wSÊÊÊKmü KLEINE AANKONDIGINGEN DIESEL PERKINS M. VAN DER BAUWHEDE "lyrische kerstavond PEECIE DE WIELEWAAL ieperse biljartfederatie J. BOLLINGIER, Lange Torhoutstraat 13, te IEPER Koningsviering bij de Bi Ijartciub De Eilanders TE KOOP te koop Schoon Handelshuis te huur gevraacd een motor past in uw camion 29, D'Hondtstraat ieper Tel. 430 HUIS met inrijpoort, gelegen te leper. Adres ten burele. (8731) Leest en verspreidt HET YPERSCH NIEUWS te koop gevraacd TE HUUR GEVRAAGD HET YPERSCH NIEUWS BH 5 7-11-1953 Sensationele tombola te leper Er roert entwat in de Werkhuizen Pi canol- Inderdaad, ter gelegenheid van de St Eiooi-feestavond op Zaterdag 5 De cember te 20 uur in de zaal Lido, wordt een gratis-tombola gegeven ter waarde var. 15 000 fr. met 150 prijzen waaronder wij vermeldeneen radio, een fiets, foto toestellen. een koekoek-uurwerk, een elec- trisch scheerapparaat. zetels, vulpennen, tapijten, enzomeer. Kaarten voor deze feestavond zijn van af Dinsdag 3 November te verkrijgen in het gasthof 't Klein StadhuisGrote Markt. U zult het wel allemaal met mij eens lijn dat Kerstdag, zoniet de grootste feest dag toch het heerlijkste en intiemste feest van heel het jaar is. Wie pinkt er al niet heimelijk een traan weg. wanneer een bevend kinderstemmetje het hemels Adestelaat galmen over de stil ge worden massa. En is het ook niet met een lichte huivering dat U het «Stille Nacht, Heilige Nachtaanhoort. Menig musicus liet zich er toe verleiden om voor het kerstgebeuren iets speciaals te com poneren. Zo is het repertorium van kerst liederen een zeer rijkgevuld album van allerhande mooie melodieën en intieme gezangen. Mr Guido Van Overbeke, de talentvolle dirigent van de Koorafdeling van de Ie- perse Kunstkring Richten stelde een pro gramma samen uit dit repertorium met als hoofding Lyrische Kerstavond Hiervoor deed Richten beroep op een knapenkoor, een kamerorkest en zijn to neelafdeling. Deze Lyrische Kerstavond gaat door op Donderdag 3 December te 20 uur in de Stadsschouwburg. Kaarten te verkrijgen bij alle leden van Richten en ook locatie in Café Boe renkol. tel. 246. vanaf 15 November. Wie eenmaal een Muzikale Kunstavond van de koorafdeling van Richten bijwoon de komt wis en zeker terug Het is dus Zondag a s. 8 November te 17 uur en Maandag 9 November te 20 uur dat Volksveredelinguit Roeselare. Peegiekomt opvoeren te leper in de Stadsschouwburg. Speciale autobus uit Dranouter op Zon dag 8 November. Heenreis: Dranouter 16 u., Loker, Hoek jes. De Klytte. Dikkebus. leper. TerugreisOnmiddellijk na de opvoe ring. ORNITHOLOGISCHE VERENIGING AFDELING IEPER Vergadering der Afdeling leper op 30 October 1953. Voor een zeer aandachtig toeluisterend publiek gaf Z.E.H. Segers, algemeen Voor zitter van De Wielewaal een zeer boei ende causerie over De Kokmeeuw Ge durende twee uur wist hij zijn toehoor ders te boeien. Alle gedragingen van deze vogel werden onder de loupe genomen zijn ontwikkeling, de kenmerken van jon ge en volwassen kokmeeuwen, het kleed in Winter en Zomer, de voeding, de broed tijd en -plaatsen, de nestbouw. de voe ding der jongen, de trek, enz... Dit alles wist de algemene Voorzitter zeer aanschouwelijk voor te schotelen, te meer daar dit alles bevindingen waren uit eigen waarnemingstochten Daarop gaf de algemene voorzitter nog enkele lichtbeelden, die nogmaals de be vestiging brachten van datgene wat hij uiteengezet had. De Heer Pecceu. plaatselijk Voorzit ter. dankte uit aller naam de Z.E.H. Se gers. en deed nog een oproep tot alle le den om de «Wielewaal» kalender voor 1954 in ruime kring te verspreiden. iering van de Kampioenen nieuw kampioenschap Na loting werden ijdens een gezellig samenzijn dat op volgende wedstrijden vastgelegd touw was gezet in het lokaal Patria. werd Maandag 9 NovemberVictoire - Patria ^1. J^e^er- geschonken door HET LAAT- in het lokaal Victoria-Palace St Jacob- STE NIEUWSen welke de inzet was straat. van het Interclubkampioenschap van Maandag 16 November Union - Amical. i>er 1952-53. aan de overwinnende club. in het lokaal Café Union Diksmuidestr. nml Patria. overhandigd j Maandag 23 November Patria - Union. Nadat de afgevaardigden van de vierin het lokaal Patria Rijselstraat Ieperse clubs zich aan een flink mossel- Maandag 30 November Amical - Vic- souper hadden tegoed gedaan, kwamen toire. in het lokaal De Karper Vismarkt, ze in een korte algemene vergadering Maandag 7 DecemberUnion - Victoire. bijeen, tijdens dewelke dhr Phlypo de in het lokaal Union beker overhandigde aan de Voorzitter van Maandag 14 December: Patria - Amical. Patria-biljartclub de hr Daniel Van Ise- in het lokaal Patria De data der terugwedstrijden zullen Vervolgens werd de kalender opge- langs dezelfde weg bekend gemaakt wor- maakt van de heenwedstrijden van het den. ROGISA. Leden van de vier Ieperse biljartclubs die deel uitmaken van de Ieperse Biljart- federatie, kwamen in gezellig samenzijn bijeen ter gelegenheid van de over handiging van de beker aan de interclubkampioen Patria- Voor het invullen uwer BELASTINGSAANGIFTEN. HANDELS- S REGISTERS. VERZEKERINGEN, enz... alleenlijk één adres: 5 ■IIWIIll" Tijdens een gezellig feestmaal dat Za terdag avond opgediend werd in het lo kaal op het Eilandje, brachten de leden van de bloeiende golfbiljartmaatschappij De Eilandershulde aan hun Koning en Kampioen 1953. Bij afwezigheid van voorzitter Lucien Wullepit, was het ondervoorzitter Evarist Verleure. welke bij het nagerecht lezing gaf van het palmares 1953 en de prach tige prijzen uitreikte aan de volgende le den Koning 1953 Hector VerleureKam pioen 1953 Cyriel DegrendelKoningin 1953Mevr. Frans Vanden Ameele2e Kampioen Gilbert Ronse en 3e Kam pioen Merveille Albert. Er werd tevens een bijzonder woordje gericht tot het lid Albert Sonneville. wel ke dit jaar met glans het Kampioenschap I van Westvlaanderen wist te veroveren. I Deze bloeiende vereniging, welke bui ten de voornoemde voorzitter en onder- voorzitter nog bestuurd wordt door de hh Gerard Samyn. secretaris en Gilbert I Ronse. schatbewaarder, telt ruim 50 le- den en kan derhalve als een der bloeiend- ste maatschappijen van de stad beschouwd worden. 'w T De vrolijke vierders van de Biljartclub De Eilanders APPELEN variëteit naar keus. 1 fr. per kgr. Zich wenden Barones G. de Vinck, Kasteel, Zillebeke-Hooghe. (8717) Moderne SLAAPKAMER in aca jou in zeer goede staat. Voordelige Prijs. Adres ten burele. (8756) BUFFETSTOOF, crème kleur, in zeer goede staat. Menensteenweg 209, leper. (8757) WOONHUIS, langs de grote baan, met 47 a. 30 ca. grond en afhanke lijkheden, gelegen te Wytschate, Ko- toenstraat, 33. Op 10 minuten van de toarkt te Mesen. Te bezichtigen de Dinsdag en Donderdag. (8758) Wegens uitscheiding van bedrijf: CAFE MEUBELEN met geslepen spiegelglas. Bruggestraat 77, Poperin- ge (bij de Sterhoek). (8768) CEU-CONTINLt in goede staat. Adres ten burele. (8694) Uit ter hand gelegen Statiestraat 5, IEPER. Bezoek vrij. Vrij volgens over- eenkomsten. (8759) Kleine aankondigingen worden ten onzen burtle, Boterstr. 34, aanvaard tot uiterlijk de Donderdag middag. Mooi HERENHUIS met grote ga rage en badkamer. Zich wenden Vee markt 11, leper. (8415) CHEVROLET FORD BEDFORD DODGE FARGO STUDEBAKER. enz... enz... alsook in ALLE LEGERTYPES. Bijzondere voorwaarden Zich wenden bij rasiiscmoiK WERKVROUW voor enkele dagen per week. Adres ten burele. (8755) Welgelegen HANDELSHUIS en gekende HERBERG met afspannin gen, koer. grote ingangspoort, bijge naamd Cour St Barbe Veemarkt, leper. Onmiddellijk vrij, kunnende dienen voor alle handel, sportlokaal, garage, enz... Zich wenden Brouwerij j Vande Vyver Jean. 1. G. de Stuers- straat, leper. (8684) WERKVROUW voor enkele of al le dagen der week. Agnes Poissonier, Provinciale Baan. 71. Bikschote. (8711) BURGERSHUIS met badkamer. Zich wenden Haiglaan 8. leper. (8752) GARAGE, gelegen Fiersstraat, 3, leper. (8753) GROOT HUIS met bijgebouwen en ruime garage, brede inrijpoort, gele gen Elverdingestraat, 35. leper. Adres ten burele. (8754) APPARTEMENT, gedeeltelijk ge meubeld. Grote Markt, 19, leper. (8767) APPARTEMENT, alle comfort, le verdiep, 3 plaatsen. Adres ten burele. (8772) Deftig MEISJE, 15 jaar om te naai en. met leercontract. Adres ten bu rele. (8720) Jong MEISJE als meid. Zich wen den Armentièresstr. 51. Mesen. (8760) WERKVROUW voor enkele dagen of halve dagen. Adres ten burele. (8761) BURGERSHUIS van rond 200.000 fr. Schrijven met voorwaarden. J. D. Haiglaan, 84. leper. (8732) Op lepers grondgebiedWOON HUIS voor 3 personen. Huishuur van 600 tot 700 fr. Adres ten burele. (8685) Een toerist is eigenlijk een mens die zich aan bijna alle zaken interesseert, ten minste indien hij een gezonde op vatting over het toerisme heeft. Dus ook aan uithangborden, waarover wij het van daag hebben. Uithangborden zullen ons meer buiten onze gewone kring treffen, omdat wij elke dag voorbij herberg X. of voorbij restaurant Y stappen en er niet meer aan denken de naam te gaan ont leden of ons af te vragen waarom een inrichting zus heet of zó. En toch was er een tijd dat de vreemdeling alleen de huizen kon herkennen aan hun naam Nu zijn het gewone prozaïsche nummers, maar destijds woonde men in een huis met een naam. Ik stel mij voor dat in die verre tijden onze straten er veel gemoe delijker moeten uitgezien hebben dan in onze moderne tijden van glas en neon licht op de gevels. De naam van een huls was dus een herkenningstekendus ook voor de inrichtingen waar de vermoeide reiziger kon uitrusten en zich versterken. Mettertijd verdween de naam voor de privé-woningen en bleef er alleen maar een naam over voor de herbergen, ta- veirnen en gasthoven. En die namen wa ren meestal zeer schilderachtig. Van waar ze dan wel kwamen Zij werden ontleend aan alle onderwerpen waarmede de mens maar enigszins uit staans had. Welke de oudste zijn zouden wij niet durven beweren, maar een zaak is zeker, en wel dat de mythologie of de godenleer in die namen een belangrijke rol heeft gespeeld. Wij kennen immers overal uithangborden In de ZonIn de Maan De geschiedenis van het eigen land en ook soms die van het buitenland heeft haar invloed uitgeoefend door mid del van de wapens (In de Arend. In de dubbele Arend. De Leeuw van Vlaan deren. Het Wapen van Zeeland, e a door historische figuren (In de Graaf van Vlaanderen. In Keizer Karei), door his torische feiten (Hotel Het Gulden Vlies. In Sebastopol. In Pretoria). Merkwaardig voor deze laatste soort is het feit dat dik wijls de namen ontstaan zijn op het ogen blik van het gebeurdeSebastopol. de naam van een herberg in De Klytte, is waarschijnlijk ontstaan omstreeks de tijd van de Krimoorlogergens in de buurt van St Juliaan is een herberg Nieuw- Zeeland. waarvan de naam dagtekent van na de le wereldoorlog. Die voorbeelden zouden we kunnen uitbreiden. Maar ook de folklore wordt bij het geven van na men te pas gebrachtTe Olen is er een herberg In de Pot van Keizer Karei j te leper is er nog steeds De Verloren i Arbeidherberg waar voor 1914 een uithangbord prijkte met een neger die zich wilde wit wassen 1 Er zijn ook nog de plaatsnamen, misschien wel in het grootste aantalnamen van dorpen, van gehuchten, van landen, van gouwen, pro vincies. te veel om ze allemaal op te som men Typisch zijn ook deze als bv. In j Halfweg Het Eindeken In de Keer- 1 om» (van de processie!). In de buurt I van Armentiers werd mijn aandacht eens l getroffen door het uithangbord A l'Hal- lobeautot ik na lang zoeken en de confrontering op de kaart, tot de vast stelling kwam dat het een oud Vlaams opschrift was In de Elleboog omdat eenvoudig de straat er een kromming maakte! Van die schijnbaar onverklaar bare namen van herbergen vindt men j vele gevallen. In de buurt van Hazebroek spreekt iedereen van een plaats de Blo- tesse Het onderzoek van de herbergen die er vroeger gestaan hebben, doet ons terecht komen bij A la belle Hótesse In de mooie Waardin. De plaats Kal- kane aan de grens te Abele-Steenvoorde I zou naar alle schijn een verbastering zijn van een oud uithangbord, bij Kalleken Dehaene. Bij de plaatsnamen in de uithangbor den moeten ook nog gerekend worden deze welke een landschap aanduiden er zijn er bij de vleet van die aard te vin den Er zijn nog zoveel soorten dat wij ze onmogelijk alle kunnen vermelden. Toch willen wij nog even stilstaan bij de dieren- en planten (of bomen-) namen j hoeveel herbergen zijn er niet In de Vos In de bonte Os In de Hert 't Beukenhof». «In de Linde» Namen die verband houden met het echte toe risme zijn ook niet vreemdIn de Rei ziger of «In de vermoeide Reiziger In de "Rust soms hebben ze betrek king op een ontspanning Golfhotel In de Visser In de Jagersrustt In St Sebastiaan» (de patroon der schutters). Spot vindt men ook terug in de uithang borden iedereen kent het leuke uithang bord In de drie Gapers waar er maar twee op afgebeeld zijn en de derde na tuurlijk de toeschouwer is. In mijn jonge tijd zag ik eens een Frans uithangbord Au millionnaire sans sous waarbij eea man zijn twee ledige zakken uitschudde. Karakteristiek bij de uithangborden ii cok het feit, dat men de zaken altijd mooier wil voorstellen dan ze gewoonlijk zijnhet wordt dan In de zilveren Schaar In de gouden Sleutel Wat we daar allemaal moeten van ont houden Het uithangbord wortelt in het diepste wezen van ons volk. Het is een voortdurende en zeer curieuse weerspie geling van de eigen volksaard. Ik zou haast durven zeggen, dat het bewaren van de oude namen een bewijs is in hoe verre de moderne geest onze mensen heeft aangetast. En dat is helaas maar te veel het geval. Grote hotels hebben in onze tijd geen sympathieke namen meer zij worden, net als de keuken, volledig geïnternationaliseerd en men treft tegen woordig in elke stad een Hotel Central aan. of een Cosmopolite, of een Metro- pole. of een Splendid, of een Casino, of een Hotel de la Gare. of op een hoger plan. een Palace. een Tivoli, een Astoria. Wat gewordt er van onze eigen aard, van ons eigen volkskarakter met al deze mo derne namen Over afzienbare tijd blij ven er nog alleen Café des Sports over of iets in die zin. Blijven wij, bij het geven van nieuwe namen, aan onze eigen aard getrouw en deze handelwijze zal de bezoeker niet van ons verwijderen. In tegendeel. Wat voorafgaat heeft zoals u hebt kun nen vaststellen, betrekking op de namen. Van evenveel belang is het uithangbord zelf Het uithangbord is een eeuwenoude vorm van publiciteit, wij schreven het reeds hierboven. Wij voegen er bij ia onze moderne tijd heeft het goede uit hangbord niets van zijn waarde en zijn werking verloren. Het dient inderdaad nog steeds om de voorbijganger te trek ken. om van hem een klant te maken. De herberg, het restaurant, het gast hof of het hotel doet zich door zijn uit hangbord het eerst kennenhet is een eerste kennismaking met de klant. Is dit geen belangrijke rol Die eerste indruk ir inderdaa-' soms beslissend. Dat de naam hier eveneens een voorname ról speelt, bewezen wij reeds hoger. Die naam moet een betekenis hebbenhij zal ook bondig zijn en meestal zo direct mogelijk tot de persoon spreken. Maar als dan daarbij ook de uitbeelding van deze naam zo stijlvol mogelijk wordt uitgevoerd, als de naam goedgekozen is. het liefst volgens ons met een folkloristische of een poëti sche inslag, dan zijn wij er van overtuigd dat de toekomstige klant zeker sympa thiek tegenover uw bedrijf zal staan. Aldus schept het uithangbord een eer ste band tussen uw bedrijf en de vreem deling. die zó kennis maakt met de geest van uw inrichting en misschien wel met de gezelligheid er van. Ik ben er van overtuigd dat ieder van u zich meer zal aangetrokken gevoelen, ten minste als hij de baas van de inrichting niet kent, naar De groene Taveerneals naar Het Sportlokaal» of naar «De Duivenbond Het uithangbord dient dus een merk te zijn dat zich volledig met uw zaak ver- I eenzelvigt Onthoud het wel: de moderne mens. hoe nuchter hij ook lijkt, is wèl er soms zéér gevoelig voor de hierboven I aangehaalde karakteristieken. Daarom /uilen wij dan ook zeer kieskeurig zijn in i het kiezen van een naam. die alleen koud- j :akelijk mag zijn. Weer en vermijd alle smakeloze en overdadige publiciteit, die juist door haar drukte geen uitwerking j meer heeft. Hoeveel herbergen en gast hoven kent u zelf niet. waarvan men de naam niet meer kan vinden, door het meer dan overtollige aantal reclames voor Bock Pier. voor Faro Jef. voor Pils Henri. voor Citron Staf en wat weet ik al. Wilt ge werkelijk iets stijlvol bekomen om uw inrichting bekend te maken, kies dan een schone, een goede, een schilder achtige naamdoe desnoods de naam van uw inrichting veranderen. Wend u in vertrouwen tot een bevoegd ontwerper en laat de estetiek van uw uithangbord niet over aan een glasfabriek of aan een brouwerij, die dergelijke dingen al- 1 leen maar van de kostprijs uit bekijkt. I Er zijn tegenwoordig zoveel goede midde- Ion van uitvoering, die niet tegen de goe- de smaak ingaan. Wilt ge werkelijk ook op dat punt succes hebben, en niet alleen met de goede kwaliteit van wat ge de vreemdeling aanbiedt, verzorg dan uw J uithangbordhet is de eerste stap naar een stijlvol bedrijf, en het succes is u bij voorbaat voor een groot deel verzekerd, i VIATOR.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 5