BIJVOEGSEL SUPPLÉMENT Ministerie van Landsverdediging Stad YPE 7 V Jaargang, N' 24. - 2 OCTOBER 1920 1 Année, N° 24. 2 OCTOBRE 1920 De klokken hebben geluid In zijn eerste vergadering heeft de Volkerenbond plechtiglijk erkend en bevestigd dat de kreitsen Eupen en Mal médy Belgisch grondgebied geworden krachtens een pjebesciet, dit voortaan - zouden blijven. Die heugelijke gebeurtenis werd door onzen minister Delacroix aan de Belgische bevolking medegedeeld met grooten luister en tra la la Feesten werden een beetje overal gegeven, de Belgische driekleur wapperde op alle torenspitsen en de klokken hebben te dier gelegenheid geluid Bim bam bom Bom bam bim Bam bim bom Hier ter stede zijn wij zoo een beetje dat klok ken luiden gewoon, maar dien dag toch, scheen het ons wat overdreven Ook overdreven de groote vreugde waarmede van bestuurswege die mï...litaire en diplomatische verovering werd begroeten uitgeklonken. Indien voor de aanhechting aan 't Belgisch grond gebied van een paar stadjes en ettelijke hectaren bosch en eiffelgrond zoo een lawaai moet gemaakt worden, welke feestelijkheden zullen er dan moeten geschieden als de laatste geteisterde zijn rechtma tige schadevergoeding volledig zal hebben ontvan gen en de laatste uitwijkeling tegen zijn wil in, zijn geboortegrond weder zal mogen betreden en er zijn woning weder zal mogen betrekken en dus heel nabij aan den horizont den dag zal aanbreken dat België uit zijn oorlogspuinen zal zijn opgestaan, vergoed en schooner dan voorheen Oja dan eerst zullen voor ons de klokken mogen luiden en zullen wij met hart en ziel feest vieren, want dan eerst zal, voor ons rechtsherstel gebeurd zijn. Dan zal het waar mogen heeten wat een vlaamsche dichter weleer zong Dan zal de beiaard spelen Van al die torentransen Dan zal de grijsheid kweelen Dan zal de jonkheid dansen Maar wanneer zal dit wezen Chi lo sa Moch ten wij maar hopen dat die bliide daa Ptrivrc Volstrekt niet. Maar dit zal bewijzen aan de blindste ministers dat men nog een anderen stap verder moet gaan, j en dat de eenige oplossing dezer schrikkelijke viaag, heteenig reddingsmiddel voor ons geteisterd 'and, niet elders kan gevonden worden dan in het inrichten, bij elke gemeente, waar het zijn kan, van een plaatselijk personeel van Rechtbank. Daai zal men noodzakelijk komen, maar helaas wat tijdverlies voor ons ongelukkig volk. V A la Fédération des Coopéraiives Comment se fait-il que les personnes qui regoi. vent de la Fédération des Coopératives une lettre d avis que par ce même courrier nous vous en- voyons un chèque de.... ne re?oivent rien du tour par ee même courrier ni par les courriers suivants II est a notre connaissance qu'actuellement de nombreux clients de la Coopérative d'Ypres pos- sèdent de ces lettres, mais attendent encore tou- jours les fonds. Certaines de ces lettres d'avis remontent a six semaines Conime Sceur Anne, ces sinistrés ne voient rien venir. Rien que pour cette Coopérative-la, il y a bien pour un demi-million de francs en retard de paie- ment S'imagine-t-on a Bruxelles que nous pou- vons reconstruire nos maisons et nous procurer des meubles en payant nos ouvriers et nos fournisseuis avec cette même monnaie de singe Un bon mouvement, s. v. p. Du reste, la situation est la même pour les clients de la Coopérative de Poperinghe On dit même que ceux de Kemmel n'ont pas même encore re<ju un sou. N'est-il pas regrettable que de pareilles critiques doivent se faire jour Gemis aan Verstandhouding Een leeraar aan de Staatsmiddelbare school te Grafsteden der onder den oorlog overleden militairen De Regeering heeft, ter uitvoering van het wet besluit van den 5" September 191.7, beschikkingen getroffen om onze roemvolle soldaten voor eeuwig eene grafstede te verschaffen in bijzondere kerk hoven of op daartoe bijzondere bestemde plaatsen in gemeentekerkhoven. Die militaire grafplaatsen, aangelegd op het Vlaandersfront en op menige plaatsen op Belgischen bodem, getuigen van den heldenmoed onzer dap peren, zullen treffelijk gemaakt en onderhouden blijven. Ieder graf zal versierd worden met eene zuil met den naam op van den afgestorvene, de eenheid waartoe hij behoorde, de opgave zijner eere-onderscheidingen, geboortedatum en plaats, den datum en de plaats waarop hij is gesneuveld, en de melding Gesneuveld voor Belgenland deze opschriften, in de door den overledene gespro ken taal, zullen aangevuld worden met een zinne beeldig teekenter herinneringaanzijnegodsdienstige overtuiging. Op die wijze aangelegd zullen de militaire kerk hoven bedevaartplaatsen worden waar naastbe- staanden, vrienden, landgenooten, vreemdelingen, het bewijs hunner bewondering zullen komen laten blijken. Zij zullen aan de toekomende geslachten den heldenmoed onzer dapperen en hunne offer vaardigheid voor de zaak van 't Recht herinneren Het nageslacht dient de beteekenis van den dood onzer helden niet te vergeten en het is gewis dat dit doel best zal bereikt worden met ze bijeen laten te rusten in volle gelijkheid, op de plaats zelf waar zij gevallen zijn voor dezelfde heilige zaak. Ei valt te vreezen dat de uiteenstrooiing onzer roemvolle dooden eens hun aandenken doet ver zwakken en dat hun offer, waarvan de herinnering nóchtans onuitwischbaar moet blijven, vergeten gerake. burgerlijkenstand der MAAND SEPTEMBER 1920. geboorten Vanlauwe André, Kalfvaart(van Westroosebeke) Knop Michel, Meenensteenweg Vanmeenen Gerard, Dixmudesteenweg Reynolds Suzanne, Meenensteenweg m Ataxy Roger, Meenensteen weg - Weyne André, Kaifvaart (van Langemarck) Biebuyck Anna, Meenenstegnweg. huwelijken Beckaert Robert, opperwachmeester der gendar merie te Zonnebeke en Vandevyvere Laara z. b. te Yper Larnou Camille, werkman en Mrssiaen Helena, z. b. beide te Yper - Verfaillie Maurice koopman te Poperinghe en Stamper Irma wed.' Kesteloot Omer, z. b. te Yper. OVERLIJDENS Code Jean, 3 m., Slachthuisstraat Knop Michel, 6 d., Meenensteenweg Dezitter Jacobus 87 j., echtg. Coffyn Clemence, Kaifvaart - Van- deputte Pauline, 77 j„ wed. Lagrou Louis, Dix mudesteenweg Decaestecker Melanie, 75 j. echtg. Bras Louis, G. de Steursstraat. t.en lederhandelaar terug t' Yper K We Joseph Notebaert-Verbeke en Hinders, laten het geëerd publiek weten dat zij hunnen vorigen handel, in leder en alle schoenmak gerief hernomen hebben, in de Meenenstraat, te Yper. Zooals voor den oorlog zullen de kalanten ten spoedigste, voordeeligste en ter trouwe gediend worden. Kantoor van den Notaris DE TA VERNIER te Poelcapelle. Woensdag 4 October 1920 om 12 uren zeer stipt 's middags HET YPERSC LA REGION D'YPRES Vi Anderzijds d 1*011 PM Hp fnmi lino /-H-VM/-V ,4j

Het Ypersche (1925-1929) | 1920 | | pagina 3