VERVALLEN GROOTHEDEN WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAO 7e JAARCANC Nr 8 PRIJS 3 Pr. ZATERDAC 23 JANUARI 1954 VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS l JAAR: 135 fr. 6 MAAND7« fr. WAAR MEN HUIZEN ROND DE MEUBELEN BOUWT EEN NIET-ALLEDAAGSE BUITELING HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE: 34, BOTERSTRAAT, YPFR Tel. 500 Postcheckrek.461.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS In onze huidige samenleving is de sport een grote rol gaan vervullen, veelal ten onrechte, want er wordt kaar een betekenis gegeven die veel groter is dan waarop ze werkelijk aanspraak zou kunnen maken. Dit komt omdat men het wezen zelf van de sport niet genoegzaam meer kan onderscheiden. Sport wordt de laat ste tijd gebruikt laat ons maar aeggen misbruikt om allerlei za ken te dienen die ermede hoege naamd geen uitstaans hebben en het droevigste van dit alles is, dat we ons dikwijls aan die werkwijze la ten vangen, zonder verder nadenken en zonder enige achterdocht. Voor enkele dagen lazen we dat een oud-renner, een der vroegere grootheden van het sportfirmament. wegens smokkel veroordeeld werd Zie je, zulke lectuur zet een mens aan het mijmeren. Want van de ren- mer in kwestie lagen de prestaties ons nog helder voor de geesthet was alsof we nog de blokletters zagen waarmede zijn naam in de krant ver scheen. Toen stond hij nog in het brandpunt van de belangstelling. Zijn hele doen en laten werd in geuren en kleuren verteld, er werden hem beweegredenen toegeschreven, ge voelsargumenten, waarvan hij soms niet het minste benul had en die hij zelf moest vernemen door het lezen van die krant. Dat was nog toen Nu staat er ergens op een verdoken plaatsje een klein bericht dat hij veroordeeld werd tot zoveel boete en zoveel dagenVervallen grootheid! Is dat niet het lot van velen, waar van de naam thans op ieders lippen ligt Athleten met lichamen als Griekse goden, die komen, zien en overwinnen, alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. Deze wereld juicht hen toe, davert van enthousias me omdat ze nu eenmaal van zulke dingen houdt, doch wee de overwon nene! Hem rest alleen nog het mis prijzen, de gal, de verachting en... de troosteloze herinnering aan vroe gere roem. Want er is een tijd van komen, zoals er ook een tijd van gaan is en zij die in de sport slechts doel zagen en vergaten dat het alleen middelkon en mocht zijn, wor den wreed tot de werkelijkheid te ruggeroepen. Daarom rust op hen die zich als de promotors van de sport aanstellen, een zware taak. Zij hebben een jeugd in handen, waarvoor ze een opvoeden de rol te vervullen hebben. Indien dat tevens met geldelijke winst kan gepaard gaan, zoveel te beter voor hen, doch het mag nooit het doel van hun streven worden. In de eerste plaats komt het er op aan gezonde mensen te vormen, krachtig naar het lichaam, open van geest. Dat zij er zich op toeleggen spie ren te vormen, te harden en te stalen en de vorderingen te toetsen aan de hand van de bekomen uitslagen in competities, dat valt volkomen te be grijpen, maar de innerlijke mens moet eveneens opgevoed worden. De wil dient gehard en geoefend, doch vóór alles moet een onvoorwaarde lijke zin voor fair-play worden inge prent. Want hoe groot de roem ook moge zijn die de sportbeoefening ons kan verschaffen, hij is maar broos en zeer vergankelijk. De geest van fair- play echter dragen we mee voor ons verdere leven en dat kenmerkt de mens en maakt zijn verdienste uit. Wie dat niet wil begrijpen, houde lie ver zijn handen af van de sport Daarom was het ons pijnlijk te moede, toen we de onverkwikkelijke historie vernamen, waarbij twee con currerende voetbalverenigingen on langs betrokken waren. Die dag moes ten ze beiden met een ploegje van hun allerkleinsten in het gelid ko men. om elkaar te bekampen. Toen vond de ene het geraadzaam zijn ou dere voetballertjes af te vaardigen, wat zeker niet heel'fair kon genoemd worden, doch de anderen werden dit manoeuvre gewaar en vonden als te genzet niet beter dan eveneens op de zelfde manier te werk te gaan. Poets wederom poets Dit alles ware het vermelden niet waard, ware het niet dat dergelijke kleine feiten het wezen zelf van de sport aantasten. De verantwoordelij ke leiders smaakten wellicht liét twij felachtig genoegen, elkaar een tries tige poets te hebben gebakken, maar begrijpen ze dan niet welke slechte dienst ze bewezen hebben aan de klei ne gasten die ze onder hun hoede hebben Fair-play voor alles, dat had beider leuze moeten zijn en dan niet met woorden alleen, doch vooral door daden. Beide clubs bewezen hierdoor dat ze de mening toegedaan zijn dat slechts het winnen telt, ten koste van wat ook, terwijl er zeker evenveel verdienste steekt in het gelaten aan vaarden van een rechtmatig opgelo pen nederlaag. Nu gaat het nog slechts om voetbaloverwichtlater wanneer er geld mee zal gemoeid zijn, zullen nog andere factoren hun rol komen spelen. Zo worden er veten gekweekt, die zich ver buiten het sportterrein laten voelen en die mensen onwaar dig zijn. Het gaat al slecht genoeg in de sportwereld, dat men ook de jongeren niet door de kwaal zou be smetten. In de Bijbel staatWee hen die ergernis geven... Ook in de sport is dat van tel, vooral nu er zoveel belang aan gehecht wordt. Een Amerikaanse firma is sinds enkele jaren tot de bevinding gekomen, dat het voor haar en voor de klanten goedkoper is huizen in massa te bouwen. Gespecialiseerd in het bonwen van nieuwe steden (soms van 70-000 inwoners), schenkt zij tevens ruime aandacht aan de meest moderne bevindingen inzake urbanisme en efficiency Hier een gezicht op een nieuwe stad, met een handelscentrum van 21 Ha., 7 grootwaren huizen en een parkeerplaats voor 5.000 wagens. Het huis is van het ranch »-type en wcrdt gebouwd op een terrein van 21 x 30 m. Voor de massaproductie dient al het materiaal, meubelen inbegrepen, vóór de bouw gereed te liggen. Een verdieping, garage, verwarming door uitstraling uit buizen, die in de betonnen grondvesten werden geborgen. De stad wordt gebouwd in grote concentrische ringlanen rond het centrum. De straten, die op elke laan uitgeven, hebben dezelfde beginletter als de laan. Ge fcjint dus niet verloren lopen. Een treinwagen van de lijn Bregenz-Innsbruck-Wenen werd door een lawine verrast, omvergeworpen en meegesleept in de vallei. Een persoon werd hierbij gedood. Duidelijk «iet men op de foto de buffers op de plaats waar zich gewoonlijk het dak bevindt! DE HEER SCHUMAN SPRAK OVER DE EUROPESE PROBLEMEN. Dinsdag bracht de heer R. Schuman, de ontwerper van het plan der Kolen- en Staalgemeenschap, een bezoek aan Ant werpen, waar hij de gast was van de «American Belgian Association». Des avonds sprak hij, voor een haast bomvol gelopen zaal van de Kon. Nederlandse Schouwburg, over de Europese vraagstuk ken in het algemeen. Hij begon zijn interessant betoog met uitvoerig uit te weiden over de Europese Kolen- en Staalgemeenschap waarvan de belangrijkheid voor de zes deelnemende landen niet mag onderschat worden. Al hoewel nog verschillende vraagstukken dienen opgelost kan na een jaar activiteit toch gezegd worden, dat de oprichting van het Hooggezagsorgaan voor ieder van de deelnemende landen merkwaardige resul- taten heeft opgeleverd. Er is niet alleen de vrije markt, maar er is ook bekomen j een uitbreiding en een verbetering van grondstoffen en productie. I De heer Schuman drukte op de nood zakelijkheid van overgangsmaatregelen, die de mogelijkheid moeten bieden om zonder horten en stoten, in onderlinge samenwerking en vooral in een Europese geest, van de nationale naar de nieuwe vorm van de Europese markt over te gaan. Het welslagen van gans deze politiek houdt in, dat onverpoosd een hardnekkige actie moet worden gevoerd om verande ring te brengen in oude gewoonten. Van wege zowel de regering, industriëlen als de arbeiders, wordt een ruim begrip ge vraagd opdat met de steun van het Or gaan de gemeenschappelijke wil in over eenstemming zij met het grootse werk. De heer Schuman gaf vervolgens zijn zienswijze te kennen over de problemen die in het kader van de Europese Verde digingsgemeenschap gerezen zijn. Achtereenvolgens onderzocht hij het mo reel en juridisch aspect der vraagstuk ken alsook de moeilijkheden op psycholo gisch standpunt De voornaamste vraag waarover geredetwist wordt is wel deze moet men Europa tegen een mogelijke agressie verdedigen gezamenlijk of moet ieder land afzonderlijk en met zijn eigen leger zijn man staan De gewezen Franse minister is de me ning toegedaan dat het in gemeenschap brengen van de hulpbronnen en van de verdedigingsmiddelen der statenleden een noodzaak is. maar hij voegde hier on middellijk aan toe. dat de legers van ieder dezer landen hierdoor hun tot dusver be waard nationaal karakter zullen verlie zen. De soldaten strijden niet meer voor hun eigen land en onder eigen vlag, maar voor een Europese gemeenschap. Niets verzet zich echter tegen de ver plaatsing van souvereiniteit. vervolgde spreker en zolang het nationaal belang be waard wordt is het Europese leger ge- rechtvaardigd om beter onze onafhanke- lijkheid te verdedigen in een geest van solidariteit en van gemeenschappelijk heil. In werkelijkheid is het Europese leger niets nieuws, aldus de heer Schuman. Er I is het Atlantisch pact en het Atlantische leger. Het nieuwe in het verdrag ligt hier in, dat de deelneming van West-Duits- land aan de vereniging geregeld wordt met het minste gevaar en dat een duur zame regeling van het Duitse vraagstuk mogelijk wordt, omdat alle West-Europe- se landen zich gezamenlijk zullen inspan nen voor de veiligheid en geen enkel in staat zal zijn een afzonderlijke oorlog te voeren. Wees ervan overtuigd, Frankrijk zal steeds aan uw zijde staan en er mede voor waken dat Europa blijve leven in vrede en voor de vrede. Het publiek dat met belangstelling en volle aandacht deze uiteenzetting gevolgd had, juichte de heer Schuman langdurig toe vopr zijn interessant betoog. DE BERLIJNSE CONFERENTIE KAN «GROTE HISTORISCHE BETEKENIS HEBBEN». Zoals we het reeds vorige week voor spelden zou de betwisting waarde Berlijnse Conferentie zou gehouden wor den. een eerste krachtmeting zijn. Geen van beide partijen gaf toe. Resultaatnü zal de ene week in West-Berlijn en de an dere week in Oost-Berlijn worden ver gaderd. De eerste match is duS drawn geëindigd. «Een vrij practische oplossing», zo wordt te Londen de compromis-formule genoemd. Deze oplossing is in overeenstemming, zo wordt opgemerkt, met het beginsel van het voorzitterschap om de beurt dat de Westelijken en de Russen onlangs op de conferentie te Berlijn over de vei ligheid in de lucht hebben aanvaard. Dit betekent niet, dat de geallieerden voort aan zullen goedvinden, dat de drie Wes telijke mogendheden als een enkele mo gendheid worden behandeld. De Weste lijken. zullen niet een eventueel Russisch voorstel aanvaarden, volgens hetwelk Mo- lotov de in Oost-Berlijn gehouden verga deringen zou voorzitten, terwijl de drie Westelijke ministers onder elkaar het voorzitterschap zouden verdelen geduren de de week dat de bijeenkomsten in West- Berlijn zullen plaats hebben. Staatssecretaris John Foster Dulles ver klaarde Dinsdag op zijn persconferentie dat de aanstaande Berlijnse vierlanden- conferentie een grote historische bete kenis» zou kunnen hebben, indien de Sovjets de besprekingen in een opbou wende geest willen aanvatten. Dulles verklaarde evenwel dat het niet in zijn bedoeling ligt substantiële verkla ringen af te leggen over Sovjet-Ameri kaanse atoombesprekingen, die te Berliin met Molotov, minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjetunie zullen worden gevoerd. Indien de Sovjets, tijdens de komen de vierlanden-conferentie, dezelfde tak- tiek voortzetten zal deze bijeenkomst nut teloos zijn geweest», verklaarde hij. t Wij zullen onze tijd hebben verspeeld en dit geldt ook voor de Sovjetleiders want de Westerse landen zijn rijp genoeg om zich niet te laten in slaap wiegen door een verdelingstaktiek, die gebruikt wordt door diegenen die zelf 800 millioen men sen in een massief militair blok hebben weten te verenigen en samen te ordenen Indien, en dat hopen wij, de Sovjet leiders deze conferentie met een opbou wende geest benaderen zullen zij door ons op dezelfde manier tegemoet worden getreden en dan zal er op de conferentie nuttig werk worden verricht. De confe rentie kan in deze omstandigheden een grote historische betekenis krijgen Oostenrijk moet bevrijd worden.. Er is geen enkel substantieel bezwaar tegen deze oplossing dan de werkelijke wil om het te doen Duitsland moet verenigd worden. Dit kan worden gedaan indien de vier be zettende mogendheden hun zonegrenzen afschaffen, zodat een verenigd Duitsland na vrije verkiezingen een heel-Duitse re gering kan tot stand brengen. De drie Westerse mogendheden zijn bereid dit te doen. De medewerking van de Sovjets is hierbij van essentiële aard. GROTEWOHL KARAKTERISEERT DE DUITSE PROBLEMEN. Adenauer heeft onlangs voor de chris ten-democratische parlementsfractie ver klaard dat vrije algemene verkiezingen in Duitsland het hoofdvraagstuk zouden zijn van de conferentie van Berlijn, maar dat is valszo schrijft Otto Grotewohl, de Oost-Duitse ministerpresident, in be schouwingen, die door het nieuwsbureau A D N. worden verspreid. Hij voegde er aan toeHet ware hoofdprobleem bestaat niet in verkiezin gen in Duitsland, maar in de veiligheid en de vrede voor de wereld en voor Duits land Voor de Berlijnse conferentie, zo gaat Grotewolh verder, moeten alle door de regering van Adenauer genomen maatre gelen, zoals het verdrag van Europese ver dedigingsgemeenschap, de debatten over de militaire wet, de wijziging van de grondwet, enz. ophouden opdat de con ferentie niet zou af te rekenen hebben met nieuwe en onoverkomelijke moeilijk heden Grotewohl beweert dat geen ware vreda voor Duitsland mogelijk is in een wereld zonder veiligheid, en geen veiligheid voor Europa en de wereld indien Duitsland een eeuwige haard van onlusten blijft, ^.mdat pr, "VIr up,:A" lë l>e- slöten en omdai Tïëir'vèfhetfta vs^nvK'tw.'c- delen, waarbij in het Westelijk deel het militarisme en het fascisme opnieuw de kop opsteken Na de belangrijkste vraagstukken voor de wereldmogendheden te hebben opge somd, welke naast de vredelievende oplos sing van het Duitse vraagstuk zijnde opening van besprekingen tussen de Rus sen en Amerikanen te Washington over de atoomenergie en de erkenning van de Chinese volksrepubliek, schrijft Otto Gro tewohl nog over de Oostenrijkse kwestie De Westelijke mogendheden hebben beloofd eindelijk op de conferentie van Berlijn wat spoed te zetten achter het sluiten van het vredesverdrag met Oos tenrijk, wat zij tot nog toe hebben belet, doch waarom de Sovjet-Unie zo lang reeds verzoekt De Oost-Duitse ministerpresident dringt opnieuw aan opdat onderhandelingen zou den worden aangeknoopt tussen Oost- en West-Duitsland. Hij verklaart om. dat hoe groter het aantal twistpunten, waar over de Duitsers het eens zullen geraken zal zijn, des te kleiner de meningsver schillen tussen de Grote Vier op de con ferentie van Berlijn zullen zijn. DE TOESTAND IN KOREA. De Indiase bewakingsstrijdkrachten in Korea hebben Woensdagochtend te 9 uur plaatselijke tijd een aanvang gemaakt met de overhandiging aan de geallieerden van 22.000 anti-communistische krijgsgevange nen. waarover zij tot dusver de bewaking hadden verzekerd. Het is al zingend en armzwaaiend dat de eerste anti-communistische krijgsge vangenen htm barakken in de neutrale zone hebben verlaten om in lange ko- lonnes in de richting van het Zuidko- reaans grondgebied te vertrekken. Op de verzamelpunten, namen de Chinezen plaats in vrachtwagens, die hen eerst naar Inds- jon en vervolgens eventueel naar For mosa zullen brengen. De Noordkoreanen, die per trein naar Koensan en Pohang zullen worden vervoerd, werden bij het betreden van Zuid-Korea begroet door de Zuidkoreaanse minister-president en de minister van Landsverdediging. Staatssecretaris John Foster Dulles heeft op zijn persconferentie verklaard dat de Amerikaanse regering op het standpunt blijft, dat op 22 Januari te middernacht de Chinese en Noord-Koreaanse krijgs gevangenen die weigeren naar het kom- munistisch kamp terug te keren, als bur gers zullen kunnen uitgaan met de rech ten en de plichten welke aan die staat zijn verbonden. Op de vraag of de Ver. Staten de Chi nese anti-kommunistische krijgsgevange nen zullen helpen om zich naar Formosa te begeven zei de staatssecretaris er hoe genaamd niet aan te twijfelen, dat de Ver. Staten dit in de mate van het mogelijke zullen vergemakkelijken. Dulles zei voorts, dat de vrijlating van de Chinese en Noord-Koreaanse krijgs gevangenen op 22 Januari te middernacht overeenstemt met de oogmerken van de geallieerden der Ver. Staten. In totaal zijn er 22.000 anti-communis tische krijgsgevangenen, die thans wer den vrijgelaten. SPECTATOR-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 1