FILMWERELD Grootste S CHOUWSPEL TER UiT DE PROGRAMMA'S LINDA DARNELL CHARLES BOYER MICHAEL RENNIE (0MTM1CE SMITH HET VPER3CH NIEUWSBlx- 10 Jó-4-1953 CINEMA OCH IEPER: THE SNOWS OF KILIMANJARO (De Sneeuw van de Kilimandjaro I met Gregory Peck, Susan Hay ward va Gardner en Hildegarde NefT In de verbrande vlakte, aan de voet van de Kilimandjaro. ligt Harry Street een beroemde schrijver, gevaarlijk ziek Een gapende wonde aan zijn been. vol infectie, stelt zijn leven in gevaar. Hij wordt verzorgd door zijn vrouw Helen, jonge en zeer rijke vrouw, die de reis naar Afrika heeft ingericht, in de hoop dat haar man haar zou leren kennen en liefhebben Overtuigd, dat er hem slechts enkele uren leven overblijven, her leeft Harry in een soort half delirium alle tijdperken van zijn leven Hij keert in gedachten talrijke jaren terug toen hij bij zijn oom Swift, die zijn mentor was. woonde Hij ziet ook Connie terug, het eerste meisje waarop hij verliefd werd. alvorens hij bezeten werd door zijn duivelse reiskoorts Dan ziet hij in zijn herinnering Parijs terug Montparnasse en het kleine cafétje. waar hij Cynthia ontmoette. Haar liefde voor hem was hem een inspiratie voor zijn eerste roman Het verloren ge- slachtHet was ook Cynthia die. de eerste, hem de goede tijding bracht, dat zijn boek zou worden uitgegeven Zij ook was het wier hart brak toen ze ver nam dat het aldus verdiende geld niet ging dienen tot het inrichten van een home maar tot het voorbereiden van een reis naar Afrika - Harry denkt ook aan Madrid, aan de stierengevechten, aan de Fiesta te Pam- pe'.una met Cynthia, die hem als een schaduw volgde, met een blind vertrou wen en met blinde liefde, bevend van angst hem te verliezen en toen Cynthia besefte dat. omwille van haar. Harry ver plicht was een zeer aantrekkelijk aan bod te weigeren, als reporter en verslag gever in verre gevechtsstreken, kwam ze tot de overtuiging dat zij onherroepelijk haar liefde moest prijsgeven, die. in haar geest, een hinderpaal was tot Harry's loopbaan. Na zijn expeditie op het oorlogsfront, ziet Harry zich weer op de Franse Rivie ra. waar hij de schone en koude gravin Liz ontmoet, die hem bekoort Doch de glorie en het sukses brengen hem niet de zo begeerde zielevrede en Cynthia's beeld staat hem steeds voor ogen. Zijn verlangen naar haar dwingt hem naar Madrid af te reizen, om ze er op te spo ren. Na haar overal vruchteloos gezocht te hebben vervoegt Harry de Republi- kleinse troepen tijdens de Spaanse bur geroorlog In het hartje van een gevecht wordt een ambulantiewagen omvergewor pen en de geleider onder de 'zware massa verpletterd. De geleider is niemand an ders dan Cynthia, die aldus de troost heeft, in de armen van Harry te sterven die. verslagen dood-ongelukkig en ho peloos. zijn enige liefde verliest En Harry keert terug naar Parijs, waar hij een trouwe bezoeker wordt van de kleine kroegen Zijn enige bekommernis is het enigma op te lossen van de Kili mandjaro. Het is ook in dit tijdperk, dat hij kennis maakt met Helen, jonge en rijke weduwe die. beu een eenzaam leven te leiden, en wensend een levensgenoot te vinden, hem voorstelt met haar in het huwelijk te treden In zijn door de Afrikaanse zon ver brand kamp. wordt Harry gewekt door Hf ien. die hem eindelijk kan mededelen dat de verwachte hulp nabij is En in de schaduw van de top van de statige Kilimandjaro. drukt Harry erkentelijk en liefdevol in zijn armen de vrouw die hem. eindelijk, een reden tot leven heeft gebracht. Productie DARRYl F ZANUCK Regio HENRY KING 5cr«enpl»y CASEY ROBINSON CINEMA OUD IEPER THE 13th LETTER (De 13e Brief) met I.inda Darnell, Charles Boyer en Franeoise Rosay. Dr Pearson is als geneesheer gehecht aan het hospitaal van een klein Frans- Canadees stadje. Marie, zijn verpleegster, overhandigt hem een brief In het bureel is ook Cora. Marie's zuster, die tevens de vrouw is van de oude Dr Laurent, een andere geneesheer van het hospitaal. Ma rie verwijt Cora Dr Pearson te willen verleiden Tijdens zijn ronde, bezoekt Dr Pear son Denise Tourneur. een bedlegerig meis je. dat zich enkel ziek houdt om Dr Pear son te benaderen Hij geeft haar een flin ke uitbrander Kort daarop toont Cora aan Dr Pear son een brief die ze komt te ontvan gen en die haar op haar hoede stelt voor hem. Deze brief lijkt opvallend op die welke Dr Pearson reeds ontvangen heeft 's Anderendaags gaat Dr Pearson naar Dr Laurent en vertelt hem van die brie ven. Dr Laurent meent dat het het werk moet zijn van een zwakzinnige. Pearson keert naar Denise terug. Hij vindt haar rechtstaande in haar appartement en ontdekt tevens dat zij mankt. Nu begrijpt hij ook waarom het jonge meisje zo dorst naar liefde en hij weerstaat niet aan de bekoring haar in zijn armen te nemen De naamloze brieven blijven echter tal rijker en talrijker toestromen en bren gen haat en ongeluk over het stadje. Een jonge oorlogsheld die in het hospitaal verzorgd werd, zag zijn genezing naderen Wanneer hij echter een brief ontvangt waarin gemeld wordt dat hij aan kanker lijdt wat helemaal vals is zelfmoordt hij zich. De moeder van de jonge man. die niet van de gemakkelijksten is. zweert zich te wreken Allen die verdacht worden de auteur te kunnen zijn van de brieven worden onderworpen aan een grafologische tekst, die voorgesteld en onderzocht wordt door Dokter Laurent. Na de zitting, ontmoet Cora Denise Zij zegt dat Dr Pearson haar bemint en Denise dus geen kans heeft met hem te trouwen. 's Anderendaags meldt Dr Laurent dat Cora de brieven heeft geschreven. Pear son begeeft zich onmiddellijk naar Dr Laurent, die hem bekent dat zijn huwe lijk niet van de gelukkigste is geweest, dat de vermoedens op Cora op waarheid berusten en de vrouw in een rusthuis zou moeten worden opgenomen. Tijdens de kuur die ze ondergaat, be kent Cora aan Pearson dat haar man haar dwong die brieven te schrijven. Pearson verwittigt onmiddellijk de po litie en gaat met de inspecteurs naar de woning van Dr Laurent. Ze vinden de dons dokter met overgesneden keel, naast een brief waarin hij zijn schuld bekent Eindelijk keert de rust in het stadje weer. Dr Pearson en Denise zullen een gelukkige beloftevolle toekomst kunnen tegemoet gaan. CINEMA CAPITOLE: THE GREATEST SHOW ON EARTH (Het grootste schouwspel ter wereld) met Betty Hutton en Cornel Wilde. Het circus der beroemde broeders Ring- ling Barnum en Bailey maakt een moei lijke tijd door Tijdens zijn laatste rei zen behaalde het in de kleine steden het door de eigenaars verhoopte succes niet Zij zien de toekomst met ongerustheid tegemoet en willen het schouwspel tijdens een deel van het jaar stopzetten. Brad, de cirkusdirecteur. komt tegen dit besluit in opstand omdat het de on derneming aan dewelke hij zijn ganse leven wijdt, dreigt te vernietigen De zo beroemde attracties zullen hun waarde verliezen wijl de ontvangsten Zullen da len. De ganse troep en het cirskusperso- neel. artisten en techniekers zullen tot werkloosheid gedoemd zijn. Buitendien zullen millioenen mensen, voor dewelke de komst van het circus in hun stad de grote gebeurtenis van het jaar is. hun geliefkoosd schouwspel niet meer kunnen bijwonen John Ringling North laat zich over tuigen. en stemt er in toe dit jaar nog het cirkus zijn gewone reis te laten ma- xen als Brad kan verzekeren geen ver liezen te boeken. Deze is overtuigd hierin te slagen want hij engageerde, ofschoon hij er dik voor moest betalen, een buiten gewoon trapezistde grote Sebastian Zeker, deze Sebastian is geen gemak kelijk te temmen gast... 'n Echte zigeu ner, sympathiek, onweerstaanbaar, door de vrouwen aanbeden, zaait hij lachend de wanorde overal waar hij voorbijkomt en in de cirkuswereld is hij even goed bekend voor zijn klinkende fratsen als voor zijn wonderbare virtuositeit op een zweefrek. Brad is er nochtans gerust in want de populariteit van dit fenomeen is een zekere waarborg tot succes. Wat hem meer zorgen baart, is de ont goocheling en verdriet die hij vrijwillig gaat toebrengen aan Holly, een jonge tra- peziste van de troep van wie hij harts tochtelijk veel houdt. Deze laatste heeft een opzienbarend nummer opgemaakt en Brad had haar de vedette in de centrale arena beloofd, voorbehouden aan de bes te attracties. Door het engageren van Se bastian is dit nu niet meer mogelijk. De wanhoop der jonge vtouw die hartstoch telijk op deze erkenning van haar ta lent hoopte is inderdaad groot en het is slechts na een hoogoplopende twist dat zij zich voor zijn besluit neerbuigt- Van bij zijn aankomst voert Sebastian de meest excentrieke gekken jen uit Hij is vermakelijk, verleidelijk en goede ka meraad. Wat meer is. Holly schijnt voor zijn hofmakerij niet onverschillig te blij ven De voorstellingen draaien op volle toeren- Een vriendschappelijke tweestrijd ontstaat tussen de twee trapezisten. Ter wijl hij in de centrale arena werkt en zij in een der twee andere ringen haar nummer uitvoert tracht zij hem in de schaduw te stellen door halsbrekende toe ren Deze tweestrijd doet Brad huive-en want die nutteloze en gevaarlijke waag halzerijen moeten ééns slecht aflopen De stoutmoedigheid van Sebastian, die dagelijks door een ontketende Holly uit gedaagd wordt kent weldra geen gren zen meer. Elke dag wordt zijn nummer gevaar lijker en hij voert de krankzinnigste acro- baties uit zonder net en op vijftien meter van de grond Het onvermijdelijke ge beurt dan ook Op zekere avond doet hii een verkeerde beweging en stort in de arena te pletter. De dokters kunnen hem redden, doch een zijner armen blijft verlamd. Zijn carrière is gebroken. Voortaan is Holly de ster. doch het meisje kan er het verwachte geluk niet in vinden. Zij voelt zich verantwoordelijk 'voor het ongeluk en wanneer Sebastian verminkt terug komt. meent zij hem op recht te beminnen Op haar aandringen stemt hij er in toe bij het cirkus te blij ven dat zijn wonderbare reis voortzet. Brad hardt zich in zijn sentimentele ontgoocheling. De aardige Angel, een jonge olifantentemster die hem "sinds lang bemint laat nu haar gevoelens voor hem blijken Dit verwekt de woede van Klaus, de stugge en ruwe temmer, die op zijn manier van haar houdt. Zijn handelwijze tegenover de jonge vrouw wanneer hij bemerkt dat zij hem ont vlucht. verplicht Brad hem te ontslaan Klaus denkt Angel met geld te kunnen terugwinnen. Hij aarzelt dan ook niet een complot te maken met een der on gure kerels die rond het cirkus uit duis tere zaakjes munt slaan, en hij smeedt een plan om tot zijn doel te komen Bij middel van een lichtsignaal ver plichten de twee boeven op zekere nacht de cirkustrein te stoppen op een afgele gen plaats. Deze halte te baat nemend, springt Klaus in de wagen waar zich het geld bevindt en legt de hand op de kas. De tweede cirkustrein komt op dat ogen blik tegen honderd km. per uur aan geraasd De botsing is onvermijdelijk Klaus begrijpt nu dat Angel in gevaar verkeert. In plaats van te vluchten brengt hij zijn wagen met de brandende kop lampen op het spoor en rijdt de trein tegemoet in een vergeefse poging om de ramp te vermijden. De machinist be merkt hem echter te laat. De auto wordt in de vlucht gehapt en dan gebeurt de verschrikkelijke botsing met de eerste trein. De wagens worden ineengedrukt en kantelen, andere ontsporen De wilde dieren ontvluchten hun verbrijzelde kooi en. Eindelijk valt de stilte. Er vielen on telbare doden en gewonden Na de eerste ontsteltenis wordt de hulp ingericht. Brad is zwaar gekwetst Alleen EEN rILM VAh een onmiddellijke bloedtransfusie zou hem kunnen redden Sebastian biedt zich aan. De operatie wordt gedaan door de clown Buttons Ofschoon niemand in het cirkus dit weet is deze clown, die door allen bemind en geacht wordt voor zijn goedheid en vriendelijkheid, een door de politie gezochte dokter, die zich onder dit masker verbergt. (Uit medelijden maak te hij eertijds een einde aan het lijden van zijn ongeneeslijk zieke vrouw). But tons weet dat hij zich door zijn handel wijze gaat verraden en nochtans aarzelt hij geen ogenblik Na deze tragische nacht begrijpt Holly eindelijk Brad's hartstocht en toewijding voor zijn cirkus en zij wordt er zelf door aangegrepen De draagwijdte der ramp en de ernst der gevolgen beseffend, gaat zij de plaats' innemen van de boss en hem zodoende bewijzen dat zij hem al tijd bemind heeft, hem alleen en niet de mooie Sebastian Uit het cirkusmateriaal reddend wat er te redden valt. de on gekwetste artisten en dieren verzamelend, organiseert zij zonder tijd te verliezen, een parade die dezelfde dag nog met mu ziek door de straten van het naburige stadje trekt, fel toegejuicht door de toe gestroomde menigte terwijl de arena en zitplaatsen in open lucht opgebouwd wor den. De namiddag voorstelling is een ware triomf Liggend op zijn berrie woont Brad met van vreugde popelend hart dit wonderbaar schouwspel bij. terwijl Se bastian dronken van vreugde vaststelt dat hij misschien opnieuw zijn arm zal kun nen gebruiken. Hij zal genezen, terug in de lucht zweven, zijn heldendaden her nemen. Wat deert hem nog dat Holly hem verlaten heeft En het leven gaat voort, luidruchtiger, vrolijker en mooier dan ooit met het grootste schouwspel ter wereld De dynamische Betty Hutton maakt zich klaar om naar de trapeze op te stijgen in Het grootste schouwspel ter wereld CINEMA COLISEUM: LEVEND BEGRAVEN met Milly Vitale en Paul Muller. Iln het prachtige kasteel dat hoog bo ven het dorp uitrijst, leven onder de ijze ren hand van een jonge, brutale, wrede en gewetenloze landjonker, zijn stief moeder en zijn halfzuster Eva. Italië zucht onder het juk van Oostenrijk en tea aangrijpend toneeltje uit Levend begraven waar de brutale en gewetenloze landjonker niet terugdeinst om zijn stiefzuster te mishandelen, in de hoop zich van haar fortuin meester te maken.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 10