FILMWERELD VARSOVIE JEAN VALJEAN Warschau **¥K79Hff VILLE INDQMPTÉE ^xDEELLENDiqEN- UIT DE PROGRAMMA'S -Ji- MICHAEL RENNIE DEBRA PAGET ROBERT NEWTON 2o EDMUND GWENN De BESTE VULPENNEN koopt men ter Drukkerij DUMORTÏER, 34 Boterstraat, leper HET yPEBSCH MF.EWS u BH- 8 21-2-1953 CINEMA OUD IE PEE JEAN VALJEAN (De Ellendige»! mei Michael Bennie, Debra Paget Robert Newton en Edmund Gwenn. Omdat hij een brood gestolen heelt wordt Jean Valjean veroordeeld tot 10 jaar op de galeien Het is tijdens deze vreselijke tien jaar dat Jean Valjean de man zou ontmoeten die voor de rest van zijn leven zijn doodsvijand zou worden de politieman Javert- Wat deze beide mannen tegenover elkaar stelt is het feit dat Jean Valjean een humanist is die de strengheid van de codex en de wetten wil temperen door de wijsheid van de gerechtigheid, terwijl Javert een fanaticus is die de wetten naar de let ter neemt en ze beschouwt als een on aantastbaar evangelie Na die tien jaar aanhoudende ellen de is het een opstandige en gegriefde Jean Valjean die in vrijheid wordt gesteld Het eerste gebaar van begrip en menslie vendheid gewordt hem vanwege een oude bisschop die hem twee kostbare kande labers schenkt die voor hem de waarde hebben van een symbool. Vanaf dit ogen blik begint Jean Valjean een nieuw leven Hij neemt vrede met de gemeenschap en wordt een voorspoedig handelaar en in dustrieel De stad waarvan hij de burge meester is geworden en die hij tot grote welstand brengt krijgt echter een nieu we politie-inspecteurnl. Javert. In den beginne herkent Javert in Mr Madeleine, de burgemeester van de stad. niet de vroegere galeiboef Jean Valjean Wanneer deze echter de verdediging op zich neemt van een van zijn werksters Fantine en dezer dochter Cosette. ont dekt Javert zijn werkelijke personaliteit Fantine sterft op een hospitaalbed op het ogenblik dat de onverbiddelijke Javert haar komt aanhouden Razend van woe de slaat Jean Valjean Javert tot hij le venloos voor zijn voeten neervalt. Eens temeer moet Jean Valjean vluchten met de schim van Javert achter zich Onder een nieuwe schuilnaam, volbrengt j Jean Valjean de belofte die hij deed aan de stervende Fantinete zorgen voor de opvoeding van haar dochter Cosette Het meisje wordt verliefd op een jonge stu dent Marius. die de dwingelandij van Napoleon bekampt De aanhouding van Marius door een der mannen van Javert. die intussen een der hoogste politieamb tenaren van het land is geworden, brengt deze laatste andermaal op het spoor van Jean Valjean. De eindachtervolging begint in de be ruchte riolen van Parijs waar Jean Val jean zich begeven heeft om Marius te redden die gewond werd tijdens de straat gevechten Javert achtervolgt zijn prooi die hem niet kan ontsnappen zonder Ma rius te offeren. Jean Valjean smeekt zijn vijand leven en vrijheid te schenken aan Marius en hem toe te laten met Cosette naar Engeland uit te wijken. Doch Ja vert antwoordt dat de wet hem hiertoe geen oorlof geeft, en dat het hier trou wens niet gaat om een persoonlijke zaak. maar om de toepassing van de wet Toch laat hij toe dat Jean Valjean afscheid zou nemen van de zijnen Wanneer Jean Val jean op het punt staat zijn beul te vol gen, is deze verdwenen. Op het water drijft een hoed. Het is de hoed van Ja vert. die, door wroeging gekweld, zijn geweten heeft willen vrijmaken in een onherroepelijk en laatste gebaar CINEMA CAPITOLE SALLY ET SAINTE ANNE (Sally en Sinte Anna) met Ann Blyth en Edmund Gwenn. Sally O'Moyne woont te Middleton met haar ouders, grootvader en drie broers Mike-de-tovenaar, Willie-de-componist en Da nny-de-bokser. Jammer genoeg is de familie verre van welvarend en Sally heeft de gewoonte Sinte Anna te bidden om haar familie en vrienden te helpen en o wonder, Sinte Anna verhoort haar gebeden. De familie O'Moyne. die geen vlieg kwaad kan doen bezit een hardvochtige vijand in de persoon van McCarthy, bij genaamd Goudentand. een invloedrijk man in de streek. Zij bevinden zich ge heel in zijn macht door een hypotheek op hun huis die hij in handen heeft Als hij een concessie krijgt om een weg aan te leggen die dwars over 't terrein dat bij hun huis behoort zal gaan zien zij zich genoodzaakt hun huis te verkopen waar van de opbrengst maar juist genoeg zal zijn om de hypotheek af le betalen. Mc Carthy echter heeft zonder de tussen komst van Sinte Anna gerekend. Danny, van zijn kant wint eindelijk, met de hulp van z'n broers, een bokswed strijd. hetgeen ook een wonder mag he ten. Met 't geld dat hij verdiend heeft betaalt hij de schade veroorzaakt door 't overbrengen van hun huis. Want groot vader heeft eenvoudigweg hun buis laten overplanten op een terrein dat hem toe behoort. vlak naast een prachtig flatge bouw waarvan McCarthy de eigenaar is Inmiddels heeft Johnny Evans. Sally's verloofde, bewijzen gevonden dat Mc Carth^'s gebouw gedeeltelijk op 't grond gebied van grootvader O'Moyne staat Nu hebben de O'Moyne's hun tegenstander in huh macht. De Heilige Anna is niet vreemd aan dit succes. Maar de grootmoedige O'Moyne's ver geven McCarthy z'n kwade streken als hij beterschap belooft en gearmd gaan zij met hem naar de kerk. M.FMD CINEMA COLISEUM: VARSOVIE, VILLE INDOMPTEE (Warschau, de ongetemde) Deze Alm is het verhaal der helden daden van een volk en der vernietiging ener stad De verwezenlijking van dit treurspel, enig in de geschiedenis der we reld, werd gedraaid op de plaats zelf waar dit gebeurde, hetgeen toeliet een grootheid te bereiken die alles over treft hetgeen tot heden in een Alm gezien werd. Wij zijn in de eerste dagen van Octo ber 1944 De Duitsers gaan het bevel van Hitier uitvoeren: «Warschau moet van de aarde verdwijnen Het ontruimen der stad is geëindigd. CINEMA CAPITOLE: SENSUALITA met Amedeo Nazxari en Eleonora Rossi Drago. De inwoners van de overbevolkte wijk van Montanara. nabij Manloue. leven op gehoopt temidden van oorverdovende ra dio's. schreeuwerige kinderen en kijven de geburen. En de mooie Franca die er eveneens leeft, verkiest dromend in haar kamer te vertoeven dan doelloos onder de blakende zon door de straten te dwa len. Nochtans, aangelokt door de acht honderd lire die ervoor aangeboden wor den. gaat zij met haar vriendin Nidia aan de oogst helpen bij de Sartoris. rijke boeren uit de omgeving. De twee jonge meisjes beginnen hun harde arbeid onder een brandende zon. 's Avonds is de afgematte Franca vastbesloten het op te geven. De jongste der gebroeders Sartori. Carlo, door haar schoonheid van gezond en welgevormd meisje verblind spreekt haar aan op het ogenblik dat zij gaat vertrekken, doch zij stelt vooral be lang in de oudste. Riccardo. Ook deze laatste bleef niet onverschillig bij haar buitengewone schoonheid, maar uit onder vinding wantrouwt hij al te mooie meis jes De meer naieve Carlo komt haar de volgende nacht in een populaire dancing vervoegen. Aan dit avontuur, waarvan hij niets goeds verwacht, een einde willende ma ken, gaat Riccardo enige dagen Franca bij haar thuis bezoeken. Ik houd van U verklaart zij hem en ik weet dat ik u beval». Verward, kan Riccardo hierop geen antwoord vinden Groot is dan ook zijn verwondering wanneer hij haar opnieuw op de boer- f derij ziet verschijnen, waar Carlo, zon der hem te raadplegen, haar werk be loofde Enige tijd later vertrekt zij met Carlo. Hun vertrek doet Riccardo einde lijk inzien hoe gek hij zelf op dit meisje werd. Zijn weerstand opgevend, gaat hij op zoek naar de vluchtelingen en ontdekt hun spoor te Mantoue. waar Franca zijn minnares wordt. Riccardo is nu vastbesloten haar te huwen, wat er ook tussen haar en zijn broeder mag gebeurd zijn. Tot zijn ont steltenis verneemt hij van Carlo zelf dat zij reeds getrouwd zijn. Hij brengt beiden nochtans naar de boerderij terug Hij is wanhopig, wordt dag en nacht verteerd door jaloersheid en zijn hartstocht voor Franca die hem. zon der wroeging, blijft achtervolgen met 1 haar brandende en smachtende liefde. Hij wordt gekweld door zijn alles ver terende hartstocht en de pijn die hij voelt zijn teder beminde broeder te bedriegen. Deze gevaarlijke samenleving wordt weldra onhoudbaar. Zekere avond kon digt Riccardo aan dat hij eveneens in het huwelijk gaat treden. Franca kan haar gevoelens niet langer bedwingen en smeekt hem. tevergeefs, met haar te ver trekken de arme Carlo weze dan opge offerd. Ofschoon hij de ontrouw van zijn vrouw kent blijft deze laatste haar nochtans aanbidden Wanneer hij dan, bij het krie ken van de dag. zijn broer met zijn jacht geweer ziet vertrekken, en Franca hem achternalopen, smeekt hij haar hem niet te verlaten. Franca aanhoort hem niet en vervoegt haar minnaar die haar van zich afduwt. Bemerkend dat degene die zij liefheeft zich van haar afkeert en zijn weg voortzet loopt zij naar Carlo die getuige van dit toneel was. rukt hem het geweer uit de handen en schiet. Ric cardo stort neer Zij laat het wapen val len en werpt zich op haar slachtoffer, huilend van wanhoop. Een tweede los- bronding weerklinktCarlo schoot op zijn beurt En het mooie lichaam van Franca stort neer op het lijk van Riccardo. Een hartstochtelijk toneel uit de Alm Sensualita In de verlaten straten zien we nog al leen de troepen van de overwinnaar en in de kelders enkele helden wiens kruis weg wij gaan beleven. Eerst hebben wij drie jonge Polen die moeten in verbinding blijven met het le ger aan de overzijde der Vistule. en dan nog de oude Rafalski dewelke een jong meisje, Christine genaamd, redde welke ter dood veroordeeld was en trachtte te ontsnappen. De drie jongens komen in verbinding met een valschermspringer die met zijn uitzendpost alle mogelijke inlichtingen aan het Poolse leger moet bezorgen. Zij worden door de Duitsers ontdekt en twee van hen worden gedood. De twee anderen. André en Jan. vluch ten in de verborgen kelder bij Rafalski er. Christine. Gedurig is hun leven in gevaar daar elk huis het ene na het andere moet ver nietigd worden. I» E O A t E T E I> E André en Christine gedragen zich als helden en tussen hen ontstaat en een grote liefde terwijl de stad vernietigd wordt in een oceaan van vuur. In die onmogelijk te beschrijven ver- nielingszucht beleven wij de buitengewo ne avonturen van de vier helden Hun toestand wordt wanhopig wanneer een Duitse batterij juist voor hun berg plaats wordt opgesteld, hen daardoor belettende noch water, noch voedsel te bekomen. Zij trachten een tunnel te gra ven tot aan de riolen en aldus te vluch ten. Helaas een instorting vernietigt al hun pogingen. Alle hoop is niet verloren daar aan de andere zijde der Vistule alles gereed is om de stad te bevrijden. Vast besloten niet als ratten te ster ven. pogen zij een laatste maal Jangs de straten in vuur en vlam de riolen te bereiken Verrast door SS troepen zul len Jan en Rafalski zich opofferen om de vlucht van André en Christine te beschut ten- Zij gelukken er in en vluchten over de bevrozen stroom. Onder de Duitsers ontstaat er paniek daar hun verdediging doorbroken is en eindelijk trekt het Poolse leger Warschau binnen. Rafalski ontmoet Christine die de troepen volgt waarvan André nu deei uitmaakt en daar de soldaten der bevrij ding geen tijd hebben stil te staan, groe ten zij elkander al roepend Tot weldra in vrij Warschau Een toneel uit de dramatische Alm «Warschau de ongetemde». CINEMA COLISEUM: BRANQUIGNOL Daar ik heel verstandig ben en altijd primus in opstel was. heeft men mij ver zocht U het onderwerp van Branquig- nolte vertellen. Om mij het werk te vergemakkelijken, mocht ik de Alm zien. Ik vond het nog te moeilijk en toen mocht ik vragen stellen aan dezen die de Alm gemaakt hebben. Dat heeft me wat geholpen- Toen ondervond ik dat Branquignol niet kon verteld worden. Niet dat het in gewikkeld is om te begrijpen het bewijs, 't is dat ik het goed begrepen heb. Er is spraak van een kasteel... 't is te zeggen van een theater... enAn. de han deling heeft plaats in een land... neen. in een stad... niet heel groot, maar ook niet zo heel klein. Er was een Markiezin... nu vergeet ik wat ze deed. maar. in elk geval... de Pre- fekt deed een speech... enAn, een korte speech, zonder belang en zonder het min ste verband met het onderwerp. En dan. natuurlijk, waren er de Branquignols. doch. dat weet iedereen, vermits het 't on derwerp van de Alm is... Zoals ge ziet, kan men zich niets een voudiger inbeelden, vermits men alles zonder moeite volgt op het doek... te be ginnen met de overstroming van de eet zaal tot de geschiedenis van Francois I. dan. met de Meneer die het te warm heeft en de Dame die patat-frit wil ma ken. Het spreekt van zelf. had de loodgie ter de compteur niet toegedraaid, had de I' majordomus de sleutel der kist met de kostumen niet verloren, en was de luster niet neergeploft midden de voorstelling. dan was alles gemakkelijker geweest om te vertellen... Maar. alles bij mekaar, het is I toch ongeveer zoals ik het kom te ver halen. j Het zekerste is nog. bij tijds te komen, of een tweede voorstelling bij te wonen of ook nog, een volgende keer terug te komen met andere vrienden... Wat ik U in elk geval, mag verzekeren, 't is dat ge U zul' slap lachen, van 't begin tot het einde. Meer zult ge zeker niet vragen Het is zonder bedanken!... Ik heb en kel mijn best gedaan om heel klaar en simpel te zijn. Zoals, trouwens, de Alm zelf i JULEKE

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 8