DE POLITIEKE TOESTAND V U L P E N De DRUKKERIJ DUMORTIER beveelt zich aan Leest en verspreidt «HET YPERSCH NIEUWS» HET YPERSCH NIEUWSBb 9 9-1-1954 WEEK VAN 10 TOT 16 JANUARI NAAMDAGEN. Zondag 10 Jan.Blondma, Wilhelmus Maandag 11 Jan.Hortensia. Dinsdag 12 Jan.Cesaria. Hortensia Woensdag 13 Jan.Godefridus. Veronica Donderdag 14 Jan.Hilarius, Felix. Vrijdag 15 Jan.Paulus. Maurus Zaterdag 16 Jan.Marcellus Adelwinus. MAANSTANDEN. Eerste Kwartier 12 Januari te 0 u 22 m. MESDAGEN. 12 JanuariH Lucia, mesdag der bak kers. 13 JanuariH. Veronica, mesdag der vlasbewerkers en fotografen. 14 JanuariH. Felix, mesdag der we vers 15 JanuariH Maurus. mesdag der ko perslagers. ketelmakers en pottenbakkers. IN DE NATUUR. 12 JanuariOp deze dag vriest het ge woonlijk. VOLKSE WEERKUNDE. Sneeuw en donder in Januaar Voelt men gans het jaar GEDENKDAGEN. 10 Januari 1609De Spanjaarden onder de leiding van Filips III verdrijven de laatste Moren (ongeveer 800 000) uit het land. 11 Januari 1945Het Rode Leger rukt Warschau bin nen. 12 Januari 1519Karei V volgt op 19 jarige leeftijd zijn grootvader op als keizer van het Duitse rijk. 13 Januari 1852 Geboorte te Antwerpen van Jef Lam- beaux. Hij zou een beroemd beeld houwer worden. 14 Januari 1416Jan IV doet zijn blijde intrede in Brabant. 15 Januari 1792Lodewijk XVI wordt door de Na tionale Conventie schuldig verklaard aan samenzwering tegen de vrijheid van de Natie en aanslag tegen de veiligheid van de Staat. Hij wordt ter dood veroordeeld en zal onthoofd worden. 16 Januari 1464 Overlijden van Rogier van der Wey- den te Brussel. Hij schilderde voor al godsdienstige schilderijen en por tretten. Dr. Philip V. Cardon. landbouwdeskun dige met wereldfaam is sedert 1948 direc teur van het Departement van Onderzoek bij het Amerikaanse Ministerie van Landbouw. DE ASTROLOGISCHE WEEK EEN steeds het ideale geschenk. De grootste keus in alle modellen vindt U ter Drukkerij DUMORTIER 34, Boterstraat, IEPER WIJSHEIDSDRUPPELS. Wanneer een hoofd en een boek tegen elkaar botsen en het klinkt hol. ligt dat dan altijd aan het boek Lichtenberg. Het bed is een verzameling van tegen- i strijdigheden wij gaan er in met tegen zin. met spijt gaan wij er uit. en elke avond nemen wij ons voor het vroeg te verlaten, maar elke morgen richten wij het zo in dat wij er zo lang mogelijk in kunnen blijven. Colton. WIE? Wie was Petrus Blok Op 10 Januari 1855 werd Petrus Blok in Den Haag geboren. Hij was hoogleraar in Vaderlandse Geschiedenis te Leiden. Hij was één der oprichters van het Ne derlands Historisch Instituut te Rome en medewerker van het Nieuw Nederlands Biografisch Woordenboek. Hij screef o.a. De Geschiedenis van het Nederlandse volk» (8 delen). «Willem I. Prins van Oranje Een Hollandse stad in de Mid deleeuwen enz. Hij overleed te Leiden in het jaar 1929 op 74-jarige ouderdom. WAT? Wat was de Groot-Mogol Groot-Mogol noemden de Europeanen de_ vorsten, die over het grote rijk in In- dië heersten. Hun stamvader was Baber. een achterkleinzoon van de fameuze Ta- merlan. Deze Baber stichtte een groot Mahomedaans rijk in Voor-fndië in 1505. Van zijn nakomelingen was het meest be kend Akbar. In hun eigen kringen heetten de heersers sjah. hun huis was van Per zische oorsprong. Aan het hof sprak men dan ook Perzisch. Toen de Engelsen in het begin der 19e eeuw Delhi namen, bete kende de macht van de Groot-Mogol niet veel meer en in 1857 werden de leden van het geslacht, die medeplichtig waren ge weest aan een gevaarlijke en langdurige opstand tegen het gezag der Engelsen, ter dood veroordeeld- De Mogol zelf werd met zijn familie verbannen. (O. - P VAN 10 TOT 16 JANUARI 1954 Algemene kenmerken der week. Het begin van de week wordt geken merkt door een ietwat onbepaalde neer slachtige stemming, die naar het einde afneemt. Gunstig voor de jonge mensen, geboren na 1930. RAM21 Maart tot 19 April. Begin van de weekeen onuitlegbaar wrevelig gevoel. Reageer hiertegen indien U heel wat moeilijkheden wilt besparen. Neiging tot jaloersheid bij de vrouwen. Weinig gunstig voor loterij. STIER 20 April tot 20 Mei. Neem tijdig uw nachtrust en sta een beetje vroeger op. Begin van de week nog steeds gunstig op sentimenteel gebied neemt af op het einde. Gunstig voor klei ne reizen TWEELINGEN 21 Mei tot 21 Juni. 1 Verbetering op de meeste gebieden. Ver mijd nochtans twistgesprekken over po- litieke of godsdienstige onderwerpen. Kans op een brief, die goed nieuws brengt. Vrouwkleine moeilijkheden op senti- menteel gebied. i KREEFT22 Juni tot 21 Juli. Hecht geen blind geloof aan lasterpraat- jes over personen uit uw omgeving. Een schijnbaar innemende atmosfeer zou wel eens plotseling minder aangename vormen kunnen aannemen. LEEUW22 Juli tot 21 Augustus. Neiging tot uitgelatenheid. U zoudt er goed aan doen uw rekeningen weer eens na te kijkengevaar voor overdreven uitgaven. Tamelijke koelheid op sentimen teel gebied te verwachten. MAAGD: 22 Augustus tot 21 September. Grote kans om in aanraking te komen met de gerechterlijke overheid- Neiging tot ijdelheid. vooral bij oudere mannen. Een zekere onbestendigheid kenmerkt deze week uw karakter. WEEGSCHAAL: 22 September tot 22 Oct. U loopt een grote kans om betrokken te worden in een schandaal, van welke aard ookweest daarom voorzichtig in uw handelingen en gesprekken. Vrouw nieuwe kennismakingen. SCHORPIOEN 23 October tot 22 Nor. Gunstig voor het solliciteren van een betrekking Gunstige week voor redenaars en allerlei personen, die veel met mensen in aanraking komen. Lichte verslapping op zakelijk gebied. SCHETTER 23 November tot 21 Dee. Laat U bij het nemen van belangrijke beslissingen niet teveel beïnvloeden door anderen. Werkelijkheidszin. Kleine teleur stellingen op sentimenteel gebied niet uit gesloten. STEENBOK 22 December tot 26 Januari. Vermijd koppigheid. Inspiratie voor dichters, componisten en andere kunste naars. Weinig geschikt ogenblik voor het nemen van belangrijke beslissingen. Vrouwneiging tot overdrijven. WATERMAN 21 Januari tot 19 Februari. Succes voor uw stappen in verband met finantiële kwesties. Uw gezondheid kan ietwat te wensen overlatenniets ernstig is nochtans te vrezen. Einde van de week zeer gunstig voor verplaatsingen. VISSEN20 Februari tot 20 Maart. Zekere zenuwachtigheid, waartegen U zich moet verzetten. Verder is niets ern stig te verwachten. Gunstig voor het af handelen van zekere minder belangrijke zaken Geluk in het spel zeer waarschijn lijk. BIN NAJOEWA (Nadruk verboden). DE .MIDDENSTAND ZAL EERSTE RANGSROL IN DE KIESSTRIJD SPELEN In De Standaard lezen we o m. vol gende interessante overweging 1954 is een verkiezingsjaar. In de Len te zullen wij ter stembus geroepen wor den om een Constituante samen te stellen ma w. wij zullen een aantal personen moeten aanduiden, die naast hun gewo ne wetgevende taak ook nog de opdracht hebben de Grondwet te wijzigen. Zulks betekent dat de lüesstrijd thans bijzonder belangrijk zal zijn. Dat de mid denstand hierbij een eerste rangsrol speelt, hoeft geen betoog. Sedert de zelfstandige arbeiders zich bewust zijn geworden van hun sociale en economische betekenis in de gemeenschap en zich dientengevolge verenigd hebben in steeds machtiger wordende beroepsorganisaties, kunnen de politieke partijen hen niet meer over het hoofd zien. De middenstand vormt in ons land een macht, die tot nog toe niet vol doende vertegenwoordigd was in de Wet gevende Kamers, maar alles wijst er op dat aan die stiefmoederlijke bejegening weldra een einde zal komen. Opdat de middenstanders echter zouden beschikken over betrouwbare en onderlegde parle mentsleden. is het onontbeerlijk dat zij in de schoot der politieke partij, die hun vertrouwen geniet, blok zouden vormen en. waar het de aanduiding der kiescan- didaten betreft, aan één zeel zouden trek ken. Het is dus zaak te weten naar welke partij de massa der zelfstandigen zich best oriënteert. «DE BELASTINGSWETTEN LIJKEN WEL EEN HEKSENKETEL, WAAR NIEMAND WIJS UITGERAAKT. Dit schrijft de «Vooruit» en we citeren dit Gents dagblad verder We komen daarvan een verklaring te krijgen. De begroting van het ministerie van Financiën werd in de bevoegde senaats commissie ontleed en besproken. Het ver slag er van werd opgemaakt en aan de senatoren gezonden. De verslaggever, de h. E. Ronse, geeft onder meer een overzicht van de belas tingswetten. of. juister gezegd, van de wijzigingen, die deze wetten sedert 1944 hebben ondergaan. Zo leren wij. dat de wetten op de uit zonderlijke belastingen viermaal werden gewijzigd de belasting op het kapitaal twaalf maal, deze op de registrering en hypotheken vier en vijftig maal. op de erfenisrechten twaalfmaal. op de zegeltaksen dertigmaal. op het fiscale bedrog vijftigmaal, op de accijnsen honderd en driemaal. Hoe dikwijls de belasting op het in komen. hetzij door een wettekst, een ko ninklijk besluit of een ministeriële om zendbrief werd gewijzigd, wordt niet ge zegd. I Ziedaar hoe het Belgisch belasting wezen evolueert Hoe zoudt ge willen, dat de belasting plichtige er nog iets van snapt DE VERLENGING VAN DE LEERPLICHT. Alle dagbladen publiceerden het bericht, dat de leerplicht in ons land nu eindelijk met één jaar zal verlengd worden. De regering heeft een wetsontwerp bij de Kamer ingediend, dat er toe strekt de leerplicht met een jaar te verlengen. In een memorie van toelichting bij het ont werp. verklaart de h. Harmei. minister van Openbaar Onderwijs, dat het begin sel van de verlenging van de leertijd al- gemeen aanvaard wordt. Anders is het 1 gesteld wat de vorm en de modaliteit van de verlenging betreft. Sommigen vragen zich namelijk af of een jaar zal volstaan en of men zich ter zake niet nog meer progressistisch zou moeten tonen. Zo de regering de duur van deze ver lenging op een jaar bepaalt, dan geschiedt zulks omdat zij met die maatregel een reeds bestaand gebruik wil bestendigen. Ten huidigen dage immers gaat ongeveer twee derden der kinderen van 14 tot 15 jaar vrijwillig naar school zonder dat hen enige verplichting wordt opgelegd. Van 15 jaar af schijnt de verhouding veel geringer. Het ware dan ook weinig voorzichtig reeds aan de ouders de last op te leggen van een verlenging boven 15 jaar van de leerplicht voor hun kinderen. De re gering sluit trouwens de mogelijkheid niet uit binnen een zekere tijd de leerplicht tot 16 jaar te overwegen. DE WERKING VAN HET PARLEMENT. La Dernière Heurewijdde aan dit onderwerp beschouwingen, die de aan dacht verdienen. Thans blijkt helaas maar al te zeer, betoogt het blad. dat zelfs bij de komende verkiezingen geen merkbare verbetering zal intreden De beperkte comité's zijn aan het werk. en de kliekiespolitiek, die bij de polls wordt toegepast, blijkt geenszins van aard om de krachten naar voren te brengen waarvan ons parlementair stel sel het herstel kan verwachten dat het meer en meer nodig heeft. De parlementaire arbeid is zo inge wikkeld en zo veelzijdig geworden- dat hij eigenlijk in de commissievergaderin gen door enkele toegewijde specialisten wordt uitgevoerd, terwijl de openbare debatten vooral schijnen te dienen om een aantal demagogen de gelegenheid te ge ven redevoeringen uit te spreken, die zij dan verder onder hun kiespersoneel ver spreiden. Komt een belangwekkend debat aan de orde, dan ziet men parlementsleden zich haasten naar de koffiekamer of naar de trein, terwijl in de vergaderzaal nog alleen toegewijde sportievenachter blijven. die alle zaken met belangstelling volgen en aan wie het te danken is wan neer nog degelijke parlementaire arbeid wordt verricht. De oorzaken van deze toestand zijn veel vuldig. Er zijn te veel parlementsleden en er worden te veel wetten gemaakt. Onder de druk van de demagogen worden door het parlement dikwijls voordelen toe gekend aan bepaalde groepen ten nadele van het landsbelang. Voor de grote, belangrijke zaken, is de belangstelling in de laatste jaren fel af genomen. De begroting van 's Rijks mid delen, die steeds het kerndebat vormde van het parlementaire jaar, wordt in een paar dagen door de openbare vergaderin gen gejaagd, en voor de begroting van Buitenlandse Zaken vindt men ternauwer nood enkele sprekers, die dan nog voor bijna ledige zalen het woord voeren. Nochtans is sedert de oorlog het be lang van België's buitenlandse politiek in ruime mate toegenomen, maar vele par lementsleden tonen grotere belangstelling voor plaatselijke belangen of belangen van kleine groepen, die in vele gevallen volkomen eerbiedwaardig zijn, maar daar om nog niet in het openbaar op de tribune van 's lands wetgevende vergaderingen moeten worden uiteengezet. Geen wonder, doet La Dernière Heu re opmerken, dat bevoegde personen, die aangesproken werden, geweigerd heb ben zich als candidaat te laten voordra gen. Hun ervaring op gebied van zaken, handel, nijverheid of ambachtswezen zou nochtans het parlementair werk ten goede komen. NOG OVER DE BEDRIJVIGHEID VAN HET PARLEMENT. Het Laatste Nieuwspubliceerde vol gende kroniek Uit de jaartabel, uitgegeven door de diensten van de Senaat, blijkt dat tij dens het parlementair jaar, dat in No vember 1952 begon en verleden zomer f eindigde, niet minder dan 521 parlemen taire documenten werden gedrukt, waar bij dan nog 21 van de 22 begrotingen dienen gevoegd, vermits de begrotingen alle onder een enkel nummer worden gerangschikt. Als parlementaire documenten wor den niet alleen de wetsontwerpen van de regering en de wetsvoorstellen van de parlementsleden zelf gedrukt, doch ook de amendementen die bij wetsontwerpen en -voorstellen worden ingediend. Het record was in dit verband de wet op de bedrijfsrevisoren, waarbij 12 reeksen amendementen werden ingediend. Dit jaar werden talrijke wetsvoorstel len van parlementair initiatief dus bij de Senaat ingediend, maar zo goed als geen enkel werd goedgekeurd. De meest ijverige senatoren op dit ge bied bij de oppositie zijn de hh. Troclet en Buisseret. De h. Vermeylen heeft slechts een amendement ingediend. De wetgevende maatregelen met een internationaal karakter werden meestal behandeld door de hh. Dehousse. de la Vallée-Poussin, d'Aspremont-Lynden, De Winter, Nothomb en Rolin. De ondankbare en meestal ingewik kelde wetsontwerpen werden vaak voor verslag opgedragen aan de hh. Leon Ser- vais. Derbaix, Van Hemelrijck. Van Laeys en Van Loenhout. Koloniale vraagstukken werden door de h. Estienne behandeld en gemeentelijke zaken door oud-minister Robert De Man. De h. Ronse neemt een bijzondere plaats in. Hij heeft drie wetsontwerpen, twee reeksen amendementen en zestien verslagen ingediend tijdens het parlemen tair jaar 1952-1953. TIJL. voor het leveren van Trouwbrieven. Spijskaarten. Geboorteaankondigingen. Briefhoofden. Briefomslagen. Rekeningen (los of in boeken). Alle handels- of reclame drukwerk. Rouwbrieven en Rouwgedachtenissen in minimum tijd Arrondissementsfondsen voor Meestbegaafden STUDIELENINGEN 1954-1955 AANVRAGEN De aanvragen om een studielening uit I de Arrondissementsfondsen voor Meest begaafden, voor het schooljaar 1954-1955. moeten bij de Gouverneur van de Pro vincie vóór 15 Februari 1954, ingediend worden. De aanvraag moet uitgaan van het ge zinshoofd of van de persoon met de zorg over het kind belast- Zij moet opgeven 1. naam, voornaam, hoedanigheid en vol ledig adres van de aanvrager 2. beroep van de aanvrager (insgelijks uitdrukkelijk vermeldenwerkman of niet) 3. naam, voornaam van het kind en zijn beoogd beroep. Er zal in geen geval rekening worden gehouden met de aanvragen die na 15 Fe bruari 1954 het Provinciaal Gouvernement zouden bereiken. Het is aangeraden de aanvraag onmiddellijk in te zenden. De I nodige aanvullende inlichtingen zullen nadien door de zorgen van het gemeente- bestuur worden gevraagd. I De ingezetenen van Brugge. Kortrijk. Moeskroen, Oostende en Roeselare, zetels van een gemeentelijk fonds, moeten zich rechtstreeks wenden tot het bestuur van de stad waar ze woonachtig zijn. AUe Handels- en Familiedrukwerk wordt met zorg uitgevoerd ter Drukkerij DUMORTIER 34, Boterstraat IEPER Nieuwe beschikkingen betreffende het arbeiderspensioen Beroepsloopbaan en levensduurte. In het Staatsblad van 31 December ver schenen nieuwe beschikkingen betreffen de het arbeiderspensioen. Belangrijke wijzigingen worden aange bracht aan deze wetgeving, die van kracht wordt op 1 Januari 1954. Deze wet strekt er toe een stelsel in zake ouderdomspensioenen en uitkering bij overlijden in te richten. Bij de berekening van het ouderdoms pensioen en het weduwenpensioen zal voortaan rekening gehouden worden met de beroepsloopbaan van de werknemer de brutolonen door de werknemer ver diend en de fictieve lonen, die betrekking hebben op de perioden van inactiviteit Het ouderdomspensioen, het weduwen- pensioen en de weduwentoelage zullen echter aangepast worden aan de schom melingen van de levensduurte. De leeftijdsgrens. Het ouderdomspensioen gaat in vanaf 65 jaar voor de man en 60 jaar voor de vrouw. Naar keuze en op verzoek van de be trokkene kan het evenwel ingaan in de loop van het tijdperk van vijf jaar dat voormelde leeftijden voorafgaatin dit geval wordt het met 7 th. per jaar ver vroeging verminderd. Wrrneer het echter een werknemer geldt, die in een bijzonder ongezond be roep was tewerkgesteld, worden deze leef tijden onderscheidenlijk teruggebracht op 60 en 55 jaar. Het maximumbedrag van het pensioen wordt bereikt na een loopbaan, die zich uitstrek) over vijf en veertig jaar voor de man en over veertig jaar voor de vrouw. Wanneer de loopbaan zich uitstrekt over meer dan vijf en veertig jaar voor de man of veertig jaar voor de vrouw, wordt het jaarlijks gemiddelde van de lonen berekend op de vijf en veertig of op de veertig jaren, die voor de gerechtig de het voordeligst zijn. Het jaarlijks bedrag van het ouder domspensioen bedraagt 26.000 fr., wan neer het een werknemer betreft wiens echtgenote geen beroepsbedrijvigheid uit oefent. geen rente, pensioen, vergoeding of toelage geniet, toegekend krachtens de wetgeving betreffende de verzekering te gen ziekte of invaliditeit, de werkloos heidstoelagen. de arbeidsongevallen en de beroepsziekten, en geen pensioen of eni ge andere als pensioen geldende uitkering geniet. Voor een andere werknemer bedraagt het ouderdomspensioen 17 300 fr. Dit bedrag kan nochtans gesteld op of verminderd worden tot 13.000 fr. Weduwen- en wezentoelage. De weduwe van minder dan 60 jaar. die ten minste één jaar huwelijk telt en die bewijst dat haar man, na de datum van inwerkingtreding van deze wet over leden. gewoonlijk en hoofdzakelijk, te werkgesteld is geweest tijdens de periode van twaalf maanden, die de dag van zijn overlijden voorafgaat, is gerechtigd op een weduwentoelage indien zij aan een der volgende voorwaarden voldoet op de dag van het overlijden van haar man ten minste 45 jaar oud zijn een arbeidsongeschiktheid hebben van ten minste 66 tJi. een kind van minder dan 18 jaar ten laste hebben. Die leeftijd wordt op 21 jaar gebracht wanneer het kind studeert. De kinderen van een overleden arbei der kunnen, onder bepaalde voorwaar den, aanspraak maken op wezentoelage. De bijdrage. De bijdrage, verschuldigd door de werk nemer, beloopt 4 t.h. van het bedrag van zijn loon. Dit bedrag wordt gebracht op 4.25 t.h van 1 Januari 1955 af en op 4.50 t.h. van 1 Januari 1956 af. Deze bijdrage wordt bij iedere beta ling van het loon ingehouden door de werkgever. Hij moet bovendien de bepa lingen van de besluiten tot uitvoering van de wet van 26 Januari 1951, betreffende de vereenvoudiging der documenten waar van het bijhouden door de sociale wet geving opgelegd is naleven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 9