan in hoever het voor de verzekerde heilzaam gebleken is. Feuilleton Het Ypersch Nieuws 7 Zij leunde iets zwaarder op de arm harer dochter en zei tot haar Het huwelijk, mijn lieve, is een ernstige toetssteen voor het karakter. Het is een toestand waarin men moet we ten te geven en te nemen. Voor goed en voor slecht je weet het. Woorden die in de letterlijke zin dienen te worden genomen Ja, maar bij mij schijnt het altijd slechtte betekenen, wat ik ook doe. Daarenboven hebben we dat al lebei gezegd, hij net zo goed als ik. Dat hoorde hij te bedenken. Ik ben tot nu toe in gene dele slecht ge weest. Ik heb alles gedaan om aar dig en beminlijk te zijn. Maar hij geeft er altijd een slechte draai aan. Hij zet de domper op al mijn kleine pogingen om gezellig en vrolijk te rijn. Je kunt niet vrolijk blijven als er altijd weer een domper wordt op gezet Ik geloof niet dat vader dat ooit heeft gedaan. In alle geval her inner ik het mij niet.Mevrouw La- timer was opnieuw in tranen uitge barsten, en ditmaal huilde zij wild. Niemand begreep het niemand zou ooit kunnen begrijpen wat een kwelling dat voortdurend gevit was. Het klonk bekrompen, onwaardig. Indien zij kon zeggen, dat haar man dronken thuiskwam, en in de hall was neergevallen, dan zou iedereen verontwaardigd zijn en medelijden zoet haar hebben. Maar nu zij slechts zeggen kon. dat hij een domper zette °P haar pogingen om gezellig en vro lijk te zijn, keken zij haar schuin aa-i en vonden haar onnatuurlijk en ze.fzuchtig. Mevrouw Latimer snoot haar neus in haar verfomfaaide zak doek en zich wanhopig in zichzelf tozugtrekkend besloot zij zelfs onder *elke omstandigheden ook, niemand. zelfs haar moeder niet meer in haar vertrouwen te nemen. Wel, liefste, voel je je nu wat ge lukkiger na ons praatje Mevrouw Warren sprak na een korte stilte. Zij waren weer in de buurt van het gou den grasveldje, en de bloeiende gras- pluimen wiegden licht in de zachte avondwind. «Ja, veel gelukkiger, dank u moe der, zei mevrouw Latimer kalm. Daar ben ik blij om, lieveling. En propos van wat je over je vader zei, Mary, geloof me, hij heeft ook geen gemakkelijk humeur. Het is mogelijk dat je het nooit hebt ge merkt, want hij vond, dat hij aan jullie, kinderen, een goed voorbeeld moest geven. Maar toch. hoe innig ik hem ook bemin, ik weet hoe zijn humeur is. Ja moeder. Mevrouw Latimer zette haar breedgerande hoed recht. Haar tranen hadden haar goed ge daan. Bovendien was zij ervan over tuigd, dat het nutteloos was om met je sympathie tot de ouderen te gaan. En zeker niet, als het je bloedver wanten waren. Zij zeiden dat, wat zij meenden te moeten zeggen, en niet wat zij werkelijk dachten. Of schoon misschien dachten zij dat ze dat deden, omdat het een gewoonte was geworden om hun woorden en hun gedachten te combineren. En misschien wel voor het eerst in haar leven, wendde mevrouw Latimer zich af van alle aardse hulp en zocht haar ziel hulp bij God. Iemand, die alles ;ot in de bizonderheden wist en toch nedelijden met haar had. Mevrouw ,atimer wist, dat Hij dat had, of- choon zij natuurlijk heel wat din- en had gedaan, die Hij niet zou 'oedkeuren. Maar nimmer zou Hij haar vreugde vernielen. Hij zou nim mer de vreugde verstoren van de kleine eenvoudige dingen, dacht me vrouw Latimer pijnlijk en onsamen hangend. Mevrouw Warren bleef staan en duwde het kleine witte hekje van de pastorie open, en zij voelde zich gelukkiger waar het haar dochter be trof. Die zelfde avond zou zij er eens haar man over spreken en misschien zou hij een woordje zeggen, dat al les in orde bracht. Mevrouw War ren drukte de hand harer dochter nog eens hartelijk en liep het witte hekje het eerst door. HOOFDSTUK Vni Maar de dominee was niet van plan iets over de kwestie tegen zijn oudste dochter te zeggen. «Zoals je weet, was ik nooit op Jasper ge steld. zei hijen ik zou wel eens te veel kunnen zeggen, als ik een maal begon. Als je zelf niet zo wan hopig op het huwelijk gesteld was geweest, dan geloof ik niet dat ik ooit mijn toestemming had gegeven. Ik Mevrouw Warren zat voor haai toiletspiegel en borstelde haar lange haar. «Ja, jij. Mijn lieve kind. tracht het niet te ontkennen. Je was net j een kind in die hele kwestie. Zo verrukkelijk om een der meisjes ge trouwd te krijgen en nog wel met een man, die welgesteld was. Mary zou zich thuis toch nooit gelukkig hebben gevoeld, en zo al meer. De dominee liep zijn kleedkamer uit en in. bezig om zijn boord los te maken. «Ja. maar ik geloof...» Mevrouw Warren hield de haarborstel bewe gingloos in haar hand. Had zij het werkelijk zo in de hand gewerkt Had de belangrijke kwestie om een harer dochters getrouwd te zien al Ie andere overwegingen overscha duwd «Je weet Janet, hoe fel je was. En ik erken dat het een goede oplos ing van Mary's toekomst was. Maar of het aan de verwachting beant woordt, dat is een ander ding. Als mijn persoonlijke mening, moet ik je zeggen, dat ik vind dat mijn enige schoonzoon een allerellendigst hu meur heeft en Mary begint dat te ondervinden. Maar ik voel me njet geneigd om er tegen haar over te spreken. Het zal geen goed doen, nie mand kan tussen man en vrouw ko men. Zij moeten hun eigen twisten uitvechten.De dominee was nu in zijn chamberlook en liep door de ouderwetse lage slaapkamer en maakte met zijn armen vage, gym nastische bewegingen. Mijn lieve Charles.Maar toen zij dat had gezegd, wist zij niets meer te zeggen. Maar zij voelde zich niet temin verdrietig. Haar eigen huwe lijk was zo succesvol en toch was het alles behalve gemakkelijk geweest. Zij hadden veel kinderen gehad en een bedroefd beetje geld om hen op te voeden. Natuurlijk was Charles altijd een engel geweest, maar toch, Mary diende haar huwelijk ook tot een succes te maken. Er was altijd wel een middel om een man te na deren. Het was nutteloos om er open lijk over te praten je moest hem met takt naderen. Mevrouw Warren vlocht haar haar in twee vlechten (en droeg haar kandelaar toen naar haar bed, zodat zij zou kunnen bid den, voordat zij het licht uitblies. Zij vond het prettig om zo neer te knie len, met haar hoofd tegen het koele laken, wetend dat de dag nu ten ein de was en dat er geen vervelend ge meentelid meer zou komen om hen te storen. Zo eindigde Mary's bezoek aan haar oude thuis. En toen zij na veer tien dagen weer op het kleine ver laten perron stond, was zij blij, dat het het einde was. Haar plaats in de familiekring was door een andere zuster ingenomen, die net zo oud was als zij. toen zij was heengegaan om f te trouwen. Deze zuster was mooier dan zij en niet zo dromerig, en zij hf.-' een liefdeshistorie met de zoon van een naburig edelman, een rijk zakenman en de kerkmeester van de dominee. De zoon kwam naar haar toe in een vuurrode en aluminium two-seater, die bij het oprijden van i de laan een geluid maakte als een snelvuur geweer. Het was er een van het allerlaatste model en wanneer het tweetal vrolijk wegreed dicht naast elkaar op de voorbank, leek het alsof zij aan het stuur zaten van een miniatuur brandweerwagen. Doris was overgelukkig in deze ro man die nog in knop was en me vrouw Warren niet minder. Het was geen goed ogenblik voor een dochter, die verdriet had, en toen mevrouw Latimer in de hoek van de derde klasse coupé zat, die haar stellig in Liverpool Street zou doen belanden, was zij verheugd, dat haar korte va- cantie voorbij was. Zij nam haar leven in Gloucester House weer op met het innerlijk be sluit om er weer het beste uit te maken. Als je het maar lang genoeg probeerde, dan stierven je natuurlij ke instinkten en neigingen een na tuurlijke dood. Dan werd je net zo als je wilde zijn, dood en slap en zon der veel gevoel voor de dingen. Terwijl mevrouw Latimer uit de stoffige coupé stapte en haar lange rok even optilde opdat de kleverige papieren en de bananen schillen zich niet aan de zoom ervan zouden vast hechten (zij had met zeven anderen in de coupé gezeten, die voortdurend geëten hadden, nadat zij in Yar mouth was overgestapt op de trein naar Londen) voelde zij bijna een tinteling van vreugde, toen zij haar man op het perron zag staan, in zijn nette kleren. In alle geval behoorde zij bij hem, en hij hield van haar. Dat zij niet erg veel van hem hield was haar schuld en niet de zijne. Zij zagen de dingen anders in en daar zij de jongste was, moest zij zka naar zijn inzichten schikken. En het was eveneens prettig om samen in Gloucester House te ko men. Juffrouw Carey was een en al glimlach en Emily ook. «Ik ben blij u terug te zien, me vrouw, zeiden zij terwijl zij haar in de hall begroetten. Dank je, juffrouw Carey, dank je Emily,» glimlachte mtvrouw Lati mer met iets van haar oude levens lust (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 5