Irak - Thailand Indonesië BI! DE VUURKRUISEN Ko r». Icoo'te Schaakkring De mee«fr peliefde Moeder CERE MONIEKOSTU MES fr» huur 'fr ^r>:nn»wiel Naar Parijs of Amerika EN TOCH zijn de meubels in de galerie A.V.D. Boterstr. 13, leper BETER EN GOEDKOPER. Heel leper spreekt er van Hoekje van de Wielewaal M. P. HUVELLE vertelt over de reis van de BELGISCHE ECONOMISCHE ZENDING naar ra. INDONESIË HET yPEBSCH NEE'UWS BH. 4 14-2-1*53 NAKLANK BIJZONDERE ALGEMENE VERGADERING Hagel. wind. sneeuw storm en gladde wegen om de benen te kreken De bijzondere algemene verga dering zou een fiasco worden, maar men had zonder de waard gerekend. De man nen uit de Vuurlinie hebben destijds ook alle weder getrotseerd en hoeveel dagen en nachten brachten ze niet door. onder de blote hemelblootgesteld aan aller hande natuurelementen. Dat ze daartoe nog in staat zijn. hebben ze ons. verleden Zondag duidelijk gemaakt, want reeds van 13 uur af. trokken ganse drommen Vuur kruisen naar de zaal Lapiere toe De rijwielen waren dit jaar. wel is waar. achtergebleven uit oorzaak van de glad de wegen, maar onze oud-piotten kunnen rog marcheren en dan. het maar te voet afgetrapt Uit alle straten kwamen ze toe gestroomd en ieder gemeente gaf zijn contingent. In een minimum van tijd liep dan ook de zaal vol. Te 14 25 uur stapte, onze Voorzitter Maurice Quaehebeur samen met de toe gevoegde federale Voorzitter Albert Pour- voyeur en de beide Ere-Voorzitters Lu- den Cambier voor 14-18 en Bernard Ste- verlynck voor 40-45. midden de recht staande vergadering, de zaal binnen, on der het spelen van de Vuurkrulsenmars en daar stonden onze frontioneens in positiealsof ze nog driemaal zeven wnren. Waarlijk indrukwekkend en aan doenlijk Te 14.30 uur. bracht onze Voorzitter, een vrome hulde aan de nagedachtenis van de 26 leden die ons verleden jaar ont vielen. alsook aan de vroegere afgestor ven kameraden, waarbij de naamafroe- ping muizenstil. door de rechtstaande ver gadering werd aanhoord, gevolgd door de minuut ingetogenheid, ter hunner duur bare nagedachtenis. Daarna opende de Voorzitter de ver gadering. Met de glimlach van voldoe ning op het gelaat, dankte hij de aan wezigen. die ondanks het gure weder en de gladheid, zo talrijk waren opgekomen en vroeg ons af; wat het zou geweest zijn. had het weder nu eenmaal meege vallen. Schoonste bewifs. dat van onver schilligheid bij de Vuurkrulsen. geen sprake meer is. Hij bewees dat onze rangen nog aanhoudend worden aange dikt en aangevuld, niettegenstaande het geweldig sterftecijfer. Vervolgens richtte hii een dankwoord tot zijn bestuur en bracht hulde aan hun noeste werking, steeds in dienst van de frontkame» aad. De kameraadschap, de offervaardig leid en toewijding waarmede zij bezield zijn. betekenen voor mij, alles. Daar heerst werkeliik begrip, zegde hij. en het is wenselijk dat diezelfde geest ook bij de leden Ingang vinde. Hij maande de leden aan. steeds in massa deel te nemen aan de ingerichte plechtigheden, zoals op de Vuurkruisendag die te Brussel op 12 April gehouden wordt, als op de onthulling en Inzegening van het Vuurkruisen-kerk- raam in de Nat. Basiliek te Koekelberg. die vermoedelijk in de maand Mei door gaat. Hierop volgde een openbare hulde aan het adres der beide Ere-Voorzitters Lucien Cambier en Bernard Steverlynck en dankte hen om hun aanwezigheid, waarbij de beide weldoeners van onze bond. de Heer Charles Steverlynck uit Kortrijk en de Heer Jules Steverlynck uit Buenos-Aires. Argentina, leden onzer vereniging, niet vergeten werden. Uit bundig werden ze allen toegeiuicht. Ken nis werd gegeven dat de vooropgestelde omhaling ten voordele van ons bondsblad, in laatste instantie werd gewijzigd en hij kondigde aan. dat de helft der omge haalde gelden zouden afgedragen wor den aan het Nationaal Rampenfonds, af deling leper. Geeft mild. geeft veel. zeg de hij. want de nood is groot. Toont dat de Vuurkrulsen steeds In de eerste gele deren staan. nu. zoals TOEN op het front In 14-18. waar solidariteit werd gesmeed ln de gruwelijkste aanvallen en bombar dementen en die we vandaag nog. voor onze zo zwaar getroffen landgenoten zul len bewijzen en aantonen dat broeder liefde bij ons. geen ijdel woord betekent. Tussenin werd meegedeeld dat de om haling 3.732 fr. had opgebracht, wat voor de helft aan voornoemd comité zal over gemaakt worden Wij brengen hierbij hul de aan ons bestuur voor dit edel gebaar en prachtig initiatief. De toegevoegde Federale Voorzitter Pourvoyeur werd dan voorgesteld en de Voorzitter bracht hem hulde in passende bewoordingen en dankte hem om alles wat hij voor de Vuurkruisen gedaan heeft en nog doet. Al onze hoop is op U geves tigd. Waar en waarvoor U ons ook roept wij zullen gaan en met ons. al de Vuur kruisen van het Ieperse gewestovertuigd dat U ons leiden zult naar de algehele zegepraal, de Vuurkruisen en de Wedu wen. ten bate. was zijn besluit. Secretaris Dekeerle gaf hierop verslag over de laatste algemene vergadering waarna Schatbewaarder Gillioen. een overzicht gaf van de kastoestand van het verlopen iaar. die er schitterend uitziet en waarbij deze beide noeste werkers bij monde van de Voorzitter, een welver diend bloempje mochten in ontvangst ne men. Ere-Voorzitter L. Cambier vervolgde met een gemoedeli'k woord tot «ziin jon gens na zich akkoord te hebben ver klaard met de uitgesproken dankbetuigin gen van de Voorzitter, maar zegde hij hii heeft nog één persoon vergeten, na- meliik hem zelf. wat hij dan ook deed ln naam van de ganse vereniging en de leden aanspoorde, steeds achter hem en riin bestuur te staan en te volgen en met die krachtstoot in hun rug zijn we zege- zeker Ere-Voorzitter B. Steverlynck voegde er nog zijn woord aan toe en gaf de verze kering met de Vuurkruisen akkoord te gaan. maar zegde hij. hebben wii 40-45ers. als jonge krachten, genoeg blijk gegeven van wilsk-acht. steun en solidariteit met on'e oudere kameraden Wellicht niet. doch van heden af geven wij ons heel en al- als renfort aan de oudere verdien- steliike wapenbroeders, de Vuurkruisen. Hierop verleende de Voorzitter 't woord aan Makker Pourvoveur. Een uur en half wee' deze de leden te boeien, zodanig zelfs dat ze gans die tijd. als pm het ware aan zijn lippen hingen. Spreker aanzag I het als een grote eer voor de Ieperse af deling het woord te mogen voeren en stelde deze tot voorbeeld van gans het land. want zegde hij. gij staat aan de spits zowel in aantal als door werking. Bij U wordt alles tot in de puntjes ver zorgd en uitgevoerd en niets wordt on verlet gelaten om de leden voldoening te schenken, waarbij met kennis van zaken wordt gehandeld. Breedvoerig legde hij de werking der commissie Lebert voor ogen. met bewijzen vrienden en tegen strevers aanduidende Dan kwamen ach tereenvolgens het bekomen van de eerste frortstreep aan 18 maanden aanwezigheid in een strijdende eenheid de uitbreiding daarna met zijn gevolgende erefront- st'eep der Hollanders: de invaliditeits pensioenen fronstreeprenteeretekens met zwaarden met ongeoorloofde ver knoeiing en zo meer. ten berde. De strijd die voor de weduwen wordt gevoerd, waarbij wij alleen staan. De 10 inva liditeit voor de nog overblijvende enkele duizenden niet erkende invaliede Vuur kruisen door verschillende wetten, zo on rechtvaardig stopgezet of onmogelijk ge maakt De werking tegen de uitbreiding Vuurkaart en ten slotte de aanval op diegene die de Vuurkruisen hinderen bij hur materiële eisen.door verdienste ver overd en schandelijk miskend. En ein delijk. wat er zal gedaan worden, ge paard met een massabetoging te Brussel, waarbij hij beroep deed op de machtige afdeling leper. Onnodig te zeggen of dit alles in de smaak viel der aanwezigen, allen bereid in blok op te marcheren dèür waar het moet. Een geweldige ova tie viel spreker door deze gloedvolle re de tc beurt, die de ganse zaal op haar grondvesten daveren deed. Na een kort woord door makker Théo darkte de Voorzitter sprekers en leden, waarop de prachtige tombola plaats had en waarvoor Ere-Voorzitter L. Cambier, bestuurlid C. Gantols en de talrijke stads genoten. die hun steentje daartoe hebben bijgebracht, onze diepgemeende dank. Deze heerlijke vergadering ging uiteen te 17 45 uur Na de vergadering werd een bril ge vonden welke de eigenaar kan terug be komen bij Damien Meul. Rijselstraat 144. CLUBKAMPIOENSCHAP 1952-53 14e Ronde Dinsdag 17 Februari te 20 u. Ie KlasseDubrulle - Kaestecker Dewilde - Grimonprez O Vandroemme - Baert Jude - Deroo Gits - Laconte 7e KlasseVandenhoven - Lemenu Devacht Gh. - Pyck Bollaert - Duhameeuw Knockaert - Grimonprez M. Decorte - Boudry 3e KlasseGantois N. - Christiaens L Baudewijn - Depoorter Baete - Mennens Vandaele - Grimonprez A T'Jonck - Beernaert Lammens - Devos Rob BEKERCOMPETÏTIE 5e Ronde Zaterdag 21 Februari 1ISI TJonck (3J) - Laconte (4) Devos (3) - Gits (3) Jude (2D - Vandeweghe (3) Vandenhoven (2D - Deroo (2D Baert (2) - Dubrulle (2) Havegheer (2) - Devacht Gh. (2) Mennens (2) - Bollaert (2) Baudewijn B. (1) - Grimonprez O. (2) Beckaert (1) - Christiaens (2) Beernaert (1) - Gantois N. (2) De Heer Grimonprez M., bekerwinnaar •an verleden jaar wint door walk-over. De Heer Vandroemme verklaart forfait. KANDIDATEN TORNOOI LIGA WESTVLAANDEREN 2e Ronde Laeonte (leper) - Gobert (Kortrijk) 0-1 Er is een gezegde in het schaakspel dat •egtNiets is moeilijker dan een gewon nen partij te winnenWilfried Laconte heeft het verleden Zaterdag ondervonden, 'lij stond een stuk voor en was waar schijnlijk zeker van de overwinning en ijn tegenstrever zeker van de nederlaag Hen het drama gebeurde. Laconte deed Ie enige zet welke hij niet mocht doen ?n... verloor. Werkelijk spijtig, want hij had de overwinning verdiend en zou hier mede zeer veel kans gehad hebben op le titel. Geen moed verloren Wilfried 3e Ronde Zondag 15 Februari Calus (Oostende) - Van As (Kortrijk) Gobert (Kortrijk) - Ghesquière (Oost ende). Vrancken (Kortrijk) - Laconte (leper) le Kortrijk. Callens bye. Op algemene aanvraag gaat op Zater dag 7 Maart aanstaande te 20 uur in de Stadsschouwburg te Ipper een nieuwe opvoering door van het meest gevolgde 'oektakel van het ogerblik c Maman Chérie De meest geliefde Moeder Als we ons herinneren hoe meer dan duizend oersonen zich verdrongen de laatste maal om toch maar een klein plaatsje in onze Schouwburg te kunnen bemachtigen voor 'e eerste opvoering, dan kunnen we t-r- an overtuigd zijn dat de Schouwburg !;tmaal weer nokvol zal lopen. Vermel den wij nog dat er gezorgd werd voor o fonkelnieuw variété-programma van aitremend gehalte, waarover wij U ko- merde week meer details zullen kunnen -••zorgen. Dit feest gaat thans door met de exclusieve medewerking van firma's en handelaars uit onze stad. Kaarten voor die uitzonderlijke avond zijn van nu af aan reeds te verkrijgen in het Boerenhol. Vandenpeereboomplaats te Teoer (Tel. 246). Prijzen der plaatsen van 10 tot 25 fr. Personen die wensen mede te dineen voor de titel van Meest geliefde Moeder kunnen van nu af aan in zel'de café alle gewenste inlichtingen bekomen. Zuidstr. 75 - ROESELARE - Tel. 718 Habit - Jacquet - Smoking Alle maten - Toebehoorten (6969) Een kostbaar theeservies in gruizela- menten laten vallen is toot een dienst meid het noodlottigste wat haar kan over komen. Om daarna nog op een uitdagende toon te vragen of de stukke geliemd motte worde is er meer dan moed nodig. Maar Miebetje. bet dienstmeisje van huize Rande durft dit aan. Wat zou Miebetje niet aandurven 7 Kind van de boerenbuiten voelt ze zich in de hoge wereld als een vogel in een gouden kooitje. Wanneer een edele jonker het deurtje van die muit op een kier zet en aan het arme boerenkind vraagt of ze met hem meegaat, dan droomt Miebetje haar stout ste droom en juichend roept ze; «Neem mi mee noar Paries Wellicht zou Miebetje in Parijs aange land zijn. maar... dan zou het toneelstuk FREULEKE slechts één bedrijf tellen... Alle goeie dingen bestaan echter uit drie en zo zien we per slot van rekening hoe Miebetje in het 3e bedrijf haar spul len bijeenraapt om te vertrekken niar Amerika t FR El'I. EK E wordt U aangeboden door de Toneelafde ling van Richten onder regie van Staf Bruggen. OpvoeringenDonderdag 19 Februari te 20 u.Stadsschouwburg leper (Gala opvoering voor de Ieperse soldaten). Zondag 22 Februari te 17 u.Stads schouwburg leper. Maandag 23 Februari te 20 u.Stads schouwburg leper. Zor.dag 1 Maart te 19 u.Zaal Bel fort Poperinge. Prijzen 40. 30. 20 fr. LocatieBoerenhol. Tel. 246. (6355) U weet het toch ook Op Donderdag a s. 19 Februari te 8 u. prachtige Goochel- avond in het Coliseum. St Jacobstraat 28 Goochelaar Geo toont er U het ongeloof lijke! De opbrengst komt ten goede aan St Michiels Hoofdschool. Een goede raad gezien de kaarten niet genummerd zijn. zullen de eerste de beste zijn weest dus op tijd. Er wordt begonnen te 8 u. zeer stipt. Prijzen der plaatsensteunkaart 50 fr. le rang 20 fr.2e rang 15 fr. DE ZANGLIJSTER Het is een vogel die door iedereen ge kend is. daar hij veel in gevangenschap gehouden wordt. De lijster voorstellen zal dus niet nodig zijn. laten we liever iets dieper in zijn leven dringen. Ziin weten schappelijke naam is Turdus philomelus turdus is latijn en betekent lijster, philo melus komt uit het grieks. Philos vriend en melos zang. vriend van de zang een gepaste naam. Zijn gezang is wel een der klankrijkste die men kent en kan we) om de eerste prijs dingen samen met de merel en de nachtegaal. De zanglijster zit bij het zingen op de spits van een hoge boom. zodat zijn gezang ver over het landschap schalt. Het is meest 's mor gens vroeg of 's avonds dat men hem hoort zingen in onze parken en hovin gen waar hij zich het liefst ophoudt. Al zit hij soms in onze kriekebomen. we mogen hem dat niet te erg aanrekenen daar hij toch 'n nuttige vogel is. Niet alleen verdelgt hij tal van regenwormen, schoen- lappers. spinnen, duizendpoten, enz. maar hij is de beste verdelger van de huisje slakken en daarvoor alleen Is hij onze bescherming overwaard. Veel lezers moe ten al eens een aambeeld van een lijster gezien hebben. Dat is een steen waarop de lijster de huisjeslakken komt kapot slaan rond zo een steen liggen dan soms honderden stukken van slakkenhuisjes, echt het zien waard. Als de lijster dan spijt al onze voorzorgen toch een deel van ons goedkoop en overvloedig fruit komt halen, denk dan ook eens aan al het goede werk dat hij verricht en dat ook hij zijn rol te spelen heeft in de natuur. Laten we hem beschermen als ook zijn nest. zodat we hem met plezier kunnen beluisteren in de lente avonden als we een wandeling maken op de ves tingen. Ziin nest is gemakkelijk te her kennen. Het is het enige nest dat van binnen zo effen geplakt Is met klei dat het gelijkt op het binnenste van een ko- kosnootschaal. Door het duwen en rond draaien met de borst wordt de nèstk'»-" glad gemaakt. Tijdens de aanleg van de binnenlaag moet het weder droog zijn of mag het niet in het nest regenen. In ver scheidene gevallen heeft men bijna afge werkte nesten zien verlaten wanneer de regen er in druipte. Omwille der leembe- kleding gaat de bouwster zich in plasjes baden, ten einde de laag goed te kunnen glad strijken en nadien om het gevederte te reinigen. Het voltallig legsel bestaat gewoonlijk uit 5 eieren. Verleden jaar vonden we op het Hooge in een lijster nest 4 eieren van de gewone grootte en eentje als dat van een kanarievogel. De kleur van de eieren is blauwgroen met enkele spaarzame vlekjes bruin. In de winter verhuist de lijster naar Egypte of Palestina- Hij verlaat ons in September of October en komt terug in Februari en Maart. Dus binnen kort zullen we de zang van de lijster kunnen horen. Zoek dan eens goed in uw omgeving en beluis ter met genot onze vriend van de zang de lijster. Het was 14-30 uur (plaatselijke tijd) toen we te Djakarta aankwamen. Hier waren er geen bloemen om ons te ver welkomen. maar een ongenadige zon met een verblindend licht Na deze acht da gen van dwangarbeid te Bangkok, had den we meer dan behoefte aan ontspan ning en rust. en toen we in het hotel aan gekomen waren, werd dan ook verpoosd tot 's anderdaags morgen. Zaterdag 22 November te 9 uur waren we nochtans benieuwd en tevens een wei nig angstig om contact te nemen met deze jonge republiek, die zopas haar eerste stappen deed in het internationaal leven. Na de Japaanse bezetting tijdens de laat ste wereldoorlog, na de systematische ver nieling en de verwikkelingen van een revolutie, die zopas beëindigd werd. vroe gen we ons af hoe de raderen van de administratie, van de economie en van de financiën hier wel zouden werken De ondergrond is rijk aan petroleum. tin. bauxiet, steenkool en nikkel. Noch tans zal men slechts opnieuw tot de uit bating van deze delfstoffen kunnen over gaan en haar verder uitbreiden, indien men de gewenste afzetgebieden en het nodige buitenlandse kapitaal vindt Ten einde in de meest dringende nood- j wendigheden te voorzien, kwamen enkele industrieën tot standrijstfabrieken. sui- 1 kerfabrieken. brouwerijen, stokerijen, con- servenfabrieken. Men vindt er verder nog fabrieken voor bewerking van caout chouc (banden), papierfabrieken, pan- nenfabrieken. leerlooierijen, glasblazerij en en fabrieken van kleurstoffen. De huisnijverheid bekleedt een voor name plaats op het gebied van textiel (batikken), vlechtwerk, sigaren, sigaret ten alsook huishoudartikelen. Verder is er nog een chemische nijverheid in wor- ding. metallieke constructie voor het on derhoud en herstel van de technische uit rusting. oa. voor de spoorwegen (te Bandoeng) en voor het leger. Een dorp in de jungle. Met een oppervlakte van 1.9 millioen km2 (dus 63 maal België) en een bevol king van 75 millioen zielen, biedt Indo nesië een zeer vaste en aantrekkelijke markt Doorheen het land gaat een ke ten van vulkanen, waardoor de grond ongemeen vruchtbaar Is. Om de bodem gesteldheid van de meer dan 2000 eilan den te beschrijven, die deel uitmaken van de archipel, zouden verscheidene bladzij den nodig zijnwe hebben daarvoor noch de lust. noch de nodige plaats. Deze eilanden liggen te midden de tropische gordel, doch dank zij de aanwezigheid van de zee. wordt het klimaat op gun stige wijze beïnvloed. Nochtans is te Djakarta de temperatuur gemiddeld 26° C. Een kleine zestig talen worden hier ge sproken. waarvan de drie belangrijkste zijnhet Javaans, het Soendanees en het Madoerees. Het Maleis is de officiële taal van de nieuwe Republiek, maar in han delsmiddens en zelfs door sommige hoog waardigheidsbekleders wordt Nederlands gesproken en ook wel Engels. De economie in dat land staat nog in haar kinderschoenen, wat aan de produc tie merkbaar is. Deze bestaat voorname lijk uit producten van de landbouw en ertsen, terwijl men voor verbruiksgoede- ren en voor de uitrusting van het land. volledig op het buitenland aangewezen is. j Globaal genomen schommelt de alge mene voortbrengst voortdurend tussen de 60 en 80 van het peil van 1938. niette genstaande een aangroei der bevolking van 1 millioen per jaar. Dit brengt dan ook mee dat de levensstandaard bedui dend vermindert. Terzelfdertijd als de Belgische zending, was er een Japaanse en een Hongaarse ter plaatse. Een Duitse (de derde op 2 jaar) en ook een Italiaanse volgen nog. Elk industrieland toont belangstelling voor dit gebied De Duitsers trachten er hu* techniekers in te burgeren, terwijl de Ja panners zoeken om er fabrieken op te richten, waarvan de Investeringen zouden gedekt worden door een gedeelte van de voortbrengst. Deze laatsten genieten hier van een dubbel voordeelde verwantschap der rassen en de kennis van de streek, die ze bezet hebben. De Belgen en hun materiaal worden in Indonesië zeer gewaardeerd, maar de Bel gische prijzen zouden ondanks alles moe ten dalen. Ook zou ons land er talrijker moeten vertegenwoordigd zijn (wij heb ben hoop en al 4 a 5 Belgen ontmoet in Indonesië). De markt is stabiel en nog voor verbetering vatbaar. De vraag is ech ter zullen de huidige regeerders kunne* orde scheppen in het productieapparaat Het oogsten van de rijst. Landbouw ligt aan de basis van de na tionale economie. Men onderscheidt er twee soorten van uitbating langs de ene zijde de koloniale uitbating op Westerse 'eest geschoeid en afgestemd op de uit voer en langs de andere zijde de ontgin ning door de inboorlingen, die vooral de binnenlandse markt bevoorraden. Onder druk der omstandigheden en wegens de politieke onzekerheid ging de eerste manier van uitbaten fel achteruit. De in boorlingen houden zich vooral bezig met de teelt van rijst. maïs. maniok, zoete aardappelen, kapok en sojabonen. Wor den vooral uitgevoerdsuiker, thee. ca outchouc. copra, tabak, palmolie en palm- noten. koffie, agave, kinine, kinabast. r>eper. muskaatnoot, maïs, kaneel, cacao, kopal, enz... Een rijke bron van inkomsten vormen de wouden, die ongeveer 65 van de totale oppervlakte van het land beslaan. Dringend dienden echter maatregelen ge nomen te worden om deze bossen voor ondergang te behoeden, want de oor log en dan een zekere verwaarlozing na de revolutie, hebben grote schade aan gericht. en er gang in brengen, ten einde de nodige deviezen te bekomen Opmerkens waardig is wel dat het land verplicht is 60 van zijn budget te besteden aan de invoer van rijst. De eerstvolgende twee of drie jaar zullen ongetwijfeld beslis send zijn voor de richting welke de poli tiek zal inslaan en intussen dient er met de grootste omzichtigheid gehandeld te worden. Het ware ook te verhopen dat onze re gering. in samenwerking met de grote financiële instellingen, zo spoedig moge lijk haar credietpolitiek ten opzichte van Indonesië zou bepalen, want indien de Indonesische regering binnen afzienbare tijd er in slaagt de financiën in evenwicht te brengen en de politiek te oriënteren, dan mogen de grootste verwachtingen ge koesterd worden en dan zal Indonesië een der stevige waarden worden in het Zuid-Oosten van Azië. Doch indien echter de tegenstrevende elementen de boven hand halen, dan zal de communistische vloedgolf die zich reeds van China mees ter maakte, ook heel spoedig de overblijf selen van de Westerse invloed in dit ge deelte van de wereld, verdringen-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 4