WERELDGEBEUREN DITJES EN DATJES... DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGtNGSBlAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 6e JAARGANG Nr 7 PRIJS 3 Fr. ZATERDAG 17 JANUARI T953 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS EEN TRAGISCH GETUIGENIS KONING KARNAVAL HET YPERSCH NIEUWS BESTH R EN REDACTIE 34. BOTERSTRAAT, YPER Tel. 560 Posteheckrek. 461.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS 1 JAAR 135 fr. 6 MAAND 7# fr. Een zicht op Oradour-sur-Glane. thans Oradour-in-puinen- Dit Franse dorpje nabij Bordeaux biedt een treurige aanblik, na zijn vernieling door het aftrek kende Duitse leger in 1944. Het zal steeds als een smet blijven kleven op de geschiedenis van het Duitse leger tijdens de tweede wereldoorlog. Immers van de 648 inwoners, werden er 642 afgeslacht. De anderen ontkwamen slechts bij toeval of dank zij een machtige dosis geluk. Het ganse dorp ging in vlammen op. Thans staan 21 betichten terecht voor een militaire rechtbank, waar ze zich voor deze gruweldaad te verantwoorden hebben. Kerstmis en Nieuwjaar zijn voor bij we hebben definitief afscheid ge nomen van het oude jaar en richten ons nu vol betrouwen op het nieuwe. Dat heeft soms zijn reden ook. want die twee feesten hebben menige beurs leeggemaakt, zodat er thans op nieuw zaad in het bakje moet gewacht worden Er hangt wel wat spleen in de lucht na al dit feest- gedoe, zodat men soms niet weet of men lachen dan wel schreien moet. En toch zijn er al een paar zaken waarover we ons kunnen verheugen. Ge hebt het ongetwijfeld ook al be merkt dat de dagen opnieuw aan het lengen zijn gegaan. De donkere zes wekenzijn voorbij en elke dag wint het licht wat meer veld op zijn spitsbroeder, de nacht. Daarom, als het zonnetje zich een paar ogenblik ken vertoont, dromen we reeds van Lente, van bloesemende bomen, van geurige luchtende vrouwen den ken daarbij ook aan nieuwe toiletten, aan schoonmaak en andere liefelijk heden, waarvoor ze nu reeds hun echtgenoot aan het bewerken zijn. Ook hier is het dus een eeuwige strijd van het licht met de duister nis We verheugen ons reeds op de na kende Lente, doch intussen doet de Winter ons nog steeds gevoelen dat hij zolang nog de baas is en dat hij nog helemaal niet van zin is de baan vrij te laten. We morren wel eens als we met koude voeten thuisko men, of als we dreigen op straat een buiteling van belang te maken, doch <3ie Winter heeft toch ook zijn mooie zijden. Want sedert enkele tijd zwie ren de schaatsers opnieuw luchtig over de gladde ijsvlakte, sierlijke arabesken tekenend of soms minder sierlijke evenwichtsoefeningen ma kend. Dit laatste hoort er nu een maal bij, want iedereen hoeft leer geld te betalen en intussen biedt het de kijkers, die met verkleumde le dematen en rode neus, aan de kant staan, toch ook wat verstrooiing aan. Aldus hebben allen wat aan de win terpret. de schaatsers en de niet- schaatsers. De Winter brengt ook zijn reeks ongelukken mee. Feestdagen met Hinder nuchtere chauffeurs dan ge woonlijk. gladde wegen met verra derlijke slippartijen, een dichte mist die het zicht belemmert, zijn even- veel oorzaken van ongevallen, de ene licht, de andere zwaar. Sommige van die ongevallen zijn ongetwijfeld even onvermijdelijk als de Winter zelf, doch veel anderen zouden gemakke- kunnen vermeden worden, in dien er wat meer gezond verstand werd gebruikt. Aldus zien we nog veel mensen die het vertikken na een sneeuwval, hun deel van het voetpad vrij te maken, wat aldus aanleiding geeft tot onnodige valpartijen met de dito been- en armbreuken. Ver der beschouwen veel chauffeurs zich te veel als de koningen van de baan, geen koningen zoals we die nu ge woon zijn en die zich om het heil van hun onderdanen bekommeren, maar koningen uit die goeie oude tijd. die zich het middelpunt wisten van het heelal, waarrond al het an dere maar te draaien had. Dit heeft dan ook voor gevolg dat ze veel te roekeloos omspringen met het me chanisme dat ze onder de hand heb ben en zich als echte baanschuimers aanstellen, die de wegen onveilig ma ken. Mij gebeurt nooit iets is hun leuze, totdat ook voor hen het on vermijdelijke komt en dan zijn er blutsen en bulten en dan vallen er slachtoffers... Gelukkig zijn ze niet allen zo en mogen we de gelukkige uitzonderin gen vermelden. De antipoden van die roekelozen zijn echter de te voor- zichtigen, die onder de drang van een heilige schrik, toch aanleiding geven tot ongevallen, alhoewel ze deze zeker niet gewenst hadden. Hier dus, zoals in alles, past het weer eens do gulden middenweg te bewandelen. Met het einde van dit jaar. zijn ook veel gemeentevaderen met rust ge gaan. Daar deze gebeurtenis zich slechts alle 6 jaar voordoet met een voorbeeldige stiptheid ten an dere past het wel ook hier een woordje aan te wijden. Het einde jaar stond ongetwijfeld in het teken van de politieke spanning. Vooreerst de verkiezingsatmosfeer, die we nooit heel stichtelijk kunnen noemen, dan de onverholen vreugde langs hier over het succes of de verkropte woe de langs daar om de nederlaagten slotte de vele voetstappen en duis tere akkoorden om tot een overeen komst te geraken, die weer eens voor 6 volle jaren de leiding van stad of gemeente zal verzekeren. Ook hier haalt het licht het op de duisternis, want sedert 1 Januari zijn t' allenkante de nieuwe gemeentera den bijeen gekomen, vol goede voor- I nemens. Het ware zeker goed die nieuwe gemeentevaderen nu nog eens te her inneren aan hun kiesbeloften. voor aleer ze tot handelen overgaan. Wanneer ze de hemel op aarde be- loofd hebben, zal het hun zeker moei lijk vallen die belofte te houden en dat verwacht ook zeker niemand van hen. Dat ze echter bewijzen dat al (zie vervolg onderaan volg kolom) DE KOLENMARKT VAN HET SCHUMAN-PLAN- Op 10 Februari wordt van wal gestoken met de gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot, een van de voor name oogmerken van het Schuman-plan Twee maanden later, op 10 April, zal ook de gemeenschappelijke staalmarkt wor den geopend. In zijn jongste uiteenzetting heeft Jean Monnet. voorzitter van het Hoge Gezags orgaan. de vier doeleinden van de door de Kolen- en Staalpool ondernomen actie opgesomd 1 Inwerkingstelling van de diensten 2 Voorbereiding van de opening van de gemeenschappelijke markt 3. Voorwaarden voor de ontwikkeling van de industrieën van de gemeenschap 4 Nauwere samenwerking met de an dere landen en met name uitbreiding van de pogingen om Groot-Brittannië tot de gemeenschap te doen toetreden. Aangaande het eerste punt verklaarde MonnetOnze methode bestaat er in zo veel mogelijk overleg te plegen met de producenten, de arbeiders, de gebruikers en de ambtenaren en wij hebben reeds commissies of werkgroepen naar Luxem burg doen komen. De meest onmiddellijke taakzo ging de voorzitter van het Hoog Gezags orgaan verder, t was de voorbereiding van de gemeenschappelijke markt. In de ko mende weken zal de markt voor steen kolen. ijzererts en schroot worden ge opend. «Zodra de gemeenschappelijke markt is geopend zo zeide hij. zullen er geen tolrechten meer zijn. noch in- of uitvoer- beperkingen. noch dubbeje prijzen, maar de opening van de gemeenschappelijke markt betekent daarom niet. dat produc ties die tot nog toe afgezonderd waren en tegenover elkaar stonden, plotseling met elkaar in contact zullen worden gebracht. Omtrent het derde punt verklaarde Monnet nader De gemeenschap moet over 4 tot 5 jaar kunnen instaan voor een jaarpro ductie van 47 tót 50 miljioen ton ruw staal en ten minste 275 mlllioen ton kolen, d w z. 6 tot 8 millioen ton meer. Die re sultaten kunnen in hoofdzaak bereikt worden door een voortgezette modernise ring van de installaties en een opvoering van het rendement, waardoor de produc tiekosten kunnen in aanmerkelijke mate verminderd worden. De doelstellingen in zake de productie en de modernisering zijn onafscheidbaar van die inzake de verbetering van de levens- en arbeids omstandigheden van de werkkrachten. Wat het vierde en jaatste punt van zijn uiteenzetting betreft, deelde Monnet mede. dat Zweden, in navolging van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, een permanente vertegenwoordiging te Luxemburg heeft gevestigd en dat de 34 staten, die aan het algemeen accoord over de douanetarieven en de hande) deelne men. de gemeenschap als een enige part ner hebben erkend, die dezelfde rechten geniet en aan dezelfde verplichtingen is onderworpen als elke particuliere staat. Verbinding met de O.E.E.S., concrete ver wezenlijking van de samenwerking met Groot-Brittannië in de vorm van een Joint Committee zijn de essentiële en onmiddellijke taken geweest. De samenwerking met de Verenigde Staten en de Raad van Europa wordt voortgezet en zal later worden uitgebreid. De Kolen-Staalgemeenschap (K.S.G.) heeft reeds de voorzitters van de verschil lende commissies aangesteld ze zijn Gemeenschappelijke marktPaul Rey- naud (Frankrijk) InvesteringenC. Togni (Italië) Politieke: Struye (België)'; VervoerSchoene Sociale Zaken Nederhorst (Ned.) ReglementCargassonne (Fr.) Administratie en comptabiliteitBlank (Duitsland). PROPORTIONELE V ERTEGENWOORDIGING IN EUROPEES PARLEMENT Met 26 stemmen tegen 22 bij negen onthoudingen, besloten de grondleggers van een verenigd Europa, dat de bevol king in het eerste gemeenschappelijke Europese parlement proportioneel verte genwoordigd zou zijn. Door dit omstreden amendement wer den de voorheen opgestelde plannen te niet gedaan. Het werd voorgesteld door de Belg Paul Wigny die te voren reeds zijn slag thuis gehaald had. met een amendement waar in voorzien werd. dat de vergadering rechtstreeks door het volk zou verkozen worden. De beslissing ten voordele van de pro portionele vertegenwoordiging deed even wel de vraag opwerpen of Duitsland, in dien het ooit terug verenigd wordt met de Oostelijke zone. zijn aantal afgevaar digden zou mogen verhogen. LAATSTE BOODSCHAP VAN TRUMAN TOT HET AMERIKAANSE VOLK. Een Amerikaanse traditie wil. dat de president in het begin van elk jaar een boodschap richt tot het Amerikaanse volk. waarin hij de binnen- en buiten landse toestand toelicht- President Tru man. die op 20 Januari zal opgevolgd worden door President Eisenhower, heeft zich vorige week voor de achtste en laat ste maal van deze taak gekweten. Truman richtte zich, in deze boodschap tevens rechtstreeks in volgende bewoor dingen tot het Sovjetrussische Staats hoofd U zegt. dat u gelooft in de voorspel ling van Lenin. dat een der mijlpalen in de totstandkoming van de communistische samenleving de oorlog tussen uw wereld en de onze zal zijn. Lenin was echter c-en mens van voor het atoomtijdperk, die de samenleving en de geschiedenis zag met de ogen van een mens van voor het atoomtijdperk. Er is een grondige wijziging geschied sedert Lenin zijn boe ken heeft geschreven. De oorlog is, zo wel wat uitzicht als wat afmetingen be treft. veranderd. De oorlog kan geen mijl paal meer zijn in een of andere evolutie, doch slechts de ondergang van uw re giem en van uw vaderland tot gevolg hebben. Als Amerikaans burger verklaarde pre sident Truman bereid te zijn. de toekom stige president volledig te steunen en verzocht hij het Amerikaanse volk het zelfde te doen De president handelde dan over de toekomst. Indien wij de Sovjetplannen blijven verijdelen, en het vriendenkamp steeds machtiger wordt, eensgezinder en aan trekkelijker voor de mensen, zal er on vermijdelijk eens een verandering komen in het communistische kamp. 'Wij weten niet wanneer dit zal gebeuren en of dit het gevolg zal zijn van een bewuste be slissing van het Kremlin, van een staats greep. van een revolutie, van een omme keer in de satellietstaten of van een on voorziene samenloop van dergelijke fac toren Het staat echter vast. dat de com munistische leiders eens zullen begrijpen, dat zij het pleit niet kunnen winnen met een oorlog, indien wij hun pogingen om de bovenhand te verkrijgen blijven ver ijdelen In dat geval mogen wij. zonder overdrijving, verwachten, dat hun wereld een ander uitzicht zal krijgen, zijn plan nen zal matigen, realistischer en minder onverzoenlijk zal worden en dan ook de door hem begonnen koude oorlog zal prijsgeven. GRIEKENLAND EN ITALIË. Het bezoek van de Gasperi aan de Griekse eerste minister Papagos vestigt de internationale politieke aandacht op deze twee landen. De toestand is inderdaad de jongste tijd heel wat gewijzigd. Mussolini wilde een Italiaanse hegemonie vestigen over de Balkan en begon zijn grote onderne ming in die richting met de landing zijner troepen in Albanië op Goede Vrijdag in 1939. Voor de Gasperi is een dergelijke politiek uit den boze. maar hij kan toch evenmin goedkeuren, dat er zich thans een andere sterke macht op de Balkan aan het vormen is. waardoor Italië er in de schaduw komt te liggen. Dit gevaar dreigt nu. Tussen Zuid-Sla- vië en Griekenland is het tot een ver zoening gekomen. Nu Tito een politiek tegen Rusland wil voeren (de buitenland se richting weegt veel zwaarder dan het binnenlands communisme) en Belgrado zowel als Athene nauwer samenwerking hun woorden geen gepraat voor de wind waren en dat ze van wal zijn gestoken met de vaste overtuiging aan de goegemeente te bewijzen, dat ze haar niet voor de aap hebben ge houden Daarmede willen we ons ongewoon praatje besluiten, dat in het teken stond van de tijd, dus van Nieuw jaar. van de ouderwetse "Winter, van nieuwe gemeenteraden, enz... Het zal voor sommigen wel op rimram lij ken. doch daarom zijn het ook ditjes en datjes... Karnaval is in aantocht en daarom wordt te Nice de laatste hand gelegd aan de kop van Koning Karnaval, die met zijn brede lach, weldra tot algemeen Jolijt zal uitnodigen. zoeken met de Turken, tekent er zich een nieuwe Balkan-entente af, die nood lottig zou kunnen worden voor Italië. De eerste vraag is natuurlijk of Athene en Ankara wellicht de Zuidslavische aan spraken op Triëst zullen steunen. Daar door zou de regering te Rome lelijk in het gedrang komen. Maar er is meer: Zuid-Slavlë heeft een flink leger, Turkije eveneensmet Griekenland als tussen schakel vormen zij een machtig blok in de Middellandse Zee dat voor de Wes terse actie ter beperking van de Russische macht wel eens meer gewicht zou kunnen krijgen dan Italië. Turkije is daaren boven traditioneel fel anti-Russisch. Zuid- STavië wordt nu op basis van een ander communisme tegen het communisme van Moskou gelijkgeschakeld en. mer, weet het. er zijn geen feller tegenstanders dan vijandige broeders. In Italië daarentegen is er nog steeds een zeer sterke commu nistische invloed, zo sterk zelfs dat men het nodig acht de kieswet te veranderen ten einde de anti-communistische meer derheid in het parlement veilig te stellen De jongste ontwikkeling op de Balkan is dus niet zonder bedenkelijke kanten voor Italië de Gasperi is de toestand gaan verken nen. Het zal voorlopig wel bij een voor zichtig aftasten blijven. Met het diplo matiek talent waarover hij beschikt, zal hij de weg naar een verbeterde positie voor zijn land wellicht kunnen open hou den. DE TOESTAND IN FRANKRIJK. Een Parijs journalist vat de politieke toestand in Frankrijk, na het toekennen door de Assemblée van de investituur aan René Mayer, als volgt samenKort om de nieuwe regering zal de financiële politiek van Pinay voeren zonder Pinay de buitenlandse politiek van Robert Schuman zonder Schuman en dit met de goedkeuring van hen voor wie Pinay en Schuman de grote zondebokken waren de Gaullisten... zonder de GaulleDe situatie is inderdaad nogal paradoxaal en de man in de straat zal zeker niet begrijpen waarom men Pinay moest doen vallen als Mayer ten slotte met een na genoeg gelijkvormig programma uitpakt. Het valt moeilijk uit te maken wat Mayer juist in het schild voert. Het is intussentijd een feit geworden, dat van de grote vrees dat Frankrijk nu opnieuw in een inflatiepaniek zou storten niets meer is overgebleven. Inderdaad al les wijst er op. dat Pinay de goede weg gewezen heeft, die de volgende regerin gen op economisch gebied zullen volgen. SPECTATOR WAAROM DE SOCIALISTEN WOEDEND ZIJN OP MINISTER VAN DEN DAELE. In de pers wordt er nog heel wat gepa- laberd over het nieuwe besluit inzake de Ziekteverzekering. In verband hiermede lezen we in het C.V.P.-blad t Vrije Volksblad het volgende De socialistische mutualiteiten voor ziekteverzekering moeten een tekort van 800 millioen bekennen. De christelijke zie kenkassen die zuiniger besturen bekomen een overschot van circa 750 millioen. Dit batig saldo wordt overgeheveld om de socialistische schuld goed te maken. Nu heeft de minister een besluit genomen om iedere inrichting meer zelfstandigheid en vrijheid te verlenen, maar ook om ieder I voor zijn beleid verantwoordelijk te stel len. De socialisten zullen het tekort moe ten goedmaken door inkrimping van "de uitgaven en de verhoging van de bijdra gen. Daarentegen kunnen de christelijke mutualiteiten hun werking normaal voort- I zetten met de gewone bijdragen van hun leden. De socialisten voelen het aan het is een harde klap voor hun mutualiteiten Razend kwaad als iemand die in de kuiten is gebeten, schreeuwen ze moord en brand en beschuldigen ze de Minis ter ervan de solidariteit onder de arbei- ders te verbreken. Een ernstig man vraagt I zich afHoe kan men wel die arbeiders- solidariteit verbreken door de socialisten aan te zetten om zuiniger en ernstiger te besturen en minder electoraal te werk te gaan We zijn geneigd te zeggen, dat minis ter Van den Daele wel de belangen van de leden van de socialistische mutualitei ten dient door de besturen te dwingen om elk parasitisme te weren en alle nutteloze of overdreven uitgaven te voorkomen. De j christelijke mutualiteiten hebben over schot, waarom zouden de socialistische ziekenkassen dan ook hun uitgaven niet kunnen dekken Anders zou men gaan menen dat hun beheerders niet over de nodige bestuurskwaliteiten beschikken (zie vervolg volg blz. 4/ A WL/m'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 1