SPROKKELINCEN Koopt Uw BRIEFPAPIER IN DOZEN fer Drukkerij DUMORTIER KOLONIALE LOTERIJ DE ASTROLOGISCHE WEEK Lening tot Wederopbouw HIT ITEBsCH MEITTS Bta 18 4-4-1953 WEEK VAX 5 TOT 11 APRIL 1953 NAAMDAGEN. Zondag 5 Apri;Silvia Eva Hector Maandag 6 AprilCelestinus. Dinsdag 7 Aprii Clolarius. Elctra Her- manus- Woensdag 8 AprilAlbertus Perpetuus Donderdag 9 Apri!Waldetrudis Casfl- da Vrijdag 10 April Terentius Zaterdag 11 April: Leo Eliza Leonie BIJZONDERE DAGEN Zondag 5 AprilPaasdag Maandag 6 April2e Paasdag IN DE NATUUR 5 AprilBloei van de rode bes 9 AprilOp 9 en 10 April zijn er ge woonlijk zware buien 10 April De lijsterbessen beginnen te bloeien. 11 April: Van 11 tot 20 April valt er gewoonlijk de minste regen van het ganse jaar VOLKSE WEERKUNDE Regen op Pasen Gezegend weer. GEDENKDAGEN. 5 April 1817 Overlijden van de Schotse wiskun dige J. Neper, opsteller der loga- rithmentafels 6 April 1906 Overlijden van de Noorse letterkun dige Alexander Lielland 7 April 1884 Overlijden te Diksmuide van de Vlaamse dichteres Maria Van Ac- kere. geboren Doolaeghe 8 April 1848Overlijden van de Italiaanse com ponist G. Donizetti 9 April 1906: Geboorte van de Vlaamse dichter Karei Jonckheere. 18 April 1829 Geboorte van William Booth, stich ter van Het Leger des Heils 11 April 1582Geboorte van de Vlaamse dichter Justus de Harduyn WIJSHEIDSDRUPPELS. Een kloeke hand. een rappe hand Die acht ik waarlijk niet gering Maar 'k weet toch nog een beter ding Een helder, rijk en rijp verstand Een hoofd dat doordenkt en bevroedt Eer dat de hand wat poogt of doet Dr J P HEYE "WIE Wie was Claude Nomine Claude Sommé. de beroemde heelkun dige werd geboren te Parijs 8 April 1772. deed zijn studies ajs heelmeester al daar en trad in dienst van het Rijnleger In 1804 kwam hij naar Antwerpen en stichtte aangemoedigd door Markies d'Herbouville een geneeskundige school Hij nam ontslag uit het Franse leger en werd opper-geneesheer van het Sint Eli- sabethsgasthuis. Hij was daarenboven een vermaard plantenkundige Hij maakte deel van verschillende geleerde genoot schappen en gaf verscheidene werken uit over plantenkunde, genees- en heelkunde. Hij overleed te Antwerpen op 83 jarige leeftijd De Somméstraat te Antwerpen, werd naar hem genoemd. WAT? Wat is guano Guano is eigenlijk vogelmest. uitwerp selen en overblijfselen van zeevogels, voor al op vele eilanden van Oceanië en langs de Westkust van Amerika in grote hoe veelheden aanwezig, zodat zij daar som tijds lagen van 20-30 meter dikte en heu vels van 60 meter hoogte vormen. Door groot gehalte aan stikstoffen werden zij in grote mate geëxporteerd. Er bestaat ook vleermuis-guano die men vindt in holen waar de vleermuizen in grote me nigte samenwonen en visguano in Noor wegen. meststof die gemaakt wordt van kleine vis en visafval. WELKE Welke belangrijke landen zijn nog niet toegetreden tot het metriek Het metriek stelsel van maten en ge wichten werd in 1790 ingevoerd in Frank rijk. De eenheid der lengtemaat is de meter, de gewichtseenheid is de gram De eenheidslengtemaat is voorgesteld door een commissie der Franse academie van Wetenschappen Zij is het veertig-mil- lioenste deel van de omtrek der aarde In de meeste grote landen is het metriek stelsel toegelaten. In Engeland en de Verenigde Staten wordt meestal het oude systeem gebruikt, men vreest nu nog steeds grote verwarring en moeilijkheden indien het oude systeem wettelijk ver worpen zou worden. (O - P.) Blokken Briefpapier Luchtpostpapier Boterstraat, 34 LEPER Het index-cijfer weer eén punt gedaald. Het ministerie van Economische Zaken en Middenstand deelt mede dat het index cijfer van de kleinhandelsprijzen in Maart 1953. met 10 punt gedaald is; het be draagt thans 411.7. De prijzen van varkensvlees dierlijke vetstoffen, boter, melk en eieren zijn ge daald Anderzijds werd een prijsstijging van aardappelen en breiwol vastgesteld Honderdjarigen in België. In ons land dat 17 eeuwelingen telde in 1947. zijn er thans 45 honderdiarigen. In zijn studie over de honderdjarigen, geeft de h P. De Zuttere volgende cijfers op8 eeuwelingen in 190016 in 1910 18 in 1920 en 23 in 1930 Van de 45 thans in leven zijnde eeuwe lingen zijn er 37 vrouwen en 8 mannen. Het is trouwens algemeen bekend dat de vrouwen langer leven dan de mannen Deze statistiek toont een steeds stij gend aantal eeuwelingen De lichte da ling in 1947 dient hoofdzakelijk toege schreven aan de gevolgen van de oorlog De indeling per provincie is als volgt Antwerpen 12 eeuwelingen. waaronder 9 vrouwen en 3 mannenBrabant9 Limburg7 Westvlaanderen 6 Hene gouwen 5; Oostvlaanderen5: Luik: 1. Nog het schooirerlof. In verband met het schoolverlof heeft de minister van Openbaar Onderwijs aan de onderwijsinstellingen een- vragenlijst toegezonden. De schoolraad van een atheneum uit de Brusselse agglomeratie heeft deze vragenlijst als volgt beantwoord 1 Het is wenselijk de zomervacantie in het froebelonderwijs. lager onderwijs, technisch- of beroepsonderwijs gelijk te schakelen 2 De meest geschikte periode voor een zomervacantie van zes weken isvan 1 Juli tot 15 Augustus 3 De meest geschikte periode voor een zomervacantie van twee maand isvan 1 Juli tot 1 September 4 Het is niet wenselijk de zomervacan tie van twee maanden te verminderen, om de andere verloven in dezelfde mate te kunnen verlengen 5. Indien de huidige duur van de Kerst en Paasvacantie behouden wordt, is het niet wenselijk de zomervacantie te ver lengen en 2 1/2 maand te doen duren 6. Indien men van plan is jaarlijks nog twee bijkomende weken verlof toe te ken nen. zou bij voorkeur terzelfdertijd de Kerst- en Paasvacantie moeten verlengd worden Het zomeruur in Groot-Brittannië Het zomeruur in Groot-Brittannië zal van kracht worden op Zondag 12 April, in plaats van 19 April. Bijgevolg zijn de dienstregelingen bij vertrek of bij aankomst te Londen, voor zien van 19 April af in de officiële reis gids van de treinen, geldig voor de pe riode van 5 October 1952 tot 16 Mei 1953 van kracht van 12 April af Het bestrijden ran rode spin. De rode spin komt terug veelvuldig voor Zij tast alle fruitbomen aan. maar vooral de appelaars en de perelaars, waar aan zij belangrijke schade veroorzaakt Het is nodig, dat de fruitkwekers, die verleden jaar schade leden, de rode spin bestrijden. Twee besproeiingen met fosfoorzuur- esters de eerste 10 dagen na het uit komen der larven, de tweede 5 tot 10 da gen later verzekeren de vernietiging van de eerste generatie. De eerste be handeling valt gewoonlijk samen met het afvallen van de kroonblaadjes. De waar schuwingsstations delen het gepaste tijd stip mede Men mag niet besproeien gedurende de bloeitijd. De zwavelkalk- en zwavelbariumpap- pen. gebruikt bij de schurftbestrijding. mogen de fosfoorzuuresters vervangen Niet-officiële goud- en deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 573.75 575.00 Fr. goudst. 20 fr 480.00 485.00 Zw goudst 20 fr 472.50 Gouddollar 119.75 120.50 Dollar 52.125 52.325 Gulden 13.175 13.225 Zwitserse fr 12.175 12.25 100 Franse fr 13.15 13.25 Pond 137.00 138.50 Westd mark 11.35 11,45 Shilling 2.02 2.05 Peseta 1.21 1.22 Escudo l 80 1.83 Een reizend postbureeL Het postbeheer heeft een autobus uit gerust. die voortaan als reizend postbu- reel zal gebruikt worden in bijzondere omstandigheden Het voertuig werd op Zaterdag 28 Maart om 10 u 's morgens ingewijd op het de Brouckèreplein. te Brussel Gedu rende 15 dagen zal met het reizend post- bureel een bezoek gebracht worden aan dertig gemeenten, ten einde de aankoop door de bevolking van de Prinses Josephi- ne-Charlotte-zegels en -kaarten te ver gemakkelijken. Alle verkochte zegels zullen voorzien zijn van twee bijzondere stempels betref fende het reizend bureel en de overstro mingen. Prins Karei gaat niet naar het huwelijk van Prinses Josephine-Charlotte. Volgens een Franstalig Brussels blad werd prins Karei op de prinselijke brui loft te Luxemburg uitgenodigd, maar was hij verplicht, wegens gezondheidsredenen, het verzoek af te wijzen. De gewezen Regent is op dit ogenblik in Zwitserland, waar hij een kuur volgt. Het afscheid van Prinses Josephine-Char lotte. Naar verluidt wordt de inrichting over wogen van volksfeesten, naar aanleiding van het afscheid van Prinses Josephine- Charlotte. Te Brussel zou ondermeer een fakkel tocht plaats hebben. Pasvisa voor Marokko. Het ministerie van Buitenlandse Zaken vestigt de aandacht op het feit. dat de personen die zich naar de Franse of de Spaanse zone van Marokko begeven, voor hun vertrek uit België moeten zorgen voor een ingangs- of doorgangsvisum aan te vragen bij de Franse of Spaanse consu laire overheid in België De reizigers, die zich zonder dit visum op weg zouden begeven, zouden opont houd ondergaan te Tanger om de vereiste formaliteiten te vervullen- Er wordt aan toegevoegd, dat het Belgisch consulaat te Tanger hen niet kan helpen bij het ver vullen van deze formaliteit Nederlanders naar Zuid-Afrika. Seder; de bevrijding zijn ongeveer 15 000 Nederlanders naar Zuid-Afrika uil- geweken In Nederland bestaat trouwens grote belangstelling voor Zuid-Afrika en er wordt verwacht, dat van de 30 000 inwij kelingen. die Zuid-Afrika in 1953 zal op nemen er 7.500 tot 10000 Nederlanders zullen zijn. Zuid-Afrika behoort tot de emigratie- landen. waar goede kansen zijn voor jon ge bekwame kantoorbedienden, boekhou ders en stenotypisten onder de ambachts lieden komen bouwvakarbeiders, metaal arbeiders. automonteurs, kappers, slagers, enz., in aanmerking. Blok ijs valt uit de lucht bij Malmaison. Te Roeil-Malmaison bij Parijs, werd een boom verbrijzeld door een ijsblok die uit de lucht kwam gevallen, een mas sa die aan agaatsteen deed denken en langzaam begon te smelten Het gevaarte kwam gelukkig niet op een nabije woning terecht en is een van de grootste ijsvormingen in de lucht, die men tot nog toe te zien heeft gekregen Bijkomend verlofgeld- "Weldra zal de wettelijk vastgestelde verlofperiode een aanvang nemen Het ministerie van Arbeid en Sociale Voor zorg verstrekt in verband hiermede, vol gende mededeling Daar het bijkomend anciënniteitsvacan- tiegeld mogelijkerwijze niet in alle ge vallen. samen met het gewoon vacantie- geld zal kunnen berekend worden, beslis te de raad van beheer der rijkskas voor het jaarlijks verlof, éénparig een oproep tot de arbeiders te richtende raad ver zoekt alle arbeiders, voor September geen enkele klacht bij hun vacantiekas in te zenden indien zij hun anciënniteitsvacan- tiegeld niet mochten ontvangen hebben. Alle arbeiders die krachtens het Ko ninklijk Besluit van 15-12-1952 recht heb ben op anciënniteitsverlof zullen het ver- lofgeld ontvangen zodra de vacantiekas- sen over de inlichtingen beschikken, die voor de vaststelling van het aantal dienst jaren. vereist zijn Dit bericht geldt als een aanvulling van de overeenkomst die tussen het Verbond der Belgische Nijverheid en de vakbon den bereikt werd. Ten slotte verzoekt de algemene Spaar en Lijfrentekas de werkgevers en de ar beiders geen enkel afzonderlijk verzoek om inlichtingen over de anciënniteit bij haar in te dienen, daar zij de vacantie- kassen automatisch alle gegevens ver strekt. die voor de toekenning van de bijkomende anciënniteltsvacantie vereist zijn. De werkloosheid in ons land. Tijdens de week van 15 tot 21 Maart werden er in ons land in totaal 244 660 werklozen gecontroleerd, weze tegenover de vorige week een vermindering van 5 672 werklozen Deze vermindering wordt toegeschreven aan de invloed van de gunstige weersge steldheid. die een regelmatige bedrijvig heid in de hand werkt in de ondernemin gen waar buiten gewerkt wordt, alsmede aan de opleving in de kledingsnijverheid de afneming ware evenwel nog belang rijker geweest zo zij niet geremd werd door een verslapping van de bedrijvig heid in de haven van Antwerpen De pharmaeeutische producten. De Federatie der scheikundige nijver heid in België heeft bij de Raad van State een verzoek ingediend tot nietigverklaring van de ministeriële besluiten van 14 Ja nuari en 27 Februari in zake maxima- prijzen der pharmaeeutische specialitei ten. In een mededeling wordt betoogd dat deze maatregelen een dodende slag zou den toebrengen aan de Belgische phar maeeutische nijverheid De federatie noemt de ministeriële be sluiten tegenstrijdig met de politiek tot oprichting van niëutve nijverheden in Bel gië De Federatie herinnert er in zijn me dedeling aan. dat het stelsel der vrije me dedinging. waaraan de markt der phar maeeutische producten in België zonder eniee beperking onderworpen is. voor het publiek de beste waarborg is tegen alle misbruiken in zake prijzen. Daar deze producten nog steeds onder worpen zijn aan het stelsel van de nor male prijs, is de openbare macht voldoen de gewapend om alle gebeurlijke buiten sporigheden. waaraan de voortbrengers zich zouden kunnen schuldig maken, te onderdrukken. On zoek naar het gebeente Tan een heilige. Een twintigste-eeuwse mijndetector zal te Slagelse in Denemarken worden ge bruikt om het gebeente op te sporen van een heilige, die in de 13e eeuw is gestor ven Sint Anders, een van de meest be kende heiligen uit de katholieke periode van Denemarken, was rond 1200 priester aan de St Pederskerk te Slagelse Geleerden van het Nationaal Museum willen trachten de overlevering te veri fiëren volgens welke hij onder de vloer van de kerk is begraven. Maar aange zien zij niet de gehele vloer willen open breken. hebben zij de militaire autoritei ten om een paar sappeurs met een mijn- detector gevraagd. Het identiteitsbewijs voor fototoestellen Heel wat beroering is ontstaan omtrent de maatreeel die onlangs door het Be stuur der Accijnzen werd getroffen in ver band met de uitvoer en de wederinvoer ran fototoestellen en filmtoestellen Om toestellen van enige waarde uit het buitenland weder in te voeren, moet vóór au roe* ot snoui X super grote toten ww f X super grote iotea vo 2 SUper grote loten vaa I grote kj—m tQt Irux >0.000 «r W^tXOOfr hot MMe XI fr De helft der winst van deze speciale schijf zal gestort worden aan het NATIONAAL RAMPENFONDS. de uitvoer een identiteitsbewijs op een tolkantoor aangevraagd worden. Deze maatregel werd getroffen in over leg met de administraties van Nederland en het Groothertogdom en was noodzake lijk om het steeds toenemend gebruik te remmen van toestellen die op onwettelijke wijze in het land gebracht werden Aldus werd de verplichting van het identiteitsbewijs opgelegd, zonder reke ning te houden met de vroeger aange brachte loodjes of stempels, daar hier eveneens veel misbruiken werden ge pleegd. De dienst werd evenwel gemachtigd, voor de toestellen waarop reeds vroeger een loodje of stempel was aangebracht, identiteitsbewijzen af te leveren zonder dat bewijsstukken worden voorgelegd, op voorwaarde, dat de toestellen vóór 31 December 1953 aan de toldiensten wor den voorgelegd en duidelijke sporen van gebruik vertonen. Personen die thans fototoestellen aan kopen. hebben er belang bij aan de ver koper een getuigschrift te vragen, waar op het nummer van de inklaring bij de toldiensten vermeld is. om zonder moei lijkheden het identiteitsbewijs te bekomen. Mond- en klauwzeer 1951-1952 berokken de schade van 1 milliard- In het schriftelijk antwoord aan sena tor Rolland, die hem vragen had gesteld over de veeziekte, mond- en klauwzeer, verklaart de minister van Landbouw, dat dc verliezen door de epizötie 1951-1952 op bijna een milliard frank worden ge raamd (tegen een milliard 400 millioen waarde 1939 voor de epizötie 1937-1939. 't zij meer dan 5 milliard volgens de hui dige waarde van de frank). De huidige epizötie is veel minder erg dan die van 1937-39 Indien de mond- en klauwzeer epizötie nog niet uitgedoofd is. is er nochtans se dert verscheidene maanden een merke lijke achteruitgang In de meeste haar den is alleen het jonge vee dat na de inenting geboren is. en de niet-ingeënte varkens, aangetast De minister onderstreept dat de in enting het degelijkste bestrijdingsmiddel is. dat overigens op internationaal plan aan te bevelen is Al de dieren, die tijdig ingeënt werden zijn volstrekt immuun en hebben volle dig weerstand geboden tegen besmetting. Zodoende werd een millioen dieren be schermd. De schade aan de veebedrij ven ware veel ernstiger en algemener ge weest zo er niet was ingeënt geworden. Verscheidene therapeutische middelen kunnen gebruikt worden, om in de mate van het mogelijke de bacteriologische ver wikkelingen van het mond- en klauwzeer te voorkomen, doch geen geneesmiddelen of antibiotica zijn bestand tegen het in dringen in het lichaam van het virus zelf. Nieuwe methodes van virusbereiding worden onderzocht om de kostprijs ran de entstof tegen mond- en klauwzeer te verlagen ie SCHIJF EEN' LOT VAN 1.000.000 FR. Trekking van 28 Maart De uitslag van de 277e trekking van de Lening tot Wederopbouw (le schijf) luidt: 1.000.000 fr.Reeks 1030 nr 716. De andere obligaties van die reeks Zijn betaalbaar met 1.000 fr. 2e SCHIJF EEN LOT VAN 2.000 000 FR. Trekking van 1 April De uitslag van de 217e trekking van de Lening tot Wederopbouw (2e schijf) luidt 2 000 000 fr. Reeks 3977 nr 916 1.000 000 fr.Reeks 4410 nr 165 De andere obligaties van die reeksen zijn betaalbaar met 1.000 fr. Se srjTTrF EEN" EOT VAN l.OOO.OOO FR. Trekking van 30 Maart De uitslag van de 218e trekking van de Lening tot Wederopbouw (3e schijf) luidt 1.000.000 fr.Reeks 10388 nr 179 250.000 fr.Reeks 8665 nr 252. De andere obligaties van die reeksen zijn betaalbaar met 1 000 fr VAN 5 TOT II APRIL 1953 Algemene kenmerken der week. Deze week is niet geschikt voor het on dernemen van reizen naar het buiten land Let op uw gezondheid maar laat U door de omstandigheden niet overrom pelen RAM: 21 Maart tot 19 April. Alles gaat op zijn best en het zal U niet moeilijk vallen de sympathie van uw omgeving te winnen Denk er aan orde in uw gedachten te houden. Op rechtheid wordt verlangd van jongeren STIER 20 April tot 20 Mei. De medewerking met vrienden en col lega's zal niet al te best van stapel lopen, vermijd opwinding en zenuwachtigheid. Blijf kalm en door uw tact zal alles zich ten beste schikken. TWEELINGEN 21 Mei tot 21 Juni- Een uitstekende week voor handel, voor schouwburgen, cinema's en danszalen Ge lukkige afloop voor uw plannen Verbe tering van uw positie dank zij uw door zettingsvermogen KREEFT22 Juni tot 21 Juli. Een gunstige week voor intellectuelen, eveneens voor het afsluiten van handels contracten Wees voorzichtig bij het aan knopen van nieuwe handelsbetrekkingen I.FEUW 22 Juli tot 21 Augustus. Ga gerust uw gang. het succes wacht U op het einde van de weg die volgt Gunstig voor verloofden en pas getrouw de paren, goede verstandhouding tussen echtgenoten. MAAGD 22 Augustus tot 21 September Harmonie en vrolijkheid in het huis gezin, vooral tussen moeder en grotere meisjes. Tracht eentonigheid te vermij den door vrolijkheid te scheppen in uw omgeving WEEGSCHAAL: 22 September tot 22 Oct. Deze week is niet geschikt voor het ondernemen van reizen of uitstappen naar het buitenland, het doet best thuis te blijven, het is het voorzichtigst SCHORPIOEN: 23 October tot 22 Nov. Een buitengewone gelukkige week voor wat het werk en de handelszaken betreft Verdienste en ijver zullen vijand schap te boven komen Geluk voor de vrouwen. BOOGSCHUTTER: 23 Nov. tot 21 Dec. Goede week voor handenarbeiders, flinkheid en kracht verwacht in het vol brengen van de dagelijkse taak Geluk voor de vrouwen. STEENBOK: 22 December tot 20 Januari- Overspanning en uitputting van uw ze nuwen kunnen de gezondheid bedreigen Daarentegen in geval van ziekte kunnen de zenuwen tegen de pijn strijden. WATERMAN 21 Januari tot 19 Februari- Een gelukkige week voor zakenlui, ad- vokaten en geneesheren. Een van deze drie kategorieën zal een buitengewone zaak verrichten Vermijd omgang met vreemdelingen en onbekenden- VISSEN20 Februari tot 20 Maart. Het gedrag van uw vrienden of som mige leden van de familie zal U pijnlijk verwonderen. Laat geen vreemden zich mot uw particulier leven bemoeien. BIN NAJOEWA. (Nadruk verboden)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 10