Burgemeester J. Van der Ghote ten grave gedragen De leperse bevolking bracht een laatste grootse hulde ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 7e JAARGANG Nr 6 PRIJS S Ff. ZATERDAG 9 JANUARI 1954 HET YPERSCH NIEUWS gESTClR EN REDACTIE: J4, BOTEKSÏRAAT. ÏPCR wcncr-u, irit c. „c uïcc. c i.Tionirt moNMEMENTSHtUS Tel. 5®6 Postcheckrek. 461.73 (l. dumortier) vtkbci-|»jln i tLKt WttN J AA i tKUAUb L j a ar 135 fr. 6 maand: 70 fr. De dood van burgemeester Jan Van der Ghote is een groot verlies én voor zijn naast bes taanden én voor de stad- Het zal echter voor allen een troost geweest zijn te kunnen vaststeUen dat zijn na gedachtenis door iedereen even hoog in aanzien zal bewaard wor den. Want de eensgezinde en roerende hulde die hem Maandag l-l- ter gelegenheid van de begrafenisplechtigheid, voor de laatste maal gebracht werd was zeker een minister waardig. zrK ENORME VOLKSTOELOOP In de nacht van Zondag op Maandag was de eerste sneeuw gevallen, de aarde als met een dunne witte lijkwade dekkend Tegen de morgen trad de vorst in en op Ml van plaatsen werden de wegen glib berig er. gevaarlijk. Alhoewel het koud was en een nijdige Oostenwind blies, heeft dit alles niet kunnen beletten dat hon derden mensen een laatste hulde kwamen brengen aan het stoffelijk overschot van Geachte Familie, Heren Diplomatieke Vertegenwoordigers, Mijnheer de Minister. Heren Autoriteiten, Waarde Stadsgenoten, Het plotse overlijden van onze duurbare burgervader heeft gans de leperse stede in diepe rouw gedompeld. De bevolking treurt om het heengaan van hem, die gedurende meer dan 20 jaar met de volledige over gave van zich zelf als burgemeester zijn stad en zijn medeburgers gediend heeft. j Burgemeester Van der Ghote bezat de Schepen Dehem tijdens zijn toespraak vóór het stadhuis. Inzet links: de h. J. van der Mersch spreekt namens de balie. Inzet rechts: de h. A. Bouckaert, ondervoor zitter van het Rood Kruis, afdeling leper, aan het woord. burgemeester Jan Van der Gnote. Het lijk werd ever r.£ 8 uur in alle stilte gelicht aan het sterfhuis. G de Stuersstraat. Gevolgd door de mannelijke tamflieleden. die in auto's hadden plaats genomen, reed de begrafeniswagen naar bet stadhuis, waar in de ingangshall een indrukwekkende rouwkapel was opgericht. Langs de weg welke de rouwstoet zou vol gen, waren alle lampen van de straatver lichting met rouwfloers bedekt. Het stoffelijk overschot werd in de hall opgebaard. De kist was bedekt met de Belgische driekleur, de steek en de degen van de overledene. Vier politieagenten vormden de erewacht, terwijl ook de vaan deldrager met de vlag van de oorlogsvrij willigers in de rouwkapel had post gevat. De eretekens van de afgestorvene wa ren op een kussen gespeld en zouden na derhand ook in de rouwstoet gedragen worden. Vanaf 8 30 uur kwamen de eerste Ieper- Ungen het stoffelijk overschot begroeten en naarmate het uur vorderde, werd de volkstoeloop groter. Vanaf 930 uur kwa men de plaatselijke maatschappijen en oudstrijdersverenigingen met vlaggen, de Ypriana. de magistraten en de balie post vatten vóór het stadhuis, zodat nu hon- nrote gave van met. in en om de stads gemeenschap te lezer.. Daarom maakte hij zijn loc.pt acr- \Ui ingewitt^eta noce. :p- zienbarend. Als politiek man achtte hij het niet nodig de vlag te zwaaien er. mei la waaierige methodes de aandacht te trekken. Als Burgemeester was hij meesterlijk in zijn burgerschap. Meesterlijk ja, want bij hem stond de medeburger in het doelwit van zijn streven voor hem was het de natuur lijkste zaak van de wereld dat één kom mer. één zorg alle andere overtrofhet welzijn van zijn stad en zijn medeburgers. De duurbare overledene zag klaar in zijn taak en schrok er ook nooit voor terug. Veel beloven deed hij niet, maar hij maakte het een punt van eer meer te kunnen ge ven dan men van hem verwachtte. Met een synthetische geest overzag hij alle problemen. Zijn gezonde zin en praktische aanleg lieten hem nooit in de steek. Hij verstond wondergoed wat het zeooen wil dat de opperste en laatste verfijning van een persoonlijkheid bestaat in en omsluit dat stilworden, dat zwijgen van het eigen ik. het vrij zijn, het ontbonden zijn van alle benepen zelfzucht, kleinheid en kort zichtigheid(Lippert). Bezield met die breeddenkendheid, vol begrip voor het standpunt van anderen, ook van politieke tegenstrevers, met een takt. die zorgvul dig vermeed ook maar iemand te kwetsen, dragend in zijn hart alleen de vele mize- ries die inherent zijn aan het leven van het geld van de gemeenschap. Nooit liet dr duurbare overledene zich bekoren door de momentele gunst bij het volk, wanneer daardoor de gelden der stad in 't gedrang kwamen en hij aarzelde niet misverstand en onbegrip te trotseren wanneer het ging om dit principe te handhaven. I De bevolking der stad zal hem niet min der dankbaar zijn om hetgene hij deed voor de schoonheid van leper. Burgemees ter Van der Ghote was fier als niet één over zijn stad. Wij herinneren ons zo goed die stille zomeravond van Juli 1.1., toen voor j het eerst de kunstverlichting der gebou wen beproefd werd de Hallen en de Ka thedraal stonden als in een toverplans in hun middeleeuwse luister te pronken en teder deed het goudgele licht van het lepers doden monument aan. Toen waren we ge tuige hoe onze burgervader midden een blij verraste menigte met onverzadigbare bewondering naar die slanke St Maartens toren stond te kijken en hoe hij met een onuitsprekelijke vreugde naar zijn zorgen kind, het Hallenkompleks staarde. Dat wa ren gelukkige ogenblikken voor hem Het was de vervulling van zijn levensdroom de synthesis van het kunstrijke verleden met het economisch-vindingrijke heden, van 't verleden met de toekomst. Beide heeft de duurbare overledene gediend, beide geheel dan en met een onvoorwaardelijke overgave, wijs en vitaal, bezonnen en wa gend (E. P. Salsman S. J.). Onder zijn beleid is leper geworden een parel van schoonheid, die de bewondering afdwingt van ieder bezoeker. Burgemeester Van der Ghote is overigens gans zijn leven door een man van diep plichtbesef geweest. In de oorlog 1914-18 gaat hij als vrijwilliger naar het front en dient er zijn volk in de bloedige loop grachten van de IJzer. Met dezelfde onver schrokkenheid biedt hif tijdens de tweede wereldoorlog weerstand aan de bezetter. In de woelige Meidagen van 1940. bleef hij trouw op post hij wilde het lot van zijn medeburgers delen. Toen de bezetter kwam, weigerde hij bewust van zijn verantwoor delijkheid, ontslag te nemen en bleef moe dig en koelbloedig op post. In April 1942 werd hij uit zijn ambt ontzeten toch week hij nietals Voorzitter van het Rood Kruis. afd. leper en van andere comité's voor hulp aan minvermogenden bleef hij in voeling met het Bestuur der Stad en met zlJ- nedeturexre. e~ levig-i" hij ticcd. :ccar hij kon. Ook in de moeilijke dagen na de bevrijzir.g, -H het hoofd koel en wist orde en tucht te handhaven. Burgemeester Van der Ghote is thans niet meereen leven van opoffering en edelmoedigheid is voorbij. Duurbare Overledene, hier staan wij rondom uw lijkons hart rouwt, maar is tevens vol van diepe erkentelijkheid. Uw geest zullen wij in ons bewaren hij zal ons de weg wijzen naar de idealen, die steeds de uwe waren goedheid en schóón- menselijkheid, eendracht en verdraagzaam heid. Uw naam blijft voortleven in het hart van leper hij zal verbonden blijven niet alleen aan het sprekend tableau in de Raadszaal van het Stadhuis, maar eerst en vooral aan de schoonheid van onze stad en haar fiere Hallen, die uw levenswerk zijn. I Duurbare Overledene, God lone U om de overgave van uw gehele persoonlijkheid in dienst van uw leperse bevolking. Rust in trede. U, die haar zo bemind en in ere gehouden heeft. Geachte Mevrouw en Familie, de schrij nende wonde die dit plotse verscheiden in uw hart geslagen heeft, kan door geen men selijke woorden geheeld worden. Toch houd ik eraan in naam van het Stadsbestuur en van gans de leperse bevolking U onze innig- aangevoelde deelneming te betuigen. Moge het voor U tn deze dagen van zware smart een troost wezen dat uw duurbare over ledene is heengegaan midden de liefde, de waardering en de erkentelijkheid van al zijn medeburgers, terwijl zoveel schoons van wat hij hier verwezenlijkte aan zijn bestuur zal blijven herinneren. God heeft zijn trouwe Dienaar reeds beloondHij zal uw steun en sterkte blijven. Hij bestudeerde de zaken welke hem wa ren toevertrouwd met een geestkracht, een hardnekkigheid, welke afstaken tegenover de bedaardheid en de bezadigdheid van zijn gewoon dagelijks leven. Het bleek ons dat het feit alléén de toga aan te trekken en ter balie te verschijnen, aan Meester VAN DER GHOTE de strijdlust gaven welke van hem een geducht tegen strever maakte, alhoewel steeds uitermate loyaal. Hij bezat inderdaad in de meest hoge mate het besef der verantwoordelijk heden, wegende op de Advokaat. Een pleidooi was voor hem een gewetens zaak, en hij wilde zich niet ter balie aan bieden zonder voorat zijn dossier grondig ingestudeerd te hebben en zijn argumenten regelen die moesten getroffen worden voor de veiligheid der bevolking en de hospita- lisatie der overgebrachte militairen. Zoals hij in de jaren 1914-18 als oorlogsvrijwil liger en vuurkruiser zich gans gegeven had aan zijn land, zo aanzag hij het nu als Burgervader der Stad als een plicht leed en verdriet te lenigen waar zulks mogelijk bleek. Bezield als hij was met het ideaal van het Rood Kruis, Dienen en ieder helpen zonder onderscheid van politieke strekking of philosophische opvatting, was het dan ook niet te verwonderen dat Mijnheer Van der Ghote het actieve voorzitterschap onzer afdeling waarnam. In de bange oorlogsdagen, toen de bezet- De leden van de balie vóór het stadhuis. met zorg te hebben voorbereid. Héj pleitte op sobere en klare wijze, zon der overdrevenheid. De nieuwere theorieën bekoorden zijn geest, en hij aarzelde niet deze ter balie te verdedigen teneinde recht spraak tegen te gaan, welke hem ongelegen voorkwam. Hij discussieerde graag met zijn confra ters over de vonnissen welke door de Recht banken waren gewezen geworden, en hij hield er aan zijn eigen opvattingen ken baar te maken aangaande rechtskwesties die vóór hem gedebatteerd werden. Zijn zware en benemende taak als Bur gemeester der Stad beletten hem aan de balie de plaats in te nemer, waartoe 'Uj geroepen was. Somwijlen bekloeg hij zich hierover, zijn spijt uitdrukkende nist méér tiid te kunnen oesteaen aan zijn beroep van advocaat. Meester VAN DER GHOTE pleitte tot de laatste dag van zijn leven. Hij spaarde zijn krachten niet, niettegenstaande zijn reeds geknakte gezondheid. Ik denk aan hetgeen de Italiaanse jurist IPIETRO CALAMANDREI over de advocaat 1 schreef t Maintenant gu'il s'agissait de la vic- toire de son cliënt, il ne lui venait pas même d Vesprit gu'il pouvait épargner tel geste trop violent ou se modérer dans telle apostrophe gui pouvait suffire, a elle settle, d ouvrir dans la frêle fissure de ses artères sinueuses la dêchirure der- niire De Balie neemt innig deel aan de grote droefheid van Mevrouw VAN DER GHOTE en van haar kinderen. Moge de sympathie, die al de leden der Balie aan hun betreurde confrater betui gen, hen tot troost strekken in hun leed. En moge de Opperste Rechter de verdien sten belonen van hem, die gedurende zijn leven, ten dienste stond van het Recht. Lijkrede van de h. Bouckaert De h. Tandarts A Bouckaert. onder ter hem zijn burgemeesterschap ontroofde, werd de zetel van het Rood Kruis zijn tweede Stadhuis, zijn Voorzitterschap de voortzetting van zijn burgemeesterschap, zijn personeel, het personeel van het Rood Kruis. Hij kende eenieder en eenieder ken de en beminde hem. Zoals wij, op hem mochten steunen, wist de bevolking dat zij op hem rekenen mocht. Zijn houding als Voorzitter van het Rood Kruis was edelmoedig, maar niet ontbloot van gevaar, en zekere daden die hij stelde, zouden hel dendaden mogen genoemd worden. Hij bekommerde zich met al de zo ver scheiden, als talrijke diensten zowel van plaatselijke en regionale, als internationale aard. Met de Internationale dienst van het Rood Kruis zorgde Mijnheer Van der Ghote als een echte vader, voor de paketten ver zending naar de krijgsgevangenen, de voe- Ci-.gsdienst voor de kinderen, het opsporen der vermisten, hei regelen der briefwisse ling met de afwezigen in ballingschap, of in den vreemde, en het onderhoud der mi litaire kerkhoven. Op regionaal gebied zorgde hij voor de hulpposten, voor de hospitalisatie, het op richten van mobiele hulpkolonnen, ver voerdiensten voor zieken en gekwetsten, enz... enz... Groot was zijn bekommernis als er ge kwetsten van luchtaanval waren. Bij elk ongeval was hij tegenwoordig. Altijd even kalm, vol zelfbeheersing met een hart dat meevoelde, en andermans leed als eigen leed aanvoelde. Niets was hem teveel noch bij dag, noch bij nacht. Hij wilde ten dien ste staan van zijn volk, van zijn Ieperlin- gen bijzonderlijk, die hem zo nauw aan het hart lagen. Met de bevrijding, alswanneer zijn bur gemeesterschap hem al zijn tijd benam, diende Mijnheer Van der Ghote zijn ont slag als actief Voorzitter in, en hij werd Ere-Voorzitter onzer afdeling. Immer bleef hij bereid zoals vroeger, om het Rood Kruis Toespraak van de h. J. van der Mersch Enkele bloemkransen aan de ingang van St Maartenskathedraal. derden mensen aanschoven om het stof felijk overschot een laatste hulde te bren gen Intussen kwamen de leperse schoolkin deren de erehaag vormen op de Grote Markt, Neermarkt en Vandenpeereboom- plaats. Aan alle gevels hingen de vlaggen halftop. DE ROLTV HULDE AAN HET STADHUIS Lijkrede van de h. A. Dehem ieder politiek man, heeft Burgemeester Van der Ghote meer dan 20 jaar lang deze goe de stede bestuurd en dit op een wijze, die de bewondering afdwong van ieder wel denkend burger. Wanneer men een lijn trekt doorheen die lange periode van Burgemeester-zijn dan vindt men daarin steeds twee hoofd gedachten weerde bekommernis om ge zonde financiesen de gedachte dat de schoonheid van leper de voornaamste pijler is en zal blijven van haar bloei en welvaart. Voor Burgemeester Van der Ghote was I het een axioma dat zonder gezonde finan- Te 10.45 uur werd de lijkkist buiten'^ f» T De stedelijke financies heeft hu dan ook hi»M a V na.amr,Vwn het st?dsbtstuur beheerd met een nauwgezetheid en eerlijk- hield de heer A. Dehem. eerste schepen heid_ die „oorbeeld mogen gesteld in en waarnemend burgemeester, volgende een wereld, waar het meer en meer de toespraak gewoonte wordt breed om te springen met Als stafhouder van de balie hield Mees ter Joseph van der Mersch daarna vol gende rouwhulde Het is met diepe ontroering dat de Balie van leper neerbuigt vóór Meester Jan VAN DER GHOTE, gewezen lid van de Raad der Orde van de Advokaten. Zijn plotse dood heeft het hart gebro ken van ziin talrijke familiezij berooft de Stad leper van een Burgemeester, die haar méér dan 20 jaar van ziin leven be steedde zij wekt verslagenheid en droef heid bij al zijn confraters der Balie van leper, waarvan hij sinds 1922 lid was. Student aan de Universiteit te Leuven in 1914. bijna doctor in de Rechten toen de oorlog uitbrak hij diende inderdaad alsdan nog slechts het eindexamen van de tweede bijkomende proef af te leggen meldde Meester VAN DER GHOTE zich reeds begin Augustus als oorlogsvrijwilliger bij het Belgisch Leger aan. Hij was een moedig strijder, en onder scheidde zich door zijn onbeschroomdheid I en zijn minachting voor het gevaar. Na een kort verblijf in Belgisch Congo, behaalde hij het diploma van Doctor in de Rechten, en schreef hij zich in bij de Balie te leper. Ik had het genoegen hem als stagist bij mij te hebben. Meester VAN DER GHOTE had als advo kaat een gans bijzondere personaliteithem totaal eigen. Een beeld van de massale volkstoeloop in de St Maartenskathedraal. voorzitter van de leperse afdeling van het Rood Kruis, kwam daarop aan het woord namens het Rood Kruis Geachte Familie, Mijne Heren, In naam van het Rood Kruis is het mij een pijnlijke eer, een laatste hulde te bren gen aan onze afgestorven Ere-Voorzitter, Mijnheer Van der Ghote. Vanaf de stich ting van de afdeling in onze stad, betoon de de Heer Van der Ghote een steeds groei ende sympathie voor onze vereniging. Niettegenstaande zijn drukke bezigheden als hoofd van fut Stadsbestuur was hij steeds bereid het comiteit met raad en hulp bij te staan. In de woelige dagen van 1939-40 bekom merde hij zich ten zeerste over de maat- werk te steunen, te helpen en te dienen. Met dankbaarheid zullen wij, leden van het Rood Kruis, de gedachtenis van onze dierbare Ere-Voorzitter bewaren en trach ten zijn voorbeeld te volgen. Het weze een troost voor U, Achtbare Familie, met fierheid over de levensbaan van Uw dierbare afgestorvene te mogen te rugdenken. Achtbare Familie, onze Ere-Voorzitter was de verpersoonlijking van onze leuze. Hij beoefende de naastenliefde als een echte Christen. Dit weze U een troost in Uw groot ver driet. Mijnheer de Burgemeester, Hooggeachte Heer Ere-Voorzitter, dat God geve Uw ziel de eeuwige rust. (Vervolg op blz. 4)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 1