F I L M W EjR E L D CHEVRON UIT DE PROCRAMMAS HET YPERSCH MECWS Blz- 1e beter als ze er niet mee akkoord zijn dan kunnen we dat opnieuw bespreken. Mr MtssiaenIk wens nog een kleine opmerking te maken betreffende bet ge bouw bestemd voor de waterdienst Ik Trees een beetje dat wanneer het werk volk van de stad daar dikwijls zal moe ten gaan dat ze veel moeilijkheden zul len hebben vanwege de militairen Ofwel zou ik deze bepaling schrappen •fwel zou ik een andere plaats zoeken wam ge zult altijd moeilijkheden hebben De militairen zullen bevreesd zijn voor apionnage enz.. Dat is hetzelfde niet voor het huis van de directeur, want om het huis te bereiken, moet ge daarvoor niet eerst over de koer gaan. maar voor de waterdienst wel Mr Dehem: We hebben die zaak reeds in het schepencollege onderzocht, maar we kunnen dat voorlopig nergens anders onderbrengen. Als ge bvb. rekent dat in de stadsjongensschool de Muziekschool is ondergebracht dat het Rood Kruis er kaar lokaal heeft en dat er ook plaats moet voorzien worden voor Ypriana In de Justiceschool is de Rijksmiddelbare Meisjesschool ondergebracht We hebben veel gebouwen maar er wordt bestendig beroep gedaan op de stad door de hogere overheid We zullen trachten met de ho gere overheid overeen te komen om dat •oepeler te maken. Mr Lshare: Ge denkt toch niet hier de •temming uit te lokken over de verschil lende artikelen Mr DehemNeen Mr I.ahaye: In de toekomst, als ge ons zulke voorstellen wilt voorleggen, maak ons enkele dagen voordien een doorslag daarvan over. Mr Dehem Ik ben niet ongevoelig voor uw suggestie maar ge moet ook rekening houden met onze stadsdiensten dat zou een kolossaal werk betekenen. Mr LahayeGe moet niet overdrijven Ben kolossaal werk een contract van twee blaadjes Als uw mensen dat niet kun nen verwerken, dan zijn ze niet gewoon tan te werken Mr Dehem Het is tenslotte geen nieu we zaak het is reeds anderhalve maand dat we daarmee bezig zijn. Als we een doorslag daarvan sturen, moeten we het doen voor alle punten. Willen we die huurceel nu goedkeuren met die wijziging in artikel 1 en voor artikel 9 een grote vrijheid voor de stads- werklieden Dit geschiedt daarop met algemene siemmen 15) Mededelingen. Mr DehemIk moet u lezing geven van de statistiek over de burgerlijke stand en de beweging der bevolking tij dens het jaar 1953. (Hij geeft daarop lezing van deze sta tistiek die we reeds vroeger in ons blad publiceerden). Het stadsbestuur heeft ook een schrij ven ontvangen van de nationale maat schappij van buurtspoorwegen, in ant woord op onze vraag om als standplaats voor de vervangingsautobus leper - Po- perlnge - Veurne niet meer de Grote Markt te nemen. De maatschappij zal aan ons verlangen voldoen, zodra er een auto- busstation za) opgetrokken zijn. In datum van 12 Februari 1954 heb ben we eveneens een brief ontvangen van de gouverneur der provincie, waarin hij melding maakt van de ontvangst van de statistiek betreffende het brandweerkorps, die hem overgemaakt werd. Hij raadt ons aan het effectief der manschappen in overeenstemming te brengen met het cij fer der bevolking, alsook Dr René Don- che die als luitenant-geneesheer opgege ven is. zo spoedig mogelijk aan te stel len daar deze aanstelling nooit gedaan werd. Verder vraagt hij één derde van de manschappen te bevorderen tot le klas brandweerman We hebben eveneens een rondschrijven ontvangen van de gouverneur betreffen de het aanplakken van affiches in betrek met de verkiezingen. Ik hoop dat ge me van de lezing daarvan zult willen ont slaan. Mr LahayeWe kennen dat. ze werd •ns ook toegezonden. Is dat geen twee talige circulaire Mr DehemNeen. eentalig. Mr LahayeWe hebben echter van de gouverneur daarover geen lessen te ont vangen. Ten andere, hij was zeker ook in de politiek vooraleer gouverneur te zijn Mr Dehem: Ik geloof van niet. Mr I.ahayeDan heeft hij meer geluk gehad dan wij Mr DehemIk heb nog een punt bij hoogdringendheid op de dagorde te bren gen Het betreft de politieverordening op de aanplakkingen met het oog op de ver kiezingen. We weten nog wel de defini tieve datum niet... Mr LahayeJaweluw baas Mr Van Houtte heeft het gezegd Mr SixHet is zeker wel uw baas. Mr Lahaye Mr LahayeNeen. neen. het is de uwe en ge moogt hem hebben, hoor! Mr Dehem: Het gaat er om geen aan plakkingen te doen op private eigendom men en dat na de strijd die naar Ik hoop sportief zal uitgevochten worden de herinneringen zo spoedig mogelijk •ouden verdwijnen. Mr LahayeSportief uitgevochten «preekt ge als voorzitter van White Star De hoogdringendheid wordt vervolgens met algemene stemmen toegestaan, ter wijl het politiereglement. dat hetzelfde is als bij de vroegere verkiezingen, goedge keurd wordt met 11 ja (C.V.P. Soc.) tegen 3 neen (Lib.) Mr MichielMr voorzitter, ge hebt daar gesproken over strijd en sport. Ik ben geen sportman tenminste als ge het vissen daarvoor niet in aanmerking neemt maar ik zou u iets willen vragen voor de Basket-Ball. Ik zou vragen dat ze in de winter zouden beschikken over lokalen om basket-ball te spelen. Ik vraag niet iat ge vandaag daarop zoudt antwoorden Mr DehemDe gemeenteraad was vroe ger reeds van mening dat de Hallen daar voor niet konden dienen. We kunnen eventueel daarvoor een koer gever, maar dat is dan ook open. De Hallen kunnen in ieder geval niet gebruikt worden Mr MichielWaarom niet Mr DehemHet zal daarbij niet blij ven. we zullen ook aanvragen krijgen van de voetbal: dat is al gebeurd, want ze zijn daar ook niet onverschillig voor- Voor de ruiten en op ander gebied is het echter niet bevorderlijk. Mr MichielWe zouden bet nog kunnen noemenHet SportpaleisVoor de ruiten zoudt ge wat grillie kunnen plaat sen dat is maar een uitvlucht. Mr DehemHeeft er nog iemand iets te vragen Mr LahayeIs dat juist dat u Maan dag een plechtige ontvangst gehouden hebt voor het stads- en politiepersoneel Mr DehemIk heb geen plechtige ont vangst gehouden, maar het is de gewoon te als er een burgemeester benoemd wordt dat hij contact neemt met het personeel, zoals et Zondag een ontvangst is voor de overheidspersonen. Mr Lahaye: Dat is zeer ongelegen ge weest. Het was de dag van de begrafe nis van Mr Goemaere en dat was onge legen. Ik wens niet dat men een verkeerde interpretatie zou geven aan mijn woor den ge zijt zo vriendelijk geweest ons een uitnodiging te sturen voor Zondag ge biedt ons een erewijn aan. maar wij verontschuldigen ons bij voorbaat- Dat is geen gebrek aan hoffelijkheid, maar ik denk dat het nog te dicht bij de dood van uw voorganger is Ge zijt daarmee akkoord, want ik zie dat het portret van uw voorganger nog omfloerst is. We zijn dus nog in rouw. We zien daar nog die koets rijden met al die bloemenkransen, het ware afbreuk doen aan de piëteit die we aan de nagedachtenis van de over ledene verschuldigd zijn. Het is daarvoor nog een beetje te vroeg. Beschouw het niet als een gebrek aan opvoeding van onzentwege. maar we zullen daar niet zijn. Mr Dehem Laat ik u daarop antwoor den dat deze receptie geen feestelijkheid is. doch een contactname met de verschil lende overheidspersonen. Er zal een aan spraak zijn van een vertegenwoordiger van het schepencollege en van een ver tegenwoordiger van de oudstrijders. Dit alles heeft geen allure van een officiële plechtigheid. Wat de nagedachtenis van mijn voorganger betreft lk heb zeker wel het recht te spreken van mijn vriend meen ik niet te kort te komen aan zijn nagedachtenis, met hier contactname te nemen met de overheidspersonen van de stad. Moest er sprake geweest zijn van stoet en feestelijkheden, ik zou uw mening bij treden. maar nu kan het niet als oneer biedig beschouwd worden of als een daad van nlet-piëteit. In die omstandigheden zou ik vragen uw houding te willen herzien. Mr LahayeUw antwoord zou gepast geweest zijn als u de uitdrukking niet gebruikt hadtplechtige ontvangst. Hadt gc dan gezegd contactname. Mr DehemIk kan alleen maar betreu ren dat de liberale groep zal afwezig zijn. Mr Pattyn Ik vraag dat het schepen college zou optreden bij de nationale maatschappij van buurspoorwegen voor het wegnemen van de riggels en dwars balken aan het station. Dat blijft toch al te lang aanslepen. De zitting wordt daarop te 19.25 uur geheven. In geheime zitting bespreekt de raad vervolgens punt 13 van de dagorde, om te 19.30 uur opnieuw in openbare zit ting tot de stemming daarover over te gaan. Met algemene stemmen wordt aan vaard voor het lijkenvervoer buiten de stad de taks te brengen van 350 fr. op 1.000 fr. In geheime zitting worden daarop de volgende punten behandeld 1 Herziening wedde van de ontvanger der C.OO. 2. Stadsjongensschool 4e graad De raad aanvaardt het ontslag van een voor lopige leerkracht, de h. Van Elslander. en benoemt de h Maerten in zijn plaats. 3. Stedelijke Leerwerkplaats Een interimaris wordt benoemd ter vervan ging van een zieke leerkracht. 4 Stedelijke Leerwerkplaats Mevr. Wed. Louagie-Gillioen wordt benoemd in vervanging van Mevr. Decruyenaere die overleden is. 5. Stedelijke Nijverheidsschool Een interimaris wordt benoemd ter vervan ging van de directeur. 6 Stedelijke Nijverheidsschool De raad neemt akte van de benoeming van de h. Soetaert als concierge In vervan ging van de h. Tanghe. 7. Muziekacademie a) 2 interimaris- sen worden benoemd b) een leerkracht wordt voor de duur van zijn militaire dienst ter beschikking gesteld en krijgt verlof zonder wedde c) de h. Richard Vanderhaeghe wordt definitief benoemd als professor voor ko peren speeltuigen. 8 Stadsbibliotheek Aanstelling van aanvullende leden van de beheerraad, ter vervanging van overleden leden. 9. Stadsmuseum De beheerraad wordt eveneens met nieuwe leden aange vuld. 10. Afschaffing Tuindagfoor De raad beslist de foor te behouden op de Grote Markt, doch slechts nog gedurende één week. t.tz. 2 Zondagen. CINEMA OLD IEPER DE ZELFOPOFFERING VAN EEN VROUW (Le sacrifice d'une femme i met Kristina Söderbaam In de eenzaamheid van de bergen, be sturen Hanna en Thomas Anion het groot erf dan hun ouders hun nagelaten heb ben Zij zijn vroegtijdig gestorven, té vroegtijdig. Daarom heeft Hanna haar best gedaan, een moeder voor haar jon ge broer te zijn- Ze houdt van de vee arts Brunner. maar ze wacht om met hem te trouwen totdat Thomas degene ontmoet die de vrouwelijke leiding van de Amonhoeve zal kunnen overnemen Zij is het echter niet die Thomas ont moet. maar wel Vera Colombani. de mooie kasteelvrouw. Ieder jaar. tegen de herfst, vertrekt Vera zoals de trekvogels naar het Zuiden, de zon achterna. Nooit vertrekt ze alleen. Met zich is er bijna altijd de man die ze voor het ogenblik gekozen heeft, want Vera is mooi en aantrekkelijk Ditmaal is het Thomas Amon die ze begeert. Reeds bij hun eerste ontmoeting, op het bal dat op het kasteel na de ren nen ingericht wordt, valt Thomas onder haar verleideliike invloed. Ze weet hoe de zucht naar andere omgevingen in de jongen op te wekken. Maar Hanna vreest Vera's invloed, ze weet wat er Thomas met die vrouw te wachten staat. Tevergeefs vraagt ze Vera van haar broe der af te zien tevergeefs probeert ze dit de jongen aan het verstand te brengen Beiden vertrekken naar het zuiden, de zon achterna. Zoals een moeder beleeft Hanna moei lijke weken. Ieder ogenblik verwacht ze een teleurgestelde Thomas. En zo gebeurt het dan ook. Hij komt terug, met een verbrijzeld hart. en heeft voor goed met Vera afgedaan. De vrede is op de Amonhoeve terug gekeerd. Maar Vera is ook teruggekeerd Het valt haar gemakkelijk de jongen weer tot haar te lokken. Van zijn kant ziet hij nog maar één uitwegmet Vera trouwen en haar de leiding van de hoeve toe te vertrouwen. Maar Vera heeft slechts bijtende spot voor het aanbod van de jongen. Ze werpt al haar verach ting naar zijn hoofd. Buiten zich zelf va» woede wil Thomas haar doden. Maar Han na komt hem voorhet zal niet Thomas zijn die iemand zal vermoorden. En Hanna verdwijnt in de mistige nacht. CINEMA OUD IEPER: JONGGEHUWDEN (Jeunes Mariés) met Francois Perier, Anne Vernon en Henri Genes- Wanneer men jonggehuwd is en men wil zijn wittebroodsweken in het Zuiden doorbrengen, zou men niet te veel mogen drinken ofwel de trein nemen. Doch Jacques en Gisèle. hebben tweemaal on gelijk. want ze zijn per auto en lichtjes dronken. Aldus, een tweehonderdtal kilometers alvorens aan te komen in een der beste hotels van de Azurenkust. waar zij een kamer voorbehouden hebben, moeten zij halt houden, overwonnen door de emo ties van het huwelijk, de vermoeidheid, en het gebrek aan benzine Zij bevinden zich in een klein gehucht. Montigny genaamd, waar zij besluiten, bij gebrek aan beter, de nacht door te brengen. Terwijl Jacques op zoek gaat naar een kamer, is Gisèle zachtjes ingedut... Het is dan dat het noodlot op hen neer valt. Gisèle beweegt zich in haar slaap en. ongelukkiglijk, stoot zij met haar voet tegen de handrem Daar de straat afhelt komt de wagen in beweging. Gisèle is ongetwijfeld vast in slaap, zij werdt zelfs niet wakker wanneer een dik ke plataan de auto tegenhoudt En ziedaar de auto beschadigd, ziedaar de deur open. de koffers dooreengesme- ten. en ziedaar Gisèle half dronken, half In slaap zachtjes uitgestrekt op het gras naast de gracht. Een eerste man komt ter plaatsehet is een leurder, van twijfelachtig allooi de welke onmiddellijk kijkt of er niets te stelen valt. Hij wordt in deze bezigheid onderbro ken door de komst van een tweede man. en hij neemt de vlucht... met de Leica van Jacques. De tweede man is eerlijk. Hij tracht Gisèle te wekken Doch het valt hem te gen. want de jonge vrouw komt na een ogenblik tot ontwaken, neemt hem voor een dief en begint te gillen. Eindelijk komt Jacques ter plaatse en zijn vrouw aangevallen wanend, slaat hij op de tweede man. De tweede man. met reden veront waardigd. slaat terug. Geharrewar in de duisternis. Gisèle ontvangt een uppercut, dewelke haar buiten strijd stelt. Jacques ontvangt een rechtse swing, dewelke hem naast zijn vrouw uitstrekt. De tweede man geeft er de voorkeur aan te verdwijnen Ongelukkig voor hem en voor ieder een alvorens te bezwijmen, heeft Jac ques kunnen opmerken dat de tweede man. welke hij als een dief aanziet. En gels sprak. En het is om deze reden dat dit voor val. banaal op eerste zicht, buitengewo ne afmetingen zal aannemen. Inderdaad, in dit kleine dorp van Mon tigny. zijn Amerikaanse soldaten gekan- tonneerd behorend tot een onderhouds- basis van rollend materieel. En het staat buiten twijfel dat de tweede man een Amerikaans soldaat is "Wanneer Jacques bijkomt, bestatigt hij het verdwijnen van zijn Leica en hij dient klacht in voor diefstal. Er terwijl het nieuws van de hold-up zoals bij hen te Chicagozich te Mon tigny verspreidt, vindt de domme, aan de sponde van Gisèle geroepen dorpsdokter niets ergs in haar toestand en vindt hij niets beters dan haar een krachtig slaap middel toe te dienen. Het is aldus dat Jacques, vruchteloos tracht in te slapen, naast zijn jonge gade. dewelke slaapt met gesloten vuisten. Deze eerste huwelijksnacht zal er in werkelijkheid geen zijn. De volgende dag komt reeds heel de streek in beroering. Deze veronderstelde diefstal komt slecht gelegen, want de Bur gemeester richt een feest in om de we deropbouw van het gemeentehuis te vie ren en heeft al de Amerikaanse soldaten uitgenodigd om de Frans-Amerikaanse vriendschap te vieren. De Burgemeester hoopte veel van dit feest want zijn dorpsgenoten beginnen in verdeeldheid te leven. Het nachtelijk gebeuren, aangedikt door de zon. door de politieke driften, de twis ten. het overdrijven der Zuiderlingen en vooral door de pastis, neemt ondenkbare verhoudingen aan. Er zijn degenen die erin geloven en degenen welke er niet in geloven. Het ganse dorp staat op stelten. Intussen zou Gisèle graag haar huwelijksreis voortzet ten. zij kan Jacques overtuigen zijn Lei ca te vergeten en te vertrekken. Hij gaat zijn klacht intrekken. Het feest zal dus plaats hebben Alles gaat goed. Bij gebrek aan kopij zal een dagblad schrijver het vuur. aanwakkeren Tijdens een interview met Gisèle zal hij de dief stal onder een nieuw daglicht plaatsen, is zij wel zeker dat de onbekende geen aanslag op haar eerbaarheid heeft willen plegen In haar door de alkohol bene- velde herinneringen, en door haar ver- beelding zou zij durven zweren dat de man niet haar koffers, doch wel haar persoontje in het oog. had. Door dit alles besluit een gedeelte der bevolking het feest te saboteren, en een t protest feest Eén naam Eén enkele naam het Belgisch mineraal water met natuur lijke gas Depothouder M. Knockaert French laan 59 IEPER Tel. 139 (8865) Een leuke scène uit de Franse film Jonggehuwden terzelfdertijd op touw te zetten. Wat Gisèle betreft, deze nieuwe toe stand heeft haar plannen volledig gewij zigd en zij besluit niet te vertrekken. Haar aanvaller moet gestraft worden en de jonge meisjes van Montigny moe ten. alleen, zonder vrees voor aangeval len te worden, kunnen uitgaan. Dit vindt Jacques toch wel wat over dreven. Hij begint met haar te spotten. Hij zegt haar onaangename dingen. Ten slotte, beledigen zij elkander en verlaten elkaar. En aldus zal hun tweede huwelijks nacht niet veel meer zijn dan de eerste. 'Ziedaar waarom, 's Zondags voormid dags betogingen plaatsgrijpen, en de lief deromans tussen G.I.'s en de jonge meis jes van Montigny plots worden afgebro ken. En wanneer de ongelukkige G.I.. de welke oqrzaak is van al dit onheil, zich niet kan verantwoorden tegenover zijn verloofde, ziet hij zijn verhouding ver broken. Langs beide kanten tracht men de twee feesten te doen gelukken, doch de mensen hebben het hoofd te vol wraakgedachten en alkoholdampen om zich te vermaken Gelukkig zal de werkelijke dief van het Leica fotoapparaat aangehouden wor den. De ganse waarheid over deze geschie denis zal dus aan het licht komen en de inwoners van Montigny zullen de eersten zijn om te lachen over dit geval dat in feite een storm in een glas water was. De twee feesten zullen samensmelten en de twee jonggehuwden Jacques en Gisèle zullen in elkanders armen vallen. CINEMA CAPITOLE DE MAN DER VERLOREN VALLEIEN (Shane) met Alan Ladd. Van Heflin en Jean Arthur. Joë Starrett is de moedige en koppige leider van een groep boeren die zich op resolute wijze kwamen vestigen op een gebied dat de oude Rufus Ryker onrecht matig als zijn eigendom beschouwt en verdedigt Joë's hoeveknecht is vertrok- ken uit vrees voor de wraaknemingen en zo bleef de arme duivel alleen in zijn af- gelegen hut met zijn vrouw Marian e» hun jongetje Joey. Op zekere dag blijft een onbekende vóór de deur staan. Het kostuum en de pistolen die hij draagt bewijzen duidelijk dat hij een avonturier is. En als Joey hem met Waarblijkende bewondering aankijkt, dan ontvangt Joë hem integen- j deel met wantrouwen. Op dit ogenblik j verschijnt Ryker. omringd door zijn hand- j langers en ogenschijnlijk klaar om tot i gewelddaden over te gaan. Maar het vast beraden uiterlijk van de onbekende die zich aan Joë's zijde schaart wekt indruk op de indringers die onverrichterzake te rugkeren. Dit incident bracht vertrouwen j tussen de twee mannen. De nieuwgeko- I menc die zichzelf Shane noemt, neemt I zonder dralen Joë's hospitaliteit aan. Hij neemt deel aan de arbeid op de hoeve en i het leven gevieren wordt vrolijk inge richt. Daar Joë hem smeekte alle conflict met Ryker en zijn mannen te vermijden, blijft Shane, die naar de naburige stad inko pen ging doen. onverstoorbaar kalm wan neer een van Ryker's handlangers hem uitscheldt. Zodoende verliest hij de be wondering van de kleine Joey die hem tot dan toe als held beschouwde- En de ontgoocheling van het kind is hem on dragelijk hij keert naar de saloon te rug en geeft zijn uitdager een onverge telijke afstraffing. Vechtend, gans alleen tegen Joë's vijanden, blijft Shane, het

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 10