De Rechtbank bracht hulde aan Burgemeester J. Van der Ghote HET YPERSCH NIEUWS Blz 11 16-1-1954 MAART 1939 - De burgemeester gekiekt met FEBRUARI 1948 - Een glimlachende burgemeester Van der Ghote met de ploeg Es.cn Kint. de winnaar \an de Kattekoers in 1939 yan jgf leper, waarvan hij erevoorzitter was, in gezelschap van ondervoorzitter Raoul Souxdorf en voorzitter Edouard Gruwez. MAART 1938 Alois Delchambre, winnaar van de Kattekoers omringd door de hh. Van der Ghote. Emiel Decroix en Aimé Gruwez. 23 MAART 1948 Bij de opening van de 18e Handelsfoor beantwoordt burgemeester Van der Ghote de toe spraak van de h. Aimé Gruwez, voorz ,tter van het eomiteit der Handelsfoor. 23 OCTOBER 1949 Bij het 300-jarig bestaan van de E.E. Paters Karmelieten te leper, ontvangt de burgemeester de kloostergemeenschap op het stadhuis. zer geliefde stad leper dat de duurbare af gestorvene werd gewaardeerd als een open hartig, rechtschapen, eerlijk en tevens een voudig en minzaam, man en daarom ook geprezen werd door allen die hem kenden. Gedurende zijn twintigjarige loopbaan als Burgemeester stond de dierbare overledene immer ten dienste van gans de leperse be volking. Zonder vrees van tegenspraak mag bevestigd worden dat hij altijd en voor al len een uitstekende en onpartijdige bur gervader is geweest. Het baart dan ook geen verwondering dat Balie, magistratuur en gans leper treuren om het verscheiden van deze zo, edele figuur. In naam van de magistratuur bied ik aan Mevrouw Van der Ghote en achtbare familie alsmede aan de leperse Balie .mijn ontroer de gevoelens van rouwbeklag aan. Hij verleende daarop het woord aan de h procureur des Konings Carre, die zich aansloot bij deze rouwhulde en het plichts besef loofde waarvan de h. Van der Ghote steeds blijk had gegeven. Tevens stelde hij voor ten teken van rouw de zitting te schorsen. Namens de griffie hield de h hoofd griffier Vanderghote daarop volgende toe spraak Het personeel der griffie sluit zich aan bij de rouwhulde door de heer Voorzitter der Rechtbank en de heer Procureur des Ko nings gebracht aan de nagedachtenis van de betreurde Meester Jan Vanderghote. De bijna dagelijkse bezoeken aan de grif fiediensten van die stille rechtsgeleerde ge tuigen hoe hij steeds begaan en bekommerd was met de hem toevertrouwde zaken. Alhoewel zijn plots heengaan een leemte zal brengen in onze omgang, zal het griffie- personeel een eerbiedige herinnering bewa ren van die statige en nobele figuur. Het buigt diep over de smartelijke rouw die Mevrouw Van der Ghote en kinderen treft en het bidt hen te willen aanvaarden de betuiging van innige deelneming. De h. Jos. van der Mersch, stafhouder van de balie hield tot slot nog volgende rede Mijnheer de Voorzitter. Mijne Heren, In naam van de Balie, bedank ik dhr. Voorzitter van de Rechtbank, dhr. procu reur des Konings. en dhr. Hoofdgriffier voor de hulde die zij gebracht hebben aan onze diepbetreurde confrater Mster Jan VAN DER GHOTE, en voor hun deelname aan de rouw van de Balie. Gedurende het verlopen jaar is de Balie zwaar getroffen geworden door de dood van twee zijner leden Msters Joseph BOONE en Jan VAN DER GHOTE. Beiden stierven plotseling, in volle acti viteit. terwijl zij dagelijks ter gerechtshof kwamen en dat niets een zo tragisch einde kon laten vermoeden. Mster VAN DER GHOTE hield veel van zijn beroep van advokaat. Niettegenstaan de hij publieke functies vervulde, waar onder die gedurende méér dan 20 jaar van burgemeester der Stad, bleef his steeds innig deel uitmaken van de baHe, en pleitte hij geregeld op de onderscheiden zittingen van de Rechtbank. Hij onderhield zich gaarne met zijn con fraters graag discussieerde hij met hen en was hij tegenwoordig op hun ver gaderingen. onder méér deze van de Fede ratie der Advokaten, waarvan hij één der afgevaardigden was voor onze Balie. Hij had een aantrekkelijke personaliteit wegens zijn bedaard gemoed en een inge boren goedhartigheid. Achter een soms wat ruw uiterlijk schuilde een buitengewoon goed hart en een grote gevoeligheid. Niet tegenstaande hij met veel krachtdadigheid en hardnekkigheid de belangen van zijn klienten verdedigde, weerde hij steeds uit ziin pleidooien al wat ook maar enigszins één zijner confraters had kunnen kwetsen. Het was hem een bijzonder genoegen aan zijn confraters enkele anecdoten uit het gerechtsleven te vertellen, en zij die hem aanhoorden konden genieten van de vro lijkheid die hem zelf vervulde toen hij ze aanhaalde. Hij had de achting en de sympathie van al -Ie leden van de Balie, evenals van de ganse bevolking van de stad leper, welke hij gedurende zo lange jaren en met zoveel schranderheid, bekwaamheid en toegenegen heid beheerde. Hij kende een grootse uitvaart. Alle in woners der Stad, in drukke menigte, kwa men hem hun leed en hun erkentelijk heid betuigen. Ei zijn doden die men niet vergeet. Mster VAN DER GHOTE zal één dezer zijn. Zijn aandenken zal levendig blijven bij de bevolking van leper, gans in het bij zonder bij zijn confraters, de leden onzer Balie. Voorzitter Matton schorste daarop de zitting ten teken van rouw. 4 OOGST 1938 Tijdens een bezoek van Engelse kadetten aan onze stad schouwt burgemeester Van der Ghote de manschappen die opgesteld staan op de Grote Markt. 3 JULI 1948 De Belgische geneesheren houden hun congres te leper en leggen te dezer gelegenheid een bronzen palm neer aan het Brits gedenkteken van de Menen poort, dit in aanwezigheid van burgemeester Van der Ghote. Op het Gerechtshof te leper werd "Woensdag 11. hulde gebracht aan de na gedachtenis van burgemeester J. Van der Ghote. De zitting werd te 9 30 uur geopend door de h Matton, voorzitter van de recht bank van eerste aanleg. Hij werd bijge staan door de hh. rechters Verfaillie. Tal- pe Vernimmen en onderzoeksrechter Ver- beke. Het openbaar ministerie werd waar genomen door de h. Procureur des Ko nings Carre, bijgestaan door de hh. sub stituten Biebuyck en Soenen De griffie was vertegenwoordigd door de hh. hoofdgriffier Vanderghote en de hulpgriffiers Claeys en Depreeuw. Benevens talrijke advocaten bemerkten we in de zaal nog de aanwezigheid van de h vrederechter Ghestem. alsmede het personeel van het gerechtshof Voorzitter Matton hield volgende toe spraak Op 29 December 1.1. bereikte ons plots de droeve mare van het afsterven van de heer Van der Ghote, advocaat-pleitbezor ger en Burgemeester der Stad leper. Helaas, slechts enkele weken geleden treurden wij om het schielijk overlijden van de achtbare Heer advocaat Boone en opnieuw komt de onmeedogende dood een der uitstekendste leden der leperse Balie uit ons midden wegrukken. Het is gewis voor mij een lastige taak U de menigvuldige gaven en verdiensten van de dierbare afgestorvene behoorlijk op te sommen. Sinds 1922 advocaat aan onze balie gaf Meester Van der Ghote van meet af aan blijken van grote werkzaamheid en onbe twistbare bekwaamheid. Al de zaken die hem werden toevertrouwd en zij waren tal rijk, onderzocht hij gewetensvol en bestu deerde hij tot in de minste bijzonderheden. Vol toewijding stelde hij steeds zijn diepe rechtskennis ten dienste der rechtsonder horigen die in hem hun betrouwen hadden gesteld en deed immer al het mogelijke om het goede recht te doen zegevieren. Doch op menig ander gebied maakte Meester Van der Ghote zich ten zeerste verdienstelijk, onder meer als Rechter- plaatsvervanger in onze Rechtbank. Dik wijls zetelde hij in die hoedanigheid tijdens de verlofdagen en ik mag hier bevestigen dat nooit ie vergeefs op zijn dienstvaardig heid werd beroep gedaan. Het is echter vooral als Burgemeester on 16 AUGUSTUS 1950 Tijdens de internationale Sportweek ingericht ter gele genheid van de wereldkampioenschappen op de weg, laat burgemeester Van der Ghote zich op de gevoelige plaat brengen, samen met André Novelle, winnaar van de internationale liefhebberskoers. 10 NOVEMBER 1951 Op uitnodiging van het St Maartens Ommegang Coouteit brengt St Maarten een bezivk aar er.ze stad en wordt ontvangen door burgemeester Van der Ghote.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 11