Ce projet ne peut pas passer tel quel. Ge serait une monstrueuse injustice! Pourquoi faut-il que ce soient nous qui ayons a faire seuls les frais de toutes ces reductions? S'il faut restreindre les largesses c'est a la porte de ceux qui n'önt perdu que leur cuivre ou leurs matelas qu'il convient de f rapper. Mais rogner sur ce qui revient aux sinistrés qui ont tout perdu, voila qui est inexplicable! Urs cri ci'alarme M. Jaspar nous portera-t-il le coup fatal?... Après avoir encouragé les sinistrés a se sacrifier a la reconstruction de la région dévastée, après le vote de la loi juste du 10 mai 1919, qui nous don- nail satisfaction, voila que son nouveau projet de loi qui est la plus grande des injustices, une atteinte grave a nos droits reconnus, nous ferait perdre tout espoir de voir renaitre les contrées dévastées. Le coefficient 4 1/2 p. c. ne pouvant suffice a reconstruire rio'S" immeubles détruits, le capital nous faisant défaut pour faire face aux dépenses supplémentaires, nous ne pourrons reconstruire que partiellemènt ce qui ne pourra s'appeler re paration intégrale. M. le Ministre, ne.faites pas de la loi si juste ce que les Bodies ont fait du traité de 1839. Un seul chiffon de papier n'aura-t-il pas suffi? En votant la loi, MM. les représentants ont-ils voulu nous enrichir ou bien désiraient-ils le relèvement de ceux ruinés en sacrifiant leurs biens pour le bonheur des aut'res. Ne soyez pas ingrat, M. le Ministre et ne nous faites jamais regretter d'avoir vu les Boches arrêtés chez nous. Ou en est notre situation, notre bien-être de 1914, tout est anéanti, le fruit de tant d'années de labeur, tout est a refaire, ne portez done pas atteinte aux menus droits qui nous sont restés reconnus. Mea culpa... N'est-ce pas un peu de notre fa.ute ce qui se passe. Nous nous sommes laissé berner par de belles promesses, ressaisissons-nous, manifestons et prouvons a M. Jaspar que nous n'accepterons pas l'aumöne qu'il nous tend, mais que nous exi- geons reparation intégrale, ce qui nous revient de droit. Remuons-nous done, il en est temps encore si nous ne voulons être dupés par ceux qui sem blent voulolr tout ignorer de notre peu envia ble situation. Lutter nous devons, c'est pour nous une ques tion de vie ou de mort. Eau potable pour Ypres Communiqué du Haat Commissariat Royal Un service de distribution d'eau a été instailé dans les différents secteurs de la ville. Des citernes d'eau potable avec pompes et des réservoirs out étó construits a différents endroits, jnotamment, rue de Lille, a Pllopital, rue de 1'Abattoir, route de Vlamertinghe, a l'Esplanade, rue Surmont de Volsbergbe, a la Gendarmerie. De plus, a la plaine d'Amour, deux puits avec pompes desservent les baraquements du F. R. A., qui y sont édifiés. Enfin, une voiture-citerne parcourt journelle- ment toute l'agglomération distribuant de l'eau potable a qui en fait la demande. Drinkbaar water voor Yper ©m b<Brao©miiog®ni Kamer van Volksvertegenwoordigers t JULIUS BÜULEZ Te Nieuwpoort is 't zelfde gYpersche Club, Poperinghe Mededeeling van het Koninklijk Hoog Commissariaat. Een dienst voor de uitdeeling van water is ingericht in de verschillige wijken der stad. Putten drinkbaar water met pompen en vergaarbakken zijn op verschillige plaatsen gemaakt, namelijk: Rijssel- straat, aan 't hospitaal, Slachthuisstraat, steenweg van Vlamertinghe, op de Esplanade, Surmont de Volsberghe- straat, aan de Gendarmerie. Wat meer is, op het Minneplein leveren twee pompen het noodige water aan de bewoners der barakken van het Koning Albert Fonds. Eindelijk, een wagen-vergaarhak doorloopt dagelijks gansch de omgeving om het noodige drinkwater te leveren aan de personen die het aanvragen. ARRONDISSEMENT YPER Onderacheïdiinigeni Leopoldsorde. De heeren notarissen D'Huvettere, van Yper. Titeca, van Hooglede en Vermeulen van Ghe- luwe, worden benoemd tot Ridder in de Leopoldsorde tot erkenning der diensten in hunne ambtsvervulling be wezen. Orde van Leopold II, Gulden Medaille. De gul den medaille der Orde van Leopold II wordt aan de volgende damen-ziekenverpleegsters verleend Mejüffers Tack G., Bossaert M., Allaert M., Sobry L. en Delmotte M. van het krijgsgasthuis van Yper. De heer Vandooren J., deskundige (expert) te Pope ringhe, wordt benoemd tot Staatskommissaris bij de recht bank van oorlogsschade te Yper. De heer Vanderghote (P. H. L.) wordt benoemd tot boventallig toegevoegd griffier bij de Rechtbank van Eersten Aanleg te Yper. Onze hartelijkste gelukwenschen aan allen Samenstelling van de Bestendige Commissie voor de Oorlogsschade en voor de Vt woeste gewesten De heeren Mechelynck, voorzitter Colaert en Galopin, ondervoorzitters; Carlier en Mahieu, sekretarissenBuyl, Catteeuw, Claes, Cousot, Debunne, Dierkens, Drèze, Glorie, Hamman, Périquet en Vandromme, leden. IN MEMORIAM Nog pas gesticht, maar bezield met den grootsten ijver datgene te bewerkstelligen, dat ons zoo nauw aan het harte ligt: de volledige herstelling der verwoeste front streep komt de Ypersche club een gevoelige slag te ondergaan in het afsterven van onzen verdienstvollen schrijver Julius Brulez. Deze taaie werker, verkleefde vriend van alle getei- sterden uit ons zoo diep gekneusd hoekje van Vlaanderen, heeft inderdaacj Donderdag laatstleden het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Hier den lof uitspreken van den dierbaren overledene ware overbodig. Iedereen wien het gegund was met hem om te gaan en te werken, weet met welken ijver hij zijne taak ter harte nam, hoè verkleefd en bedienstig hij was voor iedereen, klein en groot, rijk en arm. Reeds ziek toen hij bij de stichting van onzen club het zoo zware ambt van schrijver dan toch wilde waar nemen, heeft hij iedereen verbaasd door de taaie wils kracht welke hem bezielde tot op den oogenblik dat de ziekte hem op het bed vastbond en ons van zijn zoo hoog te waardeeren medehulp beroofde. Iedereen moest de klaarheid der taal, de netheid van den vorm, de volledigheid zijner verslagen bewonderen Iedereen wenschte vurig hem ras en volledig in zijne geknakte gezondheid hersteld te zien, maar die vreugde, dat geluk, werd ons niet gegund: de onverbiddelijke dood ontnam ons dien zoo beminden medewerker Ook was het met innige deelneming dat de commissie en een aantal leden van den beginne tot het einde de begrafenis heeft bijgewoond, aldus den duurbaren afge storvene eene laatsten blijk van eerbiedige liefde en dank bare hulde willende brengen en de terecht door droefheid overstelpte zonen en familie willende bewijzen dat ieder lid van den Yperschen club ten vollen beseft wat het edele, reine en openhartige en de nooit verzadigde werk lust van den diepbetreurden afgestorvene voor hen wilde doen en reeds bewerkstelligd had. gansch de barak in de lucht vloog. Naar het schijnt was er poeder in t hout, en daaraan is de ontploffing te wijten De man werd erg gekwetst, en is moeten naar het h0Spk taal overgebracht worden. VRIJDAG 30 JULI a. s. om 8 uren zal in O. L. Vrouwkerk te Poperinghe eene mis gezongen worden tot lafenis der ziel van onzen diepbetreurden schrijver Henri Brulez; wij hopen onze leden er tegen woordig te zien. Ongelukken. Zondag namiddag is er op den Dicke- buschen steenweg, aan de "bleekerij van M. Verschoore, een erg ongeluk gebeurd. Drie jonge bengels van rond de 1 6 jaar vermaakten zich met de koppen van ontspring- tuigen los te vijzen toen er eensklaps eene geweldige ont ploffing plaats had en alle drie werden erg gekwetst. Twee hebben moeten naar het hospitaal gedragen worden terwijl de andere zelf is kunnen er naar toe gaan. Nogmaals eene les voor d'anderen. Maandag namiddag had er op het Minneplein, juist achter het gevang, ook eene ontploffing plaats. In eene kleine barak, die gebruikt wordt door eenige werklieden, arbeidzaam aan de opruir ingsdiensten der stad, was er een der werklieden -1' de stoo; ontstak toen al met eens Daar ook klaagt men dat alles stil ligt omdat de Staat volgens een algemeen plan wil herbouwen, en dat hi onbekwaam is zulks te doen. «Te Nieuwpoort, leest men in het Nieuws Van </cn Dag van 10 juli 11., is men over 'talgemeen met daf plaj ook niet erg ingenomen en verkiest men de herbouwinj door het volk zelf, door de bijzondere onderneming. Op die wijze zou Nieuwpoort veel spoediger herrijzen, 0p voorwaarde dat het volk, door zijne oorlogsvergoeding, in staat gesteld wordt te bouwen. De menschen vragea niet beter dan onmiddellijk aan 't werk te gaan, maar de oorlogsschadevergoeding blijft steeds achterwege. £t komt toch zoo bitter weinig toe Ja, alles hangt daarvan af, het volk krijgt zijn geld niet. Wanneer zal de Regeering aan de verwoeste streef eene Rechtbank s organisatie toekennen die de spoedige betaling der schadevergoedingen zal toelaten Had M. Jaspar gezorgd dat ons arrondissement de helft zou ontvangen hebben der 450 miljoentjes die hij aan zijne kiezers van Luik betaald heeft, dan, ja, zon onze streek mirakuleus spoedig herrijzen f er gelegenheid der nationale feesten heeft onze club, den 2 i Juli, een prachtig concert ingericht met de wel willende medehulp der Symphonie Y priana van Ypei. Midden de puinen herboren, is die symphonie als het zinnebeeld der nakende herleving onzer geliefde moeder stad. Onder de knappe en kunstige leiding van den heer A. Gaimant en met de zoo gewaardeerde medewerking van den heer Eug. Van Elslander, bestuurder der Phil harmonic van Poperinghe, hebben de heeren O. De Deys- tere, A. en G. Desramaut, G. Lamoot, G. Van Egro, G. Versailles, A. en D. Werrebrouck ons genoeglijke oogenblikken laten stnaken. Het machtige openingstuk Ypriana van wijlen K. Dewulf, den begaafden Yperschen toonzetter, werd zoo meesterlijk uitgevoerd, met zooveel kunde vertolkt, dat? de begeestering de zoo talrijke schaar toehoorders letter lijk overmeesterde. Beurtelings genoten wij dan van den medesleependen: dans van Sydney Baynes (Destiny-wals)de mach tige en opwekkende tonen van de Militaire Marsch van Schubert en de vreemde klanken van Aïsha, het Indian-Intermezzo. De eigenaardige Marche des Ele phants en de pizzicati van La Guitareros vielen: buitengewoon in den smaak. 't Was prachtig, overheerlijk en wat een bijval Aan het daverend handgeklap kwam schier geen einde. De kleine André Lacante vertolkte dan zoo gemoede lijk, zoo natuurlijk, het «Te gemoet gaan van R. Lo- veling. Vol ontroering hadden vele toehoorders dat lieve ventje willen kussen en 't zou het wel verdiend hebben, waarachtig. Een hartelijk bravo, ook aan zijn begaafden leermeester, den heer H. Lacante. Mejuffer Gruwez liet ons, met zooveel diep gevoel, de zoetstreelende muziek van Mignon bewonderen en de mooie en klare stem van mejuffer Valcke gaf ons het plechtige Angelus de la Mer te hooren. Een dreunend bravo begroette beide lieve juffers. E gaf Mej. Valcke het Tu renaitras. van Dronchat bracht gansch de ingetogen menigte in verrukking. Achiel Louwyck genoot machtig veel bijval met het zoetgevooisde Lief Knapelijn van E. Wambach e» met De Vink dat guitig ding, van R. Herberigs. 't Scheelde geen zier of gansch de zaal zong me( van Trientje en Achiel moest kost wat kost nog Het Liedje van den Smid herhalen. Eene kostelooze tombola, in de tusschenpoos, verschafte een nuttig en aangenaam tijdverdrijf aan dames en kind6' ren en eene omhaling, ten voordeele der Ypersche oorloge weezen, bracht eenen mooien stuiver op (267 fr. 40. Dank aan de milde schenkers en aan de lieve juffe,s en kinderen die zoo bereidwillig de omhaling deden. Jules rasseel deed ons veel genoegen met het zinge® van een oud, zeer oud Vlaamsch lied: Gelijk een r«°s in 't groene veld en het luimige Bellotteken Walpot) dat hartelijk lachen deed en... opnieuw m0"' gezongen worden. Advokaat Begerem gaf dan, in sierlijke taal, e gedichten eigen werk te hooren: een waar ge en echt kunstwerk, vooral Les Halles d'YpK* Reusje en Le Grand Proccès Met begeleiding der symphonie werd, tot bekroning^"

Het Ypersche (1925-1929) | 1920 | | pagina 2