DE GOEDE KOOP Einde Seizoen De Isaï Gruwez- Hulde L. Moikirhey - Van Niste drinkt PRI HET VTEKSCH NIEITVSBlz 1 18-7-1953 Balie van* hef Arrondissement leper ORDE DER ADVOKATEN* Rechterlijk Jaar 1953-1954 Stafhouder M Joseph van der Mersch. Leden van de Raad der Orde M Henri DELOBEL. secreta ris. M" Pieter WATERBLEE. André SIX. M'" Jules VANAERDE. Bij DE VUURKRUISEN NAAR HET RECHT <7e vervolg en slot) 1953 Vuurkruisen. Gekwetsten. Ge- gazeerden en Invalieden der Vuurlinie, die ginds in het slijk van de IJzer en elders, de muur waren waartegen de indringer bot liep. "Gij waart de makkers dergenen die niet meer terugkeerden Gij stond aan hun zijde toen ze vielen, alles opofferend voor 't welzijn van uw medeburgers Waar dood en vernieling voor U. het dagelijks brood was. daar waart gij. Gij waart de onmiddellijke lotgenoot van de schim van de laatst gesneuvelde ook van de glorierijke Onbekende Sol daat. waarvan er maar één punt van zijn smartelijk leven gekend is. namelijk dat Hij een man uit de Vuurlinie was Voor het oningewijd publiek moet het voorze ker een opvallend feit zijn. vast te stellen dat er vijf en dertig jaar na de gruwe lijke wereldbrand 1914-1918, opnieuw zo veel over de man uit de Vuurlinie gespro ken wordt en. hoe kan het anders, als de schim van de laatst gesneuvelde, het tergen moe. bereid is zijn laatste slag te slaan Na te hebben gesproken tot zijn eigen frontkameraden, waar hij hen heeft aan gewakkerd en toegeroepen dat het meer dan tijd is dat alle Vuurkruisen hand in mekaar moeten slaan en voor sommige, dat ze moeten ontwaken, uit de slaap van onverschilligheid om. in nauwe samenwer king. broederlijk verder de strijd door te voeren tot het algehele bekomen van onze gestelde eisen, eveneens ook voor onze schamele weduwen, heeft hij daarbij kond gedaan, wat het woord broederlief de in het hart van de man uit de Vuur linie betekent. Hij heeft de dure eed her nieuwd en in elkanders handen gelegd juist zoals aan de IJzer. toen we zwoeren van de tocht naar de vijandelijke stellin gen. allen, 't zij levend of dood in onze lijnen terug te brengen en waar we tot de laatste man zouden gesneuveld zijn. liever dan één onzer broeders in de steek te laten DAAR was echte broederliefde en deze edele gave werd door de schim opnieuw aangewakkerd. Voortaan zal hij nog verder gaan. want vele weten niet wat de man uit de Vuur linie geweest is en naar het schijnt voor al onze gezagvoerders niet. Daarom en om aan die onwetendheid een einde te stellen wordt binnen kort HET GROEN BOEK uitgegeven dat in alle lagen der bevolking kosteloos zal verspreid worden, met zijn belangrijke en doeltreffende me dewerking. Dit groen boek, zal eenvoudig weg de waarheid bevatten, zal eenvoudig weg rechtvaardigheid eisen en daarbij ook iedereen op zijn plaats zetten. Groen is de kleur van de hoopdit betekent dat we nog niet zinnens zijn het bijltje er bij neer te leggen, dat we ons vertrouwen in ons ideaal ongeschonden bewaren en dat de Schim van de laatst gesneuvelde, de mannen uit de Vuurlinie nog even lief heeft zoals in 1914-1918. Het zal om zo te zeggen, zonder enige oneerbiedigheid, een akte van geloof, van hoop en van liefde zijn. De waarheid zal veropenbaard worden en het publiek moet weten welke de verdiensten van de mannen uit de Vuurlinie zijn en ook welke eerbied en erkentelijkheid zij hun verschuldigd zijn. evenals de lastenbetaler moet weten waar zijn geld naartoe gaat. In de sferen van de regering en van het Parlement hebben we altijd onder vonden dat men daar een algemeen be grip had van de toestanden in de Oud- strijderswereld Maar in werkelijkheid hebben zij ons niet gevolgd, omdat onze aktie onvoldoende was. In afwachting zul len we handelend optreden en zeggen Help U zelf. de regering zal U helpen. Om die reden is het. dat alle -Vuur kruisen met de Schim van de laatst ge sneuvelde moeten samenwerken, het pu bliek eerlijk inlichten en alle parlemen tairen van de waarheid overtuigen om hun toe te laten met kennis van zaken te stemmen, wat nu het geval niet is. Daar om. allen samen vooruit met ONS GROEN BOEK NAAR HET RECHT. NATIONAAL FEEST Het bestuur doet een dringende oproep tot al haar leden om zo talrijk mogelijk deel te ne men aan de plechtigheden van 21 Juli. onze Nationale Feestdag. Vergadering in ons lokaal te 10 uur zeer stipt. Weest drager van het VUURKRUIS. De ETERNIT MEN UIS ER ITE plaat voor plafonds en muurbekledingen is eveneens het enig radicaal mid del tegen vochtige muren. 9. Veemarkt YPER Agent toot Yper en omstreken vm de ECHTE ETERNIT Prod uk ten Golfplaten in 7 lengten, vlakke pla ten. buizen, geëmailleerde platen, bloembakken, vlees bakken Altijd voorradig in magaziki (8130) Wijkkermis Montmartre PROGRAMMA Zaterdag 18 Juli Te 17 .u-Opening der kermis met gra- mofoonm uziek. Te 18 u Afhaling van de Burgemees ter der wijk de heer Eric Deraedt. Daar na inhuldiging van Miss Montmartre 1953 Vanaf 14 u Grote prijskamp op Golfbiljart in Café Montmartrebij Marcel Mulle. Zonnebekestw. 500 fr. prij zen Inleg 10 fr. Te 19 u Prijskaarting in 't Manillen in café Au Transportbij Maria Verkyn- deren-Ketels Zonnebekestw Men kaart in groepen van 8 personen Het koppel dat aanblijft wint 100 fr. Inleg 12.50 fr. In zelfde café binst de kermisPintje- dek Te 19 u Flessenvulling voor iedereen aan de Bascule. 150 fr. prijzen. Inschrij ving t Au Repos des Voyageurs bij Ju les Degraeve Menenstw Te 20 u Grote Zaugwedstrijd in café De Steenhouwerij bij A. Knockaert. Menenstw 250 fr. prijzen. 3e daagse Smijting op de Teerlingbak Café Breda bij C Sercu (melkzwijntje) Café 't Pauwtje bij H Desmit. Café Terminus bij Maria Gryffon- Café Diamantmijn bij E Vandenberghe Café Mooie Molen bij Jerome Carrein. 1 Café De Mande bij Jerome Aeck. Ook Prijskamp op de Monte-Carlo. Mooie prij zen in natura. Groot Bal in de café'sAu Touriste. bij A Landtsheere Mooie Molen, bij Jerome Carrein De Mol bij Wed. Derous Zondag 19 Juli Te 8 30 u.Zielmis in St Jacobskerk -.oor de overleden inwoners der wijk. Te 10 u. Ringsteking op de kleine Markt in de Cité Ligy 250 fr. prijzen. Te 16 u. Velokoers voor Nieuwelingen BW B 3000 fr. prijzen en premiën. Te 19 u Trottinettenkoers voor jon gens en meisjes in de Basculestraat. Tal rijke prijzen in geld. Inschrijving in de Diamantmijnbij Em. Vandenberghe. Te 20 u. Groot Zangerochet in café De Rozeboom bij J. Vandenabeele. 'Zonne bekestw. 250 fr prijzen en beker. Maandag 20 Juli Te 10 u. Trou-Madame voor iedereen op dc Zonnebekestw. bij Gaston Carrissi- mo Talrijke mooie geldprijzen. Te 15 u. Grote Prijs van Montmartre voor Liefhebbers BW.B 6.000 fr. prijzen en talrijke premiën. Te 19 u-Loopkoers voor mannen Ver- trek aan de Bascule Aankomst café De Cité» bij M De Poortere. Zonnebekestw j 200 fr. prijzen Inleg 5 fr Inschrijving Café Bredabij Cam Sercu Uitbeta ling «Café De Mol» bij Wed. Derous. Te 20 u Zangwedstrijden in de her berg De Diamantmijn bij Emiel Van denberghe en «Café Flandriabij Oscar Knockaert Bij ieder 250 fr. prijzen. Dinsdag 21 Juli (Nationale Feestdag) Grote Duivenvlucht op Arras bij Desmit Henri. Café 't PauwtjeZonnebekestw Inkorving op Maandag 20 Juli 1953 van af 13 uur Omtrek leper bond Te 10 u Jaarlijks Kinderteest in de Cité Ligy Te 14 u.Prijskamp in 't Lijnvissen in de stadsgrachten aan de Mener.poort. 1500 fr. prijzen- Te 16 u- Cyclo-Cross op het Hoornwerk voor niet-renners op gewone rijwielen. 300 fr. prijzen. Inschrijving Café «Flandria» Prijsdeling Café «Ypriana». Frenchlaan. Te 19 u. Internationale Voetbalmatch op het Terrein Basculestraat tussen de befaamde ploeg Sporting Club Olympic Montmartrois (S.CO.M.). wo de gekende Spaanse cracks Leonidas Laleiros. Julia- no Ollivieri. de Fransman Julot. e a. tegen het Brielen Hoekje Supporters op post voor deze derby Gedurende de Kermis kunnen fonopla- ten aangevraagd worden alsook Reklaam- uitzendingen Zich wenden Café Au Trans port (vroeger Ratly), Zonnebekestw. Ie der aangevraagde plaat geeft recht tot deelname aan de kosteloze Tombola. De winnende nummers worden Dinsdagavond langs de micro bekend gemaakt Thuis op Café. overal Smaakt altijd Algemeen Agent voor de twee Vlaanders Oskar COULEMBIER Elverdingestr. 70 - IFPER - Tel. 174 (79371 Diksmuidestraat 40 Tel. 3S0 IEPER 30 tot 50 afslag tof 15 Oogst REUSACHTIGE KEUS 1 Herenkostumen Kinderkostumen Vesten Broeks Gabardinen Regenmantels Tailleurs Blousons Schorten - Werk- en vaKkledij. Let op 1 Reeds een grote keus canadiennes. wie nu koopt profiteert zeer vee. Grootste keus Beste kwaliteit Laagste prijzen (8217) Koninklijke Maatschappij der Ver. Hofbouwliefhebbers jubileert te leper 25 Jarig bestaan gevierd. Prachtig nieuw Vaandel ingehuldigd. Verleden Zondag was de bloeiende Ko ninklijke Maatschappij der Verenigde Hofbouwliefhebbers te leper in grote feestviering ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan der maatschappij, alsook ter gelegenheid der inhuldiging van haar prachtig nieuw Gildevaandel. Te 11 uur vergaderden al de leden der feestvierende maatschappij in het lokaal Old Tom Stoetsgewijze met de muziekmaatschappij alle Vlaamse Vrienden» van Vlamertin- ge vooraan ging men naar de Sint-Maar- tenskathedraal. waar om 11.30 u. een H. Mis werd opgedragen voor de afgestorven leden der maatschappij. Tijdens deze H. Mis werd de nieuwe vlag door 'Z.E.H. de ken Vcrhaeghe gewijd. Na de Kerkelijke plechtigheid ging men in stoet naar het Monument der Gesneuvelden, waar me vrouw Hutse. voorzitster der feestvieren de maatschappij, een mooie bloemtuil neerlegde tijdens het spelen van het Na- tionaal Lied Vervolgens ging men naar i het stadhuis voor de ontvangst door de stedelijke ovérheden. Het was de heer burgemeester Vanderghote die hen ver welkomde en een korte toespraak hield waarin hij hulde bracht aan de feest- v;erer.dc hofbouwmaatschappij. Daarop I dankte de heer Georges Notredame. secre- laris der Jubilerende maatschappij de heer burgemeester en het stadsbestuur voor de goede ontvangst en medewerking aan dit feest De erewijn werd daarop aan al de aanwezigen aangeboden Na deze plechtigheid op het stadhuis had een op tocht plaats met de nieuwe vlag door de bijzonderste straten der stad De stoet nam een einde aan het Gasthof Patria waar een banket werd aangeboden aan de leden en genodigden der feestvierende hofbouwmaatschappij. Deze Jubelviering werd 's avonds be sloten met een gezellig samenzijn en een privaat bal voor de leden en familie der Jubilerende leperse Hofbouwmaatschappij Na de ontvangst ten stadhuize werd de jubilerende Koninklijke Maatschappij der Verenigde Hofbouwliefhebbers, samen met de stadsoverheid op de gevoelige plaat gebracht. Zittend in het midden bemerken we de voorzitster der maatschappij. Mevrouw Hutseze is omringd door de hh. burgemeester Vanderghote en de ge- ge meenteraadsleden Nuytten, Pype en Six. Bond der Oudgedienden van de Bezettingslegers SECTIE IEPER Op Zondag 19 Juli 1953 om 15 uur in ons lokaal. Klein Rijsel. 210. Rijselstraat. jaarlijkse prijskamp in het lijnvissen en prijskamp op de teerlingbak voor al de leden Wij vestigen ook de aandacht van de leden, die een aanvraag gedaan hebben voor het Rijnkruis of Bezettingskruis of voor het brevet van die eretekens erop dat zij moeten om voldoening te kunnen bekomen 1* Het formulier dat zij bekomen heb ben volledig invullen en tekenen 2) een bewijs van goed gedrag vragen, op het politiebureel te bekomen alle werk dagen van 14 tot 16 uur (zegelvrij voor militaire zaken) 3) die twee stukken afgeven aan de huipsecretaris. Victor Depuydt. 1, Augus- tir.enstraat HET BESTUUR TOURISME JEAN COUSIN Plumerlaan 85 IEPER Tel. 600 Maandag 20 JuliKOKSUDE - NIEUW - POORT. 50 fr. Vertrek 8 30 uur Woensdag 22 Juli: CASSEL - DUIN- KERKE-DE PANNE. 60 fr. Vertrek 8 30 u Donderdag 23 Juli ANTWERPEN 90 fr. Vertrek 6-30 uur Maandag 3 Augustus: CASSEL - DL'IX- KERKE ÜE PANNE- 60 fr. Vertrek 8.30 u Dinsdag 4 Augustus: ANTWERPEN 90 fr. Vertrek 6.30 uur. Woensdag 5 AugustusDINANT en vallei van de Maas- 130 fr. Vertrek 6 u Donderdag 6 AugustusHOLLAND -Middelburg). 80 fr. Vertrek 6.30 u Zich zo spoedig mogelijk inschrijven. (8267) Voor het invullen uwer BELASTINGSAANGIFTEN. HANDELS REGISTERS VERZEKERINGEN enz... alleenlijk één adres: J. BOLLINGIER, Lange Torhoutstraat 13, te IEPER De zaal was bomvol, alswanneer voor zitter Gruwez Isaï de vergadering open- de. Eerst verwelkomde hij de nationale leiders DELOZ en LEONARD deze laat ste is tevens voorzitter der sectie Luik en ere-voorzitter der sectie leper t mevrou wen HOFLACK en GABRIEL, nationale voorzitster en secretaresse van de Unie der moeders en weduwen der oorlogs slachtoffers: MOERMAN, prov. voorzit ter Windels. Vandenbroucke en Cardi- nael. voorzitters, der secties Kortrijk. Roe- selare en Oostende H H Carette en Da vid. bestuursleden Voor elkeen van deze personen geeft de voorzitter uitleg nopens hun activiteit in de schoot van N.V.I. en vooral voor de Heer Deloz natiokaal voorzitter, die alles doet wat hij kan om voor zijn leden tussen te komen bij de betrokken Ministeries. Hij heeft een bi zonder woord voor de Heer Leonard uit Luik die de technieker is van N.V.I. Hij is het die de pensioentabellen opmaakt, die al de wetten en besluiten in verband er mede van buiten kent. een echte cijfer- goochelaar. De h. Isaï GRUWEZ. Heer Deloz neemt vervolgens het woord en zegt dat hij niet naar leper gekomen is om over hem te horen spreken, maar wel om een warme hulde te brengen aan de H Gruwez die sinds dertig jaar voor zitter is van N.V.I. Zijn activiteit beperkt zich niet tot leper maar ook in Brussel als verificateurstaat hij bekend als een vurige verdediger der invaliden. Het nationaal bestuur heeft dan ook besloten hem een geschenk aan te bieden en dit onder de vorm van een prachtige akten- tas De ganse vergadering juicht uitbun dig toe. Verder gaande geeft de nationale voorzitter enkele wenken nopens de hui dige- stand der zaken in mate pensioenen. Onze leuze getrouw verklaart hij, één voor allen, allen voor éénzullen wij nooit een regeling aanvaarden welke niet ten goede komt aan onze 100.000 leden in bink Er is reeds genoeg onderscheid ge maakt geweest onder de militaire oorlogs verminkten. Er zijn bonden die denken dal wij te veel vragen, wij bewijzen ieder maal aan de Heer Minister hoe juist dat ooz-> berekeningen zijn. Tot nu toe werd de wet van 1926 niet toegepast en dit wordt onuitstaanbaar. In 1919 vertrok N.V.I op gelijke voet van alle andere landen, nu staan wij. inzake- invaliden-te gemoetkomingen. boven hen. onze N.V.I. ter ere De regering tracht terug te nemen wat ons gegeven werd. daarvoor zullen wij blijven strijden, opdat zulk schandaal niet zou bestaan Voorzitter Gruwez bedankt heel ont roerd voor het prachtig geschenk en ver leent het woord aan de Heer Leonard die zich in het Frans uitdrukt. Breed voerig legt hij de toestand der pensioenen uit. vooral in zake Weduwen en Wezen Om te eindigen brengt hij namens de Wa len een roerende hulde aan voorzitter Gruwez en overhandigt hem een schitte rende kristallen vaas. zo zuiver klaar als de gehechtheid der Waalse oudstrijders voor hun Vlaamse makkers. Voorzitter Gruwez bedankt nogmaals heel ontroerd de H.H. Deloz en Leonard, de twee steunpilaren van N.V.I. De Heer Moerman, provinciaal Voor zitter. is een soldaat van het 3e jagers te voet evenals Gruwez. Aangename anec- doten worden opgehaald en tot slot ont vangt de H. Gruwez een zeer mooie schil derij. de haven van Oostende voorstellend en uitgevoerd door Nelly Windels, doch ter van de Voorzitter N.V.I. Kortrijk. De plaatselijke voorzitter dankt zijn provin ciekameraden en verleent het woord aan de h. Lauwers. ondervoorzitter der sec tie leper- Deze laatste bespreekt de le vensgeschiedenis der sectie en overhan digt het geschenk der sectie De H. Gru wez bedankt allen die op zulke grote wijze hun gehechtheid aan hun voorzitter bewezen hebben. De h. A. Devos sluit zich bij deze hulde aan namens zijn makkers invaliden van 40-45 en de ondersectie Boezinge betuigt insgelijks haar verkleefd heid aan hun Voorzitter, aan wie zij alles te danken heeft. Zo eindigt deze belangrijke vergade ring en er wordt in stoet naar het ge denkteken der gesneuvelden gemarcheerd Daar leggen de H.H. Deloz. Leonard en Gruwez een majestueuse bloemtuil neer. terwijl twee klaroenen het Te Velde aan heffen. Een echt gala banket opgediend in het Hotel Continental, sloot als naar gewoonte deze plechtigheid. Bij het nagerecht werd de eerste tafel rede gehouden door de Heer Gruwez waar hij al de genodigden bedankte en dit in zeer fijne en gemoedelijke bewoordingen. In de eerste plaats de Nationale Voorzit ter Deloz en zijn Dame die er voor zorg den dat hij een der gelukkigste dagen van zijn leven doorbrachtde h. Leonard die 35 jaar nationale Ondervoorzitter is en een trouwe vriend der sectieMevrouw Hoflack. waarover wij Ieperlingen fier zijn. omdat zij te Brussel zulk een hoog ambt bekleedt onze stad ter ereMe vrouw Gabriel die van Tilf uit. de verre reis naar hier ondernam de h. Aimé Gru wez die als voorzitter van NW.O.I. alles doet wat mogelijk is voor de noodlijden de invalidende h. Vandeweghe, verte genwoordiger der N.S.B uitgenodigd in het kader van het pact der grote Drie. de vrienden uit de provincie en de h Fr. Tytgat. de feestleider van het Ver- standhoudingscomiteit. die ook bij deze hulde een bereidwillige hand toestak. De Heer Aimj Gruwez sprak de hulde uit van NW.O.I en drukte fel op de plichten van de burgers tegenover de oud soldaten en bood aan Mevrouw I, Gruwez een omvangrijke bloemtuil aan. De Heer G. Vandeweghe nam het woord namens N.S.B in het kader der grote Drie. pakt waarover hij enigszins uit weidt. Hij feliciteert vervolgens zijn goede vriend Isaï en biedt aan Mevrouw Gru wez zeer mooie bloemen aan. Secretaris Van Winsen geeft lezing van tientallen telegrammen gericht aan de Voorzitter De Heer Deloz drukt nogmaals zijn vreugde uit te leper te zi.n. te midden van een der mooiste secties van het Land en overhandigt aan Mevr. Gruwez de ere medaille van N.V.I. De h. Leonard houdt nog een vurige toespraak waarin hij de grote vriend schap der Walen en Vlamingen uitschil dert De h. Fr. Tytgat. ondervoorzitter van het Verstandhoudingscomité, feliciteert de h. Gruwez namens de Entente die hij 21 ja ren geleden stichtte en een voorbeeld is voor het ganse Land. De h h Moerman. Windels en Cardinael eindigen de reeks spreekbeurten, die allen de reuzenwerking van Voorzitter Gruwez onderlijnen. N.V.I vierde plechtig haar voorzitter, het groeide uit tot een triomf, die wij in de oudstrijderswereld nog nooit kenden. Bij de viering van de h. Isaï Gruwez voor zijn 30-jarig voorzitterschap van X V I- te leper, werd een bloemenhulde gebracht aan het monument der leperse gesneuvel den door de hh. Leonard links) en Deloz -midden) nationale leiders van N-V-I- en Isaï Gruwez.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 4