ThBT YPERSCHE LA RÉGION D'YPRES Bijvoegsel ==zz= Supplément ypBR - WELKOM Handels- en Nijverheidsbond van Yper Ypersciie Club Popencplio fer gelegenheid der inrich onze stad, oan de R echt ten keïï uan Oorlogsschade, ura- gen mij beleefd aan de Yperfin- gen hunne woningen te widen beulagqen morgen, ZO ND HG, 9 JHNUHRl. laargang, N' 38. - 8 JANUARI 1921 1re Année, N° 38. - 8 JANViER 1921 ting, in op Zaterdag 8 Januari aanstaande, om 6 ure 's avonds in den Café Continental bij Aimé BurgflP heeft de algemeene vergadering plaats van voórntelden bond. Al. de handelaars* van stad worden verwacht. Niemand mag er ontbreken. Dat ieder ingeschre ven lid nog een ander medebrenge. Yper zal en moet herleven, en''t is alleen handel en nijverheid die dat meest kunnen teweeg brengen. Doch daar om is het noodig dat de handelaars malkaar onder steunen en zich vereenigen, ten einde met goed gevolg hunne algemeene belangen te bespreken en daar waaq't noodig is voor te dragen en nog meest al om de hinderpalen die 't herleven van Yper be letten uit den weg te ruimen. Allen 'op post dus. Het voorloopig Bestuur. Hieronder geven wij een afschrift van eene pro- testatie opgezonden door den Handelsbond aan de Heereh Burgemeester, Schepenen en Gemeenteraads leden der stad Yper. Mijnheeren, Wij hebben de eer Ued. te overhandigen het besluit genomen door ons bestuur in hare vergade ring van Vrijdag 31 December 1920. Na lezing van het voorstel op de markten en feesten aan den ge meenteraad van Yper voorgesteld Aangezien de stad nauwelijks uit hare puinen begint te verrijzen en dat dit herboren door alle mogelijke middelen moet begunstigd worden, Aangezien het niet betalen van taksen het her bloeien van onze Zaterdagmarkt heeft veroorzaakt alsook den schitterenden uitslag van onze Tuindag feesten, Aangezien dat, uit de verklaringen gedaan door het Bestuur der stad, blijkt dat hare geldelijke middelen verschaft worden door tusschenkomst van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en er dus voor het oogenblik geene noodzakelijkheid bestaat dat er naar nieuwe geldmiddelen gezocht wordt, Aangezien het uitvoeren van de voorgestelde belastingen zou voor gevolg hebben, zoowel ver- koopers als koopers van onzen herboren markt te verjagen en de naburige markten ten nadeele van onze bevolking te bevoordeeligen, Aangezien gezegde taksen toch eindelijk door onze bevolking zouden betaald worden, Aangezien er in onze streek nog steeds gebrek bestaat aan vele soorten van levensmiddelen en dat de voorgestelde taksen voor gevolg zouden hebben dit gebrek nog te vermeerderen en de prijzen te doen stijgen, Het Bestuur van den Handels- en Nijverheids- bond van Yper, overwegende dat voor het oogenblik het eenigste doel van de inwoners en van a"e besturen moet wezen den herbloei en het her leven van onze stad te bewerken, teekent kracht dadig protest aan tegen het voorgestelde ontwerp oo drukt de hoop uit dat de gemeenteraad dat nood- 'g voorstel zal verwerpen met algemeenheid van hemmen. Aanveerdt, Mijnheeren, de verzekering van °nze aiePe hoogachting. Het voorloopig Bestuur. Wij hebben de eer de leden uit te noodigen tot de algemeene vergadering welke zal plaats hebben op Vrijdag 14" Januari 1921, om 7 <A ure 's avonds, in 't lokaal, bij M. Lobeau, Groote Markt, 8. Dagorde Belangrijke mededeelingeru Nog het artikel 2bis. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, J. TASSEEL. A. BUTAYE. LetwelPersoonlijke uitnoodigingen zullen niet meer gezonden worden. Hieronder, voor de niet leden, afschrift van de bijzonderste bepalingen der standregels van den Yperschen Club Stichting. Er wordt, buiten en boven alle politieke bedoeling, in date 16 Januari 1920, te Pöperinghe, ten lokale bij M. Lobeau, eene maat - schappij onder de benaming Ypersche Club gesticht, waarvan iedereen, die in 1914, vóór de oorlogsverklaring te Yper of in ;t omliggende woonde en thans in of rond Pöperinghe verblijft, recht heeft lid te worden. II. Doel. Talrijk zijn onze grieven en gegrond; boven twijfel staat het dat onze algemeene be- langen eendrachtig dienen verdedigd te worden. Het doel der maatschappij zij dus in gezellige samenwerking aller leden, tot ieders nut en ver- maak, eensgezind op elk mogelijk gebied, in het bijzonder en in het algemeen verbetering en her- stel te bewerken. Yper Kerstfeest Zondag 26 December, wierd in hun lokaal «Hotel Skindies door de afdeeling van het Nationaal Syndikaat der ijzerweg-en postbedienden van Yper, een feestje ingericht ten voordeele der kinders hunner leden. De Kerstboom was waarlijk prachtig en, meer dan honderd schoone prijzen wierden'uitgedeeld, tot groot vermaak der talrijke aanwezigen. Met groot genoegen bestatigden wij dat de heer Colaert, burgemeester, ons feest door zijne tegen woordigheid vereerde. Na eenige woorden van bedanking door de vrien den De Coster E. en Desodt R. gericht tot al.de medewerkers en voornamelijk tot de Damen Van- dromme, Vandeweghe en Beirlandt, beschermsters van onze kleinen, nam de heer Colaert het woord om zijne voldoening te kennen te geven over ons prachtig en deftig feest, en hij wenschte hartelijk de inrichters geluk. Wij bedanken M. Colaert, voor zijne aanwezig heid, voor zijne aanspraak en voor zijne bijdrage ook de goedé vriend Gruwez voor zijne mede werking. Wij kunnen niet nalaten de inrichters van het feest geluk te wenschen en hopen dergelijke bijeen komsten dikwijls te zien vernieuwen. En tot slot, dank aan den Yperschen Club van Pöperinghe, die zoo bereidwillig de Kerstboom ter onzer beschikking gesteld heeft. Een deelnemer. V. O. s. YPER Liederavond Op Zondag 2" Januari 1921 had de liederavond plaats door onze Ypersche Oud-Strijders ingericht. Een prachtig feest en eene bomvolle zaal En wat schoone, wonderschoone vlaamsche liederen De lieve juffers Af. Slosse (Het Lied der vlaam sche meisjes en Zondags M. Timmerman Loopgrachthuis en Liedje van den Beiaar dier Af. Vandendriessche Aan U alleen en Klompenliedeke behaalden machtig veel bijval. Wat een genot zoo een kunstig gezang te mogen bewonderen De heer A. Werrebrouck Huldegroet aan H. Conscience en Op Kerstdag werd ook met heel veel geestdrift toegejuicht. Met de kluchtige grappen van den onvergetelij- ken Jef Andries kwam aan het schaterlachen schier geen einde. Was me dat een spektakel Hoor eens, JEF, we verwachten U weer, hoe eer hoe liever Ook met de Lustige Tamboers was er onge hoorde leute en begeestering. Een hartelijk bravo aan die guitige Ypersche kinders Ed. Gruwez, G. Glissoux, A. en F. Lacante en R. Versavel. Onder daverend gejuich werden zij teruggeroepen... Ze waren opzettelijk van Pöperinghe gekomen om te bewijzen dat de Yperlingen die nog in de onmogelijkheid zijn hunne zoo geliefde stad te be wonen, er toch met hert en ziel aan verkleefd blij ven en oneindig veel belang stellen in alles wat op zedelijk of op stoffelijk gebied voor hunne dierbare moederstad bewerkt wordt. Als naar gewoonte was de klavierbegeleiding van den heer Gustaaf Desramault onberispelijk, fijn en keurig. Onze goede vriend Staf heeft er waarlijk een handje van. Dank van harte En wat gezegd van den Kerstboom Hoe beval lig en aanlokkend, hoe netjes opgesmukt en rijk beladen met al wat schoon en lekker is. De beval lige kleine Lucienne Waterbley begint eindelijk de zoo lang verwachte trekking der nummers. Wat er dan gebeurde laten wij liefst aan uwe ver beelding over. Wat een gulle vreugde, wat een uit bundige blijdschap onder het jonge volkje Men moet dat meegeleefd hebben Onvergetelijk 't Deed ons ook veel genoegen nogmaals de mooie vlag van onze Oud-Strijders temogen bewonderen, midden de Nationale en Ypersche kleuren. Kortom een welgeslaagd feest waar allen zeer veel eere aan behalen Oud-Strijders van Yper, hartelijk proficiatMet zulke maatschappijen moet Yper groeien en bloeien. Laat ons hopen dat de stads-overheid er voor zal zorgen dat weldra, ten gerieve van eenieder, eene ruime zaal ter beschikking zal wezen en dat die zaal moge beantwoorden zoowel aan de tegen woordige als aan de toekomende noodwendigheden. Want Yper leeft Onze dappere Oud-Strijders heb ben dat ten overvloede bewezen en hunne leus Puinen Troost ten volle verdiend. Goed heil en alles voor Yper 't Ypersch Kind. Toujours ï'artïcle 2bis Extrait der. Animales Fariementaires Question n° 2 de M. Nolf du 15 décembre Quelle est exactement la portée de l'article 2bis dont l'insertion est exigée dans les contrats de reconstruction par l'État Lorsqu'il est constaté que le sinistré a honnête- ment établi la valeur 1914 de 1'immeuble a recon- struire, l'État qui adjuge, controle et dirige les travaux, assume-t-il toutes les conséquences de l'entreprise quant au coüt réel de la reconstruction? Réponse Les contrats de reconstruction par l'État portent généralement l'article 2bis suivant Art. 2bis. L'État se réserve expressément le droit d'user par la suite d'un recours contre les si- nistrés dont les déclarations, métrés, etc., ayant servi a établir l'importance des immeubles détruits, auraient été reconnus intentionnellement inexacts.» Cet article est d'application, comme c'est la règle d'ailleurs, lorsque les services de MM. les hauts commissaires royaux et de MM. les commissaires principaux de l'État se sont mis d'accord pour dé- terminer l'équivalence des immeubles a reconstruire.' Comme il est entendu qu'aucun coefficient maxi mum de remploi ne sera établi pour la reconstruc tion d'immeubles, il n'est pas a craindre, sans pré- juger toutefois de la décision des tribunaux, qu'au cun remboursement ne soit exigé par l'État des sinistrés qui auront agi consciencieusement et de bonne foi.

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 3