Garage Devos Dewanckel Wanneer een pendelaar moest zoeken OFFICIËLE VERDELER 33, Frenchlaan IEPER Tel. 55 s water te mogen pletsen. te Ieren zwem men en kopje onder te duikelen Ook "s Winters geniet Josephine-Char lotte heerlijke vacanties Vooral een ver blijf in Zwitserland vindt zij allerleukst daar leert zij flink schaatsen en fijn ski- lopen- Maar ook 's Zomers gaat de koninklijke familie wel eens naar Zwitserland In 4e Zomer van 1935 installeert het gezin van de Belgische koning zich in het land huis Haslihorn aan het Vierwouden- meer. Omheen het huis geuren dennen en kastanjebomen Het wordt voor Jose phine-Charlotte en haar vijfjarig broertje Boudewijn weer een gelukzalige tijd ze maken met Papa en Mama kleine uitstap jes in de omgeving en mogen als echte toeri'tf. ook wel even bergen echte hoge steile bergen beklimmen De vakantietijd gaat aldus steeds veel te vlug voorbij. Josephine-Charlotte vindt het echt treurig, dat zij met haar broer tje terug naar Brussel gestuurd wordt, terwijl Papa en Mama nog een weekje alleen in Zwitserland zullen achterblijven Want 't meisje houdt reuzeveel van haar lieve ouders, vooral van Mama die zij wenend innig omhelstOok Mama zoen de hartstochtelijk haar dochtertje, haar zoon Het zou voor de laatste maal zijn 29 Augustus 1935 had het vreselijke, dodelijke ongeluk te Kussnacht plaats een snelle rit. een scherpe bocht een De prinses bij haar 25e verjaardag. schok eer> gil. één pijnlijke zucht en... dit was het tragische einde van het leven van de jonge koningin Astrid. van de teer beminde Moeder. 's Anderendaags, een regenachtige dag. speelt Josephine-Charlotte met haar bei- U-T*jes in de veranda Gravin du Boy de Blicquy komt naar haar toe en zegt zachtSchat, het is beter nu niet te spelen en naar binnen te komen!... Waarom vragen de verbaasde hel dere kinderogen van 't onwetend meisje Je Mama is vertrokken... naar de hemel Naar de hemel Is zij dan dood Josephine-Charlotte ziet het smartvol gelaat van de gravin, tranen in haar ogen en bemerkt hoe zij Ja knikt Het meisje is verbijsterd, slaat de ar men om de gravin en snikt, snikt. Dan begint ook Boudewijn mee te huilen, luid op. omdat zijn zus verdriet heeft en de bijna vijftien maanden oude Albert die in zijn box staat te kraaien be grijpt helemaal niets van al dat geween om zich heen., en plots schreeuwt hij verdrietig mee. 't Wordt een zielig treurige tijd voor het prinsesje. Zij mag haar Mama nog heel eventjes vaarwel zeggen ze ziet Mama roerloos op een praalbaar liggen, het hoofd omwonden, de handen beweeg- loos. de ogen gesloten... 't Meisje roept Mama Mama Het huilt haar Ver driet uit. wil Mama omhelzen, wil dat Mama iets zegt. eventjes de ogen opslaat... Komzegt Oma Koningin Elisabeth, zodra 't kind een ruikertje viooltjes op de levenloze handen van Astrid heeft neer gelegd Enkele dagen later maakt het meisje, in 't wit gekleed, de uitvaart van haar Moe dertje mee zij ziet vorstinnen en prinsen in somber zwart, en haar Vader heeft nog een arm in een draagband en kijkt af wezig Maar zij moet flinkzijnze moet zich in het openbaar als een echt prinsesje gedragen, en een prinsesje mag niet wenenToch rollen dikke tranen over haar zachte wangen, haar hart Even vriendelijk poseren krimpt almaardoor ineen, zodat zij het liefst luidop zou snikken: «Mama Mama Het leven gaat verder. Josephine-Charlotte wordt een echt moe dertje voor haar twee broertjesén voor Boudewijn én voor Albert Papa is zeer liefhij houdt zich veel met haar en 'ijn twee zoontjes bezig Na een tijdje laat hij toe. dat de drie kinderen een poosje naar Zweden gaannaar Frid- heim. bij Opa en Oma Daar mag Jose phine-Charlotte met Opa op kreeften vangst mee en de kreeftenmand dragen, net zoals Mama het deed toen deze nog een klein meisje was. Weer thuis in Laken moet het prinses je. nu met haar oudste broer, terug naar school Zij leert flink. Jaren gaan voorbij. Josephine-Charlotte heeft de lagere school afgelopen en werd door haar Va der naar het Instituut De Roulege stuurd. waar zij als kostgangstertje het echte pensionaatleven meemaaktzij draagt het schooluniform, leert gemakke lijk en vlijtig, krijgt de rol van Pauline in het Franse stuk Polyeucte van Cor- neille te vertolken... en groeit tot een zeer bekoorlijk lieftallig meisje op 10 Mei 1940! Sirenen loeienDe Duitsers zijn Bel gië binnengevallen. Voor prinses Jose phine-Charlotte en haar broertjes wordt het evenals voor millioenen mensen een tijd van angst en ellende Haar Papa wil in zijn land. bij zijn volk in nood blijven, aan het hoofd van de troepen een moedig voorbeeld geven. De koningskin deren moeten echter in veiligheid wor den gebrachtde vlucht gaat naar het Zuiden toe. doorheen Frankrijk naar Spanje. Josephine-Charlotte maakt alle verschrikkingen van de moderne oorlog meeze ziet langs haar weg bombarde menten. vernielingen en doden. Ze kan Spanje niet bereiken in Frankrijk heerst een chaos van ontredderde vluchtelingen en optrekkende legers. De wegen zijn er onveilig tntussentijd capituleert België en een paar dagen later reeds het veel grotere en machtigere Frankrijk. De Bel gische koningskinderen bereiken maan den later weer België en worden door de j Duitse bezettende overheid naar het kas- i teel te Laken gebracht, waar aan iedere uitgang Duitse wachten opgesteld staan en vijandelijke patrouillés de lanen van het park doorkruisen Het wordt een zeer treurige, eentonige tijd voor het Belgische prinsesje. Haar broertjes werden naar Ciergnon wegge stuurd. om er een Baden-Powell «-op- voeding te bekomen ze mochten slechts zelden naar Laken komen. Het koninklijk paleis was voor het jonge prinsesje somber en onprettiger mocht nooit een vriendinnetje komen om eens echt te spelen. Alles was er stijf, akelig vervelend Eindelijk mocht het prinsesje dank zij de tussenkomst van Tante Marie-José. prinses van Piemont. en Oom Umberto. kroonprins van Italië naar Rome. om daar naar school te gaan. FijnNu voelt ze zich toch niet meer alleen en Tante Marie-José bezoekt haar dikwijls. Maar... het verblijf in Rome is van korte duur Prinses Jose phine-Charlotte moet terug naar België, terug naar het kasteel te Laken, waar het Duitse toezicht nog verstrengerd is. waar zij nu nog minder vrijheid kan genieten. Er is op het kasteel van Laken echter wel iets anders nog veranderd Papa is HET VPER.SCH VIECWS Btz 1» 11-4-1953 minder neerslachtig Hoe komt dat Jo sephine-Charlotte begrijpt dit geenszins. Wat mag er tijdens haar verblijf in Rome hier wel gebeurd zijn Grootmoeder Eli sabeth vertelt het haarPapa is met een heel mooie, jonge vrouw getrouwd, met Liliane Baels. ae dochter van de Gouver neur van Westvlaanderen Een stiefmoeder Josephine-Charlotte voelt zich weer eens diep ongelukkig, als zij bedenkt dat haar eigen lieve Moe dertje voortaan door een andere vtouw zal vervangen worden Maar «Prinses de Réthy zo wordt haar stiefmoeder ge noemd verstaat de kunst na de ge negenheid en liefde van de koning ver overd te hebben, ook die van zijn kin deren te bekomen Aldus loopt de oorlog ten einde. Maar prinses Josephine-Charlotte maakt een nieuwe ontgoocheling en diepe beproeving door. De koninklijke familie wordt, op 6 Juni 1944. onder voorwendsel van vei ligheidsmaatregelen. naar Duitsland over gebracht en in fort Herschstein streng be waakt Wat zal er nu met hen gebeuren De prinses en ook haar broertjes be schikken er elk over een eigen kamer tje zij moeten zich streng aan een op gelegd uurrooster houden lessen leren, zelfs examens afleggen Toen de Geallieerden zegevierend hun laatste offensief uitvoerden kwam een nieuwe angst het hart van prinses Jose phine-Charlotte kwellen zij vreesde ern stig voor het leven van haar Vader en van haar oudste broer, de kroonprins. On verwachts werd de koninklijke familie naar het plaatsje Strobl overgebracht. Gelukkiglijkdaar werden zij door Ame rikaanse soldaten van generaal Patton bevrijd Bevrijd Eigenlijk nog niet vrij Een tijd van nieuw lijden zou voor Josephine- Charlotte aanbreken Want zij aanbad haar Vader, zij was en bleef diep over tuigd dat hij. ook als koning, zijn volk steeds lief had. Waarom dan werd een campagne tegen hem gevoerd Waarom mocht hij dan niet onmiddellijk terug naar het bevrijde vaderland Zij begreep het niet Eindelijk mag de koninklijke familie zich naar Zwitserland begeven, waar zij zich in Pregny op de villa Le Reposoir vestigt Het leven in Pregny. hoe heerlijk de omgeving er ook was. werd echter voor de prinses Josephine-Charlotte vergald door de onzekerheid over wat men in Bel gië met haar Vader beoogde Wel smaakt ze heimelijk de grote troost, dat in Bel gië niemand haar lief Moedertje ko ningin Astrid versmaadt en dat ook Drie Koningskinderen wonen een officiële plechtigheid bij. Een mooie meisjesstudie van Prinses Josephine-Charlotte. Een jeugdfoto van Prinses Josephine- Charlotte en van Koning Boudewijn. zij als beminnelijke dochter van ko ningin Astrid niet wordt vergeten noch verguisd foto's van haar verschijnen re gelmatig in alle bladen en wanneer het prinsesje in ballingschap 21 jaar zal wor den. vormt zich in België spontaan een comité, dat gelden bijeenbrengt voor een cadeau. Dit cadeau is een mooie eigen wagen, een prachtauto waarmee prinses Josephine-Charlotte dolgelukkig is 11 April 1949! Prinses Josephine-Charlotte bekomt de toelating om aan haar Grootmoeder ko ningin-moeder Elisabeth, een bezoek te Brussel te brengen De gehele bevolking, zonder enige uitzondering, draagt hun lie ve prinses, de dochter van hun sprook jeskoningin Astrid. een warm hart toe De massa is enthousiastzij brengt het lieve meisje, het diep beproefde prinsesje hün prinses op haar tocht doorheen het land. van Bastenaken tot Brussel, een onvergetelijk welkomOveral hangen vlaggen en wimpels aan de huizen, op de kerktorens, dwars over do straten. In de steden en dorpen kan haar wagen met moeite een weg doorheen de samen gestroomde mensenmassa's banen Ten alle kante juichen en jubelen de mensen «Leve de prinses!... Leve de prinses!» De prinses verblijft enkele dagen in het land. ze moet nè hef Walenland en Brus sel ook een tocht doorheen Vlaanderen maken Klokken bingbangelen. schoolkin deren zingen, de hele bevolking geeft spontaan blijk van liefde en diepe ge hechtheid aan hun minzame prinses Volks vrouwen aarzelen zelf niet ontroerd te roepen Leve Prinses Astrid Want prinses Josephine-Charlotte ge lijkt aan haar moeder, ze heeft dezelfde joviale manier van groeten als koningin Astrid Nieuwe maanden gaan voorbij. België doorworstelt een zware en zeer gevaar lijke. politieke crisis, waarin de konings kwestie een oplossing krijgt. Koning Leo pold III is teruggekeerd, maar deed troonsafstand ten voordele van de kroon prins Boudewijn. Prinses Josephine-Charlotte betrok haar eigen homein het kasteel te Laken. Zij nam herhaaldelijk nieuwe voeling met het volk. haar volk Zij interesseert zich voor alle goede werken, helpt waar ze kan. leest zelf alle verzoekschriften die haar gestuurd worden, en bespreekt alle beden om hulp met haar adjudant de vi- comte du Pare. 7 November 1952 Door de radio en 's avonds in de kran ten verneemt het Belgische volk. dat prin ses Josephine-Charlotte verloofd is met erfgroothertog Jan van Luxemburg. Het volk juichte deze verloving toe Honder den personen, de armen vol bloemen, dromden reeds een uur later vóór het hekken van het koninklijk kasteel te La ken. om de geliefde prinses te zien. toe te juichen Maar de prinses was afwezig, verbleef in het buitenland Prins Jean. Benoit. Guillaume. Marie. Robert. Louis. Antoine. Adolphe. Mare d'Aviano. erfgroothertog van Luxemburg, prins van Nassau en Bourbon-Parma is op 5 Januari 1921 op het kasteel te Berg geboren. Hij studeerde eerst in Luxem burg. vervolgens in Engeland en week tijdens de tweede wereldoorlog naar Ca nada uit. waar hij zijn studies voltooide. In 1942 keerde hij naar Engeland terug, waar hij dienst nam bij de Irish Guards. Hij maakte deel uit van de troepen, die in 1944 België bevrijdden. Hij is thans kolonel en adjunct-inspecteur van het Luxemburgse leger. De hertog blijkt een ernstig en ijverig prins te zijn. vol tact en gereserveerd heid en met een zeer beminnelijk karak ter. Hij heeft veel gereisd. Hij begaf zich in 1949 naar India, waar hij de gast was van prins Eugène de Ligne. de Belgische ambassadeur, met wie hij op tijgerjacht ging Het is wel toevallig, dat prins Jan van Luxemburg ruim 31 jaar geleden geboren werd op het kasteel Berg. datzelfde kas teel waar prins Leopold voor de eerste maal prinses Astrid van Zweden ontmoet te. tijdens een bal Deze historische ont moeting verhoogt voor prinses Josephine- Charlotte de charme van haar liefde voor prins Jan Reeds sedert een paar maanden wordt niet alleen in Luxemburg zelf druk ge werkt aan de voorbereiding van 't prin selijk huwelijk. Het kasteel van Betz- dorf. het huwelijkscadeau van de Luxem burgse regering aan het prinselijk paar. wordt geducht onder handen genomen Feitelijk is het geen kasteel, maar een ruim landhuis, met witte muren en een rode pannendak Het ligt verscholen in de bossen, op 23 kilometer van de hoofd stad. en zal het idylle-huis van de gelief de prinses worden Zij nam Dinsdagavond een ontroerend afscheid van al haar landgenoten, toen zij zich langs de radio tot alle Belgen richtte Daags voordien had een geest driftige menigte zich vóór het Paleis te Brussel verzameld om een laatste maal haar geliefde Prinses te zien en haar de trouwe aanhankelijkheid van het volk te betuigen In een ware apotheose heeft de Prinses dan ook afscheid genomenmet dezelfde geestdrift werd zij Woensdag be groet in Luxemburg, waar ze met de Ko ninklijke Familie aankwam. Het Groot- Hertogdom geleek de laatste dagen een ware bijenkorf, waar alle nationaliteiten zich rendez-vous gegeven hadden Voor onze kleine r.abuurstaat. zo nauw met ons land verbonden, is Donderdag 9 April een grote dag geworden twee koningskinde ren zijn er met veel luister in het huwe lijk getreden. Duizenden Belgen zijn op die plechtigheid aanwezig geweest, zodat de prinses de indruk moet gekregen heb ben nog tussen haar landgenoten te ver toeven. oude landgenoten en nu ook nieu we. die zich dadelijk door haar charme en lieftalligheid hebben laten winnen, en die haar thans met dezelfde aanhankelijk heid zullen omringen, als alle Belgen het voordien gedaan hebben en het zeker zul len blijven doen. JEF VAN WYNSBERGHE De prinses op zij gekiekt. don zou hij in ons land tol van mensen ontdekken die vurig wensen een FORD te bezitten. Die wens kan zeer gemakkelijk werkeli|kheid worder Raadpleeg uw Officiële Ford Verdeler.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 10