DIT DE STBEEK Cokes van Zandvoorde ZONNEBEKE STADF.N KEMMEL VLAMERTINCE STOORS GORDIJNEN ALBERT SLOSSE Nieuwe baan ingehuldigd fe Voormezele Dodelijk ongeval te Loker Watering Zuiden van Veurne OPGELET Hoptelers, Tabakkervers. Landbouwers, VRAAGT DE AAN UW KOLENHANDELAAR Cokes Fabrieken Union Chimique Beige'* van ZANDVOORDE Firma REMI DE CEEST IEPER Telefoon 227 MATRASSEN ALBERT SLOSSE ZELDZAME JUBILEUMVIERING BIJ DE HANDBOOGGILDE ST SEBASTIAAN TE KEMMEL HET YPF KSCH MKHVSBli 2 13-S-1S53 ONZE RENNERS Onze onafhanke lijke Gerard Devoghel deed Zaterdag zijn debuut als beroepsrenner te Armentiêres er werd er 22e op 94 deelnemers Georges Vermeerseh reed Zondag 1-1 een prachtige koers maar werd op het einde door pech overmand en werd 16e op 70 deelnemers Onze nieuweling Jean Del'Haye werd te Dadizele eervol 5e Bij de Nieuwelingen B.W B. te Rumbe- ke-Beitem werd onze dorpsgenoot Remi Lannoo 8e op 26 deelnemers. DUIVENNIEUWS Uitslag prijsvlucht uit Breteuil van Zondag 7 Juni 161 dui ven Snelheid 1047.1 m 1. Deceuninck H. 2 Vansteelandt H 3- en 4 Deceuninck H.5 Bol M 6 Vansteelandt H.7. De- jonghe A.8 Hoflack R 9. Dieryckx J :j 10- Bol M 11 Yuyjsteke D 12 Deceu ninck H 13 Vansteelandt H.14 Die ryckx J 15' Desmet A.16 Seynhaeve J. 17 Noyez Gebr.18 Beemaert M Uitslag uit Arras. 133 duiven Snelheid! 1099 m 1 Matthys G 2. Leroy G 3 Vansteelandt H 4 Decloedt O.5 De- jonghe A 6 Defever M.: 7 Regelbrug- ghe M.8 Decloedt O 9 Ostyn H 10 Baelen A 11 Vercaigne J.12 Beer-j naert M. 13 Ostyn H.14 Regelbrugghe 1 M.15. en 16. Bouten C 17 Beemaert M Op Zondag 14 Juni prijsvlucht uit Bre-Ï teuil 1 500 fr heeften en speciale heeften gewaarborgd Prijsvlucht uit Arras 1 oott j fr heeften en seriën gewaarborgd aan 10' fr de duif. Inkorving tot 15 30 u. stipt BURGERSTAND SterfgevalMarie Bogaert. wed v Polydoor Six. ONGEVAL Toen de landbouwer Paul Denorme op de akker arbeidde met zijrt tractor ontstond er plots een ontploffing waardoor hij met een stuk afspringend ijzer in 't gelaat getroffen werd Hij werd het kaakbeen gebroken en zijn tanden uitgeslagen. Hij werd ter verzorging naar de kliniek van 't H Hart te Roeselare overgebracht. EMIEL PAUWELUN-HULDE EN VLAG- GENOVERHANDIGING In onze ge- personaliteiten op de Marktplaats ein digde de stoet aan de feestzaal Elandria waar Heer Victor Sabbe de feestrede hield, gans in het teken van de grootse Huideplechtigheid van de dag Te 17 uur hadden tal van muziekuit voeringen plaats op de kiosken van Sta tieplein en Speyhoek Te 19 uur voerde de gekende Konink- meente werd Zondag 14- een grootse hul- üjke Maatschappij «De Philharmonie rto oohrarht aan Hp naPpHarhfpnic van -ntioebtniaatc ONGEVALLEN Verleden Zaterdag voormiddag kwam de camion van W. Gan. sebecke uit de Wytschatestraat gereden naar de Dorpplaats toe toen hij op het kruispunt aan de Polkain botsing kwam met de motorijder Debruyne uit Nieuwkerke. die van Nieuwkerke naar leper reed De motorijder werd te gron de gesmakt en Jiep erge worden op. die hem een drietal weken werkonbekwaam heid zullen bezorgen. Gaston Ennaert gleed bij misstap uit en liep hierbij kneuzingen op. zodat dok tershulp diende ingeroepen te worden. SCHUTTERS NIEUWS Verleden Zon dag was het volle feest bij de boogschut ters. 4 hunner leden werden vereremerkt wegens 50 jaar lid zijn der maatschappij. Veel Franse schutters waren op de prijs- schieting aanwezig waaraan 128 man deel namen. Een uitgebreid verslag van de plechtigheid vinden onze lezers op een andere plaats in het blad. HUIVENNIEUWS Breteuil van 31 Mei met 103 duiven. Snelheid 993 m. 1. Cnoc- kaert Julien2 Ennaert3. Timperman H. 4. Touquet M. 5. Van Couillie 6. Le- long7 en 8. Touquet M.9. Debeuf; 10. Lelong. Breteuil van 7 Juni. 93 duiven. 1. Le long; 2 en 3 Deceuninck; 4 Lelong; 5. Ennaert6 Bossaert 7 Deceuninck 8 Timperman H. 9 Vanzeele 10. Touquet; 11 Cnockaert Julien. TOERISME Het seizoen is volop in gang. Deze week hebben 53 autocars Kem- mcl aangedaan. RFNNERSNIEUWS Bertje Vande- voorde behaalde verleden Zondag een mcoie 2e plaats in Kortrijk - Poperinge. DAVTDSFONDSREIS Op Zondag 14 Juni réist onze Davidsfondsafdeling naar het vliegveld te Meisbroek en naar het Zoniënwoud Alle medereizigers worden verwacht in de eerste H Mis van 5 45 u- waarna wij onmiddellijk vertrekken. On derweg is er geen misgelegenheid meer. Wij wensen aan alien een aangename en voorspoedige reis DUIVEN Uit St Denis- 1 Maerten J. 2. en 3 Depover G 4 5. en 6. Phlypo M 7 Lietaert P. 8. Van Engelandt M. 9 Billiet F.10 Heyte R Uit Dourdan (jaarlingen). 1. Depover G.2. Vanpeperstraete J 3 Huyghe M. A. Desrumaux J.5. Samyn M*6 D'Hae- ne M 7 Debruyne A.8 Debeuf A. 9 Huyghe M 10- Devos D. Uit Dourdan (oude). 1. Vanpeperstrae te J.2. Lemahieu G-3. Carpentier L.'; 4 Cortvriend J 5. Samyn M.6. Huyghe M 7. Woussen R.8 Molein G.9. Pa- tou J.10. Vantyghem O Zondag as. 3e Syndicaat vlucht uit Dourdan 4e Kampioenvlucht uit St Denis en ook prijsvlucht uit Arras oud en jong. EN THI UR Heel Westvlaanderen juicht om de aanduiding van onze Th uur in de Ronde van Frankrijk Laten wij dan ook die mensen niet vergeten die hun best gedaan hebben om het zo ver te brengen De Suppostersclub met haar ere voorzitter J. D'Hallewin met haar 500 leden is het stelligste bewijs van het ver trouwen in haar renner. TTiuur is aange duid voor de Ronde, en hij zal heel zeker zijn talrijke supporters niet besehamen. Zie maar eens naar zijn laatste uitslagen 5e In Oostende. Ie in Armentières. Regel matigheid en koersdoorzicht zijn factoren die tellen voor een Ronde 87. Vandenpeereboompl. leper - Tel. 461 (7728) de gebracht aan de nagedachtenis van Heer Emiel Pauwelijn. in leven gemeen teraadslid gedurende 25 jaren Deze plechtigheid ging gepaard met de overhandiging van een prachtig vaandel aan de Liberale Vakbond en de Muziek maatschappij Ste Cecilia Morgens te 940 uur begaf een grote schaar wrienden voorafgegaan door de muziekmaatschappij «Ste Cecilia de familie Pauwelijn en talrijke personali teiten zich naar het gemeentelijk kerk hof. waar gemeenteraadslid Heer Alb. De- beil. namens de federatie een ontroeren de hulde bracht aan de werkkracht van hun gewezen politiek voorman Onder het spelen van het Belgisch Volkslied, door de fanfare Ste Cecilia legde voorzitter Alb. Debeil een bloemengarve neer op het graf van Heer Emiel Pauwelijn De grootse stoet richtte vervolgens zijn schreden naar de zaal Emiel Vanheule.. Marktplaats, waar een academische zit ting onder grote belangstelling plaats vond Toespraken werden gehouden door dhr Albert Debeil. voorzitter der plaat selijke Lib. Federatie en dhr Joris Pen- nincx. namens het provinciaal verbond der Liberale Verenigingen die het leven van wijlen Hr E. Pauwelijn belichtten en zijn onverdroten wilskracht en ingoed karakter als voorbeeld stelden voor zijn liberale vrienden van Staden. Heer Aris- tide Pottillius. schepene van Menen pro vinciaal afgevaardigde der Liberale Vak-, borden wees op het grote pionierswerk dat de Heer Pauwelijn in de liberale vak bond te Staden verrichtte Hr advocaat Jean Daenens bracht huli de aan Heer Emiel Pauwelijn. als voor zitter van de feestvierende muziekmaat schappij «Ste Cecilia». Hij besloot met dank aan de gehuldigde en aan wijlen zijn vriend Hr Frits Debeil. voor hun on verpoosde werking in de schoot van deze maatschappij, die hierdoor uitgegroeid is tol een degelijke fanfare Spreker zwaai de zijn lof toe aan de huidige muziekbe- stuurder. Hr Jules Leroy. die steeds in de bres staat voor zijn fanfare, in samen werking met voorzitter Hr Debeil en on dervoorzitter Hr Trybou Heer Victor Sabbe. voorzitter van het Liberaal Vlaams Verbond, ondervoorzit ter van de L. P van België bracht namens het Partijbestuur, een ontroerende hulde aan de heer Pauwelijn Hierop werden aan Hr André Pauwe lijn. mannelijk vertegenwoordiger van de familie Pauwelijn namens al de liberale verenigingen van Staden geschenken over handigd. Vervolgens overhandigden de Heren Pottillius en Sabbe de nieuwe vlag aan de Liberale Vakbond en de Muziek maatschappij Ste Cecilia Heer Marcel Cuvelier dankte namens de vakbond en Heer Albert Debeil namen Ste Cecilia. Laatstgenoemde bracht hulde aan Mevr. Wed Frits Debeil-Bonte. de edele schenk ster van deze prachtige vlag. Heer André Pauwelijn. zoon van de ge huldigde. zeer ontroerd, dankte namens de familie. Na het uitvoeren van Waar kunnen wij nog beter zijn door de fan fare Ste Cecilia sprak Hr Albert De beil zijn dank uit aan de familie, de per sonaliteiten en de talrijke aanwezigen en luidde de grootse optocht te 15 uur in. Te 15 uur zette een grootse stoet met een achttal muziekkorpsen o m. Poperin ge. Koekelare. Roeselare. Wervik. Gistel. Berchem (VI.). Mesen en Staden. de car navalgroep L'Avenir Mesen en de Blauwe Vlindertjes Oostende Na het défilé voor de De 24-jarrge ongehuwde veekoopman André Soenen. wonende Bruggestraat te Poperinge. kwam Donderdagavond - even na 18.30 uur per rijwiel van de Rodeberg gereden, toen bij nabij De Hoekjes uit gleed en zwaar ten gronde plofte Dr Larmuseau uit Kemmel diende hem de eerste zorgen toe en bracht hem daar na over naar de kliniek van Poperinge. waar een dubbele schedelbreuk werd vast gesteld. Het slachtoffer is aldaar een tweetal i uren na zijn aankomst overleden Te Voormezele had Zondag de plech tige inhuldiging plaats van de nieuwe baan die de gemeente verbindt met Vla- mertinge «gehucht Café Francais) ener zijds en het gehucht St Elooi anderzijds. Rond 14 uur werd aan het gemeente huis een stoet gevormd- Het muziekkorps De Vijverzonen van Dikkebus verleen de zijn medewerking, terwijl ook de schoolkinderen mede opstapten. Verder st aren er nog het voltallig gemeentebe- j stuur met de hh. Omer Onraet burge- meester. H Claerebout en G Velghe. schepenen en secretaris R. Breyne de hr de France. Provinciaal Ingenieur. V. Ver- - kinderen, aannemer van de werken, enz. Donderdag 16 Juli 1953 om 3 uur in haar Ter hoogte van het brugje op de weg lokaal St Sebastiaanbij Remi Riem Buitengewone algeméne vergadering óp naar St Elooi had een korte plechtigheid plaats Door burgemeester Onraet werd een rede uitgesproken, waarin hij namens het gemeentebestuur de Minister van Openbare Werken dankte voor de prach tige verwezenlijking die van vitaal be lang is voor de bloei van de gemeente. Vervolgens sneed kamerlid Stubbe het te Oostvleteren. Dagorde 1) Ontslag van de sekretaris 2) Kiezing van de sekretaris 3) Voorstel goedkeuring van plans en bestek van drainering op Oostvle teren gefinancierd door particulier. De kandidaten voor de plaats van se- driekleurig lint door Hij sprak op zijn kretaris dienen hun aanvraag te doen beurt een rede uit. waarin hij verklaar- I vóór 6 Juli 1953 en te sturen aan de Heer de op te treden namens de Minister van j Victor Pieters, voorzitter. Burgemeester Openbare Werken. Behogne. die belet was ie Reninge deze plechtigheid bij te wonen. Hij wees op de uitbreiding van ons wegennet, dat stilaan begint te voldoen aan de eisen van het moderne verkeer. Na de uitvoering van het Vaderlands lied. trok de stoet weer naar het gemeen tehuis. waar een ontvangst plaats greep De aanvankelijke wedde is 4 000 fr. per jaar met wettelijke aanpassing De d-d- Sekretaris Fernand Feys, Burgemeester te Be veren. De Voorzitter Victor Pieters, Burgemeester te Reninge. uit Poperinge op de Marktplaats, een kunstconcert uit. dat alle fijnproevers van degelijke muziek ten zeerste in de smaak viel Heer Muziekbestuurder Jules Leroy dankte de leider en muzikanten en Heer Albert Debeil overhandigde een prach tige bloemtuil aan Dirigent Hr C. Moreau. Te 20 uur trad de Balletgroep L Ave- niruit Mesen op en oogstte met haar flinke dansen, een grote bijval van de talrijke toeschouwers Een prachtbeker werd door Hr Maurits Trybou aan de leider overhandigd. Deze grote dag eindigde met een bal in de danszaal Emiel Vanheule. BURGERSTAND GeboorteRené Casteleyn z v. Marcel en Marie Vanop- iynus. Statiestraat. Overlijden: Johan Van den Broeck. z v Hubert Van den Broeck-Weyn. St Elooi GEVONDEN In de week van 1 tot; 7 Juni werd tussen het postkantoor en de Ieperstraat een belangrijke som geld ge vonden. De rechtmatige eigenaar kan die terug bekomen in het politiebureel» ge meentehuis. DUIVENNIEUWS Arras. Lokaal De Eendracht». 290 duiven Snelheid 1087 m 1. Desender Jules 2. Deleu Oscar 3. Pat- tyn Marcel4 Saelens Camiel5 Van- damme André; 6. Saelens Camiel; 7 Bil liet Jules 8 Verschaeve Oscar9 Billiet Jules10. Pattyn Marcelallen uit Staden Zelfde dag Arras. jaarlingen. 132 dui ven Snelheid 1058.6 m 1 Verschaeve Os car 2 Sibille Achiel 3. en 4 Vandepor- taele Gebr 5. Debaere Odiel6 Cornet- te'Camiel7 Tert-yn Cyriel8. Vandam- me Omer; 9. Vanhoe Maurits; 10. Ver- haest Camielallen uit Staden WIELERNIEUWS Zondag e k. grote velokoers voor beginnelingen onder de 18 jaar 1.200 fr prijzen. Inschrijving In Stad Roeselare» bij C. Vanpeteghem Aan komst ter café In den Hogen Akker bij Wed. J. Sabbe Prijsdeling café De Moor-j telbak bij Gabriel Dewulf Op 22 Juni. zijnde Kermis-Maandag grote koers op de Speyhoek voor Lief- j hebbers B.W B. 5.000 fr. prijzen Inschrij-j ving tot 21 Juni bij Pol Billiet. St Jans straat Na de koers. Ommegang door de Reuzinnestoet De Speyhoekvrienden met de Reuzin Johanna», met de me-' dewerking van de muziekmaatschappij «Ste Cecilia In de avond talrijke ver-' makelijkheden BIJ DE MUZIEKMAATSCHAPPIJ Ste CECILIA De maatschappij die op Zon dag a.s haar uitstap bepaald heeft naar Wervik. dit voor de inhuldiging van Dr Degeest als Burgemeester aldaar, vertrekt te 13 uur aan het lokaal. De plaatselijke .berale verenigingen doen d, verplaat. 1 R0ND HET EEUWFEEST VAN ARTHUR MERGHELYNCK sing mede met talrijke leden. I WILLEMSFONDS AFDELING De Het feest dat op heden Zaterdag 13 deelnemers voor de reis naar St Quentin| Juni in onze stad op touw gezet wordt en Arras gelieven te verzamelen op de door Les Amis de l'Hótel-Musée Merghe- Marktplaats te 6.45 uur. Vertrek naar I l.vnckin samenwerking met de Konink- Kortrijk. algemene verzamelplaats te 7 u j lijke Vlaamse Academie voor Taal- en zeer stipt. Eenzelvigheidskaart medebren- Letterkunde, belooft een groot succes te gen. 'g Avonds wordt teruggekeerd naar j worden Niet minder dan 350 personen. Wervik om aan te sluiten met de Sta-'zowel van Belgische als Flranse zijde, denaars aldaar. Te Wervik wordt halt gehouden tot de avondfeesten ten einde zijn NU is het de gepaste tijd om uw voorraad cokes op te doen NU zijn ze gemakkelijk te bekomen NU zijn ze goedkoper Neemt nu reeds uw voorzorgen en U zult het later niet beklagén. Bij de levering vraagt aan uw leverancier een PRACHTIG SPEL KAAKTEN GRATIS aangeboden door de welbekende KOLENHANDELAARS Geeft uw bestellingen door aan onze verdeler voor leper - Poperinge en omstreken de (8093) 27. Vandenpeereboompl. leper - Tel. 461 (7728) Verleden Zondag 7 Juni 1953 was de bloeiende handbooggilde St Sebastiaan te Kemmel in grote feeststemming ter ge legenheid der Gouden Jubileumviering van vier verdienstelijke leden der gilde, namelijk de drié gebroeders Robert. Je rome en August Victoor. alsook de heer Jozef Anatole. dit voor hun trouw lid maatschap en de vele diensten die zij gedurende 50 jaar bewezen hebben aan de maatschappij. Te 14 uur werden de Jubilarissen afgehaald door de plaatse lijke muziekvereniging St Laurentius en de leden der feestvierende schutters gilde aan de wijk «Polka». Nadat een hulde-serenade werd gebracht aan de vier jubilarissen, hield de heer Bekaert Mar cel. voorzitter der gilde, een korte toe spraak waarin hij hulde bracht aan de gevierde schutters Na dit huidewoord werdén dé Jubilarissen door lieftallige meisjes in de bloemen gezet. Stoetsgewijze ging men dan naar het Gedenkteken der Gesneuvelden, waar tijdens het spelen van het Nationaal Lied. bloemen werden neer gelegd door de Jubilarissen Na deze plechtigheid volgde een optocht door de bijzonderste straten der gemeente. Overal werden de gevierden bij hun doortocht, langdurig door hun dorpsgenoten toege juicht De stoet nam een einde aan het schut terslokaal Hotel DelobelEen wel verdiende hulde viel daar nogmaals te beurt aan de vier schuttersjubilarissen Na deze feestvergadering volgde dan een grote Jublleumschieting waaraan talrijke schuttersgilden uit de omtrek deel namen. 's Avonds werd deze Jubileum viering besloten met een groot feestmaal err een gezéllig samenzijn voor de leden en familie <3er feestvierende St Sebas tiaansvrienden. Aan de vier Jubilarissen bieden wij onze hartelijke gelukwensen ier verdienstelijke leden gehuldigd wegens 50 jaar sehutterslevrn De feestvierende Handbooggilde Sint Sebastiaante Kemmel met tn het midden de gevierde Jubilarissen, namelijk de drie gebroeders Robert. Je roux,, ee Augnst A ictoor alsook dhr Jozef Anatole. Zij zijn omringd door het bestuur en leden ger gilde* zullen er aan deelnemen. De Vlaamse Academie zal vertegenwoordigd zijn door Prof Van Puyvelde en door Prof. Paul Sobry. Ook kunnen we melden dat het I.NR. (Franse golflengte) een radiocar naar de ze plechtigheid zal sturen, waarvan ge deelten zullen uitgezonden worden Zon dag 14 Juni Voor het I.NR (Franse golflengte) hield de conservator van het Merghe- lynckmuseum. de h. van Renynghe de Voxvrie een toespraak die Woensdag avond uitgezonden werd en waarvan we hier de vertaling geven Het werk van Arthur Merghelynck. zowel als archivaris dan als maecenas. is veel omvattend. Geboren te leper in 1853 en reeds wees op 19 jarige leeftijd, doch te vens beschikkend over een aanzienlijk for tuin wijdde hij zijn ganse leven aan de studie der archieven van leper. Veurne en van ai de gemeenten van het vroegere Westvlaanderen. De ontleding van deze be langrijke documenten, die niet minder dan zes eeuwen geschiedenis bevatten, stelden hem in de gelegenheid een overvloedige documentatie te verzamelen, die hij schonk aan de Koninklijke Bibliotheek te Brussel en die bekend staat als het Merghelynck- jonds. Dank zij de 555 boekdelen manus cripten in-folio. van dit fonds is men in staat de economische en sociale geschiede nis van de meeste families uit de streek te reconstrueren. Dit werk wordt nog ver gemakkelijkt door het feit dat Merghe lirnck zijn documentatie alphabetisch ge rangschikt heeft en dat hij al deze manus cripten voorzien heeft van tabellen met de volledige namen. Hier dient aan toege voegd te worden jammer genoeg dat de omstandigheden aan dit ontzaglijk werk een onschatbare waarde gegeven hebben immers. het merendeel der oorspronkelijke documenten van de streek werd vernield tiidens de oorlog 1914-1918 en daarvan blijft ons nu nog slechts de analyse over die door Merghelynck gedaan werd Deze analyse volstaat evenwel om de geschiede nis te kunnen samenstellen ran de bescha ving in deze streek, door het weergever, van de geschiedenis der families. Bij dit werk als historicus, voegde hij nog rwee belangrijke stichtingen. In 1876 loght hij het kasteel ran Beauvoorde, ge legen te Wulveringem bij Veurne en redde het daardoor ran de afbraak. Dit gebouw dat dagtekent van 1590 is een getrouwe weergave van een herenkasteel uit de 16e eeuw. Merghelynck bewaarde het in zijn oorspronkelijke staat en vergenoegde zich ermee het zo nauwkeurig mogelijk te her stellen, waarna hij het met zeldzame voor werpen van Vlaamse stijl bemeubelde. Daarop schonk hij dit kasteel met een be langrijke stichting aan de Vlaamse Aca demie voor Taal- en Letterkunde. 20 jaar later kocht hij te leper het ge wezen familieverblijf. dat tn 1774 op last van zijn overgroot vader gebouwd werd door de bekende Rijselse architect Thomas Gom- bert. Hier berinden we ons voor een juweel van Franse stijl, waarvan de tien plaatsen, met houtwerk bekleed, wedijveren in ver fijning en elegantie, 't Is een meesterwerk van deze Franse kunst, waarvan we niet ophouden de verwezenlijkingen te bewon- merkwaardige verzameling ran meubelen, schilderijen, porselein en kostbare voor werpen van alle aard. Helaas, ook hier bracht de oorlog zijn verwoestingen en het Merghelynckmuseum. dat vóór de oorlog 1914-1918 door de bezoekers een klein Ver sailles genoemd werd. werd volledig ver nield tijdens het bombardement van leper, de martelaarstad. Slechts een klein ge deelte van de verzameling werd gered De Belgische Staat stojid nu voor een gebiedende plicht daar Merghelynck dit museum geschonken had aan de Acade mie Royale des Sciences, des Arts et des Lettresmet eveneens een belangrijke stichting, diende hij het werk van deze maecenas te eerbiedigen, door de herop bouw van het museum. Het gebouw werd her opgetrokken in 1932-1934 en in 1939 maakte men zich reeds klaar om het in terieur te bekleden, waarvan men het oor spronkelijke karakter wilde bewaren, toen een nieuwe oorlog deze werken kwam on derbreken. Intussen was een vereniging opgericht die zich tot doel had gesteld het Merghelynckmuseum herop te richten On der de naam Les Amis de l'Hótel-Musée Merghelynckhad deze vereniging geen rust. vooraleer de werken hervat werden In 1952 gaf de cAcademie Royale» op dracht aan de vereniging Les Amis de l'Hötel-Musée Merghelynckde her stelwerken voort te zetten en werd spreker tot conservator benoemd Da delijk hebben we ons aan het werk gezet De taak is zwaar en delicaat en het is nodig dni de publieke opinie in het land belang stelling toont voor dit werk. dat getuigt van de bescherming die Belgie verleent aan de stichtingen van zijn weldoeners We hebben de gelegenheid te baat genomen die de honderdjarige herdenking van de ge boorte van de stichter, ons bood om te leper, vroegere hoofdplaats van Westvlaan deren. een grote manifestatie op touw te zetten die de intellectuelen en de historici zowel van bij ons als van het Koorden van Frankrijk zal verenigen. Want ge lukkig toeval onze vrienden van het Koorden vieren dit jaar eveneens een eeuw feest. dit van hun oude en altijd bedrijvige historische vereniging Le Comité fla- mand de France Pas was het denkbeeld van deze mani festatie geopperd of het succes ervan was reeds verzekerd. Met de steun van de Eer- ste-Ministerde h. Van Houtte van de minister van Openbaar Onderwijs, de h Hartnelran de gouverneur ridder van Outryve d'Ydewalle en ran de Commis sion historique du Nord alsmede ran het Comité flamand de Francezagen we spoedig de toetredingen toestromen. Na de academische zitting die te Ï1 uur door gaat in het Merghelynckmuseum, en de ontvangst door de stadsoverheid in de Hal len. zal een lunch, eveneens in de Hallen, meer dan 350 deelnemers verenigen. Belgen en Fransen, die een elite vertegenwoordigen van beide landen. Deze dag zal des te meer volmaakt zijn daar te 16 uur alle deelnemers zullen ont vangen wonden op een garden-party t» het kasteel van Beauvoorde. door de Ko ninklijke Vlaamse Academie voor Taal- en Letterkunde. Deze contactname is de mooi ste bekroning die we ons konden indenken voor deze dag. daar zij het bewijs levert dat voor de liefhebbers van kunst, vóór de historici, voor de intellectuelen, er geen verdeeldheid noch grenzen bestaan en dat wij allen. Vlamingen van Frankrijk en be woners der Belgische Provinciën, onze wes telijke beschaving begrijpen, eerbiedigen en waarderen, en dat wij voor de komende ge neraties de meest markante getuigenissen ran deze beschaving, willen bewaren. Arthur Merghelynck. historicus en mae cenas. heeft door zijn arbeid en door zijn milddadigheid toegelaten dat men op 13 Juni te leper de duizendjarige geest aal voelen trillen van onze oude Vlaamse bo deren en waarvan het Merghelynckmuseum dem en van zijn koppige er. onovervinne- een der volmaakste specimens is. Te meer dat men in al de beeldhouwwerken de vrije inspiratie ran de kunstenaars aanvoelt men bevindt zich voor een werkelijke schep ping en niet voor een opgelegd stijlwerk. Met zijn gewone milddadigheid vulde Ar thur Merghelynck dit verblijf met een lijke elite Intussen wordt nog een dringende op roep gedaan, vooral tot de inwoners van de Rijselstraat om alle huizen te bevlaggen-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 2