AVONDGLOED PAMELA WYNNE SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK IONDAGHaringsla Preisoep Ge bakken zwezerik Appelcompote Aardappel eroquetten Chocolade- crème. MAANDAG Varkenslapjes Savoyekool Gekookte aardappelen Gebak ken banaan. DINSDAG Gestoofde Griet Aardappel soufflé Gevulde sinaasappels. WOENSDAGStoofkarbonaden Ge kookte aardappelen Vanillepudding DONDERDAG: Biefstuk Witloof Gekookte aardappelen Fruit VRIJDAG: Gebraden schelvis Gekrui de saus Gekookte aardappelen Gesouffleerde rijst ZATERDAGGekookte lever met spek Sla Frites Karnemelkpap VOOR DE LEKKERBEKKEN. Roomsoezen (ongeveer 12 a 14 stuks) Benodigd80 gr. bloem. 70 gr. boter 1 1/2 dl. water. 2 grote eieren, iets zout Voor het vulsel: Roomvla (zie onder ataand recept) of 1 dl. slagroom en 1 ei wit. die afzonderlijk met een weinig poe dersuiker stijfgeklopt worden en daarna met elkaar vermengd BereidingBreng het water met het aout en de boter aan de kook en voeg er dan in een keer alle bloem aan toe. Blijf roeren tot het deeg als een bal van de pan loslaat. Neem dan de pan van het vuur en meng één voor één de eieren door het deeg. Maak er met behulp van twee lepels ronde of langwerpige hoopjes van en leg deze op een beboterd bakblik op enige afstand van elkaar Laat ze in een vrij hete oven goudgeel bakken (ongeveer 30 minuten). Het ge bak moet. als het gaar is. licht aanvoelen Bij het uit de oven halen, de soezen niet té snel laten afkoelen, want dan kunnen se neerslaan. Na afkoeling worden de soezen gevuld met slagroom of fijne roomvla. Dit vullen gait het best met een spuitzak. Wie geen spuitzak heeft, maakt aan de zijkant een insnijding en vult de soezen met een le peltje. Bestrooi de soezen met poeder suiker of bedek ze met chocoladeglazuur Fijne roomvla. Benodigd2 1/2 dl. kookroom. 2 eier dooiers. 1/2 stokje vanille en 50 gr. suiker BereidingDe room met het vanille stokje aan de kook brengen en een half uurtje laten trekken, de vanille er dan uitnemen. Roer de eierdooiers met de suiker tot een witachtige massa meng de gekook te room erdoor en laat deze massa au- bain-marie. onder aanhoudend kloppen met de garde, verwarmen Aardappelsoufflé. Benodigd2 kg. aardappelen 14 1 melk. 75 gr boter. 1 eierdooier. 2 eiwit ten. zout. peper en kruidnoot BereidingMaak de warme gekookte aardappelen zeer fijn. Voeg er de warme melk. zout. kruiden, boter en een eier dooier aan toe. Roer met een houten le pel tot een gladde massa is verkregen. Klop de eiwitten in sneeuw en meng ze lichtjes door de aardappelpuree Giet de massa in een beboterde vuurvaste schotel en schuif hem laag in de oven. liefst op een draagrooster Laat er een korstje op komen en dien onmiddellijk op. Gekookte lever met spek. Benodigd1 kg. rundslever, 100 gr laróeerspek en groentenbouillon. BereidingMaak met behulp van een scherp mesje met punt inkervingen in de HET TFERSCB MEL*WSBiz. 12 9-1-1854 moeite wordt beloond omdat de vlek op de duur toch moet wijken. Weet U dat alluminium. pannen en potten, prachtig blijven glanzen wan neer men ze van tijd tot tijd opwrijft met een flanellen doek met enkele druppels citroensap Een prachtig poets middel voor alluminium. dat al wat van z"n glans verloren is, is een meng sel van sigarenas en zeep Rose ondergoed dat door veelvuldig wassen verkleurd is, kan men weer een mooie tint geven door het na het wassen te spoelen in water waaraan enige druppels rode inkt zijn toege voegd. Het weefsel mag alvorens in het rose bad te gaan absoluut geen zeepdeeltjes meer bevatten, anders zou den er vlekken ontstaan Dus na het wassen eerst enige malen in zuiver water spoelen. SUHOONHEIDSWENKEN. Het is niet nodig dure schoonheidsmid delen te kopen Men vindt er voldoende in de keuken. Oordeel zelf eierdooier met citroensap voor een schoonheidsmasker olie met citroensap voor het reinigen van de huid kamillethee voor het spoelen van lich te haren koffie voor donkere haren koud water voor de glans der ogen zijn zal het best tamelijk grote ooihan gers kiezen Zij zullen het gelaat, als het ware. omlijsten en daardoor het evenwicht herstellen Bij een vierkant, tamelijk groot gezicht passen het best kleine oorhangers omdat deze het gelaat niet groter doen schijnen dan het al is. Deze typen moeten het vooral vermijden lange oorhangers te dra gen. Rest tenslotte nog het hartvormig gelaat Wie zo 'n gezichtje heeft behoort tot de gelukkigen, die zich nagenoeg alles kun nen veroorloven Dit meisje of deze vrouw mag gerust de grote creoolse oorringen dragen die op het ogenblik zo gewild zijn. Vooral de langwerpige exemplaren zullen haar flateren Trouw-horloges In plaats van trouwringen draagt mèn tegenwoordig ook wel bij elkaar passende dames- en herenhorloges. De wijzerplaten zijn dan voorzien van een inscriptie, dat het echtpaar verbindteen symbool, een datum of een familiewapen. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Vrouwen in Moskou Hoe leeft de doorsnee vrouw in de Sov jet-Unie Een Britse dame. die onlangs een bezoek bracht aan de Russische hoofdstad, vertelt hierover o m. het vol gende Opvallend is hoe men in Rusland overal vrouwen aan het werk ziet. Bijzonder on gewoon was de aanblik van vrouwelijke straatarbeidsters die met pneumatische bewerken. Vrouwen op Masseren en invetten der voeten Indien uw voeten wat droog zijn en ge makkelijk eeltig, ruw worden, moet ge ze twee of driemaal per week masseren horen de wegen met een vette crème, vooral op de ver-1 stoomwalsen', op bouwwerven of vrouwe- ,wK -w" - harde delen. Indien er blaren ontstaan lijke tramconducteurs, zijn hoegenaamd lever en steek er zo diep mogelijk kleine ieg er dan een met zalf doordrenkte kom-1 geen uitzondering. Ze krijgen hetzelfde reepjes spek in. Bedek de aldus bereide i pres opopen ze liever niet. knip niet ]oon ais de mannen lever met 'n servet- Bereid bouillon met ;n de huid daardoor verhaast ge de ge- water. zout. peper, een wortel, twee preien, een ui. een teentje knoflook en een kleine selder. Wanneer de bouillon klaar is dompelt men de in de servet gebonden lever erin en laat gedurende een uur zachtjes koken Laat de lever in de bouillon afkoelen Dien op met sla en mayonnaise en frites. Ook aan plakjes gesneden op de boter ham smaakt aldus bereide lever uitste kend. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Kinderen en ook grote mensen kunnen soms zeer onvoorzichtig omgaan met de inktfles. Een inktvlek op het pluche nezing niet en zoudt ge de open wonde kunnen besmetten. Om hoornachtige verdikkingen op de voetzolen te voorkomen is het goed deze elke morgen met een puimsteentje af te wrijven. KLANKJES UIT DE MODEWERELD. Moderne sieraden Nooit, sedert 1925. zijn de oorhangers zozeer in de mode geweest als op dit ogenblik, maar... wij hebben er al vroe ger op gewezen, de oorbellen en -ringen, zoals zij thans in de winkels te koop ge steld worden, kunnen niet zo maar ge- tafel- of vloerkleed is dan ook geen]dragen worden. Er is verstand voor no- zeldzaamheid. Laat zo 'n vlek nooit in-1 dig om ze te kopen én om ze te dragen, drogen, want dan is er niets meer aan Ieder type vraagt een eigen stijl, te doen. Bet een verse inktvlek on-1 Bij een rond gezichtje passen oorhan- middellijk met melk. die steeds ver-1 gers. die rond. maar weinig omvangrijk verst moet worden. Laat U niet te vlug zijn. omdat zij het gelaat wat langer doen ontmoedigen, het duurt zeker een kwartier en het kost U waarschijnlijk een paar koppen melk, maar. al deze schijnen. Wie. integendeel, een langwerpig ge zicht heeft en wier haren niet te lang Ik had sterk de indruk dat de vrouwen in Moskou te hard moeten werken, dat hun de lu^j en de tijd ontbreekt voor wat ontspanning. Winkelen te Moskou gaat altijd met een verschrikkelijke physische inspanning ge paard. en het gedrang in de warenhuizen herinnerde me aan onze einde-seizoen ver kopen. Men had me de raad gegeven mijn inkopen rond middernacht te verrichten, want de winkels zijn elke dag. ook des Zondags, van 9 tot 24 uur geopend. Ik sloeg die gulden raad in de wind en trok er op een menselijk uur op uit. Door me kaar geschud en vol blauwe plekken keer de ik terug. Eerst moest ik me met ge weld een weg banen naar'de toonbank, waar ik snel een blik op waren en prijzen werpen kon vervolgens aanschuiven naar de cassa. vooruit betalen en een bon in ontvangst nemen. Waarop ik er mij op nieuw doorheen de dringende massa ko pers een weg naar. de toonbank moest vechten. De winkeletalages oefenen niet de min ste aantrekkingskracht uit. De decoratie van de voedingsmagazijnen b.v. bestaat uitsluitend uit lege kartonnen verpakkin gen en in de etalages der confectiezaken liggen kleren, rokken en mantelpakken kris-kras door mekaar Hoe kookt de vrouw te Moskou Be liet me zeggen dat electrische haarden onbekend zijn. maar de meeste huizen hebben een gasaansluiting. De gasfornui zen zijn alle van een gestandardiseerd type3 gasbekken en een kleine bakoven. Ook het keukengerei schijnt niet erg ge varieerd in de handel vindt men slechts pannen van twee verschillende grootten De vrouwen in de fabrieken werken zes dagen per week, acht uren daags, en meest al in ploegen, van 6 tot 2 uur of van 2 tot 10 uur 's avonds. De meeste vrouwen die ik ontmoette zagen er vermoeid uit. In de metro zaten velen in een hoek te slapen. Mode zoals wij die in het Westen ken nen. bestaat er in Rusland niet Wel wordt gepoogd oude boerenklederdrachten in moderne versies op de markt te bren gen. Maar deze modellen zijn gewoonlijk zo weinig aantrekkelijk dat de pogingen reeds van te voren spaak lopen. Des te levendiger is de handel in tweedehandse klederen. Wanneer ze uitgaan dragen de vrouwen te Moskou gewoonlijk een gebloemde rok en een bloesje. Werkelijk goed geklede dames zoals men die b.v. bij de balletopvoeringen in het Bolshoïtheater ontmoet dragen lan ge, maar weinig gevarieerde avondtoilet- ten met daarover een zilvervos. De vele mooie pelzen zijn opvallend, en vele da mes verstaan de kunst met pelzen mutsen in kozakkenstijl en een daarbij passen de kraag een ietwat vrolijker noot in hun [vrij uniforme garderobe te brengen. Het haar wordt doorgaans lang gedra gen. In een kapperssalon merkte ik een paar meisjes die zich een permanente lieten stomen en twee andere die door een manicure onder handen werden ge- I nomen. Schoonheidsproducten worden hoogst zelden gebruikt en zeer weinig I vrouwen trachten de natuur met kunst- I middelen bij te werken. Make-up wordt algemeen als decadent en westers ver smaad en behalve bij de ballerinas in de balletten, schijnt glamoureen te Moskou volledig onbekend begrip... TANTE DINA. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) Verantwoordelijke uitgever L DUMORTTER 34 Boteritrant lea kWMaottHMaitwr r Vivore -s. -x M door Feuilleton c Het Ypersch Nieuws 56 O, ja. Goede God, ik weet dat ik je kan vertrouwen. Het is een meis je... Margaret Latimer heet zij, ge loof ik. Zij is mannequin en als Pa mela haar niet gezien had zou de hele zaak mij nog veel meer zorg baren. Maar Pamela zegt dat zij vast en ze ker een dame is. Dudley heeft haar voor de eerste maal gezien bij Dickens en Jones, toen hij daar met zijn zus ter thee dronk en klaarblijkelijk raakte hij daar smoorlijk verliefd op haar. tWaarlijk?» Guy was plotseling opgestaan en nadat hij zijn kopje op de tafel had gezet, liep hij naar het venster met zijn glaasje cognac in zijn hand. Maar wat is het belet sel vroeg hij. Het beletsel is het ietwat vaag kleinerende idee dat zij over het hu welijk heeft,zei Lord Harter. «Klaarblijkelijk, dat begrijp ik ten minste uit Pamela's verhaal, konden haar ouders het niet goed vinden sa men. De vader schijnt, volgens haar een naar exemplaar geweest te zijn, een dier kleingeestige huistirannen, die hun vrouwen beschouwen als hun eigendom, die zij als zodanig kunnen behandelen. Hij is geweest.zei Guy kalm steeds voor het venster staande Is hij dood «Ja. gelukkig wel. Het lot nam de kwestie in haar hand en liet hem overrijden door een vrachtauto,zei Lord Harter droog. c Maar wat is dat kleinerende idee over het huwelijk van juffrouw La- timer, Harter vroeg Guy, lang zaam terugkerend naar zijn stoel. Maar hij bleef voor zich uitstaren. «Wel, zij beweert dat iedere wet tige band het hele ding omlaag haalt, zei Lord Harter. Zij zegt dat hij, zo gauw als hij aan haar is gebonden, met de meubels zal gaan gooien of ten minste zoiets. Dudley's hart wordt er door gebroken want hij kan niet be grijpen. wat zij eigenlijk bedoelt Weet je, wij zijn altijd bizonder ge lukkig in mijn familie. De jongen heeft nooit een ander huiselijk leven Is het waar vroeg Lord Harter. Hij was de hele kwestie van zijn zoon vergeten. God, nog toe, wie zou zo iets ooit achter Guy Hastings ge de dochter van de vrouw op wie Guy Hastings verliefd was geworden, zijn zoon waardig zijn. En ten tweede als de moeder na het leven, dat zij had zocht hebbenmijmerde hij, haastiggeieid, weer een tweede huwelijk zijn ogen neerslaand, toen Guy zich aandurfde, zou ook de dochter wel plotseling omdraaide. En wat een zon-1 trouwen. derling iets. Vast en zeker was het de Lord Harter sliep zonder te dromen moeder van dat meisje. Zij was in de voor de eerste maal gedurende meer bijgewoond. Hij weet natuurlijk, dat er lui zijn, die altijd samen herrie hebben, maar hij snapt het niet dat zo 'n toestand er een meisje toe kan brengen om van een huwelijk af te zien. Als je het goed bedenkt, is het wel heel bizonder,zei Lord Harter peinzend. Nee, dat vind ik niet,zei Guy kort. En het is heel vreemd, dat je mij dit juist hebt verteld over Dudley, want een dezer dagen heb ik een zelf de geval onder ogen gehad. Bijna pre cies hetzelfde, omdat in mijn geval de vrouw heel wat ouder was. Zij is de weduwe van een man, die naar ik vermoed, erg op de vader van Mar garet Latimer moet hebben geleken. En de man die verliefd op haar werd, had duivels veel moeite om haar tot andere gedachten te brengen. Hoe deed hij het vroeg Lord Harter achterover in zijn stoel lig gend, en het puntje van zijn sigaar afknippend. Guy Hastings zag er nog erg knap uit, vond hij, terwijl hij naar hem keek, waar hij onder het licht stond met zijn mooi besneden profiel. Nu, hij waagde heel iets om zijn zin te krijgen,zei Guy langzaam. en als hij niet een man van mid delbare leeftijd was geweest, zou hij niet in staat zijn geweest het te doen. «Wat deed hij dan vroeg Lord Harter, die weelderig aan zijn sigaar trok en zijn vriend strak aankeek. Hij nam haar mee voor een week eind en liet het voorkomen, alsof hij het volkomen met haar eens was, zei Guy. Dat was natuurlijk niet zo, want hij had haar werkelijk lief. Maar hij liet het haar denken. Hij rekende, zie je, op haar innerlijke reinheid en liefheid. Hij nam haar mee naar dat hotel, je weet wel, het hotel Lamartine. bij Evian dat is bekend voor zulke zaken. Ik geloof, dat het daar bij de weekends nogal een rare boel is en toen zij dat zag schrok zij en wilde terug naar huis, zei Guy en zijn lippen krulden zich i in een teder glimlachje. trein met hen die trein waarmede het ongeluk was gebeurd. Zijn zoon had het hem verteld, en hem pathe tisch gevraagd of hij haar niet gezien had: En hij was verplicht geweest om ontkennend te antwoorden. Maar hij dan een week. HOOFDSTUK LIV Maar Guy niet. Zijn gesprek met Lord Harter had hem erg opgewon den. Een lange tijd zat hij in een lage stoel voor het vuur en deed niets, dan had haar wel gezien; het was natuur-jvoor zich uitstaren. Het denkbeeld lijk die vrouw die met Guy in de|om mevrouw Latimer mee te nemen Plume was toen die malle vertoning naar het hotel Lamartine was nog met dat omhelzen van de kok plaats' ooit in zijn hoofd opgekomen. Maar, greepEn nu Die man daar voor hem was met die vrouw naar hotel Lamartine geweest. Nonsensdaar voor was de tijd te kort geweest, dacht Lord Harter, wiens hersens in zijn hoofd draaiden. Maar Dudley is te jong om zo iets gewaagds te proberen als ik opper- gewoon als hij was om anderen raad te geven, had hij, zijn eigen geval uit een andere hoek beschouwend, begre pen, dat het het enige zou zijn dat hij kon doen. Zij zou verschrikt zijn en geërgerdhaar sensitieve natuur zou terugdeinzen voor een toestand van welks bestaan zij niets af wist. de,» zei Guy. die was gaan zitten enjHij zou dadelijk beginnen met zijn zijn sigaretten te voorschijn haalde. |plan tot uitvoering te brengen. Want «Mijn raad voor hem zou zijn te' nu hij mevrouw Latimer eenmaal wachten en dan zal waarschijnlijk vast in zjjn armen gehouden had. be- alles van zelf wel terecht komen.,, |geerde wj dat weer te doen dacht «Juist. Dat is dus jouw gezonde hij En een teer glimlachje deed en wettelijke raad. Hastings Lord Harter sprak vrolijk. Nu, ik vind dat er veel goeds in is en ik zal het de zijn lippen krullen. Mevrouw Latimer ontving zijn brief met de middagpost van de volgende jongen laten weten. Tussen tweejdag Sinds zij weer in Vevey terug haakjes, wat rekenen ze daar in La-1 voelde zij zich ongeiukkiger. martine voor de nacht Greyson dan zij zjch nQg ooit had gevoeld. vroeg het me laatst Maar ik kan de Gedeeltelijk misschien omdat haar af- niet »"tstaan. Jij wel wezigheid voor een nacht in het hotel «Nee, ik heb een vreselijke hekei om zo te zeggen niet was bemerkt, aan hem.» zei Guv langzaam. Ik was wej meer voorgekomen, dat weet het absoluut niet. Harter, wat de bezoekers gestrand waren in St ze in Lamartine vragen,» zei hij Gingolph, zei madame glimlachend «Het ligt niet op mijn weg dat te t0t haar, toen zij uit de eetzaal kwam. weten.» Maar er was iets akeligs in het denk- Hij hief zijn ogen op en keek zijn beeld, dat je helemaal niet gemist vriend strak aan. werd. dacht mevrouw Latimer, die Nee, nee, natuurlijk niet. Ik ver- dadelijk naar haar slaapkamer ging, onderstel ook niet...» Lord Harteromdat zij het in de salon niet kon voelde zich onhandig en wist niet wat uithouden. Zelfs een onaangename te zeggen. Je kon toch niet tegen die echtgenoot zou nog beter zijn geweest rechtsgeleerde lui op. dacht hij toen dan de grenzeloze leegheid, van dat Guy een half uur later opstond met gebrek aan belangstelling voor ie- het excuus dat hij nog veel had te mands doen of laten, vond zij, ter- I werken. Maar toch geloofde hij, dat wijl zij zich uitkleedde en in bed Guy Hastings in zijn oordeel hem ge zegd had, wat hij zelf van plan was kroop, waar zij lag te huilen. En de volgende dag was nog er om ten uitvoer te brengen. Maar dat ger. Zij miste Guy met een soort van Hastings nog op zijn leeftijd er zo physiek angstgevoel. Iets rukte haar was ingevlogen, daar grinnikte Lord hart vaneen. Zijn stem, zijn gezicht. Harter om. toen hij zich nog een twee- de wijze waarop hij naar haar had de whisky-soda inschonk. En hij ging gekeken, de tedere manier waarop heel vrolijk naar bed. Ten eerste zouhij voor haar zorgde als voor een kind. En het was ook zo vreselijk geweest, dat hij haar zo had laten gaan zonder een woord van protest. Het kwam na tuurlijk en dit was de grootste kwelling voor haar omdat de hele historie maar iets van een ogenblik was geweest. Toevalligheidhet zon derlinge van die tweede ontmoeting alles had er die man toe gebracht om iets te doen, dat hij zeker niet ge daan zou hebben, als hij er goed over had nagedacht. Daarenboven hadden haar eigen gedachten en gevoelens hier mee ook heel wat te maken. Nie mand kon voelen zoals zij, zonder een ander te beïnvloeden, dacht mevrouw Latimer, de parketvloer op en neer lopend, waardoor de oude zeurige heer, die beneden haar sliep zich af vroeg. wat die gewoonlijk zo rustige vrouw bezielde, om plotseling zo 'n hels kabaal te maken. En de volgende dag was het nog erger. Mevrouw Latimer begon zich af te vragen of het mogelijk was. dat je door verdriet waanzinnig kon wor den. Het was marktdag in Vevey en zoals gewoonlijk ging zij uit om er naar te kijken. Het was een betove rend gezicht, de hele vierkante markt stond vol met kraampjes, die alles verkochten wat je maar wensen kon. De bloemenstalletjes vooral waren prachtigbossen bloemen in allerlei kannen gezet. Vrolijke vrouwen met rode wangen zaten in de tentjes en de meesten breiden. Mevrouw Lati mer, die heel slank was in haar zwar te kleren liep op en neer en keek naar allesen toch scheen het door haar verdriet dat zij niets zag. Soms dacht zij, dat zij gewoon gek was geweest, om dat wonderlijke, dat al te won derlijke aanbod van een huwelijk te weigeren. Maar er was iets geweest, dat er haar toe genoodzaakt had zij had niet anders kunnen doen. En. zo redeneerde zij tot zichzelf, als hij haar werkelijk bemind had, zo als zij hem beminde, dan zou een hu welijk hem niets hebben kunnen schelen. Hij zou haar dan tot zich hebben genomen daar in dat lieve kleine hotel. "Wie zou het iets hebben kunnen schelen, als zij nooit meer in Vevey was teruggekeerd Niemand, dacht mevrouw Latimer bitter ter wijl zij naar huis ging voor haar lunch, omdat het daarvoor de tijd was. maar helemaal niet omdat zij honger had. Je keerde altijd wanho pig terug onder het dak, waar je be scherming vond. dacht zij. Niets als een dierlijk instinkt waartegen je niet in kon gaan. (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 12