Depuis quelque temps déja, M. A. D..., un sinistré de Neuve-Eglise, avait obtenu par la Cooperative de Warneton un crédit pour une reconstruction, et il avait en conséquence acheté au dépot de l'Etat les briques nécessaires, a 110 francs le mille. Les briques furent gardées a sa disposition et, pour que dans l'intervalle il put recevoir son crédit de la Fédération et payer comptant, il avait été convènu que le délai pour la prise de livraison se prolongerait jusqu'il y a quinze jours. La Fédération des Coopératives a toujours tout le temps, ses directeurs liabitent tous de conforta- bles maisöns, et... l'argent n'arrivait toujours pas. Enfin, il y a buit jours, tout était 'en règle, et M. A. D... s'empressa d'aller chercher SES briques. Mais le directeur du dépot; refusa maintenant de les lui livrei' pour le motif que ie Haut Com- missaire Royal venait de donner ordre de ne plus livrer de briques a moins de 135 francs le mille! M. A. D..., désespéré, se demande ce qu'il doit faire. II est clair qu'on n'a pas le droit de lui faire payer 135 francs le mille. M. A. D... a aclieté les briques a 110 francs, elles sont a lui. Ce sont SES briques, et le directeur du dépot n'a pas le droit de les lui refuser. Le retard dans la livraison ne change rien au point de vue du droit. Mais faut-il maintenant qu'un sinistré,, après avoir atteridu prés de deux ans pour toucher une pai'tie de son argent, doive |htenter ensuite un procés cóntre l'Etat pour recevoir ses briques? Nous soumettons le cas a M. le ministre. Peuf- être daignei'a-t-il s'en occuper comme du cas pré cédent? Un mot de sa part a qui de droit suffira. En ce cas, il v aura au moins un sinistré qui criera Vive M. le ministre quand M. Jaspar visitera Neuve-Eglise. M. le ministre voudrait-il aussi rappeler aux Bonzes qui président aux destinées de la Fédéra tion des coopératives que eelle-ci a été fondée pour aider les sinistrés et non pas pour les désespérer, par leur lenteur, et que si ce róle ne plait pas a certains bnreaucrates ceux-ci sont libres d'aller travail Ier ailleurs? II nous revient qu'en ce moment la Cooperative d'Ypres a examiné plus de 900 dossiers, qui out été expédiés a Bruxelles pour recevoir une décision définitive au siège de la Fédération. Bravo! Voila un beau chiffre. Mais nos lecteurs savent.-ils combien de ces dos siers ont été a ce jour examinés par la Fédération? La moitié seulement! II y a des demandes qui attendent la-bas, a Bruxelles, depuis trois, quatre et même cinq mois que quelqu'un veuille bien s'en occuper? C'est une honte! Quand tont cela finira-t-il? C'est d'autant plus exaspérant que les sinistrés s'en prennent naturellement aux administrateurs de la coópérative locale. Ceux-ci ne sont pas en faute. Ils Se dévouent, et c'est sur eux que tom- bent tous les reproches. Ce n'est pas juste! Heropbouw van Hofsteden Nos coefficients de reconstruction Un sait que depuis plusieurs mois M. le minis tre est en retard de fixer le coefficient de recons truction (nous avons le temps d'attendre, n est-ce pas?), mais que son intention est de retenir comme maximum le coefficient de 4 1/2 dans notre ré- gion. Quelques faits officiels récents doivent cepen- dant lui prouver combien cela est insuffisant. La reconstruction d'une série de maisons sises a Ypres, porte de Dixmude, sans cachet architec tural auctm, appartenant a M. Alfred Valcke, vient d'être adjugée pour 254,000 francs, c'est-a-dire sept fois. et demi le prix de 1914. La reconstruction de la maison Biebuvck re vient, parait-il, au coefficient 15. La facade seule en est cependant coüteuse, et il ne s'y trouve nulle part de marbres ni de matériaux extraordinaires. Un entrepreneur de Roulers vient d'obtenir la construction d'un bloc de trente-six maisons ou~ vrières a Gheluvelt a sept fois et demi la valeur de 1914. Un particulier, il est vrai, travaillerait a bien meillour marchNéanmoins un coefficient maxi mum de 4 1/2 sera insuffisant pour la construc tion de maisons bourgeoises, même quand l'Etat n'exige pas qu'on attache a la fagade un cachet architectural trop prononcé. Oorlogsschade Opmaken der stukken AVIS Le COMMISSARIAT DES DOMMAGES DE GUERRE, installé a l'Hótel de Ville a Poperin- ghe, demande des employés: Traitement initial de 3,800 a 4,000 francs selon capacités, avec augmentation de 3 a-400 francs. 7 heitres de travail quotidien. Une bonne conduite, une écriture bien lisible et la connaissance des deux langues sont exigées. S'ADRESSER AU COMMISSARIAT L'APRES- MIDI. BERICHT YPRES. - Conseil commu^ Séance du II septembre 1920, a 10 h. 39 ORDRE DU JOUR 1. Procés-verbal de la séance du 21 aoüt; 2. Communications 3. Acquisition d'un terrain; 4. Propriétés communales. Cession d'un te, rain a l'Etat; 5. Ecole ménagère. Budget 1920. Nog een handelaar te Yper terug Dieven aan 't werk WERVIK Voor die weduwen era wee*®' onzer gesneuvelde soldate' Onze lezers kennen het stelsel Renkin voor het veref fenen der landerijen, stelsel dat zulke goede uitslagen geeft, maar waarvan, ongelukkiglijk, maar een halve do zijn gemeenten uit het arrondissement Yper tot nu toe ge nieten. Sedert eenige dagen is er spraak van een nieuw stelsel voor het herbouwen der hofsteden zelve. Inderdaad, zon der woningen, schuren en stallen, baat het maar weinig de landen te vereffenen. Wij hebben over dit stelsel uit goede bron inlichtingen bekomen en wij mogen het volgende mededeelen. De Staat zal voortgaan met huizen te herbouwen, maar hij zal terzelfdertijd de bijzonderen ook helpen in dat zelfde werk met hun geld daartoe te verschieten. Deze voorschotten kunnen tot 30.000 fr. beloopen. De vragen moeten ingediend worden bij den Koninklijken Hoog-Commissaris te Yper. Na overeenkomst gesloten tusschen hem en den Hcofd-Commissaris van de Recht bank over het bedrag van dat voorschot, is het de Konink lijke Hoog-Commissaris die de betalingen zal doen aan de belanghebbende. Voor de te herbouwen hofsteden is het maximum der voorschotten bepaald op 30.000 fr. voor de hofsteden van 20 hectaren, met verhooging van 1.000 fr. per hect are, zonder ooit nochtans 50.000 fr. te mogen overtreffen. Het stelsel is in al onze gemeenten toepasselijk; maar, in de niet aangenomen gemeenten is het de gouverneur der provincie die de rol van den Koninklijken Hoog-Commis saris vervult. Dat is goed nieuws, in theorie tot nu toe. Hoe zal het in praktijk zijn Alles hangt af van de formaliteiten die zullen moeten gevolgd worden. Met het stelsel Renkin voor de landerijen heeft men geene fonctionnarissen van doen... hetgeen opperbest in den smaak van eenieder valt. Opdat een dossier van oorlogsschade volledig weze, moet men aDe burgerstand der aanvragers bewijzen, t zij door het huwelijksboekje, 't zij op het vertoon der eenzelvig- heidskaart b) Een getuigschrift leveren van nationaliteit en van zedelijkheid, volgens artikel 9 der wet van 10 Mei 1919; c) De verzekeringspolissen leveren of afschriften ge geven door de verzekeringsmaatschappijen, voor al de gebouwen, meubelen en koopwaren (in geval van niet- verzekering, eene verklaring onder eede opgemaakt) dj voor al de onroerende goederen (gebouwen, lan derijen, weiden, bosschen, enz.) I. Eene opmeting der schade met berekening, artikel per artikel, op 1 Oogst 1914; II. Liet bewijs van den eigendom, op vertoon der titels, en bij gebreke, door middel van uittreksels van het ka daster, of getuigschriften van den ontvanger der regis tratie of getuigschrift van den bewaarder der grondpan- den e) Voor de meubels, koopwaren, vee, enz. I. Inventaris met uitleg der schade met de prijzen, per voorwerp, op den dag der vernieling II. Bewijzen der plaatselijke overheid of van eerbare getuigen bevestigende den eigendom der vernielde voorwer pen, alsook de oorzaak en het beloop der schade. Wij raden aan al onze lezers hunne dossiers ter Greffie aan te vullen met daar de ontbrekende stukken te laten geworden, volgens de hierbovenstaande lijst. Wij herinneren ook dat al de aanvragen om schade vergoedingen vóór den 1 Oktober toekomende ter Greffie moeten neergelegd worden, zooniet wordt het recht op schadevergoeding verbeurd verklaard. Indien men vóór dien dag den tijd niet gehad heeft om zich bovengemende stukken aan te schaffen dat is zonder belang, voor zooveel men, ten minste, zijne aanvraag ter Greffie indient; men zal, vervolgens al den noodigen tijd hebben, al ware het te naaste jaar, om later zijn dos sier te volledigen; Het Staatskommissariaat voor Oorlogschade, gev in het Stadhuis te Poperinghe, vraagt BEDIE^ Loon (om te beginnen) 3.800 tot 4.000 frankf gens bekwaamheid, met tweejaarlijksche verh 3 tot 400 franken. 7 uren werk per dag. U/^ll "V.n r* Een goed leesbaar geschrift en de kennis der twee worden vereischt, alsmede goed gedrag Zich 's namiddags aanbieden op het Siaatsk riaat. ■0rn% ZILLEBEKE Plaats voor ONDERWIJZER is open. Wedde volgens de wet. Aanvragen vergezeld van geboorte-uittreksel ploma moeten aan het gemeentebestuur toegezonden w den vóór 25 September aanstaande. Onze vriend Julien I ahou-Verhaeghe, is nu ook ten, 't Yper, hij heeft een voorlcopig winkel van ellegoedet, gebreide en gemaakte artikelen geopend op de Vetii# steenweg, 'bij de Steenen brug. Wanneer toch zal de bevoegde overheid eens denk aan handelaars en nijverheidshuizen, of zijn daar all» werklieden en beambten noodigzal men wachten het grootste deel der Ypersche neringdoeners zich goed op een ander gevestigd hebben Vaart van Yper naar den Yzer Binnen kort zal men de ontruimingswerken van gansd de vaart beginnen. Naar Brazilië Onze lezers weten dat de Koning en de Koniagf den 1 September voor een maand naar Brazilië vertra- ken zijn. Maar wat velen niet weten is dat een Yperlic hen vergezelt. Die Yperling is dokter Pierre Nolf, Ieeraar aan c- Hoogeschooi van Luik en geneesheer van het Koninklij Huis. Dokter Pierre Nolf stond, gedurende den oorlog, het hoofd van het Hospitaal Cabour te Adinkerfe en heeft onschatbare diensten aan ons leger en aan zieke soldaten bewezen. In den nacht van Zondag tot Maandag werdes schoon paard, eener waarde van 4.000 fr. gestolen tf nadeele der kinders Pype, Veurnesteenweg. Het moet den weg van Meenen genomen hebben, di men het tot nabij deze stad heeft zien voorbij trekken. Zijn de geteisterden nu nog niet genoeg beproefd, .n« ten ze nog bestolen worden Zelfden nacht heeft men gepoogd een koerspaard stelen, op de Statielaan, doch het geblaf van een go« wachthond dreef de dieven op de vlucht. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. Twee werklieden van Meenen, Blieck Camiel (20 j. en Claeys A. (19 j.)waren met andere arbeiders as het verplaatsen van granaten. Een dezer ontplofte. Eeni? arbeiders werden licht gekwetst, maar de eerstgenoemd werd op den slag gedoodde andere erg gekneusd, t hospitaal heeft men deze laatste een been moeten zetten. Hoeveel rampen van dien aard zullen wij nog te I# treuren hebben Ons Yper hêeft dus van de Chineesche RepuW vijftig duizend frank ten geschenke gekregen. Dat is heel wel De gemeenteraad heeft beslist die som te 0— aan het inrichten van eene bestendige tentoonstelling voortbrengselen der Chineesche nijverheid, wanneer stedelijk Muzeum zal herbouwd zijn. Welnu, dan hebben wij nog tijd om te wachten... Ik ben zoo vrij aan onze raadsheeren voor te steil' ondertusschen de interesten van die vijftig duizend f's: te gebruiken ten voordeele van het werk der weduwen' weezen onzer gesneuvelde soldaten. LeEUWLF' VI

Het Ypersche (1925-1929) | 1920 | | pagina 2