OPEN Mooi meisje,mijn meisje... STEVENS Gebroeders Eindelijk weer een operette HET YPERSCH NIEUWS Biz 1 17-1-1953 B!( DE VUURKRU1SEN 8 FEBRUARI. ONZE GBOTE DAG Pourvoyeur komt De kogel is door de kerk- De datum voor onze buitengewone algemene ver gadering is vastgesteld Deze zal plaats hebben op Zondag 8 Februari a s. te 14 u.. is de zaal «Lidos, (zaal Lapiere. voor deze die de naamverandering nog niet kennen). DUondtstraat Dat er iets aan gang was. hadden we reeds bemerkt. Voorzitter en bestuur wa ren druk in de weer en thans bereikt ons het grote nieuws- De heer Albert Pour- voyeur. toegevoegd Federaal Voorzitter uit Brussel komt op de vergadering het woord voeren en wie hem kent. weet wat zulks betekent. Talentvol redenaar zoals hij is. weet hij steeds zijn toehoorders te boeien. Hoe menige malen hebben wij hem gehoord over de Vlaamse golflengte van Zender Brussel, waar hij sprak na mens de Staten Generaal der Oudstrij ders. Met kennis van zaken zal hij de Vuurkruisen op de hoogte stellen van al hetgene wat in de laatste tijd in de Oud- strijderswereld gebeurd is. want het was hij zelf die overal de nodige stappen heeft gedaan, immer in het belang van de front- kameraad en zowel in de verschHlige commissies als bij parlementairen en Mi nisters wist hij de verdediging van de Vuurkruisen op zich te nemen. Aan de leden zal hij een breedvoerig overzicht geven van de voornaamste on zer eisen en zal de actie uiteenzetten die werd gevoerd voor de verwezenlijking. Hij zal ons herinneren hoe hij ontvangen is geweest door twee opeenvolgende Eer ste Ministers, de H.H. Pholien en Van- houttedoor de Minister van Landsver dediging en het onderhoud met de raad gever van de Minister van Financiën, ook de ontvangst door een afvaardiging van de Commissie van Financiën van de Ka mer. Hij zal ons aantonen wie er met klem de weduwen onzer frontkameraden verdedigt Hij zal ons standpunt, oordeel kundig ontwikkelen in verschillende toe lichtingen. waarin het ging om de inva liditeitspensioenen. de anciënniteitsver- goedingen. pensioenen voor de weduwen en de frontstreeprente. Hij zal ons ter kennis brengen, wie voor dit alles, hun steun verleend hebben en met verontwaar diging voor ogen leggen, welke hinder nissen en tegenkantingen hij ook ontmoet heeft, en zo meer. Kameraden uit de Vuurlinie, houdt de ze datum vrij. 8 Februari is voor ons van de grootste betekenis. Ieder lid moet op die vergadering aanwezig zijn. De ge voelens van solidariteit, van vriendschap en broederlijkheid, die ln slijk, bloed en vuur zijn ontstaan, kunnen door niets ontaard worden en dèt moeten we op 8 Februari tonen. De ruime zaal Lapiere zal die dag te klein zijn en naar men •ns verzekert zullen sterke luidsprekers overal in de zaal aangebracht worden, opdat geen enkel woord voor de toehoor ders zou verloren gaan Mannen uit de Vuurlinie, allen naar de zaal Lapiere op 8 Februari. Ter inlich ting kunnen we ook mededelen dat be- nevens Makker Pourvoyeur ook nog onze "Ere-Voorzitter Lucien Cambier en onze Voorzitter Maurice Quaghebeur, het woord zullen voeren. Een uitzonderlijke vergadering dus. die onze goede Ieperse stede nog nooit heeft gekend. Nieuws van Richten Naar we vernamen hebben beide afde lingen van Richten na het Nieuwjaar verlof. de herhalingen hervat. De Toneelafdeling studeert Freuleke ln. De eerste opvoering ervan ral d'-o-- gaan in het kader van een Galaten voordele van de Ieperse soldaten. De Koorafdeling werkt aan een avond van volksliederen uit alle landen met als tweede punt op het programmaVolks dansen uit verschillende landen - z^m-n we hierop terug. Hij dient.En gii Duizenden en nog duizenden jongens In khaki of blauw dienen hun land en volk. 't zij in een kazerne, op 't schip of bij 't vliegveld of in de vreemde. En wij Graag lopen we met de mond vol met woorden als moed. volharding, kra nigheid. plicht, enz., maar zijn onze da den steeds in verhouding met die woor den Binnenkort krijgen ook wij de gelegen heid om ons land en volk te dienen. Van 1 tot en met 8 Februari organiseert Milac De Week van de Soldaat Zoals verleden jaar zal op 1 Februari weer het gunstig gekende soldatenblad Marsj aan de kerkdeuren te koop aan geboden worden. Verleden jaar overtrof de verkoop de stoutste verwachtingen. Dit jaar wordt het wellicht nog beter Daarnaast zal in iedere Parochiekerk een H. Mis opgedragen worden voor het zedelijk welzijn van onze soldaten. Weerom zal Iedere soldaat, zonder uit zondering. een pakje ontvangen. Tenein de de kosten hiervan te dragen zullen de leden van de jeugdorganisaties (per pa- rcchie), een omhaling doen in al de hui zen van de stad. U kunt rookgerief. cho colade of andere snuisterijen geven (ook een geldelijke gift Is welkom). Naast de verrichtingen van verleden jaar. komt dit jaar een nieuw punt op het programmaEen Gala-Opvoering van F-euleke door de toneelafdeling Rich ten t. ten voordele van de Ieperse sol daten in samenwerking met het Milac- comité. Ten gepasten tijd zullen hiervoor kaarten aangeboden worden. Dil is het programma van de Week v»r. de Soldaatin 1953 in onze Halle ste de. Hiermede meent de plaatselijke lei ding de oproep van de Hoofdleiding ten- vo'.le te hebben beantwoord, wanneer ze om- schrijft Wij twijfelen geen ogenblikin alle steden en dorpen van het Vlaamse land zal door de bezielde samenwerking van alle mensen van goede wil. het thuisfront ziin plicht doen! Opdat geen enkele sol daat noch tijdens, noch na De Week een vergeten mens zou zijn Schaken op het Koninklijk Atheneum HUIDIGE RANGSCHIKKING VAN HET KAMPIOENSCHAP le Klasse l- Havegheer 12 (op 16) 2 Loortis 7J (op 10) 3. Lambelin 7 (op 10) 4. Van Robaey- 4j (op 7) 5. Durieu 4 (op 10) 6. Verfaillie 3j (op 8) 7- Neirynck 21 (op 8) 8 Devos 2 (op 6> 9. Leclerq 0 (op 9) Loonis maakt de beste kansen. Have gheer moet absoluut leren trager spelen 2e Klasse 1. Vandromme 11 (op 14) 2. Covemaeker 9 (op 14) 3. Bossue 7 (op 13) I 4. De wil de 51 (op 8) 5. Demey 4 (op 11) 6 Denys 3J (op 12) 7. Declerq 3 (op 8) 8. Goemaere 3 (op 11) Dewilde alleen kan Vandromme nog onttronen. 3e Klasse 1. Louagie Willy 121 <op 15) 2. Louagie Wilfried 11 (op 17) 3. Vanholst 91 (op 11) 4. Buytaert 81 (op 11) 5. Bossaert 8 (op 10) 6. Vandaele 61 (op 13) 7. Vande Voorde 6 (op 8) 8. Herreman 4 (op 6) 9. Caignie 31 (op 0) 10. Coffyn 3 (op 9) Pyck 3 (op 9) 12 Mariën 3 (op 11) 13. Vandamme 21 (op 5) 14 Van Nieuwenhove 21 (op 11) 15. Pottel 2 (op 7) 16. Decrock 2 (op 9) 17. Vallaeys 2 (op 11) 18. Ghisquière 11 (op 8) Louagie Willy. Vanholst en Buytaert hebben de meeste kansen. Vande Voorde en Bossaert worden gevaarlijke outsiders. Kon. Ieperse Schaakkring CLUBKAMPIOENSCHAP Ronde 11 Dinsdag 20 Januari te 20 u. le Klasse: Deroo - Dubrulle Baert - La conté Grimonprez O. - Gits Kaestecker - Jude Dewilde - Vandroemme 2e KlasseCornardt - Duhameeuw Decorte - Pyck Knockaert - Lemenu Bollaert - Delahaye Devacht Gh. - Vandenhoven byeGrimonprez M. 3e KlasseBeernaert - Mennens T'Jonck - De poorter Vandaele - Christiaens Baete - Devos Baudewljn B - Gantols N Lammens - Grimonprez Hoera, daar is de langverwachte... Wat Wie Wel de prachtige operette Mooi meisje, mijn meisjedie op Zon dag 1 Februari 1953 te 17.30 uur ln de Stadsschouwburg wordt opgevoerd te leper. Een vlotte en leuke geschiedenis, meeslepende muziek, schitterende kostu mering en jong-frisse balletten. Kortom alles wat er nodig is om een echte lief hebber van het goede operettegenre te doen watertanden. Maar kijk maar ne keer in Het Ypersch Nieuws volgen de week. Ge zult er dan nog meer over kunnen lezen. En zorg vooral dat ge niet te laat naar het BoerenhoJ gaat (telefoon 246) want de locatie voor dit sprookjes- spektakel is reeds volop aan de gang. En 't is weer zoals altijdwie er het eerste bi) is gaat lopen met de schoonste plaat sen. trmeer daar het van deze keer van de bovenste plank zal zijn... Een die er al lang op wachtte LEKT DAO EKE AN Iedereen is er zich van bewust dat in menige gemeente en stad de traditionele feesten met de carnavaldagen doorgaan. Op deze dagen zijn de straten opgenomen in een zee van guirlanden en confetti, en de inwoners drinken zich zat aan de vreugde en het jolijt dezer dagen. In leper, helaas, gaan deze dagen on opgemerkt voorbij. De straten blijven even verlaten en de mensen zien er niet levendiger uit. Teneinde nochtans de Carnavaldagen niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, heeft het gekende toneelgezelschap c DE OPTIMISTEN ervoor gezorgd dat op die dagen toch plezier ln de lucht zal han gen. Immers op 15 en 16 Februari 1953 telkens om 20 uur. wordt de Ieperse reu- zen-revue-operette LEKT DAO EKE ANheropgevoerd. Het staat nu reeds vast dat er op deze beide avonden een carnavalstemming zal heersen. Inderdaad, er zullen tranen gelachen worden met de VIERDE en VIJFDE opvoering van «LEKT DAO EKE ANHet onvergete lijke talentvolle en populaire koppel LERTEN en FIETE zal op deze beide avonden het hart van menig toeschou wer veroveren. LERTEN en FIETE. hoofdbestanddeel van die cocktail van meesterlijke zang. gratievolle balletten, were'dberoemde muziek, adembenemende fluorescente decors en pittige vlammende dialogen, zullen menige lachspier aan het trillen brengen. Het is dan ook niet te verwonderen dat de kaartenverkoop vlot verloopt (Café Boerenhol. Vandenpeereboomplaats. fel. 246). Deze Ieperse revue mag door niemand gemist worden. Iedereen spreekt met lof erover. Er gij. die zich misschien wat achterdochtig voelt tegenover deze revue. U geef ik maar één raad Ontdoe U van dit wantrouwen en woon de vertoning bij van «LEKT DAO EKE AN De Ieperse Prins Carnaval. Aux Amis de la Langue Francaise Cest le samedi 17 janvier 1953 que le Théfitre National de Belgique présentera, dans une mise en scène de Georges Vitaly La Mégère apprivolséede W. Shakes peare. cette comédie haute en couleurs. d'une étourdissante gaité Cette Cathérine. insupportable... et charmante, dont l'irrépressible vitalité se traduit en querelles incessantes avec son entourage, trouve enfin en Pettruchio un adversaire a sa taille. Au claquement du fouet. force de baisers et d'outrages. Pettruchio viendra fi bout de l'indomp- table pour le plus grand ravissement des spectateurs flattés dans leur orgueil de mfile. et la secrète jubilation des épou- ses modèles. Certainement c'est l'oeuvre de Shakes peare la plus fréquemment jouée dans les pays de langue francaise. Voici quel- ques années le regretté Gaston Baty. l'a mise en scène d'une facon remarquable et depuis elle fut le pont aux fines de pas mal de jeunes compagnies. Le Théfitre National de Belgique nous présentera une toute nouvelle adaptation, qui a fait ses preuves auprès du public des Centres Dramatiques Francais et fi Paris, et qui se distingue par une extréme jeunesse. mélée d'une délicieuse cocasse rie. Dernier atoutle déjfi célèbre Georges Vitaly. fondateur du Théfitre de la Hu- chette de Paris, a mis en scène ce texte nouveau fi vous couper le souffle II est juste d'y ajouter. de l'avis même de Vi taly. que sa tfiche fut fortement slmpli- flée par la valeur exceptionnelle des co- médiens mis sa disposition. On en atten- dait pas moins des pensionnaires de notre première scène de comédie du pays. Quelques bonnes places sont encore dis- ponibles au Boerenhol (tél. 246). Prix des places60. 50 et 30 frs avec réduction de 50 aux membres des Amis de la Langue Francaise. ZONDAG 1 FEBRUARI te 17.30 uur in de Stadsschouwburg te leper Operette in 3 bedrijven door Arie Entbrouckx Muziek van Alfons Nicolaï Regie A. Joye Dirigent A. Soenen PRACHTIGE KOSTUMERING FRISSE BALLETTEN Vandenpeereboomplaats. leper. Prijzen der plaatsen van 20 tot 35 fr. gj MSTISCtraOlM N. S. B. - NIEUWS Jaarlijks N.S.B.- en Ceciliafeest- Op Zondag 25 Januari wordt het jaar lijks N S B.- en Ceciliafeest der Harmonie plechtig gevierd. Om 10 uur wordt in St Maartenkathe draal, een Militaire Mis opgedragen ter nagedachtenis der overleden leden, tij dens dewelke volgende muziekstukken, door de Harmonie, zullen worden uitge voerd Mort d'Ase (Peer Gvnt) van Grieg La voix des cloches van Gulllnl en Judex van Gounod. Wij nodigen de bevolking uit talrijk te genwoordig te zijn. Vertrek van de Harmonie om 9 45 uur aan het lokaal. Wij verwachten een groot aantal leden om het muziek te volgen. Na de mis, neerleggen van een bloe mentuil aan het lepers gedenkteken. Vervolgens wandelconcert en om 13 uur democratisch noenmaal in het Hotel Ca sino. Statiestraat- Met genoegen melden wij aan volgende 'eden dat hun. bij besluit van de Prins Regent de herinneringsmedaille met twee gekruiste bronzen sabels toegekend wordt Boudrv Jules. Dejbeke Maurice, Lief- hooghe RichaTd en Verschoore Camille. Hartelijk proficiat De brevetten kunnen afgehaald worden Zondag 18 Januari tussen 1030 uur en 11.30 uur in het lokaal. HET BESTUUR SINT MARTINUSSCOUTS IEPER ZONDAG 15 FEBRUARI 1953 te 14.30 en te 17 uur in de STADSSCHOUWBURG te IEPER KINOFPF*FST een bont programma voor jongens en meis'es van 7 tot 77 jaar met Het Rythmisch Scoutsquintet Buffalo Bill en zijn helden Jan en Richard bij de Badatoa De Klowns Kloeffe en Kobbe Philemon en zijn Ezel Poesjenel Jeugdige virtuozen Jeugdwedstrijden Kindercrochet, enz... enz... Voor het Kindercrochet kunnen jon gens en meisjes van 7 tot 13 jaar Inschrij ven op het Sekretariaat Slachthuisstr. 17. te leper, vóór 1 Februari e.k. Enige ingangsprijs10 fr. Familiekaarten 30 fr. (voor 4 personen) te bekomen op het Sekretariaat. Slacht huisstraat 17. Kaart°n zullen eveneens aangeboden worden door de Scouts. Ouders, niet vereezeld van hun kinde ten zijn niet toegelaten. Voor het invullen uwer BELASTINGSAANGIFTEN. HANDELS- 5 I REGISTERS. VERZEKERINGEN, enz... alleenlijk één adres: I J. BOLLINGIER, Lange Torhoutstraat 13, te IEPER °-"e Vele jongeren zullen zich het uitzicht van het oude frontgebied in de provin cie Westvlaanderen niet herinneren om de goede reden dat zij te dien tijde nog niet geboren waren of nog in de luiers lagen. Maar wie nu een eind boven de veertig is. zal maar al te goed weten hoe de dorpen van het Westland er uit zagen nadat het grote wereldtorment van 1914- 1918 was geëindigd. Heel wat dorpen uit ons gewest waren zo goed als van de kaart verdwenen en buiten enkele huizenruines en een stompe puinenmassa van de kerk bleef er in vele gevallen niet veel meer over. Toch gebeurde het wonder, dat alle deze dorpen weer verrezen, sommige schoner dan voorheen, andere schreeuw lelijk. bedorven door mensen welke van bouwen en heropbouwen niets kenden en in onze streek alleen maar kwamen om zich vet te mesten. Een treurige vaststel ling. maar die niets aan de realiteit af doet. In verband echter met de vaststelling dat alle dorpen weer nieuw leven werd ingeblazen, lijkt het ons wel interessant een woordje te zeggen over verdwenen dorpen Een jaar of zowat geleden was iedereen begaan om het lot van de in woners van het Franse dorpje Tignes dat moest verdwijnen. Een nieuwe stuwdam was inderdaad aldaar gebouwd en het water zou heel het gebied van het dorp en de omgeving gaan overdekken. Dat het voor de bevolking van dit aardige plaatsje een zware beproeving was. huis en erf te moeten verlaten om het nooit meer weer te zien. is licht te begrijpen. Sterker ontroering grijpt ons eveneens aan als wij dezer dagen in de bladen de tragedi» van Oradour. het kleine dorp bij Limoges, gaan overwegen. Hier was het niet het dorp. maar de mensen zelf. de ziel van het stenen complex dat werd uit- gerorir.komt er nog ooit in deze plaats, waar de Dood haar wet had gesteld, enig leven terug? Wij weten het niet. Even schrijnend misschien is de herinnering aan het feit dat in de eerste wereldoor log in de omgeving van Verdun, negen dorpen vcidwenen en voor goed werden weggeveegd. Op de weg die naar het massagraf van Douaumont leidt, staat een eenvoudig monumentje, waarop de vol gende woorden zijn gebeiteldlei fut Fleury-devant-Douaumont détruit en 1916». Tot in februari van dat jaar was het dorpje gespaard gebleven, maar van dat ogenblik af weraen er de gruwelijkste gevechten geleverd welke men zich ten dien tij le k.n voorstellen. Tot de laatste stnen werd hot vernietigd en al het puin gebruikt om de wegen ter plaatse te her stellen. Acu andere dorpen deelden het zelfde gruwelijke lotCumières. Haut- mont. Beaumont. Louvemont. Douaumont. Vaux, Omes. Bezonvaux. Zeker, nog vele andere dorpen uit deze streek waren ook zo geteisterd dat aan herrijzen haast niet te denken viel. Maar toch verdwenen ze niet. In de voormelde dorpen namelijk was de grond door de maandenlange be schieting zodanig omgewoeld en door drongen van allerlei oorlogsmateriaal, obusscherven. ijzer, prikkeldraad en ook. helaas, zoveel menselijke overblijfselen, dat er geen sprake kon zijn de grond zijn vroegere bestemming weer te geven. Nu nog zitten honderden en honderden niet ontplofte granaten ln deze gronden, zo dat het laatste gevaar nog steeds niet ge weken is. De oplossing lag bij de Rege ring. die alles voor zich kocht, een ge bied van 13.500 ha., sedertdien de rode zonegehetenen waar thans uitge strekte dennebossen groeien. Al waren deze dorpen verdwenen toch bleven zij administratief, ik zou haast zeggen in de archieven, voortlevenzij DE FIRMA kregen namelijk de toelating om op de plaats waar eens de kerk had gestaan eea kapel op te richten. Een dezer gebouwtjes nl. dat van Omes draagt het volgende In schrift (wij vertalen)Mochten de be zoekers. die trouw bleven aan de nage dachtenis van hun voorvaderen welke hier leefden, werkten en leden op de grond opgeofferd voor de verdediging van het vaderland, in deze kapel godsdienstige hulp vinden voor hun ouderen en rust voor hun lichamen. Elk jaar. op de feestdag van de pa troonheilige van het dorp. komen de vroe ge™ bewoners ter beevaart naar deze ka pellen om gedurende enkele uren terug te denken aan htm verdwenen haardste den. Verdwenen dorpener ligt iets tragisch in deze uitdrukking, want het oude dorp. waar men geleefd, gewerkt, bemind heeft en waarvan men dikwijls droomt dat het eens ook onze laatste rustplaats zal zijn. Is ons steeds zo dierbaar, dat er weinige dagen ln ons leven zijn dat wij er niet met genegenheid aan denken, wanneer wij het eens verlaten hebben Onlangs waren we in de gelegenheid tien nieuwe geboden te lezen voor de rei ziger. We vertalen ze hier vrij ten gerieve van onze kronieklezers 1) Als ge op reis gaat, wacht dan niet tot het laatste ogenblik om uw reiskaart- jes te nemen Het is voor de andere rei zigers niet prettig ter zijde gestoten te worden, om u de gelegenheid te geven nog uw trein te halen. 2) Geloof niet dat ge steeds de slechtste wagen van de trein hebt getroffende overige wagens zijn misschien niet beter, en uw medereizigers delen uw lot. Zanik dan ook niet over deze aangelegenheid. 3) Gebruik in het bagagenet de plaats boven u. Anderen mogen ook wel een plaatsje vinden voor hun pakkage en het is al meer gebeurd dat koffers naar be neden kwamen op andere hoofden dan die van de eigenaars der bagage. 4) Vergeet niet dat er ook mensen zijn die niet van huis gaan om de lotgevallen van hun medereizigers te horen. Mis schien zijn uw vertellingen zeer interes sant. maar mogelijks hebben uw toehoor ders andere zorgen. 5) Reislectuur kunt ge in ieder station, voor het vertrek kopen. Hebt ge zulks echter verzuimd, probeer dan niet bel blad van uw gebuur te lezen. 6) De namen der stations worden ge woonlijk luid genoeg afgeroepen door de conducteurszij staan trouwens meestal in grote letters aangeduid. Val daarom niet uw medereizigers in Namen lastig om te weten of het daar Luxemburg is. 7) Komt ge ergens aan en ge weet niet waar uw moede hoofd neer te leggen, ga dan naar het Informatiebureau. Deze in stellingen zijn juist ontstaan om u met raad bij te staan. 8) Ook het hotelpersoneel heeft het recht op een menselijke behandeling. Wees geen dictator te hunnen opzichte en meen of zeg vooral nietZe worden er voor be taald. 9) Verbeeld u niet steeds dat ge in een vreemde stad alles duurder betaalt dan thuis, of omdat ge vreemdelingen zijt- Som mige toeristen denken te gemakkelijk dat thuis alles beter en goedkoper is. 10) En zijt ge dan ten slotte weer thuis, wees dan geen opsnijder of snoe ver. Gij zelf hebt er niets aan en de an deren zullen u in de meeste gevallen toch niet geloven. VIATOR. Vandenpeereboomplaats 7 IEPER bericht hierbij dat haar winkel voortaan is de ZONDAG van 9.30 tot 12.30 u. en in de week tot 8 uur 's avonds (711")

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 4