KLEINGEBRUIKEN Weiden en Zaailanden Leest en verspreidt 'T YPERSCHE. water verschaffe Onze dankbaarheid en die onzer stadsbewoners zou den Heer Hoog Gom- rmssaris ter eeuwigen dank ten deele vallen Neuve-Égüse MANNE GELESTE Ils sont heureux les Neuve-Eglisois, la Com mission de répartition du bétail leur a fait la faveur le 10 courant d'amener chez eux, un troupeau de 740 bêtes bovines qui ne leur était, paraït-il, pas destine. II est vrai que la réparti tion n'est pas encore faite; les bêtes venues directement, 'taais sans di'rect!, d'Mlemagne doivent avoir le temps de se remettre des fati gues de leur voyage, et puis, ii n'a pas encore été décidé, si c'est vivant ou mort, que ce bé tail destiné, on peut le supposer, a relever le cheptel dans le pays dévasté, serait livré aux l'ermiers. Car pour bannir toute impatience, les Neuve- Eglisois peuvent journellement se rendre compte de ce que peut l'incurie administra tive. Déja le transfert de ces bêtes s'est fait dans des conditions si déplorables que beaucoup sont arrivées malades, et la Gommission ne pouvait elle aussi avoir une idéé meilleure que de les parquer dans des prairies situées au pays dévasté oü elles n'auraient aucune herbe a brouter, et oü elles auraient pu, dés leur arri- vée, se désaltérer dans l'eau impure et stag- nante des trous d'obus, si encore, par suite de leur faiblesse elles ne perdaient pas l'équilibre tombant dans ces mêmes trous d'obus oü elles trouvaient une sépulture toute faite. Encore celles qui périssaient de la~ sorte étaient-elles plus heureuses que celles qui de- vaient péniblement trainer sur leur pattes chancelantes leur corps amaigri pour tomber, faute de soins et de nourriture, au bout de quel- qües jours sous le couteau du bocher. C'est a raison de vingt a vingt-cinq bêtes par jour qu'on voit fondre le troupeau. La ma- ladie est contagieuse, déja plus de 150 bêtes sont crevées, mais qu'importe, il faut des jours avant qu'on se decide a écarter celles qui ne sont pas encore atteintes. Si encore ce n'était que ce troupeau qui était voué a F extermi nation peut-être 1'Administration recher- chera-t-elle s'il n'y a pas qüèlque faute a 're- procher a l'un ou l'autre de ses préposés. Mais de quel droit, les Neuve-Eglisois se posent la question avec anxiété, vient-on exposer a la contamination leur propre bétail, et empester tout le pays. Non ce n'est pas la manne ce leste qui leur tombe, et franchement les Neuve- Eglisois sont déja suffisamment éprouvés pour ne plus avoir a subir par la faute de l'Admini- stratiori ce nouveau fléau. Gheluwe Voor den oorlog telde die gemeente 4971 in woners. Op 1 Mei 1920 waren er reeds 3500 er van wedergekeerd. Sommige wonen in goede barakken, vele in gebrekkige tenten, andere, gelijk konijnen, in oude duitsche schuilplaat sen. Indien het Belgisch Gouvernement wat men schelijker, wat verstandiger handelde, met de bevolking der verwoeste streek, zou men hier overal een ongelooflijken vooruitgang besta- tigen Maar neen! De ministers willen niet dat wij initiatief hebben. Officieele ambtenaren alleen zijn tot alles onbekwaam, terwijl de inboor lingen zelve niet weten wat hun nuttig is. Deze krijgen geenen duit om zich uit den slag te trekken, terwijl de officieele ratten miljioenen verteeren in ongewenschtè Werken. Het volk mag geene' huizen bouwen omdat men zich de moeite niet wilt geven de nieuwe plans der gemeenten goeü te keuren. En toch wordt het leven uit onze streek niet verdoofd. Wat wonderlijk volk, ons Vlaamsch boe renvolk Encore SMI. Delacroix Beaucoup de nos confrères de Hruxelies out protesté avec vivacité contre les incohcevables accusations de M. Delacroix a l'égard de ceux que la guerre a. ruinés. Quelques grands quotidiens de province en ont fait de rnême, et nous ne résistons pas au désir de reproduire le dernier paragraphe d'un article paru, sous le titreLe Calice des Sinistrés», dans la Flandre libérale» du 10 Mai Tout ce que les victimes de la guerre deman- dent, c'est que la collectivité leur vienne en aide pour reconstitüer leurs patrimoinês d'a- vant-guerre, sacrifiés sur l'autël de la patrie 11 n'existe pas de dette plus sacrée que celle que nous avons contractée envers eux, et s'il est pour ces pauvres gens une constatation parti- culièrement douloureuse et révoltante, c'est de constater qu'après avoir été. financièrement la ch és par nos puissants alliés d'outre-mer, pro- metteurs de beaux jours, ils sont, dans leur dé- tresse, büdgétairqment lachés par notre pre mier ministre, champion de la reconstruction nationale Non seulement ils sont abandonnés a leur triste sort, mais notre Premier les traite de profiteurs de guerre. Garesse- rait-il secrèteinent le projet de mettre un im- pöt sur les ruines Nous le saurons bientöt Algemeene Vergadering van den Belgischen Boerenbond. De Algemeene. Vergadering van den Belgi schen Boerenbond heeft dit jaar plaats te Ant werpen, in den Burgerskring, Koningstraat, 6; zij begint 2e Sinxendag te 9 uur. Ziehier de dagorde Verslag over den toestand van den Belgi schen Boerenbond en zijn werking in het jaar 1919», door Z. D. H. Kan. Luytgaerens, alge meen secretaris 2. De standsorganisatie voor de boeren de arrondissementsbond van .hoerengilden 3. De economische nood van den landbouw en de landbouwpolitiek; 4. De technische toestand van den landbouw; 5. Allerlei. De leden der hoerengilden welke deze alge meene vergadering bijwonen hebben ook vrij en toegang tol de algemeene vergadering van het Katholiek- Vlaamsch Congres, welke den 2" Sinxendag 's namiddags zal gehouden worden. Wie de. algemeene vergadering van het Con gres niet zou bijwonen, zou in den namiddag gelegenheid hebben den molen van den Boeren bond, in de Vande Wervestraat. 61, te gaan bezichtigen. De aandacht der leden onzer hoerengilden wordt ook getrokken op de vergadering der landbouwafdeeling van het Katholiek- Vlaamsch Congres deze afdeeling vergadert den Zondag (le Sinxendag) 23 Mei, te 2 uur in Sint Jan Berchmanscollege, Meir, 36, te Ant werpen. Volgende punten worden daar bespro ken 1. Landbouwwerklieden, door E. P. Walra- vens, landbouwingenieur 2. Vlaamsch lager, middelbaar en hooger landbouwonderwijs, door E. Van Olmen, land- bouwscheikundige 3. Landbouwtoestanden in West-Vlaanderen, door M. Gilot, bestuurder van het bureel van den Belgischen Boerenbond te Roëselare. 4. Landbouwpolitiek, door hoogleeraar Sap. Ook tot deze vergadering worden de leden uitgenoodigd. Watou INHULDIGING van het vaandel der 518 Oud-Strijders. 't Was prachtig weêr en ongehoord veel volk. De kerk was proppens vol. De Eerw. Heer Cyr. Verschaeve, de rechtzinnige vriend der 'Oud- strijders, die goede Vlaamsche ziel, die 't leven onzer soldaten heeft meegemaakt, heeft ons een sermoen opgediend, dat toch zoo prachtig en heilzaam was en voor de beproefde Ouders en voor de Oud-Strijders. 't Is hunne schuld niet, zei hij bewogen dat ze overgebleven zijn wij hoorden dat helsch gerucht en zagen die vernielende en doodzaaiende obussen ontploffen, maar zijl zij moesten daarin... Vergeten we nooit wat die sukkels daar afgezien en voor ons gedaan heb. ben. Na vele jaren slechts, zullen wij zien en gevoelen welke diensten de Oud-Strijders be wezen hebben en aan ons; en aan de gehéele samenleving, 't Is ons een heiligen plicht, ze te helpen waar wij kunnen, en hunne verdien- sten nooit te vergeten.» Op een verhoog ter groote markt te dier gele. genheid opgetimmerd sprak de Heer en Vriend An toon Lambrecht eene gloedvolle rede over 't Vaandel en zijne beteekenis. Hij maande de Oud-Strijders aan steeds en overal hunne prachtige vaan weerdig te zijn, in hare plooi en vereenigd te blijven en er altijd hunne on gelukkige Broeders in vertegenwoordigd 'te zien. Hij werd daverend toegejuicht. Dan was het onzen vriend Heer Albrecht Pil, die in boeiende bewoording sprak over de rechten en vrijheden der Oud-Strijders in 't bijzonder en van 't Vlaamsche Volk in 't alge meen. Na deze prachtige aanspraak, die fel werd toegejuicht, schonk M. Pil het Vaandel aan Be stuurder Meester Butaye, die het de. Oud-Strij ders overhandigde en eene hertelijke dankrede uitsprak. Het blad is te bekomen te Yper, bij Mej. Souxdorf, Boterstraat, dicht de Markt. Studie van den notaris Alfred REYNAERT te Yper. OPENBARE VRKOOPIIVG van verscheidene te WOESTEN en te RENINGHE. De notaris Alfred Reynaert, te Yper. zal openbaarlijk verkoopen op DONDERDAG, 17 JUNI 1920, om 12 uren voormiddag- te Woesten, ter herberg «De Vetten Os», bij Gamiel Boudry, de volgende goederen Knopen 1 en 2. 1 H. 19 a. 90 c. bouwgrond, gebruikt door E. Yandevoorde tot 12 Oktober 1920, mits 137 fr. 's jaars, en 1 H. 37 a. 30 c. bouwgrond en weide, gebruikt door Florentijn er Eecke, tot i Oktober 1920, mits 177 fr'. 's jaars. Koop 3. 74 a. 70 c. bouwgrond en weide, gebruikt door H. Desmadrvl tot 1 Oktober 1920, mits 95 fr. 's jaars. Koop 4. 77 a. 30 c. bouwgrond, gebruikt door Edm. Decorte en Gh. Pattyn, (1920), mits 100 fr. 's jaars. Koop 5. 77 a. 30 c. bouwgrond, gebruikt door E. Moerman tot 1921, mits 100 fr. 's jaars. Koop 6. 94 a. 50 c. bouwgrond, gebruikt door E. Moerman en G. Vandenbussche tot Oktober 1920, mits 112 fr. 's jaars. Koopèn 7, 8 en 9. - Huis én 2 H. 28 a. 60 c. bouwgrond en weide, gebruikt door G. Vanden bussche tot. Oktober 1920, mits 175 fr. 's jaars. Koopen 10, 12 en 13. - Huis en 1 H.'71 a. 26 c. tuinen, weide en bouwgrond, gebruikt door Henri Hoe! tot Oktober 1920, mits 200 fr. 's jaars. Koopen 11, 15, 16 en 17. 3 H. 78 a. 40 c. bouwgrond, gebruikt door Iïilaire Roet tot Ok tober 1920, mits 475 fr. 's jaars. Koopen 14 en 18. Huizen, 2 H. 93 a. 30 c. bouwgrond, gebruikt door Henri Vandenbus sche tot, Oktober 1920, mits 405 fr. 's jaars. Koopen 19, 20 en 21. 1 H. 83 a. 60 c. bouw grond, gebruikt door Remi Moutton, tot Okto ber 1920, mits 155 fr. 's jaars. Koop 22.71 a. 90 c. bouwgrond, ongebruikt. Koop 23. 18 a. 50 c. bouwgrond, gebruikt door U. Mahieu tot Oktober 1920, mits 18.50 fr. 's jaars. Koopen 24 en 25. 99 a. 43 c. bouwgrond, gebruikt door Emiel Mahieu tot Oktober 1920, mits 125 fr. 's jaars. Koopen 26 tot en met 33. Huis en 9 H. 93 a. 48 c. weide, boomgaard en bouwgrond, makende samen de Hofstede, gebruikt! door Placide Vandenbussche tot 1 Oktober 1920, mits 1135 fr. 's jaars. Boomprijs 500 fr- Koopen 34, 35 en 36. Huis en 3 H. 47 a. 91 c. tuin, weide en bouwgrond, deel der vroe gere hofstede Lampaert. Voor verdere inlichtingen zie de plakbrieven.

Het Ypersche (1925-1929) | 1920 | | pagina 2