De stad leper rouwt ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS 7e JAARCANC Nr 5 PRIJS 3 Fr. ZATERDAG 2 JANUARI 1954 HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE: 34, BOTERSTRAAT, YPER TeL 500 Postcheokrek.4«1.73 (L. DUMORTILR) ABONNEMENTSPRIJS 1 JAAR 135 fr. 6 MAAND76 fr. Burgemeester Jan Van der Ghote is niet meer t Jean Charles-Francois Marie VAN DER GHOTE Advokaat-pleitbezorger Oorlogsvrijwilliger Vuurkruiser Burgemeester der stad leper sedert 1933 Gewezen volksvertegenwoordiger 1939-1946 Orde der Afrikaanse Ster Officier in de Leopold li-Orde met Zwaarden Het ontstellende nieuws Burgemeester Van der Ghote is schielijk overledenDit ontstel lende nieuws deed Dinsdagmorgen de ronde en sloeg eenieder met verstomming. Het w^s bijna onge looflijk en toch... nadere inlichtin gen namen alle twijfel weg. Spoe dig was dit droevige nieuws het onderwerp van alle gesprekken. De h. Van der Ghote die leed aan een lithte griepaandoening was Dinsdag bij zoverre hersteld dat hij weer de kamer mocht ver laten, toen hij omstreeks 9.30 uur thuis plots in elkaar zakte. Dr Cou- sein, die dadelijk bijgeroepen werd, kon slechts de dood vaststel len, veroorzaakt door een hart aderverstopping. Een welgevulde loopbaan Burgemeester Jan Charles-Fran- gois Marie Van der Ghote werd geboren te Brugge op 12 Augus tus 1891. In het jaar 1900 kwam zijn vader, de h. Leon Van der Ghote, als provinciaal ingenieur, zich met zijn familie te leper ves tigen. Dhr Jan Van der Ghote deed zijn humaniorastudiën aan het St Vineentiuscollege te leper. Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog meldde hij zich op 4 Augustus 1914 als vrijwilliger en werd ingelijfd bij het Marche Ba taljon 4e Reg. Vrijwilligers, waar mede hij deelnam aan de slag van Melle-Meirelbeke. Overgeplaatst in September 1914 bij het 5e linie, nam hij deel aan de vermaarde uitval van Antwerpen. Korporaal in 1916. sergeant in 1917 en candi- daat onderluitenant, werd hij tot adjudant bevorderd op 13 Januari 1918. Op 27 Februari 1918 werd hij ter beschikking gesteld van het Ministerie van Koloniën en ver trok dan ook naar Congo als ter ritoriaal beheerder van 2e klas om tot le klas gepromoveerd te worden op 1 Juli 1920. In 1921 kwam hij naar België terug om aan de Universiteit van Leuven zijn studiën in de rechten te voleindigen. Hij bekwam zijn diploma van doctor in de Rechten op 8 Mei 1922, legde zijn eed af op het Beroepshof van Gent de 30 Juni en op 29 November van het zelfde jaar werd hij als advocaat bij de rechtbank van le aanleg te leper ingeschrëven. Op 14 Juli 1924 werd hij tot pleitbezorger benoemd, in vervan ging van Meester Firmin Lebbe, die tijdens de eerste wereldoorlog overleden was, en op 10 Januari 1931 werd hij bij genoemde recht bank als bijgevoegde rechter aan gesteld Op 26 December 1925 huwde hij te leper met Mejuffer Marie-Thé- rèse Stragier, die hem zes kinde ren schonk. Wat nu zijn politieke loopbaan betrefttijdens de gemeenteraads verkiezing van 9 October 1932 werd hij tot gemeenteraadslid verkozen op de katholieke lijst en reeds bij Koninklijk Besluit van 2 Januari 1933 werd de h. Jan Van der Ghote tot burgemeester benoemd, als op volger van de h. Henri Sobry. Zijn mandaat begon in moeilijke omstandigheden, doch spoedig wist hij het vertrouwen te winnen van zijn medewerkers, om zich te ont poppen tot een bekwaam financier die de stadsfinanciën op een voor beeldige wijze beheerde. Bij de gemeenteraadsverkiezing van 16 October 1938 werd hij op nieuw verkozen en bleef het bur gemeesterschap verder aan zijn zorgen toevertrouwd. Toen kwam de oorlog met de daarmede gepaard gaande bezet tingstijd. De bezetter was het niet altijd eens met de opvattingen van de burgemeester, vooral zijn va derlandslievende houding was een doorn in het oog, en daarom werd hij dan ook op 10 April 1942 bij besluit van Romsée uit zijn ambt ontzet. Hij hernam echter zijn functies de avond van de bevrijding, na melijk 6 September 1944. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen van 1946 en 1952 werd hij tel kens opnieuw verkozen en dan ook in zijn mandaat van burgemeester bekrachtigd. Van 1939 tot 1946 zetelde hij ook in het Parlement als volksverte genwoordiger. Houder van zeven frontstrepen werd hij tevens vereerd met vol gende onderscheidingen Medaille van de strijder-vrijwil liger 1914-18 Oorlogskruis met palm Vuurkruis Herinneringsmedaille 1914-1918 Overwinningsmedaille Orde der Afrikaanse Ster Officier in de Leopold II orde met zwaarden Officier in de Leopold II orde Ridder in de Leopoldsorde met zwaarden Ridder in de Kroonorde Gouden Medaille van le Klas gouden baret Rood Kruis Palmen Rood Kruis 1940-45 Bronzen Medaille der Nationale Erkentelijkheid Ere Medgille B.N.B. The right' man on the right place De dood van burgemeester Jan Van der Ghote treft de stad als een groot verlies. Want zowel zijn politieke vrienden als tegenstre vers, die daarom niet minder zijn persoonlijke vrienden waren, ge ven toe dat hij the right man on the right place was. Hij gaf kleur aan het burgemeesterschap te leper. Zijn imposante figuur, zijn rustige houding, boezemden ieder een ontzag in en van hem mag getuigd worden dat hij zich boven de partijen had weten te plaatsen. Dit voorwaar is de grootste lof die men een burgemeester kan toezwaaien, namelijk dat hij niet de man is van één partij, doch werkelijk de burgemeester van gans de stad. Dit kwam merkelijk tot uiting bij verkiezingskampag- nes, waar zelfs te midden nijdige discussies, aan het onbetwistbaar J meesterschap van de h. Van der Ghote als burgemeester, niet ge tornd werd. Steeds was hij kalm en bezadigd en hoe dikwijls hebben wij hem niet bewonderd, tijdens debatten van de gemeenteraad die wellicht hadden kunnen ontaarden, doch die hij door zijn verzoenend en l bemiddelend woord op waardige wegen wist te houden. Overal was hij een graag ge ziene figuur en op alle gelegenhe den was hij een welgekomen gast, want geen feestelijkheid zou vol ledig geweest zijn zonder de aan wezigheid van de burgemeester en i van deze verplichtingen kweet hij zich op een bewonderenswaardige manier. Iedereen zal het eens zijn om te beamen dat hij geen geboren rede naar was, die met een donderende GEACHTE MEDEBURGERS, Het Schepencollege der Stad Yper deelt met diep leedwezen het overlijden mede van haar Burgervader HEER |AN VAN DER GHOTE Gedurende zijn lange loopbaan als Burgemeester, heeft de dierbare overledene steeds belangloos ten dienste gestaan van gans de bevolking en heeft hij zich gans gegeven voor het welzijn van zijn geliefde Stad waarvoor zij hem dan ook dank baar zal blijven. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat de ganse bevolking innig zal meevoelen met de rouw, die de Familie van de afgestorvene en het Stadsbestuur komt te treffen. De Plechtige Lijkdienst zal plaats hebben op MAANDAG 4 JANUARI 1954, in de St Maartenskathedraal, om 11 uur. Het stoffelijk overschot zal opgebaard staan ten stadhuize, op Maandag a.s. 4 Januari, van 8.30 uur tot 10.30 uur, ten einde de bevolking in de gelegenheid te stellen een laatste groet te brengen. Yper, de 29 December 1953. A. DEHEM, Wd. Burgemeester, M. MULIER, Schepen, O. ROBYN, Schepen, A. VERSAILLES, Stadssecretaris. stem een ganse zaal kan boeien, doch daarnaast zal men grif toe geven dat hij de gave bezat om op de gepaste plaats en bij de juiste gelegenheid een pittige toespraak te houden, die elkeen naar het hart ging. Zijn jovialiteit was het suc ces van de vele ontvangsten op het stadhuis en menig vreemd be zoeker zal daardoor van onze stad een mooie herinnering bewaard hebben. Hij had tevens een aangeboren kunstzin en smaak en wat hij een maal ter harte genomen had, dat bracht hij tot een goed einde en dat droeg dan ook onbetwistbaar zijn stempel. Zo liggen de feeste lijkheden ter gelegenheid van de wereldkampioenschappen op de weg, nog iedereen fris in het ge heugen. Wegens zijn grote ver diensten werd hem toen de titel van erelid van de Belgische Wie lerbond verleend. Hij was een waardig vertegen woordiger van onze stad in het buitenland, namelijk in Engeland en Frankrijk waar hij op ver scheidene plechtigheden aanwezig was en er de naam en faam van de Ieperse Hallestede hoog hield. Wie hem ook moge opvolgen, hem wordt een lastige taak op de schouders gelegd, want alhoewel hij een stadsbeheer overneemt dat tot in de puntjes verzorgd is en dus practisch geen moeilijkheden biedt, blijft daar steeds het beeld van een illustere voorganger, met wie het moeilijk is in vergelijkin gen te treden, omdat deze meestal in het nadeel zouden uitvallen. De stad rouwt Zodra het droevige nieuws be kend was, werden aan alle stads- gebouwen en ook aan het gerechts hof de driekleur halftop gehesen. De straatverlichting ter gelegen heid van de Kerstmisactie werd Dinsdag avond geschorst, terwijl ook de verlichting van de stadsge- bouwen afgelast werd. Aanvankelijk werd er aan ge dacht alle bals en vermakelijkhe- I den op te heffen, doch na rugge spraak werd er dan toch besloten de Nieuwjaarbals te laten door gaan, met dien verstande dat het muziek en lawaai niet tot op de straat zou doordringen, j Dinsdagnamiddag gingen de hh. schepenen Dehem, Muiier en Ro- byn stadssecretaris A. Versailles stadsontvanger Gillioen en politie- commissaris Huyghebaert het stof felijk overschot groeten in het sterfhuis, G. de Stuersstraat. Het voltallig politiekorps en het stads- personeel gingen Woensdagmiddag eveneens een laatste hulde bren gen. Bij de eerstkomende zitting van de rechtbank, die doorgaat op Woensdag 13 Januari zal aan de h. Van der Ghote een rouwhulde gebracht worden. Enkele schikkingen Wat de begrafenisplechtigheid betreft, werden de maatschappijen van de stad en ook de scholen ver wittigd. Daar we thans nog volop in de periode zijn van het Nieuw jaarsverlof, zullen tal van kinde ren niet kunnen bereikt worden. Ze gelieven zich dan ook tot hun res pectieve school te wenden. Tijdens de begrafenisplechtigheid zelf zul len de kinderen een erehaag vor men op de weg van de rouwstoet. Na de hulde van de bevolking die te 10.30 uur een einde neemt, zullen aan het stadhuis rouwreden uitge sproken worden namens de stad en gebeurlijk namens de provincie gouverneur en de balie. Wat de andere toespraken be treft, deze zullen op het kerkhof gehouden worden, ter hoogte van de Calvarieberg. Alle stadsdiensten zullen Maan dag gesloten zijn. De Ieperse bevolking wordt ook verzocht Maandag 4 Januari 1954 de vlaggen halfstok te hangen, ten teken van rouw. Deelneming Het Ypersch Nieuws biedt aan Mevrouw J. Van der Ghote, kin- ders en familie, zijn innige blijken van deelneming aan bij de zware rouw die hen zo diep komt te tref fen. (Vervolg op blz. 4)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 1