TRUCK CHEVROLET sterk duurzaam economisch Cesar MOTTRIE O® 5 Q 0 BAKO KOFFIE! BAKO KOFFIE! CHEVRON a HET TPERSCH NIEUWS Bil 4 l»-4-l»54 ;-a BENZINEMOTOR MODEL 1954 DIESELMOTOR Geschouwd door het keuringsbureau tot 5.500 kgs. draagvermogen. Officiële Verdeler Maloulaan 28-30 IEPER Tel. 201.49 8 B11 DE VUURKRUISEN HOE GESTEMD 7 In een vorig arti kel hebben wij medegedeeld dat aan al de uittredende parlementsleden, een brief werd gezonden, om te vragen indien zij bereid zouden zijn onze rechtmatige eisen te stemmen. Thans heeft het Federaal Bestuur ons de lijst laten geworden van hen die, in geval van herkiezing beloofd hebben, in een juiste en billijke maat. de eisen der Oudstrijders uit de Vuurlinie van 1914-1918. te steunen. In opdracht van de Federatie bepalen wij ons er toe. enkel de namen op te ge ven van de uittredende Volksvertegen woordigers en Senatoren van Westvlaan- ■deren, die in gunstige zin hun belofte schriftelijk aan de Federatie hebben over gemaakt Deze in vette letters zijn de uittredende parlementairen van ons ar rondissement. die opnieuw hun kandida tuur stellen VolksvertegenwoordigersDe Clerck A-, Kortrijk De Kinder R.. Oostende-Veurne- Diksmuide Demets Marcel. Kortrijk La- haye Hilaire. leperLefere Fernand, le per Piers Jan. Oostende-Veurne-Diksmui- deStubbe Jeroom, leperVan Acker Achiel. Brugge; Van Glabbeke Ad.. Oost- ende-Veurne-DiksmuideVerhamme Ca- miel. Roeselare-Ingelmunster Dr Wostyn J B/ugge. Senatoren Beaucarne Jean. Kortrijk De Man Robert. RoeselareD'Hondt Ghis- lain. Roeselare-Tielt Missiaen Edgard, leperNeels G., BruggeSobry M., Oost- ende-Veurne-Diksmuide. De Federale Raad houdt er aan te ver melden dat enkele parlementairen hun steun hebben beloofd, maar tevens vragen hun naam te verzwijgen. Nochtans is het met groot spijt dat zij zich bij dit ver zoek neerleggen. Aan diegenen die hen naar een partij verwezen of in haar naam geantwoord hebben, wordt opmerkzaam gemaakt dat. om niet aan partijpolitiek te doen en er niet over te struikelen, het hun niet mo gelijk was. deze of gene partij in onze lijst te noemen. Het is daarom dat de na men in alfabetische volgorde worden ge rangschikt. De Federatie verontschuldigt zich eveneens bij diegenen wier toetre ding laattijdig is binnengekomen De uiter lijk gestelde datum van 31 Maart werd streng toegepast. Wij danken de mandatarissen van ons arrondissement die spontaan aan de man nen uit de Vuurlinie, hun steun hebben beloofd. De Vuurkruisen met hun families en verwanten zullen dat morgen Zondag in dachtig zijn. ONZE VUURKRUISENDAG Op 25 April aanstaande, trekken al de Vuur kruisen naar Brussel op. Het wordt <i On ze dag». Na de plechtigheden wordt het Patrona ge-comité aan de federatie voorgesteld. Ziehier zijn bijna definitieve samenstel ling Ere-Luitenant-Kolonel-vlieger, Ridder Willy Coppens de Houthulst. Voorzitter; Ere-Luitenant-Kolonel Michel Vandekerck- hoveEre-Majoor Alberic de Fraipont Ere-Kapitein DOM van der Cruyssen Ma rie-Albert. Emeritus Abt van OrvalEer ste Sergeant-majoor Henri Christiaens Ere-Majoor Marcel Corvelain (sindsdien overleden) Ere-Majoor Robert Viseur Kapitein-Kommandant Desenfan Jules Sergeant Jules Bouché en soldaat Decoster Jan-Baptist. Deze tien leden verdienden te zamen 115 vermeldingen voor schitte rende wapenfeiten. leder Vuurkruiser moet bij deze voor stelling aanwezig zijn. Daarom doet het bestuur een dringende oproep tot de le den met verzoek hun naam in ons lokaal te willen opgeven, dit tegen 18 Aprü. ui terlijke datum. De berichten uit de talrijke afdelingen voorzien een buitengewoon succes. Dat moet en dat zal, want ook onze Ieperse afdeling zal niet ten achter blijven. Geen geronk noch gepronk Slechts een eenvoudige naam toet Belgisch mineraal water met natuur lijke gassen. Depothouder M. Knockaert French laan 50 IEPER TdL 1» (8845) Kon. Ieperse Schaakkring CLUBKAMPIOENSCHAP Dhr Havegheer wint de hoofdkamp In de 3e klasse slaagde de jonge heer Havegheer erin de koene leidster Mej. Devacht bij de kraag te vatten. Beiden hebben nu nog 1 partij te spelen. Zullen de heren Desmaricaux en Vandaele als scheidsrechters fungeren In de eerste klasse moet de heer Bol- laert nog 1/2 punt veroveren om de pro motie naar de ereklasse te verzekeren, daar de heer Kaesteker in zijn rush door de knap acterende heer Gits werd gestopt. Deze partij was zeer opwindend en vol van gevaarlijke speldeprikken. Uiteinde lijk slaagde de witspeler erin de verde diging volledig te onttakelen en een kost baar punt uit de brand te slepen. De conditie van de heer Dewilde staat thans op zénithDe standvastige mooie uitslagen van de in de terugronde onge slagen ex-kampioen beloven een steekspel voor de tweede plaats, t LijderJude kreeg het nu zwaar te verdurendat weet de heer Laconte het best In de tweede klasse is de heer Duha- meeuw practisch zeker van de titel, daar de heer Grimonprez 2 steken liet vallen, terwijl de heer Mennens zich nu vastzet op de 4e plaats. Na een prachtig debuut blijft de heer Depoorter aan de staart van de rangschikking. Uitslagen der matchen van 6 April le Klasse: (19e ronde) Grimonprez - Bollaert 2 Gits - Kaesteker 1 Laconte - Benoot I Dewilde - Jude 1 Du Brulle - Baert 1 byeDe Roo Klassement M W V 1. Jude 17 11 2 4 12 5 2. Bollaert 18 9 6 3 12 6 3 Laconte 14 10 2 2 11 3 4. Dewilde 16 8 5 3 lOj 5J 5. Kaesteker 17 6 6 5 9 8 6. De Roo 16 7 3 6 8j 7J 7. Du Brulle 18 8 1 9 8j 9) 8. Gits 18 6 3 7 7j 8j 9. Baert 17 4 4 9 6 11 10. Benoot 17 4 3 10 5J lij 11. Grimonprez 16 0 1 15 1 15$ 2e Klasse (18e en laatste ronde) Duhameeuw - Pyck afgebr. Grimonprez M.-Vandenhoven 2 Decorte - Lemenu X Mennens - Depoorter 1 T'Jonck - Knockaert R Uitgestelde partijGrimonprez - Decorte 2 Klassement M W V 1. Duhameeuw 14 11 2 1 12 2 2. Grimonprez 16 9 2 5 10 6 3. Knockaert 15 9 1 5 9$ 5$ 4. Mennens 17 8 2 7 9 8 5. T'Jonck 17 8 1 8 8} 8$ 6. Lemenu 17 7 2 8 8 9 7. Decorte 17 5 4 8 7 10 8. Pyck 15 7 0 8 7 8 9 Vandenhoven 17 6 0 11 6 11 10. Depoorter 18 4 2 12 5 13 3e KlasseBaete - Desmaricaux 2 Vandaele - Devos 2 Baudewijn - Beernaert 2 Havegheer - Devacht 1 Lammens - Boudry X Uitgestelde partijen Baudewijn - Havegheer 2 Devacht - Baudewijn 1 Klassement M W V 1. Devacht 17 15 0 2 15 2 Havegheer 17 15 0 2 15 2 3. Devos 18 11 0 7 11 7 4. Desmaricaux 16 9 1 6 9$ 6$ 5. Beernaert 18 9 1 8 9$ 8$ 6. Boudry 18 7 1 10 7$ 10$ 7. Vandaele 15 7 0 8 7 8 8. Baudewijn 17 6 0 11 6 11 9. Baete 18 3 0 15 3 15 10. Lammens 18 2 1 15 2$ 15$ Matchen voor Dinsdag 13 April om 20 u. le Klasse: 20e ronde (voorzien op 20-4-54) Baert - Dewilde Jude - Laconte Benoot - Gits Kaesteker - Grimonprez Bollaert - De Roo byeDu Brulle 2e Klasse (achterstallige partijen) Knockaert - Decorte (11e r.) Lemenu - Duhameeuw (13e r.) Mennens - Pyck (14e r.) 3e Klasse (achterstallige partijen) Devacht - Vandaele (11e r.) Havegheer - Desmaricaux (15e r.) JEUGDSCHAAK Zaterdag 17 April te 14 uur in het Hotel De Maan. derby College - Atheneum op 15 borden. De stand is 1-1. Wie haalt ditmaal de wisselbeker TROPEE DER JONGEREN 193-4 Begint Dinsdag 20 April om 9 uur in plaats van Woensdag 21 April. De 2 fina listen spelen de finaal in de Hallen op 25-4-54. Inschrijving vóór 18 April bij de Hr Lucien Jude. 12. Maloulaan. leper, met opgave van naam. adres en geboorte- da tuin- BOULOGNE IEPER op 15 borden, op Zaterdag 10 April 1954. le Vertrek om 14 uur. Laatste vertrek om 17 uur. Rendez-vous Tout va bien Place Dalton, om 19 uur. SCHAAKSTAND IN DE HANDELSFOOR Donderdag 15 April e.k. zal onze stand door Z. Exc. de Gouverneur van West- Vlaanderen geopend worden. Een korte plechtigheid zal gevolgd worden door de onthulling van ons nieuw embleem en te vens zal het bestuur aan Zijn Excellentie de titel van lid Honoris Causa aanbie den. De leden worden uitgenodigd zich te groeperen tegen 15 uur. NIEUWS VAN HET INTERNATIONAAL SCHAAKTORNOOI Wij kunnen thans melden dat reeds meer dan 100 Belgische en Franse in schrijvingen in de respectievelijke fede raties binnen zijn. Op Paasmaandag zal de Belgische formatie te Oostende defini tief gevormd worden. Wij ontvingen mooie giften van han delsfirma's voor ons a.s. internationaal tornooi. Om. een gouden Pontiac arm banduurwerk geschonken door de tornooi- leider van de B S B. Hr Evenepoel. Wie giften in natura wenst te schen ken gelieve ze te deponeren in ons club lokaal Hotel De Maan leper. JEUGDSCHAKEN ATHENEUM IEPER - ATHENEUM OOSTENDE 7-13 Met redelijk zware scoor werden onze jongens verslagen. De uitslag leidt geen twijfel. Oostende was sterker. Toch is het onze beurt om verzachtende omstan digheden in te roepen. 3 spelers dienden gemist wegens ziekte. Te 14 uur werd in de turnzaal van het Atheneum na een woordje van beide jeugdleiders, de Heer Billiet van Oosten de en de Heer Jude van leper, in aanwe zigheid van de Heer studieprefect Croes. hel hout gekruisd en al vlug deed het resultatenbord uitschijnen dat deze 3e wedstrijd In het voordeel van de kust- rr.cnnen zou beslecht worden. Te 17 uur was het pleit beslist en konden de Oosten- denaars na nog een glas in het lokaal van de K.I.S.K. te hebben geledigd, met de zege huiswaarts keren. Technische uitslagen 1 Loonis - Vanhoorne 0-1 2 Vanderstichelen - Beyen 0-1 3. Havegheer - Vandesande $-$ 4. Lambelin - Cuflfez 0-1 5. Van Robaeys - Verbiest $-$ 8. Devos - De Groote 0-1 7- Baeke - Langenaekens 0-1 8. Vanholst - Schepens 1-0 9. Durieu - Boven 0-1 10 Vandromme - Gunst 1-0 11 Covemaeker - Verplancke 1-0 12. Buytaert - Laridon 0-1 13. Bossue - Degrave 1-0 14. Herreman - Vandamme 1-0 15 Goemaere - Soenen 0-1 16. Van Overbeke - Degraeve 1-0 17 Lombaert - Verhelst 0-1 18. Mariën - Dubois 0-1 19 Comyn - Wlllaert 0-1 20 Denys - Devriendt 0-1 7-13 Weet U Mevrouw, dat de Sieuwe Was- en Zelfwasserij ACKE-CAILLIAU Dikkebusstw. 130 - IEPER - Tel. 142 Uw was wast. het werk en al de produc ten levert, winddroog naar huis voor 7,50 fr. het kilo Wij doen ook de halfklare en kastklare was Doe een proef en U zult zekere kliënte blijven. Wij aanvaarden ook Droogkuis (8616) N. C. Middenstandsverbond GEWEST IEPER Twee weken geleden, verscheen in dit blad de lijst onzer gewone zitdagen. Hier onder volgen nu de buitengewone zitda gen voor speciale aangelegenheden. Raadplegingen bij dhr Desplenter, pro vinciaal fiscaal adviseur van het N.C.M.V. te Wervikde eerste Vrijdag van de maand, van 930 u. tot 10 uur; te leperde derde Donderdag van de maand, van 2.30 u. tot 3 uur. (Telkens in het N.C.M.V.-lokaal). Dus op Donder dag 15 April aanstaande. N. B. - Het geldt hier consultaties voor buitengewoon lastige gevallen. Raadplegingen bij dhr Godderis, verte genwoordiger van de Onderlinge Kassen en het Sociaal Bureau. 47. Nieuwe Gent- weg. Brugge. In ons gewoon lokaal... te leperde eerste en derde Zaterdag van de maand, van 10 u. tot 112C u. te Wervikde tweede Vrijdag van de maand, van 9.30 u. tot 11 uur. N. B. - Raadplegingen nopens moeilijk heden met gezinsbijdragen of -vergoedin gen of andere sociale wetten. Pensioenaanvragentot nadere mede deling. elke Maandag en Donderdag van 14 tot 16 uur. op het gewestelijk secre tariaat te leper Ook op de zitdagen bui ten leper, doch niet op de voormiddag- zitdagen te leper. Wat betreft de Pensioenaanvragen worden de Inlichtingen verstrekt en in gevuld op een inlichtingenformulier, het welk kan meegenomen worden bij de Heer Ontvanger der belastingen, bij de persoonlijke aanvraag van het pensioen. De gewestsecretaris. MATRASSEN ALBERT SLOSSE 27, Vaadeapceweb—apl leper - Tal 481 Hebt ge het al gehoord We moeten terug naar de HANDELSFOOR gaan. Om gratis te proeven die fijne tas Wie xegt dat de koffie duur is Daar is niets van, gezien we in de HANDELSFOOR gratis een tas kun- n?n drinken en welk een goeie lekkere (9499) im mwxa MOM N. S. B.-NIEUWS Huldebetoon Op Zondag 28 Maart LL had te Brugge een plechtigheid plaats waarin ons nede rig en verdienstelijk bestuurslid, Bones Michel, afgevaardigde van het NW.O-S., betrokken was. Door de heer Hennckx. a'gemeen Voorzitter van het N.W.O.S.. werd de Erkentelijkheidsmedaille aan ons aller vriend Michel overhandigd, voor de uitstekende diensten aan dit werk bewe- Dat hij dit benijdenswaardig ereteken ter. volle verdiend heeft lijdt geen twijfel, wanneer men weet dat hij. om t even in welke omstandigheden en soms in zeer ongunstig weder bezoek bracht aan in nood verkerende oudstrijders te Kemmel. Vla- mertinge. Voormezele. Elverdinge. St Jan. enz., enz. En dit alles onvergoed Onze afdeling is fier over hem en in naam van het bestuur in 't bijzonder en van al de leden In 't algemeen wensen wij hem hartelijk proficiat. Wij danken hem ook in naam der honderden ongelukkigen die. door zijn tussenkomst, van dit scho ne werk hebben genoten. Mocht hij nog lange jaren dit aposto laat voortzetten. Algemene Vergadering van Zondag 4 April De vergadering wordt om 10.25 uur ge opend. De Voorzitter verwelkomt de tegenwoor. dige leden en vraagt een minuut stilte ter nagedachtenis der afgestorven kame raden. Het verslag der voorgaande algemene vergadering, het moreel en het geldelijk verslag worden zonder bemerkingen goed gekeurd. Makkers Tytgat en Geeraert worden aangeduid om de rekeningen na te zien. Makker Demets, die als spreker op treedt. drukt zijn voldoening uit hier te leper, de historische stad omringd van tal rijke kerkhoven, de heldhaftigheid der ge allieerde troepen herinnerende, het woord te kunnen komen voeren in naam onzer zijn. woTden de uittredende en herkies grote N.S.B. vereniging, gesticht voor 35 hare bestuursleden herkozen jaren en nog steeds op de bres voor het veroveren der rechtvaardige eisen der verdedigers van het vaderland. In MS B. wordt geen onderscheid g*. maakt tussen Walen en Vlamingen, er heerst naastenliefde en kameraadschap De leden van het bestuur zijn altijd ter uwer beschikking en dit zonder de min ste vergoedingde index is hun onbe kend Jammer genoeg dat geen eensgezindheid bestaat onder alle oudstrijdersverenlgin. gen. dan zou reuzenwerk kunnen worden verricht- Spreker dringt aan opdat alle oudstrij ders de eretekens zouden aanvragen waar op ze recht hebben, want, zegt hij, de kin- ders van hen die het nodige niet dede» zouden kunnen denken dat hun vader aan zijn Vaderlandse plicht zou zijn te kon gebleven. Hij haalt nog volgende punten aan Verschil van behandeling der invalieden van 1914-18 en deze van 1940-45. der we duwen van beide oorlogen, der krijgsge vangenen. Hij geeft pittige voorbeelden voor wat het toepassen van het Statuut der Krijgsgevangenen 1940-45 betreft en het toekennen van de Vuurkaart aan de Strijders 1914-18. Hij eindigt met de leden aan te wak keren om vrienden en kennissen te over tuigen lid van N.S.B. te worden. Deze rede wordt geestdriftig toegejuicht De voorzitter bedankt de spreker en geeft het woord aan makker Bories, afge vaardigde van het N.W.O.S., die de or ganisatie van dit werk in brede trekke» uiteenzet, de voordelen te kennen geeft en de te vervullen formaliteiten aan duidt om ervan te kunnen genieten. Vervolgens geeft de Voorzitter kennis van de eervolle onderscheiding die aan makker Bories te beurt valt, namelijk de eTkentelijkheidsmedaille van het N.W.OS die hem, verleden Zondag te Brugge door de algemene voorzitter werd overhandigd Een verdiende hulde werd aan de ver- eremerkte gebracht. Daar geen kandidaturen toegekomen De vergadering wordt om 12.15 uur ge heven. Een prachtige Vakantie voer zeer weinig geld TIROL 7 dagen 1.815 fr. Alles inbegrepen Vraag ons programma. Vlaanderenstraat 7 VIERT ZIJN OOSTENDE 25 JAAR Tel. 7.45.18 BESTAAN Vraag ons programma met 42 verschillende reizen (9379) EEN VERDIENSTELIIK O',r*cTDiir>FR GING HEEN Albert Lalous ten grave redraven. Zijn wekelijkse arbeid volbracht, was hij tevreden, zich aan zijn geliefd vissen te kunnen wijden. Toen wij hem Zondag voor 14 dagen om 9 u. op de Grote Markt Koning Albert I zagen voorbij rijden en de richting van de vaart inslaan, hadden wij nooit durven denken, dat het de laat ste maal was, dat wij hem een goede dag hadden kunnen zeggen. Inderdaad, het was zijn laatste fietstocht, 's avonds vernamen wij de droeve mare. Het be stuur van N.V.I. en ook het Verstand- houdingseomiteit der oudstrijders, zorg den er voor. dat hij prinselijk zou begra ven worden, en dit als dank voor zijn toewijding voor de goede zaak, deze der weduwen en wezen, der invalieden en van zijn vrienden in het algemeen. De 12 vlaggen der aangesloten groepe ringen gingen zijn stoffelijk overschot vooraf, gevolgd van zeer veel invalieden, die geleid werden door al de leidende figuren der Ieperse oudstrijderswereld. Een grote prachtige krans, in natuurlijke bloemen, vanwege N.V.I. en een andere vanwege N.W.O.I. (nationaal werk der oorlogsinvalieden van België) werden door zijn vrienden gedragen. Bij het open graf, sprak de H. A. Devos volgende Ujkrede uit in naam van het Bestuur en leden van het Nationaal Ver bond der Oorlogsinvalieden Geachte Familie, Mijne Heren, Aan de boord van dit killig graf, is mij innaam van ome Voorzitter en Bestuurs- f,?rT-'t0e. taak °vaele0d. aan onze vriend Albert Lalous, een laatste vaarwel te brengen. T)ere^J'a^ oeboTen te leper de 31 December 1898 en werd in 1915 door de uUzlflT h<£T*' samen met rijn 'amilie de' oedrevenen vestig- Blr£(FZn£Z ioachtlien'arige ouderdom werd hij in WhSTls? leaeT °p0eTOePen en Z. j 1 Linieregiment ingelijfd HU vervoegde het Belgisch Front in 1918 Z maakte het laatste bevrijdingsoffensief me- I He. nochtans werd hij te Beitem, in Octo ber 1918 gekwetst aan het linker Been en behield er een bestendige invaliditeit van Na in verscheidene hospitalen verzorgd te zijn geweest, kwam hij ten jare 1920 ntur leper terug, waar hij ook de uitbating van zijn ouders, tot de grond vernield terug vond. Was hij een dappere strijder binst ie laatste gruweldagen van de oorlog, zo hij ook de moedige Belg die niet aarzelde zijn haardstede herop te bouwen en mede te werken aan de herwording van zijn stad leper. Niettegenstaande zijn grote kommer nissen van de na-oorlog, sloot hij zich bi) ons aan en werd lid van ons Bestendig be stuur, in September 1922. Binst deze lange tijdspanne was hij de onvermoeibare medewerker en de zeer ver kleefde makker. In 1930 werd hij als feest leider aangesteld en vervulde tot in zijn taak, tot voldoening van iedereen. Voor zijn bewezen diensten aan het Na tionaal Verbond der Invaliden en zijn le den, werd hij in 1948 benoemd tot Bidd in de Leopold II Orde, drager der guide» medaille van N.V.I. Het was met een of- rechte fierheid dat hij deze hoge onder scheiding bij elke plechtigheid op rifn born spelde nevens zijn talrijke Oorlogseret kens op het slagveld gewonnen. Vol moed alhoewel door de ziekte g kweld hield hij zijn plichten vol tot het einde van zijn leven. Zijn plots heengaan heeft ieder ran o*> verrast en teneergeslagen. Geachte Familie, mochten deze eenvoudige, doch recht nige woorden een balsem wezen op de heelbare wonde die het heengaan van teergeliefde echtgenoot en vader heeft weeggebracht. Goede vriend Albert, gedurende een derde van een eeuw <- gij aan de zijde van Uw kameradeno de enkele jaren waar zij nog zullen UW voortzetten bij de leden, zal hun de n* innering van Uw plichtbesef, van Uw kleefdheid, van Uw Vaderlandsliefde Wven. Slaap zacht. Albert. Wij zeggen v wel tot in de Eeuwigheid. Aan Mevrouw Lalous en familie. Het Ypersch Nieuws zijn innigste ken van deelneming aan-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 4