ne pas bónéficier de l'avantage qui aura été. accor- dé a d'autres, de voir leurs immeubles mconstruits par l'Etat, le retard dans la signature d'un contrat me leur étant pas toujours imputable, ils taxeront l'Etat de favoritisme, mais que ne diront-ils pas quand ils apprendront qu'un de nos ooncitoyens qui possédait a Ypres cinq maisons a la chaussée de .Me.nin. qui out été détruites durant la guerre, y a vu tors d'une première venite reconstruire quatre maisons nouvelles sanis qu'il n'ait fait le moindre contrat avec l'Etat, sans même qu il n'ait été invité a donner son consentement ou même son avis. 1 Mais que se passera-t-il quand notre conci- toyen trouvant qu'insuffisant le rèmploi fait par l'Etat se refusera a I'approuvea'? Ges sinistrés ré- pondra l'Etat ne sont jamais contants; ils se plai- gnent si je ne reconstruis pas; ils maugréent si je le fais, mais il oubliera d'ajouter si je le fais me-me sanis consuiter les propriétaires. Ministerieel bezoek A üamur REUNION DES SINISTRÉS Nos tribunaux Le total des jugements prononcés a la date du 30 juin J920 par les tribunaux des dommages de guerre dans la Flandre occidentale, et le montant des indemnités accordées par ces jugements, se decomposed,t comme suit Bruges 527 28,721,789.92 Gourtrni 2,451 63,880,342.07 Furnes 1,674 49,396,020.09 Ypres 188 10,421,928.21 Bruges 53 184,352.00 Gourtrai 1,611 1,640,060.00 Furnes 181 646,916.00 Ypres 1,032 2,269,963.00 Tout commentaire serait superflu. Beste Leeuwtje Nieuws van ons Leeuwtie Met genoegen nemen wij het volgende schrijven op dat ons door den Koninklijken Hoog-Commissaris gezonden werd. Verslag van het bezoek van den heer Jaspar, minister van Bmnenlandsche Aaiden, den 23 Juti 1920, te Yper. De heer Minister verklaard dat het in zijne bedoeling lag niets te veranderen aan het programma van den her opbouw door zijn voorganger opgemaakt, erbij voegende dat hij bereid is dit programma in de mate der mogelijk heid toe te passen en volgens de geldmiddelen waarover men tegenwoordig beschikt. Met dit doel neemt de heer Minister volkomen aan het heropbouwen en het herstellen, ten spoedigste mogelijk, door den Staat, der gebouwen welke het economische leven aanbelangen van het land in het algemeen en van de stad Yper en der omstreken in het bijzonder. Maar, tezelfdertijd, heeft de Minister de aandacht van allen ge roepen op den heropbouw door persoonlijke tusschenkomst van de geteisterden, door middel der uitspraken van de Rechtbanken van Oorlogsschade en met de hulp der plaatselijke coöperatieven die hij wenscht te ondersteunen en te zien ondersteunen door den heer Koninklijken Hoog- Commissaris. Anderzijds heeft de heer Minister de uitvoering der reeds gesloten en der nog te sluiten kontrakten onder worpen aan de goedkeuring der Rechtbanken van Oor logsschade, dit in het belang, niet enkel van den Staat, maar ook in het belang der geteisterden, zooals de wet het voorschrijft. Nochtans, voor het geval dat de pleegvormen voor goedkeuring de uitvoering der werken te veel zou vertra gen, heeft de heer Minister voor den Koninklijken Hoog- Commissaris voorzien den heropbouw aan te vangen of voort te zetten vooraleer de Rechtbank van Oorlogs schade uitspraak zou gedaan hebben over het beloop der waarde, in 1914, der geteisterde goederen. Ten einde de werkvoortbrengst der Rechtbanken van Oorlogsschade te verhoogen, werden eene reeks Staats- commissarissen benoemd. Eindelijk dringt de beer Minister bij den Koninklijken Hoog-Commissaris aan omdat hij de noodige maatregelen zou nemen om, waar het mogelijk is, de noodige herstel lingen en vermakingen aan de goederen te doen uitvoeren. In antwoord op eene opmerking van den heer De Coene wegens de traagheid en de onbevoegdheid der Rechtbanken van Oorlogsschade, heeft de heer Minister aangedrongen, met het oog op het vrijwaren der belangen van den Staat, zoowel als die der geteisterden, op de nood zakelijkheid eener voorafgaande uitspraak dezer Recht banken wat betreft het bepalen der waarde, aan de prij zen van 1914, der beschadigde of vernielde goederen; hij belooft, ten andere, dat het vervullen dezer vooraf gaande pleegvormen niet het minste beletsel zal zijn voor de spoedige herstelling der vernielde goederen. Om le waken over hunne spoedige uitvoering rekent de heer Minister een paar dagen, elke veertien dagen, naar Yper te komen wonen, om de Werkzaamheden der Recht banken van naderbij te kunnen volgen. Als bijkomende onderrichting heeft de heer minister aan den heer Koninklijken Hoog-Commissaris opgedra gen de toelating te verleenen voor den heropbouw van den blok woningen geleden tusschen de puinen der Hallen en de DiXmudestraat, rechtover de Groote Markt; de noodige voetstappen aan te wenden om te bekomen dat er, gedurende het gunstige tijdperk van dit jaar., door het toedoen van bet Ministerie van Openbare Werken zou overgegaan worden tot het planten van boomen langs de wegen, lanen, vestingen, squares, enz. van Y per en tot het wegruimen der doode boomstammen; van hem voor den 27 dezer (Juli) een financieel ontwerp voor te leggen met de schatting van de kosten voor den heropbouw van al de herstelbare woningen van Yper en het oprichten in 1920 van ongeveer 500 woonhuizen voor werklieden en voor de kleine burgerij. Wij danken zeer hartelijk den heer Koninklijken Hoog-Commissaris om zijne mededeeling. Wij zijn noc tans zoo vrij eenige bedenkingen te openbaren die °"ze lezers, met het kennis nemen van dit bericht, voorze er zullen gemaakt hebben Dat de heer Minister nuttig werk verricht met ter plaats de werkzaamheden van onzen Rechtbank van Oorlogs schade te volgen. Hij zal zich aldus overtuigen dat er veel dingen aan de rechtspleging zullen moeten hervorm worden om bij ons praktische uitslagen op te leveren. Dat, om het persoonlijk initiatief te ondersteunen, niets beters is dan geld aan de geteisterden te geven en len zelf te laten werken. De Staat zou zich, zoo weinig mogelijk, als heropbouwer moeten aanstellen en zou iet bekomen van bouwstoffen door de bijzonderen moeten ver gemakkelijken. Dat het tot niets dient allerhande uitspraken te oen, de Staat moet die uitvoeren. Beslissingen bij ons seceit 3 tot 4 maand genomen, werden nog door geen enke e betaling gevolgd. Dat de 5 nieuwe kamers der Rechtbank, sedert meei dan 3 maand op het papier geschapen, zelfs nog niet ingericht zijn en dat niemand hier kennis heeft van die reeks nieuw benoemde Staats-Commissarissen. En, ten laatste, dat de heer Minister zal eindigen waar mede hij had moeten beginnen: met in elke gemeente een volledige kamer in te richten. Wij hebben insgelijks volgend schrijven ontvangen dat onze lezers zeer zal aanbelangen OFFICIEELE MEDEDEELING Mijnheer de Hoofdopsteller, Ik heb de eer U te verzoeken volgende mededeeling te willen inlasschen De heer Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan den heer Koninklijken Hoog-Commissaris onderrich tingen gegeven voor het onmiddelijk opbouwen van 500 werkers- en kleine burgershuizen, alsook voor het her stellen der volgende gebouwen School der heilige Familie. Lamotteschocl, gelegen boek der Rijsel- en Wenninck- straten. Het Belle gasthuis. Het O. L. V. gasthuis. De St-Aloysiusschool. Sinte Godelieve-gesticht. Het krankzinnigengesticht (mannen) De voetvolkskazerne (in te richten voor lokalen der rechtbanken van oorlogsschade en van 1 en aanleg) De soldatenkring. De Staatsmiddelbare school. Het Volkshuis. Het krankzinnigengesticht (vrouwen) St-Pieterskerk. De herstelbare huizen van bijzonderen, binnen en buiten de stad. Sommige dezer gebouwen zullen bestemd worden als huisvesting voor de arbeiders, werkzaam aan den herop bouw der stad Yper. Aanvaard, Mijnheer de Hoofdopsteller, met mijnen vocrafgaanden dank, de uitdrukking mijner beste ge voelens. De Koninklijke Hoog-Commissaris, Bij bevel: De schrijver, get. A. de Witte. Le voeu suivant a été adopté par acclamation et trans mis aussitot par dépêche au premier ministre L'association des sinistrés de 1'Arrondissement de Namur proteste contre toute modification a la loi sur les reparations des dommages de guerre qu elle considère comme sa charte et sa garantie, supplie au contraire le gouvernement de hater la réparation des dommages des sinistrés sur les bases établies Dommages aux biens Tribunaux Jugements rendus Indemnités allouées Dommages aux personnes Yper-Thuindag Beste Leeuwtje, Met veel genoegen heb ik uwen schoonen brief 't Ypersche gelezen. Het was toch zoolang dat 4 nieuws van mijnen ouden gebuur gekregen had. Ik bette met u het afsterven van uw broer, zoo heldhaftig gesj( veld en ik hoop dat uw rechter poot weldra zal gerieï zijn en dat gij daarvoor een schoon pensioentje zult h, ken zonder dat wij daarom de ruiten zulien moeten slaan te Brussel. Ik woon hier nog altijd op t 1 ioornwerk in mijn 0| kasteel van ijzeren platen waar ik in 't droge ben 't niet en regent, 'k Weet wel dat men beter gelogeerd in den Jardin Public maar enfin Met Thuindag was ik naar steê gegaan om U goeden dag te zeggen maar door 't danig veel volk h ik tot u niet kunnen geraken. Hebt ge van uw leven menschenzee gezien Ik dobberde voort als een schip totdat ik eindelijk reel over de Zon bij een waarzeggerskotje stond. En daarbinnen 'k Ben altijd kurieus van aard geweest en 'k wil malgré, bon gré, weten wat er ons, Yperlingen, in 'tl( komende te wachten staat. Nadat de waarzegster mij vertelde dat ik een brief' geld zal ontvangen, dat ik een groote reis zal doen, dal geerne gezien ben van eene blonde vrouw maar dal mij ging mistrouwen met eene met zwarte oogen, enz, vroeg ik haar wat er zooal te Yper zal gebeuren. hoor nu eens hier, Leeuwtje, wat wonderbare dingen zullen geschieden 1) Te naaste jare treden 6 vrouwen in den Ypersdi Gemeenteraad. 2) Die vrouwelijke leden maken den Burgemee 't leven zoodanig lastig dat hij een nieuw wetsontw neerlegt om aan 'l zoogezegd zwak geslacht1 stemrecht te ontnemen 3) De eigenaars van de Groote Markt, om den l ninklijken Hoog-Commissaris een blijk van dankbaar!* te geven omdat hij den heropbouw hunner huizen zool spoedigd heeft, doen hem cadeau van een doosYp sche beschuiten, gebakken tot Cynel s, 4) De Engelsche militaire overheden zenden aam eigenaars wier gronden zij bezitten, geld om de pack ervan te betalen 5) Met Yper-Thuindag van 1921 grijpt er een gra betooging plaats ter eere van den eersten Yperlingdic stad zijn bestaan zal gevonden hebben zonder ambtem te zijn of herberg te moeten houden 6) In 1925, in plaats van geld te verteren voor aankoopen van citernen op wieltjes, beslist menden terleidmg van Dickebusch naar 5 per te herstellen, zi dat rond 1927 de Yperlingen zich eindelijk eens® kunnen wasschen en desnoods de branden blusschen; 7) In 1929 is het Zaalhof gansch herbouwd, lei huis beschikt over 2 gemeten pataten en groensels en i menagie krijgt als premie van den Koninklijken H# Commissaris eene schrijfmachien, eene rekenmachiet eene geëmailleerde badkuip. 8) Binst het regenseizoen wordt op het Minnepleini enbare dienst van schuitjes ingericht om de bewo: der barakken van het Albertfonds toe te laten naai' te varen. Charel, de oude zwembaas, geeft koste.i lessen aan degene die wenschen naar huis... te zwemma Al dat goed nieuws had mij zoodanig verbluft en o roerd dat ik niet nalaten kon in de Drie Koningo een pintje te pakken. Maar één en is geen. En k A daar een zate zoo wel en zoo goed dat, toen ik b« kwam, ik meende dat al die schoone voorzeggingen1 wezenlijkt waren, 'k Zag daar voor mij drie Nation Banken staan en 'k kon niet nalaten luidop te schreeu» «Nu zullen we betaald worden toen opeens ie» mij op de schouders klopte, 't Was Jean, de g" Sissen zei hij, loopt naar je bedde, 't ga-je o doen En 'k trok, schoorvoetend terug naar IJzeren Villa In de verte hoorde ik de muziek van ons ThuinW en 'k dacht «Yper, o Yper» wanneer toont gij EI <(IW® verheugd Dag Leeuwtje, tot in 't kort. 'k Blijf ondertuss uw hartelijk toegenegen. Sissen van '1 Hoornvrn Met al die overkomste voor den Thuindag heb ik tijd gehad om veel te schrijven. Toch wil ik, aa" het aangaat, de volgende wenschen toesturen De Ypersche vrouwtjes vragen eene bel of een 1 ter aan de kar die met drinkbaar water rondl°°Pf moeten ze blijven koekeloeren tot dat dingen voorbij* en verliezen alzoo veel kostbaren tijd. Er wordt ook gevraagd dat men, bij den herop» der openbare gebouwen, waarvan de lijst in 1 Yp^ verscheen, aan de stadsscholen voor jongens en r»e zou denken.

Het Ypersche (1925-1929) | 1920 | | pagina 2