AVONDGLOED door PAMELA WYNNE Leest en verspreidt HET YPERSCH NIEUWS HET YPERSCH NIEUWS u Bfa II 28-S-18M mstismiik Pasen is in 't zicht en met deze feestdag begint ook het toeristisch seizoen. De vooruitzichten zijn niet slechter dan vori ge jaren. Er is natuurlijk een zware han dicap voor de kust. zo zwaar getroffen tijdens de rampzalige dag van 1 Februari laatstleden. Maar alle handen werden uit de mouwen gestoken en de berichten uit de kuststreek stemmen hoopvol. Zeker zal alles nog niet in orde zijn en zullen de taats te sporen niet verdwenen zijn maar het ergste zal wel hersteld zijn. Zo wordt ten minste in toeristische milieusbe loofd. Ook aan de menigvuldige toeristische attracties die worden aangekondigd kan men merken dat het seizoen begint. Dit houdt natuurlijk vooral verband met het Paasfeest zelf. In die zin moeten we dan •ok onze aandacht besteden aan de me nigvuldige manifestaties van godsdienstige aard Wij wezen reeds een paar weken geleden op het werpen van de Apostel- brokken te Rupelmonde. op Witte Don derdag. Diezelfde dag heeft te Veurne de kruisweg plaats, welke voor de laatste maal in de Vasten, te middernacht door ie straten van de stad trekt. Op Goede Vrijdag eveneens hebben plechtigheden plaats, en wel te Bevel, in de provincie Antwerpen, een dorpje bij Lier, waar een eeuwenoude begankenis plaats heeft naar ie Kruiskensberg. Te Brugge is er een bekende ommegang, waarbij de gelovigen ie weg volgen van de H. Bloedprocessie, 's Anderendaags heeft te Lombaartsijde «en bedevaart plaats naar O. L. Vrouw Ster der Zee. Op Pasen zelf zijn de zuiver godsdien stige of folkloristische feesten eerder ge ring. omdat het Paasfeest op zichzelf al rijk genoeg van betekenis is. Maar reeds de volgende dag gaan de processies hun gang. Te Hakendover, heeft een der merk waardigste processies van ons land plaats. Het is het algemeen rendez-vous van alle landbouwers en alle kijklustigen uit de omgeving die er het curieuse spel van de «alters bewonderen, die na de processie in een wilde galop over de velden ren- men. Ook te Lembeek bij Halle. even eens in de provincie Brabant, heeft de processie van St Vroene plaatseen hele troep ruiters en voetvolk, gekleed in oude uniformen vergezelt de Relikwiekast van St Vroene. patroon van Lembeek. in Zijn jaarlijkse tocht in de omstreken van het dorp. De processie trekt 's morgens te 8 uur weg en komt slechts terug in de na middag omstreeks 5 uur. Zij heeft veel weg van de Fiertel te Ronse. Holland is wel het land der fietsen. Men weet dat Holland steeds aan de kop heeft gestaan voor wat het aantal fietsen betreft. De verhouding was er. voor 1940. van 1 flets per 3 inwoners, zodat men terecht mocht zeggen dat iedere inwoner er zijn flets bezat. Sedert vier Jaar ech ter is de motorisatie zo snel doorgevoerd, dat zij heden reeds een verhouding heeft bereikt van 1 bromfiets op 40 inwoners, een cijfer dat nog in geen enkel ander land is bereikt. Het loont daarom wel de moeite deze opgang ln cijfers uit te druk ken in 1949 waren er 4.500 bromfietsen, in 1950 reeds 55.000. in 1951 was hun aan tal gestegen tot 148.000 en in 1952 kwamen er nog 70000 bij. zodat het totaal thans 218 000 is Uit Elseviers Weekblad knippen wij dit plezierige stukje Ditmaal heb ik. midden ln dit lustige, kalme leven even stil gezeten met De Kampioen (het tijdschrift van een Nederl. toeristische vereniging) in de hand. bij deze advertentie daarin: Hotel-Etiketten van Intern- Hotels Een sieraad voor uw koffers. 10 stuk ge- sort. F 2.Lijst op aanvrage. Mondial. Postbox 438 Den Haag. Giro 487892 Ik denk dat Ik tien gulden op giro 487892 storten zal voor vijftig gesorteer de etiketten, vijftig sieraden voor mijn koffertje en hoeveel bewonderende of Ja loerse blikken ln mijn tweede klas-coupé Ik wil. Mondial, niets van Majorca en de Azuren Kust. want dat kan mijn hele straat dék vertonenmaar Iets dat de volle waarde van twee dubbeltjes per stuk vertegenwoordigt. Ik wil Zanzibar en Tegucigalpa. Ik wil Panama. Monrovia. Belize en Addis Abeba. Ik moet Sao Paulo en Asunción. Da mascus en Lhassa. Tenslotte en gij begrijpt dat bést. Mondial gaat het er niet om waar wij geweest zijn. maar waar wij kunnen Zég gen geweest te zijn. En dat gij mij de bewijzen bij het zeggen verschaft dat siert u en brengt mij. in elke tweede klas-coupé, eerbied, roem en het zoet van de naijver. Zo maak ik door een klein girobiljet de reis van Zanzibar naar Lhassa met minder kosten en vermoeienis dan van Schagen naar Sittard. En mag ik dan. voor twintig cent. nog éven dóór naar Bangkok De kapper aan de overkant zal er niet van kunnen slapen, s VIATOR. kindermond Jantje moest pudding eten. maar wou niet- Moeder werd kwaad en zei Vooruit opeten, anders zal 't dezeke kwaad worden. Dat moet Hij weten, zei Jantje. Wat. stouterik. naar boven, en zon der eten. zei moeder Een tijd nadien begon een onweder en het begon hevig te donderen en te blik semen. Vader zei Ik zdV^naar eens naar boven gaan want hij zal wel schrik hebben Boven gekomen was er van Jantje niets te zien. Vader naar beneden en zocht in alle kamers Daar vond hij Jantje in de keuken en was de overschot van de pud ding aan 't opeten, en zei Zoveel lawaai om zo 'n beetje pud ding IETS RAARS Een oude pronkzuchtige dame die een grote tuil rozen op de hoed droeg, werd door een jonge hoveniersknecht aandach tig bekeken. Welnu, waarom beziet ge mij zo vroeg de dame gramstorig. O. mevrouw, ik sta verwonderd dat zulk een oude stam nog rozen draagt! DE SERGEANT ZAG SCHEEL De eerste dag van hun aankomst on derhield de sergeant zich met zijn sol daten. die in gelid waren opgesteld. Serg. tot eerste soldaat Uw naam 2e sold. Jansen, sergeant Serg. Zwijg, ik heb U niets gevraagd, zegt hij tot de tweede soldaat. 3e sold Ik heb niets gezegd ser geant overtroefd Een voetganger was aangereden door een auto die door een dame bestuurd werd. Zij deed haar best om hem ervan te overtuigen dat het ongeval helemaal aan hemzelf te wijten was. Gij moet wel roekeloos over de weg gaan betoogde ze want ik ben een zeer behoedzame bestuurster. Ik rijd reeds twaalf jaar met mijn wagen. Lieve dame. antwoordde het slacht offer. en ik ga reeds vijftig jaar over de weg. zij kon het weten Brg ongerust ligt Mevrouw Waegemans te bed. stel je voor het is nu reeds 2 uur 's nachts en nog steeds geen spoor van 't halfbed. Opeens veert zij recht en spitst de oren. Wordt daar niet gebeld Zij kijkt uit het raam en ziet drie heen en weer schommelende gestalten staan, waar van er eentje roept: Kom alsjeblieft even naar beneden om te kijken wie van ons uw man is. VOOR JONGGEHUWDEN Een jonge man bekloeg er zich over bij zijn vriend, zijn vrouw er niet te kunnen toe brengen zijn klederen te her stellen. Gisteravond vroeg ik haar een knoop aan mijn gilet te naaien en zie. er is nog steeds geen aan! Daarop trok de oudere vriend een aarts- vadergezicht en zei Vraag nooit aan een vrouw iets te herstellen. Ziehier hoe ik zulke zaakjes opknap. Wanneer mijn hemd dient her steld te worden, ga ik naar mijn vrouw, zwaai mijn hemd wat over en weer en zeg: Waar is de voddenzak Wat wil Jij met de voddenzak vraagt ze dan dadelijk. (Haar achterdocht is onmiddellijk gewekt). Ik wil dit hemd wegwerpen. Het is versletenzeg ik. steeds maar zwaaiend Toon mij dat hemd. Jan. geef me het dadelijk Natuurlijk overhandig ik het haar. Maar Jan tochHet heeft niets no dig dan en ze herstelt mijn hemd!.. KAKEN Twee vertegenwoordigers van een maat schappij gaan naar een geldschieter en bespreken er hun plan. De geldschieter luisterde gedurende een uur. en zei hun eindelijk dat zijn beslissing hun zou toe komen binnen de 15 dagen per post. Ik denk dat we geslaagd zijn. zei een der vertegenwoordigers, toen zij op straat waren. Ik ben er zeker van dat we zijn vertrouwen gewonnen hebben. Ik vrees van niet. antwoordde de andere. Hij is veel te achterdochtig. Achterdochtig Hoe kom je daar bij Heb je dan niet gezien, dat hij zijn vingers telde nadat ik hem de hand had gedrukt, toen we weggingen OOK WAAR! Madammeke Peters heeft een nieuwe hoed gekocht, en 't is een heel grote. Nu gaat ze naar de cinema, maar zit nog maar een minuutje op haar plaats of een heer achter haar vraagt haar Pardon Madame, is 't niet mogelijk uw hoed af te doen. hij is zo groot en ik heb twintig frank betaald om te zien Ik heb vijf honderd frank betaald voor deze hoed. snauwt Madammeke Pe ters. en ze houdt haar hoed op. MAGERE OOGST De oude Bill: Spreek me niet van de mislukte oogst. Veertig jaar geleden werkte ik te D... Wel. daar was het koren zo klein, dat de mussen moesten op hun knieën zit ten om er aan te kunnen. de zaag Er was eens een man, die hout aan t kappen was. Maar het laatste kreeg hij maar niet door en toen zei hij tegen zijn zoontje dat hij de zaag moest gaan halen Janneke. gaat binnen en zegt tegen zijn moederMa ge moet eens van onze va komen PAS OP! De luitenant van de t Sectie Auto maakt hem kwaad en pepert het zijn mannen in. 't Is ergHebben jullie gelezen wat men in de gazet schrijft? Zijn jullie chauffeurs? Altijd botsingen, stukken en brokken. En hoe komt het Omdat jul lie drinkt gelijk varkens. De eerste die ik zat achter zijn stuur vindt. betaaR voor al de anderen mee. begrepen Breek gelid, marsch 's Middags komen er drie vrienden te de kantien en... Geef mij een melk met aardbezSta sap. zegt Gijsels- Mij. zegt Van Boeckel ik neena me» met grenadine. Voor mij enkel maar melk. zegt let want 't is ekik die moet sturen beetgenomen Een loodgieter, met een gloeiende te deerbout in de hand. stond op een ladder Opeens zegt een der nieuwsgierige ben gels Meneer, als U me een frank geeft lik ik er aan. Dat wil ik beleven, sprak de werk man. Hier... De jongen nam heel bedaard het muit stuk, likte er aan en verdween OP DR MARKT Marktkramer En hier, Dames e* He ren. het nieuw ideaal middel ter bestrij ding der muggen, vlooien, wandluizen ei soortelijk ongedierte. Dit middel, weerga loos. onfeilbaar, doortastend, biedt U. Dames en Heren, de gelegenheid ook eewi te genieten der heerlijkste en zoettee wraak die men zich kan Indenken... Stem uit de menigte (spottend) Bb waarop zal die wraak neerkomen Marktkramer Welnu als die schade lijke insecten hiermede in aanraking ko men. krijgen ze vreselijk last van jeuk MOEDER WIST HET Leiten Flaneuwe ging met het geld va» de pacht en om wel te staan met Meneer, had hij een hesp mee als geschenk, met de complementen van vader en moeder Mijnheer streek het geld op en Leiten. zei hij alzo. uit welwillend heid. dat en was niet nodig van die heipe. Ja. Meneer, zei Leiten, vader zei het ook dat 't niet nodig was. maar moeder zei alzot Doe ze gij maar mee. Leiteo. men moet altemets de duivel een keerike luchten. HATELIJK Twee dieven zaten in een gevangenis De ene zeiWat hebt gij gestolen Ik. een koe. En gij Een uurwerk. Plots vraagt de ene Hoe laat is het Tijd om uw koe te melken Feuilleton Het Ypersch Nieuws 14 «Wat voor nut het heeft, Marga ret Juffrouw Crawford, die de jongste van de twee spelleidsters was, had een prachtig kortgeknipt hoofd als van een jongen en een figuur zo; slank en recht als een stok, zonder i e*n enkel gebogen lijntje. Nu dat zul je wel begrijpen als je eenmaal j hier vandaan bent. Dan zul je in staat zijn om het leven in te gaan, ver vuld van de geest der school. Het goed van de gemeenschap, niet je persoonlijk goed alleen. «De aantrekkelijkste vrouwen uit de geschiedenis speelden geen enkel spel,zei Margaret koppig. Zij zag dat haar beste vriendin de ogen vast op haar hield gericht. Dorothy Pater- son aanbad haar tot krankzinnig wor- dens toe. Zij kon haar laten huilen, als zij haar aankeek vreselijk grappig, dacht Margaret, innerlijk zich verkneuterend in haar macht. Welke vrouwen Juffrouw Crawford zette haar oren wijd open. Margaret Latimer was nu zestien jaar en beloofde zeer mooi te wor den. Zelfs het lelijke uniform van Broadhayes kon dat niet verhelen. Haar gezicht was ovaal van vorm en haar haar zat strak met kleine gol ven om haar kleine hoofd. Haar haar was langhet was vreemd, maar Margaret toonde geen lust om het af te knippen. De een of andere dag zal een man er zijn gelaat in ver- hergen en het aanbidden,zei zij tegen de verbaasde en aanbiddende Dorothy. Drie vrouwen Louise de la Va- hère. Lady Hamilton, en Josephine Bonaparte.zei Margaret dapper, terwijl zij haar hockey stick heen en weer zwaaide en haar onderwijzeres Aankeek. samen met haar vriendin die haar volgde als een hond. Juffrouw Hewitt vond die vriendschap niet zo ge schikt ze kwam te veel van één kant. Margaret moest wakker ge schud worden en niet aangebeden. Zij was te veel in zichzelf gekeerd het was nodig dat zij het leven meer objectief bekeekspelen, wedstrij den. Maar Margaret speelde met te- afschuwelijke lange zwarte kousen, waar is dat voor nodig Margaret fronsde. Ga hier zitten.Juffrouw Hewitt boog zich voorover en nam Marga rets hand. Zij ging zeer bizonder om met de meisjes, die aan haar zorg sephine was dat niet,zei rij vaag. Nee, neeten minste voor zover wij het wetenmaar beantwoord nu mijn vraag, Margaret. Je bewondert deze nu laten we zeggen deze twee vrouwen. Waarom Omdat ik me niet indenken kan, dat er iets zaligers is, dan zo ver- Men kan ze nauwelijke grote vrouwen noemen, Margaret, zei juf frouw Crawford, die ondanks zich- zelve een kleur kreeg. Al de meisjes, staarden haar aan. wachtend op wat zij zou zeggen. Zij ergerde zich vre selijk over die blos. Ik vind van wel. In alle geval maakten zij buitengewone mannen j verliefd op haar,zei Margaret ver baasd over zichzelf, dat zij zoiets durfde zeggen en tegelijkertijd gloei end omdat zij begreep dat niemand haar kon weerhouden het te zeggen, als zij dat werkelijk wilde. En zij konden er haar ook niet in verhinde ren, dat zij deze dingen zich eigen maakte. Dat was de goede zijde van haar vaders boeken hij had er hon derden en zo gemakkelijk te nemen. Klaar meisjes De muzikale stem van juffrouw Crawford had het luid geroepen. Dit was niet de ge schikte tijd om Margaret Latimer op haar plaats te zetten en haar bewe ren te logenstraffen. Zij wilde het ook liever overlaten aan iemand, die hierin bekwamer was dan zij. Later op de avond ging zij naar haar toe het was juffrouw Hewitt, het hoofd van Margarets Huis. Zij zat in haar studeerkamer. Juffrouw Crawford i legde haar het geval vluchtig uit en rij luisterde met aandacht. Margaret Latimer boezemde haar belang in in !de laatste tijd. Er was iets niet in orde met de huiselijke omstandighe den van het meisje. Zij was nooit verrukt als het vacantie was. Of schoon zij iedere week een brief kreeg, las zij hem nooit met veel olezier. Als haar oud°rs na de half jaarlijkse termijn kwamen, was zij nooit een en al opwinding. En ging niet met hen uit Zij bleef, liever waren toevertrouwd. Zij waren bang voor haar en toch aanbaden zij haar. schrikkelijk veel van een man te Maar met Margaret was de verhou- houden, dat het je niet zou kunnen genzin. Zij vond het veel prettiger ding altijd anders geweest. Er was schelen, wat hij ook deed,» zei Mar- om met een boek op het terras te zit- iets in Margaret, dat ook in haar garet en haar blozende gezicht ver ten, beweerde zij, toen zij. pas in aard was, vond juffrouw Hewitt, bleekte een beetje, omdat zij zo ver- Broadhayes, werd aangevuurd om Haar eigen natuur, als de Grote Oor- metel was. Maar weer kwam dat ge- meer belang te stellen in hockey. log er niet was geweest en de manvoel bij haar op, dat niemand haar Maar stel je nu eens voor, dat we die zij beminde had genomen om kon weerhouden om te zeggen wat het allemaal prettiger vonden om hom in stukken te scheuren. Een zij wenste. En waarom zou het slech- met een boek op het terras te zit- hartstochtelijke stroom van gevoel, ter zijn het te zeggen dan het te ten vroeg juffrouw Hewitt, die door juffrouw Hewitt, na een paar denken toen zes jaar jonger was. door en door rampzalige jaren, af- j Juffrouw Hewitt zweeg en haar ge- Dan zouden we alleen meer stoe- gevoerd een andere richting uit. dachten draaiden rond in haar hoofd, len nodig hebben, zei Margaret kin-1 Waar gaat het eigenlijk over Voor een meisje van die leeftijd was derlijk. En die opmerking maakte vroeg zij. |het heel erg zo iets te zeggen. Maar, haar bemind bij haar onderwijzeres. Ik weet het niét precies.Mar- waarom Waarom was het erger dan Er was zo iets eerlijks naïefs in Mar- garet wierp een snelle zijdelingse een onoprechte giegelende nieuws- garet. Zij vond al die spelen stom en blik op haar onderwijzeres. Juf- gierigheid Margaret was een vrouw, zij zei het ook. Zij speelde mee. om- frouw Crawford zei, dat ik bij u door en door, dat was duidelijk. Maar dat zij moest, maar ook slechts daar- moest komen en ik denk dat het is het ount waarop het aankwam, was... om. om iets dat ik van morgen zei.» j «Het is heel gevaarlijk, Margaret, Maar dit was ernstiger. «Stuur «Wat heb je dan van morgen ge- om zo iets te zeggen,» merkte zij Margaret na het souper bij mij. a zegd i kalm op. zei juffrouw Hewitt met een blik op Ik zei dat drie van de grootste Margaret wierp haar hoofd naar de klok Binnen een half uur zou Mar- vrouwen uit de geschiedenis nooit1 achteren. Ja. maar het zou ook niet garet komen. Zij ging naar haar aan sport hebben gedaan,zei Mar- bij me opkomen om het tegen een slaaDkamer en verkleedde zich. Mar- garet openhartig, garet had niet veel op met het gezag En die vrouwen waren... ander te zeggen dan tegen u,zei zijik zou het niet kunnen. Ze zouden het niet begrijpendaaren- en al wat daar bij hoorde. Het wasLouise de la Valiere, Lady Ha- niet nodig om het gezag te doen gel- milton, en Josephine Bonaparte,zei boven zou het schandelijk van me den in een onelegante japon, dacht Margaret in het vuur starend. Juf-zijn om zulke denkbeelden in een ;uffrouw Hewitt haar zwart haar frouw Hewitt dacht snel na. Marga- school te verspreiden. Dat zou ik wegstrijkend van haar intelligent ret was zestien en naar zij vermoed- r.ooit doen en ik begrijp niet wat me voorhoofd met een manlijk gebaar, de. rijp voor haar leeftijd. Juffrouw bezielde, toen ik van morgen voor Margaret waardeerde de vrouwelijk- Hewitt hield er niet van om de het hockey zoiets zei. Het had iets heid in het toilet van haar onderwij- sexuele vraagstukken weg te doeze- te maken met de wijze waarop we zeres. «Wat ziet u er lief uit» zei len. vooral niet tegenover meisjes, die daar allen stonden wij zagen er zij en er kwam een glimlach om haar gewoonlijk heel wat afwisten van dit zo lelijk uit en juffrouw Crawford •vat strakke mond. onderwerp, maar gewoonlijk het bij leek net een man. Ik had een gevoel «Waarlijk?» Juffrouw Hewitt het verkeerde eind hadden. of het niet natuurlijk was voor lachte. Is het zo ongewoon. Marga- Waarom is het een bewijs van zo iets waren we niet geboren,zei ret grootheid. Margaret, de maitresse van Margaret onsamenhangend. Nee, bij u nietmaar bii de an- een man te zijn vroeg zij. deren, juffrouw HewittWaarom Margaret bloosde diep. Juffrouw moeten zij er zo afschuwelijk uitzien. Hewitt was een schat, dat zij het als omdat zij onderwijzeres-en zijn En e^n gewone zaak beschouwde, dat wij: We zien er vrese'ijk uit in deze Margaret alles wist. wat zij inder- kleren. Stel je voor. ik ben zestien, daad ook deed. Maar wie zou zo iets ,en kijk eens naar mijn benen. Die.doen behalve juffrouw Hewitt? «Jo- (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 11