24' leperse Handelsfoor ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER 7e IAARCANC Nr 18 PR I IS 3 hr ZATERDAC 3 APRIL 1954 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS PICCARD S MESCSCAAF De Rode-Kruisdagen 1954 zijn in aantocht SOCIAAL-ECONOMISCH STUDIECENTRUM VOOR HET ARRONDISSEMENT IEPER OPEN BRIEF aan de Politieke Mandatarissen van het Arrondissement leper VAN 15 TOT 21 APRIL AANSTAANDE 7.000 m2 OPPERVLAKTE Metaal Textiel Meubelen Voeding Kunstambachten Bouw en Landbouw Woensdag 21 April LANDBOUWDAC Met de Paasdagen Kleine aankondigingen STORT 100 Fr. HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR fc.N REDACTIE 34. BOTERSTRAAT. YPEE Tel SM Posteheckrek. 441.73 (L. DUMORTIEB) ABONNEMENTSPRIJS I JAAR 135 fr. 6 MAAND7# fr. Tijdens zijn laatste les in de hogeschool te Brussel heeft professor August Piccard op bet bord het schema getekend van rijn Mesosoaaf een soort onderzeese helicopter. Verslag der Eerste Algemene Vergadering gehouden op Zaterdag 27 Maart 1954, te leper Op deze manier tracht het Rode Krui? zich beter te doen kennen Het wordt on der de edelste, maar ook onder de meest onmisbare Werken gerekend U kan niet. U mag niet onverschillig staan tegenover zijn actie. Neen het Rode Kruis is geen inactief, verkwistend en overbodig Werk. Neen. het Rode Kruis beperkt er zich niet toe de openbare mildheid te sollici teren. Wie deze meningen uit. kent het niet. heeft nooit op zijn diensten beroep moe ten doen. of is eenvoudig een egoïst .1* het Rode Kruis moet leven werken, bloeien Ja het Rode Kruis heeft Uw medewer king. Uw bijstand Uw toetreding nodig Zijn rol is ontzaglijk grootgezond heidskruistocht vervoerdiensten diensten voor het bloed, mobilisatiediensten Jeugd Rode Kruis, campagne voor goede melk riekenhuisbibliotheken Welfare diensten voor uitlening van sanitair materieel, diensten voor sociale bijstand internatio nale actie actie in Kongo. enz... enz. Weet U dat het elk jaar met het oog op transfusies het bloed van 50 000 Vrijwil lige bloedgevers verzamelt? Weet U dat zijn auto-ambulances, jaar iri jaar uit. 30.000 maal het leven van ge kwetsten of zieken redden Weet U dat er in het land 310 hulp colonnes bestaan Weet U dat tien duizend zieken ten huize beter kunnen verzorgd worden dank zij zijn uitleningen van sanitair mate rieel Weet U dat zijn ziekenhuisbibliotheken 400000 maal per jaar de opbeuring van de lectuur brengen aan de zieken Weet U dat 30.000 vrijwilligers zich elke dag opofferen om onze landgenoten de nodige hulp te kunnen verlenen, in geval een tragische ramp zich moest voor doen V weet dat de Plaatselijke Afdeling al haar organisaties klaar heeft Plaatselijk Comité, hulpposten sanitair materieel ambulanciers(sters) - school, hulpcolonne auto - ambulance. sociale dienst ziekenhulp. Jeugdgroeperingen. enz. U weet dat ze met eigen middelen in alle behoeften in alle uitgaven moet voor zien. U moet er dus uit besluiten dat Uw toe treding nodig is. dat Uw financiële steun hoe klein hij ook weze onmisbaar is. U heeft begrepen, is 't niet? U zal de oproep van Uw Rode Kruis gunstig beantwoorden U zal onze collectanten en onze aan- wervers goed onthalenof nog beter. U zal ons Uw aansluiting vragen Mijne Heren, j Op 27 dezer hield het Sociaal-Econo misch Studiecentrum voor het Arrondis sement leper haar Algemene Statutaire Vergadering. i De algemene bespreking was één scher- 'pe aanklacht tegen de eenzijdige richting van de Kredietverlening in België Honderden millioenen worden onder Staatswaarborg aan de Economische Ex- bansie van Wallonië verleend, terwijl in 3aze streek vragen van enkele Honderd duizenden Franken, een abnormaal lang jarig ontmoedigend en zenuwslopend on derzoek vergen. U weet dat. in eerste instantie, ons eigen ëwest aan economische depressie lijdt U weet dat de bestaande bedrijven, er in de eerste tot de laatste, marginale «drijven zijn. uiterst kwetsbaar en aan erkloosheid onderhevig U weet dat ons arrondissement in staat alleen een derde van onze arbeidende «volking werk te verschaffen, en de ove- igen verplicht zijn hun brood te gaan erdienen bij onze naburen in Frankrijk, nar Wallonië of Brussel; U weet dat iedere dag circa 4.000 ar beiders en arbeidsters aan onze Stempel lokalen aanschuiven. [Het wordt dan ook een dringende nood zakelijkheid dat de stem van al onze Mardatarissen in Kamer en Senaat ge loord worde. jl He; arrondissement leper wil niet dood- Woeden het wil leven. Het wil dat zijn •{rbeiders werk vinden in eigen gebied Pet wil dat zijn handel door algemene ■jelstand hoog bloeie. Het kan niet dul ler dat het Spaarwezen uit eigen streek, ■an die zelfde streek niet ten goede komt. Het mag en het zal niet meer mogen -uren dat privaat personen, die in het - nog iets aandurven, hun initiatief frnakt zien bij* gebrek aan financiële prborg wanneer Staatswaarborg be- M. Waarom. Mijne Heren, verzoeken wij U. I wij op het punt staan onze stem te {ven aan mandatarissen die onze ver- ttwoordelijke woordvoerders zullen zijn. deze verantwoordelijkheid op te nemen. Wij verzoeken U ons schriftelijk te la ten weten of U bereid zijt tijdens de vol gende parlementaire zittingsperiode uw medewerking te willen verlenen aan de economische heropstanding van ons arron dissement. of U bereid zijt in Kamer en Senaat onze belangen te verdedigen en de wantoestanden aan te klagen. De ganse bevolking van het arrondisse- me.it leper zal oordelen. Met hoogachting. Namens het Sociaal-Economisch Studiecentrum voor het Arrondissement leper De Secretaris. Feys Pi eter. De Voorzitter. Steverlynck Bernard. Op Zaterdag 27 Maart had de Algeme ne Vergadering van het Sociaal-Econo misch Studiecentrum voor het arrondis sement leper plaats. Deze ging door in het Hotel Britannique te leper. Aan de bestuurstafel hadden plaats ge nomen de heren Steverlynck. Voorzitter Thevelin ondervoorzitterMoorkens. lid van het Actiecomiteit voor de Stichting van de Westvlaamse Economische Raad Vanbesien. schatbewaarderDelahaye Beheerder en Feys Pieter. secretaris. Dhr Voorzitter opende de vergadering, en verwelkomde de talrijke aanwezige heren Burgemeesters en de leden van het Sociaal-Economisch Studiecentrum. Ver volgens stelde hij de heer Moorkens voor aan de vergadering. Hierna werd overgegaan tot de lezing van het verslag der werking van het SE.SC.: Mijne Heren. Volgens onze statuten moeten we U in de loop van de maand Maart een verslag voordragen nopens de werking en de re sultaten bekomen tijdens het voorbije jaar. Deze eerste Statutaire Vergadering kan U slechts een beknopt overzicht geven ever enkele maanden, gezien het Sociaal- Economisch Studiecentrum pas gesticht werd op 10 Oktober 1953 datum van het verschijnen der statuten in het Belgisch Staatsblad Het is te begrijpen dat de eerste maanden van het bestaan van het Studiecentrum gewijd werden aan de uit bouw en de organisatie Uitbouw en or ganisatie die nog steeds onze aandacht en werkkracht gaande houdt. Ten einde het doel en wezen van het Sociaal-Economisch Studiecentrum te la ten kennen, werd een eerste voorlichtings vergadering gehouden ten stadhuize van leper op 9 Oktober 1953. waartoe uitge nodigd werden de hh. Burgemeesters en Politieke Mandatarissen uit het arrondis sement Op deze vergadering werd het woord gevoerd door de heer Voorzitter, die in een inleidend woord meer bepaald het nut van het Studiecentrum deed uit schijnen terwijl de heer Delahaye. Di recteur van de Rijksdienst voor Arbeids bemiddeling en Werkloosheid, een over zicht gaf van het Werklozenprobleem in ons gewestdhr Advokaat Van Raes de statuten toelichtte en dhr Decoene. Eco nomisch Attaché bij het Ministerie van Economische Zaken, aantoonde wat het Ministerie van Economische Zaken en Middenstand reeds verwezenlijkt had om Handel en Nijverheid te steunen, en een reeks diensten opsomde die voor uitbrei ding van de Kleine en Middelmatige Be drijven konden aangesproken worden om steun en hulp te verkrijgen Een gedach- tenwisseling onder de talrijke aanwezige hh Burgemeesters en Politieke Manda tarissen. had voor gevolg dat het Sociaal- Economisch Studiecentrum een nood zakelijkheid voor ons arrondissement geroepen is om grote diensten te bewij zen ter bestrijding van de Werkloosheid, er. het vestigen van nieuwe of de uitbrei ding van bestaande nijverheden aan te moedigen. Eenparig werd de gedachte ge uit. dat de Openbare Besturen dit Studie centrum in alle opzichten moeten steu nen en aanmoedigen Het voorstel werd gedaan om aan al de gemeentebesturen een vraag te richten tot geldelijke steun, vastgesteld op 1 fr. per inwoner. We mo gen verklaren dat deze oproep door om trent al de gemeentebesturen van ons ar rondissement gunstig onthaald werd en tal van gemeenten hebben op hun begro ting van 1954 een toelage voorzien van 1 fr. per inwoner, voor het Sociaal-Eco nomisch Studiecentrum. Tot deze gemeentebesturen gaat onze onder de Hoge Bescherming van de Heer Ridder van Outryve d'Ydewalle, Gonverneor der provincie Westvlaanderen. zijn de nijverheden die er aan deelnemen. GROTE PROVINCIALE PRIJSKAMP VOOR VARKENS Muziekconcerten Wandelconcerten Verrassingen Speciale treinen en antobnssen in alle richtingen. dank en we durven hun de verzekering geven dat deze steun niet vruchteloos zal wezen. Aan die enkele gemeentebesturen die nog aarzelen, durven we een oproep richten, opdat ook zij het hunne zouden bijdragen, om de sociale en economische bloei van ons gewest mogelijk te maken. Een tweede voorlichtingsvergadering werd gehouden in het Hotel Britannique op 24 Oktober 1953. waartoe alle bedrijfs- hoofden uit het arrondissement uitgeno digd werden Deze vergadering die tal rijk bijgewoond werd en waar het woord gevoerd werd door de hh. Stever lynck. VoorzitterDelahaye en Advokaat Van Raes. die hetzelfde thema behandel den als hier hoger vernoemd, hoorde ook een uiteenzetting door de heer Wauters. Hoofdingenieur-Directeur van de Dienst Economische Expansie bij het Ministerie van Economische Zaken en Middenstand, die handelde over de mogelijkheden en hulpmiddelen die ten dienste staan van al wie wil meewerken tot de sociale en economische welvaart van het arrondisse ment en van het land. Een vruchtbare bespreking, die op deze uiteenzettingen volgde bewees de grote belangstelling die ook bij de bedrijfshoofden bestaat, en de goede wil die in die middens heerst, om bij te dragen tot de welvaart van ons ar rondissement. De wagen was nu aan het rollen, maar gezien de veelomvattendheid van het pro gramma dat moest uitgewerkt worden en de talrijke vraagstukken die dienen on derzocht en uitgewerkt, besloot de Be heerraad enkele subcommissies in het le ven te roepen, die ieder op hun gebied een bepaalde taak zouden te vervullen hebben. Om deel te maken van deze sub commissies zou de medewerking gevraagd worden van personen uit ons arrondisse ment. die in zekere problemen bevoegd en van groot nut kunnen zijn. Volgende subcommissies werden opge richt Werkloosheid en Werkverschaffing Voorzitter, dhr Delahaye E ToerismeVoorzitter, dhr Feys G. Openbare Werken en Verkeerswezen Voorzitter dhr Delhem D LandbouwVoorzitter, dhr Brut- saert G. Handel en NijverheidVoorzitter, dhr Gruwez E. Deze subcommissies hielden reeds en kele bijeenkomsten, initiatieven werden genomen die in een naaste toekomst den kelijk resultaten zullen opleveren. De sub commissie van Werkloosheid en Werk verschaffing heeft het op zich genomen statistieken op te maken inzake werk loosheid. de actieve bevolking van ons ar rondissement. de werkmogelijkheden. de graad van beroepsvaardigheid, enz. Een rondschrijven werd gestuurd aan de Werkgevers uit ons arrondissement, ten einde inlichtingen in te winnen nopens de aard van hun bedrijf, de moeilijkhe den waarmede ze te kampen hebben, de uitbreidingsmogelijkheden, het aantal ge bezigde werkkrachten, enz... Talrijke vragenlijsten werden ons ingevuld terug gestuurd. zodat we stilaan maar zeker een overzicht krijgen van de mogelijke verbeteringen en verwezenlijkingen die kunnen tot stand gebracht worden in ons a rrondissement. De Commissie van Toerisme bekom merd om de toeristische belangen van ons arrondissement heeft reeds enkele nut tige initiatieven genomen ondermeer werd er bij Stedenbouw protest aange tekend tegen het stelselmatig ontbossen onzer streek. Een vergadering werd ge houden met dhr Mertens Ingenieur en Economist bij de Dienst van Stedenbouw Westvlaanderen die handelde over de toeristische mogelijkheden van ons ge west. Plannen werden vooruitgezet om onze streek beter en meer te laten ken nen. zowel in het binnen- als in het bui tenland. Dit alles is een beginstadium, waarvan het beste mag verhoopt worden. Aan de heer Architekt Viaene. werd door de commissie van Openbare Werken en Verkeerswezen, opdracht gegeven een plan op te maken, zodanig dat we een overzicht hebben van de bestaande nij verheden. werkloosheid, verkeerswegen, waterwegen, enz... Een voorstel tot het oprichten van een zuiveringsstation werd in studie genomen. De commissie van Landbouw, zoals haar benaming het aanduidt, houdt zich bij zonder bezig met de landbouwvraagstuk ken Op de vergadering werd er bijzon derlijk gehandeld over de bescherming van de hop-, tarwe-, gerst- en tabakkui turen Een nota werd overgemaakt aan de Ministeries van Landbouw en Econo mische Zaken, om ons standpunt ter zake uiteen te zetten. De commissie van Handel en Nijver heid handelde over enkele vraagstukken die een mogelijke bescherming en uit breiding van de nijverheid nastreven. Om te eindigen, laten we hier aan toe voegen dat de onderscheiden commissies hier hoger vernoemd aan de Beheer raad van het Studiecentrum reeds enkele zeer nuttige en belangrijke adviezen voor gelegd hebben Het Sociaal-Economisch Studiecentrum onderhoudt de nauwste betrekkingen met de financiële organismen die opgericht zijn cm nieuwe nijverheden of uitbreiding van bestaande te financieren. We vernoe men de Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid De Natio nale Kas voor Beroepskrediet Bedrijfs- bevordering. We mogen bevestigen dat door onze tussenkomst reeds enkele re sultaten bekomen werden, een paar on dernemingen uitbreiding hebben kunnen nemen, en een drietal andere in onder handeling zijn. die naar de vooruitzichten een gunstig verloop kunnen hebben, wat aan tal van werknemers gelegenheid tot arbeid zou bieden. Ziedaar. Mijne Heren, een beknopt overzicht van de werking van het Sociaal- Economisch Studiecentrum, sinds zijn kort bestaan. De bekomen resultaten mogen bevredi gend genoemd worden, maar de taak die we aangevat hebben is groots, veel kan nog van ons gevergd worden, maar wan neer we eensgezind samenwerken, voor ogen hebbende, de sociale en economische expansie van ons gewest omhoog te hel pen. dan zullen we ook de voldoening mo gen smaken, mede gewerkt te hebben tot het verkrijgen van meer welstand en wel vaart ten bate van de inwoners van het arrondissement leper. Aan allen die hun medewerking daartoe verlenen, onze har telijke dank. Dhr Vanbesien. schatbewaarder, legde de balans opgemaakt op 31 December 1953 voor. waaruit bleek dat er 'n schul dig saldo was van 735 fr. Hij vroeg om ontlasting te bekomen hiervan. De heren Robyn. schepen der Stad leper, en Ver- straete. secretaris der Stad Poperinge. zagen de rekeningen na en onderteken den deze. Met algemeenheid van stemmen werd er ontlasting verleend aan de schat bewaarder en de beheerders. Vervolgens werd er overgegaan tot de kiezing van 5 beheerders. De 5 uittreden de beheerdershh. Demyttenaere, Doom. Feys, Gruwez en Rondelez. werden een parig herkozen. Dhr Voorzitter verleende hierna het woord aan de heer Moorkens. die han delde over enkele economische aspecten in Westvlaanderen. Vooraf wees de heer Moorkens erop dat er twee strekkingen zijn in onze provincie Autonomie in de Economie. Industrialisatie door Staatstussen- komst. In Westvlaanderen werken 'n zeer groot aantal ondernemingen zonder winst, zo dat de economie hier zeer kwetsbaar is. Anderzijds is de Westvlaamse industrie te veel afhankelijk van de Internationale toestand. Het gevolg hiervan is de grote werkloosheid. We hebben dan nog het probleem van de verdoken werkloosheid, ttz. grote tewerkstelling met minder pro ductiviteit. dit vooral in de Landbouw- en Verzorgingssector. In Westvlaanderen hebben we het grootst aantal alleenstaande handelaars (voor Ieper-Diksmuide66 per duizend), het gevolg hiervan is 'n verhogjng van de levensstandaard. Een ander probleem is de emigratie ivoor 't ogenblik 52.725). Dit zijn loon- trekkenden die in 'n ander land of pro vincie tewerkgesteld zijn. Wanneer we emigratie en werkloosheid samennemen, zien we dat er van de 260.000 loontrek- kenden in Westvlaanderen. er ongeveer 31 geen werk vinden in onze provin cie. Een ander aspect is de marginale te werkstelling. t t z. Westvlaamse arbeiders worden het eerst afgedankt, wanneer er minder werk is in de andere provincies. In Vlaanderen zijn de lonen over het algemeen lager dan in Wallonië, en toch wordt er hier meer gespaard dan in Wal lonië. Dhr Moorkens handelde vervolgens over het Actiecomiteit voor de Stichting van de Economische Raad voor Westvlaande ren. die dan in samenwerking met de Economische Raden van de andere Vlaam se provincies een blok zouden vormen, sterk genoeg om naast de Conseil Eco- nomique Wallonop te komen. Deze Economische Raad zou ook beter con tact kunnen nemen met de verschillende Ministerieshet zou tevens een coördina tie zijn van de verschillende Studiecentra. Hierna volgde een vruchtbare bespre king aandachtig gevolgd door de aanwe zigen. Interesseert U niets in onze op Postcheckrekening 461.73 (L. Dnmortier. leper) en U ont vangt e Het Ypersch Nieuws elke Zaterdagmorgen vanaf a. s. week tot einde Dec. 1954.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 1