ThËT YPERSCHE LA RÉGION D'YPRES Ran dé nieuwe Abonnenten flujc nouveaujc Abomnés Handels- en HijverheidsboiitS vso Yper Bijvoegsel Supplément Reconstitution des Registres de l'Etat-Civil e .laargang, Nr 36. - 24 DECEMBER 1920 1re Année, Nü 36. - 24 DECEMBRE 1920 pe prijs van het abonnement voor 1921 is bepaald op 8 fr. De nieuwe inschrijvers die het bedrag van hun abonnement per post opsturen, zullen het blad tot einde 1920 gratis ontvangen. Le prix de l'abonnement pour 1921 est fixé a 8 fr. Les nouveaux abonnés qui enverront le montant de leur inscription par mandat poste recevront le journal gratis jusque fin 1920. Algemeene Kredietmaatschappij Zondag 19 December 11., werd te Poperinghe, eene vergadering belegd met het doel het stichten eener algemeene kredietmaatschappij in te stu- deeren. M. Cyriel Garmijn, de ijvervolle werker van Crombeke, was aan het woord. Hij bedankte Het Ypersche en De Poperinghenaar bm het inlasschen van artikelen desaangaande en stuurde een-welkomgroet toe aan de talrijke aanwe zigen, afgevaardigden uit verschillende gemeenten. De spreker deed in zijne rede de voordeelen uit komen welke de gewestelijke kredietmaatschappij boven de regionale bouwmaatschappij oplevert in den schoot der nationale maatschappij voor goed- koope woningen. De kredietmaatschappij leent geld uit aan werk lieden of min begoederde personen, ten einde hun toe te laten zich eene woning aan te koopen, te bouwen ofte verbeteren. Het aldus uitgeleende geld aan 2 interest moet in 25 jaar terugbetaald wor den met eene afkortingspremie van 3,15 Een voorbeeld ter verduidelijking Welke is de hoogste jaarlijksche som te betalen voor eene leening van 10.000 frank gedaan bij de nationale kredietmaat schappij Zoo de Staat hier ook 1 4 van het ontleende geld als toelage prijs geeft (in de bouwmaatschappij - is het zoo) dan moet interest 2 en af kortingspremie 3,15 betaald worden op 10.000 min 2.500 of 7.500 fr. Welnu 7.500x(2en3.15)100=386,62 fr. Dus voor 10.000 fr. ontleende geld zou men hoogstens 386,62 fr. jaarlijksche interest en korting moeten betalen. Zoo doende laat de kredietmaatschappij toe aan min begoederde personen van aanstonds eigenaar te worden van eene woning naar hunnen keus gebouwd, volgens een plan door hen goed bevonden en op een grond door hen uitverkoren en dat alles tegen betaling van eene kleine som aan interest en afkortingspremie voor het geleend geld. Men zal opwerpen dat deze 10.000 frank in de hui dige omstandigheden ontoereikend zijn om eene woning te bouwen. Dat is waar. Doch de persoon-" Hjke inbrengst van den ontleener dient ook in aan merking genomen te worden. Deze inbrengst kan bestaan uit klinkende munt in voordeelig aan gekochte bouwgrond of bouwstoffen of zelfs in toe zicht en werk. Aldus begrepen, zal de tusschenkomst van den Staat 1/4 of 1/3 of misschien zelfs 1/2 min bedra gen voor het bouwen van een huis'door middel van de kredietmaatschappij, dan deze vereischt voor het bouwen van hetzelfde huis door middel'van eene bouwmaatschappij. Zoodat eene MINDERE tusschenkomst van den Staat zal toelaten een GROOTER getal woningen e bouwen door de kredietmaatschappijWie ge waagt van mindere tusschenkomst vSh den Staat bedoelt al dadelijk ook minder vérlies'door den aat ondergaan. Immers de Staat verschiet geld aatl 2 aan de nationale maatschappij van goed- koope woningen, wijl hij zelf moet ontleenen aan 5, aan 6'misschien 7 Zoodat het verlies door den Staat ondergaan, met een menschlievend doel wel. is waar, derhalve in rechtstreeksche verhou ding is met het geleend geld. Hoe meer de Staat leent, hoe meer hij verliest. Verders in de kredietmaatschappij geschied de terugbetaling der geleende sommen hoogstens in 25 jaarin de bouwmaatschappij, hoogstens in 66 jaar. Zoodat de Staat ditgrooter verlies, veel langer ondergaat in de-bouwmaatschappij. Springt het dan niet in het oog dat de Staat die verplicht is besparingen te doenook voor strenge plicht heeft, in zake oplossing van het woningen- vraagstuk de geldelijke toelagen met de meeste vrucht aan te wenden, opdat met het minste verlies het grootste getal woningen zouden uit den grond oprijzen De Staat mag bijgevolg het bestaanrecht eener nationale kredietmaatschappij niet langer ontken nen, vooral dat dit bestaanrecht in de wet van 11 October 1919 is neergeschreven. De spreker besloot dan dat er dient gewerkt te worden om eene nationale kredietmaatschappij tot stand te brengen, welke de werkman en de min be goederde burger zal helpen zich eigen huis en erve aar. te schaffen, waar hij kommerloos zal kunnen rustige dagen slijten, zonder vaar of vrees van eens- daags buitenverkocht te worden of als slachtoffer te vallen in de nijpende klauwen van een harteloze eigenaar. Alsdan ontstaat eene gedachtenwisseling tus- schen den spreker en M. Dejaeghere van Poperin ghe, die wenscht eene kredietmaatschappij te zien stichten, onafhankelijk van de nationale maatschap pij van goedkoope woningen, opdat werklieden, neeringdoeners en burgers, allen zonder onder scheid, zouden kunnen geld ontleenen. M. Spotbeen van Yper doet op zijne beurt de noodzakelijkheid uitschijnen van het stichten eener kredietmaatschappij ten behoeve der min begoe derde personen, die hierdoor zouden kunnen eige naar worden van hunne woning, wijl zij bij de bouwmaatschappij zelfs geen huis in pacht kunnen ontvangen. (Woord van M. Gilioen, secretaris der nationale maatschappij te Brussel). Hij hekelt terloops het artikel in «De Poperinghe naar verschenen, geteekend H. B. omdat de voor staanders der kredietmaatschappij erin voorgesteld worden als vijandig aan den werkman, als afgun stig van de voordeelen welke de bouwmaatschappij hun moet opleveren. Hij beschouwt dit artikel als een aanhitsing tot den klassenstrijd. Hij teekent protest aan tegen het gebruik van dwangmiddelen om toch de bouwmaatschappij te doen tot stand komen en het stichten der kredietmaatschappij te beletten. Kan het ontstaan van beide niet recM- ziimij bewerkt worden, zoo zij door het volk gewenscht zijn M. Geuten van Wervick stelt voor als doelmatig middel ter stichting der kredietmaatschappij, van de zaak te bestudeeren en dan in eene der eerst komende vergaderingen der federatie der Ypersche - Clubs voor te dragen opdat zij alsdan de verwezen lijking ervan zou betrachten. Dit voorstel wordt bijgetreden. Na vorming van het studiecomiteit ging de ver gadering uiteen. Onze weekbladen zullen de eerst komende vergadering aankondigen. Ziüebeke Wij lezen in de Times dat acht gedenktee- kenen op de slagvelden van België en Frankrijk zullen opgericht worden door Kanada. Het eerste monument zal gebouwd worden op het Hooghe te Zillebeke, ter plaats zelf van de heldenfeiten der Kanadeesche soldaten. Eene zuil zal er de hardnek kige gevechten vereeuwigen welke op den heuvel 62 en het kasteel aldaar geleverd werden—waarvan de puinen langen tijd deels door beide vijandelijke kampen bezet werden. De aanbesteding der werken zal binnen kort geschieden. YPER OP Vergadering op Zondag 25 December om 2 ure in de zaal van 't Gesticht van 't Heilig Hart, Vlsmertinghe steenweg. De leden worden verzocht in groot getal op te komen. Y F R A N A In afwachting dat de muziekschool, met al hare klassen alhier gevoeglijk kan heringericht worden, heeft de Bestuurraad der muziekmaatschappij YPRIANAin zijne laatste vergadering beslist eene klas van notenleer of solfège in te richten voor jon gelingen. De lessen zullen beginnen met Nieuwjaar alle weken, twee lessen. De jongelingen die begeren de lessen te volgen mogen zich van nu af laten inschrijven bij M. VAN EGRO Georges, muziekleeraar, Minneplein te Yper. Dagen en uren der lessen zullen bij de inschrij ving meêgedeeld worden. De voorwaarden tot aanveerding zijn le Minstens 12 jaar oud zijn en kunnen lezen en schrijven. 2U Op voorhand voor elke maand 2 frank school geld betalen. 3e Zich verbinden het reglement van inwendige orde stipt te onderhouden dat is onder ander De lessen regelmatig volgen, den muziekleeraar van zijne afwezigheid, zooveel mogelijk op voorhand verwittigen langs de straat in 't gaan en keeren beleefd en welgemanierd zijn binst de lessen de stilzwijgendheid onderhouden. Elke afwezigheid zal van daags nadien aan de ouders per kaart bericht worden. De Bestuurraad oordeelt dat de inrichting dier muzieklessen aan 't verlangen der ouders beant woordt, en bekwaam is om hunne jonge zonen van ongezonde en zedekwetsende vergaderingen af te houden, hun leerzame én nuttige uren te verschaf fen en tevens hunne gedachten en gevoelens naar het goede, hetschoone, het edele te richten. Dat is het doel dat Ypriana beoogt met zijne nieuwe inrichting die hij met de eerste lentedagen hoopt uitte breiden ten voordeele der jonge dochters. De Bestuurraad van Ypriana. Sur requête de Monsieur le Procureur du Rol, le Tribunal de le instance d'Ypres, par jugements du 22 décembre dernier, a ordonné que les registres de l'État-Civil .des villes d'Ypres et de Warnêton, contenant tous les actes de 1802 a 1913 inclusive- ment, seraient recopiés suivant les doubles qui en subsistent au greffe du Tribunal. C'est probablement un premier pas vers la recon stitution des registres de l'État-Ci vil que tant de nos communes ónt perdus durant la guerre. Nous avions parlé de cette question dans notre dernier numéro. Op Zaterdag 8 Januari aanstaande, om. 6 ure 's avonds in den Café Continental bij Ai.mé Burgho heeft de algemeene vergadering plaats van voormelden bond. Al de handelaars van' stad worden verwacht. Niemand mag er ontbreken. Dat ieder ingeschre ven lid nog een ander medebfenge. Yper zal en moet herleven, en 't is alleen handel en nijverheid die dat meest kunnen teweeg brengen. Doch daar om is het noodig dat de handelaars malkaar onder steunen en zich vereenigen, ten einde met goed gevolg hunne algemeene belangen te bespreken en daar waar 't noodig is voor te dragen en nog meest al om de hinderpalen die 't herleven van Yper be letten uit den weg te ruimen. Allen op post dus. Het voorloopig Bestuur.

Het Ypersche (1925-1929) | 1920 | | pagina 3