Onze Nationale Feestdag De Verlichting van Openbare Gebouwen te leper WERELDGEBEUREN - ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 6e JAARCANC Nr 33 PRIJS 3 Fr. ZATERDAG 18 JULI 1953 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS KOLONIALE LOTERIJ HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE: 34. BOTERSTRAAT. YPER Tel. 5#0 Postcheckrek. 461.73 (L. DCMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS 1 JAAR 135 fr. 6 MAAND70 fr. 21 JuliNationale FeestdagHet is een traditie geworden dat we elk jaar op deze plaats een bijdrage wij den aan deze dag en elk jaar doen we dat met evenveel plezier, omdat het een onderwerp is dat we nooit kunnen uitputten en ook omdat we er niet genoeg de aandacht kunnen op leggen. Immers op die dag bren gen we hulde aan ons land, aan onze nationale samenhorigheid, aan alle heilige waarden die in dat land be vochten werden en waarop we fier zijn. Ja, die dag zijn we fier Belg te zijn. het weze nu ook Waal of Vla ming. Wij zijn fier in een land te wonen, waar vrijheid geen ijdel woord is en waar het dus goed is te zijn. Doch we hoeven ons daarom nog niet aan te stellen als hemelbe stormers en holle woorden uit te ba zuinen om de wereld te overtuigen, neen. we zijn fier op ons land omdat we er geboren en geplogen werden, omdat we er opgroeiden en de verre gezichtseinder leerden liefhebben, waarboven wolkenmassa's liggen te steigeren. Het beeld van onze stad. van ons dorp, zoals we het in de ver te in ons opnamen, ligt diep in ons hart gegriftde mensen waarmede we elke dag omgaan, die onze taal spreken en wier gewoonten ook de onze zijn, dit alles is ons land en daar om hebben we het lief. Van de juistheid daarvan hoeven we niemand te overtuigen, want het spreekt voor zichzelf en juist daarom zijn we er meestal onverschillig voor. Het gewone alledaagse kan soms zout- en dus ook smaakloos zijn, waardoor we het niet voldoende waar deren. Er is een dag nodig als de 21 Juli om ons uit die apathie wakker te schudden en dan nog Dat schuilt wellicht in onze opvoe ding. waar o.i. niet genoeg de nadruk wordt gelegd op het nationaal ge voel, waar die cultus niet genoeg be vorderd wordt, zodat een ganse schat edele hoedanigheden teloor gaat. We moeten dan ook het initiatief toejui chen dat door een bepaalde vader landse groepering genomen werd en waarbij aan elke school in haar ge bied een vaderlandse vlag aangebo den werd, wat met een korte plech tigheid gepaard ging. Hoe roerend is het niet in film of in een illustratie het beeld te zien van de Amerikaan se schooljeugd, die elke dag de groet aan het vaandel brengt en tevens haar trouw hernieuwt aan land en volkDie enkele minuten die elke dag daaraan worden besteed, zijn ze ker niet verloren, want ze vestigen een moraal die zich later door niets of niemand laat afbreken. Zo ook verdient het gebaar van sommige gemeentebesturen alle lof, die ieder jaar de jonge mensen die op het punt staan meerderjarig te worden en dus als volwaardig Belg aanzien te worden, met alle rechten en plichten daaraan verbonden ver enigen om hun een diploma van bur gerdeugd uit te reiken en hen tevens te wijzen op de grote betekenis van dit ogenblik. Zulke ogenblikken kun nen soms mijlpalen worden in een mensenleven, bakens welke onze ver dere weg uitstippelen en die ons in het goede spoor houden, wanneer twijfel en verwarring uit een zij straat komen opduiken. Daarom zou elke stad van enig belang deze plech tigheid moeten instellen, hetgeen de zin voor civisme zou ontwikkelen en verruimen. 21 Juliwe zullen opnieuw in feest stemming zijn en toch zal die uitbun dige vreugde enigszins getemperd worden door de afwezigheid van hen. die de laatste wereldoorlog ons ont nomen heeft. De herinnering daar aan ligt nog te vers in het geheugen, opdat we het niet op het voorplan van onze gedachten zouden houden. Er schuilt daarin voor ons allen een heilige plichtvoor ons zelf willen We de herinnering aan hun offer niet yergeten, voor de opkomende jeugd willen we de zin en de geest van dat offer bewaren, haar inprenten dat jonge mensen zoals zij. in de bloei van hun leven geknakt werden en onmeedogend weggerukt omdat zij hun wil te kennen gaven slechts on der een vrije lucht te kunnen leven en gedijen Naar die afwezigen gaan op die 21 Juli onze gedachten en ook onze dankbaarheid. Velen onder hen hebben we niet eens gekend, ze kwa men uit alle hoeken van het land. het waren Vlamingen en Walen, uit het diepste van de Ardennen, uit het verre Limburg, van het Noordzee strand doch er waren er ook bij die we tot onze vrienden rekenden, waar mede we de schoolbanken gedeeld hebben, of wier wijze raad we graag volgden. Wanneer we nu hun kin deren of hun bedrukte weduwe ont moeten, wordt het nog kil rond ons hart om de grote deernis die we met hen voelen en soms ook wel, omdat we er aan twijfelen of het grote offer door hun dierbaarste wezen gebracht, niet nutteloos is geweest. Want dit vooral schrijnt ons het hartook zij waren jonge mensen of hadden pas I de drempel van het volle leven over schreden en hun grootste betrachting bestond erin vrij te leven in een vrij landOok zij hebben niet ge vraagd om te sterven, doch toen een maal het onvermijdelijke hen voor ogen stond, hebben ze dit offer in grootsheid gebracht, omdat ze hoop- 1 ten dat zij, die hen het nauwst aan het hart lagen, er eenmaal de vruch ten zouden van plukken. I Daaraan denken we op de Natio- t nale Feestdag en dan doen we elk voor onszelf de belofte dat hun offer niet tevergeefs zal gebracht worden. |Wij hebben de plicht die nagedach tenis ongeschonden te bewaren en ons te verzetten tegen alwie er aan zou willen roeren of de hoge waarde er van in twijfel zou willen trekken. D^g van vreugde dus, dag van er kentelijkheid, doch ook de dag om onze onverzettelijke wil te betuigen dat we aan onze vaderlandse gevoe lens niet zullen laten tornen, onder j welke mom ook dat we het ideaal ■waarvoor zovelen hun leven lieten ongeschonden willen bewaren, dat er slechts één compromis bestaatdit van de onderwerping aan dit ideaal 21 Juli zal opnieuw over de ganse wereld door alle Belgen gevierd wor den. Vooral zij die ver van hun va derland een werkkring gevonden hebben, hetzij dit nu in Belgisch Con go is. dan wel in Canada of elders, voelen des te beter de grootsheid van die dag aan op die dag heeft het heimwee hen sterker dan ooit te pak- ken en weten ze met des te meer overtuiging dat ze deel uitmaken van dat kleine land aan de Noordzee, dat het hunne is en dat'ze liefhebben. In die geest van verbondenheid zul len we allen het Nationaal Feest vie ren, waar we ook mogen zijn. want Belgen zijn we en willen we blijven De winnaars van de 9e schijf 1953 getrokken te Lnik, op 27 Juni 1953 Tot op heden. 10 Juli. werden grote loten van honderd duizend frank tot twee en een half mlllioen uitbetaald, hetzij geheel of ln tienden, aan winnaars komende van Aalst. Anthelt. Antwerpen. Brussel (3), Halne St Pierre. Kortrljk, Leuven. Menen. Ottlgnles. Remouchamps. Rochefort en Wommelgem Beroepen gekend voor sommigen van hen handelaar. Industrieel, glazenmaker, boekhandelaar, gepenslonneerden. groepen vas arbeiders. 4 arbeidersgezinnen, potjes van vrienden, bedienden en kaartspelers, autogeenlasser. Buitendien werden loten van 20.000 tot 40.000 frank geïnd door andere winnaars, wonende te Brussel en omgeving. Dam- prémy. Gent. Landen. Luik en Lessen. Beroepen tuinbouwkundige, bierhande laar. klnestheslste. kleermaakster, marskra mer. draaier, een bij de militaire politie aangeworvene. secretaris van maatschappij, gepenslonneerden en personen zonder be roep. 'Verscheidene winnaars hebben hun loten doen innen door financiële instellingen. In dit geval bezit de Koloniale Loterij geen enkele bijzonderheid over hen. Laatste betaaldag der loten van de 9e schijf 1953 op 27 Oktober 1953. De trekking: van de 11e schijf 1953 zal doorgaan op Zaterdag 8 Augustas te Herve. 18247) I Zoals vroeger reeds gemeld werd door I het lepers stadsbestuur besloten, met het I oog op het toeristisch seizoen, enkele I stadsgebouwen te verlichten. Na een maand ononderbroken werk kon tot ver rassing van de meeste leperlingen. de ver lichting vorige week Vrijdag beproefd worden Deze proef bleek tenvolle ge slaagd. zodat besloten werd het experi ment verder door te zetten. Aldus zullen de Sint Maartenskathe- draal. het Belfort samen met de Hallen het lepers oorlogsmonument en het beeld van O. L. Vrouw van Thuyne op de Van- denpee re boom plaats feëriek verlicht wor den op Zaterdagen. Zondagen. Maan dagen en Feestdagen tot 7 September, vanaf valavond tot 22.30 uur. Naar we konden vernemen zou er veel kans bestaan dat ook de Donderdagen op het verlichtingsprogramma zouden komen te staan, terwijl tevens op drukke dagen de verlichting zou blijven werken tot middernacht Verder voorziet men deze verlichting toekomend jaar nog verder uit te breiden tot o. a het Gerechtshof, .de Menenpoort, de Rijselpoort en het stads park aan het Station, waar een soort lichtspel zou uitgewerkt worden. Zeker een gelukkig initiatief, vanwege ons stadsbestuur, dat we dienen toe te juichen. Ken mooi beeld van de verlichting der openbare gebouwen van de stad leper. Links het gebouwencomplex van Belfort en Hallen rechts de sierlijke toren van de St Maartenskathedraal. GROTK GEBEURTENIS IN RUSLAND. Toen verleden week Het Ypersch Nieuws reeds in de handel was. verkon digde de radio, dat Beria de plaats vervangende eerste-minister van Sovjet- Rusland in ongenade was gevallen en werd aangehouden. Beria was in Sovjet-Rusland de meest geduchte man hij had de teugels van de staatspolitie in handen en was tevens mi nister van Binnenlandse Zaken. Het is de grootste gebeurtenis in Rus land sedert de dood van Stalin. Ongetwijfeld zal zij uiterst belangrijke weerslagen hebben op het buitenlands be leid van het Kremlin. De binnenlandse onspanningsmaatregelen in de USS.R die sedert het overlijden van Stalin de we reld met verbazing sloegen, werden toe geschreven aan de invloed van Beria. De amnestie, de rehabilitering van de misda dige dokters, enz., al die maatregelen druisten in tegen de politiek van Stalin en waren het werk van Beria en zijn ploeg Waarschijnlijk is het ook. dat het Russisch vredesoffensief ten minste door Beria geïnspireerd werd. Gezegd kan wor den. dat de Sovjet-politiek der jongste vier maanden geweldig door hem beïn vloed werd. Daardoor is zijn ongenade buitengewoon ernstig, niet alleen voor de U S S R.. doch tevens voor de internatio nale toestand. Nu Malenkov zich ontdaan heeft van zijn meest gevaarlijke mededinger, wordt vermoed dat het Kremlin opnieuw zo als ten tijde van Stalin een harde po litiek zal voeren. Anderzijds is het nu echter zeer duide lijk. dat in Rusland een strijd tussen de opperste leiders wordt gevoerd. Na de uitschakeling van Beria. blijven er ten minste vier mannen die de hoogste verzuchtingen kunnen koesterenMalen kov. de theoretische leider van de partij en van de regeringMolotov. de oude strijdmakker van Stalin Boelganin. hoofd der landsverdediging, en Kroelsjev. die de leiding heeft over het partijsecretariaat Voortaan is het onder die mannen, dat waarschijnlijk een ongenadige strijd zal geleverd worden om de opperste macht. DE VAL VAN BERIA HINDERT EEN MOGELIJKE CONFERENTIE DER GROTE VIER. De diplomatieke kringen zijn van oor deel dat de kans op een Westelijk initia tief tot het houden van een conferentie van vier aanzienlijk is verminderd door de ongenade van Beria Georges Bidault- de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zich bij zijn aankomst te New-York voorstander van een conferentie van vier betoond, doch de gebeurtenissen te Moskou zouden alles weer ongedaan kunnen maken. Foster Dulles zal redelijk kunnen betogen dat eerst moet worden afgewacht tot de din- gen weer normaal zijn geworden en welke richting de politiek van het Kremlin zal inslaan, want men weet niet met zeker heid. of de sedert het overlijden van Sta lin vastgestelde evolutie het gevolg was van de invloed van Malenkov of van die van Beria. Men zegt ook dat de naijver tussen Be ria en Malenkov bekend was. doch dat men dacht dat de beide mannen het zwaard hadden neergelegd en zich in het belang van het land met elkaar hadden verzoend Twee weken geleden werd echter de af wezigheid opgemerkt bij een dansgala in de schouwburg te Moskou, dat door Ma lenkov en Molotov werd bijgewoond De nederlaag van Beria is wellicht meer het begin van een verwarde periode dan het einde van een verbeten strijd tussen de opvolgers van Stalin. Het is tenslotte mogelijk, dat de terug slag van deze gebeurtenis te Moskou zich niet alleen zal doen gevoelen op de werk zaamheden van de te Washington bijeen gekomen drie Westelijke ministers, doch ook op de in Duitsland ingezette verkie zingscampagne voor de verkiezingen van 30 Augustus. Hoewel de tegenstanders van de poli tiek van Adenauer zich nimmer ten gun ste van een politiek, gericht op het com munistisch blok. hebben verklaard, kun nen zij hun stelling niet handhaven, ten zij een minimum verstandhouding met de Sovjet-Unie mogelijk is. De thans te Mos kou heersende wanorde moet logisch te gen hen werken Het standpunt van Ade nauer. zoals dat van de Amerikanen' schijnt, tijdelijk althans, krachtiger ge worden door de val van Beria. NA DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Woensdag 15 Juli werd te Washington de conferentie der Drie gesloten. De slotmededeling. verstrekt na de be sprekingen te Washington van de h. John Foster Dulles. Amerikaans staatssecreta ris markies de Salisbury, plaatsvervan gend minister van Buitenlandse Zaken van het Verenigd Koninkrijk, en de h- Geor ges Bidault. minister van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, bevat vier hoofd punten 1. De oplossingen, die dienen nage streefd voor de grote wereldvraagstukken, moeten beantwoorden aan de beginselen van vrede, vrijheid en rechtvaardigheid 2- De Noordatlantische politiek zal voortgezet worden. Deze politiek is tegen niemand gericht. De Europese gemeen schap zal bijdragen tot de wereldvrede. 3 De eenmaking van Duitsland is dringenddaarom wordt voorgesteld, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Friii krijk de Verenigde Staten. Groot - Brittannië en Rusland in het begin van het najaar zouden bijeenkomen om de eerste middelen te bespreken, die naar een bevredigende oplossing van het Duit se vraagstuk moeten leiden, nl. vrije ver kiezingen en een vrije regering voor ge heel Duitsland. 4. De onderhandelingen op Korea moeten voortgezet worden. De Britse en Amerikaanse ministers waren zeer vol daan over het Franse voorstel om de on afhankelijkheid van Cambodja, Laos en Vietnam te volledigen. De uitnodiging voor een bijeenkomst der vier ministers van Buitenlandse Za ken is gelijktijdig.woensdagavond om 6 u. Belgische tijd. aan de Russische ambas sadeurs te Washington. Londen en Parijs overhandigd. AMERIKAANS MOBILISATIEPLAN KL AR. De twee jongste wereldoorlogen, die van 1914-1918 en deze van 1940-1945, bewezen telkens dat Amerika niet tijdig klaar was met een mobilisatieplan. Thans echter heeft de Amerikaanse ad ministratie haar plan voor mobilisatie van de nijverheid in oorlogstijd gereedge maakt. Dit plan heeft tot doel de militaire be hoeften te bepalen in geval van algemene mobilisatie en de lijst op te maken van de fabrieken, die dit materieel op de snel ste wijze kunnen leveren. Hierin worden de mogelijke tekortko mingen opgesomd, waarmede men voor zichtigheidshalve moet rekening houden, in geval van algemene mobilisatie, wat betreft de arsenalen, fabrieken en de werkkrachten. Hel plan geeft de middelen om hierin te voorzien. De opstellers van dit plan hopen zo doende de termijn van twee jaren te ver mijden. die na de Japanse aanval op Pearl Harbour is verlopen, alvorens de Ameri kaanse nijverheid op oorlogsvoet was ge komen. Kortom stelt het plan voor de thans ge bruikte fabrieken en gereedschapswerk tuigen i systematisch te onderhouden» zodat deze in geval van oorlog dadelijk kunnen worden gebruikt. Dit geldt on dermeer voor de lopende banden waar van sommigen, in de fabrieken waar tanks worden vervaardigd, sedert meer dan een jaar stop staan- TOCH BLUFT EISENHOWER IN WAPENSTILSTAND GELOVEN. Hieruit mag echter geenszins afgeleid worden, dat de oorlogskansen opnieuw verhoogd zijn en... een derde wereldoor log onvermijdelijk wordt Geenszins Want alhoewel het in Korea weer niet te best blijkt te vlotten met de bestands besprekingen en verse communistische troepen aldaar Woensdag een nieuwe aan- I val hebben ingezet tegen de geallieerde stellingen, blijft President Eisenhower op timistisch gestemd. Hij had in het Witte Huis te Washington een onderhoud met de leiders van het Congres der Drie. Volgens deze laatsten blijft de presi dent nog steeds bij zijn mening, dat een wapenstilstand op Korea in het verschiet ligt. ondanks het nieuwe Sino-Koreaanse militair offensief. SPECTATOR.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 1