u V L P E N Wat is het Gemeentekrediet van België? Leo- GRILLET Drukkerij DUMORTI ER Biz 9 20-2-1954 WEEK VAN 21 TOT 27 FEBRUARI NAAMDAGEN. Zondag 21 Febr Pepinus, Sexagesima Vitalina. Maandag 22 Febr.St Pieters stoel te Antioch. Margaretha. Dinsdag 23 Febr.Leonora. Woensdag 24 Febr.Mathias, Flavius. Donderdag 25 Febr-Walburgis. Vrijdag 26 Febr.: Alexander. Nestor. Zaterdag 27 Febr.Leander Honorina MESDAGEN 22 Febr H Margaretha. mesdag der spinsters. MAANSTANDEN. Laatste kwartier25 Febr. te 23 u 29 m IN DE NATUUR. 21 Febr.Bloeien van de Crocusbloem. Het eerste teken van het ontwaken van de plantenwereld. 23 Febr.Bloeien van het sneeuwklokje 24 Febr.Bloeien van de notelaar. 26 Febr.Dag. waarop de barometrische druk in Februari het laagste is. 27 Febr.Gemiddeld de warmste dag van Februari. De eerste vlinders verschij nen. VOLKSE WEERKUNDE. Vriest het op Sint-Pietersdag Dan volgen er nog veertig dagen vorst. GEDENKDAGEN. 21 Februari 1677 Overlijden van de Nederlandse wijs geer. van Joods-Spaanse afkomst. Spinoza. 22 Februari 1732 Geboorte van de Amerikaanse staats man George Washington. 23 Februari 1945: De Zuid-Amerikaanse staat Uruguay verklaart Duitsland de oorlog 24 Februari 1848Na de Februari-opstand te Parijs wordt Koning Lodewijk-Filips van Frankrijk verplicht afstand te doen van de troon en de tweede Franse republiek wordt uitgeroepen. 25 Februari 1500Geboorte in het Prinsenhof te Gent van Keizer Karei V. 26 Februari 1945: Amerikaanse vliegende vestingen bombarderen de Japanse hoofdstad Tokio. 27 Februari 1807Geboorte van de bekende Ameri kaanse dichter Henry W. Longfellow te Portland. Zijn gedicht The Song of Hiawatha r> werd door Guido Ge- zelle in het Nederlands vertaald DE ASTROLOGISCHE WEEK EEN steeds het ideale geschenk. De grootste keus in alle modellen vindt U ter 34, Boterstraat, IE P E R WIJSHEIDSDRUPPELS. Als wij niet leren onze plicht te doen tegenover onze ondergeschikten, zullen zij nooit leren hun plicht te doen tegenover ons. (Dickens) WIE Wie was Justus van Effen Deze Nederlandse schrijver werd op 24 Februari 1684 geboren te Utrecht. Hij studeerde aldaar letteren. Reeds voor het einde van zijn studies had hij kans be noemd te worden als docent aan de uni versiteit. Hij verkoos echter de diploma tieke loopbaan en ging als dusdanig naar Londen en Zweden. Bij zijn terugkeer be gon hij met 't schrijven van Franse toneel stukken. iets wat toen in Noord-Nederland in de mode was. Hij zou hier echter later van afzien en zou met zijn Hollandse Spectatoreen duurzame roem weten te verwervenhierin kwam zijn talent te voorschijn door zijn kritieken en fijne satire. Hij overleed op 18 September 1735 WAT? Wat is glycerine Glycerine werd in 1799 door de Zweed se scheikundige Scheele ontdekt. Schei kundig behoort het tot alkohol. Het komt in alle vetten voor in een hoeveelheid van 8 tot 9 en wordt hieraan onttrokken door de vetten te behandelen met zwavel zuur of door oververhitting. Bij de gis ting van suiker ontstaat ook glycerine. De glycerine wordt gebruikt tegen winter handen en als schoonheidsmiddel om een rachte huid te krijgen of te houden ook om wijn en bier zoeter te maken, om leder soepel te houden en voor bederf te be waren Verder wordt glycerine veel in geneeskunde gebruikt. Vermengd met sterk salpeterzuur en zwavelzuur krijgt men de nitro-glycerine. die gebruikt wordt voor het vervaardigen van ontploffingsstoffen. onder andere van dynamiet. (O. - P.) VAN 21 TOT 27 FEBRUARI 19»4 Algemene kenmerken der week. Begin van de week wordt gekenmerkt door een enigzins zenuwachtige atmosfeer, die afneemt tegen het einde van de week- Gunstig op finantieel en zakelijk gebied Gunstig voor mensen geboren na 1923. RAM: 21 Maart tot 19 April. Werklust. Het ogenblik is gunstig voor het uitwerken van plannen. Lichte ver betering op finantieel gebied. Kleine me ningsverschillen tussen verloofden en jong gehuwden. STIER 20 April tot 20 Mei. Indien mogelijk is het beter reizen uit te stellen. Houdt U zoveel mogelijk aan uw gewone bezigheden en niets zal te vrezen zijn. Begin van de week onenig heden in het huishouden. TWEELINGEN: 21 Mei tot 21 Juni. Over 't algemeen is voorzichtigheid aan geraden weest ietwat toegevend om twis ten en moeilijkheden van erge aard te vermijden. Voldoening op sentimenteel gebied. KREEFT: 22 Juni tot 21 Juli. Zekere ontgoochelingen vanwege vrien den of kennissen. Vlug reageren op de gebeurtenissen, die zich deze week zullen voordoen, is aangeraden Gunstig voor ar beid. LEEUW 22 Juli tot 21 Augustus. Gevaar voor ziekte of ongesteldheid. Gunstig voor het aanknopen van connec ties. Ontmoetingen kunnen zeer belang rijk zijn. Verrassingen op finantieel ge bied zeer waarschijnlijk. Vrouwtwist ziek. MAAGD 22 Augustus tot 21 September. Zekere moeheid en verveling maken zich van U op het einde van de week meester. Gaat U deze week wat vroeger naar bed. Kleine finantiële tegenslagen niet uitgesloten. Vrouwgeluk in de lief de WEEGSCHAAL22 September tot 22 Oct. Laat U bij uw werk niet ontmoedigen door zekere tegenslagen. Gunstig voor kunstenaarsinspiratie. Het ogenblik is gunstig voor het maken van plannen voor de volgende weken. SCHORPIOEN: 23 October tot 22 Nov. Gevaar voor tand- of hoofdpijn. Het ogenblik is gunstig voor het afleggen van bezoeken en het ontvangen van gasten. Tevens gunstig voor het oplossen van oude twisten. SCHUTTER: 23 November tot 21 Dec. Uw goede bedoelingen stuiten op mis- begrijpen en wantrouwen. Vertrouw niet teveel op intuïtie. Vrouwneiging tot overmatige uitgaven. STEENBOK 22 December tot 20 Januari. Weinig gunstig voor speculaties. Han delt rustig zaken van minder belang af In geval van ziekte is verbetering in het vooruitzicht. Edelmoedige neigingen ten overstaan van uw omgeving. WATERMAN 21 Januari tot 19 Februari. Vertrouwt anderen niet al te lichtzinnig. Op het einde van de weekwreveligheid, waartegen moet gereageerd. Het ogenblik is niet gunstig voor het uitlenen van geld of voorwerpen aan anderen. Geluks getal: 4. VISSEN 20 Februari tot 20 Maart. Vooral bij het begin van de weëkgrote werkkracht. Goede verstandhouding met uw omgeving Lichte veranderingen op fi nantieel gebied in gunstige richting. Vol doening op sentimenteel gebied. BIN NAJOEWA (Nadruk verboden). Roosevelt-Dag van de Belgische Vriendenkring voor Verlamden Zoals elk jaar, richt de Belgische Vrien denkring voor Verlamden, onder de Hoge Bescherming van HK.H. Prinses Josephi ne-Charlotte en het Erevoorzitsterschap gemeenten en provinciën de nodige kapi-te voordelen medehun uitvoering be talen te bezorgen voor het uitvoeren vanzorgt werk aan tal van arbeiders en be- hun openbare werken. j stellingen aan tal van vaklieden en mid- Om die reden mogen de gelden- die de denstanders en na hun uitvoering hebben spaarders aan het Gemeentekrediet toe- de inwoners niet alleen het genot van die vertrouwen, voor niets anders gebruiktwerken maar bovendien scheppen zij ver worden dan voor leningen aan de pro vinciën en de gemeenten, of voor door de ze besturen gewaarborgde leningen ten bate van andere openbare instellingen zo als Intercommunales Wateringen Kerk- dere bedrijvigheid Bij voorbeeldlangs schone wegen of nabij nieuwe gemeente huizen of kerken worden meer huizen gebouwd, waar electriciteit. gas of wa terleiding komt hebben electriekers en fabrieken. Commissies van Openbare On- loodgieters het druk en worden allerhan- derstand. enz... de nieuwe toestellen gekocht, wat de han- Aldus heeft het Gemeentekrediet geen del doet draaien, andere schuldenaars dan de Belgische pro-j Het is ook in de gemeenten die het best vinciën en gemeenten, wier betaalver-1 zijn uitgerust met goede wegen, electri- mogen onbetwistbaar verzekerd is aan- citeit, gas of waterleiding, loskaaien. enz. gezien zij onder het toezicht staan van dat nieuwe nijverheden bij voorkeur wor- 's lands bestuur en. bij gebeurlijke ontoe- den gevestigd, die er nieuwe werkgelegen, reikendheid van inkomsten, bijvoeglijke heden brengen. Dat alles komt ook de belastingen en taksen moeten heffen. tuin- en landbouwers ten goede omdat Natuurlijk wordt door het Gemeente- zij hun voortbrengselen beter en winst krediet aan de gemeenten en provinciën gevepder kunnen afzetten waar werk en maar leningen toegestaan na grondig on-nering is. derzoek van hun financiële toe- ar.d enKortom, wie zijn geld belegt bij het na zekere vaststelling van een vo ioende Gemeentekrediet van België bevordert de ontleningsvermogen en veiligheidsruimte, volkswelvaart en ook zijn welbegrepen Daarenboven moeten die leningen om gel-eigenbelang, dig te zijn, dan nog goedgekeurd worden i door de hogere overheden. Aldus geeft de hoedanigheid van zijn P.S. De kasbons van het Gemeente- krediet alsook de Depositoboekjes 3 PROVINCIE WESTVLAANDEREN Actie tot verspreiding van de Algemeen Beschaafde Omgangstaal Een reeks van vijf Volksavonden De Gouverneur en de Bestendige Depu tatie van de provincie Westvlaanderen hebben beslist een actie op touw te zetten tot verspreiding en bevordering van het Algemeen Beschaafd Nederlands. Deze ac tie behelst een reeks volksavonden te Brugge. leper, Kortrijk. Oostende en Roe- stlare. Het programma van deze avon den voorziet een spreekbeurt over het A.B.N. en een welsprekendheidstornooi voorbehouden aan jongens uit het hoger middelbaar onderwijs van de plaatselijke scholen. Dit programma wordt thans ver der uitgewerkt door plaatselijke comités De Provinciale Overheden wensen hier bij een zo ruim mogelijke medewerking te betrekken, om. vanwege het bestuur van alle middelbare onderwijsinrichtin gen. alle culturele verenigingen zonder onderscheid van opinie en ook alle jeugd- groeperingen. De volksavonden zullen plaats vinden op de volgende data Brugge Donderdag 11 Maart leper Vrijdag 12 Maart Kortrijk Woensdag 10 Maart Oostende Woensdag 3 Maart RoeselareDinsdag 9 Maart. Alle verdere schikkingen zullen nader hand bekend gemaakt worden. De actie wil het uitgangspunt zijn en de uitdrukkingsvorm van een streven naar meer voornaamheid, juist omdat voornaam heid meer blijkt uit de taal die men spreekt dan uit elk uiterlijk vertoon. De Provincie hoopt op deze wijze ook dit deel van haar culturele opdracht te ver vullen. Het Gemeentekrediet van België werd en waterbedelingsnetten. bouwen van opgericht in 1860 en zijn stichting werd scholen kerken, gemeentehuizen, loskaai- goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van en, werkmanswoningen, moederhuizen, ou- 8 December van zelfde jaar. derlingengestichten. enz... j Het heeft voor doel aan de Belgische j Die openbare werken brengen twee gro-van ^r'nsCï Lou'? de Merode. op gans het nationaal grondgebied haar collecte dag in. Rooseveltdag genoemd ter herin nering aan de grote staatsman, die zelf verlamd, zoveel gedaan heeft om het lot van zijn deelgenoten in het ongeluk te verzachten. Dit jaar gaat de collecte door op Zon dag 21 Februari. Wij twijfelen er niet aan dat het Bel gisch volk dat zo dikwijls zijn solidariteits- zin bewijst, een zeer gunstig onthaal voor behoudt voor onze inzamelaars en inzame- laarsters. Zestien jaren geleden gesticht stelt de Belgische Vriendenkring voor Verlamden ♦er beschikking van zijn gehandicapte le den. welke ook de oorzaak van hun han dicap weze verschillende diensten, die we hier bondig opsommen De hulp van een gespecialiseerde So ciale Dienst wiens voornaamste activitei ten vooral in het familiaal midden uitge oefend worden de Dagen voor Ambacht Training voor de gehandicapten die de bf f taande beroepsscholen niet kunnen be zoeken Vacantiekampen voor de Gehan dicapten (in samenwerking met Equipes Sociales de Malades Auxilia maan delijkse Kringvergaderingen met ontspan ningsprogramma uitstappen tijdens het mooie seizoende verkoopstands en ten toonstellingen der door de verlamden ver vaardigde voorwerpeneen tweetalige door de staat erkende Bibliotheekhet uitgeven van een tweemaandelijks twee talig Bulletin, orgaan dat inlichtingen ver schaft en tevens een sociale opvoedende en leerrijke strekking heefteen Dienst voor Uitlenen en Verhuren van Wagentjeseen groot jaarlijks Vieruurtje met ontspannings vertoning Kerstpakjes voor al de ver lamden voordelen van een Postzegelkring met uitwisseling en geven van postzegels Provinciale Centra te Antwerpen en Na men waarvan de activiteiten zich even wijdig ontwikkelen met deze van het Na tionaal Centrum. Laten wij stilstaan voor de verkoop- stands der voorwerpen vervaardigd door de verlamden, laten wij inlichtingen vra gen aan de Sociale Dienst en we zullen begrijpen dat het noodzakelijk is dit prach tig sociaal werk te helpen Franklin Roosevelt heeft gezegd Zij die vandaag het geluk hebben over al hun spierkracht te kunnen beschikken kunnen niet begrijpen wat het voor een door ziekte verlamd wezen betekent zijn mogelijkheden ook maar in lichte mate terug te winnen. Laten wij de vriendenkring helpen om zijn taak van morele en sociale opbeuring der verlamden voort te zetten. Indien we niet de gelegenheid moesten hebben om rechtstreeks deel te nemen aan de Roosevelt-dag kunnen we onze bijdrage storten op P.C.R. nr 1244.72 van de Belgische Vriendenkring voor Verlam den (Kruisstraat, 36, Elsene-Brussel. Tele foon: 47.73.79). Duizenden wachten op onze hulp. Door dit gebaar zullen we hun vrienden wor den. In hun aller naam. hartelijk dank! tot 75.000 fr. te verkrijgen zijn zonder kosten altijd bij de agent WISSELAGENT 19, Menensfraat' IEPER schuldenaars aan het Gemeentekrediet de volstrekte zekerheid dat de geleende gel- den stipt zullen terugbetaald en de in- s tresten regelmatig zullen vereffend wor- J den. 1 Maar daarnevens bezit het Gemeente- krediet nog een werkelijke waarborg om- dat. op weinig na. al de inkomsten van de provinciën en van de gemeenten door de schatkist en de Rijksontvangers recht streeks bij het Gemeentekrediet worden gestort. Op die wijze kan het Gemeente krediet met zekerheid het voorrecht uit oefenen dat hem in al de leningcontracten op die inkomsten wordt toegekend Met andere woorden, het Gemeentekrediet houdt ambtshalve van de provinciale en gemeentelijke inkomsten af wat hem toe komt aan jaarlijkse intresten en afkortin gen op de toegestane leningen. Een tastbaar bewijs van de volstrekte zekerheid van het Gemeentekrediet is het feit dat, ingevolge de wet, niet alleen de provinciën, de gemeenten, de Commissies smld,^ staatsbediende, stoker bij de spoor- van Openbare Onderstand, de Kerkfabrie ken en alle andere openbare besturen maar ook verzekeringsmaatschappijen, banken en spaarkassen hun gelden bij het Gemeentekrediet mogen plaatsen. In de laatste jaren verschafte het Ge meentekrediet zich kapitalen vooral door de uitgifte van kasbons. Als medewerkers voor de verkoop van zijn kasbons aan het sparend of kapitaal krachtig publiek, heeft het Gemeentekre diet plaatselijke agenten in alle steden en gemeenten. Zijn West- en Oostvlaamse agenten zijn wellicht onder de meest pro ductieve van het land. want in Vlaande ren worden de kasbons van het Gemeente- KOLONIALE LOTERI) De winnaars van de 2e tranche 1954 BIJ de winnaars van de 2e tranche, die tot op heden 12 Februari, hun loten kwamen In nen, vindt men zo wat alle beroepen ar beiders. gepenslonneerd arbeider, bankwer ker, corsettenmaakster, coupeuse, dienst hoofd ln een fabriek, gepenslonneerd Direc teur van Financiën van Congo, electricien patroon, gepenslonneerde, handelaar, han delsvertegenwoordiger, handwerkman, ko loniaal, landbouwer, gepenslonneerd machi nist. mijnwerker, plafonneerder, rentenier, krediet zeer gewaardeerd en gretig aan- j Laatste betaaldag voor de loten van de wegen en verkoper. Onder deze uitverkorenen zijn er die lo ten hebben geïnd hetzij geheel of in tien den. van honderd duizend frank tot twee en een half millloen zij kwamen uit Ant werpen, Borgerhout, Brugge, Courcelles, El- sene. Klemskerke, Marchlenne au Pont, Mar- clnelle, Marke, Meulebeke. Moeskroen en St Joost-ten-Node. Anderen komende uit Bergen. Bras- schaat, Brussel, Elsene, Etterbeek. Itterbeek. Hensles, Gent. Leopolclstad. Mechelen. Mo- lia, Oostende, St Jans Molenbeek en Wezet. hebben loten gewonnen van 25.000 tot 50.000 frank. Potjes vijf Javanen. 20 arbeiders, 20 kaartspelers, 22 artisten, 10 arbeidsters, heb ben eveneens grote loten getrokken. De Loterij bezit geen enkele bijzonder heid over andere winnaars die hun loten hebben doen Incasseren door financiële In stellingen. gekocht als een volstrekt veilige belegging op korte termijn waarop er hoegenaamd geen verlies kan komen en die bovendien voor de spaarders zeer aantrekkelijke in tresten opbrengen, te weten voor kasbons uitbetaalbaar na 1 jaar 3.25 vrij van belastingen. voor kasbons uitbetaalbaar na 3 jaar 4,25 vrij van belastingen. voor kasbons uitbetaalbaar na 5 jaar 4,50 vrij van belastingen. (Deze laat ste thans uitgegeven aan 990 per kasbon van 1 000 fr.) Die kasbons bieden nog de uitzonder lijke voordelen dat zij zonder de minste kosten of takszegels worden afgeleverd en terugbetaald en dat zij worden vervangen bij verlies, diefstal of brand. Verder wordt door de bevolking van langs om beter ingezien en gewaardeerd dat haar bij het Gemeentekrediet geplaat ste gelden naar eigen streek, ja zelfs naar eigen stad of gemeente, terugkeren onder vorm van leningen voor allerhande plaat selijke openbare werkenaanleggen en verbeteren van wegen, electriciteit- gas- Lening tot Wederopbouw le SCHIJF EEN LOT VAN 1000.000 FR. Trekking van 13 Februari De uitslag van de 323e trekking van de Lening tót Wederopbouw (le schijf) luidt 1 000 000 fr.Reeks 0621 nr 050. De andere obligaties van die reeks zijn betaalbaar met 1.000 fr. 2e SCHIJF EEN LOT VAN 1.000.000 FR. Trekking van 17 Februari De uitslag van de 263e trekking van de lening tot Wederopbouw (2e schijf) luidt 1.000.000 fr.Reeks 6182 nr 150. De andere obligaties van die reeks zijn betaalbaar met 1.000 fr. 3e SCHIJF EEN LOT VAN 1.000.000 FR. Trekking van 15 Februari De uitslag van de 198e trekking van de Lening tot Wederopbouw (3e schijf) luidt 1.000.000 fr.Reeks 8057 nr 763- 250.000 fr.Reeks 8884 nr 728. De andere obligaties van die reeksen zijn betaalbaar met 1.000 fr. 2e tranche 1954, 3 Juni 1954. OpgeletTrekking van de 4e tranche 1954 op Zaterdag 13 Maart te Gent. (9197) DE GROOTSTE TELESCOOP TER WERELD Lotenlening van 1953 EEN LOT VAN 1000 000 FR. Trekking van 12 Februari De uitslag van de 46e trekking van de Lotenlening van 1953 luidt 1.000.000 fr.Reeks 1066 nr 965. 500.000 fr.Reeks 1674 nr 503. De andere obligaties van die reeksen zijn betaalbaar met 1.000 fr. Een ongewoon gezicht op de grote telescoop Hale van 508 cm. van het Observatorium van Mount Palomar (Californië). Het toestel, met een gewicht van 530 ton is prachtig in evenwicht; men heeft slechts een motor van 1/12 PK nodig om het in beweging e brengen. Zijn spiegel de grootste ter wereld weegt 14.750 kg. Het schuren en polijsten van de spiegel heeft meer dan acht jaar arbeid gevraagd Voor het bijhouden hunner SOCIALE VERPLICHTINGEN, wenden alle handelaars, werkgevers, landbouwers, enz. zich tot SOCIAAL BUREAU, v. z. w. a. Lange Torho utstraat IS, te IEPER tSoc. Sekret.. aangenomen bij M. B. van 7-3-46, onder Nr 515)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 9