Huis LOCCHE AVONDGLOED GROTE UITVERKOOP VAN COÜPONS STOF mot 30 °/o - 40 °/0 - 50 KORTING De Wielewaal BI» DE VUURKRUISEN N. S. B. - NIEUWS CERE MONIEKOSTU MES Kon. Ierx>«e Schaakkring Hii dient. En Cij IEPER GEDURENDE ENIGE DAGEN voor MANTELS, KLEEDJES en ROKKEN OP ONZE VERKOOPPRIJS. SOCIAAL BUREAU, v z \y d Na Le petif monde de Don Camillo nu naar Lekt d»e éké ?n EN TOCH... zijn de meubels in de galerie A.V.D. Boterstr. 13, leper BETER EN GOEDKOPER. Afdeling Yper Méér dan 600 opvoerinpen. van Burgemeesters door PAMELA WYNNE HET YPE8SCH NIEUWS BH 4 24-1-19S3 i iiu i GELUKWENSEN Wij vernemen de Wijde geboorte van een flinke zoon. ee- kerstend Philippe in het gezin van de Heer en Mevrouw Flo rent Depoortere- Cainbier schoonzoon en dochter van Me vrouw en Ere-Voorzitter Lucien Cam- bier Voorzitter bestuur en leden bieden langs deze weg aan de gelukkige ouders en achtbare grootouders, hun hartelijkste gelukwensen ONZE ALGEMENE VERG ADEMING Zoals verleden week reeds aangekondigd zal onze buitengewone algemene verga dering doorgaan op Zondag 8 Februari, te 14 uur zeer stipt, in de zaal Lido (Lapie- rel. DUondtstraat Alles laat voorzien dat de opkomst ge weldig zal zijn en velen die onze toege voegde Federale Voorzitter Pourvoyeur verleden week nogmaals langs de Vlaam- •e golflengte van zender Brussel hebben gehoord, zijn tot het besef gekomen dat niemand zich mag afzijdig houden. Als één man moeten we handelend optreden en ons kordaat te weer stellen, tegen al wie. ons Vuurkaartje. rood gekleurd door ons bloed, zou willen bemachtigen en uit breiden. Het moet blijven zoals het door Z. M. Koning Albert werd ingesteld. Aan de verdienste van de mannen uit de vuur linie mag en zal niet getornd worden, daarvoor staan onze leiders borg. Wat de 10 invaliditeit betreft, voor alle hou ders van de Vuurkaart. wegens voorbari ge sleetdit Is thans EIS Nr. 1, waarbij geen offer te groot en geen strijd te zwaar mag zijn. Dit alles en nog veel meer. zul len we vernemen tijdens de algemene ver gadering. bij monde van onze vriend Pourvoyeur. die beter en meer dan ge- Kjk wie. bevoegd is. in alles wat de oud strijders en in het bijzonder de Vuur- kruisen aangaat Niemand zal die merk waardige uiteenzetting willen missen Daarom ook. zullen alle leden in de zaal Lido tegenwoordig zijn, om benevens het vernoemde, de ganse werking, het noeste labeur van onze Federatie, ten voordele van de Vuurkrutsen te leren kennen en tevens te weten hoe ver we nu staan. Het zal wellicht een stormloop worden en alwie een goede plaats wil bemachti gen. raden we aan. vóór de bepaalde tijd «r voor te zorgen, binnen te zijn. Op algemene aanvraag der leden en ge zien de verwachte grote toeloop van volk. wordt een speciale regeling getroffen voor de prachtige tombola. Aan alle prijswin naars zal. alvoor de prijzen te overhandi gen. de nieuwe lidkaart 1953 streng wor den geèistdit om te voorkomen dat de mooie prijzen zouden terecht komen bij deze. die tussen de mazen van het net doorkruipen om de buit der Vuurkruisen- leden te bemachtigen. Vuurkruisen. wij verwachten U allen op 8 Februari a- s. In de zaal Lido. dan wordt het een echte stormloop In laatste Instantie vernemen we nog. dat eveneens een spreker zal optreden voor de Nationale Federatie der Strijders 40-45. gevormd onder de bescherming der Vuurkruisen. namelijk hun Ere-Voorzit- ter. de heer Bernard Steverlynck. We ge ven eerstdaags nadere uitleg daarover. DEZE VAN 1949-1945 NTEUWE LEDEN Onze Voorzitter heeft zijn handen vol. want aanhoudend komen nieuwe leden zich aanmelden en het doet ons deugd te zien. hoe ijvervol hij zijn taak ter harte neemt, doordrij vend en kordaat. Het is onze vurigste wens dat hij on verschrokken en eerlijk, het voorbeeld zou volgen van onze ouderen, de Vuur kruisen en wij twijfelen er geenszins aan. dat hij. zijn laatste woord gestand, bin nen afzienbare tijd. het zo ver brengen zal. als onze IJzerbonken. zowel in aan tal als op ieder ander gebied, onder de leuze Doe wel en zie niet om Het Ceciiiafeest der Harmonie dat ge paard gaat met het jaarlijks SS B -feest heeft plaats Zondag 25 Januari. Te dier gelegenheid wordt in St Maar- tenskathedraal om 10 uur een Militaire Mis opgedragen ter nagedachtenis der overleden leden. De Harmonie zal volgende muziekstuk ken uitvoerenMort d'Ase (Peer Gynt) van Grieg) Ave Maria van Schubert en Judex van Gounod. Vertrek van het muziek aan het lokaal om 9.45 uur. Wij doen een oproep aan de leden op dat ze talrijk het muziek zouden volgen. Na de mis neerleggen van een bloemen tuil aan het lepers gedenkteken. Daarna wandelconcert en om 13 uur democratisch noenmaal in het Hotel Casino. Statiestraat. HET BESTUUR huur 't Soinnewiel Zuidstr. 75 - ROESELARE - Tel. 718 Habit - Jacquet - Smoking Alle maten - Toebehoorten (89091 BLTTZTORN OOI 7e Ronde Dinsdag 27 Januari te 20.89 uur Duhameeuw - Baert Gits - Vandroemme TUonck - Dubrulle De poorter - Dewilde Devos - Havegheer Baudewijn B. - Gantois N Devacht bye te 20.40 uur Grimonprez O. - Christlaenc Vandenhoven - Deroo Beernaert - La conté Pyck - Jude Vandaele - Lammens Mennens - Gantois J. Boilaert bye 8e ronde te 21 nur Devacht - Vandroemme Duhameeuw - Dubrulle Gits - Dewilde TUonck - Havegheer Depoorter - Gantois N. Devos - Baudewijn B. Baert bye. te 21.20 uur Boilaert - Deroo Grimonprez O. - Laconte Vandenhoven - Jude Beernaert - Lammens Pyck - Gantois J. Vandaele - Gantois J. Mennens bye 9e Ronde te 21.40 uur Depoorter - Gits Devos - Duhameeuw Baudewijn B. - Devacht Gantois N. - Baert Havegheer - Vandroemme Dewilde - Dubrulle T'Jonck bye te 22.00 uur Pyck - Vandenhoven Vandaele - Grimonprez O. Mennens - Boilaert Gantois J. - Chrlstinens Lammens - Deroo Jude - Laconte Beernaert bye BEK ER TORNOOI Zaterdag 24 Januari te 17 uur Achterstallige partijen van de 4e ronde. Amper nog een weekje scheidt ons nog van een van de bizonderste weken van bet ganse jaari De Week van de Sol daat Van X tot en met 8 Februari wordt door de Milac deze week opnieuw ingericht nut het doel onze jongens niet alleen eens ir. "nel brandpunt van de belangstelling te plaatsen (wat zij ten andere verdie nen» maar hun vooral wat morele en ma teriële steun te geven Niet ten onrechte schrijft ons de hoofd leiding Ieder jaar trekken enkele tien duizenden jongens uit ons volk de kazer nepoorten binnen- Hoe zullen zij diezelf de kazerne 21 maanden nadien verlaten Beter, slechter Als mannen, gegroeid tot verantwoordelijke personen met ster ke wil en hoogstaande zeden of als vod- deventen. wier maatschappelijke en fa miliale toekomst een fiasco dreigt te wor den 7 Wij weten allen dat in deze belangrijke levensperiode de steun van het thuis front i van uitzonderlijke en onmisbare waarde is. Deze steun is méér dan het zenden aran een brief of een pakje of het aandachtig luisteren naar de avontuurlijke weder waardigheden van Jan Soldaat. Vanzelf sprekend is dit alles nodig, maar tenslotte is het slechts een gevolg van een opvat ting en een begrip van de zaak. Dat is het wat Milac gedurende deze «Week ven de Soldaat» aan gans de bevolking wil diets maken. E' is rechtzinnige waardering en sym pathie nodig voor de soldaat! Wat het Milac-Comité van leper doet orn deze gedachte te verwezenlijken, bij Gelegenheid van de «Week van de Sol- daal laten we hieronder volgen. Mochten alle stadsgenoten hun jon gens onze Ieperse Soldaten gedenken binst die dagen. Zij dragen de roemrijke naam van onze Hallestede naar leder ka zerne. in ieder kamp. in Vogelzang of waar ook In het bezet gebied. Geef hun de mogelijkheid op al die plaatsen te to nen en te bewijzen dat leper een prach tig geslaagde Week heeft georganiseerd en als een man voor zijn jongens heeft gezorgd. PROGRAMMA 1. Marsj verkoop op 1 Februari aan alle kerkdeuren. Marsj is het soldaten- blad. uitgegeven door Milac. dat reeds 5 jaar lang in alle soldatenmiddens (en ook er buiten) met ongewone gretigheid ge lezen wordt. 2 Gedurende de week (1-8 Februari 1953) in elke parochiekerk wordt een H. Mis opgedragen voor het geestelijk en tij delijk welzijn van de soldaten der pa rochie. 3 Omhaling in alle huizen (per paro chie) van de stad teneinde aan ieder sol daat een pakje te kunnen opsturen. Tus sen haakjes gezegdVerleden jaar wa ren het geen pakjes, maar effenaf pak ken die verzonden werden. Alles is welkomrookgerief. snoep, chocolade, of... geld. 4. In het kader van de Week op Don derdag 19 Februari te 20 u. In de Ieperse Stadsschouwburg GALA-VERTONING van FREULEKEdoor de toneelafde ling van de Ieperse Kunstkring Rich ten ten voordele van de Ieperse Solda ten Ten gepaste tijde zullen voor deze Gala kaarten aangeboden worden, waar na ook Locatie in het Café Boerenhol zal gehouden worden. BOTERSTRAAT 18 D AMES SOLDEPRIJZEN VOOR U M« Voor het bijhouden hunner SOCIALE VERPLICHTINGEN, wenden alle handelaars, werkgevers, landbouwers, enz. zich tot Lange Torhontstraat 13, te IEPER t (Soc Sekretaangenomen bij M. B. van 7-3-46. onder Nr 515) S Dat de heropvoeringen van de Ieperse revue een weergaloos succes tegemoet gaan daar valt niet meer aan te twijfe len Overal hoort men niet anders spre ken of van «LEKT DAO EKE ANen iedereen ziet reeds verlangend uit naar deze avonden. Immers op Zondag 15 en Maandag 16 Februari telkens te 20 uur zal het publiek terug in de gelegenheid gesteld worden de volksgeliefde revuespe lers FIETE. LERTEN en PAMPHIEL. met hun flinke schaar medespelers toe te jui chen Door de uitbeelding van Ieperse t>pen en toestanden zal iedereen het spel tol in de kleinste details meeleven Doch om aan dit echt lepers festijn te kunnen deelnemen, zal er niet mogen ge talmd worden Daarom haast U nog vlug naar het Café «Boerenhol». Vandenpee- reboomplaats. leper (Tel. 246). anders zou j U nogmaals eens kunnen te laat zijn. En lokte de film Le petit monde de Don Camillo» niet iedereen naar Oud Yper 7 Waarom nu niet eens allen naar een Ieperse revue en wel naar LEKT DAO EKE AN». DE LEKKER (6355) van de succes-comedie FREULEKE van Herman Roelvink stonden op het speelkalender van het Vlaamse Volksto neel in de jaren 1920-1926. Wanneer onlangs bet Bestuur van Richten besloot dit stuk op te voeren, dan hoorden we uit de mond van de Re gisseur Meester Staf BRUGGEN Zie daar het mooiste werk dat wij in onze Nederlandse Toneelbibliotheek bezitten. JongensGe zult er plezier aan beleven Ondertussen zijn de repetities van FREULEKEreeds aan gang. De ac teurs en actricen kunnen best ondervin den hoe de eeuwig-jonge Staf BRUGGEN met een ongekende Ijver hun rollen kneedt en metselt, hoe hij overal vorm en kleur geeft. Dat het stuk speelt in de jaren 1780. en bijgevolg een aangepaste kostumering eist. zal voor velen een aangename ver rassing betekenen. Met FREULEKE wil Richten alle toneelvrienden veroveren Kalender der Opvoerlngea In de Ieper se Stadsschouwburg Gala-opvoering (ten voordele van de j Ieperse Soldaten ln samenwerking met Milac op Donderdag 19 Februari 1953 te 20 uur. 2e Opvoering Zondag 22 Februari 1953 t te 17 uur. 3e OpvoeringMaandag 23 Februari 1953 te 20 uur. De laatste tijd werd er langs de radio en de pers om. herhaalde malen op aan gedrongen de vogels uit onze nabijheid te voederen gedurende de harde vorst perioden. Denken we wel eens aan onze gevleugelde vriendjes die het dan hard te verduren hebben 7 Als ze in goede con ditie zijn. kunnen ze veel koude verdragen maar dan moet er ook een sterke ver branding in het vogellichaampje plaats hebben. Hiervoor is vooral vetrijk en oliehoudend voedsel onontbeerlijk. Van daar dat onze wintervogeltjes zo dol zijn op zonnebloempitten, apenootjes, mals. vet. Het kan soms voorkomen dat enkele dagen achtereen struiken en bomen be dekt zijn met ijzel of rijp; dan zijn de natuurlijke voorraadschuren van de mees jes als het ware afgesloten, vinden ze dan geen voederplaatsen door mensen aange legd dan kunnen ze in die weinige dagen zo verzwakken dat een paar streepjes on der nul hun reeds noodlottig zijn. Hoe kunnen we nu onze winterklanten voede ren? Het beste lijkt me een plank van een halve meter in het vierkant op een paal van ongeveer 1,50 m. lang; dan kan de kat er niet aan. Ook gewoon op de grond ls goed. De voeding bestaat uit van alles watbrood, gekookte aardappel, vet- krakellngen. kaas. spek. olienootjes, co- cosnoot enz. Voor meesjes kan men on gepelde apenootjes aan een draadje rij gen en hier of daar ergens tegen hangen. Spoedig hebben ze deze slingerende snoe ren ontdekt en kunnen we dan hun acro batische toeren zien en tevens de scherp te en sterkte van hun snaveltjes waar nemen als ze de nootjes openhakken. De wintervoeding zal ononderbroken voort gezet worden gedurende de tijd dat de natuur zelf niet steeds het nodige ver schaft. nl. van December tot Maart. Neem dagelijks het oude voedsel weg anders wo-dt het zuur. Men kan hun ook een drinkbak geven wanneer alles toegevro- ren is. Met een beetje geduld worden de vogels zo tam men kent ze alle en als er eens een nieuwe is dan bemerkt men het aanstonds Als men steeds op hetzelfde uur voeder aanbrengt zullen ze het rap weten en telkens tegenwoordig zijn op hun rendez-vouszo zullen we veel ge* not beleven aan onze vogeltjes. H M Zondag 25 Januari om 12.30 uur op de Markt, vertrek naar Nleuwpoort. Leden 35 fr.Niet-leden 45 fr. Inlichtingen Grote Markt 23. Benoemingen In het Staatsblad van 18 Januari ver schenen nog enkele benoemingen van bur gemeesters van gemeenten uit het arron dissement leper. Brielende h. A. Desomer. Dranouterde h. E. Caenepeel. "Woestende h. J. Mergaert. Feuilleton Het Ypersch Nieuws 9 De huishoudelijke machine liep glad. Emily verloofde zich met een jonge man, die nadat hij twee jaar met haar had gelopen, iets zag, dat hem bekoorlijker leek. En daar ver liefde hij toen op. Emily huilde heel wat af en zij vertelde er mevrouw Latimer alles van en ten laatste troostte zij zich en bleef voor goed in Gloucester House. Ada was weg gegaan de Latimers leefden zo een voudig. dat zij geen drie dienstmeis jes nodig hadden en juffrouw Carey wilde niemand in de keuken hebben buiten Emily en dus werd het zo geschikt, dat er tweemaal in de week een uiterst bekwame werkster kwam, om de kamers uit te halen. Alles was prettig en rustig en de tijd gleed voort en toen. aan het einde van het vijfde huwelijksjaar kwam de baby. De aankondiging dat er een kind were verwacht viel als een bom in het rustige leven van beide ouders. Mevrouw Latimer wachtte en wacht te en zond eindelijk in het geheim om Dr Willoughby. Na het korte on derhoud. dat hij met haar had. glim lachte hij en vertelde haar kalm, dat zij een kind verwachtte. Dat kan ik nietriep zij terwijl zij zich op de lage rustbank in haar slaaDkamer liet vallen. «Kunt u dat niet? En waarom niet Dr Willoughby lachte en keek mevrouw Latimer aan, die hevig bloosde. Hij was er blij om, hij zag niet graag dat een aardig vrouwtje als mevrouw Latimer werd zoals zij in de laatste tijd geworden was. In het geheim dacht hij, dat zoiets haar zou wakker schudden. Wel, maar je kunt toch geen baby krijgen, als je niet...Mevrouw La- timer had het bijna gezegd. Maar zij slikte het in en bleef de dokter aan staren. Kan dat niet De dokter lach te. Maar dat kan wel, mevrouw Latimer, zoals u tot uw vreugde zult ondervinden. Ik ben vreselijk blij, dat het gebeurd is, het zal een mens van u maken.zei hij openhartig. Een mens van me maken Maar dat ben ik alzei mevrouw Latimer onnozel. Haar geest was in opstand. Deze jonge man had dus begrepen, dat zij had willen zeggen hoe ze haar man niet beminde. Wat zou hij wel van haar denken Wat zou hij wel van haar denken Een nieuw mens dan van u ma ken, zei Dr Willoughby zacht, ter wijl hij op haar neerkeek en vond dat mevrouw Latimer roerend was om aan te zien. Zelfs zijn ogen za gen, dat ze zo helemaal niet met haar tijd meeging. Zij kon niet ouder dan vijf en twintig zijn als ze dat al was. jonger dan hij. En toch droeg zij al de sporen met zich van de tries tige mismoedigheid van een teleur gestelde middelbare leeftijd." Mijn man zal woedend zijn,zei mevrouw Latimer plotseling na een lange pauze toen zij haar ogen van het bruine gezicht van de dokter had afgewend en ze neergeslagen hield. WoedendWaarom Op het ge zicht van dokter Willoughby was een trek gekomen zoals men kan waar nemen bij een terrier, die trillend staat te wachten, totdat de meester met zijn stok zal gooien. Om te zien hoe die oude Latimer stierlijk het land zou hebben, wat zou hij zich daarover vrolijk maken. En toen zijn ogen weer richtend op het verslagen voorkomen van mevrouw Latimer, kwam hij tot het besef, dat zijn schandelijke hoop feitelijk op niets was gegrond. Geen enkele man zou... En toen sprak mevrouw Latimer op nieuw Hij verwacht niet, dat er zo iets als een kind...zei zij. Des te beter voor hem,zei Dr Willoughby bruusk. Hij houdt niet van onverwachte dingen, zei mevrouw Latimer, haar handen wringend, en de vreselijke ogenblikken al van te voren door levend, als zij haar man moest zeg gen, wat er in aantocht voor hem was. Ja. maar hij zal er wel van moe ten houden,zei de dokter vrij on- j geduldig. Deze vrouw had alles op-1 gegeven, dacht hij, terwijl hij zijn hoed opzette en snel de trap van Gloucester House afliep, en in zijn wagentje stapte. Misschien was er ook wel iets te zeggen voor Latimer's I opvatting, dacht hij, iets in zijn boek je krabbelend. En om negen uur die avond zou hij nog ongeduldiger zijn geweest j Mevrouw Latimer had met nog gro ter onverschilligheid dan gewoonlijk i haar haar opgemaakt en het glad te- ruggestreken van haar hoge voor hoofd. Zij zag er onelegant uit in haar onversierde zwarte avondjapon. Zelfs meneer Latimer, wiens gedach ten heel ergens anders verwijlden, vond dat zijn vrouw er alledaags uit zag. toen hij achter haar de eetka mer binnenging. Er was geen leven in haar, geen warmte, niets wat vro lijk aandeed. Zij was heel wat an ders geweest, toen hij vijf jaar ge leden met haar trouwde. Meneer La- timer kreeg plotseling het gevoel, dat hij zonder onderscheiding werd behandeld en hij wreekte zich hier op door zich te ergeren over het da masten tafellaken, dat niet volkomen glad lag. Hoe komt het, dat het zo op kruipt vroeg hij zeurig aan een der punten trekkend, waardoor het nog erger werd en het water uit een der bloemvazen spatte op een schaal tje met geconfijtè vruchten. Het heeft iets te maken met de wijze waarop het gestreken wordt,» zei mevrouw Latimer vlug haar hand uitstrekkend om de vaas tegen te houden en daardoor raakte de kant van haar mouw verward in een der grote vorken, die dwars over de ta fel lagen, met het gevolg dat de vork kletterend op de grond viel. Pas toch op,zei meneer Lati- me- kwaad. Het spijt me,zei mevrouw La- timer zenuwachtig. En toen begon zij hysterisch te huilen. Zij huilde met wijd open ogen net als een kind, wie het niet schelen kan hoe het er uit ziet. «O, wat moet ik toch begin nen, jammerde zij. Ik verwacht een baby en jij zult zo woedend zijn Wat verwacht je riep meneer Latimer uit. Even flitste dezelfde gedachte door zijn hoofd, waarover Dr Willoughby zich zo vrolijk had gemaakt. Maar die gedachte stierf zijn natuurlijke dood, echter bleef er zonderling genoeg een zweem van ergernis achter. Wat herhaalde hij en toen Pas op daar is Emily. Ja.Mevrouw Latimer veegde haar ogen snel af. Zij at met meer eetlust, nu zij het vreselijke nieuws had verteld. Hij zou tijd hebben om aan het denkbeeld te wennen, voor dat zij er echt over zouden praten. En dat gebeurde twintig minuten later, toen mevrouw Latimer, ter wijl de koffie op het ronde tafeltje naast haar stond, haar stoel zo dicht mogelijk naar het vuur schoof als zii kon, zonder ergernis te verwek ken. en toen wachtte zij op wat hij zou zeggen. Eén klontje Zoals gewoonlijk speelde meneer Latimer de baas bij het inschenken van de koffie. Hij be weerde steeds, dat zijn vrouw er geen aandacht aan schonk en daar zij het wel eens vergeten had en suiker in zijn kopje had gedaan, was zijn opmerking min of meer gerecht- vaardigd. «Ja asjeblieft.Mevrouw Latimer had haar rok opgenomen en haar j over haar knieën gelegd. Nu streek zij langs haar slanke benen en ge- j noot van de koesterende warmte. En vertel me nu eens wat er aan de hand is Meneer Latimer droeg zijn volle koffiekop voorzichtig naar de schoorsteenmantel en reikte zijn vrouw haar kopje. Toen begon hij, lang niet geluidloos, van zijn eigen koffie te slurpen terwijl hij op de dikke schapenvacht bleef staan. (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 4