DIT DE STBEEK l_L Jjé VLAMERTINGE ZONNEBEKE VOORMEZELE LANGEMARK BRIELEN LE BIZET STADEN HET YPERSCH NIEUWS -> Blz. 2 31-19-1953 •SPORTKRING Dotten ijs - S. K. V. 6-1 Dat aan de rust de stand 0-1 was in het voordeel var. de rood-witten zal wel niemand vermoeden als men de uit sla? bekijkt Gedurende de eerste speel- helft waren beide ploegen elkaar waard er het was de gelegenheidsmiddenvoor V Lanssens. die dit doelpunt aantekende Bij de herneming werd doelwachter Coppens gekwetst en kon zich niet meer naar behoren verdedigen terwijl G- Hot- lack zonder de minste reden zijn ploeg maats in de steek liet In numerieke minderheid en zonder verdienste eindigde deze wedstrijd ten voordele van de grens bewoner». Vu maar best dat het Zondag rust is. misschien kunnen wij dan terug met com plete ploeg optreden SUPPORTERSCLUB In 1951 begon de piepjonge Jozef Vankemmel die tot dan toe de trouwe verzorger geweest was van zijn oudere broer, zich te riskeren bij de onderbeginnelingen. Verleden jaar deed hij zich opmerken bij de nieuwelin gen B W B en had het geluk te kunnen rekenen op enkele mannen, die zorgden voor de morele en financiële steun M Vandemaele. G Hoflack. R Uzeele e. a waren en zijn nu nog de steunpilaren van zijn supportersclub Dit seizoen heeft Jozef echter zijn dank baarheid willen tonen over die mensen en zijn talrijke supporters door zijn bemoe digende en prachtige uitslagen Van de 76 koersen die hij dit jaar betwistte ein digde hij 60 maal in de prijzen, waarvan acht eerste, vier tweede drie derde, vier vierde zes vijfde, zeven zesde drie zeven de vijf achtste, zeven negende, enz... Een mooie erelijst, die vele jonge ren ners zouden kunnen benijden. Jozef is trouwens nog maar zeventien jaar en zal naar alle waarschijnlijkheid zijn eerste koers bij de liefhebbers rijden met Mei- kermis Een welverdiende rust en een goed seizoen aan deze jonge crack KROOSTRIJKE GEZINNEN De le den' welke hun zegelboekje hebben inge bracht. gelieven het geld te komen afha len op Zondag 1 November tussen 9 en 12 uurten gemeentehuize of op Maan dag 2 November van 9 tot 12 u.. en y?n 2 tot 6 u Dorpstraat. 63 Tevens worden alle leden vriendelijk verzocht om terzelfdertijd hun nieuwe lidkaart voor de B K. G voor 1954 te ko men afhalen Prijs, zoals voorgaande ja ren 60 fr PEEGIE KOMT! Zoals de kinde ren naar St Maarten verlangen, zo hun kert de grote menigte naar de komst van Peegie in de Riviera op Zondag a s Hij brengt er ons geen speelgoed of lekker nijen maar echte Vlaamse volksleute. drie uren humor en scherts voor het voet licht gebracht door een zeer befaamde groep onder leiding van M Demeester in de rol van Savatte Deze vertoning gaat door ten voordele van Sportkring. VOETBAL s. K Zoonebeke - B. S- Poperinge 2-2 Me: een grote belang stelling werd deze wedstrijd ingezet Zon- nebeke kreeg de opgooi en zette dadelijk een grote aanval op touw die langs Doo- laeghe een doelpunt opleverde. Verder waren de Poperingenaars wat in de meer derheid maar de locale verdediging hield stand Enige minuten vóór het einde van de eerste helft lukte de midvoor der gas ten na algemene aanval erin de stand op 1-1 te brengen Verder bleef "t spel verdeeld en bleven de verdedigingen baas- Na de koffie gaf Poperinge de toon aan doch gelukte niet een doelpunt aan te tekenen Enige minuten later keerde het tij en was het Zonnebeke die de meeste aantallen opbouwde Na een algemene doorbraak kon Tresy na center van Van- damme voorsprong nemen ten bate van Zonnebeke Blue Star stelde seffens alles ir. de weer om de gelijkmaker te netten, zodat op sommige plaatsen wat te hard werd gespeeld Een tiental minuten voor het einde kon de linker inside van Pope ringe. na persoonlijke doorbraak gelijk spel maken. Het einde kwam dan met een 2-2 stand. ALLERHEILIGEN Ter gelegenheid van Allerheiligen zal het kerkhof Zater dag 31 Okt te 6.30 u 's avonds gesloten zijn en op Zondag 1 November van 6 u. 's morgens terug geopend worden Aan de muur van het dodenhuis is een ketting aangebracht om water te kunnen putten in de nevenliggende put- CABARETAVOND Op Zondag 8 No vember in de VolksbondDe Luimige Jantjes uit Veldegem. komen Prijzen 20 en 15 fr. VERLOREN: Een geldbeugel met geld erin. BURGERSTAND Geboorte: Wilfried Patteeuw. z v. Georges en Anna Wyffels Huwelijksbelofte Lucien Cordonnier v. Zonnebeke met Noella Titeca van Zille- beke Overlijden Rosette Leroy. dochtertje v. Roger en Julia Nuitten. I SCHOOLKNAAP DOOR AUTO GE- GREPEN Toen de kleine Remmerie Willy uit Voormezele. zich vorige week i Vrijdag naar school begaf, werd hij bij het dwarsen van de straat gegrepen door de auto van Doize Elie uit Wytschate en ten gronde geworpen. De knaap werd met een gebroken dij naar het O L. Vrouw hospitaal te leper overgebracht. CINE ROYAL vertoont de week van 31 October tot 5 November telkens te 7 u. 's avonds en op Allerheiligen en Aller zielen te 2 u. en 7 u. ongetwijfeld de film van onze generatieHet onbetwistbaar meesterwerk van het witte doekGe jaagd door de windDe triomf van de technicolor met Clark Gable en Vivian Leigh in de rollen van Robert Butler en Scarlet O'Hara. Een film die voor U een epos doet herleven Een actie-film vol schoonheid Geweldig en geestdriftig als het tijdperk dat zij beschrijft. Een aan grijpend drama zoals U er nog nooit een hebt gezien Kinderen geweigerd VOETBAL S. K. Geluwe - Brielen Sport 4-2 De Brielense formatie trad met 2 invallers in lijn. Tegenover het tech nisch onderlegde Geluwe. dat momenteel over een benijdenswaardige conditie be schikt. had Sport niet de minste kans op puntenoogst. De locale voorhoede, met oud-White- Star-speler Aeou als animator, kwam on afgebroken onze verdediging aan de tand voelen en mag dan ook het reuzenaan- deel der zege opeisen Om maar enigszins succes te kunnen boeken, miste Sport in zijn aanvalslijn Pype en Deplancke als binnenspelers om de puntspelers met fijne voorzetten te be dienen en het scoren mogelijk te maken. Bedoelde spelers acteerden echter nood gedwongen in de verdediging, die een beste wedstrijd speelde doch tegen het einde der partij uitgespeeld was. Stand aan de rust: 1-1. Zondag a s. dienen onze jongens de uitgestelde wedstrijd tegen Waasten te be- Koningsviering bij de Vinkeniersgilde De IJzervink te Boezinge Koning 1953. Namens de hr burgemees ter de Thibault de Boesinghe werd even eens een prachtig geschenk overhandigd In het huis van de gevierde Koning 1953 had vervolgens een plechtige ontvangst plaats, waar de erewijn aan al de aan wezige vinkeniers werd aangeboden. Vervolgens ging het naar de woning van de heer Norreel Alois. Kampioen 1953 met de vogel «Bertje» met 1.184 liedjes, dit in drie zettingen. Daar werd eveneens door de voorzitter. Alfons Maes. een hui dewoord uitgesproken en bloemen aan geboden Na enkele leden-herbergiers be zocht te hebben, nam de optocht een ein de aan het lokaal, waar een grote feest- vergadering plaats vond Daar werden de Koning en Kampioen 1953 nogmaals op bijzondere wijze gehuldigd en gevierd. Deze Kampioenenviering werd besloten met een gezellig samenzijn en een prach tige kosteloze tombola aangeboden aan de leden en hun familie der feestvieren de vinkeniersgilde. Zondag 25 October 1953 vierde de bloei ende plaatselijke vinkeniersgilde De IJzervink te Boezinge. haar Koning en Kampioen 1953 Te 13 uur vergaderden ai de leden der feestvierende maatschap pij in het lokaal Het Vissershof bij Jerome Demeerseman Stoetsgewijze ging het naar de woning van de heer Lucien Robyn. secretaris .der gilde, en tevens Koning 1953 met de vogel Binjamin met 1 245 liedjes, dit in drie zettingen De heer Alfons Maes. voorzitter der gilde, hield vóór het huis van de gevierde een korte toespraak waarin hij hulde bracht san de Koning 1953 om zijn prachtige overwinning en hij drukte de wens uit dat hij toekomende jaar wederom de Ko ningstitel zou mogen behalen, dit opdat hij dan als Keizer der gilde zou kunnen gevierd worden, want ook in 1952 behaal de de hr Lucien Robyn de Koningstitel Door een lieftallig meisje werden daar na bloemen aangeboden aan de gevierde De gevierde Koning en Kampioen 1953 bij de vinkeniersgilde De Uzervink te Boezinge. namelijk de heer Lucien Robyn, Koning 1953. en de heer Norreel Alois. Kampioen 1953. Zij 'zijn omringd door het bestuur en enkele leden der feestvierende vinkeniersgilde, waaronder wij herkennen de heer Alfons Maes, voorzitter en Gewestelijk Secretaris der Vinkeniersgilden de heer Seys Maurits. ondervoorzitter, en de heer Jerome Demeerseman. lokaalhouder. twisten Dit is Zondag de enige competi tiematch in Westvlaanderen Met het her- optreden van stopper Rouserez hopen we beide punten te bemachtigen Aftrap op ons terrein om 15 uur. POLS GEBROKEN Titeca Germaine uit Le Bizet viel Maandag l.L zo onge lukkig. dat ze een polsbreuk opliep Ze moest ter verzorging naar het O. L. Vrouwhospitaal te leper overgebracht worden. BU DE KONINKLIJKE MUZIEK MAATSCHAPPIJ Stc CECILIA» In datum van 28-9-53 heeft het Z. M de Koning behaagd, deze maatschappij de titel van «Koninklijke» te verlenen Dit vormt een mijlpaal in de geschie denis van deze bloeiende muziekvereni ging. dewelke gesticht werd in 1824 jaar tal gevonden bij de opschik van een oude grosse caisseeen tiental jaren gele den. Maandag jl. werd het diploma door de Heer Gouverneur van Outryve d'Ydewal- le op het provinciaal gebouw te Brugge overhandigd aan voorzitter Albert De- beil in tegenwoordigheid van onder-voor zitter Maurits Trybou. muziekleider Ju les Leroy. onder-bestuurder Th Lyphout en secretaris Emiel Dejonckhere. In een pittige toespraak wees de Heer Gouverneur op de belangrijke rol dewel ke de muziekmaatschappijen op de ge meenten te vervullen hebben, dit op fa miliaal. zedelijk en opvoedend gebied. Met aanmoedigende woorden, voor alle leden bestemd, zette hij de Koninklijke Maatschappij aan verder te streven, steeds hoger op om zodoende het hare bij te dragen tot de volksverheffing. Hij drukte zijn wens uit van voorspoed zowel voor het heden als voor de toekomst. Heer Voorzitter Debeil dankte met de overtuigende gedachte, de titel Konink lijke waardig te zullen dragen. Wij wensen Ste Cecilia een hartelijk proficiat en goed heil. VERDWAALDE HOND Deze week is er 'n verdwaalde hond binnengekomen bij Jozef Degraeve. Klerkenstraat. Kenmer ken rosse haren met zware kop. De eigenaar ervan kan hem bij bovenvermel de terug bekomen. VOETBALNIEUWS Lichtervclde - S. K. Staden 2-1 Lichtervelde wint de toss en gaat terstond tot de aanval over. De lokalen gaan geweldig te keer en onze jongens geraken niet op Lichtervelde's speelhelft. Onze doelman heeft de han den vol en moet zich met de 15e min. ge wonnen geven. De lokalen blijven ge vaarlijk aandringen doch kennen geen geluk bij het besluiten op doel. zo wordt de 1-0 stand behouden tot aan de rust. stand die evengoed 4-0 kon geweest zijn. Na de herneming komen de onzen uit de greep en het spel gaat verdeeld op. op fout krijgt Lichtervelde een strafschop toegekend en zet om 2-0. Vijf minuten voor het einde krijgen onze jongens even eens 'n strafschop wat de bordjes op 2-1 brengt. Hiermede gaan onze gesternden geweldig te keer om toch een puntje me de te brengen, maar een botsing heeft plaats tussen onze middenvoor Staessens en de lokale doelman, beiden blijven be wusteloos liggen. Staessens is er erg aan toe aan zijn knie en is van geen tel meer de doelman erg gekwetst kan de laatste 2 minuten nog met brio de gelijkmaker uit zijn netten houden Het einde komt met een verdiende over winning voor Lichtervelde. Onze jongens speelden hun slechtste wedstrijd van de verlopen matchen. Onze tweede ploeg was vrij. A.W.T. RUBRIEK SPEELKALENDER leperStadsschouwburg op Zondag 8 en Maandag 9 November resp. te 17 en te 20 uur opvoering van Peegiedoor de kring Volksveredelinguit Roeselare. onder regie van H. Vandermeulen Orga nisatie Het Gewestelijk A.W.T. Bestuur. BeselareZondag 8 November te 18 uur in de Zaal Patronaat, opvoering van Maar 'n knechtvan Louis van Hoy- donck. door de Kring Vreugde na Ar beid als deelname aan de categorie-in deling. Poperinge: Zondag 15 en Maandag 16 November respectievelijk te 19 en te 20 u. in de zaal Belfortopvoering van Pee gie door de kring Volksveredeling uit Roeselare onder regie van H. Vander meulen. OrganisatieHet Gewestelijk A.W.T. Bestuur. Wervik Zondag 22 November ,te 17.50 uur opvoering van De Ivoren Deur van A. A Milna. door de Kring «Willen is Kunnen OostvleterenZondag 6 en Maandag 7 December telkens te 19 uur in de Paro chiezaal. opvoering van Pekdraad en Millioenenvan J. Hoogeveen. door de kring «De IJzerzonenals deelname aan de Categorie-indeling. LoZondag 13 en 20 December telkens te 19 uur in de zaal St Sebastiaan op voering van O Bella Donna Lucia van Rosita Peters, door de kring De Roy- aertsals deelname aan de categorie- indeling. Muziekverbond van België SECTIE IEPER Alle muziekmaatschappijen der Sectie, worden vriendelijk uitgenodigd afgevaar digden te zenden naar de regionale ver gadering die zal plaats hebben op Zon dag 8 November 1953 om 15 uur in het Hóteï des BrasseursRené Colaert- plaats (Statieplaats). leper. Alle muzikanten, lid van gelijk welke muziekmaatschappij, worden vriendelijk uitgenodigd die regionale vergadering bij te wonen, daar ze zeer belangrijk is Alle muziekliefhebbers zijn er welkom. Wanneer zullen zc geleerd zijn Vreselijke ontploffing eiste twee doden te Voormezele Hoevelen zouden er reeds verongelukt zijn bij het behandelen van oorlogstuig Daaraan zal Evarist Everaet 42 jaar we duwnaar Rachel Devos- vader van twee dochters van resp 21 en 20 jaar. nu pre cies niet gedacht hebben, toen hij zijn triestig werkje verrichtte in zijn woning Vlamertingestraat. 23. te Voormezele Amateur van alles wat profijt opbracht- verzamelde Everaet ook... obussen en gra naten Meestal afkomstig uit de eerste wereldoorlog, maar daarom niet te min der gevaarlijk spul. Nadat hij de koppen afgedraaid of afgeslagen had verwijder de hij de springstof en kon hij het tuig als oud ijzer verkopen. Iedere dergelijke operatie betekende voor hem levensge vaar... Iedere dergelijke operatie bracht hem 6. 10 of hoogstens 25 fr op. naar ge lang de grootte van de behandelde knaap Levensgevaar?... Och kom. Everaet ze^de zoals ze allemaal zeggenmet MIJ zal dat niet gebeuren IK weet hoe men met zulk tuig moet omgaan Sedert Maandag middag, ongeveer 13.15 u blijkt het dat hij toch niet zo goed op de hoogte was als hij wel be weerde Want Maandag middag om streeks 1315 is Evarist Everaet de lucht ingegaan, samen met de Duitse obus van 150 mm. welke hij in behandeling geno men had En met hem verongelukte zijn 62-jarige moeder. Wwe Everaet. geboren Celina-Octavie Garreyn. die hem klaar blijkelijk assisteerde tijdens zijn opera ties De ontploffing We schrijven hoger, dat de ontploffing zich voordeed rond 1315 uur. Een gewel dige slag was het. die de bewoners van het gehucht Kruisstraat opschrikte Een landbouwer die op zijn veld aan het wer ken was. sloeg al onmiddellijk de nagel op de kop. toen hij aan zijn broeder zeg de 't Is Everaet welke in de lucht vliegt!... Want de activiteit als obusklop per van Everaet was een publiek geheim En'ja. de rook- en stofwolk welke op steeg uit de achtergebouwen van de wo ning van Everaet. liet daaromtrent giiet de minste twijfel. Buurlieden die onmiddellijk ter plaat se snelden, werden getroffen door een vreselijk schouwspel. In zijn tuin. achter een fruitboompje, lag Everaet. of liever wat van Everaet overbleef. Het was. alsof hij achter dit i V< f. kleine boompje bescherming zocht. Beide benen afgeslagen, de linker voor arm afgerukt en doorkerfd met scherven, bleek hij. wonder boven wonder, nog in leven En bij zijn volle verstand want dui delijk smeekte hij om hulp Welke hulp kon men hem bieden? Zijn bloed stroom de uit de ontelbare wonden van zijn ver hakkeld lichaam en met zijn bloed gin gen ook. traag maar zeker, de levensgees ten heen... Z E H. Pastoor v9n Voormezele. die zich onmiddellijk ter plaatse begeven had. diende aan Evarist Everaet, de laatste H Sacramenten toe. Met duidelijke stem kon Everaet nog zijn acte van berouw prevelen. Zijn moeder was op slag dood geble ven Het mens lag op de rug. gedeelte lijk begraven onder puin van haar ach terkeuken. Op amper één meter van haar stoffe lijk overschot, stond het onderste van de obus welke «niet gevaarlijk» geweest was. In die bodem bleek er nog een paar kubieke decimeter springstof te zitten die niet ontplofte. De reden daarvan De Heer is 't wijs De wel-ontplofte springstof had dood en vernieling veroorzaakt. M ant buiten de dood van die twee mensen was er nog heel wat schade aan de bijgebouwen van het huis Everaet. Een muur van één steer. welke de scheiding uitmaakte tussen Eve- raet's woning en het huis van meester André Becquart.' de sympathieke secreta ris van de Ieperse Moto-Club. werd tot op de grond vernield Onder de zware steenbrokken konden we de hoop zand ontwaren, waarop het kindje van mees ter Becquart gewoonlijk speelt. Door een samenloop van omstandigheden geluk kige. ditmaal was Mevr. Becquart Maandag afwezig, zodat haar kindje en wellicht ook zijzelf, daardoor het leven gered werden. Als we er nu nog bijvoegen dat de veldwachter van Voormezele en de Rijks wacht van leper, onmiddellijk ter plaat se waren om het eerste onderzoek in te stellen en de nieuwsgierigen op afstand te houden, en dat het Parket van leper, rond 16 uur ter plaatse afstapte om de nodige vaststellingen te doen. kunnen we dan besluiten en ons afvragenwanneer zullen die obuskloppers eindelijk eens ge leerd zijn ROGISA. Een beeld van de ontploffing te Voormezele. In het puin bemerken we de 62 jarige Celina Garreyn, die op slag gedood werd. HET DAVIDSFONDS JUBILEERT TE VLAMERTINCE 25 JARIG BESTAAN MET LUISTER GEVIERD Verleden Zondag beleefde de bloeiende Davidsfondsafdeling van Vlamertinge een der schoonste dagen sedert haar ontstaan Men vierde immers het 25 jarig bestaan der afdeling. Het was op 11 November 1928 dat het Davidsfonds te Vlamertinge van wal ging Reeds een kwarteeuw lang ijvert de afdeling haar leuze getrouw Voor Godsdienst, Taal en Vaderland Dit Zilveren Jubelfeest werd dan ook op bijzondere wijze gevierd. In de fa miliezaal ging een grote feestvergadering door. die met veel aandacht door talrijke leden van het Davidsfonds werd bijge woond. Het was de sympathieke voor zitter. B. H Deleye. die het welkom woord toesprak en een woord van dank stuurde aan de aanwezige leden die zo talrijk waren opgekomen naar deze Ju belviering. Daarna bracht Mej. Maria Du- fiou secretaresse, verslag uit over de werking van het Davidsfonds te Vlamer tinge sedert haar stichting. Vervolgens werden enkele mooie rythmische dansen uitgevoerd door vrouwelijke leden van het Davidsfonds. die veel succes hadden vanwege het aanwezig publiek. Onder lei ding van Meester Duran gaf de zang groep «Met Herten Bliedaarna enkele prachtige liederen ten gehore. Zo kwa men wij dan aan het hoogtepunt van deze Jubelviering met de indrukwekkende feestrede van de heer Remi Braeckevelt, Gouwsecretaris en Afgevaardigde van het Hoofdbestuur der provincie Westvlaande- ren Spreker bracht een welverdiende hulde aan de koene stichters en pioniers van het Davidsfonds te Vlamertinge en spoorde hen aan ook in de toekomst de ingeslagen weg te blijven bewandelen, alsook alles in het werk te stellen om i og meer leden aan te werven. Na de feestrede van de Gouwsecretaris volgden dan nog enkele mooie dansnummers. die telkens op een bis-applaus werden ont haald Om te eindigen dankte de heer voorzitter E. H. Deleye. de aanwezige le den voor hun goede aandacht, alsook de heer Braeckevelt voor zijn prachtige feestrede. Deze Jubelviering werd beslo ten met het gebed en een dreunende Vlaamse Leeuw, die door dq de leden van het Davidsfond werd medegezongen. rt e. W' 1 9L Het ijverig bestuur en de leden die hun medewerking verleenden aan de Jubelviering van het Davidsfonds te Vlamertinge, waaronder wij herkennen E. H. Deleve, voor zitter Mej Maria Duflou. secretaresse; de heer Adhemar Denturck, schatbewaar der de heer Cyriel Duran. zangleider en de heer Jozef Desodt, bestuurslid. Wij bemerken eveneens E. H. Dewaele. pastoor te Vlamertinge; E. H. Dewilde, onder pastoor en de heer Remi Braeckevelt. afgevaardigde van het Hoofdbestuur der provincie W est Vlaanderen, die de feestrede hield op deze Zilveren Jubelviering.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 2