FILMWERELD -m: errol flynn 'JA-*' i r T-- - HET VPERSCH NIEUWS» Blz 14-2-1953 UIT DE PROCRAMMA'S CINEMA OUD IEP ER LTD IA BAILEY (De Opstandelingen van Haïti) met Dale Robertson en Anne Francis. 1802. Napoleon Bonaparte zou zich meester willen maken van het eiland Haïti. Op het eiland zelf zijn drie strek kingen ontstaande Fransen, de partij van de President Toussaint Louverture. die de beschermer is der verdrukten, en de partij van Mirabeau, een verrader die Zwarten en Blanken een dodelijke haat toedraagt en alles te vuur en te zwaard tet. Op dit ogenblik komt op Haïti een jonge Amerikaanse advokaat. Albion Hamlin. Door de Fransen aangevallen, wordt hij door de Haïtiaan. King Dick, gered. Albion vertelt aan King Dick dat hij gelast Is met een bijzondere opdracht voor Lydia Bailey, een jonge Amerikaan se erfgename, die een onderkomen heeft gevonden op de plantage van Gabriel d'Autremont. een agent van Napoleon. Verloofd met de planter, besteedt ze haar zorgen aan de kleine Paul. een zoontje uit zijn eerste huwelijk. King Dick stemt er in toe Albion te brengen naar Lydia Bailey. Na ontsnapt te zijn aan de horden van Mirabeau. komt Albion bij het jonge meisje en legt haar papieren ter ondertekening voor waarbij haar vader gans zijn fortuin over maakt aan de Amerikaanse regering. Ly dia. verontwaardigd, weigert Tijdens een nachtfeest gegeven door de inlanders, vermoordt King Dick generaal La Plume, een zwarte die in dienst ls van de Fransen. Hij wordt ontdekt doch kan met de hulp van Albion vluchten. d'Autremont verdenkt nu de Amerikaan een spion te zijn in dienst van de Haï- tiaanse regering. Hij vaardigt het bevel uit hem neer te schieten zo hij wordt ge vonden. en vertrekt naar Kaap Francois, na Lydia en de zijnen verzekerd te heb ben dat ze op de plantage veilig zijn. King Dick en Albion zijn hun vervol gers ontlopen, maar Albion weet Lydia in gevaar en keert alleen terug naar de plantage waar hij op het nippertje Lydia. de kleine Paul en Marie, de trouwe meid. kan redden uit de handen van Mirabeau. Tijdens hun vlucht kunnen Lydia en Al bion hun wederzijdse gevoelens niet lan ger meer verbergen. Achtervolgd door Mirabeau en zijn bende, kan Albion de twee vrouwen en het kind redden. Hij zelf 1 werpt zich te water onder een geduchte kogelregen. Hij blijft voor dood achter. Lydia. Marie en de kleine Paul worden geholpen door d'Autremont die van de stad weerkeert met verse troepen. Albion wordt gered door soldaten van President i Louverture. d'Autremont heeft met vreugde de dood van Albion vernomen. Doch wanneer tij dens een receptie, gegeven door generaal Le Clerc. de jonge man verschijnt en over vredesvoorwaarden komt onderhan delen namens President Louverture. kent zijn verbazing geen grenzen. Lydia van haar kant. is dolblij. Le Clerc beveelt i dat Albion aan boord zou gebracht wor den van een schip dat naar Amerika gaat afvaren. Doch onderweg kan Albion, dank zij de hulp van King Dick ontsnappen. Hij gaat naar het huis van d'Autremont om er Lydia en haar beschermelingen te halen. I d'Autremont verrast hem en. mikkend om hem neer te schieten, doodt hij zijn eigen zoontje. Albion. Lydia en Marie kunnen eindelijk inschepen met behulp van King Dick die hen vaarwel komt zeggen en alle geluk in hun verder leven wenst. DE KËnnETH. ROBERTS heeft een hels plan uitgedacht. Hij be kent aan de gangsters dat inderdaad Ly- ria hen verraden heeft, en daar hij haar 's morgens op de plage moet ontmoeten zal het hen gemakkelijk zijn haar neer te schieten. Maar Lyria heeft besloten een opper ste opoffering aan haar liefde te brengen. Zij heeft begrepen dat zij niet kan vech ten tegen de liefde van Bob voor Minnie en terwijl de bandieten op weg zijn naar het strand, gaat zij in de villa het jonge meisje vinden en staat haar volledig Bob af. Zij stuurt Minnie in haar plaats naar het strand Bob vervoegen. In de ochtendnevel nemen de gangsters Minnie voor Lyria en schieten haar neer. Terwijl de huilende Bob zich op het lichaam werpt, zal commissaris Troyon en zijn mannen de bandieten overmees teren. Op het verlaten strand, gaat Lyria. de welke het laatste verraad van Bob begre pen heeft, haar lot te gemoet.. CINEMA CAPITOLE: AGAINST ALL FLAGS (De Arend van Madagascar) met Errol Flynn en Maareen O'Hara. Met het doel een einde te maken aan de zeeschuimerij van een groep vrijbui ters in het jaar 1700 ontscheept het En gelse koopvaardijschip Monsoon hei melijk één van haar beste officieren. Brian Hawke. op het eiland Madagascar waarvan de haven Diego Suarez het hoofd kwartier is. Hawke geeft zich uit voor een opstan- j deling en wordt door de wrede kaper kapitein Roe Brasiliano op de proef ge steld in een gevecht met enterhaken. Het is dank zij de tussenkomst van de mooie vrouwelijke zeerover-kapitein Spitfire, dat Hawke's leven gered wordt. Brasiliano is echter niet overtuigd van de oprechtheid van de Engelse officier en neemt hem aan boord van zijn schip. Zij -COce. ejtjfiu/ii* veroveren een schip toebehorend aan de grote Mogol. keizer van Indië. dat be laden is met juwelen en buitendien de enige dochter van de keizer, de jonge prinses Patma aan boord heeft beneven* een harem van jonge meisjes. Hawke neemt de jonge prinses onder zijn bescherming, hetgeen de jaloezie va* Spitfire opwekt. Maar inmiddels heeft Hawke zijn op-r dracht niet vergetenhij moet trachte» een kaart van de kustbatterijen der zee rovers te bemachtigen om met behulp daarvan de kanonnen onklaar te maken De Engelsman vindt de kaart en maakt nog dezelfde nacht de kanonnen onbruik baar. Zijn voorgenomen vlucht met de kleine prinses wordt echter ontdekt e» hij wordt gevangen genomen. Het is de volgende dag dat Hawke'# schip aanvalt. Brasiliano kiest zee met zijn vaartuig, prinses Patma als gijze laarster meenemend. Hawke achtervolgt hem. haalt hem in volle zee in en daa^ hem uit in een duel waarin Brasiliane het onderspit delft. Als beloning voor zijn diensten vraagt Hawke genade voor Spitfire, die een goe- i de echtgenote voor hem, de Arend va* Madagascar, zal zijn. CINEMA OUD IEPER LE CAP DE L'ESPERANCE (De Kaap der Verwachting) met Edwige Feuillère en Frank Villard. In een villa aan de Middellandse zee kust. middenpunt van de internationale (oudsmokkel stelt commissaris Troyon een onderzoek in en vindt in de c Sea- Bar waarvan zij de eigenaarster is. Lyria. een vrouw uit zijn verleden, weer. Heden is Lyria vol hartstocht voor Bob. een jonge geschrapte advokaat dewelke op kosten van Lyria leeft en juridische raad verstrekt In waarheid, bereidt hij met zijn mede plichtigen dewelke hem in zijn villa ver voegd hebben, de inbraak van een brand kast voor. waarin een reder zijn goud staven in transit opbergt. De nacht van de inbraak vertoont Bob zich in de Sea-Bar ten einde zich een •libi te verschaffen, en gaat naar huis om met Minnie, dochter van Simon Lia- kim. specialist in moeilijke sloten, de te rugkeer der andere bandieten af te wach ten. Bob is werkelijk verliefd op Minnie en denkt er slechts aan zijn gevaarlijk leven met haar te ontvluchten. De inbrekers zijn verrast door de reder. Zij hebben deze laatste vermoord doch tijdens hun vlucht hebben zij een gekwet ste in handen der politie moeten achter laten. Wanneer zij Bob en Minnie vervoe gen met het gestolen goud. zijn zij on gerust zal de gekwetste hen verraden T Zij trachten te vluchten. Een smokke laar zal hen inschepen voor Tanger mits betaling. Bij gebrek aan baar geld. blij ven Bob en Minnie achter en zuilen hen later vervoegen met de opbrengst van de diefstal. In werkelijkheid is het een op gezet spel van Bob ten einde zich te ont doen van zijn medeplichtigen en met Min nie en het goud te vluchten. Hij bekomt van Lyria. na een vreselijk tafereel, dat zij aan de commissaris de plaats van in scheping der bandieten zal bekend ma ken. Simon Liakim en zijn vrienden vallen in de valstrik en de vader van Minnie is zwaar gekwetst. Nochtans gelukken zij erin op het laatste ogenblik aan de politie te ontsnappen en zij brengen de grijsaard naar de villa. Bob loopt om een dokter. Intussentijd heeft Lyria in de Sea- Bar vernomen dat de gangsters niet aan gehouden zijn en zij begeeft zich naar de villa om de jonge man te verwittigen. Hier valt zij in de handen der boos doeners. dewelke haar van verraad ver denken. En zij leert het bestaan van Minnie en de liefde van Bob kennen. Niettegenstaande het ingrijpen van de dokter, sterft Simop Liakim. Lyria dreigt Bob alles aan Minnie te zeggen en bekomt van hem de belofte met haar te zullen vluchten, doch Bob CINEMA CAPITOLE: CARBINE WILLIAMS (De Man met de Karabijn) met James Stewart en Jean Hagen. Nog heel jong deed Marsh Williams zich opmerken door zijn sterk karakter. In plaats van zijn studies te eindigen en te gaan werken op de katoenplantage van zijn vader neemt hij dienst in de marine. Enkele jaxen later komt hij terug om zijn erfdeel in de vaderlijke hoeve op te eisen en om zijn jeugdvriendin Maggie te hu wen. Zijn vader wil hem echter verplich ten twee jaar op het land te werken voor aleer hem zijn deel te geven. Marsh wei gert en zweert zijn weg alleen te zullen maken. Na zijn huwelijk werkt Marsh enkele tijd als arbeider doch daarna smokkelt hij alcohol en vergaart heel wat geld. De politie zit hem evenwel op de hielen. Een gevecht heeft plaats. Marsh wordt gevangen genomen en onder beschuldi ging van moord tot dertig jaren dwang arbeid veroordeeld. Het gevangenisleven valt hem uiterst zwaar. Hij ontwerpt een nieuw half auto matisch geweer dat een ware revolutie betekent in de draagbare wapens. Kapitein Peoples, de gevangenisdirecteur, schenkt hem zijn volle vertrouwen. Marsh werkt zes jaar lang aan de verwezenlijking van zijn idee. Deze weinig reglementaire bedrijvig heid voor een gevangene maakt het voor werp uit van heel wat kritiek vanwege de beheerraad van de gevangenis, doch de directeur verdedigt Marsh, die zijn ge weer ten slotte kan aanbieden aan de wapenfabriek Winchester. Als gevolg hier van wordt de gevangene een kontrakt aangeboden. Intussen is Maggie er met de hulp van haar schoonvader in geslaagd een her ziening te bekomen van het proces. Ein delijk na acht jaar hechtenis gaat Marsh vrij uit en als bezitter van drie en zestig brevetten waarvan het meest belangrijke betrekking heeft op het semi-automatlscfc* geweer, dat door het Amerikaanse leger werd aangenomen en waarvan generaal Mac Arthur zegde, dat het een beslissen de rol had gespeeld in de overwinning ta de Stille Oceaan. Aldus is Marsh oud galeiboef ia de ogen zijner familie in eer hersteld e» vooral in de ogen van Zijn jonge zoo* wicn« gevoelens van schaamte verande ren in een grote fierheid voor zijn vader in oe ii aoi-oar u.i oe t ranse iiim u Le Lap de i Esperance ontbreekt het zeker niet aan vrouwelijk gezelschap, zoals uit bovenstaande foto blijkL We treffen in die film een Edwige Feuillère op haar best aan. CINEMA COLISEUM: THE SAVAGE (De Zoon van Geronimo) met Charlton Heston en Joan Taylor. De schilderachtige en legendarische trek naar het Westen heeft zijn hoogte punt bereikt in de V.S.A. De gebieden waar de uitwijkelingen moeten doortrek ken zijn steeds onveilig want. ofschoon de Sioux de corlogsbiil beeraven heb ben en de blanken vrije doorgang laten, valt de wrede stam der Crows dikwijls de reizigers aan Zo is de kleine Jim 4h°-ne e°n twaalfjarig :on?et;°. de enige overlevende van een door de Roodhuiden uitgeroeide karavaan. Ook hij zou ge dood zijn indien de Sioux niet tussen beide gekomen waren. Hun opperhoofd Geronimo jaagt de Crows op de vlucht en besluit het kind als zijn zoon aan te nemen en geeft het de naam Warbonnet. Tussen de Indianen opgegroeid en hun Drïmitief leven delend, heeft de nu twin tig jaar oude jongeling helemaal het uit- r*rbt van een Roodhuid aangenomen en beschouwt zichzelf als een der hunnen. H:j bemint zijn stiefouders en een tedere genegenheid bindt hem aan Luta. de doch ter van Geronimo. Nochtans, wanneer er geruchten ont staan over een conflict tussen blanken en Sioux. voelt Warbonnet zich gevan gen tussen zijn trouw aan zijn ras en zijn gehechtheid aan de stam die hem ad-oteerde. Hij n-obeert de rol van be nt dde'aar te spelen en begeeft zich naar het Hoofdkwartier der Amerikaanse troe pen te Fort Duane. Onderweg slaagt hij er in een blanke patroelje te redden die door de Crows in een hinderlaag gelokt was en wint hierdoor de vriendschap van L .:tenant Weston die hem uitnodigt en hem voorstelt aan zijn zuster, de ver rukkelijke Tal'y. De commandant van het Fort wil Warbonnet als verkenner in zijn leger houden, en. wijl hij op Washington's orders wacht ontdekt deze laatste de ge noegens der beschaving. Weldra wordt hij verliefd op Tally die hem eveneens grote belangstelling betoont. Doch de jongeling wordt plots tot de werkelijkheid teruggeroepen door rook signalen waardoor hij verneemt dat Luta door Crow Indianen ontvoerd werd. Hij vertrekt dan ook onmiddellijk en weldra ontdekt hij haar spoor. Door een buitengewoon stoutmoedig optreden slaagt hij er in haar te verlossen. Op weg naar het kamp der Sioux worden zij echter in het woud door een Amerikaanse patroel je verrast die onmiddellijk het vuur opent waarbij de jonge Indiaanse dodelijk ge kwetst wordt- Razend van smart, besluit Warbonnet de blanken naar hun einde te leiden door hun valse inlichtingen over de positie der Sioux strijders te geven. Doch stilaan her wint hij zijn kalmte en op het laatste o' -ib ik. laat hii het eskadron onder leiding van Luitenant Weston aan de hinderlaag ontsnappen. Door zo te han delen heeft hij zich echter in de ogen. der Roodhuiden onteerd en Geronimo is vastbesloten zijn stiefzoon te straffen. Na zijn rode broeders tot de kalmte aangezet te hebben, biedt hij zijn borst tot de lans die hem, volgens Indiaana* (zie vervo.g volg. bizA. ;v ii

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 7