WERELDGEBEUREN - ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAO VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. De Voorlichtingsvergadering van het Sociaal Economisch Studiecentrum voor het Arrondissement leper 6e JAARGANG Nr 48 PRIJS 3 Fr. ZATERDAG 31 OCTOBER 1953 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS DE VOETBALDERBY TE IEPER HET YPERSCH NIEUWS r*'STUUR KN REDACTIE: 34. BOTERSTRAAT, YPER TeL SM Postcheckrek. 4«1.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS 1 JAAR 135 fr. 4 MAAND 70 fr. ONDERZOEK NAAR DE BESTE EN GOEDKOOPSTE STRATEGIE. In het Pentagon schijnt de opvatting veld te winnen, dat Amerika zich in de eerste plaats moet toeleggen op de aan- Alle begin is moeilijk Daarvan waren de bestuursleden van het sociaal maak van atoomwapens en dat de Ame economisch studiecentrum voor het arrondissement leper zich bewust, toen ze van wal staken. Daarom ook hebben ze eerst onverdroten over wogen en gewerkt vooraleer ze een eerste grote voorlichtingsvergadering gehouden hebben om de bevolking nader in kennis te brengen met hun doel en streven. Deze vergadering ging Zaterdag 1.1. door in de salons van het hotel Britannique te leper. GOEDE OPKOMST mité's. verenigingen en organismen die be- Het was dan ook voor, een goede op- long hebben bij de politiek ran economi- komst dat voorzitter Bernard Steverlynck de vergadering omstreeks 15.30 uur open de Het was niet zozeer het getal der aanwezigen dat tot vreugde stemde, doch wel het feit dat een select publiek op die vergadering aanwezig was. want naast sche expansie. Voor het onderhouden van het zeer nauw en voortdurend contact tus sen de Directie voor Economische Expansie en de plaatselijke organen en overheden uordt gezorgd door Economische Attache's. Een rol van het hoogste belang zo niet de hoofdrol is in dit geheel voor een vertegenwoordiging van de Ieperse behouden en weggelegd voor de plaatse- Handel en Nijverheidskamer, geleid door hike economische comité's. Inderdaad, voorzitter Eugène Glissoux. bestuurslid iedereen kent het best zijn persoonlijke Edouard Gruwez en secretaris Gaston Omoeving f" eigen^vertrouwde werkterrein. ien de noden, de mogelijkheden van een y bemerkten we er vertegenwoordi- j stTeek en gewest kunnen het best onder- gers van syndicale middens, van de land- zocht het rationeelst blootgelegd door de bouw. de nijverheid, de middelgrote en personen die worden vooropgesteld deel te kleine handel, kortom alle lagen der be- j matmn van de plaatselijke comité's in volving welke er in de eerste plaats be- dustriëlen. handelaars, vertegenwoordigers lang bij hebben, dat ons arrondissement van de werknemers, van de werkgevers, sociaal en economisch gezien, er op vooruit gaat Aan de bestuurstafel hadden plaats ge nomen. de hh. voorzitter Bernard Stever lynck Wouters, algemeen directeur van de dienst voor economische expansie bij het ministerie van economische zaken van de verscheidene administraties der streek zelf. De plaatselijke economische co mité's dienen, als het ware. de hartslag te zijn, het lichaam der economische ex pansie. De taak van een te stichten plaatselijk comiteit zal ook deze zijn studie en on derzoek van alle vraagstukken, die verband Decoene. economisch attaché bij hetzelfde houden met economische expansie en de op- ministerie Emile Delahaye. directeur van de plaatselijke dienst voor arbeidsbemid deling en werkloosheid advocaat Luc Van RaesJozef Vanbesien en Pieter Feys. respectievelijk schatbewaarder en secre taris van het studiecentrum. TOESPRAAK VAN DE H. BERNARD STEVERLYNCK De h Bernard Steverlynck. voorzitter van het studiecentrum, begroette de aan wezigen en sprak als volgt Ifie objectief en onverbloemd de zaken wil inzien, stelt vast dat. algemeen be schouwd in gans België, en meer bepaald in het arrondissement leper, de toestand op sociaal-economisch gebied heden ten da ge waarlijk verre van rooskleurig fseen onrustbarend hoog cijfer van werkloosheid, zware druk op de reeds zo weinig talrijke grote industrieën der streek, orote moei lijkheden tevens voor alle kleine en mid delmatige bedrijven, niet alleen om zich uit te breiden, maar ook om zich, gewoon weg te handhaven op het peil dat ze be reikten. Iedereen is het er over eens dat er iets hoeft gedaan om een gunstige kentering te brengen in deze toestand, en eikendeen is er van overtuigd dat het hoofdzakelijke probleem erin bestaat, door de industriali satie van ons gewest, meer werkgelegenheid te verschajjen. Als er voor iedereen werk is. dan is iedereen, elke maatschappelijke stand zonder uitzondering, daar ten hoog ste bij gebaat. Wil men de algemene wel vaart van de streek opdrijven, dan is de eerste vereiste, met rasse spoed, de kanker- plek der werkloosheid uit ons gewest te snijden. Ter zake heerst er algemeen goede wil, muar dit is het juist alles mag niet. zo als weleer in het verleden, blijven bij dog matische uiteenzettinggoed bedoelde, maar dorre bespreking, doch wel hoeft er thans derwijze opgetreden dat er een positieve rn planmatige werking oprijst die de be trachtingen en wensen van allen omzet in tastbare en vruchtbare resultaten. Zo de uitslagen op dit gebied in het ver leden niet voldeden, dan is dit te wijten aan het feit dat alle initiatief uitging van louter private zijde. Het probleem dat ons bezighoudt werkverschaffing door in dustrialisatie is werkelijk te ruim en te veelomvattend, stelt te menigvuldige eisen opdat de oplossing met succes zou worden betracht, enkel en alleen door ini tiatie/ van private zijde. De tussenkomst van Staatswege is hier een hoogst nood zakelijke vereiste. Niets is ten andere meer natuurlijk, en van zelfsprekend de werk verschaffing betreft inderdaad het alge- meen welzijn, en het is juist de eigen uitleg wenste in het Frans, verleende de taal: van de Staat de algemene voorwaar- h. Steverlynck het woord aan de h Emile den te scheppen en de hulp te bieden die Delahaye. directeur van de plaatselijke "od'ti is, opdat alle onderdanen welvaart dienst voor arbeidsbemiddeling en werk en welzijn zouden bereiken. slorping van de werkloosheid in het arron dissement. en steunende dan op de con clusies van studie en onderzoek, het voor stellen van maatregelen, en de bespoedi ging van de oplossing der gestelde proble men. In één woord lijk in honderd, het te stichten comité zal als doel hebben alles te doen wat van aard is om de groei en de bloei van het arrondissement leper, onder sociaal-economisch oogpunt, te ver dedigen, te beveiligen en te bevorderen. Voor de hand, enige problemen opsommend dij. vallen in het kader der studie en on derzoek door het plaatselijk comiteit. ver noemen wij de toestand in het arrondis sement uit bevolkings- sociaal en econo misch oogpunt, de oorzaken der plaatse lijke werkloosheid in alle bijzonderheden nagaan, de toepassing van aangepaste ver beteringen overwegen, voorstellen, bevor deren. de huidige economische ontwikke ling in het arrondissement onderzoeken, de infrastructuur van het gewest onder zoeken (spoor- verkeers- waterwegen), con crete voorstellen doen op dit gebied, de door de Regering getroffen of in overwe ging genomen maatregelen uit plaatselijk oogpunt onderzoeken met behulp der eco nomische attaché's, alle nieuwe mogelijk heden tot industrialisatie opsporen en aan moedigen. voortdurend ten dienst zijn om de bestaande bedrijven, grote oj kleine, voor te lichten en te steunen, mogelijk heden onderzoeken om kleine oj middel matige bedrijven uit te breiden, ze helpen bij kredietopsporing. Het op te richten comiteit zal niet een losse vergadering zijn van belangstellende personen, die nu en dan eens vergaderen teneinde fragmentarisch een facet der ge stelde problemen te onderzoeken, neen, het Sociaal-economisch centrum zal werken in het vaste, rechtspersoonlijkheid bezittende verband van een vereniging zonder winst gevend doel, conform aan de wet van 27 Juni 1921. de benaming dragend van SO CIAAL - ECONOMISCH STUDIECENTRUM VOOR HET ARRONDISSEMENT 1EPER in zich bergend alle organen die een ste vige en voortdurende activiteit daadwer kelijk waarborgen. Het komt er thans op aan. zonder ver der uitstel, de stichtingsvergadering van het Sociaal-Economisch Studiecentrum voor het Arrondissement leper te beleggen, ten einde in de kortst mogelijke tijd. eensge zind, op een vaste basis, de actie aan te vatten die moet toelaten dat onze streek zich op sociaal en economisch gebied zou verheffen, en zich verheugen in een wer kelijkheid wordende groei en bloei. EEN UITEENZETTING VAN DE H. EMILE DELAHAYE Na nog gevraagd te hebben of iemand Ziehier, hoe van officiële zijde, de wer- loosheid. Deze verklaarde verheugd te rikaanse troepen overzee zo vlug moge lijk moeten worden teruggeroepen om in de centrale reservete worden ge plaatst. De New York Heraldvan Maandag bracht naar aanleiding van het bezoek aan Europa van het hoofd der Amerikaanse stafchefs, admiraal Radford. een bericht waarin dit plan als vrij ze ker werd voorgesteld Bij zijn aankomst te Parijs weigerde Radford de kwestie te bespreken. Uit de jongste berichten blijkt nu dat de opperbevelhebber van de NATO in Europa zijn chef zou gewe zen hebben op de ongunstige weerslag van de lopende geruchten op de militaire integratieplannen in Europa. Volgens een A.F.P -dépêche uit Parijs zou de reis van de Amerikaanse stafchef geen belangrijke wijziging in de Amerikaanse strategie in luiden De vraag is waar men het accent plaatst 1 inzake de belangrijkheid. Indien bv. het uitsparenvan geld door de aanmaak i van atoombommen en het wegtrekken van de Amerikaanse troepen overzee het mo gelijk maakt meer dollars aan de Euro- 1 pese verdediging te besteden ligt het voor de hand dat dit geen terugtrekkenJ van Amerika uit Europa betekent. Maar het ligt evenzeer voor de hand dat de organisatie van Europa's verdediging dan in een ietwat ander daglicht komt te staan. Ondanks alle mogelijke Euro- j pese divisies rest dan het brutale feit dat de volgende oorlog in eerste instan-1 tie een atoomoorlog zal zijn. dat het Eu- ropees steunpuntenvoorveld het zwaarst door Russische tegenaanvallen zal wor den getroffen en dat de Amerikanen wel- king en samenwerking met het privaat z'ïn °P deze vergadering van patroons initiatief wordt gezien in zake het opzoe- Cn werkgevers het woord te mogen voe- hen van werkverschaffing door het door- ren. waardoor hij een klein exposé zou en opioeren van industrialisatie. kunnen geven van de arbeidscapaciteit De algemene leiding der actie berust bij jn het arrondissement, gevolgd van en- het Ministerie van Economische Zaken en kele cijferE betreffende het aantal werk- Middenstand. zulks in nauwe samenwer- ,ozen en tenslotte de middelen. die naar *"10 met de overige ministeriele departe- „j„„ "•enten, m de schoot van het Ministerie 2Un mening konden aangewend worden. van Economische Zaken en Middenstand om de werkloosheid op te lossen wordt de praktische uitvoering van het Aldus vernamen we dat er op een be- vOfjropgestelde doel toevertrouiod aan een volking van circa 123 000 zielen er in speciale dienst Directie voor Economische ons arrondissement ongeveer 30 000 loon- Expansie. De rol van deze dienst bestaat trekkenden zijn. waarvan 12.500 grensar- ar niet enkel in. zeer algemeen, de econo- beiders. dit volgens de cijfers van de eco- véni tZ'tncmische telling van 31 December 1947. van de patroons, want het is de taak niet re ge'en ter zake uit te lokken ze te coör- De helft van het overschot is tewerkge- j van officiële instanties fabrieken te bou- dineren, en te waken op »mri uitvoering. steld in het arrondissement en de andere wen. Aan dat probleem werd reeds een Er zal dus niet enkel gedaan worden aan h«lft er buiten. Twee derden van de ar- studie gewijd, waardoor gebleken is dat theoretische t planningmaar ook aan beiders zijn dus verplicht hun brood te menig gezond bedrijf in het arrondisse- Prajrtische uitwerking. j verdienen buiten het arrondissement- ment vatbaar is voor uitbreiding, doch ni.«fe'--i iedereen overduidelijk dat een mi- Hei gewest telt ongeveer 5.200 land- de meeste patroons schrikken terug voor kaa^tfer tienStn°PruiC>\iZe^ aUein' nietf bouwbedrijven welke hoogstens 1.800 tot de moeilijkheden Hier komt de taak van <*he ExZnïie onderhoudt dan cr 1500 handelsondernemingen met on-het studiecentrum tot uiting, die door be- Als basisbedrijven heeft men de land bouw, metaal en textiel Verder is er nog diamant, voeding (brouwerijen melkerij- en), seizoenbedrijven waaronder een 7-tal steenbakkerijenvlas. hop en tabak die op zekere plaatsen een traditie zijnte Waasten een onderneming van sanitaire toestellen en een leerlooierij tenslotte nog meubels en aannemers. Ziedaar, zegde spreker, de volledige inventaris van het arrondissement en dat is waarlijk niet veel Sprekend over de werkloosheid, somde de h. Delahaye de verschillende catego rieën op. nam. 1) de structurele werk loosheid. te wijten aan het gebrek aan bedrijven 2) de technologische werkloos heid. veroorzaakt door de vooruitgang van de techniek3) de risiduele werk loosheid. te wijten aan de mindere licha melijke als professionele geschiktheid van de arbeiders en die nooit zal opgelost worden. Vervolgens gaf hij enkele cijfers be treffende het aantal werklozen Zo zien we dat het daggemiddelde voor het jaar 1947. 630 was. In de daaropvolgende ja ren werd het achtereenvolgens 2.305. 6 092. 4573. 4 025. 3.622 en voor 1953 tot de maand Augustus 4.314. Dit wat de volle dige werklozen betreft, want daarnaast zijn er nog duizenden gedeeltelijke werk lozen Aldus zijn er 4 000 gezinnen die jaar lijks hun familiaal budget moeten af stemmen op de werklozensteun, terwijl 10 000 grensarbeidersgezinnen slechts over een karig loon kunnen beschikken. Als eerste gevolg daarvan, wordt de handel in de streek fel aangetast. Spreker stelt dan de vraagBestaat daarvoor een oplossing en hij ant woordt Ja. althans gedeeltelijk. Deze gedachte verder ontwikkelend, vermeldt hij hetgeen gedaan werd om de risiduele werkloosheid te bestrijden her scholingcentra werden opgericht, terwijl ook de gemeenten werklozen te werk stel den Een oplossing bestaat ook nog er in de mobiliteit van de arbeidskracht bevor deren. doch spreker noemt zich daarvan geen voorstander, daar hij meent dat het kapitaal naar de arbeid moet komen en niet omgekeerd. Terloops zegt hij nog dat een kampagne op touw gezet voor de koolputten van de streek van Mons. vruchten heeft afgeworpen, vermits da gelijks 9 autobussen met een 400 tal ar beider; naar Mons trekken. Hij is echter van oordeel dat de gezon de oplossing voor ons gewest er in be staat nieuwe bedrijven op te richten of de bestaande uit te breiden Het moeten daarom geen grote fabrieken zijn. doch kleine bedrijven, die een andere atmos feer scheppen in het arrondissement. Hier voor dient beroep gedaan op het initiatief licht jaren zullen nodig hebben om met behulp van hun centrale reservehet onder de voeten gelopen Europa opnieuw te bevrijden EVENTUELE WEERSLAG OP DE EUROPESE VERDEDIGINGSGEMEENSCHAP Welke zal de weerslag zijn van een eventuele Amerikaanse strategiewijziging op de Europese Verdedigingsgemeenschap Walter Lippmann beantwoordde deze vraag in de New York Heraldvan Dinsdag. Volgens Lippmann zal de EVG. waarvan het hoogst onwaarschijnlijk is dat zij in haar huidige vorm ooit wordt goedgekeurd in elk geval aan een revi sie dienen te worden onderworpen In geval de Amerikaanse troepen Europa verlaten dan betekent dit dat de Duitsers het militair overwicht krijgen op de Fran sen en dan kan men bijna met zekerheid voorspellen dat de E.V.G: zal doodge boren blijven, omdat de strategen de po litieke klippen zullen omzeilen door te zetten op een zelfstandige Wehrmadht die zo snel mogelijk tot stand komt. Zoals men ziet stuurt de militaire New Look heel wat berekeningen in de war. De kwestie van de E.V.G. lijkt ons ech ter slechts een ondergeschikt probleem vergeleken bij het moeilijke vraagstuk van de atoomoorlog zelf die gebaseerd is op het postulaat dat men koelbloedig de dood van millioenen mensen in enkele uren tijd organiseertvoor het berei ken van een politiek doel. EEN HOGE AMERIKAANSE STEM OVER DE VERDEDIGING VAN EUROPA De Amerikaanse generaal Lyman Lem- nitzer. adjunct stafchef voor de planning en het onderzoek verklaarde op het Pen tagon aan een groep Amerikaanse jour nalisten o m. het volgende in verband met de verdediging van Europa Een der lessen van de Koreaanse oor log is geweest dat het enige middel om strijdkrachten van de vijandelijke infan terie tot staan te brengen er in bestaat andere infanteriestrijdkrachten tegenover hen te stellen. Hij zei voorts dat. zelfs in de heste gevallen, de luchtmacht niet vol doende is om alleen deze taak te ver vullen. In Korea, zo ging de generaal verder, moeten wij de mogelijkheid van een hervatting der vijandelijkheden toege ven Hij herinnerde er aan dat de troe pen in Korea in alarmtoestand blijven en op de nieuwe frontlinie werken voor de versterking hebben ondernomen. Generaal Lemnitzer had het hierna over de problemen van de Atlantische verde diging. Hij verklaardeeen der grote zwakheden van de Atlantische organisa tie is het gebrek aan voldoende vlieg tuigen. Anderzijds bestaat er een ernstig gevaar dat de vrije wereld vergeten zal wat haar bedreigt. Zo zij haar inspan ning vermindert, zal het gevaar van een Russische aanval des te meer toenemen Er is nog veel te doen. voordat de strijdkrachten van de vrije wereld met de toestanden van het ogenblik overeen stemmen. zo besloot de generaal die de volgende cijfers betreffende de huidige strijdkrachten vergeleek Rusland 175 di visies 40 000 tanks. 70 satellietendivisies en de millioenen manschappen van het Chinese communistische leger Amerikaanse sïrijdkrachten20 divi sies. 18 regimentaire combat teams van 5 000 man en 100 bataljons luchtafweer- t roepen. DE NODIGE BESLISSING. Marcel Stijns. schrijvend over de Eu ropese Verdediging besluit in c Het Laat ste Nieuws Sir Winston Churchill heeft thans openlijk gezegd, wat sinds lang geweten was. In 1950 is de raad van ministers van het Atlantisch pact tot het besluit geko men. dat West-Duitsland bij de Atlanti sche verdediging moet betrokken worden. Een Fransman, maarschalk Juin.-die ver antwoordelijk is voor de verdediging van Midden-Europa, heeft enige dagen gele den nog te Brussel verklaard, dat Duitse divisies onmisbaar waren, hetzij in een Europees leger, hetzij in een Atlantisch leger Anderzijds is Groot-Brittannië bereid tot de grootst mogelijke samenwerking met de Europese verdedigingsgemeenschap terwijl ook het verdrag van Duinkerken bestaat, waardoor Groot-Brittannië en Frankrijk elkaar steun toezeggen. Een beslissing zou door Frankrijk moeten genomen worden, en zij kan niet uitblijven, niet alleen wegens de veilig heid van het vasteland, maar ook omdat Frankrijk door zijn aarzelingen zijn eigen positie jammerlijk zou verzwakken, wat voor het evenwicht in West-Europa be treurenswaardig ware. VISJINSKI BEPAALDE DE PRINCIPES DER SOVJETPOLITIEK. Andreï Visjinski. leider van de Soyiet- afvaardiging bij de UNO. verklaarde Dins dag op de lunch van de UNO-correspon- denten. dat zijn land bereid is alle maat regelen te treffen om te verhinderen dat de oorlog in Korea zou worden hervat of dat hij zich in het Verre Oosten of tot enig ander deel van de wereld zou uitbreiden. Visjinski beaamde de verklaring van Eerste-Minister Malenkov nl dat er geen enkele kwestie bestaat, die niet kan wor den opgelost, door onderhandelingen en besprekingen steunend op wederzijdse eerbied en inachtneming van de weder zijdse belangen Hij verdedigde andermaal het Sino- Koreaanse voorstel om India. Pakistan. Indonesië en Birma aan de conferentie te laten deelnemen. De verantwoordelijkheid voor de moei lijkheden waarin de neutrale repatrië ringscommissie zich thans bevindt, schoof hij op de rug van de trawanten van Syng- man Rhee en Tsjang Kai Sjek Hij wou echter niet toegeven dat de commissie nu reeds een definitieve mis lukking is. TRIEST-PROBLEEM. De Triëstaanse knoop is nog steeds niet doorgehakt. Tito heeft, wat Triëst betreft, nogmaals verzekerd dat hij de A-zone, van dit ge bied zal binnentrekken, van zodra de Italianen er een voet in zetten. Inmid dels blijven de geallieerden hun troepen uit het gebied wegtrekken, zodat binnen afzienbare tijd het ogenblik aanbreken zal. dat de vrijgekomen strook gronds door iets of iemand zal dienen in genomen te worden. De Joegoslavische maarschalk heeft ech ter de verzekering gegeven, dat zijn aan vallen niet tegen de geallieerde bezet ters# gericht zijn... Het Russische voorstel tot internatio nalisering van Triëst en het vlak er om heen liggende gebied, alsmede tot benoe ming van een gouverneur, zal pas vol gende maand in de UNO onderzocht worden, waar het vóór enkele tijd door de Sovjet-Unie ingediend werd. De Franse bemiddeling in deze nete lige aangelegenheid werd gunstig door Belgrado ontvangen, zodat men hoogst waarschijnlijk toch tot een vijflanden- conferentie komen zal. waar de voor naamste belanghebbende partijen hun beklag zullen kunnen doen. SPECTATOR. tact met, enerzijds, de bevoegde diensten 2 000 arbeiders tewerkstellen Verder zijn der centrale administraties, en anderzijds geveer 800 arbeiders en bedienden en ten iet de provinciale, gewestelijke en plaat- slotte 876 nijverheidsinstellingen met 5 300 selijke autoriteiten, alsmede met alle co-arbeiders. roep te doen op de bevoegde ministeries deze moeilijkheden uit de weg moet rui men. (zie vervolg blz. 6) Zondag 1.1. ging te leper de derby door tussen K-V.C.S. Yprois en W. S. leper, die traditiegetrouw door eerstgenoemde met 3-1 gewonnen werd. We zien hier een phase uit deze wedstrijd waarbij Vanbeselaere, Doize, Debruyne en Par- rein elkaar een hoge bal betwisten. Carpels en Degroote staan reeds op rinkenslag, terwijl Bovy (met de rug naar de photograaf gekeerd) en Alleman (uiterst rechts) belangstellend toezien.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 1