FILMWERELD centraal STATION POLITIE HOLDEN UIT DE PROGRAMMA'S Barry WILLIAM Nancy OLSON FITZGERALD HET YFEBSCH NIEUWSBit 7 1»-1-I8ó3 0NEMA OUD IEPER: THE DESERT FOX (Rommel) mei James Mason- Op 23 Oktober 1942 bulderen de Britse ganonnen aan de poorten van El Ala- •nem in Noord Afrika. Nu de tang zich rond hem dichtsluit. begrijpt Maarschalk grwin Rommel, de opperbevelhebber van het Afrika-Korps dat de toestand hope loos is en eist hij dat Generaal Fritz Bay- erlein zich met zijn troepen zou terug trekken ondanks het bevel van Hitier d„t hen oplegt te overwinnen of te ster ven- De veldtocht in Afrika eindigt in Tu nis. De Duitse troepen geven zich over. Rommel die van zijn bevelhebberschap ontheven werd. komt ziek naar Duits land terug en verblijft maanden in een hospitaal- Nadat hij weer op krachten is. doet Rommel in November 1943 een inspectie tocht van de Atlantische muur en bereidt zich voor tot het aanvoeren der Duitse strijdkrachten die moeten weerstaan aan een eventuele inval der Verbondenen. Rommel deelt zijn ontgoocheling mee aan Maarschalk von Rundstedt bij deze voor bereidingen tot de strijd en zou liever de vijand ontmoeten in open strijd. Maar von Rundstedt zegt hem dat in elk geval de Korporaal alleszins alleen het op percommando van de verdediging zal op zich nemen. Tijdens een korte rustperiode die hij doorbrengt bij zijn vrouw Lucie en zijn zoon. krijgt Rommel het bezoek van Dr Karl Strolin. die hem openlijk te kennen geeft dat hij niet akkoord gaat met de politiek van Hitier. Strolin deelt hem ins gelijks mee dat een groep hoge politieke personaliteiten het plan koestert Hitier af te zetten om te trachten Duitsland te redden Rommel heeft te kiezen tussen zijn soldatenplicht en zijn geweten als Duit ser en weet geen beslissing te nemen. In Juni landen de Verbondenen in Frankrijk en na enkele maanden is het duidelijk dat de toestand van Duitsland hopeloos is Von Rundstedt en Rommel besluiten een beslissende stap te doen bij Hitier. de enige verantwoordelijke van die toe stand. Rommel begeeft zich bij de Führer om hem reden te doen verstaan, maar hij stoot op een dictator die half gek is. De aanslag op het leven van Hitier wordt beslist met behulp van Rommel. Doch drie dagen voor de moord, wordt de wagen van Rommel aangevallen door II een Brits jachtvliegtuig en Rommel wordt ernstig gewond. Daar zij hun samenzwe ring niet langer kunnen uitstellen, bren- gen de anderen hun plan ten uitvoer. Maar Hitier ontsnapt zoals men weet. op wonderbare wijze aan de dood. Als wraak- maatregel beveelt de Führer het neer schieten van 5 000 gijzelaars en hoopt r ldus dat de verantwoordelijke van het omplot zich zal kenbaar maken. Hitier endt eveneens SS-mannen uit om de wo ning van Rommel te bewaken. Generaal Burgdorf. door Hitier afge vaardigd. komt Rommel opzoeken en zegt hem dat een onderzoek tegen hem is ge- npend. dat zijn schuld is bewezen en dat i er hem slechts één uitweg blijftzich te zelfmoorden. Op deze voorwaarde zal zijn vrouw en zijn zoon het leven ge- ..paard blijven, en hijzelf zal de eer van een nationale begrafenis krijgen. Aldus geen uitweg meer ziende in zijn hopeloze toestand, zal Rommel zijn lot aanvaarden. De overwonnen kapitein geeft toe maar in het diepste van zijn hart gelooft hij nog steeds in de laatste kans welke God hem schenken zaL Deze kans doet zich voor wanneer zijn kargo de weg der internationale regatten kruist. De zee is vol schone, witte zeil jachten. Hij geeft order aan de passagiers en de bemanning om in de reddingsloepen over te stappen Als schipbreukelingen moeten de jach ten hen. willen of niet. oppikken... Het zijn schipbreukelingen... Kapitein Joris Kuipper heeft niet geaarzeld Zijn schip te offeren, hij heeft zijn kargo doen springen Hij verdwijnt in de golven. De uitwijkelingen zijn gered. De kapitein heeft alles verloren, behalve zijn ziel. In dien hij er werkelijk een heeft, en in dien iemand zich hiermede bezighoudt. CINEMA COLISEUM: UNION STATION (Centraal Station-Politie) met William Holden. Nancy Olson en Barry Fitzgerald. In de trein, die haar van het domein van de rijke Henri Murcall haar di recteur naar de stad terugvoert, merkt Joyce Willecombe de vreemde handel wijze op van twee personen. Joe Beacom en Gus Hadder. die met haar de coupé delen, en die zij ervan verdenkt gewa pend te zijn. Zij verlaat haar plaats en deelt de trein-overste haar vermoedens mede Daar het meisje aandringt, stemt deze toe de chef der station-politie. luitenant Bill Calhoun, telegrafisch te verwittigen. De luitenant blijft sceptisch tegenover de verklaringen van Joyce, totdat hij een der verdachten een valies in de bewaar plaats ziet deponeren en de sleutel per post verzenden. Bill onderzoekt de valies die volgepropt is met damesklederen die door Joyce her kend worden als behorende tot Lorna Murcall. de dochter van haar directeur. Een telefonisch onderzoek komt hun vrees bevestigen De jonge, blinde Lorna werd ontvoerd. Ten einde het spoor der gangsters te ontdekken, verbergen Bill en Joyce zich in de bewaarplaats waar zij koortsachtig wachten op een der medeplichtigen die de valies moet komen weghalen. Gus ver schijnt inderdaad, maar hij krijgt arg waan en neemt de vlucht. Hij wordt ech ter in een ongeluk gedood. Intussen heeft Beacom aan Murcall be richt gezonden dat hij hem nabij het In- lichtingsbureau van het Centraal Station zal ontmoeten om hem het bedrag van de losprijs mede te delen. De detectives worden tussen het pu bliek verspreid, maar Beacom voelt het gevaar en zendt een van zijn handlangers naar het rendez-vous. Deze wordt aange houden en verklapt het adres waar Bea com en Marge het blinde meisje opgeslo ten houden Wanneer de politie het huis binnenvalt, zijn Beacom en Marge met Lorna ge vlucht- Een politie-agent herkent Beacom maar wordt neergeschoten. Marge die nu spijt heeft aan deze ontvoering deelge nomen te hebben wordt eveneens door Beacom uit de weg geruimd. Beacom tracht nogmaals zijn losprijs te ontvangen, en geeft Murcall een nieuw rendez-vous in het Centraal-Station. Deze maal zendt hij een loopjongen, maar Bill staa' klaar met zijn agenten, en Joyce ontdekt Beacom die zich als bediende van het station vermomd heeft Bill volgt hem in de onderaardse gan gen die weldra het toneel worden van een onverbiddelijke achtervolging Bei den zijn gewond. Beacom is zwaar ge kwetst. en hij heeft maar één doel meer Lorna doden om zich te wreken Maar Bill gelukt er in hem neer te schieten, vooraleer hij zijn plan kan uitvoeren Lorna wordt aan haar vader terugge schonken. terwijl Bill en Joyce elkaar hun iiefor verklaren (UNION STATION) In ii Centraal Station-Politiekomen we midden de wereld der gangsters terecht, die een onverbiddelijke strijd aangedaan worden door de politie- Een boeiende film. prm PP i* -i ^vmaaanm CINEMA OUD IEPER: MAITRE APRES DIEU (Meester na God) met Pierre Brasseur. Bevelhebber zonder wet noch geloof van het oude vrachtschip, hem door zijn vader nagelaten, is Joris Kuipper steeds tussen twee meisjes of twee glazen jene ver. als hij de zeeën niet afvaart op zoek naar vracht, dewelke hem zal toelaten te leven alsook zijn bemanning, welke niet veel schaamtelozer is dan haar kapitein. Joris Kuipper. brutaal en zinnelijk, deinst voor niets terug, om zich een vracht te verzekeren. Hij twijfelt zelfs geen ogen blik zich op de kust van Afrika, voor God zeif te laten doorgaan in de ogen van ongelukkige inboorlingen, om hun de kokosnotenoogst te ontfutselen. Wanneer later te Hamburg, een Duitse ambtenaar hem een lading Joden voor Alexandrië voorstelt, ziet Joris Kuipper in deze vervolgde, opgejaagde en uit hun land verbannen ongelukkigen niets an ders dan een koopwaar te vervoeren In de zuinigste voorwaarden. Maar weldra zal de kapitein er zich rekenschap van geven dat hij niet alleen op de wereld is. dat de mensen geen kud de vee zijn en dat het leven niet zo een voudig is. Op het ogenblik der inscheping van deze erbarmelijke groep uitwijkelingen, verwekt de politie een bloedige opstoot. Vrouwen en kinderen worden gekwetst. m rranTT*mTTrm-* i iiiRinwnnpm kapitein begrijpt niet. Waarom Wat hebben zij misdaan Met zijn gewone brutaliteit neemt hij öc nodige maatregelen opdat zijn passa- ers in menselijke voorwaarden reizen eu opdat de kinderen aan boord de nachtmerrie vergeten welke zij beleefd hebben Helaas. Te Alexandrië verneemt hij dat de visa ongeldig zijn. De uitwijkelingen mogen niet ontschepen en moeten terug van waar zij komen. Wat te doen Een oude rabijn wijst de kapitein op de gelijkenis tussen de woorden van de Heilige Schrift en hun ongelukkige toe stand Door deze vergelijking getroffen, sluit hij zich in zijn hut en verdiept zich in de Bijbel. Er is veel spraak van God welke beloofde de mensen welke in moei lijkheden zijn. te helpen. Men zal zien of het waar is Dat hij de kapitein helpt zijn passagiers te redden En het schip vertrekt op zoek naar oen land waar zij kunnen ontschepen. Doch nergens komen zij terecht en Kuipper heeft begrepen dat hij zijn la ding in het geheim aan wal zal moeten zetten. Hij heeft alles tegen zich. open bare macht oorlogsschepen en vliegtui gen dewelke hem steeds uit de territo riale wateren verdrijven... Kuipper geeft het niet op... doch alles mislukt... De genadeslag geven hem de passa giers zelf. dewelke de strijd opgeven, en •ragen om terug naar Hamburg te ste venen. CINEMA COLISEUM: UITTE 'N MENSENKIND met Tove Maes en Karen Poulsen. Ditte werd als buitenhuwelijkskind ge boren uit de verhouding van Sörine met de zoon van een rijke boer. Van een hu welijk komt er niets in huis. maar de boei betaalt een zekere som als schade loosstelling. Haar eerste kinderjaren slijt Ditte bij haar grootmoeder, die het geld verborg tegen dat het meisje de leeftijd zou be- re!kt hebben om naar school te gaan. Sörine huwt een arm. maar rechtgeaard mensPeter Lars, die Ditte in zijn wo ning neemt. Ze is dadelijk goed bevriend me* de andere kinderen van Peter, maar met haar moeder kan ze het niet stellen. Deze vrouw voelt dat haar leven ver woest isze beschouwt Ditte als de oor zaak daarvan. Om het geld te bemachtigen dat be stemd was voor de opvoeding van Ditte. vermoordt ze de oude grootmoeder, en wordt in 't gevang opgesloten. Ditte moet nu alleen zorg dragen voor hel gezir. van Peter. Maar er is geld te kort en het meisje moet als dienstmeid op een hoeve gaan werken. Zoals dat met haar moeder gebeurde, wordt zij ook door de zoon van de boer verleid. Ook zij zal een buitenhuwelijks kind ter we reld brengen en ook zij wordt van het erf verjaagd. CINEMA CAPITOLE: SAILOR BEWARE (Matroos, neem acht) met Dean Martin, Jerry Lewis en Corinne Galvet- Al Crowthers en Meivin Jones, twee nieuwe reeruten der Amerikaanse Mari ne werden onafscheidelijke vrienden. Terwijl Al die in het burgerleven een talentvol zanger is de successen bij het vrouwelijk geslacht als het ware verzamelt, kan Meivin van zijn kant de geur van maquillage niet uitstaan... Hij is dan ook in de zevende hemel wanneer hij kennis maakt met Hilda, een verruk kelijk meisje der vrouwelijke diensten der Marine, die echter geen gebruik maakt van poeder en andere schoonheids artikelen. Alles gaat dus opperbest tot op de dag ïat Meivin. tengevolge van een misver stand. aangeduid wordt als scheidsrechter bij de verkiezing van Miss Kus s van van Diego. En ziedaar onze held die ver- -oeteld wordt door al de met maquillage ->e5t-eken pin-upsder stad... Na een heldhaftige achtervolging achterhaalt hij le woedend jaloerse Hilda en duidt haar in a s winnaarster van de wedstrijd zon- '»r er nochtans in te slagen haar toorn e stillen. De eenheid waarvan Al en Meivin deel 'itmaken ontvangt enige dagen later or- 'er zich per duikboot naar Honolulu te ?geven. Dj eeuwig onhandige Meivin is noch- snr vol goede wil en hij tracht zich era! nuttig te maken. Zonder de min- kennis van zaken moeit hij zich zelfs zt de stuurwielen zodat de kapitein, om 'er te voorkomen, zich verplicht ziet Ti aan een torpedo te ketenen. Tijdens de reis zijn Melvin's vrouwe- ke successen onbegrijpelijk voor hen die de toedracht van de zaak niet kennen het voorwerp van alle gesprekken en Al beweert ernstig dat zijn vriend een on weerstaanbare charme bezit. De zeelui verwedden aanzienlijke sommen dat Mei vin de verleidelijke ster Corinne Calvet. die in een cabaret van Honolulu optreedt, niet zal durven kussen. Onze held ls wel verplicht de uitdaging aan te nemen, en de aankomst van Hil da die met haar prijs van Miss Kus een reis naar het eiland won. brengt hem nog meer in verlegenheid. Bovendien jaagt de kwartier-meester, die een der hevigste wedders is. hem de M P 's op de hielen om hem te beletten zijn weddenschap te winnen. Tijdens een bewogen achtervolging gaat Meivin een boksmatch aan met een kampioen van het leger, en behaalt een overwinning waar over hijzelf nog het meest verstomd staat— Steeds achtervolgd door de militaire po litie is hij verplicht zich eerst als pousse- pousse geleider te vermommen... en ver volgens als hula danser, om tot bij Corinne te geraken die een inlands feeet bijwoont. De vedette die aan Al's charme niet onverschillig bleef breekt met hem wan neer zij van de weddenschap hoort spre ken. Uit ontgoocheling kust zij Meivin op het ogenblik dat hij gaat achterhaald worden. Hij wint dus zijn weddenschap en ook Hilda's vergiffenis. Al. van zijn Dean Mart n. Corinne Calvet, Marion Marshall en Jerry Lewis zijn de hoofdfiguren uit de vrolijke Paramount-filmtt Matroos, neem acht 1 Zij keert naar haar pleegvader terug. wat het betekent een kind zonder Veel ellende zal voortaan haar deel naamte zijn. zijn. maar ze zal leven om haar kind met Het heeft het recht «een mensenkind* liefde te kunnen omringen. Want ze weet 1 te zijn! ■I Ditte, 'n mensenkindis een Deense film die op ontroerende en onbevangen wijze het lot beschrijft van een kind-moeder. LoiUi Seigner als de rabijn en Pierre Brasseur. de hoekige kapitein, in ii Meester na God», een film gemaakt naar het werk van de Nederlandse dramaturg Jan de Hartog-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 7