HET GELUK VLIEGT... WERELDGEBEUREN KONINKLIIK VFRLOr NAAR DE VERENIGDE STATEN STORT 130 Fr. HET YPERSCH NTFLTVS Bit 9-1-1954 De Neut-r.anose Komnkl.jke familie met verlof in Zwitserland. Ziehier Koningin Juliana met de prinsesjes (v-l-n.r.) Margriet Irene, Beatrijs en Marijke Het geluk vliegt en die het vangt heeft hetwordt wel eens gezegd. Daarbij denkt men dan aan Fortuna met haar gouden hoorn, voorgesteld als een blinde vrouw die haar lieve lingskind liefkoost. De gunsteling van Fortuna zouden we wel allen willen zijn of worden. De een zal het verlangen noemen, een ander ver zuchting. nog een ander ambitie, doch allen hebben zij diezelfde drang ge meen. dat ze het beter willen hebben dan nu. Dit is nu eenmaal iets dat de mensen onderscheidt van de dieren zij hebben ambitie, zij willen hoger op. En naar gelang hun stand zoeken ze die drang te bevredigen door gees telijke vervolmaking, door het naja gen van genoegens, het verwerven van een betere maatschappelijke po sitie, het opstapelen van fortuin, enz. Dio drang, dat is het leven zelf, want hij geeft zin aan dat leven en zolang hij de mensen bezielt, vinden ze het leven waard geleefd te worden. Slechts als ze geen ambitie meer heb ben, als alles volbracht is... dan rest hun alleen nog de dood We hopen allen dat we het een maal beter zullen hebbendat ver langen we voor onszelf, dat verlan gen we voor onze kinderen. De ge wone dagloner droomt ervan dat zijn zoon een bekwame stielman zal wor den. een technieker die overal ge vraagd wordtde ambachtsman ziet na te gaan. Want op de schoolban ken was het alleen de eigen kunde die teldewie het beste geheugen had kon ook veel vlugger iets uit het hoofd leren en behaalde daar voor de eerste plaatswie lenig was onderscheidde zich bij het turnen en haalde daar zijn slag thuis. En zo be haalde tenslotte eenieder de plaats waarop hij recht had. Hij kon daar voor alleen op eigen begaafdheid re kenen en zo waren de kansen voor allen dezelfde en in verhouding van de verdiensten. Toen is er een tijd van scheiden gekomen en ieder is zijn weg gegaan. Met de enen werd het contact onderhouden, met ande ren dikwijls de meesten onder- hieldt ge geen verdere betrekkingen en zijn er jaren voorbijgegaan voor aleer ge er toevallig iets van hoor de*. Sommigen hebben succes gekend, anderen niet. Doch eigenaardig is het wel dat ze niet het succes gekend hebben, waarop ze volgens hun klas sering in school wellicht hadden kun nen aanspraak maken. Dit komt om dat hun succes van andere factoren afhankelijk was, o.m. rang en stind van de ouders, fortuin, relaties, enz. De enen hadden een basis, een funda ment waarop ze dadelijk konden aan het bouwen gaan de anderen echter dienden eerst slopend werk te ver richten vooraleer ze een basis von den, van waaruit ze verder konden uit zijn zoon een bediende groeien.gaan. die het niet zo lastig zal hebben als) En meestal was Fortuna gunstiger hijzelf om zijn brood te verdienen voor hen, die reeds mild door haar en zo wordt een oneindige kring be- gezegend werden. Want zij hadden schrevende enen klimmen de lad- reeds vroeg met het geluk kennis ge- der naar omhoog, soms sport per maakt en waren dan ook beter in sport, somè ook maar één sportstaat de smaak daarvan te onderschei- anderen echter die de top bereikt den, hadden of in de onmiddellijke na- j Daarom is het dat we ons niet al- bijheid ervan vertoefden tuimelen tijd mogen laten beïnvloeden door naar omlaag en voor hen is de nieu- het resultaat zelf, want ook de ver- we opgang oneindig lastiger en moei- dienste speelt haar -rol. Wie meer be- lijker. j scheiden is begonnen, zal het zeker In onze gecommercialiseerde we- nooit zo ver brengen als iemand die reld wordt met die levensdrang reke- van bij de aanvang hoger stond, ten- ning gehouden, hijzelf wordt als het zij hij dan tot de enkele uitverko- ware gecommercialiseerd. U zult al- renen zou behoren die de wereld len wel eens een van die circulairen soms met verbazing slaan. Het is ontvangen hebben, waarin op uw goed dat we hoger op willen, immer drang naar lotsverbetering beroep vooruit, doch het kan helemaal geen wordt gedaan om een der cursussen kwaad van tijd tot tijd stil te staan, van een gespecialiseerd instituut ter om achteruit te blikken naar de weg hand te nemen en door die studie die reeds afgelegd werd. Want daar- de kans van uw leven te grijpen aan alleen kunnen we onze verdien- In die circulaire worden veel waar- ste meten en aldus zullen we ons be- heden verkondigt, die voor iedereen ter verenigen met het resultaat dat kunnen gelden en wel dat we slechts we totnogtoe bereikt hebben en zal op onszelf kunnen rekenen om voor- het ons bevrediging kunnen schen- uit te geraken, op eigen inspanning - en studie, doch ook dat het leven een voortdurende strijd is, een ge- 1S5» KAN EFN GOED JAAR WORDEN Over de ganse beschaafde wereld is het nieuwe jaar hoopvol ingezet, en wordt opvallend gewerkt om twee doeleinden te bereiken 1. In het buitenland aan de vrede hel pen bouwen 2. In het binnenland opnieuw een ste vige grondslag leggen van het nationaal leven De vrede kan de wereld niet opgelegd worden door een internationale organisa tie. doch deze kan de grondslagen leggen voor een duurzame vrede, door te trach ten de economische en sociale toestanden te verbeteren en het volkenrecht te ver stevigen Dit is de samenvatting van de Nieuw jaarsboodschap van de h- Dag Ham- marskjold. secretaris-generaal van de UNO. ER BLIJFT ECHTER KOPPIGHEID HEERSEN, DIE MOET BIJGELEGD WORDEN. Donderdag. 7 Januari, zijn de vier mi litaire commandanten te Berlijn samen- eekomen. als afgevaardigden van de Hoge Commissarissen, om een eerste overeen komst te bereiken over de technische as pecten van de conferentie der Vier. In sommige kringen te Bonn wordt ver nomen dat alleen de Russische nota's het mogelijk maken zich een voorstelling te vormen van de waarschijnlijke houding welke de Sovjetunie op de conferentie te Berlijn zal aannemen. De tekenen wet tigen echter geen buitengewone hoop want het Oosten noch het Westen schijnen be reid te zijn om grote toegevingen te doen die de eenmaking van Duitsland in uit zicht zouden kunnen stellen, hetwelk voor de Westerse politiek nochtans het hoofddoel is. Het is echter mogelijk, dat de confe rentie te Berlijn enige vooruitgang zal mogelijk maken op de weg naar een over eenkomst inzake de atoomenergie. Men vraagt zich af of de vorderingen op dat gebied door de Russen niet zouden wor den uitgelegd als het uitgangspunt voor een mogelijke ontspanning tussen de twee blokken en een gelegenheid om Frank- riik van het ontworpen Europees leger af te brengen. EISENHOWER BOEKT DE EERSTE RESULTATEN VAN ZIJN BELEID. President Eisenhower heeft In een voor de Amerikaanse natie over de radio uit gezonden en geteleviseerde rede twaalf verwezenlijkingen opgesomd, waarvan hij meen; dat zij op het crediet moeten wor den geboekt van de republikeinse admi nistratie op het einde van het eerste jaar. dat zij aan het bewind is. Onder die ver wezenlijkingen komt op de eerste plaats voor het einde van de gevechten in Korea, evenals de uitwerking van het plan om de atoomenergie voor vredelievende doel einden te gebruiken. De president geeft in zijn rede ander zijds de verzekering, dat de regering elk ogenblik bereid zal zijn alle middelen aan te wenden om de fundamentele welvaart van het Amerikaanse volk te verzekeren. Ten slotte gaf de president de verzeke ring dat de regering van Washington op binnenlands terrein de geest van initiatief niet zal remmen en evenmin een bureau cratische onverschilligheid aan de dag zal leggen ten opzichte van de problemen, die voor het welzijn van de Amerikanen van belang zijn. met name van die welke zi -h in een ongunstige sociale toestand bevinden. Hier volgen de twaalf verwezenlijkin gen van zijn administratie die door de president werden opgesomd 1. Het einde van de oorlog in Korea 2. de versteviging van de verdediging der vrije wereld tegen de communistische agressie3 de beroepszekerheid voor de regeringsambtenaren4 een verminde ring met 13 milliard dollar van de ge raamde uitgaven 5 belastingsverminde ring 6 uitschakeling van de economi sche controle7. het einde van de wan verhouding tussen de landbouwprijzen en de stijging van de kosten van levens onderhoud 8. einde van de inflatie9. de regeling van de betrekkingen tussen de uitvoerende en de wetgevende macht 10 een spoedwet waarbij aan sommige immigranten vergunning wordt verleend de Verenigde Staten te betreden 11. een stevige en samenhangende buitenlandse politiek met het doel in de wereldaan gelegenheden het initiatief te verwerven en te behouden 12. een plan om de atoom energie voor vredesdoeleinden aan te wenden. vecht om meer levensruimte en dat er slechts enkelen zijn die geluk ken... ten koste van anderen. Hier nogmaals, zoals bij die Ame rikaanse levensspecialisten trouwens, kunnen we ons van de indruk niet ontmaken, dat teveel naar het pa troon werd gemeten van beroemde figuren, die quasi op de onderste sport van de maatschappelijke ladder be gonnen, het tot de hoogste trap heb ben gebracht. Uit het niets hebben zij een onmetelijk fortuin verzameld, omdat zij t een glimlach over had den voor hun medewerkers» of om dat ze «de geboortedatum van hun klanten kenden en dergelijke meer. Zeker, het valt niet te ontkennen dat zij hun succes ook daaraan te dan ken hadden, doch er wordt te gemak kelijk uit het oog verloren dat ze nog op andere factoren konden re kenen o.i. de hoofdfactoren die tenslotte voor niemand dezelfde zijn. Hebt ge wel ooit eens eraan ge- Belgische officieren vertrekken in Januari naar de Ver. Staten om bijzondere opleidingscursussen van het Amerikaanse leger te volgen. Van links naar rechtslui- minister van Buitenlandse Zaken Georges tenant Fernand R. Dohykapitein Jean D- Rousseaux kapitein Louis E. Coupe*; ma- Bidault. Frankrijk op de Vierlandencon- joor Robert L. Boelem de kolonel van het Amerikaanse leger Stephen S- Koszewskl, ferentie te Berlijn zal vertegenwoordigen luitenant Christian F. Absil en luitenant Michel C. Chandoir tijdens een ontvangst, j Het is vooral deze overweging en de i dacht wat er van uw schoolvrienden geworden is in het verdere, leven Het is soms wel interessant dat even MAL ENK O V"S INTERVIEW- De Europese hoofdredacteur van het Amerikaans persbureau International News ServiceJoseph Kingsbury Smith bekwam een interview met Ruslands pre mier. Malenkov. Het was de eerste maal. dat Malenkov een interview aan een buitenlandse jour nalist toestond. Malenkov's woorden wer den op een opvallende manier afgedrukt op de frontpagina's van de Sovjet-dagbla den Pravda en Izvestia De eerste vraag van Kingsbury Smith luidde: «Wat zijn uw wensen voor het Amerikaanse volk in 1954 Malenkov antwoordde van harte te ho pen. dat het Amerikaanse volk zal slagen, in het ontwikkelen van vriendschappelij ke betrekkingen met alle volken, en ook wenste hij het Amerikaanse volk goede resultaten toe ten aanzien van de nobe- lf zaak van de verdediging van de vre de Vervolgens gaf hij de mening ten beste dat er geen wezenlijke belemmeringen bestaan voor een verbetering van de be trekkingen tussen Rusland en Amerika in 1954 en weidde hij uit over de Rus sische opvattingen met betrekking tot de atoom- en waterstofwapens. Na zijn aansporing tot een internatio nale. plechtige belofte om dergelijke wa- oens niet te gebruiken, zei Malenkov dat. het zodoende gemakkelijker zou worden om te komen tot 1 Een officieel verbod van atoomwa pens. 2 De instelling van een streng Interna tionaal toezicht op de'absolute naleving van dit verbod. PRESIDENT Al'RIOI. NAM AFSCHEID VAN HET FRANSE VOLK. Vincent Auriol heeft er prijs op gesteld zijn erkentelijkheid te betuigen aan de genen die door het zenden van hartelijke boodschappen zijn inspanning om het ge zag en de waardigheid van de hoogste magistratuur ongeschonden te bewaren en om deze hoogste instantie van nationale verzoening voor elke aanslag te behoeden, hebben willen erkennen. Deze hoge taak zal de heer Coty zo goed mogelijk vervullen, zo ging de uit tredende president van de republiek ver der. Aldus zal de continuïteit van de re publiek en van Frankrijk vóór de wereld, die ons dikwijls onjuist beoordeelt, op duidelijke wijze aan de dag treden c Deze continuïteit eist de eendracht van alle burgersHij wenst dan ook allereerst, dat onze politieke en sociale zeden, evenals sommige instellingen, ten spoedigste worden hervormd. Aan alle hartstocht en aan alle haatgevoelens moet het zwijgen worden opgelegd De haat verscheurt het land op het ogen blik. dat wij elkaar de hand moeten reiken om het herstel voort te zetten en dat wij aan alle vrienden, zowel als aan onze tegenstanders in de wereld moeten tonen, dat wij een compacte on vastberaden macht zijn. FRANKRIJK EN DE NIEUWE PRESIDENT RENE COTY. Men bedenke, dat René Coty eerst op 17 Januari officieel als de nieuwe presi dent der Franse republiek wordt inge wijd en daarna behoort weer een nieu we Franse regering te worden gevormd. Indien men afgaat op de tijdrovende gebeurtenissen rondom de benoeming van Coty tot opvolger van Vincent Auriol. kan men moeilijk aannemen, dat Frankrijk er in de week tussen 17 en 25 Januari in zal slagen een nieuwe regering te vormen. Zowel de aanstaande President René Coty als de aftredende President Vincent Auriol drongen er bij de h. Laniel op aan dat hij zijn ambt zou blijven waarnemen, omdat zij het onwaarschijnlijk achten dat een nieuwe cabinetscrisis zou kunnen op gelost worden tegen 25 Januari, wanneer de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier te Berlijn zullen bijeenko men. DE HOUDING VAN LANIEL. Want Joseph Laniel. de huidige Eerste- Minister van Frankrijk, bood reeds op 2 Januari zijn ontslag als premier aan. In een tweede brief aan Auriol gaf de heer Laniel zijn voornemen te kennen om van het Parlement een vertrouwensstem- ming over de algemene politiek van de regering te krijgen. Ik had niet geloofd te moeten wachten tot 17 Januari om mijn ontslag in te die nen. want Frankrijk zou in geval van een kabinetscrisis op deze datum het gevaar lopen niet bij de conferentie te Berlijn vertegenwoordigd te zijn. zo schrijft de h Laniel. Het lag nimmer in mijn voor nemen om opnieuw aan het parlement do kwesties voor te leggen die werden be handeld bij het debat dat de conferentie op de Bermuda's is voorafgegaan. Daar schuilt niet het regeringsvraagstuk. In overeenstemming met President Re né Coty. vraagt gij mij dringend mijn taak voort te zetten met de medewerking van de Nationale Vergadering en de goed keuring van de Raad van de Republiek. Ik deel uw gevoelens over de nood zakelijkheid van een vertrouwensbetoging van de Nationale vertegenwoordiging ten opzichte van de algemene politiek van de regering, zo zegt Laniel verder. Daar om heb ik de voorzitter van de Nationale Vergadering verzocht het parlement op Woensdag 6 Januari in buitengewone ver gadering bijeen te roepen, om een rege ringsverklaring te aanhoren. Zodoende zal de vergadering zich kunnen uitspreken door middel van een stemming waaruit ik de gevolgtrekkingen zal maken Deze stemming had intussen plaats en gaf als uitslag319 stemmen voor en 248 tegen. De Nationale Vergadering heeft zich dus met die stemming uitgesproken voor de voortzetting van de binnen- en buitenlandse politiek van Joseph Laniel. De onmiddellijke betekenis van de overwinning der regering is dat de M.R.P volledige ontstentenis van een nieuw* meerderheid die Laniel het vertrouwens votum hebben geschonken. KANSELIER ADENAUER HOOPT IN 1954 DE ONAFHANKELIJKHEID VAN DUITSLAND TE BEKOMEN. In een Nieuwjaarsboodschap aan zijn partijgenoten heeft kanselier Adenauer verklaarddat de Duitsers ten zeerste teleurgesteld zouden zijn- zo het jaar 1954 niet de bekrachtiging van de verdragen van Bonn samen met de onafhankelijk heid van Duitsland zou brengen. Elk nieuw uitstel bij de bekrachtiging van het verdrag over het Europees leger en van de Bonner-overeenkomsten zou een groot gevaar voor Europa inhouden, aldus Adenauer. De aanstaande vierlandenconferentie te Berlijn, wordt door de Duitsers met in stemming begroet omdat zij weten dat hun land enkel door zulk een conferentie zijn eenheid in vrede en vrijheid zal kun nen herwinnen. Kanselier Adenauer, zei dat er geea enkele tegenstrijdigheid is tussen een Vierlandenconferentie. de Duitse hereni ging en het pact over het Europees leger, dat als doel heeft een oorlog onder de Europese landen onmogelijk te maken. De Europese verdedigingsgemeenschap zou het uitgangspunt moeten zijn voor een veiligheidsstelsel, waarbij een waarborg wordt verstrekt aan alle landen, de Sov jet-Unie inbegrepen. De Duitsers hopen eveneens dat er in de loop van het nieuwe jaar nieuwe ini tiatieven zullen getroffen worden met het oog op de tot standbrenging van de Euro pese politieke gemeenschap. Geheel die kwestie ligt ons nauw ter harte Wij weten waar het hoofdzakelijk om gaathet vestigen van oprecht vriend schappelijke betrekkingen met Frankrijk De Duitsers hopen dat de bemoeiingen om het Saarprobleem te regelen, tot een op lossing zullen leiden, waarbij rekening wordt gehouden met de belangen van al de betrokken partijen». OOSTENRIJK VRAAGT DE AANDACHT VOOR HET OOSTENRIJKSE PROBLEEM Oostenrijk heeft Dinsdag in gelijklui dende nota's die te Wenen overhandigd werden aan de ambassades van de Ver enigde Staten. Groot-Brittannië. Frank rijk en Rusland, een beroep gedaan op de Grote Vier om op de aanstaande bijeen komst van de ministers van Buitenlandse Zaken te Berlijn de grootst mogelijke voor. rang te geven aan het Oostenrijks pro bleem. In de nota wordt gezegd, dat Oostenrijk van de gelegenheid gebruik maakt om bij de Verenigde Staten. Groot-Brittannië. Rusland en Frankrijk aan te dringen op een eerste plaats voor het Oostenrijks vraagstuk op de geallieerde agenda en dat de bondsregering verwacht dat het Oos tenrijkse volk niet eens te meer zal te leurgesteld worden. In de nota wordt de deelneming van Oostenrijk aan de conferentie niet ge vraagd. ofschoon kanselier Julius Raab verklaard heeft dat een Oostenrijkse af vaardiging zóu moeten aanwezig zijn als Oostenrijkse problemen ter sprake komen. Welingelichte kringen menen dat het vraagstuk van de deelneming van Oosten rijk later zal rijzen. FRANCO OVFR DE TOESTAND IN HET OOSTEN. In een over de radio uitgezonden bood schap gericht tot het Spaanse volk. naar aanleiding van het nieuwe jaar heeft ge neraal Franco vooral gehandeld over de toestand in Oost-Europa. Vreemd is het. zo zei hij o.m.. dat het Westen niet merkt, hoe gunstig de toe stand isde dood van Stalin en de likwl- datie van de machtige minister van de Sovjet-terreur. die hem opvolgde, hebben in het Sovjetregime een ernstige crisis te weeg gebracht. Na te hebben verklaard, dat de com munistische administratie in de onmoge lijkheid verkeert het hoofd te bieden aan de lage bestaansvoorwaarden in de door haar opgeslomte landen, zei generaal Franco In de Oost-Europese landen neemt de kracht van het communisme af en zulks zet de Sovjets aan tot het voeren van een meer bezadigde politiek, waar door zij over de middelen en de tijd kun nen beschikken om hun crisis te boven te komen en hun grootste vijfjarenplan te verwezenlijken. Het zou allerergst zijn, aldus de Caudlllo. indien het Westen in zijn egoïstische be zorgdheid om de productiesurplussen aan de man te brengen en markten te verove ren. de belangrijkste slag zou verliezen van de koude oorlog die. eens verloren, talrijke landen definitief in de verknech ting van het communisme zou storten EN KOREA? De inleidende besprekingen betreffende de politieke conferentie voor Korea zul len eerlang, alleszins vóór 27 Januari hervat worden, naar vernomen wordt uit doorgaans goed ingelichte kringen. Indien de twee afvaardigingen het hier over eens worden, is het waarschijnlijk, dat de onderhandelingen te Pan Moend- jon omstreeks het midden van de maand Januari zullen worden hervat, zo wordt uit dezelfde bron verklaard. De h. Ar thur Dean. de voornaamste geallieerde onderhandelaar, zou de UNO blijven ver tegenwoordigen. De hoofdreden, waarom het noodzakelijk wordt geacht, dat de voorconferentie te Pan Moendjon vóór 22 Januari aanvangt, is het mogelijk te ma ken dat op genoemde datum, wanneer het vraagstuk van de invrijheidstelling van de twintig duizend anti-communistische gevangenen zal moeten worden opgelost er tussen beide partijen politiek contact zal bestaan. SPECTATOR- MM op Postcheckrekening 461.73 (L. Dumortier, leper) en U ont vangt Het Ypersch Nieuws elke Zaterdagmorgen vanaf a. s. week tot einde Dec. 1954.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 2