ANTIGRIS NIEUW PLAN VOLKSCONCERT NATIONAAL ORKEST VAN BELCIE cp Donderdag 1 October 1953 te 19.30 uur stipt in de Stadsschouwburg van Yper BM DE VUURKRUISEN Kon. lepersc Schaakkring PLECHTIGE EREMIS TE IEPER AVONDCURSUS IN KNIP- EN NAAIKUNDE BEROEPSSCHOOL H. FAMILIE G. de Stuersstraat 32 IEPER Aux amis de la langue Francaise TURNEN Meester-Kleermakersbond leper-Poperinge en omstreken KOLONIALE LOTERIj BIEDERE TRANCHE Het biljet 100 frank Het tiende 11 frank s POSTZEGELCLUB YPER verwijdert in alle grijze 10 dagen haren. Ets. KIGCEN.& C° N. Beverenstraat 13-15 ROESELARE V. STAD YPER door het Werken van W A. MOZART J. HAYDN en A DE BOECK Leiding Lodewijk DE VOCHT CommentaarPiet NUTEN van het Kon- VI. Cons. Antwerpen SolisteMevrouw Antoinette DETHOOR cello Ingericht tor de «Harmonie Ypriana Kunstkring «Richten» en het Davidsfonds Afd. Yper onder de auspiciën van de Muziekakademie Y'per Eenvormige prijs30 fr. Prijsvermindering op 20 fr. aan de leden van voornoemde verenigingen en aan groepen van minstens 20 personen Plaatsbespreking: "Café Boerenhol u, Vandenpeereboompl.. Yper. Tel- 246 ONDERSCHEIDINGEN Bij Konink lijk besluit komen volgende leden be noemd te worden tot Ridder in de Kroonorde met zwaarden Masschelein Camiel. Nieuwkerkestr 4 te Dranouter Ridder in de Leopold II orde met zwaar den ALGEMENE VERGADERING Dinsdag 15 September te 20-30 uur- Spelers, let opLaatste dag der in schrijvingen voor clubkampioenschap pen Dagorde 1 Insch rij vinger clubkampioenschappen 2- Samenstelling der reeksen. 3 Loting. 4 Bespreking f" «temming over het voorstel: «K-ift- en daalsysteem 5 Banket. Jaarboeï. Allerlei. Beste vrienden schakers komt zo tal rijk mogelijk op Vergeet niet uw in schrijving in te zenden vóór 15 Sep tember 20.30 uur of de inschrijvingslijst te komen ondertekenen in het lokaal- BANKET Zaterdag 3 October 1953. Hotel de Maan Bijeenkomst te 10 30 UUr. Prijs 100 fr (drank niet inbegrepen). Maak het de lokaalhouder niet te moeilijk, schrijf op tijd in. Verleden Zondag 6 September 1953 was j man voerde de ge wijde gezangen uh Het de St Niklaasparochie te leper in feest gelegenheidssermoen werd gehoudedk door i ter gelegenheid der plechtige Eremis van E P Luc Craye. die van in zTjn prilste E H Paul Vanderghote. S. J.. zoon van jeugd met de nieuwe priester een tfouwe Vanhulle Jeroom. Menenstw. 253 te de heer Pierre Vanderghote. hoofdgriffiervriend was. Talrijke familieleden, vrien leper en Rousseau Gaston. Ieperstr 114 bi de rechtbank van Eerste Aanleg. Telden en oud-studenten waren op deze ker- te Wytschate. 9 45 u- word de nieuwe priester afge- -telijke plechtigheid aanwezig. Na de Aan deze kameraden uit de Vuurlinie haald aan het klooster der H. Familie. p echtige Eremis had in de Patronaatzaal der St Niklaasparochie een plechtige ontvangst plaats, waar de heer Roger Lauwers namens het Mannenkoor een klein huidewoord toesprak tot de nieuwe priester. Daarop werd de erewijn aan al de aanwezigen aangeboden. E- H. Paul Vanderghote dankte daarop met passen de woorden, voor de hulde die hem van wege zijn vrienden van het mannenkoor werd gebracht. Aan de nieuwe priester E. H Paul Van- bieden wij onze hartelijkste gelukwensen Stoetsgewijze door de bevlagde G. de DE LIEFDADIGHEID IS ZWAAR OM Stuersstraat ging men naar de St Niklaas- DRAGEN Oh Stel U gerust, vriend, kerk. Vooraan bemerkten wij de K S A - die dit leest. Ik zal noch de kas van uw vlag met afvaardiging gevolgd van het afdeling, noch deze van de Federatie aan- Mannenkoor der St Niklaaskerk. Daarop bevelen maar: I volgden de geestelijken met de nieuwe Er zijn «anciens» die na de zege van wijdeling en zijn familieleden Geduren- 1918 in hun haardsteden teruggekeerd, in j dc het H. Misoffer werd de nieuwe pries- het binnenste van hun hart. het heimwee I ter bijgestaan door Z E.H Cuvelier. pas 1 J L l_ IJ t rv. 1 w (n D1 ilclro m n An 7 IP U Dat TT* ion rl bewaard hebben van de oorlogsjaren, om- kransd door een broederlijkheid Zonder enig voorbehoud. Na vijf en dertig jaren hebben ze de smaak van broederlijkheid, bezegeld door bloed en tranen, nog niet vergeten Doch. helaas, er zijn er anderen. Er zijn er die de woorden goedheid, toewijding en medelijden, verafschuwen. Er zijn er. die van onze bond slechts stoffelijke uitslagen verwachten, verwor ven dank zij het werk van de leiders die de voordelen afwegen die ze er uit kunnen trekken en er zelfs niet aan den ken de minste erkentelijkheid te betuigen jegens degenen die zich voor hun voordeel, niets ontzien. Ze zijn ongelukkiglijk talrijker dan mer. denkt, diegene die de bewogenheid vrezen bij het verhaal van de ellende, hun slaperige rust verkiezen en in hun vuist de koord omklemmen van een dove en stomme geldbeurs Het zal niet waar zijn Vriend, dat U zult behoren tot dit soort met droog en onvruchtbaar hart. Er heerst nood onder uw broeders uit de Vuurlinie Stel U dus de vraag Hoe help ik ze die te leningen Mijn geld. mijn tijd. mijn zedelijke steun Er staan misschien middelen te mijner beschik king die ik niet vermoed. Daarom, raadpleeg eens uw hart Ik zou dit hart willen warm maken voor begeestering en milde toewijding Zó veel valt te doen voor onze vrienden uit de zolderkamertjesvoor wie door ziekte ondermijnd is voor de van angst krankzinnige "WEDUWEN zonder enige steun, en van de ontelbare schare die ons toestroomt. Begrijp uw plicht en help mede Velen zondigen door onwetendheid. Voor wie «WEET» echter, is deze lijde lijke houding verpletterend van verant woordelijkheden. Vuurkruisen. helpt elkander, indien anderen het offer door U gebracht niet willen begrijpen Aan wie hem door het medelijden over rompeld Zag. sprak Vincentius Paulo «De liefdadigheid is zwaar om dragen», doch wars van alle bijbedoelingen, be kommert U om de ellende van de minst tour te Bulskamp en Z E H. Devriendt. pastoor te Stene. beiden familieleden van de r.ieuwgewijde Het welbekende man- aerghote en zijn achtbare familie bieden 1.enkoor der St Niklaasparochie onder de j wij onze beste gelukwensen kundige leiding van de heer André Moer- In het midden van de foto die genomen werd bij het verlaten der St Niklaaskerk te leper, bemerken we E. H. Paul Vanderghote, die zijn plechtige Eremis opdroeg, omringd door zijn ouders, familieleden en vrienden. Dames en Juffrouwen die het snijden en naaien wensen te leren of die zich willen vervolmaken in het modevak, kunnen lessen volgen van snit er. confectie, de DINSDAG en de DONDERDAG van elke week. telkens van 6 30 uur tot 8 uur. Inschrijvingen worden gedaan bij het Bestuur van de Inrichting. (8371) vige toestanden die heersen in vele mid dens van onze oud-frontkameraden Slaat toe ook dèér. waar het dankbare Vaderland TE KORT SCHIET Quelques semaines seulement nous sé- parent encore de la reprise des soirees begunstigde makkers en beseft de droe- de notre association. Nous vous avons donné la semaine passée un apergu gé- néral sur la nouvelle saison théatrale. Voici a présent en grandes lignes ce que nous vous suggérons pour la seconde par- tie de la saison 1953 Ajoutons toutefois qu'il nous est encore impossible d'avan- cer des dates précises. des difficultés nom- breuses et imprévues surgissant chaque fois lors de la composition d'un calen- drier Nous débuterons vers la fin de septem- bre par une conférence qui sera certaine- ment trés appréciée par tous. Un repor tage vécu. agrémenté de projections en couleurs naturelles, qui nous sera présen té par l'écrivain beige Georges Dopagne. II est totalement inutile de présenter eet éminent conférencier a nos membres. Chacun de nous se souvient certainement de ces deux conférences remarquables qu'il exposa jadis a notre tribuneDu Périgord noir aux gorges du Tarnet B-etagne terre des dieux et des hom mes Une brillante soirée a retenir a tout prix I Début octobre nous aurons ie plaisir d'appiaudir a Ypres. Ie roi du reportage. Alain de Presle. Ie globe-trotter bien ccr.nu. héros du Voyage autour du mon de avec un billet de 1000 francs». Une conférence dont on pariera encore long- temps Ver? la fin d'octobre. Monsieur Char les Porret. un autre conférencier dont Zopas vernemen we nog dat de ge meente Watou op haar beurt de Ieperse turnkring wenst aan 't werk te zien. Dit laatste optreden in open lucht gaat door op 4 October ter gelegenheid der plaat selijke kennis om 3 uur 's namiddags. Door dit feit ziet het bestuur der St Mi- chielskring zich dan ook genoodzaakt het jaarlijks patroonsfeest, dat met die datum zou samenvallen, een week te vervroegen. Aldus grijpt die traditionele viering met de gewone luister plaats op Zondag 27 September Dit brengt nog mede dat ook de clubkampioenschappen hun verloop dienen te hebben vóór dit tijdstip, zodat er de komende weken weeral werk ge noeg te wachten staat. Een kijkje bij de velschillende afdelingen leerde ons dat vooral bij de jongeren de spanning ten top gedreven isterwijl de ouderen deze wedstrijden vooral gebruiken als een wel kome rodage voor de zwaardere kampen tijdens het winterseizoen We zijn benieuwd wanneer we nog eens zulke schokkende overwinningen zullen beleven lijk in 1950 't jaar dat onze mannen letterlijk alle titels mee naar huis sleepten en in hun kategorieën prac- tisch onklopbaar waren Misschien is het iets voor deze winter, om de 3 jaar is toch niet te veel! Verleden week heeft onze turngenoot M Truwant terug de rangen vervoegd na 21 maanden het Belgisch leger met Zijn tegenwoordigheid te hebben vereerd. Het soldaatje spelen schijnt hem niet veel kwaad berokkend te hebben, want reeds bij de eerste oefeningen kon vastgesteld worden dat hij nog niets van Zijn vroe gere kwaliteiten heeft verloren, integen deel Zo staan we er terug op gebied van puikturnen wat beter voor om eens de een of andere befaamde ploeg uit te da gen. We denken hierbij aan de revanche Ieper-Oostende I A. G. nous avons dé jé pu apprécier le talent oratoire. nous pariera du Pays de Guil- laume Teilconférence qu'il illustrera de diapositives et de trés beaux films. Au début de novembre la Troupe du ThéStre National de Belgique nous inter- Drêtet a c Les amours des 4 Colonels de Peter Ustinov. Des pourparlers sont ac- tuellement en cours avec le célèbre ex- plorateur-spéléologue TARZIEFF pour qu'il puisse nous donner une conféren ce vers la fin de novembre. Notre Assem- blée Générale se tiendra au début de décembre L'éclat en sera rehaussé par la presence d'une célèbre troupe de... Marionnettes au vif plaisir des petits et... des grandsLa saison 1953 se cloture ra enfin par la representation de Ondine par le Théatre National de Belgique. Voilé done de quoi contenter les plus difficlesDans l'attente de nous revoir sous peu au Théétre Communal pour notre première conférence faisons tous le même vceu Puissions nous y être plus nom- breux que jamais I Maandag aanstaande herneemt de kleer- makersbond zijn werking. Het seizoen 53-54 wordt ingezet met een technische voordracht gegeven door de Heer Moe- renhoudt. Directeur van de coupe school P.AM te Brussel, met als onderwerp: Het ontstaan van een patroon volgens de houdingHet belooft een interessan te voordracht te zullen zijn. gezien de Heer Moerenhoudt op verre na geen on bekende is. Hij is het inderdaad die voor enkele maanden aan een dertigtal geves tigde kleermakers, leden van de bond. een vervolmakingscursus heeft gegeven, waarvan de deelnemers nu nog met lof spreken en vooral er nog dagelijks het nut van ondervinden. Deze voordracht gaat door in de Casino op 14 Sept. te 2 u. Een tweede voordracht staat reeds vast op Maandag 5 October in de voormiddag Niemand minder dan de Heer Miltenburg uit Holland komt op bezoek, met als on derwei p «het bewerken van voorpanden en rug voor dikbuik en ronde rug», en als tweede deel Raglan en kimono mouw Kleermakers, het bestaan van ons vak hangt enkel en alleen af van onze am bachtskennis. daarom neemt de enige ge legenheid te baat die U door de kleer- makersbond geboden wordt, gedurende de wintermaanden talrijke vergaderingen en technische voordrachten te kunnen bijwonen die Uw vervolmaking in het vak zullen te goede komen, en dit alles vxir de spotprijs van 150 fr. per jaar. Voor deze prijs ontvangt U nog een maandblad dat benevens technische ge gevens. alles bevat wat een kleermaker moet weten op fiscaal en sociaal gebied, leerlingwezen, enz. Kleermakers die nog geen lid zijt van onze vereniging, aarzelt niet langer on ze rangen te komen vervoegennieuwe inschrijvingen worden aanvaard Maan dag vóór de vergadering. Namens het bestuur De Voorzitter PoperingeJ. Dumon De Voorzitter leperA. Vermeersch. voor de normale tranches vanaf de 13e tranche 1953. Bedrag van de uitgifte gebracht van 30 op 40 Miilioen Bedrag van de loten gebracht van 18 op 24 Miilioen DE GROTE LOTEN Twee loten van twee- en een half miilioen Een lot van een miilioen Twee loten van een half miilioen Zestien loten van honderdduizend frank DE MIDDELMATIGE LOTEN: 16 loten van 50.000 fr. 56 loten van 25.000 fr. 80 loten van 10.000 fr. 200 loten van 5.000 fr. 240 loten van 2 500 fr. DE ANDERE LOTEN: 800 loten van 1.000 fr. 4.000 loten van 500 fr. 40.000 loten van 200 fr. De 13e tranche zal getrokken worden te Bouillon op Zaterdag 19 September. ÏOffilSTISMOM Op 26 September e.k. wordt te Luik een grote Tentoonstelling van Toerisme. Ho telwezen en Gastronomie gehouden, on der de bescherming van Prins Albert van Luik. Deze internationale tentoonstelling wordt ingericht door de Nationale Con federatie van Herbergiers. Hotelhouders en Restaurateurs en heeft plaats in de grote hal van de Metaalnijverheid op Co- ronmeuse. Over een oppervlakte van 18.000 v. m. zullen er drie verschillende afdelingen worden ingericht. Een belang rijk gedeelte zal aan het eigenlijke toe risme zijn voorbehouden veertien landen van Europa zullen er prachtige pavil joenen oprichten. De tweede afdeling zal een beurs zijn. waar alle handelaars gelegenheid zullen krijgen zaken te doen. Alle firma's, zo wel van commerciële als van industriële aard. welke als producenten geïnteres seerd zijn aan de inrichting, de stoffe ring en de voorziening van café's. hotels en restaurants, zullen in deze afdeling de laatste nieuwigheden van hun bedrijf exposeren. Fabrikanten en verkopers van zilverwerk, van meubelen, van consump tiewaren. van dranken, van bureau- en keukenmateriaal, van electrische installa ties. van onderhoudsproducten, van koel kasten. van gezelschapsspelen, linnen, ra dio's. tabak;, enz. zullen de duizenden bezoekers de laatste snufjes aanbieden. Maar het neusje van de zalm in deze ten toonstelling zal stellig het speciaal opge- ichte hotel zijn. waarvan de naam zal luiden La Vie est belleAlle kwali teiten zal dit hotel bezitten, in die zin dat mer. er kamers zal kunnen bewon deren dienstig voor het gewone sociaal toerisme, zowel als kamers voor het luxe- toerisme. Ten slotte zal de gastronomie de bijzondere belangstelling van de in richters hebben. Een eerste-rangsrestau- rant zal er elke dag. benevens de natio nale gerechten ook de beste Europese spe cialiteiten opdienen. Het culinaire salon zal in staat zijn de verwezenlijkingen van d° beste keukenpiets van het land te pre senteren Onder de blikken van de toe schouwers zullen leraars en leerlingen van hotelscholen de waarde van het al daar gegeven onderwijs demonstreren zo zuücn wij er de leerlingen van de hotel scholen van Namen. Brussel. Oostende er Koksijde aan het werk kunnen zien. Natuurlijk zullen ter gelegenheid van deze tentoonstelling allerlei manifestaties plaats hebbenvooreerst de Veertien daagse van Luik. een propaganda-periode ten bate van Luik. die elk jaar meer en meer bezoekers trekt. Ook ter gelegen heid van de expositie heeft het jaarlijks Congres plaats van de inrichtende ver eniging. zodat de directe belangstellen den zeker de reis naar Luik zullen on dernemen. Maar ook de gewone toerist zal heel wat kunnen leren op deze toe ristische manifestatie, en terzelfdertijd profiteren van zijn verblijf te Luik om deze stad wat beter te leren kennen Zij is niet alleen het uitgangspunt naar een zeer prachtig gedeelte van onze Arden nen. maar ook een historische stad. die buinen haar muren zoveel schoons be vat. waar wij nog maar weinig van ge zien hebben, omdat wij doorgaans geen tijd hebben er lang te verwijlen Die gelegenheid wordt ons thans geboden Een kort In Memoriammoeten wij vandaag wijden aan twee mensen welke gedurende veel jaren van hun leven de toeristische zaak naar hun beste vermo gen gediend hebben. De eerste is de heer Arthur Rouckhout, overleden te Lokeren op 30 Juli 1.1. en te leper helemaal geen onbekende. Hij was namelijk in 1921-22 gedurende enkele maanden de directeur van de Rijksmid delbare School, waarna hij in dezelfde functie werd overgeplaatst naar Lokeren. Gedurende vele jaren is hij aldaar de vertegenwoordiger geweest van de Tou ring Club van België en tevens lid van de Raad van Beheer. Hij werkte geregeld mee aan de tijdschriften van dit orga nisme De tweede persoon naar wie onze late hulde gaat is de heer Dr Jan Van Gorp. uit Kasterlee. in de Kempen. Oud-leraar aan het Atheneum te Antwerpen, had hij zich sedert enkele jaren in Zijn geboorte dorp teruggetrokken, waar hij zijn beste krachten besteedde voor zijn volk. Hij was gemeenteraadslid en teVens lid van de Provincieraad van Antwerpen. Zijn merkwaardige gidsen over Kasterlee heb ben dit dorp wijd en zijd buiten de Kem pen bekend gemaakt. Het toeristisch werk. dat hij verrichtte als Voorzitter van de plaatselijke VV V. zal nog vele jaren vruchtbare resultaten opleveren. Hij over leed op 2 September 1.1. Sedert vele jaren had de firma Miche- lin geen gids over België meer uitgege ven. Thans is in deze leemte opnieuw voorzien door de uitgave van haar gids Nord de la France - Belgique - Luxem bourg Het is een prachtgids. zoals alles wat van de persen van Michelin komt Klare, duidelijke tekst van de voornaamste bezienswaardigheden niet te uitgebreid en een stel plannen van de verschillende steden. Een paar alge mene kaarten laat ons de ligging kennen van de steden in het land. Aan leper worden 25 lijnen gewijd, doch alles is juist, wat niet altijd van sommige gidsen mag gezegd worden. Daarbij is een lijst van 3 hotels, een restaurant nog een restaurant in de omgeving. Adressen van garages en mecaniciens vullen de rubriek leper aan. Het is degelijk werk. De op vatting is echter Frans, in die zin dat op de overzichtskaarten alle aangeduide reiswegen uitgaan van Parijs en we dus oen soort zuid-noord gericht toerisme krijgen. Voor de bewoner van het land zelf vertoont dit misschien wel een moei lijke zijde. In elk geval warm aanbevolen. Elke degelijke boekhandel levert u de kaart tegen 65 fr. VIATOR. Maandelijkse vergadering De maandelijkse vergadering zal door gaan op Zondag 13 September 1953 om 14 30 uur in ons gewoon lokaal Hotel des Brasseurs Colaertplaats te Yper Dagorde 1) Verslag der vorige vergadering. 2) Nieuws over verschenen en te ver schijnen nieuwigheden. 3) Prijskamp: Voorleggen der verza meling van België. 4) Ruilen. 5) Tombola. HET BESTUUR. Te Koop Apothekers Coiffeurs en Coiffeusen Groothandel Toiletartikelen - Reukwaren (8476)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 4