V 10 Het Ypersch Nieuws Uit het White Star Kamp Tweede nederlaag van W.A.P.S. B! L| ART KOSTELOZE PRONOST IE K WEDSTRIJD VAN ZONDAG 15 NOVEMBER Naam en voornaam Nr Straat en Gemeente ATHLETIEK De Provinciale Cultuurdagen Uitslagen en Beschouwingen van de Pronostiekwedstrijd V 9 Het Provinciaal Koorfestival te leper Biz. 7 14-11-1903 I; Ptot. F. C. Knokke - W. S. leper ï-1 Het beeft niet mogen zijn Na 77 min waarvan circa 65 min. in het teken van onze gesternden zwoegen van ons elftal cm de 1-0 voorsprong te behouden en zelfs te vergroten, werd ons door twee niet goed te praten, verkeerde zelfs dwaze beslissingen van de scheidsrechter alle hoop op een overwinning ontnomen. Van een ontstolen overwinning gesproken Dat een scheidsrechter een fout begaat, aan neembaar. Maar twee zulkdanige beslis singen waarover de talrijke F.C- aanhan gers zetf luidruchtig hun ontstemming lucht gaven, vallen totaal buiten de toon Laat het nu waar zijn dat een punten- deling beide ploegen zou kunnen bevre digd hebben een kleine ontleding van de wedstrijd brengt onmiddellijk aan het licht dat de gesternden meer dan aan spraak mochten maken op de overwin ning Van de 90 min. nam White Star er ongeveer 75 totaal voor zijn rekening, superioriteit waarin zelfs Pol Verhaeghe nie; eens verontrust werd. Trouwens in percenten uitgedrukt kunnen wij. als waar demeter. gemakkelijk de tussenkomst van D'haese tegenover onze Pol schiftenop 10 waren er 7 voor de Knokse keeper tegenover 3 voor onze witgesternde doel man Want. indien wij slechts op dat tikje geluk, nodig om een wedstrijd te winnen, hadden kunnen rekenen, dan was de voor sprong voor onze gesternden 3-0 geweest aan de rust. Van aan de 11e tot de 25e min werd de F. C. muit op een waar spen-uur van goedgerichte schoten ont haald. Doelman D'haese was er zodanig de kluts bij kwijt dat hij op bepaalde schoter zelfs niet een poging deed om ze onflitdelijk te maken. Totaal geslagen, brachten dek- en zijlat of een of andere verdediger die meer op de doellijn dan er voor acteerde in extremis de redding. Wij nemen hierbij aan dat de tamelijk hevige bries in de rug door onze ge sternden dankbaar gebruikt werd om hun wil op te dringen. Daarom hadden ze trouwens de toss gewonnen I Doch zelfs na de rust. met wind op kop waren onze A-mannen het meest aan bod. Af en toe wel het initiatief aan Knokke overlatend, waren zij gewis toch beter in zake voet baltechniek. Ditmaal was het verdedigend systeem van Charly Bovy in leper ach tergebleven. doch jammer genoeg werd de vurigheid van onze gesternden slecht beloond aan de 32e min. kreeg Knokke een penalty toegewezen. De rechtervleu gel. juist binnen de gevaarlijke zone. poogde het leder langs Debruyne in te zenden. Doch het schot belandde op maag hoogte. waarbij Debruyne beschermend de armen voor de buik hield. Het leder kwam via Debruyne terug in het bezit van de Knokse voorspeler, doch de refe- ree oordeelde het eerder toevallig ver- grijp van Henri Debruyne zwaar genoeg om met een strafschop te bestraffen, waarbij Boey bliksemsnel het leder op het fatale punt plaatste en onmiddellijk raak schoot. En 6 min. later kwam het leder, via de linkervleugel bij de lokale center- forward. op een drietal meter van ons doel in flagrante buitenspelstand Pol Ver haeghe kreeg geen schijn van kans trou wens menend dat de scheidsrechter zoals iedereen deze buitenspelstand had opge merkt. deed hij weinig moeite het schot onschadelijk te maken. Doch het leder zat en meteen was de wedstrijd gespeeld Onze gesternden wierpen gedurende de laatste 5 min. alles In de weegschaal doch elf witte truien trokken zich als een muur voor hun heiligdom terug, het leder zoveel mogelijk uittrappend zodat onze gesternden niet meer de gelegenheid kre gen hun meer dan verdiend gelijkspel af te dwingen Dat Knokke door velen als zeer sterk wordt aangeslagen, is wel waar doch het Knokke dat wij te zien kregen was werkelijk niet datgene wat in onze verwachting stond. Mogelijks wel doordat ons elftal ditmaal met een geheel ge wijzigde tactiek voor de pinnen kwam. nml. onmiddellijk aanvallen en de for cing voerend de tegenstander niet eens de tijd laten op adem te komen. En ei zo na waren ze in hun opzet gelukt Nu. gedane zaken nemen geen keer. Wij kunnen het alleen betreuren dat vanwege het provinciaal scheidsrechtei scomiteit niet uitgezien wordt naar een schaar de gelijk opgeleide scheidsrechters. De ploegen Knokke F. C. (Blauw-Wit) D'Haese Douwens Teirlinck Van Middel Boey Debuysere Heysseune Willemkens Ryde Demuynck Devriese Dewilde Ennaert Dewitte Slosse Degroote Ketels Debruyne Bovy Doize Alleman Verhaeghe W. S. leper (Roodwitgesternd) De doelen20e min.Dewitte krijgt het leder toegespeeld van Degroote. Hij geeft het onmiddellijk over aan Ennaert. Deze laatste haalt het over zijn hoofd tot bij de vrijgespeelde SlosseBertje gaat er mee aan de haal en van op 20 m. geeft bij de wanhopig duikelende D'haese geen schijn van kans: 0-1. 77e min.Debruyne begaat, juist bin nen de gevaarlijke zone bescherming zoe kend voor zijn maag op een schot van de rechtse vleugel. Onvrijwillig hands. Doch de referee oordeelt het vergrijp zwaar genoeg om met Penalty te bestraf- fen Boey knapt het zaakje dan ook in het voordeel van Knokke zeer zuiver op: 1-1. 83e min De linkervleugel brengt het leder voor Pol Verhaeghe's muit. De cen- terforward in flagrante buitenspelstand het ging hier om meters geeft Pol geen schijn van kans 2-1. nie SPECIAAL. De derby tegen de Augustinusmannen -■'eeft onze gesternden niet gegeven wat zij ervan verdienden Het gebrek aan een besluitvaardige voorhoede deed zich sterk opmerken. De scheidsrechter bleek hier ook niet van het beste hout gesne- oen. Nu laten wij maar hopen voor de returnwedstrijd A Claus die zijn her optreden na zijn legerdienst deed. bleek de beste mar. uit de voorhoede Met 2-0 dienden zij het onderspit te delven JUNIORS. Onze Juniors hebben de voorlaatste uit hun reeks weinig kans gegeven ook maar iets van de inzet te bemachtigen. Het werd een ware doeltjeskermis Cof- fyn en andere Braine's toonden zich niet van schutterskwaliteiten gespeend, zodat Izegem met 6-0 tenslotte ledighands huis waarts werd gestuurd KADETTEN. Noch C noch G kadetten slaagden erin hun stedelijke rivalen van de lat te ge ven. Spijtig jongens, wij verwachtten nochtans veel van U. Nu één nederlaag maakt geen gans seizoen. De G-kadetten kregen de grootste pil doch wij dienen voor hen ter verontschuldiging in te roe pen dat zij slechts met 10 man de strijd aangingen. C-Kadetten W S. leper - C.S Y. 1-3 G-Kadetten CS.Y. - W S leper 6-0 ZONDAG AANSTAANDE Onze gestemde elf krijgen voor hun home-wedstrijd een schijnbaar gemakke lijke klant te bekampen. Doch oppassen is hier de boodschap, want het bezoek van F. C. Torhout moet voor onze Stars de gelegenheid worden om 2 punten rijker te worden. Dat de gasten er ook alles op j zullen zetten om hun rangschikking te verbeteren, ligt voor de hand. doch wij hopen het beste van onze gesternden te zien te krijgen en meteen de volle inzet onder de Halletoren te behouden. Van de overige 5 elftallen blijft er slechts één aan huis. nml. de G-kadetten die F. C. Poperinge te bekampen krijgen. De Juniors trekken naar het sterke Meu- lebeke. terwijl de specialers naar Kuur- ne trekken. Of beide elftallen er wat van terecht zullen brengen De scholie ren krijgen terug de gelegenheid de be nen te reppen, nml. op verplaatsing naar S. K Vlamertinge en de kadetten C trek ken naar Roeselare. Krijgen de eersten het schijnbaar gemakkelijk, de kadetten zullen waarschijnlijk hun beste beentje dienen voor te zetten. DURO. Korporatief voetbalpraatje.. Spijtig genoeg maar het is werkelijkheid Te Ardooie hebben onze mannen met 0-1 cijfers het onderspit moeten delven. Maar het moet gezegd dat WAPS m-n talrijke reserven de verplaatsing maakte. Zo waren Bruneel. Tresy. Noppe en Doolaeghe niet van de partij en moest oa. A. Yandepltte worden in lijn gebracht. Zij hebben zich toch goed uit de slag getrokken en zijn vast besloten heden Zaterdag hun wraak op Joncar te koelen Ja, vandaag begint tie tweede ronde met op het programma de ontmoeting tegen de leider Joncar. te 15 uur. op het White Star-plein Ben puike wedstrijd ln het verschiet want Waps zal op z'n sterkst uitkomen Alle hoop op de eindzege is nog niet verloren indien wij én Joncar én Tanghe-Wybo !n toom kunnen houden. Klassement 1. TANGHE-WYBO 7 6 1 0 26 8 12 2. Joncar 7 6 1 0 26 12 12 3. WAP .-Sport 8 6 2 0 21 7 12 4. Navmeul 7 4 3 0 18 19 8 5. St Anna 7 1 4 2 9 17 4 6. R.T.T. 7 2 5 0 13 18 4 7. S K Baertsoen-Buysse 8 1 5 2 4 16 4 8. Glasboys 7 0 5 2 3 23 2 Rg Interrlubkampioenschap van leper Uitslagen van de eerste wedstrijd Vic- toire - Patria gespeeld in het lokaal Vic toria-Palace COUSSEMENT G (V) 52 52 16 3.25 12 Samyn Roger (P) 49 40 16 2.50 7 VERHEYE Albert (P) 111 111 21 5.28 26 Pannecoucke Roger (V) 76 46 21 2.19 9 COPPENS Francois (V) 27 27 18 1 50 6 Blootacker Urbain (P) 56 55 18 3.05 16 LEFEVER Gaston (V) 64 64 26 2.46 10 Angillis Joseph (P) 88 81 26 3.11 15 DOMBRECHT Roger (P) 40 40 14 2.85 14 Flepts Henri (V) 40 24 14 1.71 6 ANGILLIS André (V) 50 50 24 2.08 7 Van Iseghem D. (P) 200 194 24 8.08 33 CLARISSE Maurits (V) wint door forfait. VICTOIRE 5 overwinningen Patria 2 overwinningen. Volgende wedstrijdMaandag 16 No vember te 19.30 u. in het lokaal Union. Diksmuidestraat. tussen UNION en AMI- CAL. ROGISA. «pi mt: (i) St Niklaas S. K. Kortrijk Sp F. C. Izegem Vig. Hamme S. C. Menen Germ. Ekeren St. Moeskroen F. C. Roeselare R. C. Harelbeke S- V. Blankenberge W. S. leper F. C. Torhout S. V. Wevelgem F. C. Knokke D. Blankenberge U. S. Herseaux F. C. Tielt Zwevegem Sp S. C. Oostrozebeke K.V.C.S. Yprois (1) Plaats in deze kolom: Het nummer 1 als U de thuisploeg gewonnen geeft Het nummer 2 als U de bezoekende ploeg gewonnen geeft Het teken X als U een drawn voorspelt Hoeveel deelnemers zullen deze week het hoogste aantal punten behalen (of deknaam) (in blokletters) V 10 «HET YPERSCH NIEUWS» (Door deelnemer te bewaren) St Niklaas S. K. Kortrijk Sp F. C. Izegem Vig. Hamme S. C. Menen Germ. Ekeren St. Moeskroen F. C. Roeselare R. C. Harelbeke S- V. Blankenberge W. S. leper F. C. Torhout S. V. Wevelgem F. C. Knokke D. Blankenberge U. S. Herseaux F. C. Tielt Zwevegem Sp S. C. Oostrozebeke K.V.C.S. Yprois Hoeveel deelnemers zullen deze week het hoogste aantal punten behalen 7 DE LAATSTE OFFICIËLE OEFENING De laatste officiële oefening voor de cross van Le Soir werd Zondag 1.1. door de Ieperse athietiekclub ingericht te Nieuwkerke. Dit gebeurde om aan de wens tegemoet te komen van de athleten van deze rustige gemeente die week aan week de verplaatsing naar leper moeten doen om zich op de beoefening van de gezonde athletieksport toe te leggen. Tevens kon het als een soort propa- gandaoefening beschouwd worden, want Zondagvoormiddag was er te Nieuwkerke een flinke publieke belangstelling om on ze jongens en vooral de Nieuwkerkenaren aan te moedigen. Ziehier de uitslagen Kadetten1. Pieters Etienne. Scholieren1- Verstraete Joe 2- Staes- sens Daniel3. Haezebrouck Hugo4 Ja cob Aimé Juniors-Seniors 1. La pers René 2. Ver straete Jos 3 Vanderjeugt Camiel4. Verstraete Michel; 5. Tommelein Frans. René Lapers. onze flinke athleet uit Le Bizet legde andermaal een verbluffend meesterschap aan de dag. zodat we be nieuwd zijn naar zijn prestatie op de cross van t Le Soir In afwachting wordt Zondag a s. te 10 uur en ditmaal op het terrein van K.V.C S. Yprois een laatste oefening gehouden, om dan de week daarop de grote strijd aan te gaan. G. (Vervolg van biz. I I Een mooie gToep kinderkopjes, getiteld Portretgroep van de bekende beeldhouwer Koos Van der Kaay uit Nieuwpoort. doch voordien wonende te Kortrijk. Het is ee« der werken tentoongesteld in de provinciale tentoonstelling van beeldhouwkunst en toegepaste kunst. Deze week waren er 15 punten te ver-1 tinck Charles. Busschaert Daniël, dienen en wel met volgende uitslagen Kortrijk Sp - St Truiden V. V. 3-1 1 C. S. Brugge - E. Aalst 1-1 X F. C. Eeklo - S. K. Roeselare 2-2 X S. C. Menen - S V. Waregem 0-4 2 K V.C.S. Yprois - R. C. Harelbeke 1-1 X S. V. Blankenberge - St. Kortrijk 4-3 1 Aalbeke Sp. - S. V Wevelgem 1-1 X U S Herseaux - F. C. Tielt 2-2 X F. C Knokke - W. S. leper 2-1 1 S K Steenbrugge - F. C. Torhout 3-1 1 3 deelnemers behaalden 12 punten en één daarvan raadde juist voor de bij- vraag. zodat hij de wekelijkse prijs be komt- Het is: DECHEIVER Georges, Plumerlaan 119. leper. Onze hartelijkste gelukwensen De twee minder gelukkigen zijn Majestic. Rijse 1st raat, leper (5) Verbeke Gilbert. Diksmuidestraat 47, leper (4). 8 deelnemers behaalden 11 p. Boum- gali. Decaestecker André. Dekoninck Al- bert. Duthoo André. Maton Daniel, Petrus. Raymaekers Maurice. Vanrenterghem Henri 22 deelnemers behaalden 10 p. Bastil Pierre Beddeleem Martha Big-Boy, Bul- Debrouwer Albert. Decroix Gaston. Demarez Maurice. Demey Gaston. Duprez Camiel. Durieu Maurice. Huyghe Josiane. Lanssens Hubert. Masschelein Gaston. Morel Henri. Nero. Pattyn André. Van Damme Gaston. Vantilborgh Karei Ver- brugghe Jacqueline Verkouter Albert. Vincart Mildred. Dan volgen 22 deelnemers met 9 punten, de hoofdgroep behaalde 5 punten. ENKELE OPMERKINGEN Jf, Een onbekende die 3 pronostikeerde voor de bijvraag. behaalde deze week 4 punten. Jf, Aantal punten na V 9 Dufour Roger 42 p. Rosital33 p. Vandepitte Gabriel22 p. HET HUIDIG KLASSEMENT 1. Louwyck Norbert, 59 p. 2- Defever Hubert en Duthoo André, 57 punten. 4. Boumgali en Decaestecker André. 55 punten. 6- Knockaert Irène, 54 p. 7. Xuyttens Ghislain. 53 p 8. 6 deelnemers met 52 j» t Adrienne. Benoot Marc. Burggraeve Hubert. De Nae- gnel Camiel Meuleman Hubert. Vande- voorde Charles.- REDACTIE. dend. zegt Drs Vromman dat deze het verstand boven het gevoel laat triomferen. Kunst is echter steeds gegroeid tot een wisselwerking tussen verstand en gevoel. Een van beide elementen mag overheer sen. doch niet ontbreken. Van de Velde beweert ook dat men zou moeten verzaken aan de versiering. Ver siering is echter meer dan een behoefte van afwisseling, versiering is een middel om de idee van de kunstenaar te onderlij nen. De machine kan ook een voorwerp voortbrengen dat doelmatig is en schoon van vorm en lijnen. Tevens dient echter gezegd dat veel gebruiksvoorwerpen door de machine voortgebracht, volkomen stijl loos zijn. Het publiek vraagt dan ook steeds meer voorwerpen die met de hand gemaakt zijn. Daarom ook dat veel kunstenaars zich thans toeleggen op het kunstambacht, om dat zij veel beter dan gelijk welke ma chine een bezield gebruiksvoorwerp kun nen voortbrengen. Indien rationeel wordt tewerk gegaan en de prijs billijk wordt, zal binnen enkele jaren iedereen aange paste gebruiksvoorwerpen kunnen kopen. Trouwens, de grote productie van hand werken zal spoedig de vraag kunnen vol doen. De hoeveelheid en de hoedanigheid van de hier tentoongestelde producten, zo ver volgt spreker, bewijzen de heropbloei. Dit is een zeer verheugend verschijnsel. Hij betreurt het gemis aan smaak bij het doorsnee-publiek en wijst in dat ver band op de tekortkomingen van het on derwijs. Vooral het middelbaar onderwijs blijft volledig in gebreke, want de hu- maniorastudenten hebben na afloop van hun studies niet het minste benul van de schoonste scheppingen van de menselijke geest De verlenging van de schoolplicht kan deze leemte helpen aanvullen, doch vooral in het middelbaar onderwijs is aesthetische vorming noodzakelijk. In onze provincie zijn er veel jonge lingen die zich tot de kunst aangetrok ken voelen, doch die het nooit veel ver der brengen dan mislukte kunstenaars. Deze krachten zouden evenwel in het kunstambacht kunnen floreren, terwijl ze erdoor tevens finantieel zouden gered worden Daarom stelt Drs Vromman de oprichting voor van een provinciale school voor sier- en toegepaste kunst. De jonge ren die zich in dat vak willen bekwamen. J zouden aldus niet meer gedwongen zijn naar Gent of naar Brussel te gaan. En in j verband met het toerisme in onze provin cie zijn de afzetmogelijkheden voor de loegepaste kunst bijzonder groot Ook stelt hij de oprichting voor van een museum voor sier- en toegepaste kunst. Westvlc anderen is de enige provincie die dergelijk museum niet heeft en zoiets zou de belangstelling voor de toegepaste kunst zeker verhogen en ten goede komen. Deze belangwekkende voordracht van de jeugdige spreker werd hartelijk toe gejuicht. DE TENTOONSTELLING GEOPEND Nadat de h Storme spreker bedankt had voor zijn klare en wetenschappelijk overlegde voordracht en tevens een op roep gedaan had tot de aanwezige hoof den van middelbare onderwijsinstellingen, opdat ze met hun leerlingen van de ho gere klassen deze tentoonstelling zouden bezoeken ging hij over tot de opening rail de provinciale tentoonstelling van beeldhouwkunst en toegepaste kunst Deze bevat werken van een twintigtal beeldhouwersen van een twintigtal kun stenaars voor' toegepaste kunst De be handelde onderwerpen, alsook de gebruik te materie zijn teer verscheiden, dit voor al wat de toegepaste kunst betreft. Want zowel glasschilderijen, ceramiek kunst smeedwerk als ikunstborduurwerk zijn er tentoongesteld. Wat het beeldhouwwerk betreft vragen twee witte beelden van Lucien De Gheus uit Poperinge de bijzondere aandacht, evenals een torso van de bekende Kort- rijkse kunstenaar Henri. Noreilde Verder is er een ijzeren crucifix van Roger Bon duel uit Pittem. eerste prijs van de pro vincie voor beeldhouwkunst, dat een nieuwe visie brengt, doch waaromtrent er zeker heel wat kan gepalaberd worden Wat onze streek betreft, zijn er enkele werken van Jean Roig uit Zillebeke-Hoo- ghe tentoongesteld, die zeker niet van ver dienste ontbloot zijn. Deze tentoonstelling is zeker een be zoek overwaard. Zij blijft toegankelijk tot en met Zondag 15 November. LIJST VAN DE DEELNEMENDE KOREN Het Provinciaal Koorfestival te leper op Zondag a s. gaat een grote belangstel ling tegemoet. Vijftien zangkoren uit de provincie met samen meer dan 600 uit voerende leden, nemen eraan deel. Het festival in de Stadsschouwburg vangt aan te 15 uur. Vooraf zal de jury in het stad huis overgaan tot het uitloten van het beurtoptreden. Onmiddellijk vóór de aan vang van het festival zal de jury tevens de liederen aanduiden welke door elk zangkoor moeten gezongen worden. De zangkoren hebben daartoe reeds een re pertorium van drie liederen voorgelegd De volgende zangkoren treden op Mannenkoren Pro Ecclesia. Kortrijk. Sint Jozefskoor. Kortrijk. Sint Niklaasmannenkoor. leper. Kring der XX. Blankenberge. Gemengde knapen- en mannenkoren Sint Amandskoor, Kortrijk. De Zangertjes van Sint Maartens. leper. Dameskoren Arti Vocali. Brugge. Gemengde koren Andlele. Kortrijk. Gudrunkoor. Bissegem. De Hemellawerken. Roeselare. Peter Benoitkring. Izegem. Richten. leper. Sint Lutgardiskoor. Brugge. Société Chorale SS. Pierre et Paul. Waasten. Veremanskoor. Brugge. Onmiddellijk na het festival zal de jury de uitslag bekend maken. De proclamatie van de zangkoren zal gebeuren in alpha - betische orde per categorie Naar gelang het aantal behaalde punten zullen de zangkoren gerangschikt worden in eerste, tweede of derde categorie. De zangkoren nemen in de stadsschouw burg de hun voorbehouden plaatsen in. De aandacht van het publiek wordt erop gevestigd dat het aantal beschikbare plaatsen welke nog overblijven, uiterst beperkt is. In de mate van het mogelijke zal voorrang worden verleend aan de houders van een persoonlijke uitnodiging HET VERDER PROGRAMMA Zondag 22 November 1953 te Brugge Te 9 u.In de Basiliek van het Heilig Bloed: Artistenmis. opgeluisterd door het man nenkoor van c Cantores Directie: A. De Haene Kanselrede door E H. Dr Aib. Smeets. Te 10 uurIn de Raadzaal van het Provinciaal Hof. Markt: Academische zitting. Openingsrede door de Hr Gouverneur RedenaarsHr M. Duchateau De Vlaamse Beeldhouwkunst van 1900 tot 1950». Prof Van der Mueren De Toegepaste Kunst IntermezzoOptreden van de chorale der Roeselaarse Kunstconcerten Directie Hr J Hanoulle. Te 1130 uur r Opening van de Provin ciale Tentoonstelling van Beeldhouwkunst en Toegepaste Kunst, door de Hr Gouver neur. De tentoonstelling blijft toegankelijk tot er. met Zondag 29 November 1953. Te- 15 uurin de Raadzaal van het Provinciaal Hof-: Proclamatie-van de Provinciale Toneel prijskamp.- mét modelopvoéring door het conservatórium van Oostende onder re- ^ie var? Rikke Schmitz.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 7