i I II ho ie Jaargang, iN° 11. 3 JULI lre Année, N° 11. 3 JUILLET 1920 - - - Weekblad - - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres L w m Orgaan der Vereeniging der Geteisterden, der Ypersche Clubs, enz. Beheer, Opstel en Aankondigingen Yperstraat, 21, POPERINGHE Abonnement tot 31 December 1920 5.00 Voor 't buitenland 7.SO Organe de l'Association des Sinistrés, des Clubs Yprois, etc. Rédaction, Administration et Publiciié Rue d'Ypres, 21, POPERINGHE Abonnement jusqu'au 31 décembre 1920. 5.00 Pour l'étranger 7.50 Aan de geteisterden van bachten de kuipe. Het wordt hoog tijd dat de hooge oomes van «voor de kuipe zich eens degelijk en gewe tensvol overtuigen van al den nood en wrange ellende, waarin ad...mi...ni...stra...tieve lamlen digheid en dito onbekwaamheid zoovele dui- zende geteisterden gedompeld laat. Het wordt hoog tijd dat er een einde kome aan die averechtsche werkmethoden, die twee jaren na den wapenstilstand in de verwoeste gewesten niets goeds tot stand gebracht heb ben, die derwijze werden toegepast dat de her opbouw onzer zoo diep beproefde dorpen en steden er eerder door werd tegengewerkt dan bevoordeeligd en dat ontzaglijke sommen gelds, die anders zoo wel te pas zouden gekomen zijn aan een noeste en moedige, maar uit hare ver nielde woonsteden verdreven bevolking, op een wraakroepende manier werden verkwist en verbrast. Ja, de miilioenen dansen! Sedert twee jaren wij laten de oorlogsperiode er maar liever uit dansen zij op zoo verschrikkelijke wijze dat reeds meer dan een weldenkend man tot 's landsbestuur een dringende waarschu wing richtte en tot de bevolking een langen noodkreet Geen van beide schijnt tot nog begrepen ge worden te zijn. En nochtans ik herhaal het hier: Het is hoog tijd dat 's landsbestuur meer rechtvaardigheid aan den dag legge, om een wreed geteisterde bevolking, die algeheele vergoeding der gele den oorlogsschade welke het haar zoo plechtig heeft beloofd en toegekend, als een heilig en onaantastbaar recht in de ruimste mate en in den kortst mogelijken lijd te verschaffen. Terwijl een te kwistige hand Gockerill Ougrée-Marihage en andere Waalsche nij- vcrheidsgestichten, terwijl Palace Hotel en dito meer het eene millioen na 't andere als een henielsch manna ten deele liet vallen, werd i" °hze streek slechts met wrekkige hand scha devergoeding verleend. Men moet ziende blind en hoorende doof zijn °tti niet, te bespeuren dat voor de Mark Millio naire Gresusen met een onbegrijpelijke par- 'Jdigheid te werk is gegaan geworden en dit h1'1 nadeele der ware geteisterden, die meesten deels sukkelaars van bachte de kuüpe zijn Hoelang nog wordt dit goedzakkig geduld anneer komt hier een einde aan Het wordt hoog tijd, West-Vlaamsche getei sterden, dat gij wat krachtdadiger uwe rechten uHet, wilt gij niet dat het bedrag uwer recht matige schadevergoeding tot nul verminderd Avorde door de hooge oomes van een U ongene gen ministerie en door een leger van parasiete ureelratten, terwijl anderzijds een nooit, ver- Y'gde fiskus steeds meer en meer van 't wei- 1 TllSe Hat, gij nog bezit, zoekt in te slikken Een oog in 't zeil Geteisterden van bachten de kuüpe Uw levensbelangen staan op 't spel en zijn erg bedreigd Een vijand, die van de Duitsche bezetting niets goeds heeft geleerd, loert op u en wilt u doodeenvoudig uwe heilig ste levensrechten wegsmokkelen Een waakzaam oog in 't zeil zoo niet zal 't ras met u gedaan zijn Onlangs sprak ik met een uwer volksver tegenwoordigers, die mij verklaarde, dat er voor onze arme streek bijlange niet genoeg ge daan werd, dat ineri ons van hoogerhand eerder nadeel dan voordeel scheen te wenschen, en dat het hoog tijd was dat de geteisterden met ver- eenigde krachten samen spannen moesten om de lamlendige onverschilligheid waarmede men van Brussel uit op onze puinen nedèrziet, wakker te schudden Dit is maar al te waar. Er dient bovendien ras beraadslaagd te worden over uwen treuri- gen toestand, maatregels dienen door ons allen genomen te worden opdat men eindelijk het gevaarlijke van 't spelletje begrijpe, dat men ons spelen wil en opdat men eindelijk inzie, de noodzakelijkheid ons spoedig te geven wat ons toekomt... niet als een misgunde aalmoes- maar als ons heiligste en onaantastbaarste recht. Les sinistrés de Wervicq a la Chambre. Mardi dernier une vinglaine de délégués de l'Association des sinistrés de Wervicq, ont été re?us a la Chambre des Iteprésentants. Dans la matinée, une entrevue a eu lieu avec MM. Bruneel, Glorie et Vandromme; après un échange de vue trés intéressant, la réception a été interrompue pour reprendre dans l'après- midi. A la seconde entrevue assistaient M. Jaspar, mi- nistre de l'Intérieur, M. Ie baron Ruzette, MM. les sénateurs Bruneel et Nolf, MM. les députés Buyl, Colaert, Debunne, Glorie, Vandromme et toute la délégation. M. Geuten exposa clairement les desiderata de la region dévastée et, après avoir dépeint briè- vement la situation déplorable dans laquelle se débattent les sinistrés, M. Ie ministre de l'Inté rieur donna la promesse formelle de l'indemnité intégrale, Après avoir repris une a une les reven- dications formulées, il déclara que satisfaction sera donnée et protesta de tout, son dévouement pour les régions dévastées. M. Ie ministre de l'Agriculture exposa ensuite ce qu'il avait fait et ce qu'il fera encore pour les sinistrés. MM. les sénateurs et députés sont des mieux disposés et ont formellement promis leur concours au droit sacré de l'indemnité intégrale. Espérons que la période des tiitonnements et dos discours sont en train de se transformer en faits et actes, que d'ici pen les reconstructions et les fonds mis a la disposition de l'initiative privée viendront confirmer toute l'importance de cette démarche. Les délégués des sinistrés ont remis ensuite a chacun des ministres de l'Intérieur, des Sciences, de la Guerre et de l'Agriculture, des notes résu- mant Les desiderata de notre population. Nous félicitons cordialement ces MM. de leur courageuse démarche. Espérons quelle portera ses fruits. Aan den Heer Jean euhaeghe, Bestendigde afgevaardigde, WERVICK, Mijnheer, Met al den eerbied U verschuldigd, vragen wij U door wiens toedoen en om welken reden de provinciale prijskamp voor merriën, die sinds zoolange jaren tot Yper plaats had op St Jansdag, dit jaar tot Poperinghe gehouden werd. Met den zelfden eerbied zullen wij dan de redens geven om dewelke deze prijskamp tot Y'per dient gehouden te worden. Altijd met den zelfden eerbied in afwach ting van uw antwoord groeten wij U. Yper bestaat nog.» Inschrijvingen voor het Vaandel Vorige lijst R. Coiaert, burgemeester der stad Yper Nemo Van Haverbeke, Iseghem, Twee fronters, Thielt, E. Dethoor, Poperinghe, Joseph Blomme, Iseghem, Daniel Gruwez, Iseghem, André Strobbe, Isegbem, Gerard Strobbe, Iseghem, Dumortier, Gamiel, Poperinghe, 204.00 100.00 20.00 2.00 25.00 3.00 5.00 5.00 5.00 5.00 5.00 YPER BEGINT TE HERLEVEN. Zondag 4 Juli, om 3 ure, is er Galafeest in Yper. 't Is de Oud Strijdersbond die 't eerst het vuur aan de lonte steekt en 't beloofd prach tig te zijn. De alomvermaarde tooneelmaatschappij «De Zeegbare herten met de medewerking van het orkest der maatschappij «Burgerwelzijn», beide uit llousselaere, komen er een tooneel- feest geven in de Victoria Palaceaan de Mcenenpoort. Men zal opvoeren: «Bloemeken», drama in 3 bedrijven door Nestor De Tière, en «Schrik van Soldaten», blijspel met zang in 1 bedrijf door P. Kints. De Rousselaarnaars hebben beloofd iets uit te voeren dat smaakt naar den trog om nog. Kaarten zijn te bekomen aan 3 en 5 fr. in 't lokaal van den Oud Strijdersbond, herberg «Het Museum», Boomgaard straat. De opbrengst van bet feest zal ten goede ko- 1 - KflHC I I, L 1141 ff HET YPERSCHE Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren Naamlooze artikels geweigerd LA REGION D'YPRES On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges Les articles non signés sont refusés

Het Ypersche (1925-1929) | 1920 | | pagina 1