WERELDGEBEUREN OMAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 6c JAARGANG Nr 43 PRIJS 3 Fr. ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS Het Sociaal Economisch Studiecentrum voor het Arrondissement leper OP HET VLIECVELD VAN FLORENNES Poolse Oudstrijders te leper Minister De Taeye op bezoek te leper Het Nationaal Congres der B.N.B. te leper HET YPERSCH NIEUWS STUUR EN REDACTIE: 34, BOTKRSTRAAT, YPER TeL 580 Postctaeckrek.461.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS 1 JAAR 135 fr. 6 MAAND70 fr. Op Vrijdag. 18 September, greep te leper de stichtingsvergadering plaats van het Sociaal-Economisch Studiecentrum van het Arrondisse ment leper, vereniging zonder winst gevend doel. De beheerraad der vereniging werd .samengesteld en het bestuur aange duid. De Heer Bernard Steverlynck werd. met algemene stemmen, tot voorzitter verkozen. Op de stichtings vergadering was de Heer Decoene. afgevaardigde van het Ministerie van Economische Zaken en Middenstand, aanwezig, terwijl de heer Advokaat Vanraes een toelichting gaf betref fende de statuten der vereniging. Het secretariaat is gevestigd Deken Delaerestraat 4, leper. Het is zeker passend bij deze ge legenheid, zeer bondig, uiteen te zet ten aan welke noodzakelijkheid het Sociaal - Economische Studiecentrum beantwoordt, welke het nagestreefde doel is en op welke wijze het Studie centrum zijn werking zal uitoefenen Wie onverbloemd de zaken wil in zien lijk ze werkelijk zijn, dient toe te geven dat de toestand op sociaal en economisch gebied verre van schitterend is in het arrondissement leper, hoofdzakelijk landelijk ge west. Bedenken wij alleen maar het onrustbarend hoge cijfer van werk loosheid, het steeds scherper gestel de probleem van de grensarbeiders, de zware druk op de reeds zo weinig talrijke industrieën der streek, de grote moeilijkheden allerhande die de middelmatige en kleine bedrijven endervinden, niet alleen om zich te vestigen of uit te breiden, maar ook reeds om zich gewoonweg te hand haven op het peil dat ze bereikten. Het lijdt geen twijfel dat de meest gunstige kentering in deze algemene economische en sociale toestand zou verwezenlijkt worden, indien de kan- kerplek der werkloosheid zou wor den uitgesneden, of minstens tot klei nere omvang herleid, langs de weg van een ruimere werkverschaffing als gevolg van een doorgedreven in dustrialisatie en uitbreiding van han dels- en ambachtelijke bedrijven. Klaarblijkelijk kan iedereen het daarmede eens zijn, en in het verle den vielen herhaaldelijk uitingen te bespeuren van goede wil en inzicht om, op deze wijze, de werkloosheid te bestrijden. Helaas bleef het meest al bij welbedoelde, doch vage, niet welomlijnde pogingen die van diver se zijde, onafhankelijk van elkaar uitgaande, daardoor juist zich ver snipperden en doodliepen bij gebrek aan eenheid en standvastigheid. Er werd dan ook ingezien dat het niet voldoende is, hér en dér, eens een vergadering te beleggen en er theo retische uiteenzettingen te houden, maar dat de werking ten bate van het bestrijden der werkloosheid zich stelselmatig dient te organiseren en te coördineren in een vast kader, dat een waarborg daar stelt voor wel bepaalde en voortdurende activiteit. Om die reden en als gevolg aan dit inzicht is het, dat een aantal per sonen van alle standen en gezind heden industriëlen, handelaars, ar beiders. landbouwers, de handen in elkaar hebben geslagen en, met en thousiasme. overgingen tot de stich ting vpn het hoger genoemd Sociaal Economisch Studiecentrum. Werken de in het vaste verband van rechts persoonlijkheid. zal deze vereniging zonder winstgevend doel alle orga nen in zich verenigen die een effec tief en succesvol optreden vereisen. Het nagestreefde doel kan duide lijk in zeer korte woorden bepaald worden alles te doen wat van aard is om de groei en de bloei van het arrondissement leper, onder sociaal en economisch opzicht, te verdedi gen. te beveiligen en te bevorderen, en meer speciaal de mogelijkheden opsporen om het grootste aantal per sonen in het arrondissement te werk te stellen. Het Studiecentrum zal alle betref fende problemen onderzoeken en uit diepen, als daar zijnde toestand van het arrondissement uit bevol- kings- en sociaal-economisch opzicht de oorzaken van de plaatselijke werkloosheid in al hun bijzonderhe den nagaan de toepassing van aan gepaste verbeteringen onderzoeken, overwegen voorstellen bevorde ren, de infrastructuur van het gewest ontleden (spoor- weg- en waterwe gen), opzoeken van nieuwe mogelijk heden tot industrialisatie, enz.. Daar bij zal het Studiecentrum zich, over al waar nodig, laten bijstaan door personen en deskundigen die spe ciale kennis hebben van de aange sneden problemen. In alles zullen op lossingen nagestreefd worden die praktisch zijn en vatbaar voor een concrete verwezenlijking. Een andere uitermate belangrijke taak van het Studiecentrum zal erin bestaan alle personen in het arron dissement bij te staan die een bedrijf wensen te vestigen of uit te breiden. Het optreden van het Studiecentrum zal zich terzgke geenszins bepalen bij vage aanmoediging, maar wel zal, metterdaad en wezenlijk, geholpen en gezorgd worden voor alle nodige documentaties, verbinding met offi ciële instanties en administraties, alsook kredietopsporing. Tevens dient te worden opgemerkt dat het Sociaal-Economisch Studie centrum de volledige steun geniet vanwege het Ministerie van Econo mische Zaken en Middenstand. Tus sen dit Ministerie en het plaatselijk centrum bestaat een hechte samen werking, hetgeen zeker noodzakelijk is bij het aanvatten van het zo veel omvattende probleem der werkver schaffing. Deze ruggesteun van ho gerhand stelt vanzelfsprekend een nieuwe waarborg daar voor het vruchtbaar bestaan van het Studie centrum. Plaatselijk rekent het Studiecen trum op de innige samenwerking en ook de toetreding tot de vereniging van alle steden en gemeenten van het arrondissement, van alle in dustriëlen, handelaars, landbouwers, kortom van allen die het eens zij*» met het doel dat het Studiecentrum beoogt. De vooropgezette actie is tenslotte gericht op het algemeen welzijn van gans het arrondissement leper. Alle instanties, alle lagen en klassen der bevolking zijn daar ten hoogste bij geïnteresseerd. Alleen wanneer er eensgezinde samenwerking is van allen, kunnen tastbare resultaten be reikt, en zal er een gunstige atmos feer geschapen worden voor het ves tigen van nieuwe-, en het uitbreiden van bestaande industrieën, handels-, landbouw- en ambachtelijke bedrij ven. Het Sociaal-Economisch Studiecen trum rekentdan ook op eenieder opdat, eendrachtig, van een vaste en praktische basis vertrekkende, de actie zou worden aangevat die toe laten moet dat het arrondissement leper zich op sociaal en economisch gebied verheffe en zich verheugen moge in een groei en bloei, die ein delijk blijde werkelijkheid wordt. Luitenant-Kolonel fusters (links) geeft uitleg over de boordinstrumenten van een Thunderjet van het Belgische Luchtwapen, aan de h. Frederick M. Alger Jr., am bassadeur van de Verenigde Staten in België. Deze bracht op uitnodiging van de Belgische luchtmacht een bezoek aan het vliegveld van Florennes. 27 SEPTEMBER 1953 In het kader van het Nationaal Congres der B.N.B. zullen de leden der Poolse Federatie der oudstrijders in België, offi cieel een bezoek brengen aan onze stad. die door hun wapenbroeders in 1944 be vrijd werd. Het stadsbestuur zal ze ont vangen na de plechtigheid aan de Poolse Plaat Wii doen beroep op de tegenwoordig heid der bevolking om hen te bewijzen dat wij (wat sommigen ook erover mo gen denken) ze niet vergeten hebben- Zij zullen met hun vlag aan de optocht der B.NB deelnemen. Bevlagt uw huizen. SOMBERE VOORUITZICHTEN VOOR DE KOREA-CONFER EN TIE. De 16 landen, die in Korea gestreden hebben, hebben de Sino-Koreanen ver zocht om op 15 October de politieke Ko- rea-conferentie te houden te San Fran cisco. Honoloeloe of Genève. In de U NO poogde de Sovjet-afge vaardigde. VIsjinsky. echter andermaal die conferentie te doen uitstellen, door te verzoeken de kwestie van de Koreaanse vredesconferentie opnieuw op de agenda van de Algemene Vergadering van de U. N.O te plaatsen. Maar het bureau van de Algemene U. N.O.-vergadering heeft met 11 tegen 2 stemmen bij een onthouding het verzoek van de U S S Rom het debat over de samenstelling van de Koreaanse politieke conferentie te heropenen, verworpen. Wat nu Waarschijnlijk gaat de Kore aanse vredesconferentie niet op 15 Okto ber door Wellicht heeft ze nooit plaats Intussen is nu het nieuwe akkoord tus sen de Sovjetunie en Noord-Korea tot stand gekomen. Wat de U.N.O en Amerika voor Zuid-Korea. wil worden zal Rusland nu voor Noord-Korea zijn. Van de eenheid, die men wilde herstel len. is men meer dan ooit verwijderd. Een ware vrede blijkt ook daar niet mogelijk te zijn Zoals Duitsland, zal Korea in tweeën gespleten blijven: de lijn. die politiek gesproken. Oost en West tegen over elkaar afgrenst, scheurt die twee landen uiteen. En Rhee Zal men hem kunnen verhinderen los te slaan en een nieuwe oorlog te ontke tenen die zich dan. bij de heersende stemming in sommige Amerikaanse krin gen. wel eens ver buiten de grenzen van Korea zou kunnen verbreiden Dit blijft een bange vraag DE VERGADERING VAN DE EUROPESE RAAD TE STRAATSBURG. De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft haar werkzaam heden voortgezet Thans zijn de Britten bereid nauw samen te werken met de Europese Defensie Gemeenschap, en Guy Mollet kondigde aan. dat de Franse so cialisten het vetdrag voor een Europees leger zullen goedkeuren. Dit zijn twee zeer belangrijke verklaringen. De adviserende vergadering van de raad van Europa besloot Dinsdagavond het debat over «De bepaling van de politiek van de Raad van Europa in het licht van het jongste wereldgebeuren P H. Spaak verslaggever, diende de veertig sprekers van antwoord, die de jongste dagen hun standpunt hebben be- iicht In verband met Groot-Brittannië ont hield de spreker zich van commentaar ten einde geen aanleiding te geven tot on- j vruchtbare besprekingen die onze Engel- 1 vrienden slechts kunnen kwellen i In verband met het Atlantisch Pact. zei Spaak dat de Atlantische eenheid moet gevrijwaard worden, doch dat onze vriend schap voor de Amerikanen ons niet kan beletten hun daden te beoordelen en dat vooral in zake de buitenlandse politiek. Het pact moet in evenwicht zijn tussen •Amerika en Europa en het mag vooral j met overgeleverd worden aan een com- pensatie - Americanisme als om verze- ving te zoeken voor het streng oordeel dat men over de Russische politiek moet vel len. He*. Mac Carthvsme bestaat, zoals tussen de beide oorlogen in alle landen een fascistische drang heeft bestaan. Het Mac Carthysme is gelukkig geheel Ame rika niet. Betreffende een eventuele vierlanden- conferentie betoogde de h. Spaak dat iedereen er met wisselende geestdrift en vertrouwen voorstander van is Indien de ze conferentie moest mislukken dan zou men onherroepelijk een grote kans verlo ren hebben. De verslaggever handelde dan over de ontwapeningskwestie en betoogde dat als eerste resultaat van de opbouwende wes terse verdedigingspoging de Russen er toe gebracht werden, besprekingen te voeren. Inzake de Duitse kwestie verklaarde Spaak, dat er te kiezen is tussen ver trouwen en wantrouwen. Mijn keuze is gedaan, zo voegde hij er aan toe. en bo vendien. men zou niet terzelfder tijd Duitsland en Rusland kunnen wantrou wen. De hand van Duitsland, die ons ge reikt wordt, weigeren, zou er op neerko men dat men het alleen laat. welk ge vaar... en door Duitsland moet herwapend worden, de Duitse socialisten zelf willen hun land niet ontwapend zien. Er is slechts een oplossingde Europese ver dedigingsgemeenschap. GERUCHTEN OVER BERIA. Er wordt thans verteld dat Beria. de in ongenade gevallen tweede Sovjetminis ter. uit de gevangenis zou ontsnapt zijn en zich in Zweden bevindt. Hij zou be reid zijn de Russische geheimen te ver klappen indien Amerika hem asylrecht tbestaat. Senator Mac Carthy heeft erkend dat zijn sub-commissie van onderzoek van het bestaan werd op de hoogte gebracht van een geheimzinnige persoon, die zou beweren Beria te zijn. maar weigerde de door de subcommissie ter zake getroffen maatregelen bekend te maken. De senator heeft aan een journalist ge zegd Ik weet dat een man. die be weert Beria te zijn en die veel gelijkenis met Beria vertoont buiten Rusland is ver schenen en zich In een niet-communis- tisch land schuil houdt. Voor het ogen blik ben ik er evenwel niet van overtuigd dat het hier Beria betreft. Het staatsdepartement heeft Maandag andermaal geweigerd commentaar t< brengen op de verdwijning van Beria Een woordvoerder van het staatsdepar tement heeft op de vraag of Beria even tueel. en dit ondanks de wet Mac Carthy in de Verenigde Staten zou worden toe gelaten, geantwoord dat hij dit niet dacht, hoewel zo voegde hij er glimlachend aan toe. de wet Mac Carthy sommige uitzon deringen voorziet. De krant San Diego Morning Union i heeft Maandagavond bekendgemaakt dat zij thans in staat is te melden dat een der drie personen, die Beria bij zijn vlucht uit Rusland hebben vergezeld, een der hoogste ambtenaren van de Russische diensten voor de atoomenergie zou zijn. Doch Julius Katz-Suchy. een der oud ste leden van de Poolse afvaardiging bij de U.N O gaf volgende commentaar op berichten als zou Lavrenti Beria uit de Sovjetunie zijn ontsnapt: «Slechts waar. om publiciteitsredenen. mensen hun eigen moeder zouden wurgen, is een dergelijk bericht mogelijk De vraag stelt zich dusis Beria Rus land kunnen ontvluchten of vertoeft hij nog in een Sovjetgevangenis? HET SAARVRAAGSTUK De Westduitse bondskanselier Adenauer hoopt stappen te doen om met Frankrijk tot een oplossing te komen van de Saar- kwe^tie Hij verklaarde dit tijdens een vraaggesprek met Robert Haeger. hoofd van de diensten van het Amerikaanse weekblad «Newsweek» te Bonn. Inmid dels heeft hij over dit vraagstuk reeds een nota gericht tot de h Bidault, Frans minister van Buitenlandse Zaken. Hij betoogde, dat Frankrijk er steeds de na druk op legde, dat het in de eerste plaats om economische redenen in het Saarge- bied belang stelt en acht het daarom mogelijk daaraan te voldoen en meteen een politieke oplossing te bewerken waar bij rekening wordt gehouden met een vrije meningsuitdrukking van Duitsland in het Saargebied. ■Tegenover de belangrijkheid van de Europese eenmaking mag men nochtans de belangrijkheid van de Saarkwestie niet opdrijven, meent kanselier Adenauer, die verklaarde de voorkeur te geven aan de Europese verdedigingsgemeenshap boven een andere regeling, die de herbewape ning van West-Duits land moet toelaten, zo bv. een rechtstreekse overeenkomst met de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië. Zijn redenen daarvoor zijnde Europese verdedigingsgemeenschap maakt oorlogen tussen Europese staten onmoge lijk. betekent een waarborg tegen druk king uit het Oosten, maakt een aanval van een of meer staten van de verdedi gingsgemeenschap op andere staten of groepen staten onmogelijk en houdt ten slotte mogelijkheden in die kunnen leiden tot een algemeen veiligheidsstelsel bv. internationaal toezicht op de beperking van de bewapening. SPECTATOR. De h. De Taeye. minister van volksge zondheid en van het gezin bracht Dins dag 1.1. een bezoek aan de Commissie van Openbare Onderstand te leper. In het Belle Godshuis, zetel van de C.O.O.. werd de minister opgewacht door de le den van de Commissie. Hij werd verwel komd door de h. Edgard Missiaen. dienst doende voorzitter van de C.O.O die in korte woorden een duidelijk beeld schet ste van de dringende verbouwings- en aanpassingswerken, o.m. aan het Belle Godshuis. O. L. Vrouwhospitaal, Moeder huis en Wezenschool Hij liet uitschijnen dat de C.O.O.die de naam heeft zeer rijk te zijn. nochtans te kampen heeft met grote uitgaven wegens deze werken. Het Belle Godshuis b.v. werd gebouwd op middeleeuwse manier, zodat het com plex te groot is voor zijn huidige bestem ming en er werken zullen uitgevoerd wor den teneinde bejaarde gezinnen te her bergen in het hospitaal is men begonnen met het verbouwen van een vleugel, die thans een verdiep zal hebben Het moe derhuis bleek te klein te worden en on middellijk werden plannen gemaakt voor uitbreiding12 kamers zullen bijgebouwd worden, terwijl ook de verlosafdeling de gelijker zal ingericht worden. Na deze ontvangst werd een bezoek ge bracht aan het hospitaal, waar de minis ter de aan gang zijnde werken bezichtig de en ook aan het moederhuis, waarvan de plannen voor uitbreiding hem wer den voorgelegd. In de hall van het hospitaal werden de EE Zusters daarop aan de minister voorgestelddeze maakte van de gele genheid gebruik om de zilveren palmen van de Kroonorde die onlangs aan E Zuster Madeleine verleend werden, aan deze verdienstelijke Zuster op te spelden. Een heildronk besloot deze ontvangst. 's Namiddags bezocht de minister nog het Wezentehuis te leper en het St An- toniusgesticht te Loker. 27 SEPTEMBER 1953 Het is de kleine Ieperse sectie die de eer heeft dit nationaal congres in te rich ten met de welwillende medewerking van het stadsbestuur. ProgTamma 10 45 u.Vorming van de stoet op de Haiglaan. Ontvangst der Poolse oudstrijders in Belgiëvan 80 Ibis-wezen, htm vlag en kliekvan het Verstandhoudingscomité der oudstrijders en gelijkgestelden met vaandels en afvaardigingen en de Ko ninklijke Philharmonie van Poperinge. In de laatste dagen werd beroep ge daan op de Koninklijke Philharmonie van Poperinge. die haar voortreffelijke mede werking verzekerde. Haar bezienswaar dige 400 jaar oude vlag. zal aan de op tocht deel nemen. 11 uur: Optocht langs de Maloulaan. Colaertplaats. Statie-, Tempel-, Boter- en J Coomansstraat. Bloemenhulde aan het lepers Gedenkteken. Vervolgens langs de Koning Albert I plaats en Menenstraat. Last Post en bloe menhulde aan het Engels gedenkteken. Kauwekijn- en Korte Torhoutstraat naar het stadhuis. Défilé voor de over heden en bloemenhulde aan de Poolse Plaat. 11.45 uur: Ontvangst door het stads bestuur. 12 uurBeiaardconcert door de Heer Vierstraete Henri. In de zaal Lido. D'Hondtstraat 13 uurDemocratisch verbroederings- maal. 14 uur Overhandigen der pakketten aan de Ibis-wezen door de verscheidene secties der Ieperse Entente en de Bel gische Nationale Beweging. 15 uur: Congres. Spreekbeurten van de H H Amiel. De- slaeve. generaal Thonon. Jonkheer Van- derstlchelen-Rogier. Halin H.. Van de Ven. Katz en Tytgat Fr. 17 uurTombola voor de vooruitver- kochte balkaarten j 18 uurGroot bal met de Willy's Band. 19 uurVerlichting der openbare ge bouwen der stad- De stad zal bezocht worden onder de geleide van de H. G. Odent. door de Ibis-wezen en de deelnemers aan het congres, van 12 tot 13 uur en van 16 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 1