Denk aan uw vrienden Denk aan uw zakenrelaties! BfJ DE VUURKRUISEN CEREMONIEKOSTUMES Ie huur 't Spinnewiel Kon. ieperse Schaakkring ST NIKLAAS A. THOMA-BOLLAERT AUX AMIS DE LA LANCUE FRANCAISE N. S. B. - NIEUWS DE WIELEWAAL HET SCHITTEREND Ste CATHERINE BAL HET YPERSCH NIEUWS Biz- 4 28-11-1953 NOG ONZE 11 NOVEMBER-VIER ING Vóór het nagerecht staat onze Voorzit ter opnieuw recht en richt het woord tot zijn leden Vuurkruisen Ditmaal zegt hij. is 11 November voor •ons meer dan een verjaringsfeest meer dan een verbroederingsfeest want het wordt tevens een huldebetoon aan een verdienstelijk strijder en ijvervol werker en het is mij zeer aangenaam, in naam van onze Vuurkruisen bond. de gevoelens van dankbaarheid en genegenheid te mo gen uitdrukken en tevens hulde te mogen brengen aan een persoon die in onze af deling. de onaangename taak van secreta ris bekleedt. Hij schetste vervolgens de militaire loopbaan van de gevierde met alles wat er aan frontleven mede verbon den was Stille getuigenissen van simpe le grootheid waarvoor geen mensenloon volstaat Om deze verdiensten heeft het land te genover een trouwe dienaar zijn erkente lijkheid betoond en het heeft dan ook Z M Koning Boudewijn behaagd bij Ko ninklijk Besluit van 22 Mei 11- onze secre taris Eugeen DEKEERLE te benoemen tot Ridder in de Leopold II orde met zwaar den. dit op datum van 21 Juli 1945 Thans vraag ik. aldus onze Voorzitter, aan de achtbare Heer Schepen Dehem, onze se cretaris deze hoge onderscheiding te wil len op de borst spelden. Wat dan ook ge beurde onder het spelen van het Vader lands Lied Wat hem toen te beurt is ge vallen zal hij in zijn ganse leven niet meer vergeten Na een onderbreking van een tiental minuten uit oorzaak van het ge weldig applaus, maakt onze Voorzitter ons duidelijk dat de onderscheiding op zichzelf maar een luttele vergelding is. maar wij makkers uit de Vuurlinie, we ten deze hoge onderscheiding te waarde ren omdat we ook weten dat ze verwor- ver is. in de Vuurlinie en dit ten koste van hoeveel opoffering, ellende, miserie, vuur en bloed Verder prees hij de wer king van onze secretaris waarbij hij steeds blij geeft van een zuivere Vuurkruisen- geest Als blijk van erkentelijkheid werd hem door onze Voorzitter in naam van gans onze Ieperse Vuurkruisenafdeling. een kunstvol geschenk aangeboden. Ver volgens betrok hij eveneens in lovende bewoordingen. Mevrouw Dekeerle bij die hulde, want zegde hij onder meer. hoe dik wijls moet zij hem in familiekring mis sen. wanneer het grote werk hem zo dik wijls roept, daar waar zijn plicht als se cretaris dit gebiedt. Op aanvraag van onze Voorzitter wordt haar door Ere-Voorzit- ter Lucien Cambier een prachtige bloem tuil aangeboden met... de gebruikelijke zoen. dit zonder aanvraag, natuurlijk. Dit alles gevolgd door een oorverdovende ova tie. waardoor onze gevierde secretaris zodanig van streek was. dat hij, na de handdruk aan de Voorzitter, in de armen van de Ere-Voorzitter terecht kwam en deze laatste omhelsde in plaats van... zijn gade Hierna richt hij zijn blikken over de juichende menigte en zo goed het kan. dankt hij eenieder tot wanneer door het zien"van zoveel blijken van genegenheid en erkentelijkheid hem betoond, de ont roering hem opnieuw te machtig wordt en het., daarbij moet blijven. Muziek en zang brachten vervolgens de feeststemming opnieuw op volle stoom en terwijl leute en plezier hoogtij vierden, kwam onze Burgemeester Vuurkruiser Jan Van der Ghote de zaal binnen en was niet weinig verwonderd over die uitzon derlijke stemming. De Voorzitter sprak een korte welkomsgroet uit. waarbij hij hem tevens een passende hulde bracht om de bevordering tot Officier in de Leopold II orde met zwaarden. Ere-Voorzitter Cam bier deed er nog een goede schep bij. waarna hij de aanwezigen aanmaande, de eenheid der oudstrijders te betrachten, zonder nochtans het Vuurkruisenideaal te verloochenen. Hierop dankte de Burge meester beide sprekers en zegde verheugd te zijn. midden zijn oud-frontkameraden te vertoeven Hij bracht enkele treffende fronttaferelen voor ogen. die door alle aan wezigen spannend werden gevolgd. Met diep ontroerde stem. besloot hij. met de vraag de geest van de IJzer steeds hoog te houden. Ik weet. zegde hij. dat de Vuur kruisen steeds en ten zeerste benadeeld zijn. Maar. laat ons allen indachtig zijn dat wij gevochten en alles geofferd hebben om de vrede te bekomen, ja. het meren deel onder U. zelfs hun bloed en hun ge zondheid. en nu we oud worden en de oud-strijders 14-18 telkenjare verminde ren zou het mijn vurigste wens zijn dat er ook ware vrede zou heersen onder alle oudstrijders (geweldige toejuichingen) In passende termen dankte onze Voorzit ter. de Burgemeester en stelde hem van nu af aan reeds in kennis, dat in het jaar 1955 grootse feestelijkheden in onze stad zuilen gehouden worden, dit ter gelegen heid \an het 20-jarig bestaan van de Ieperse Vuurkruisen bond. waarvoor de deelname van al de afdelingen van het land reeds verzekerd is. met aan hun hoofd de ganse federale Raad. wat duizenden mensen binnen onze muren zal lokken - Rond 18 uur wordt met de opruiming begonnen, waarna het gezellig samenzijn der Vuurkruisen families een aanvang nam Muziek, zang. humor volgden elkan der op. tot opeens St Maarten met zwarte Piet en een soldaat, heel plechtig de zaal binnen trad en het woord richtte tot zijn brave kindertjes de Vuurkruisen. Ieder kreeg de gepaste vermaning, jammer maar dat Juul Vermeulen, de plaat had ge poetst of had hij misschien lont geroken Voor alle dames had St. Maarten een klein cadeautje meegebracht. Onnodig te zeggen of dit alles in de smaak viel. even eens ook de tombola geschonken door Ere- Ondervoorzitter Dekeersschieter uit Ca nada. Dit wordt zo maar tot middernacht volgehouden, daar niemand het luimig ge zelschap kan verlaten. Zoals ieder jaar is ons 11 November-feest ten volle geslaagd en eenieder was dan ook zeer tevreden over deze aangename dag Een bijzonder dankwoord aan St Maar ten. vriend Dekeersschieter. en andere milde schenkers der lekkere wijnen en prijzen, alsook muzikanten en zangeres maar ever.eer aan de uitbater van het Hotel Patria die ons bewezen heeft dat hi' cr alles van kent, waarvan de deel nemers zonder enig onderscheid niet ge raken uitgepraat zowel over de opdiening. fijnheid en bekomste. Zoidstr. 75 - ROESELARE - Tel 718 Habit - Jacquet - Smoking Alle maten - Toebehoorten (8771) COMPETIT1EDANS Ik heb een slechte opening gedaan Een gewone klank die dikwijls de weer spiegeling geeft van de partijen, en men voelt het spook der nederlaag drukkend op de schouders komen. Een goede ope ning is bijna een synoniem van winst kans en vormt de grondslag van een goe de degelijke partij. «Ik heb een slechte opening...» zo crukte de heer Baert zich uit en de ma- trematieker Jude wist van de geboden kans te profiteren Ook zou die slogan een klaaglied zijn van de heer Gits, die vrijwillig het cen trum opofferde ten einde valstrikken op te zetten maar door een klaar ziende Prezen met een krachtige aanval werd beantwoord. Deze laatste slaagde er in met zijn eerste overwinning het rode licht over te laten aan de vrij zijnde heer Grimonprez Met Benoot - Du Brulle stonden de twee verschillende speelwijzen tegenover el kaar Het geroemde positiespel van Heer Benoot werd alras door de combatieve Dr Du Brulle opengereten en alras ken den beiden een adembenemende finale. Spijt Dame-verlies dwong onze Dokter de ex-kampioen tot alles geven. Een nul uitslag ware juister geweest voor de bei de comparanten. Het brio van onze kampioen begint spreekwoordelijk te worden. Ook de heer Bollaert moest eraan geloven aan de Cop- pivan onze club. De tweede plaats wordt thans heel wat gewaardeerd Ten slotte nog een gebeurtenis die het vermelden waard isDe partij Kaeste- ker - Dewilde werd door de eerst' ge noemde met forfait gewonnen. Te 20.10 u. toen de klok reeds in gang was, kwam het bericht dat de zwartspeler belet was te spelen. Reglementair diende de heer Dewilde met het verliespunt gecrediteerd te worden. Indien hij het 10 minuten vroe ger had kunnen berichten, dan was alles nog in orde. In de tweede klasse verkeek de heer M. Grimonprez een mooie kans om met een schitterende paardensprong mat in 2 zetten te forceren. De heer Decorte stel de zich tevreden met een nul. Leider Du- hameeuw kreeg het niet onder de markt van Kamiel. terwijl heer Lemenu zijn zegerush voortzette ten nadele van de titelkandidaat Knockaert. De hr T'Jonck haalde het knap van de blitzende heer Vandenhoven die in de loop van de week nog eens daverende stoten uithaalde te gen de heer Pyck. Deze laatste rehabili teerde zich tegenover de heer Mennens. In de derde klasse beletten vele achter stallige partijen ons steeds een klaar beeld op te maken. Uitslagen 6e Ronde le KlasseDe Roo - Gits 1-0 Bollaert - Laconte 0-1 Kaesteker - Dewilde ff 1-0 Benoot - Du Brulle 1-0 Jude - Baert 1-0 Klassement M P 1. Laconte 5 5 0 0 5 2- Jude 5 3 113* 3. Baert 6 2 3 1 3* 4. Benoot 5 2 2 1 3 5. Du Brulle 6 3 0 3 3 6. Kaesteker 5 13 12* 7. Dewilde 5 2 1 2 2* 8. Gits 5 2 0 3 2 Bollaert 5 2 0 3 2 10. De Roo 6 114 1* 11. Grimonprez 5 0 14 2e Klasse Duhameeuw - De poorter 1-0 Knockaert - Lemenu 0-1 T'Jonck - Vandenhoven 1-0 Mennens - Pyck 0-1 Decorte - Grimonprez M. *-* Klassement M P 1. Duhameeuw 6 5 1 0 5* 2. T'Jonck 6 4 0 2 4 3. Depoorter 6 3 1 2 3* 4. Knockaert 5 3 0 2 3 5. Pyck 6 3 0 3 3 6. Grimonprez M 4 12 12 7. Lemenu 5 2 0 3 2 8. Vandenhoven 6 2 0 4 2 9. Mennens 6 114 1* 10 De Corte 6 0 3 3 1* 3e Klasse: Baete - Devacht Gh R. Boudry - Beemaert R. Lammens - Devos ff 0-1 Havegheer - Desmaricaux 1-0 Baudewijn - Vandaele ff 0-1 ZATERDAG 28 NOV.: ARRAS - IEPER Vriendenkamp te Arras. Vertrek om j 16 uur stipt in plaats van 17 uur. aan I het lokaal. FormatieLaconte. Jude. Du Brulle. De Roo. Benoot. Dewilde. Vandroemme. Baert. Bollaert. Duhameeuw. I Reserren Grimonprez, Havegheer. BEKERWEDSTRIJD De 4e ronde Bekerwedstrijd te spelen op 28 November, zal verschoven worden naar Zaterdag 5 December. BLITZTORNOOI 4e, 5e, 6e ronde Dinsdag 1 Dec. te 20.15 u. De andere leden spelen hun achterstal lige partijen uit. le KlasseDewilde - Bollaert (5e ronde) 2e Klasse Grimonprez - Knockaert (afgebroken) Grimonprez - Mennens (id.) 3e Klasse Baete - Devos (2e ronde) Lammens - Vandaele (4e r Vandaele - Havegheer (5e r Beemaert - Devacht (5e r.) Baete - Devacht (6e r Boudry - Beemaert (6e r.) Ouders die graag een beloning geven aan hun brave kinderen, profiteren van het St Niklaasfeest en schenken hun een SCHOON VELOTJE, opgezet zoals vaders grote velo aan genadige prijs. Ook grote velo's vanaf 1500 fr. Dezelfde kwaliteit vindt U nergens aan deze prijs. Alle herstellingen worden aan vaard alsook emailleren van speelgoed enz in het welgekende Atelier Basculestraat 48 IEPER Krediet verkoop- (8770) i 11 NOVEMBER VIERING In gans het land werd de wapenstilstand luisterrijk herdacht. In alle steden en dorpen hadden grootse plechtigheden plaats. De 21e fakkeltocht kende een buiten gewoon succes en is tot een Nationale Hulde aan de doden van beide oorlogen uitgegroeid. In alle oorden, waar de fak kel doortrok werden plechtigheden inge richt waaraan de gemeenteoverheden en de scholen deelnamen. Vooral te Ant werpen en te Gent waren deze indruk wekkend en de Nieuwe Gazeten Vooruitgaven er een breedvoerig re laas van. Wij kunnen niet nalaten de rede weer te geven, door de Voorzitter der afdeling uitgesproken ter gelegenheid van de 11 Novemberviering. en verschenen in het Strijdersbladomdat het behandelde onderwerp van de grootste actualiteit is Bij de viering van de 35e verjaring van de Wapenstilstand gaan onze gedach ten steeds naar het grote vraagstuk, waar onder de gehele wereld gebukt gaat Oorlog of Vrede. Gedurende de 35 jaren hebben de Oudstrijders steeds geijverd voor de Vre de. omdat zij aan de lijve hebben gevoeld was oorlog betekent. Alle geschrijf, alle gepraat over toe komstige oorlog blijft een bestendig ge vaar. alleen om de gedachten die erin ge legen zijn. Laten wij beginnen niet te verwach ten dat er oorlog komen moet. maar wel de Vredesgedachte verspreiden. Hoe schoner een land zal bloeien, ge koesterd door de vredeszon. hoe vrijer een volk zal leven door arbeid en naas tenliefde. des te meer zal dat volk strij den moest er nog eens vrees komen voor overweldiging. Maar wanneer diezelfde gedachte op een eerlijke wijze ingang vindt bij alle volkeren, dan is de toekomst verzekerd. Voor ons betekent vrede, neerleggen van wapens overalVoor ons betekent vrede wegruimen van gordijnen, al zijn die van ijzer of van rook. Voor ons betekent vrede, oplossen van alle problemen die ten goede moeten ko men aan alle volkeren. Voor ons betekent vrede, arbeid en recht op leven voor alle mensen. En mochten Oudstrijders het Vredes vraagstuk oplossen, zij zouden zeggen De aarde is nu genoeg gedrenkt en be smeurd door onschuldig mensenbloed. De aanstichters van wapengeweld dienen machteloos gemaakt te worden, door de oorlog als een waanzinnige mensenmoor- derij te brandmerken. De oorlogsslachtoffers vragen niet dat er nog duizenden en duizenden mensen zouden geofferd worden. De moeders geloven er in dat hun zoons niet meer zullen geslacht worden, de kinderen smeken dat hun vader niet meer zal ontnomen worden. Dat alles betekent VREDE Gezamenlijke arbeid en ware naasten liefde zullen zegevieren over oorlog. Dat is het werk van de UNO. dat is het werk van het Wereldverbond der Oudstriiders. op 11 November roepen wij hun toe Brengt overal het Vredeswoord Genoeg gebrand, genoeg vermoord Brengt liefde mee. en vlucht de haat. Zet oorlog om in Vrededaad. Laten wij hopen dat de roep om We reldvrede uitgaande van alle oorlogslacht offers dezen treffen zal die in eerlijke ge- moede een betere wereld willen. Ter overweging aan de talrijke lezers van Het Ypersch Nieuws ORNITHOLOGISCHE VERENIGING AFDELING IEPER Op Donderdag 19 November IJ. kwam de heer Simon de Waard uit Nederland een lezing houden met kleurfilm over Zwe den. Het bestuur van de afdeling leper van het Davidsfonds had de organisatie van de avond, op ons verzoek op zich geno men. Het liep uit op een onverhoopt suc ces. bijna alle Wielewaalleden hadden sa men met de talrijke Davidsfondsers de stemmige zaal van het College gevuld De films en lichtbeelden van de heer de Waard vielen in eenieders smaak Op technisch gebiedbeeldschikking, lichtsterkte en kleur zijn om zo te zeggen perfect Er was voor ieders smaak, folklore, fauna en flora, telkens afwisselend en telkens opnieuw boeiend De prachtige wilde or- chideeënvelden, de papegaaiduikers de alken en zeekoeten. 't leven van de Lap pen alsmede steden en landschappen dat alles heeft de heer de Waard tot één har monieus geheel weten te verwerken. Deze beelden werden door de spreker in een sierlijke vlotte taal gecommentarieerd In één woord het was prachtig en de heer de Waard dient van harte geluk- gewenst- Het bestuur van de Wielewaal maakt dan ook gaarne van deze gelegenheid ge bruik om het bestuur van het Davidsfonds te danken en te feliciteren voor de or ganisatie van deze leerrijke en aangename avond. Mocht de samenwerking van bei de verenigingen ons voor volgend seizoen nogmaals een dergelijke avond bezorgen. La reprise d'Ondine par Ie Théatre Na tional de Belgique et sa représentation seront un événement important En effet il nous sera donné d'entendre et d'applau- dir un spectacle dont la primeur a été offerte a un public., anglais Rappelons en effet que. il y a quelqucs mois. le Théatre National de Belgique était in vité a donner des representations a Lon- dres. Jamais encore une Compagnie Bei ge n'avait donné une série de spectacles dans la capitale anglaise. connue pour son goüt du théatre. l'excellence de ses comédiens et la sévérité de ses critiques C'est dire qu'il s'agissait d'une expé- rience passionnante et redoutable. Le choix de deux pièces se fixa sur Ondine. oeuvre spectaculaire et de haute qualité littéraire, et sur le t Héros et le Soldatde Bernard Shaw. II fallait que la "Visite du Théètre National de Belgi que a Londres fut une réussite éclatante. On ne négligea rien pour atteindre ce but Ondine qui avait déja été jouée remarquablement au Théatre National de Belgique fut remontée complètement a neuf. décors et costumes. Denis Martin se surpassa dans cette nouvelle création et ses trois décors, d'ailleurs sensation- nels, furent longuement applaudis par les Londoniens. La mise en scène nou velle de Jacques Huysman insiste sur le cöté féerique de la pièce. quant aux co médiens. inutile de dire que. choisis par- mi les meilleurs. ils donnèrent a leur interpretation tout l'éclat possible Le succès fut trés vif. Epinglons ces quelques jugements de la critique anglai se Pas un des exécutants qui ne soit un maitre en son art- Diction superbe, grace dans le mouvement, originalité dans la présentation d'une distribution nombreu- se, décor admirablement approprié (The Telegraph). Et eet autre Sans aucun doute nous pouvons considérer l'influence du Théatre National de Belgique comme I'une des plus importantes sur les desti- nées du théatre mondial (Stage) Voilé les appréciations d'une cri tique qui passe bon droit comme une des plus sévères de la presse internatio nale C'est done cette pièce et cette in terpretation qull nous sera donné de voir le samedi 19 décembre 1953 20 heures au ThéStre Communal d^Ypres. Nous retrouvons parmi les acteurs, Jac- Jacqueline HUISMAN interpréte inoubliable d'« Ondine de Jean Giraudoux queline Huisman et Marcel Berteau. qui furent les remarquables créateurs de la pièce. ainsi que Mesdames Nelly Corbu- sier, Marthe Dua. Suzy Falk. Liliane Le- comte. Maxane. Yvette Merlin, Corinne Michel. Madeleine Rivière et Messieurs Luc André. Maurice Auzat, Lucien Char- bonnier. Marcel Deglume, Pierre Dermo. Charles Mahieu. Jacques Mayar. Guy Reg- nier. Jean-Pierre Reuter et Michel Fon taine La location de ce somptueux et inoubli able spectacle, le dernier du cycle des abonnements 1953. s'ouvrira sous peu au Boerenhol tél 246. Place Vandenpee- reboom a Ypres. Prix des places 60, 50 et 30 fr. 50 de réduction aux membres des «Amis de la Langue Frangaise» sur pré sentation de la circulaire-invitation. Les abonnements sont valables. Kerstdag en Nieuwjaar naderen snel. Tijdstip van geschenken Het is niet steeds gemakkelijk een gepast en toch origineel geschenk te vinden. En toch Deze week kunt U er talrijke smaakvolle vinden in de uitstalling der Drukkerij DUMORTIER, 34 Boterstraat, IEPER. Misschien ziet U er iets waaraan U niet eens dacht. En nog kan alles niet tentoongesteld Vraag volledig vrijblijvend een inlichting. Wij zijn graag ten uwen dienste. Het Ste Catherinebal is uitgegroeid tot een overweldigend succes. 1 050 personen hadden een ingangskaart gekochtonno dig te zeggen dat het volle bak was in de Lido. De stemming was uiterst vrolijk en vele jongelieden droegen mooie papierhoedjes, waarmede ze een der dertig prijzen won nen. er aan verbonden. De leden van de Verbroedering der In- fanterieschool van Gent waren verbaasd zulke prachtfeesten te zien inrichten in een provinciestadje Ze gaven de vrolijke noot met de hoeden die ze speciaal en eigenhandig vervaardigd hadden om naar leper te komen. Hartelijk dank voor hun tegenwoordigheid en koorzang. De Willy's band van zijn kant heeft zich overtroffen als voorbeeld mag dienen voor de volgen de jaren. Het is te hopen dat wat meer meisjes aan de wedstrijd zouden deelnemen, zij hebben kunnen bestatigen dat er prach tige prijzen te winnen zijn. met soms een klein beetje goede wil. Tot het volgend jaar voor ons vijfde Ste Catherine Bal. Dinsdag 8 December. Haiglaan 9. ver gadering voor de inrichters en medewer kers. te 20 uur. Dagorde Dankwoord van de voorzitter. Goedkeuring van het bilan. Vaststelling van de datum voor het volgende jaar en de definitieve goedkeuring van het regle ment van inwendige orde. op basis van de ondervinding, dit jaar opgedaan. De reuzentombola. waarvan de lijst der winnaars volgt, kende de verdiende aan dacht. De hoofdprijs, het porceleinen koffieservies. werd gewonnen door de Heer Minjauw uit de Tempelstraat (Modehuis De Lente De wedstrijd verliep vlot en 8 personen uit de zaal. woonden het tellen der stem men bij. Aan het Merlevede-systeem kan niets verbeterd worden. Alzo werden 427 stemmen toegekend aan Mej. Iris Devos met Levensboom Zij behaalde de eer ste prijs en de beker geschonken door de Heer P Donck. administrateur der Yper- se Centrale Brouwerij. Vervolgens kwa men in de volgorde Mej Santy Denise met 413 (het lustige wiel). Hoeck Fran- ?ine 380 (margerietje). Vanbrabant Chris tie 344 (autokoers). Calle Denise uit Gent 330 (kroningsjaar). Durnez Monique 261 (romantisch hart). Vanderstede Anne Ma iet de inrichters van het Ste Catherinebal. Lijst der winnende nummers van de tombola 764 286 92 772 467 821 162 682 1032 773 1006 354 936 568 333 113 68 3 596 245 681 781 288 952 1000 429 770 843 526 513 693 460 61 708 665 32 87 117 535 139 251 347 634 556 1024 331 779 960 1041 1004 231 892 632 555 745 961 425 175 836 807 953 1010 515 621 995 505 302 285 179 372 180 2 1045 389 989 610 1016 1026 445 73 198 884 137 649 1022 1025 143 705 185 407 994 970 259 80 746 1050 366 485 641 1005 263 412 266 824 404 289 947 605 229 326 732 657 661 582 244 359 1014 498 195 212 rie 80 (geen geluk in 't spel. geluk in de j Keizer») De prijzen kunnen afgehaald worden iedere dag van 10 uur 's morgens tot 4 uur s namiddags en dit tot 4 December a s. inbegrepen, bij Tytgat Fr., Statiestraat 11 tweede verdiep nevens de winkel De liefde) en Moerkerke Christiane 60 (de goede fee). De organisatie was perfect we mogen zeggen dat dit vierde bal onder dit motto, De mooi geslaagde foto's kunnen er ook bezichtigd en besteld worden, op zelf de dagen en uren.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 4