KINDEREN OF NIET? WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 7e JAARGANG Nr 12 PRijS 3 Fr. ZATERDAG 20 FEBRUARI 1954 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS LANDBOUWMACHINES De blijde gebeurtenis in Luxemburg Stort 117,50 fr. Kleine aankondigingen HET YPERSCH NIEUWS IfcSTLlR EN REDACTIE: 34, BOTERSTRAAT, YPER Tel. 500 Postcheckrek.461.73 (L. DUMORTH R) ABONNEMENTSPRIJS 1 JAAR135 fr. 6 MAAND 70 fr. Ben probleem dat de laatste tijd weer erg op de voorgrond treedt, is dat der geboorten en der daarmede gepaard gaande vergoedingen. Zoals gewoonlijk zijn er voor- en tegen standers en beide kampen hebben hun weloverwogen argumenten, die scherp tegenover elkaar komen te staan. Het hoofdargument van het kinder loos gezin of van de ongehuwde is altijd, dat zij de kinderen helpen op voeden van andere mensen, wat hun niet heel billijk lijkt. Van hun stand punt uit beschouwd hebben ze gelijk elk voor zichzelf in deze wereld Er is echter een maarIeder van ons vormt een onderdeel van de maatschappij en heeft als dusdanig een welbepaalde functie te vervul len. Opdat alles zou gesmeerd lopen, dus opdat ieder van zijn goed recht zou kunnen genieten, heeft ook elk lid zijn plichten te vervullen. Wie het één van het ander wil scheiden, moet spoedig ondervinden dat zoiets tot het rijk der utopie behoort. Zeker, de kindervergoedingen die om de maand of om de drie maanden uitbetaald worden, vormen voor vele kinderrijke gezinnen een belangrijk bedrag en het andere kamp zij die geen kinderzorg hebben voelt zich hier wel ietwat benadeeld. Niettemin genieten zij echter van een bevoor rechte positie ten overstaan van een gezin met kinderlast. Want onze wet geving voorziet nog niet dat de vader Van een dergelijk gezin een groter loon krijgt en dat ware ongetwijfeld niet te wensen, d^ar de kinderrijke gezinnen dit spoedig tot hun schade zouden ondervinden, tenware de va- der een gezocht specialist zou zijn, doch dat ware dan weer 'n uitzonde ring. In zoverre staan beide partijen dus gelijk, t. t. z. dat ze hetzelfde inkomen voor hun arbeid hebben. Wat de uitgaven betreft, daar is het echter wat andersEen kinderrijk gezin moet zich heel wat genoegens ontzeggen, omdat vóór alles aan de opvoeding van de kinderen moet ge dacht worden. Kinderen hebben van die ongepaste groeiperiodesde schoenen worden te klein, juist op het ogenblik dat men dacht dat ze best nog een jaartje kon den dienst doen ofwel hebben de kin deren een nieuw jasje nodig wan neer moeder eraan dacht voor haar zelf eens te zorgen. Zij doet dan maar wat langer met dezelfde spullen daar de kinderen er eenmaal niet zonder kunnen. En in de vreugde van haar kinderen vindt de moeder dan haar genoegen, alhoewel ze er ook wel aan houdt er goed voor te komen, doch dat zijn nu eenmaal van die ontzeg gingen die met het grootbrengen der kinderen gepaard gaan. Gewoonlijk heeft een kinderloos gezin daarvan niet het minste besef. Gelukkig voor de kinderrijke ge zinnen dat de kindervergoedingen hun een welkome hulp bieden, vooral dan als het er om gaat schoeisel en klederen te kopen. Wat de andere par tij doet besluiten Zie maar, ze heb ben niets te kort, want kijk eens hoe de kinderen goed gekleed zijn Doch ten koste van welke inspanningen De opvoeding van kinderen is zeker geen gemakkelijke taak, wat vlug tot de conclusie leidtdan maar geen kinderenHet is ongetwijfeld de meest eenvoudige redenering, ware het niet dat ze zo simplistisch is. In tal van middens, die anders de meest verscheiden opvattingen verdedigen, is men zich de laatste tijd met de studie van dit probleem gaan bezig houden en langs tal van kanten werd de alarmklok geluid. Waar de steeds grotere toename van de bevolking bij de enen in zo verre zorgen gebaard heeft, dat ze er van overtuigd zijn geworden dat slechts de geboortebeperking de op lossing kan brengen, willen we niet gemaal verhongeren op onze wereld 'sic), zijn de anderen na 'n grondige studie tot een juist tegenovergestelde gevolgtrekking gekomenslechts meer geboorten kunnen de oplossing brengen Immers, de moderne wetenschap heeft het mogelijk gemaakt dat de gemiddelde levensduur steeds hoger komt te liggen. Dit kan ons slechts tot vreugde stemmen, doch daardoor wordt tevens het probleem van de veroudering der bevolkinggesteld. Want de verhouding tussen de ac tieve of werkkrachtige bevolking en de c ouderen is op een angstwekken de manier aan het wijzigen in het voordeel van deze laatsten. Dit bete kent dat binnen enkele decennia het percentage ouderenzo sterk op gelopen zal zijn, dat het voor de ac tieve bevolking een buitengewone krachtinspanning zal gaan betekenen om deze oudere bevolking een vol doende levensstandaard te bezorgen. Algemeen wordt er gerekend op een pensioen om veilig de oude dag door te komen. Voor de regeringsamb tenaar is dat een vrij belangrijk pen sioen de arbeider rekent er op dat het zijne met de jaren zal verbete ren en ook voor middenstanders en vrije beroepen worden stappen aan gewend om een pensioen te bekomen. Wie zijn stortingen verricht heeft, heeft recht op zijn pensioen dat is een geruststelling, dat is een zeker heid. Doch iedereen weet dat het kapitaal dat door deze stortingen ver zameld werd slechts fictief is, dat het dus op 65-jarige leeftijd wel zal ver zekerd zijn, doch daarom nog niet altijd beschikbaar. Dit kapitaal wordt zo maar niet aan de omloop onttrok ken, het wordt ter beschikking ge steld van nieuwe initiatieven, het dient om werken te bekostigen, enzo- meer. Het wordt dus voortdurend voor een of ander doeleind aange wend. Eens zal het nochtans dienen uitbe taald te worden en dan zal er moeten kunnen gerekend worden op de stor tingen van de actieve bevolking, op de kinderen van thans. Aldus zal la ter de ongehuwde «die nu de kinde ren van een vreemde helpt grootbren gen», op die kinderen moeten reke nen om aan zijn rechtmatig pensioen te geraken. En daaruit besluit men dankinderen vormen de hoeksteen van onze huidige maatschappij, om dat van hun aantal de toekomst af hangt 'n de jongste landbouwtentoonstelling, die in de Eeuwfeestpaleizen te Brussel werd •ehouden. konden de geïnteresseerden oan. verscheidene soorten tractoren en andere praclische landbouwmachines bewonderen. TERECHTWIJZING Vorige week werd, bij vergissing van het persbureau O. P. een verkeerd onderschrift gepubliceerd onder de foto op pagina 1, die als titel droegHet winterweder in ons land In werkelijkheid was dit een beeld uit Japan, het land der rijzende j zon, waar het dus evengoed als in ons land kan winteren. EEN ERFPRINSESJE MARIE-ASTRID GEBOREN Woensdagavond te 19.47 uur werd op het kasteel van Betzdorf in het gezin van Erfgroothertog Jan en van Erfgroothertogin Josephine-Charlot te. onze geliefde prinses, een erf prinsesje geboren, dat de naam Marie-Astrid zal dragen. Moeder en kind verkeren in uit stekende gezondheid, wat in een extra-uitzending van Radio Luxem burg medegedeeld werd. Dit heuglijke nieuws zal in Luxemburg zowel als in België met evenveel vreugde onthaald worden. Het zal de banden die onze beide landen reeds verbinden, nog nau wer toehalen. Naar we vernemen is het doop sel van de kleine prinses officieel vastgesteld op heden Zaterdag te 10 uur in het kasteel van Betzdorf. Groothertogin Charlotte van Luxem burg zal meter zijn. terwijl Koning Leopold het peterschap zal waar nemen van zijn eerste kleinkind. Daarmede is de troonopvolging in Luxemburg reeds verzekerd, want evenals in Nederland en in Groot- Brittannië kan de opvolging er plaats hebben in vrouwelijke lijn. Indien in het jonge gezin nader hand ook alleen dochters zouden geboren worden, zou Prinses Marie- Astrid later na haar vader de troon bestijgen. Komt er echter na haar een zoon dan krijgt deze de voor rang. Ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Marie-Astrid werden te Brussel op het Luxemburgse ge zantschap registers ter onderteke ning geopend, terwijl overal de openbare gebouwen bevlagd werden. DE VIER TE BERLIJN. Wanneer dit wekelijks overzicht van het Wereldgebeurenverschijnt zul len de Grote Vier hun conferentie te Ber lijn geëindigd hebben, met als resultaat veel woorden zonder daden I De Westerse Drie had graag deze week nog, vóór de Vier uit elkaar gingen, het Oostenrijkse staatsverdrag ondertekend. Maar Rusland wenste troepen in Oosten rijk te behouden, om... een nieuwe An schluss met Duitsland te verhinderen. Dwazer argument kon zeer zeker niet door Rusland gevonden worden. Want1. Duitsland is nog door Rusland bezet, zo dat het zoiets kan verhinderen2. Oos tenrijk is wel het laatste land ter wereld dat dergelijke Anschluss zou wensen. Het is duidelijkRusland wil zijn mi- litaire bezetting, zijn macht van onder drukking, in Europa behouden en geens zins verminderen. Besluitde conferentie der Grote Vier te Berlijn was een fiasco. En toch mag niet beweerd worden, dat de jongste vierlandenconferentie een zui- 1 ver tijdverlies was. Er moest gepraat worden om de bewijzen te bekomen van wat Rusland uiteindelijk wilde. Die be wijzen werden thans geleverd. Rusland wenst West-Europa onopvallend te muil banden. Er moet dus naar andere midde len uitgezien worden, om de communisten te doen begrijpen, dat misdadige over heersing niet langer lonend is. MAARSCHALK SLESSOR BEPLEIT PERIFERISCHE DEFENSIE. I Sir John Slessor, maarschalk van de Raf. heeft in een radiotoespraak een plan ontwikkeld dat naar zijn mening een eventuele nieuwe agressie in Europa zal onmogelijk maken. Volgens Sir John be staat er niet de minste kans om de Duitse kwestie door onderhandelingen op te los sen. De Westersen dienen dus 't initiatief op nieuw in handen te nemen en de tactiek van de tegenstander die van het voldongen feit tot de hunne te maken. Volgens de maarschalk moeten de Britten en de Amerikanen bijgevolg: 1) West-Duitsland onverwijld bewapenen 2) vervolgens hun troepen uit West-Europa, met uitzonde ring van Berlijn terugtrekken3) ten slotte een protocol opstellen waarbij zij de plechtige verbintenis aangaan, in ge val van agressie, geheel hun luchtmacht in te zetten en de atoom- en waterstof bom te gebruiken tegen elke aanrander. Meer in bijzonderheden tredend, stelde Sir John Slessor voor het verdrag van Brussel van 1948 tussen Groot-Brittan- r>ië, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg gesloten, uit te breiden tot West-Duitsland. de Verenigde Staten en Canada. Groot-Brittannië en Amerika zouden een protocol opstellen waarin zij de ver bintenis aangaan geheel hun luchtmacht in te zetten in geval van agressie. Nadat dit nieuw verdrag van Brussel zou gete kend zijn zouden wij Rusland. Polen en Tsjechoslovakije officieel verzoeken er deel van uit te maken. In geval van wei gering, zouden deze landen er van ver wittigd worden dat zij verder niet van de voordelen zouden kunnen genieten, doch wel het voorwerp uitmaken van de sancties er van. Terzelfdertijd zouden Duitse troepen ge- recruteerd en geoefend worden volgens de bepalingen van een overeenkomst on der de drie Westelijke mogendheden en West-Duitsland. Het Kremlin zou ervan I op de hoogte gebracht worden, dat zodra deze strijdkrachten zouden paraat zijn. de Brits-Amerikaanse troepen uit continen taal Europa zouden woTden teruggetrok ken en de Franse troepen naar Frankrijk teruggeroepen. De Westelijken zouden Rusland ook ver zoeken zijn troepen terug te trekken. Wij zouden echter doen weten dat het in onze bedoeling ligt onze troepen in elk geval terug te trekken behalve uit Ber lijn, waar zij zolang als de Russische troe pen zullen blijven. De bescherming van Duitsland zou in handen gegeven worden van Duitse strijdkrachten, in het kader van de waarborgen van het nieuw ver drag. Bij een gebeurlijke agressiedreiging zou er niet onmiddellijk aan gedacht worden de Britse en Amerikaanse bommenwerpers in te zetten. De schuldige natie zou gewaarschuwd worden. Als dat niet volstaat zouden strooibiljetten over deze landen worden uitgeworpen waarin de steden en andere doelen zouden worden vermeld die door de geallieerden zouden worden aangeval len. De spreker gaf toe dat deze oplossing grote risico's inhoudt. De toestand waar over ik spreek zou grote gevaren opleve ren en ik ben optimistisch genoeg om te denken dat het gebruik van atoom- en wa terstofbom, elke eventuele aanrander van zijn plannen zal doen afzien. OOK PRESIDENT RHEE VERWACHT GEEN VREDE DOOR GEPRAAT EN ZAL ALLEEN NOORDWAARTS RUKKEN. In het Verre Oosten beweert President Syngman Rhee, dat de communisten nooit J var. plan zijn geweest een vredesverdrag voor Korea te ondertekenen, in de hoop dat de geallieerden het beu zouden wor den en een voor een de verdedigingslinie in Korea zouden verlaten. De terugtrekking van twee divisies door de V. S. is het begin van de ontbinding van de geallieerde strijdkrachten in Korea, zo voegde hij er aan toe. Rhee, die de definitieve tekst van het interview zelf typte, stipte ook nog vol gende punten aan 1. De Koreaanse vredesconferentie zal mislukken 2. De eenmaking kan niet door bespre kingen worden tot stand gebracht wan neer de communisten sterker worden en de geallieerden hun strijdkrachten In Ko rea verminderen 3. Zolang Korea verdeeld blijft, zal het land afhankelijk blijven van de V. S. en van buitenlandse hulp 4. De V. S. zullen aan Zuid-Korea de toelating geven Amerikaanse soldaten te arresteren en te berechten voor misdaden die ze buiten hun diensttijd bedrijven; 5. Soms schijnt het de Zuidkoreanen toe, dat de V. S. Japan klaarmaken voor een herovering van Korea. Rhee zei. dat conferenties met de com munisten z.i. niet kunnen slagen en dat drie maanden van nutteloze onderhan delingen met de communisten voldoende zouden moeten zijn. Indien er echter overtuigende bewijzen zijn dat er vorderingen worden gemaakt zo voegde hij er aan toe, zal Zuid-Korea niet onafhankelijk optreden, ook al is de op Postcheckrekening 461.73 (L. Dumortier, leper) en U ont vangt «Het Ypersch Nieuws» elke Zaterdagmorgen vanaf a. s. week tot einde Dec. 1954 periode van 90 dagen voorbij. Het is algemeen geweten, aldus Rhee dat de communisten hun strijdkrachten i» Noord-Korea en Mantsjoerije voortdurend verhogen. Ze zijn voornemens de bespre kingen jaren lang te laten aanslepen in dien ze dat kunnen, zonder ooit een vre desverdrag te ondertekenen. Rhee vroeg dat de Zuidkoreaanse strijd krachten zo spoedig mogelijk zouden wor den versterkt als tegengewicht voor de uitbouw van de communistische strijd krachten en de aanstaande terugtrekking van twee Amerikaanse infanteriedivisies Hij stelde voor. dat de geallieerde strijd krachten, die zich wensen terug te trek ken, hun wapens en aanvoermaterieel aan Zuid-Korea zouden geven en de Zuid koreanen zouden helpen bij het organise ren van zoveel divisies als nodig blijkt Hij zei. dat ook de Zuidkoreaanse vloot en luchtmacht zouden moeten uitgebreid worden ten einde Zuid-Korea in staat te stellen zonder hulp van buitenlandse troepen voor zijn eigen verdediging te zorgen. Hij sprak niet over zijn aanbod or* Zuidkoreaanse strijdkrachten de Frans- Vietnamese strijdkrachten in de oorlog in Indochina te laten helpen. De reden voor dat aanbod bleek echter klaar uit zijn woorden waar hij zeiWe stellen voor. dat alle anti-communistische regeringen en volken een gemeenschappe lijk front zouden vormen. Hij is van oordeel, dat de communisten nooit met vrije verkiezingen zullen in stemmen omdat de bevolking van Zuid- Korea zevenmaal talrijker is dan de Ko- reanen die in het Noorden leven. Een coalitie-regering zou het probleem niet kunnen oplossen, zei hij, omdat de communistische partij in Zuid-Korea ver boden is en dat een vereiste voor het ontvangen van hulp vanwege de UNO was, dat er geen communisten in de rege ring zouden zijn. Hij zei, dat een verdeeld Korea niet kan blijven bestaan zonder buitenlandse hulp, maar oefende critiek op de V. S die het bedrag van de toewijzingen aan Zuid-Korea, dat voor de industrie kon worden gebruikt, beperkten. Indien Zuid-Korea de fondsen van de hulpverlening had kunnen gebruiken voor de wederopbouw van zijn industrie, al dus Rhee, zou het thans goed op weg zijn om op economisch gebied voor zichzelf te kunnen zorgen. TSJANG BOMBARDEERDE SJANGHAI MET DERTIG MILLIOEN PAMFLETTEN. In China werd door Tsjang Kai Sjek alvast een papieren-oorlog ingezet. Chinese Nationalistische vliegtuigen heb ben Zaterdag 30.000.000 pamfletten uitge strooid boven de havenstad Sjanghai. Het was de grootste propaganda-onderneming die ooit door de Nationalistische lucht macht werd uitgevoerd. Alle vliegtuigen keerden veilig naar Formosa terug. In de mededeling wordt gezegd dat de natio nalistische vliegtuigen laag over de daken van Sjanghai scheerden en daarna naar het Zuiden zwenkten om gelijkaardige strooibrieven over andere kuststreken var Zuid-China uit te werpen. In de pamfletten wordt gezegd hoe 14.000 Chinese communistische gevange nen geweigerd hebben gerepatrieerd te worden en thans op Formosa verblijver. De Chinezen die op 't vasteland verblijven werden eveneens herinnerd aan het mii- lioen soldaten van het Chinese commu nistische leger, die voor het Russisch im perialisme in Korea sneuvelden. EN AMERIKA ZAL NU ONDERDELEN VAN ZIJN LUCHTMACHT IN NEDERLAND STATIONNEREN! De internationale strategische situatie blijft dus van het allergrootste belang. De Nederlandse minister van Landsver dediging, Ir. Staf verklaarde deze week op een persconferentie te Den Haag, dat er plannen bestaan om onderdelen van de Amerikaanse luchtmacht in Nederland te stationneren Volgens de minister zullen de Ameri kaanse eenheden waarschijnlijk in het na jaar arriveren èn het zullen, zo zeide hii geen geweldige aantallen zijn Een Rotterdams dagblad wijst nu op do gevolgen van de nieuwe strategie in de Ver Staten (de strategie van de vergel ding met atoombommen) en meent da» de Europese legers daardoor heel wat van hun betekenis verloren hebben. Zij zijn niet langer van primair belang. Maar voor Nederland zit daar misschien wel enig voordeel in. Engeland immers vormt de grote vergeldingsbasis voor de Ame rikaanse actie (Churchill heeft zo pas in het Lagerhuis verklaard, dat dit voor afzienbare tijd zo zal blijven) en Neder land in het voorveld van die vergeldings basis. Kortom het wereldgebeuren staat an dermaal op een gevaarvolle tweesprong; de Westerse democratie heeft echter alle voorzorgen genomen om de Rus alle lus» tot ontketenen van een nieuwe wereld oorlog te ontnemen. We blijven dan ook geloven aan een langzame, doch zekere opmars naar Wereldvrede. SPECTATOR Interesseert U niets in onze

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 1