WERELDGEBEUREN ONAFHANHELWK NIEUWS- EN AANKON€rteiN6S&lAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. De blijde intrede van de Koning te Brugge 6« JAARGANG Nr 27 MtIJS 3 Ft. ZATERDAG 6 JUNI 1953 TwL m Postefaeckrek.. ML73 (L. DUMORTTER VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS Westvlaanderen betuigde zijn genegenheid voor de jonge Vorst HET YPERSCH NIEUWS earrvLR en redactie: ja roterstkaat. ypek MAAND 70 (r In een feestelijk versierde stad. Zondag 11 hield Koning Boudewijn te Brugge zijn zevende feestelijke intrede fei het land. Voor de provincie en dan vooral voor Brugge was dit een grootse dagde blijde intreden bekleden immers een grote plaats in de geschiedenis van deze stad. waar eens de graven van Vlaanderen en de hertogen van Bourgon dië vertoefden. Brugge heeft met die eeuwenoude traditie niet willen breken en heeft de Koning een feestelijk onthaal geboden. luiden gevolgd door al de klokken van de stad. Nadat het i Te Velde en de Braban- Qcnnewaren uitgevoerd geworden, be groette Koning Boudewijn glimlachend de gouverneur en de burgemeesters, waar na hij zich naar de uitgang begaf Op het ogenblik dat de Koning in de uilgang verscheen stegen duizenden kre ten op Leve Boudewijn Leve de Koning en Vive le RoiOnder aan houdend gejuich van de menigte boden twee meisjes in het wit de koning blauwe De Koning verlaat het stadhuis. Aan zijn zijde bemerkt men graaf Carton de Wiart, opperhofmaarschalk. De stad was alom prachtig getooid en t daarin vielen v«»oral de prachtige banie ren op, welke boven de straten waarlangs de Koninklijke stoet zou komen, gespan nen waren Zij stelden tonelen uit het verleden vooreen beeld uit de geschiedenis van de Orde van het Gulden Vlies. Maria van Bourgondië. die de sleutels van de stad ontvangt. Maximiliaan van Oosten rijk. die zweert de Brugse vrijheden van de ambachtenleerlooiers, wevers, bak kers. enz., te eerbiedigen. Daarnaast wapperden de vele driekleu ren. vlaggen met de Vlaamse Leeuw en met de Brugse kleuren. Doch vooral was er de duizendkoppige menigte, die van uit Brugge en van een beetje overal uit de provincie, zich in de straten verdrong en van wiens gezichten noch regen, noch wind. de feeststemming kon doen ver dwijnen. De aankomst te Brugge. Lang voor tien uur reeds heerste er na bij het station van Brugge, waar de ko ninklijke trein zou aankomen, een onge wone drukte Het station was van binnen opgesmukt met groene planten en bloemen. Een rood tepijt leidde naar het perron, waar twee detachementen van het 41e artillerie met vaandel en de muziekkapel van de bin nenlandse strijdkrachten waren opgesteld. Op het perron wachtten ridder van Out- ryve d'Ydewalle, gouverneur van de pro vincie, de h.h. Van Hoestenberghe. bur gemeester van Brugge, Van Maele. bur gemeester van St Michiels. op wiens grond gebied het station gelegen is, en Walleyn stationchef. Voor het station stond de koninklijke escorte opgesteld, die in het kleurrijke «alauniform een puike indruk maakte. Te 10.21 uur stoomde de koninklijke trein het station binnen. IWanneer de koning, gevolgd door de leden van zijn gevolg, uit de trein stapte, weerklonk het eerste van de 51 saluutschoten, die de aankomst van de Koning in de stad moes ten aankondigen. Tevens ging de Brugse Triomfklok, die slechts bij grote plech tigheden haar stem laat horen, aan het er. roze orchideeën aan. Daarop werd aan de vorst een prach tige halfbloed, gift van de gemeente Sint Michiels. aangeboden. Dit renpaard Yvan V, iiliamswas bedekt met een deken waarop het koninklijk monogram was ge borduurd. Ontvangst op het stadhuis. De vorst stapte daarna in de open ko ninklijke wagen en de feestelijke optocht naar het centrum van de stad kon be ginnen. Overal op de doortocht steeg een oorverdovend gejuich op. terwijl met vlaggetjes werd gezwaaid. De koning groette voortdurend minzaam terug. Even na 10.30 uur stopte de koninklijke wagfen vóór het stadhuis, waar in de Go- thische zaal een ontvangst gehouden werd. Het voltallig schepencollege, de leden van de magistratuur en tal van genodigden, waren hier aanwezig. Burgemeester Van Hoestenberghe hield een toespraak tot de koning, waarin hij zijn vreugde uitsprak voor het bezoek van de vorst en hem verzocht het geschenk van de stad Brugge te willen aanvaarden, namelijk een kostbaar kantwerk een tafelgarnituur van 25 stuks waaraan verscheidene Brugse kantwerksters gedu rende acht maanden hebben gewerkt In zijn antwoord dankte Koning Bou dewijn voor de ontvangst, waarna hij wees op de betekenis van de Vlaamse bo dem en hulde bracht aan het leger van 1940. Na de voorstelling van de genodigden tekende de vorst het gulden boek van de stad. Plechtigheid in de kathedraal. Hierop verliet de stoet het stadhuis, om zich naar de kathedraal te begeven Om 11.20 uur kwam de Vorst bij de kathedraal aan Hij werd begroet door Mgr De Smedt. bisschop van Brugge. De plechtige hoogmis werd opgedragen door Mgr Mahieu. vicaris-generaal, ter wijl Mgr De Smedt zelf het Te Deum zong. Een detachement van 45 man en een tweede van 21 man bewezen de eer ter wijl binnen in de kerk trompetters van het leger aanwezig waren. Na het c Te Deum werd door de trom petters het Te Veldegeblazen, terwijl op het orgel van de kathedraal de Bra- banconne uitgevoerd werd. Steeds groetend naar de talrijke en jui chende menigte verliet de Koning na af loop van de kerkelijke plechtigheid de kathedraal Hulde aan het oorlogsgedenkteken. Na de kerkelijke plechtigheid begaf de Koninklijke stoet zich naar het oorlogs gedenkteken in de Karthuizerinnenstraat. Bij het gedenkteken van Guido Gezelle. vertraagde de stoet even. terwijl twee onderofficieren namens de koning een bloemengarve neerlegden voor het beeld van de priester-dichter. Aan het oorlogsgedenkteken legde de Koning een prachtige bloemengarve neer. waarna hem de voorzitters van de Brugse oudstrijdersverenigingen. evenais enkele zwaarverminkten werden voorgesteld. Daarop ging het opnieuw naar de Grote Markt, waar de vorst aan het gedenkteken van Breydel en De Coninck. dat voor de gelegenheid door een prachtig bloemen perk omgeven was. een prachtige bloe mengarve neerlegde. De ontvangst in het gouvernementspaleis. Te voet begaf Koning Boudewijn zich dan naar het gouvernementspaleis, waar hij in de Balconzaa] het gulden boek van de provincie tekende. Van op het balcon groette hij dan de samengestroomde menigte, die hem een geestdriftige ovatie bracht. In de grote raadzaal werden vervolgens talrijke overheidspersonen aan de Koning voorgesteld, terwijl hem ook het geschenk van de provincie werd overhandigd. Het betreft een prachtig kunstalbum over Westvlaanderen. Het draagt als titel «Westvlaanderen. ons Land». De tekst er voor werd geschreven door André De- medts. terwijl het verlucht is met 28 il lustraties van de hand van 19 Westvlaam- se kunstenaars. Het album is in kalfsleder ingebonden. De Koning drukt de hand van de h. \an Maele. die hem namens de gemeente St Michiels een prachtig halfbloed paard overhandigt- De Koning groet het gedenkteken der gesneuvelden. Rechts op de foto bemerkt men burgemeester Van Hoestenberghe. De gouverneur van Westvlaanderen. ridder P van Outryve d'Ydewalle hield daarop de feestrede, waarin hij wees op de betekenis van dit bezoek en aan de vorst de volledige gehechtheid van de provincie betuigde. In zijn antwoord prees Koning Boude wijn Westvlaanderen en zijn kuituur Hierop trok de koning zich terug in het gouvernementshotel, waar hij de gast was van Mevrouw van Outryve d'Ydewalle en waar hem de vertegenwoordigers van de Franse en Nederlandse staatshoofden wer den voorgesteld. Het feestmaal. Te 13 30 uur verliet de Koning het gou vernementspaleis en begaf zich tussen een dubbele haag soldaten naar het stadhuis, waar een feestmaal zou opgediend wor den. Een negentigtal genodigden hadden hier plaats genomen, waaronder de h.h. eerste-minister Van Houtte ministers De- quae. De Taeye en Moyersoen baron Car ton de Wiart, opperhofmaarschalkde gouverneur van de provincietal van burgemeesters en andere hoogwaardig heidsbekleders. De praalstoet Na dit feestmaal begaf de vorst zich andermaal naar het gouvernementspaleis, waar hij plaats nam op de tribune, om de praalstoet in ogenschouw te nemen. Deze stoet bood met Zijn vijf grote delen een kleurig vertoon. Voorop stap ten de burgemeesters van Westvlaande ren Wanneer deze voorbij de Koning ge defileerd hadden, namen zij plaats op een voor hen voorbehouden plaats van de tri bune. Het tweede deel omvatte een aantal historische groepen, die de overbrenging naar Brugge van het Heilig Bloed voor stelden en de terugkeer van het Brugse fzie vervolg onderaan volg kolom) DE FRANSE CRISIS. Op het ogenblik, dat we deze wekelijk se kroniek over de Internationale Politiek schrijven houdt de radicaal-socialist Pier re Mendès-France een rede voor de Na tionale Vergadering, om de investituur te vragen. Het is ons niet bekend of deze 46-jarige formateur zal slagen. We betwijfelen het echter ten zeerste. De formule van Mendès-France is ge baseerd op productie en nog productie als de beste hoop voor Frankrijk. Mendès-France wenst de kosten van de oorlog in Indochina en van de bewa pening uit te schakelen en die besparin gen voor een verhoogde Franse productie te gebruiken. Indien de socialistische partij dit pro gram aanvaardt, zou Mendès-France iets te kort hebben voor de meerderheid van 314 stemmen die hij nodig heeft. Doch de meerderheid van de socialisten schijnt nog niet bereid te zijn om uit de oppo sitie te treden Ze geloven, dat de po litieke wind daarvoor nog niet uit de goede hoek waait. Mendès-France heeft duidelijk laten verstaan, dat hij wellicht zal trachten en kele rechtse stemmen bij te winnen door zich te verzetten tegen het plan voor het Europese leger, of door zich althans niet enthousiast over het plan te tonen Na dat hij geconfereerd had met de gewezen Gaullistische afgevaardigde generaal Pier re Koenig. deelde hij mede. dat hij in zijn rede veel gegevens zal gebruiken die hij vernomen heeft in zijn besprekingen met de generaal, die een bekend tegen stander van het ontwerp is. Zal zijn betoog baten We betwijfelen het ten zeerste en vrezen, dat bij het verschijnen van onze kroniek de Franse Crisis nog steeds niet zal opgelost zijn. Moge het echter anders wezen UNO-ONDERH ANDELAARS ZOUDEN HUN LAATSTE TOEGEVINGEN HEBBEN GEDAAN TE PAN MOENDJOM Volgens uit welingelichte bron ingewon nen inlichtingen zou de houding van de Verenigde Staten in de Koreaanse kwes tie uiterst vastberaden zijn. Zij zijn van mening dat de voorstellen die door gene raal Harrison te Pan Moendjom gedaan zijn om het probleem der krijgsgevange nen op te lossen het principe van de vrij willige repatriëring vrijwaren en dat 2e de steun van allen genieten, ook van pre sident Nehroe. Derhalve zijn de Verenigde Staten besloten om hun standpunt te hand haven en ze zijn van mening dat Zuid- Korea zich bij de meerderheid van zijn verbondenen zal moeten neerleggen. De Zuidkoreaanse vertegenwoordigers zouden uit de school hebben geklapt dat de geheime voorstellen van de Verenigde Staten verscheidene toegevingen aan de communisten bevatten. 1. De geallieerden dringen er niet meer op aan, dat de 34.000 Noord-Koreaanse gevangenen, die niet gerepatrieerd willen worden, onmiddellijk en ter plaatse wor den vrijgelaten. Deze gevangenen, alsme de ongeveer 15.000 Chinese gevangenen, zouden worden toevertrouwd aan een bijzondere commissie samengesteld uit India Zwitserland. Zweden. Tsjecho-Slo- wakije en Polen. Het is India dat met de eigenlijke bewaking van de gevangenen zou worden belast en daarvoor zou India troepen zenden naar Korea. Men spreekt van een duizendtal manschappen. Alle be sluiten van de commissie zouden eenstem mig worden genomen. 2 De communisten zouden worden ge machtigd ongeveer tweehonderd Noord- Koreaanse en Chinese vertegenwoordigers naar de kampen te zenden om te trachten de weigeraars te overtuigen dat zij er belang bij hebben gerepatrieerd te wor den Hiervoor zouden zij over 90 dagen beschikken in plaats van 60 dagen, zoals leger na de slag bij de Pevelenberg in 1304. Dit deel werd besloten met een praalwagen, die de stichting voorstelde van de Orde van het Gulden Vlies te Brugge in 1429 door Filips de Goede, her tog van Bourgondië. Het derde deel. omvatte vooreerst kin deren van alle Brugse scholen, die de Vorst hulde brachten. Achter die school kinderen stapten een groep ruiters op Zij werden gevolgd door 19 wagens, die de hulde van de handel, de nijverheid, de kunst en de wetenschappen aan de Vorst zinnebeeldig voorstelden. In het vierde deel stapten de verschil lende Brugse maatschappijen en vereni gingen op terwijl de stoet besloten werd met een prachtige wagen ter verheerlij king van onze Vorsten. Naar Zeebrugge. Nadat de stoet te 15.15 uur voorbij ge trokken was, begaf de Koninklijke stoet zich naar de haven, waar de vorst aan boord zou gaan van de c Van Haverbeke om naar Zeebrugge te varen. Vooraf werd hem nog het echtpaar Laloo voorgesteld, waarvan de jongste zoon petekind is van de Koning. Te Zeebrugge viel de jonge vorst een zelfde geestdriftige ontvangst te beurt. Van daaruit keerde hij met de Konink lijke trein naar Brussel terug, doch te Brugge en te Zeebrugge werd nog tot laat in de avond verder gevierd. voorheen door de geallieerden was voor gesteld. 3. Na 90 dagen zou het lot van de ge vangenen die hardnekkig blijven weige ren gerepatrieerd te worden, worden toe vertrouwd aan de politieke conferentie die. na het sluiten van het bestand, zal worden gehouden. Als de conferentie er. binnen een zekere termijn, niet in slaagt het vraagstuk op te lossen, dan zou dit in laatste instantie aan de Algemene UNO- Vergadering worden voorgelegd. In geallieerde kringen beschouwt men deze voorstellen als de laatst mogelijke toegeving in deze aangelegenheid. BERMUDA IN HET LICHT DER ACTUALITEIT. Een Hollands dagblad noteert in ziia ic Buitenlands Weekoverzicht o m. De aankondiging van belangrijke con ferenties gaat meestal gepaard met een optimisme, dat bijna even zo vaak plaats moet maken voor diepe teleurstelling. Zon der nu tot een volledig scepticisme te wil len vervallen, menen wij er toch goed aan te doen weer eens te wijzen op de hinder nissen, die een vreedzame regeling van de wereldproblemen alsnog in de weg staan. Eisenhower heeft Churchill en de Fran se premier uitgenodigd voor een bespre king. die op Bermuda Zal worden gehou den in de tweede helft van Juni. Het be langrijkste onderwerp van gesprek zal het vaststellen van een eensgezinde hou ding tegenover de wereldproblemen vor men, wat na de kibbelarijen van vorige week uitermate wenselijk is. Vooral van Engelse zijde wordt er de nadruk op ge legd. dat op de conferentie van Bermuda eigenlijk voorbereidend werk voor een conferentie met de Russen zal worden verricht. Van Amerikaanse zijde is een toespeling hierop achterwege gebleven. In de grond van de zaak is het belang rijker. dat het Westen zijn eenheid her vindt dan dat voorbarig een bijeenkomst van de Grote Vier wordt belegd. Wanneer eventueel besloten wordt Rus land tot een conferentie uit te nodigen dient men wel te beseffen, dat men dan alleen Europese kwesties te berde zal kunnen brengen en deze zijn op het ogen blik het minst urgent. Af en toe wordt de hereniging met Duitsland naar voren gebracht, maar in feite maakt niemand zich daar erg druk over. Het is de vraag, of Frankrijk en ook England daar zelfs wei erg opgetogen over zouden zijn. De Oostenrijkse kwestie lijkt evenmin een buskruitvat en wanneer de Amerikanen de politieke vrijheid in de Oosteuropese landen tot een onderwerp van gesprek zou den willen maken, zou de conferentie wel onmiddellijk gesloten kunnen worden. Urgent zijn daarentegen wel de diverse Aziatische problemen. Hierover zou met de communistische wereld van gedachten kunnen worden gewisseld. Wij schrijven hier met opzet communistische wereld, daar het hier niet voldoende is met Rus land alleen te praten. China kan niet buitengesloten worden en Rusland zal ze ker de eis van de Chinese deelneming hanuhaven Het tot nu toe laatste woord van Molotow is het pact van vijf. I In feite zal men zich op Bermuda ook moeten voorbereiden op een conferentie van vijf Zelfs wanneer Eisenhower en Dulles hiertoe persoonlijk bereid zouden zijn, dan is het nog zeer de vraag, of zij deze politieke koers in zullen kunnen slaan, gezien de opposities van de Tafts. Knowlands, Jenners en McCarthy's. Het is onjuist te menen, dat op Ber muda de internationale politieke proble men zuiver en alleen op hun mérites be oordeeld zullen worden, men zou haast zeggen in de sfeer van koele wetenschap pelijkheid, die zij verdienen, daar de be langen van de gehele mensheid er mee gemoeid zijn. VIER GROTE WERELDPROBLEMEN WERDEN DOOR FOSTER DULLES IN OGENSCHOUW GENOMEN. Bij zijn terugkeer van een reis in het Midden-Oosten die hij in gezelschap van Foster Dulles heeft gemaakt, verklaarde Stassen, dat de volgende vier vragen wer den in ogenschouw genomen 1 Het Engels-Egyptische geschil inzake Suez 2. De Arabisch-Israëlische betrekkingen 3. Het Brits-Perzisch oliegeschil. 4. Het geschil tussen India en Pakistan inzake Kasjmier. Stassen voegde er aan toe. dat de 400 mïllioen dollars voorzien voor de oorlog in Indochina, een essentiële hulp uit maken om de communisten te beletten zich over de contröle van dit gebied mees ter te maken. Zo de communisten zich van Indochina meester maken, zal dit zijn ten nadele van geheel Zuid-Azië. dat een van de belangrijkste bevoorradingsbron nen in tin. rubber en rijst van de we reld is. De handel in niet strategische produc- i ten tussen de vrije wereld en de commu nistische landen kan een van de fac toren worden, die in de toekomst zullen bijdragen tot verbetering van de vredes- vooruitzichtenzo heeft Harold Stassen. in een over de televisie uitgezonden vraag gesprek nog verklaard. Hij gaf duidelijk te verstaan, dat geen uitvoer van grondstoffen of strategische producten naar de communistische landen zal geduld worden SPECTATOR

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 1