DE POLITIEKE TOESTAND WERELDGEBEUREN OfiAFHANMCLUK NIEUWS- EN AANKON©IGINS5W.AD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER St JAARGANG Nr 12 PRIJS 3 Fr. ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS GEMEENTERAADSZITTING VAN VRIJDAG 13 FEBRUARI HET YPERSCH NIEUWS EtóTl I K EN REDACTIE 34. BOTERSTRAAT. YPEK Tel 5W Postcheckrek. 461.73 (L. DUMORTIERI ABONNEMENTSFMJS 1 JAAR 135 fr. C MAAND7« ör. Te 17 40 uur opent de h burgemeester Vanderghote de vergadering Rechtstaande richt hij zich tot de ge meenteraad. Hij zegt o m.Vooraleer de dagorde van deze vergadering af te handelen past het de slachtoffers van de overstromingsramp te herdenken, door onze deelneming uit te spreken tegenover de personen die er hun leven hebben ge laten Wij zijn gelukkig geweest te kun nen bestatigen dat in het land en in de ganse wereld zoveel blijk gegeven werd van solidariteit en sympathie met de slachtoffers. Ook in onze stad werd on middellijk een comiteit opgericht, dat zich onder bescherming van het stadsbestuur en met de medewerking van het Rode Kruis ingespannen heeft om geld in te zamelen We hebben met vreugde besta- tigd dat onze bevolking, die in 1914-18 zo erg beproefd werd. met veel edelmoedig heid de oproep van het comiteit heeft beantwoord en dat veel geld werd inge zameld. Plaats nemend vervolgt de h. Vander- gtiote In de laatste gemeenteraad werd het schepencollege grondig ondervraagd over zijn politiek op alle gebied Wij zouden zeer bondig op deze vraag kunnen ant woorden. door de persoon die geïnterpel leerd heeft te verwijzen naar het pro gramma van de C.V.P.. dat door de meer derheid van het kiezerskorps met klank werd goedgekeurd We kunnen verklaren dat we dit programma zullen blijven hand haven en verwezenlijken. Men heeft voor veertien dagen ontel bare malen het woord politiek gebruikt en men heeft ook gesproken over de be tekenis van dat woord Politiek, volgens mij. is de kunst om de staat of de stad te besturen Onze be voegdheid beperkt zich tot het besturen van de stad. in één woord de behartiging van de belangen van alle inwoners in de loop van de zes jaren die zullen komen Dat is de politiek die wij zullen volgen, wij zullen aan administratie doen, zonder ons te bekommeren oln partijpolitiek We zullen ons daarover geen illusies maken en we weten dat onze principes in bot sing kunnen komen met deze van de op positie. maar wij geven de verzekering nat we alles in het werk zullen stellen om alle belangen te behartigen Er is in stad nog veel te doen. dat niet in een haai en een zwaai kan gebeuren en dat vermoedelijk veel studie zal vergen, de flnantiële kant niet te na gesproken. Mr Missiaen heeft gewezen op de ftnan- tiële toestard van de stad. Hij heeft daar bij een dubbele vergissing gemaakt, die ik hier wil aantonen. Dat de Commissie van openbare onderstand kan rondkomen met eigen middelen heeft een gunstige weerslag gehad op de financiën, maar ik ben de mening toegedaan dat onze stad nu de vruchten plukt van de gevoelens van solidariteit in vroegere jaren door de begoede burgerij aan de dag gelegd. Naar zijn bewering geniet de stad van deze gunstige financiële toestand, wegens de wet van 1919 Dat strookt met de wer kelijkheid niet. want naast de tussenkom sten die ten laste van de staat gelegd werden bestond de verplichting voor de stad een rooiïngsplan op te maken De aanneming van de stad verviel reeds op 25 April 1922. zodat sedert 1922 de toe stand helemaal veranderde Ik heb ver scheidene rekeningen opgespoord en ik heb bestatigd dat reeds in 1920. in de bui tengewone begroting en in de gewone begroting, de stad een aandeel van de uit gaven te dragen had en de staat wat te kort schoot in zijn aandeel dat hij ten laste nam. Ik heb bestatigd dat in de ja ren 1923 tot 1934 de stad voor de bijdra gen aan de provinciale pensioenkassen, een som van meer dan 300.000 fr betaald heeftvoor de pensioenen van onderwij zers en onderwijzeressen heeft de stad van 1923 tot 1934 meer dan 700 000 fr betaald Als tussenkomst in het werklo zenfonds van 1923 tot 1938. ongeveer één millioen Als bijdrage van de stad in het nationaal krisisfonds1.082.136 fr.als bijdrage voor de ouderdomspensioenen van 1924 tot 1934 1.300 000 fr. Voor som mige jaren op een begroting van 7 mil lioen heeft de stad meer dan 450000 fr betaaldin 1934 op een begroting van 5.800.000 fr. heeft de stad 728 145 fr be taald. Als de stad een gunstige financiële uitslag heeft gekend, komt dat doordat de stad sedert 1934 met voorzichtigheid en spaarzaamheid werd beheerd en dat we haar steeds als goede familievader hebben beheerd De meerderheid is er zich van bewust en verklaart eensgezind dat er geen be stuur mogelijk is. als al de rechtmatige belangen niet geëerbiedigd worden. Het is een strekking van de socialis tische leer. de oplossing voor alle pro blemen aan de staat of aan de openbare besturen toe te vertrouwen. Wij zijn de mening toegedaan dat we deze moeten toevertrouwen aan het privaat initiatief en niet aan het dictatoriaal ingrijpen van de openbare besturen. Ik denk hier aan sport en openbare feestelijkhedenhier dient het privaat initiatief het hoge woord te voeren, met de verplichting voor de stad te steunen waar het nodig is De stad is aan deze verplichting niet te kort Beschoten door haar sportfonds, oprich ten van speelpleinen en van het basket terrein in de Looye fiscale ontlasting voor sportmanifestaties, propaganda voor het ^wemmen in de scholen. We hebben daar bij meer dan één ontgoocheling gehad. In 1936 hadden we een beker geschon den aan de scholen om hem op 11 Juli vac elk jaar in een competitie te betwis ten Na een paai jaar ten gevolge van 6e onu>;entenis van een bepaalde school, nehben we cai zwemfeest moeten aflas- se.» ^e zullen op dat gebied onze vroegere getJragslijn blijven handhaven. Er werd ook gewag gemaakt van na- 'a tig re id bij het inrichten van feesten "t ce interpellant heeft daarbij het pro- eramma van de Tuindagfeesten in het be- "elijke getrokken. Ik ga akkoord dat het niet zeer attractief is. maar waar ligt de schuld Niet bij onshet is gepefl- meerd door de schuld van het betaald verlof Verleden jaar werd een driedaagse koers ingericht, die we hebben gesteund en die veel succes heeft gekend. Men heeft ook het Kattefeest doodge zwegen dat reeds zeer bekend is als folk loristisch feest De stoet wordt jaarlijks meer uitgebreid en zal steeds verder uit gebreid worden Men heeft ook niet ge sproken van de Kattekoers. die een inter nationale beroemdheid heeft verworven en ook niet van de wijkkermissen. die zeer talrijk zijn Ieder jaar zijn er meer. jammer genoeg omdat het de versnippe ring der krachten ten gevolge heeft Ik ben overtuigd dat we deze feeste lijkheden en de inrichting ervan moeten laten aan het privaat initiatief dat beter zijn eigen belangen kent. dan het stads bestuur. De interpellant heeft ook gesproken van het toerisme Ik wil u duidelijk maken dat in zake toerisme een grote evolutie is ontstaan De toeristen pleisteren niet meer één of meer dagen op dezelfde plaats, maar worden gedreven om meer dere plaatsen te doen op één dag. De be langstelling voor leper is verminderd, omdat de herinnering aan 1914-18 ver zwonden is. Verleden jaar was er een bedevaart naar leper op touw gezet door het British Legion, die in Augustus moest doorgaan en waarvoor op 1000 personen gerekend werd Het comité te leper had alles gedaan om die personen te logeren, maar die bedevaart werd afgelast, omdat er in gans Engelnd geen 200 personen gevonden werden om enkele dagen naar leper te komen. Er komen nog wel interessante groepen naar de stad en het schepencollege heeft er aan gehouden ze altijd goed te ontha len. ze zo nodig te voorzien van een gids en de nodige documentatie ter hand te stellen. leper is nu. wat men noemt de plaque- tournante van het verkeer tussen Frank rijk en de kust en daarom moet onze waakzaamheid gericht zijn op de toe gangswegen naar de kust Dat is altijd onze zorg geweest en in die zin zijn we tussengekomen voor de verbetering van de banen Poperinge-Ieper. Ieper-De Pan ne. Waasten-leper en Ieper-Menen. We hebben nog niet overal voldoening be komen. maar het blijft steeds ons inzicht te werken opdat de toeristen gemakkelijk naar leper zouden kunnen komen. Het is ons inzicht deze toeristische belangen niet te verzuimen, zoals dat gevraagd is ge worden en daarom zullen we doelmatige propaganda voeren volgens onze midde len, door die propaganda en documentatie te verspreiden in de kringen die aange wezen zijn om toeristische kliënteel te worden Voor de Tuindagfeesten en het Katte feest hebben we affichen laten maken van een bepaald kunstgehalte, die in leper, het gewest en het Noorden van Frank rijk verspreid werden Wat nu de waterbedeling betrefter is ons gevraagd geworden indien wij niet van gedachte waren, een deel van het water te verkopen Het standpunt van het schepencollege is het volgende er is voor het ogenblik middel om te beschikken over een deel van het water van de vij ver en er is middel door de aansluiting met de maatschappij, water te leveren Als we dat aanbod krijgen, zullen we dat zeer gunstig onthalen, voor zover de dis- ponibiliteit in de streek het toelaat. De organisatie van de politie is ook een punt van de interpellatie van Mr Mis siaen hij heeft ons aangeraden dat we wijkposten zouden oprichten Ik heb per soonlijk dit vraagstuk onderzocht en meen dat het niet goed te keuren is. ten eer ste omdat de stad niet zeer uitgebreid is en ten tweede omdat de getalsterkte van het politiepersoneel dit niet zou toelaten Op alle wijken vindt men normale tele foonverbindingen om de politie te aler- teren en de politieagenten beschikken al len over een velo. Ik denk dat de oplos sing zou zijn, meer mobiliteit te geven aan de politie en het middel daartoe zou het aanschaffen zijn van een station car Mijn inlichtingen heb ik gekregen van Brugge Er zijn daar 5 wijkposten, maar de toestand is daar ook heel anders Het politiekorps van Brugge is 125 man sterk en de oppervlakte van Brugge is zeer groot In de stad zelf zijn er twee wijkposten, voor een bevolking van on geveer 52-000 zielen Verder zijn er nog drie wijkposten, waarvan één te Zee- brugge op 18 km. en twee op St Pieters. waar de bevolking zeer groot is. Dat is niet het geval te leper en als we meer mobiliteit geven aan de politie, zal haar taak ook gemakkelijker worden. Er dient ook ermee rekening gehouden, als ge wijk posten inricht dat er commissarissen no dig zijn. ondercommissarissen en wijk agenten. Te Brugge zoals hier. zou de ordedienst en de eigenlijke dienst van de politie verzekerd worden van het een traal kwartier af. Een andere opmerking ging over de urbanisatie en de woningbouw Ik moet hierover het volgende vermeldenik heb verklaard dat het algemeen plan van ur banisatie van de stad in Brussel goedge keurd was. Dat druist tegen de waarheid inhet is nog niet goedgekeurd en het is in Brussel nog altijd in onderzoek Het plan is gereed, maar zolang er geen de finitieve bestemming gegeven werd aan de vaart Ieper-Komen. kan het niet goed gekeurd worden. De stad heeft nochtans bekomen dat bijzondere werken zouden uitgevoerd worden in verschillende kwar tieren van de stad die u reeds bekend gemaakt werden. Er dient hier ook gezegd dat de stad niet mag bouwen, daar dit de taak is van de maatschappij voor goedkope woningen De stad heeft alleen te zorgen dat er bouwgrond ter beschikking staat. We heb ben dat gedaan na veel moeilijkheden, met het opmaken van gedetailleerde plan- (zie vervolg onderaan volg. kolom Hoewel de gezondheidstoestand van Koning Boudewijn te wensen overliet, aarzelde de Vorst niet zich ter plaatse der overstromingen te begeven, waar hij zich alle inlichtingen door de bevoegde overheid liet verstrekken. Hierboven zien we onze Vorst, alvorens hij, op voorschrift der geneesheren, met rust ging. DE PLOTSELINGE REIS VAN DE EERSTE MINISTER NAAR NIZZA. Verleden Zondag vertrok de heer Van Houtte. Eerste Minister, per vliegtuig naar Nizza. waar hij een lang onderhoud had rnet koning Boudewijn. en keerde nog de zelfde dag naar Brussel terug Omheen deze reis werden heel wat ver schillende perscommentaren gepubliceerd Na afloop verklaarde de eerste minis ter Mijn bezoek is het gewone en nor male bezoek van een minister bij zijn Ko ning. Wij hebben over staatszaken ge sproken o.a. over de toestand van de getroffenen in de overstroomde gebieder De Vorst maakt het goed. maar hij zal toch nog enige tijd aan de Azurenkust moeten blijven voor zijn gezondheid Meer kon de pers niet vernemen. De Koning zelf bleef onzichtbaar en verliet het hotel langs een achterdeur. nen voor enkele wijken van de stad en door het verlenen van bouwpremies We staan daar ook nog met de wegenis van de Cité Ligy Deze behoort aan de staat en de stad kan slechts herstellings werken uitvoeren, als ze overgegeven wor den aan de stad en dan moeten we nog zien in welke voorwaarden dat zou ge schieden. De wegenis van de Kalfvaart zal een verandering ondergaan, als het nieuw kwartier zal aangelegd worden, bij toe passing van de wet Brunfaut. Het schepencollege heeft ook met een zekere verwondering uw opmerkingen ge hoord over de openbare verlichting, het weternet en de riolering Wat de openbare verlichting betreft, ik denk dat ze voor 100 uitgerust is. Er zijn misschien wel enkele lampen die ontbreken, maar zelfs in de verste wij ken is er 's nachts licht en kunt ge om 2 uur 's morgens uw gazet lezen langs de straat. Er zijn misschien wel hoeken die kunnen verbeterd worden, maar we zul len trachten aan die rechtmatige eisen voldoening te geven. Het waternet is in dezelfde mate uitge breid als de openbare verlichting Voor de riolering zijn er nog enkele straten die nog niet ervan voorzien zijn. maar dat is een leemte die kan aangevuld wor den als ge daarvoor de credieten wilt goedkeuren Inzake het medisch schooltoezicht, dit is naar de mening van het schepencollege veel verbeterd De onderzoeken worden regelmatig gehouden en we mogen ook uit het oog niet verliezen dat het medisch schooltoezicht niet ingericht is om de kin- ders te genezen, maar wel om ziekten op te sporen De onderzoeken worden door de dokters gedaan en als ze ziekten ont dekken. maken ze dat kenbaar aan de ouders. Ook wordt elk jaar een volledig onderzoek gedaan door het Nationaal Werk van Kinderwelzijn en de stad komt gedeeltelijk tussen voor de kosten. Mr Missiaen heeft ook gesproken van de inrichting van scholen in sommige wijken van de stad. omdat er in bepaal de wijken van de stad vrije scholen zijn en geen officiële. Ik persoonlijk ben de mening toegedaan dat er in de stad al scholen genoeg bestaan en dat ze bereik baar zijn voor al wie dat wil. Op de buitenwijken van de stad zijn er 4 vrije scholen, lagere klassen en be- waarklassen. met samen ongeveer 140 leerlingen. Ik zal maar kordaat mijn ge dacht zeggen ik meen dat. om aan deze enkele scholen concurrentie te doen en daarvoor 2 of 3 millioen weg te werpen, dat het de moeite niet loont, zelfs als we overtuigd zijn dat ze in die officiële scho len kinderen genoeg zouden samenkrijgen. We houden er ons_ dan ook liever aan de bestaande officiële school uit te brei den Ik heb dikwijls kinderen gezien van de Capucienenstraat. die naar het bis schoppelijk college gaan. in plaats van naar de middelbare school, alhoewel dat veel dichterbij is. en kinderen van de Cité Ligy die naar de middelbare school gaan in plaats van naar het college, alhoewel ze de helft van de weg zouden sparen. (zie vervolg blz. 7) Een buitenlands agentschap berichtte, dat ook dhr Weemaes. secretaris van Ko ning Leopold, het onderhoud had bijge woond. maar dat bleek op een vergissing tc berustenhet was dhr Paelinckx. le raar van de Koning, die tegenwoordig was In De Standaardlezen we o.m. In linkse kringen geeft men echter een versie van de reis. die wel erg ver schilt van de officiële en die we dan ook order het grootste voorbehoud en louter ter informatie mededelen De Koning zou de eerste minister ont boden hebben in verband met sommige persartikelen, die beledigend zouden zijn voor bepaalde leden van de koninklijke familie (Bedoeld worden hier waarschijn lijk de aanvallen van sommige linkse kranten op prinses de Retie n a v. de pu blicatie van een foto, waarop zij afge beeld staat in de tuin te Antibes in het gezelschap der Koningen). Le Soir stipte gisteravond zelfs aan, dat de Koning zou aangedrongen hebben or gerechtelijke vervolgingen Dezelfde krant meende te weten, dat de regering hierop afwijzend zou gereageerd hebben, uit vrees dat zulks de apeasementpolitiek. die na de Koningskwestie gevolgd werd, in gevaar zou brengen. Moeten wij het zover zoeken Het is een feit. dat de Koning rust nodig heeft. Naar het getuigenis van de dokters hoest hij erg veel en bereikt zijn koorts 39 gra den De jongste weken heeft het Staats hoofd physisch heel wat gepresteerd. Men heeft algemeen opgemerkt dat hij in weer en wird bij het bezoek aan de Brus selse krotten en ook in het overstroomde gebied blootshoofds liep. De algehele uitputting, waar de jonge Vorst momen teel onder lijdt, is niet alleen te wijten aan de strenge levenstucht die hij zich opgelegd heeft ook niet aan het'zware program, dat hij dagelijks moet afwer ken. maar voor een deel ook aan de on voorzichtigheden. die hij zich in het nood weer gepermitteerd heeft en die ervaren opvoeders hem zeker zouden afgeraden hebben. Vandaar dat hij thans rust en herstel moet gaan zoeken in zonniger oorden. Aldus achten we het inderdaad normaal, dat hij zijn eerste minister ont biedt om op de hoogte van de toestand in het land te blijven, s VERHOGING DER RECHTSTREEKSE BELASTINGEN. Dc ministers zijn Maandagavond inder daad samen gekomen en besloten tot een verhoging van 5 van de rechtstreekse belastingen, die 30 milliard fr. per jaar opbrengen. Deze 5 zouden aldus 1. milliard fr opbrengen, die overeenkom» met de geraamde schade der jongste over stromingen- Na de ministervergadering verklaarde heer Van Houtte. eerne-minister. het vol gende t Wij hebben ons uitgesproken over financieringsvraagstukken. Er zullen vrij grote politieke verantwoordelijkheden moeten genomen worden Er zijn nieuwe inkomsten nodig. Ik heb trouwens de Koning gewaarschuwd dat ik de ministers Maandagavond zou bijeenroepen. Ik had reeds in de Senaat te verstaan gegeven dat c er een rekening zou moeten betaald wordenHet is juist, dat de regering reeds verklaard heeft geen nieuwe be lastingen te zullen heffen, maar toen kon zij niet voorzien welke ramp het land zou teisteren. Wij hebben besloten de be lastingen op het inkomen met een halve decime te verhogen Hij die 100 fr. ver schuldigd is. zal 105 fr. als uitzonderlijke maatregel, gedurende een jaar. betalen- Deze belasting van 5 t.h. zal geheven worden op de inkomsten voor 1952 van de niet-loontrekkenden, terwij! zij voor de loontrekkenden maandelijks geduren de twaalf maanden zal afgehouden wor den met ingang van de datum der van krachtwording van de wet. Op de spelen en de weddenschappen zal een aanvul lende extra-belasting van 10 t.h worden geheven tijdens het jaar 1953. De gel digheidsduur van de wet op de uitzon derlijke winsten zal verlengd worden, derwijze dat zij die nog het geluk heb ben gehad in 1952 uitzonderlijke winsten te maken, kunnen overgaan tot herstel ling van de schade. Het desbetreffende wetsontwerp zal zo spoedig mogelijk wor den ter tafel gelegd SOCIALISTEN OVERHANDIGDEN EEN- NOTA AAN DE REGERING. Het bureel van het A B V V. (Algemeen Belgisch Vakverbond) heeft een vergade ring gehouden onder voorzitterschap van de h. Smets, op de vooravond van de her vatting van de contactnemingen in ver band met de ziekte- en invaliditeitsver zekering. In een mededeling, die na de bespre king werd uitgegeven, wordt gemeld, dat de socialistische arbeidersorganisaties een memorandum hebben uitgewerkt, dat aan de eerste-minister en aan de minister vnn Arbeid zou aangeboden worden. Het A.B.V.V. meent, dat men dient over te gaan tot een hervorming van de sa menstelling der organen van het Rijks fonds voor verzekering voor ziekte en invaliditeit en van hun opdracht. De finan ciering van de verzekering tegen ziekte en invaliditeit moet verbeterd worden door een betere verdeling van de inkom sten van de maatschappelijke zekerheid en een ruimere tussenkomst van de staat om de verzekering te helpen. Het A B V V. meent bovendien dat het geheel van de gezondheidszorg moet ten laste vallen van de verplichte verzeke ring tegen ziekte en invaliditeit met uit zondering van een vrije verzekering. Wat het gewaarborgd weekloon betreft, vordert het A.B.V.V. van de regering de onmiddellijke bijeenroeping van een con ferentie van vertegenwoordigers van de regering, de werkgevers- en vakbonds organisaties. ter bespreking van de grond beginselen. Het A.B.V.V.. aldus de mededeling, ver wacht van de regering een antwoord op zijn eisen BESLISSENDE TIJDEN. In Het Laatste Nieuws verscheen onder bovenstaande 'titel om. het vol gende Eerlang zal het Belgische Parlement zijn houding moeten bepalen ten over staan van de Europese verdedigingsge meenschap en van de internationale Eu ropese instellingen De besluiten, uitgewerkt te Straats burg door de vergadering van de Kolen- en Staalgemeenschap, zijn nog voor ver anderingen en verbeteringen vatbaar, vermits de nationale ministers er eerlang zullen over beraadslagen. Wij hebben de indruk, dat indien ze- ^ere besluiten niet grondig worden ge wijzigd. er in België geen meerderheid zal gevonden worden om deze besluiten te bezegelen. TIJL INTERNATIONALE SAMENWERKING. Twee vraagstukken beheersen thans de vrije wereld 1. de samenwerking van de Europese landen onderling en 2. de sa menwerking tussen West-Europa en Ame rika. Van deze beide vraagstukken hangt de veiligheid af van de democratische lan den en de mogelijkheid voor een duur zaam economisch herstel in West-Europa BRITSE LEGERS ZULLEN SAMENWER KEN MET STRUDKRACHTEN VAN DE ZES LANDEN. De h. Mayer. Frans eerste minister, heeft zich samen met zijn ministers van Bui tenlandse Zaken en van Handel naar Londen begeven, om er te beraadslagen met Britse staatslieden over de betrek kingen tussen Groot-Brittannië en de ontworpen Europese Verdedigingsgemeen schap. De h. Mayer vreest dat het verdrag tot ir..-;elling van deze gemeenschap niet zal beki achtigd worden door het Franse par lement. indien de Britten zich afzijdig houden- tJit een officiële mededeling over de be sprekingen kan afgeleid worden, dat de h. Mayer, dank zij een Britse belofte tot samenwerking, wellicht zijn doel zal be reiken. Wat Indochina betreft, heeft de h. Mayer echter niet de onmiddellijke steun verkregen, die hij had verhoopt- In de mededeling, die na afloop van de Frans-Britse besprekingen werd verstrekt, wordt verklaard, dat men het volledig eens is geworden over de leidende rol. die Frankrijk en Groot-Brittannië moe ten spelen bij de inrichting van de ver dediging van de vrije wereld Het werd erkend, zo luidt het verder (zie vervolg volg. blz

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 1