PUINEN EN GROND Uit der hand le verkoopen viSmVetTnghe."' 106>'k°"">S Het feest der Ypersche Oud-Sfr>iïcier>s. VluclitelingsgcsldL Le Hayt-Commïssariat Briefwisseling AVIS ERRATUfVI. Justice L'écho nous répète les paroles prononcées def, nièrement par notre ministre de la Justice, i0ts de la reunion de la Federation des Avocats a Liége. Après ce qué nous avons lait, après ce qUe- nous avons vu, après ce que nous avons vécu( après cette guerre de quatre ans, il n'est pa8 possible que nous ne soyons pas autres que nous ne l'étions. Nous avons été séparés d'autres peuples dont nous admirions eependant la grandeur dans l'ef- l'ort et la puissance dans Faction. Mais si nous ne devons ri'èn oublier, nous ne devons pas oublier non plus que les hommes rostent des hommes et que la fraternité reste l'idéal de ceux qui ont l'oi dans Favenir de l'hu- manité. (Murmures.) Nous les repi'oduisons telles que M. le minis tro prétend les avoir prononcées malgré que cer tains de ,ses auditeurs et notamment M. Devèze affirme que le ministro a dit que la nation beige devait s'élever jusqu'a une conception supé- périeure de la fraternité humaine, dans laquelle les peuples qui ont combattu pour le droit et ceux qui ont combattu contre lui seraienf placés sur le même pied M. Devèze fait un appel a ceux qui étaient pré sents pour attester que son texte est le vrai, nous pourrons done juger plus tard si M. Vandervelde a voulu après coup mitiger l'effet de ses paroles. Mais en les prenant telles qu'il prétend les avoir prononcées, l'écho en fera frémir encore tous nos concitoyens sinistrés. Vraiment, M. Ie ministro a admiré la grandeur dans F effort et la puissance dans Faction des Bodies. Ne serait-il done jamais passé par Ypres depuis la fin des hostilités? Qu'il vienne y faire une visite et après avoir vu les efl'ets de la puis sance boche dans Faction destructive, qu'il refasse aux sinistrés son invite a fraterniser avec les dé- molisseurs; la réponse qui lui sera faite, non par des murmures, mais par des cris et gestes lui fera comprendre que tout Beige non sinistré. surtout s'il est ministro, dolt fraterniser non pas avec les démolisseurs, mais avec ses compatriotes si nistrés. YPER-BURGERSTAND JUNI 1920 Kantoor van den notaris LAUWERS te Yper, 78, Kapellestraat, te Oostende. met recht tot alle schadevergoeding STAD YPER 1) Twee vernielde huizen, inhoudende 77 n# ml ma kende den hoek der Carton straat en der Dixmudestraat, (recht over den Olifant). 2) Een vernield huis, inhoudende 87 m? Korte I houroutstraat, laatst gebruikt door Demoor. UIT TER HAND TE KOOP TE YPER van 1 uT31 rCCht °P schadevergoeding hnont Rr Ui1S'TVr?eger bewoond dooi' Hof-Lie- baert, Blinde Liedenstraat 7 maisons, nous ne demandons que 1 argent, dans la limite des coefficients officiels; si avec 5a, on peut nous laciliter l'obtention des matières premières, c'est tout ce qu il faut. Nous ne pourrions assez le répéter: partout, toujours, l'initiative privée fera mieux, plus vite et plus économique- ment que l'Etat. 't Was waarlijk prachtig. Zooveel hadden wij van de Rousselaarnaars niet verwacht. Zij halen er eere van. Bloemeken, F ader Lucas1 onisenz. hebben ons eenen verukkelijken achternoen doen doorbrengen. Het blijspel Schrik van Soldaten verwierf ook niet min bijval. Het orkest van de maatschappij Burgerswelzijn vergaste ons ook op eenige uitgelezene stukken van haar reper torium. Een uitgelezen publiek vervulde de zaal. Jammer dat het weder zoo ongunstig was, anders ware de zaal van de Victoria Palace te klein geweest. De heeren Colaert, burgemeester, en Sobry, schepen, hadden er aan gehouden het feest met hunne tegenwoor digheid te vereeren. Na afloop van het drama bedankte de hoofdman van den cud-strijdersbond M. L. Courtrez in eene flinke aan spraak de aanwezigen voor hun talrijk opkomen en vroeg hun de oud-strijders in hunne werking te ondersteunen. Hij bedankte in het bijzonder den achtbaren heer burge meester Colaert voor zijn kranig optreden in de Kamers ten voordeele der oud-strijders en ook ten voordeele van het geteisterde Yper en zijne inwoners. Hij bedankte ook de maatschappijen De zeegbare herten en Burgerswelzijn voor hunne gulhertige medewerking aan het feest. De heer Colaert nam dan het woord en beloofde de oud-strijders in al hunne rechtmatige eischen te onder steunen, en hunne rechten te doen eerbiedigen. Verder zegde hij hoe zeer het hem ter herte lag om Yper schooner dan ooit weerom te doen oprijzen. Yper moet toebehooren aan de Yperlingen, besloot hij ook, en wij mogen geene vreemde tusschenkomst in zijn heropbouw gedoogen. Een daverend handgeklap begroette deze woorden en toonde aan hoe de gevoelens van de aanwezige Yperlingen over eenstemde met die van hunnen burgemeester. De heer Van den Berghe, voorzitter van De zeeg bare herten bedankte dan in eenige welgepaste woorden voor de vleiende bewoordingen die zijne maatschappij ten deele viel en zegde altijd ten dienste te zijn van de Yper lingen om de weduwen en weezen van hunne gesneuvelden te helpen ondersteunen. Dit feest, het hoeft niet gezegd te worden, is eene krachtige aanmoediging voor de oud-strijders. Ook heb ben zij besloten met het winterseizoen eene reeks feest avonden in te richten om aan de Yperlingen de gelegen heid te geven de winteravonden op eene aangename ma nier door te brengen. Oud STRIJDER. Inschrijvingslijst voor het vaandel. Vorige lijst 379.00 Gillis Gustave, Yper 5.00 Clinckemaille Robert, Yper 10,00 Braem Joseph, Poperinghe 1.00 Inconnu 20.00, Dumon Amétdée, Poperinghe 5.00 In ons verleden nummer schreven wij over dat belang rijk punt. Wij melden, heden, met veel genoegen, dat een gesprek daarover heeft plaats gehad in de 'Kamers. De heeren Dierckens van 't arrondissement P.ousselare, Debunneivan Kortrijk, Glorie en Vandromme van Yper, hebben de ministers gesmeekt, het afschaffen van t vluch- tehngsgeld uit te stellen. Fel aangevallen door de verte genwoordigers van de verwoeste streek, heeft de minister beloofd de zaak te onderzoeken na de Conferentie van Spa Geheel goed, maar wij zullen ons met die belofte niet tevreden houden. Wij moeten aandringen tot dat wij vol ledige voldoening bekomen. Den aanhouder overwint. Men vraagt Wie (vervangt den hoog koninklijke Commissaris als deze voor eenige dagen of weken afwezig is En die persoon die hem vervangt, bezit hij de macht om beslis singen te nemen Ofwel moeten de belangrijke zaken (en er zijn èr geen ander) uitgesteld worden tot zijn terugkeer EXELSIOR HOTEL Zaterdag laatst had de opening plaats van het nieuw hotel Excelsior)), gelegen op de Groote Markt en ge houden door M. Fischer. meersch, notaris, is er een nieuw meubelmagazijn geopen door Marcel Soete. Bravo een beetje te gaar en t zal gaan. Niettegen staande de stokken dat men ons altijd in de wielen steekt, wij zullen er toch geraken. Hoe meer volk, hoe meer nering. V/at men zegt Het gerucht loopt nu in Yper dat M. de Schoonen, H. K. K., een nieuw verlof van 6 maanden bekomen heeft. Wij weten niet of dit gerucht gegrond is of niet. Maar het feit alléén dat zulks gezegd wordt bewijst dat er iets gebeurd is of gebeuren zal. Het gerucht loopt ook in Yper, in Wervick en elders, dat de Staat niet meer aanveerden zal te bouwen voor bijzonderen, en dat Hij liever dezen zou willen de noo- dige materialen verschaffen en hem helpen met wat geld. DU SUCRE S. V. P. Plusieurs communes des pays dévastés ont distribué depuis le 1 Janvier une seule fois du sucre en Mars. Oil va-t-il ce précieux aliment des malades et des enfants Que fait done le Ministère du Ravitaillement BRAND In den nacht van 30 Juni tot 1 Juli, is de bakkerij en woning afgebrand der echtgenooten Fauvart, wonende op den Meenensteenweg. Alles is de prooi der vlammen geworden. Alleen de oven is blijven staan. De schade is zeer aanzienlijk. A la commission des régions dévastées.M.Glorie, chargé de faire rapport au sujet du röle du haut commissariat royal, a rappelé que eet organisme, créé par la loi du 8 avril 1919, coüte plus de deux millions a l'Etat pour Ypres seul. II a examiné la question des plans d'alignement et celle du déblaiement qui ont soulevé tant de critiquesdes com munes sont encore dépourvues d'un plan d'alignement régulièrement approuvé. Après un échange de vues entre MM. Mechelynck, Buyl et Colaert, le rapport de M. Glorie a été approuvé. Aan den heer Opsteller (van Het Ypersche. Ik lees tn Uw blad van 19 Juli laatstleden atsdat de groote kalvarieberg van Sl-Pielers verkocht wierd en men zinnens is dit kunstwerk naar Amerika te sturen. U zegt diat het terzelfder tij de voor ons Yperlingen eene groote gunst zou zijn dit gedenkteeken te mogen behou den; ja het Was zekers een der schoonste kunstwerken die bijna zoo ongeschonden ons overbleef van die talrijke schatten die onze zoo mooie eeuwenoude stad versierden. Ja, velen mijner stadsgenooten zouden er voor dank baar zijn dit kunstwerk te mogen behouden en bijzon derlijk Ik en mijn familie, daar het voor ons een dubbel aandenken is, daar het mijn grootvader zaliger was, den heer 7 heophiel Dondeyne, meester-metser, die den kalva- rieberg opmaakte, hetgeen ook door velen ongeweten bleef. Aanveerd, heer Opstéler van Het Ypersche mijne eerbiedige groetenissen. Eug. Dekeerle. Met spijt vernemen wij dat het kruisbeeld reeds ver trokken is naar Canada. Redactie Le club des réfugiés Yprois, ayant son siège au grand Café Madrid Boulevard Montmartre, a Paris, engage tous les amis d Ypres, de passage dans la capitale, de venir le Dimanche soir passer quelques doux instants au dit siège et d'y apportèr leurs petites nouvelles de la contree et entendre les discussions toujours trés animées sur la reconstruction de la chère cité. MEUBELEN. In de Statiestraat, op den grond van M. Vander- Dans 1 article de notre journal du 4 courant concer- nant la 'démarche faite a la Chambre des Représentants, la délógation était composée de plusieurs membres des associations de sinistrés de Bas-Warneton, Comines, Ghe- luwe, Houthem et Wervicq. Dont acte. De 1 avis des deputes de la région dévastée, ces asso ciations sont, non seulement d'utilité publique, mais encore d'une nécessité absolue. Afin d en faciliter la fondation, les sinistrés de l'arron- dissement d Ypres, désirant se renseigner ou se grouper, peuvent s'adresser au Président de l'Association des sinis trés de Wervicq qui donnera les explications nécessaires. GEBOORTEN Grimbert Albert, Dickebuschsteenweg. Malfait Roger, Hoornwerk. Pype Cyriel, Minneplein. Landtsheere Simonne, Minneplein. Gruwez Blanche, Kalfvaart. HUWELIJKEN Haupt Edmond, handelaar te Hellemmes, en Struyve Marie, z. b., te Yper. Vanoverberghe Jérome, dienst knecht, en Degraeve Madeleine-Joanne, z. b., te Yper.- Adhearn Charles, bediende te Brooklyn (Am.)en Gry- son Maria, z. b. te Yper. OVERLIJDEN Doheyne Rosalie, weduwe Desmaret, 81 j., Minne plein. Berten Eugenie, vrouw Charles Demey, 5 7 j.— Theys Pierre, 5! j., echtgenoot Souxdorf Hélène, Rys- selstraat. Vangheluwe Leopold, 25 j., Kalfvaart. Bossut Marcella, 27 j.,ivrouw De Boeckx Joseph,Augus- tinnenstraat. Dauchy Ivonne, 6 weken, Dickebusoh- steenweg. Savels Marie, 21 j., vrouw Teerlynck. Veurnesteenweg. Maifait Roger, 2 weken, Hoorn werk. Ghekiere Godelieve, 6 jaar, Poperinghesteen- weg.

Het Ypersche (1925-1929) | 1920 | | pagina 2