A quand le paiement RAPIDE des titres par les Goopératives et des avances YPER Yper - Verlichting La vague de baisse La recette des contributions Bericht aan de geteteisterden van het arrondissement Yper Bixschoote grooten H Woensdag aanstaande, 12 dezer, om 9 ure 's mor gens, in het Stadhuis te Yper, inschrijving voor peerden, schapen en kiekens, voortkomende uit Duitschland. Al deze die de aanvraag doen, zullen kiekens ontvan gen op oorlogschade. Vriendelijk verzoek persoonlijk te komen, en de in lichtingen over oorlogschade en Identiteitskaart mede te brengen. Voor het bestuur Edm. Caenepeel. Yper, 1 Januari 1921. Aan de Heeren Burgemeester, Schepenen en Leden van den Gemeenteraad der stad Yper. Mijne Heeren, De bestuurraad der maatschappij Yper Op kennis genomen hebbende van het nieuw reglement aangaande het standgeld te innen ten voordeele der stadskas en ten laste der kramers en,landlieden die hunne waren op de wekelijksche markt komen uitstallen, alsook ten laste der ondernemers van openbare vermakelijkheden die hunne barakken tijdens het Kattefeest en met den Thuindag in stad komen opslaan Overwegende dat de verschillende taksen zoo hoog yoorgesteld zijn dat zij daardoor een verbiedend karakter krijgen en van dien aard worden om marktkramers, land lieden eii foiremannen van de stad te verwijderen Overwegende eenerzijds dat zulks niet ten bate der stadskas komen zal en anderzijds dat de herleving der stad erdoor lijden zal, ofwel dat die hooge taksen invloed uitoefenen zullen op de prijzen der waren en alzoo het duur leven zullen in de hand werken in plaats van het te bekampen Overwegende dat, indien men met min gevaar voor misuitval vermogen zou die hooge taksen te heffen in steden waar de vorige bevolking is teruggekeerd, zulks het geval niet is met de stad Yper en dat alles ertoe dient te strekken om de omliggende bevolking naar de stad aan te lokken, Teekent krachtdadig protest aan tegen de voorgestelde taksen En is van oordeel dat het voldoende moet zijn de tak sen van vooroorlog opnieuw in voege te brengen zoolang de stad en 't omliggende niet in normalen toestand zijn teruggekeerd. Namens de maatschappij Yper Op De Bestuurraad De Schrijver, De Voorzitter, De Ondervoorzitter, Desaever. C. L. Hallaert. H. Vermeulen. De leden Ed. Canepeel, V.VanBeselaere, G. Gilles, M. Bagein. Ware het niet mogelijk voor betere verlichting te zor gen op de Vlamertinghesteenweg, tusschen de statie van Yper en de wijk De Sterre voornamelijk langs de tramlijn Elle existe De nombreux exemples nous le prouvent de faeon indéniable. Examinons ét constatons 11 y a baisse dans le pouvoir éclairant du gaz il y a baisse dans le zèle des fonctionnaires il y a baisse de 200 pour cent dans 1'estime du sinistré patiënt et honnête a fégard du gouvernement il y a baisse dans le courant électrique il y a baisse dans la célérité des employés du téléphone il y a baisse fantastique dans les porte-monnaies de bon nombre de sinistrés, et cette baisse menace ceux-ci des pires malheurs auxquels seule pourra porter remède une intervention aussi intelligente que rapide et énergique de la part de notre gouvernement la restauration si solen- nellement promise de nos dommages de guerre devient chaque jour plus pressante si l'on veut réellement éviter des catastrophes il y a une vague de baisse a laquelle tous les sinistrés aspirent de tout coeur c'est celle des dépenses inutiles constatée's dans les rcmages de nos tant diverses administrations et celle des lenteurs interminables de la part de celles-ci a nous indemniser intégralement. II y a une baisse que le gouvernement doit éviter de pro- voquer c'est celle de notre patience, car plus celle-ci baissera, plus haussera lexpression déja suffisamment forte de notre. mécontement. Qu'on ne fasse pas déborder la coupe et qu'on n'oublie pas, que, si maltraités et si négligés que nous ayons été jusqu'a ce jour, nous n'avons jamais cessé de former une partie respectable, honnête et loyale du peuple beige 1 Ceoi nous voulons le rester Mais que l'Etat remplisse envers nous tous ses devoirs et toutes ses promesses Désormais toute l'organisation de la recette des con tributions dans ['arrondissement judiaiajirs d Ypres se trouve remanié. II n'y a plus désormais que 5 receveuis de contributions, qui ont leurs résidences a Poperinghe, Oost- vleteren, Menin, Ypres et Roulers. Oostvleteren a dans son ressort, outre Crombeke, Ghy- verinchove, Merckem, Pollinchove, Stavele et Westvle- teren, nos communes de Bixschoote, Noordschoote, Oost vleteren, Reninghe, Woesten et Zuydsc'note. Poperinghe a Boesinghe, Dickebusch, Elverdinghe, Poperinghe, Reninghelst, Vlamertinghe et Westoutre. Ypres a les 19 communes suivantes: Becelaere, Brie- len, Dranoutre, Gheluvelt, Hollebeke, Houthem, Kem- mel, Langemarck, Locre, Messines, Neuve-Eglise, St- Jean, Voormezeele, Wulverghem, Wytsdhaete, Ypres, Zandvoorde, Zillebeke et Zonnebeke. Rien que ga Menin, outre certaines communes de l'arrondissement de Courtrai, a Bas-Warnêton, Warnêton, Ploegsteert, Comines, Gheluwe et Wervicq. Roulers, (lel' bureau) comprend, entr'autres, Gits, Hooglede, Moorslede, Oostnieuwkerke, Passchendaelè, Poelcappelle, Staden et Westroosebeke. Oucl(ene appartient au 2e bureau de Roulers. Voyez-vous les habitants de Ploegsteert courir a Menin pour payer leur,s contributions Pour justifier ce bouleversement, le Moniteur dit sim- plement que ces localités sont dévastées. Est-ce un motif pour leur imposer un surcroit de frais de route et de for- malités Le pays est dévasté, mais ignore-t-on encore a Bruxelles que la moitié des anciens habitants y sont déja rentrés II y a cependant, croyons-nous, moyen de comprendre le Fisc. Cette organisation ne nous apprend-elle pas que radministration renonce a établir des feuilles de contri butions pour la plupart des habitants II saute aux yeux, en effet, qu'il sera matériellement impossible a ces cinq receveurs d'établir ces feuilles. Nous pouvons done en conclure que l'Etat, se sachant notre débiteur pour 10 et 1 00 fois plus que le montant de nos contributions, renonce provisoirement a nous faire payer celles-ci. S'il en est ainsi, une de nos revendications serait admise. Peut-on l'espérer Niettegenstaande de bedrijvigheid en de toewijding welke de Staatskommissarissen aan den dag leggen, in het onderzoek van de dossieren der geteisterden, is het hun gansch onmogelijk seffens gevolg te geven aan al de vra gen die hen toekomen. Eenige ambtenaren klagen erover dat geteisterden belooningen aanbieden indien hunne zaak vóór andere kan komen. Er wordt den geteisterden herinnerd dat alleen de Hoofdstaatskommissaris gemachtigd is eene zaak te doen onderzoeken zoowel langs rechterlijken dan langs be stuurlijken weg, en dat elke geteisterde hem vrachtvrij kan schrijven naar Yper en hem zijn verlangen kan doen kennen Een vonnis in kortgeding voor zijne onroerende goe deren Eene tegemoetkoming bij voorraad op zijne meubels Eene overeenkomst met den Staatskommissaris Eene overeenkomst voor de Scheidsrechterlijke kom missie Een voorrang als oud-strijder. Het is dus in 't geheel niet noodig zijn toevlucht te nemen tot 3e personen, en het is vooral aan de geteisterden verboden, op straf van rechterlijke vervolgingen, van aan ambtenaars of bedienden der Rechtbanken voor Oorlogs schade offers te doen, 't zij geldelijke, t zij in natuur, met het doel de vereffening hunner oorlogsschade te be spoedigen. De Hoofdstaatskommissaris, Esquelin. Ten einde onze geteisterde bèvolking alle gemak te geven om voorschotten te bekomen op hunne oorlogschade en daarmede dan den heropbouw te kunnen beginnen, werd verleden week alhier eene samenwerkende vennoot schap of coöperatief gesticht, onder benaming van 't Herlevend Bixschoote Het volgende bestuur werd samengesteld HH. Honoré Lesage, voorzitter van den beheerraad, Alfons Peene, ondervoorzitter, August De- prez, voorzitter-commissaris, E. H. Pastoor Mullie, Remi Morlion en Florimond De Queker, beheerders, Odiel Louwagie en Jules Desmadryl, commissarissen. Laat ons hopen dat deze jonge coöperatief weldra hare werkzaamheden zal kunnen beginnen en dat onze diep- beproefde Bixschootenaren uit deze instelling deel zullen weten te trekken. Een die er rvai "an Dinsdag 28 December had hier, onder de begraving plaats van onzen Burgemeester Al meersch. De houten kerk was proppensvol. V0 S oor! 'e9Ueket 'Of,; lichten van het lijk, in het sterfhuis, las M. D, naam der Gemeenteoverheid, de volgende lijkrecJ, Eerïveerde Heeren, Mevrourven, Mijne Heeren, Vrienden. Vooraleer deze stoffelijke overblijfselen den d van dit sterfhuis verlaten om in 's Heeren's woning j en de gebeden van onze Moeder de H. Kerk te ontv en vervolgens onder de schaduw van het Kruis gewijde aarde te gaan berusten, weze het mij to6ge hier in naam van de Overheden der plaats, ook in van al de ingezetenen der gemeente, eene laatste hul brengen aan onzen welbeminden en diepbetreurden Bi meester, den Heer Alois Vermeersch. Hoe pijnlijk de taak is welke mij bij deze dr< omstandigheid te beurt valt, toch heb ik niet mij van dezelve te kwijten, wijl het hier geldt, als tol gansche gemeente, een blijk van erkentelijkheid te j aan de zoo verdienstvolle loopbaan van den a f gestorva Heer Alois Vermeersch werd te Boesinghe uit voortreffelijke landbouwersfamilie geboren. Met hee ouderlijke gezin kwam hij op nog jeugdigen leeftijd te Bixschoote vestigen. Zijn minnelijk en luimig karaf zijn vriendelijke omgang, zijn gezond oordeel, ven hem de genegenheid, de achting en het vertroi zijner medemenschen, in zulke mate, dat hij ten 1 884 als lid van den gemeenteraad werd gekozen en jare 1888 bij het afsterven van wijlen heer Fray Peene, door Z. M. den Koning tot Burgemeester Bixschoote werd benoemd. Als hoofd der gemeente betrachtte hij steeds denv en het algemeen welzijn zijner onderdanen. Altijd tij onder zijn volk, wist hij dit door raad en inliohtinj steunen; zijne deur stond breed open voor den bekoel en niet zelden zag men hem in de schamele woning den arme, om ter plaats den zorgwekkenden toestana .noodlijdenden na te gaan en te verhelpen. Aan het beheer der gemeentezaken wijdde hij volle belangstelling, en onder zijn bestuur, in mefc! king van zijnen zeer verdienstelijken en hoogbebei secretaris, wijlen heer Isidoor Lescouwier, zagen wijs nige verbetering in de gemeente invoeren, namelijl, zake van wegen, den aanleg der kiezeistraten, zooi voor de gemeenschap en den landbouw; ook de inrit van den buurtspoorweg Dixmude-Yper, en wellicht Rousselare-Bixschoote. Overtuigd dat de toekomst eens volks in grootei afhangt van de opleiding der jonkheid, lag de toesti van het onderwijs hem nauw ter harte en beieverlt zich tot eene degelijke inrichting der school en tot! moediging der leerende jeugd. Als man zijns tijds, was hij voorstander der joi| sociale inrichtingen en zoo was hij voorzitter der Lijn! maatschappij, eerevoorzitter van het Veesyndikaat en de Geitenverzekqringook wanneer vergaderingen voordrachten werden belegd tot bevordering van plaatselijken landbouw, was onze Heer Burgemeest» tijd een der eersten om derzelver welgelukken te vej keren. Hij was christen van één stuk en mocht hierin beeld in de parochie gesteld worden ook washed eene eer zijne beide dochters zich volkomen aandenk te zien offeren, om onder den regel van het klooster! zich aan den dienst der meest verlatene menschheh gaan wijden. Hij beminde den eenvoud, droeg hart op de hand en de welgemeende rechtzinnig! straalde door in zijne woorden. Niet te verwo® dan dat zijne onderdanen hem bij elke verkiezing steeds toenemend vertrouwen schonken en hoopt® vele jaren onder zijn vredeminnend en wijs best"' mogen leven. Helaas daar brak op eens de schrikkelijke los. Een der allerlaatsten verliet onze Heer Burg®' met verkropten weemoed zijne geliefde gemeente, welzijn de groote betrachting zijns levens was ge' en die nu, ten prooi der vijandelijke gevechten, 'öl heele verwoesting was veroordeeld. Evenals Bixschootsche onderdanen moest hij in gevorderde11 tijd den weg van het ballingschap op, onderworp®11 al de droeve wederwaardigheden dier beroerde En toch bleef de moed hem steunen, zijne gedachte steeds aan zijn volk, zijn hart altijd aan zijn Bh>c Ook, wanneer na den wapenstilstand er het eerst herinrichting zijner gemeente spraak was, nam I"' kingen om maar naar zijne gemeente terug te !®ee'

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 2